25° MAAKVADER MET EEN SSSSS» Heeft dan niemand in Soest plaats voor Afrah Warsame uit Somalië...? Soest neemt hartverwarmend afscheid van pastor Cor Spithoven JKfan Breukelen Vast-goed ZOMERVOORDEEL iACTUEEL! Jasmijn, gezelligheid in geuren en kleuren. YUv/emaïMn NS nemen maatregelen tegen startproblemen dienstregeling Wildschut Optiek WOENSDAG 14 JUNI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 5 heerlijk S^^enplantje 3 plantjes voor slechts Vluchtelinge zoekt wanhopig naar onderdak Urgentieverklaring Splitsflat Ten einde raad ^"-.Polaroid Zonnebrillen Ervaar het verschil SEI MARKT 17 juni 1 \zlaA(od*[l BLOEMENHUIS t "Hart|e-Zuid Zuidpromenade 9, Tel. 02155-16877. Soest 'De Smitshof Smitsweg 14, Tel. 02155-22300, Soest Fax. 02155-29221 Ze is bijna 21 jaar en sinds tweeëneenhalf jaar woont ze in Nederland. Ze komt uit een dorpje met een onuitspreekbare naam in Somalië. Vijftien dagen lang heeft ze moeten lopen voor dat ze erin slaagde in Mogadishu het vliegtuig naar Nederland te bereiken. Haar vader en twee broers zijn omgekomen bij het bombardement dat haar ouder lijk huis in een ruïne heeft veran derd. Haar moeder en vier zusjes zijn ook gevlucht, maar waar ze zich bevinden weet ze niet. Ze zijn spoorloos. Eén van haar broertjes is, voor zo ver bekend, als vluchteling in Finland terecht gekomen. Afrah Warsame is wanhopig op zoek naar onderdak in Soest. Ze voldoet aan alle vereisten en voorwaarden die de Nederlandse overheid aan vluchtelingen stelt. Haar "geval" is op geen enkele manier dubieus. Ze heeft de A-status en dus de juiste papieren. En toch heeft ze geen dak boven haar hoofd. Aanvankelijk krijgt ze onderdak in Amersfoort, waar ze in oktober 1992 na een lange reis arriveert. Haar is het in elk geval gelukt om weg te komen uit het door honger en geweld getroffen Afrikaanse land, dat verscheurd wordt door een burgeroorlog. Een paar maan den later ontmoet ze een lotgenoot, een Somalische vluchteling die in Soest te recht gekomen is. Ze trouwen, welis waar alleen "voor de moskee", en ver volgens trekt Afrah bij haar echtgenoot Twee kostbare schilderijen, een flink aantal enveloppen-met-in houd en een aanzienlijke hoe veelheid flessen rijker heeft pas tor Cor Spithoven vorige week af scheid genomen van (katholiek) Soest. Dat gebeurde in eerste in stantie zondagmorgen in de zeer goed gevulde Joanneskerk en werd dinsdagavond nog eens dun netjes overgedaan in het Gilde- huis. Na tien jaar pastoraat in Soest - waar hij met name verbonden is geweest aan de Joannes-parochie in Overhees, later ook aan de parochie van de Heilige Familie in Soest-Zuid - vertrekt Spithoven naar Zeist. Dat hij bij de beminde gelovigen in Soest een zeer lege plek achterlaat moet hem tijdens het afscheid wel dui delijk zijn geworden. Het Groot Gaesbeeker Gilde was dit maal op volle sterkte opgetrommeld om de vertrekkende pastor een waardig af scheid te geven. Óp het plein achter het Gildehuis werd Spithoven omstandig gehuldigd door de tamboers en trompetters en het vendelkorps. Volgens vice-ouderman René van Hall, die on derstreepte dat er tussen de pastor en het Gilde een uitstekende band was ont staan, kreeg Spithoven een nog iets spe cialer vendelhulde (het "overvendelen") dan zijn onlangs vertrokken collega ds. Hans Greive bij de Oude Kerk. "Ver schil moet er zijn," aldus Van Hall, al ontging de niet-ingewijde toeschouwer die van beide evenementen getuige was het exacte onderscheid. Spithoven maakte overigens duidelijk dat zó veel hulde van hem niet persé had gehoeven, maar stelde het optreden van het Gilde wel erg op prijs. Een rijtje sprekers onderbrak de lange stoet vrienden en bekenden die hem vervolgens in het Gildehuis uitzwaaiden. R. v.d. Avort (Joannesparochie) om schreef hem als een Pietje Precies, die hechtte aan een perfecte voorbereiding van de kerkdiensten, maar ook als ie mand die een goeie bedrijfsdirecteur zou zijn. "Je weet hoe je moet delege ren, maar je kent alle details." Met La tijn had Spithoven volgens hem niet veel op gehad, "omdat Onze Lieve Heer ook wel van Nederlandse gezangen houdt". Hij bedankte hem vooral voor zijn sti mulerende en opbouwende werk in de kleine parochie van Soest-west en in de hele katholieke gemeenschap van Soest. Deken Frans Zwarts prees hem voor zijn bezieling en zijn helder inzicht en noemde hem "een pastor met hart en ziel", die met zijn hele persoon achter zijn werk staat. In het Soester team van pastores vervulde hij een schakelfunctie. Dat strekte zich trouwens ook uit naar zijn protestantse collega's, zoals ds. Jaap Huisman vervolgens (namens de Raad van Kerken, het convent van pastores én de gereformeerde kerk van Soest) bena drukte. Huisman roemde Spithovens zorgvuldigheid en collegialiteit en ken schetste hem als een wijs en bedacht- Pastor Cor Spitshoven kreeg bijzijn af scheid twee "kostbare" schilderijen mee. zaam mens. Omdat alleen de paus ie mand zalig mag verklaren beperkte Huisman zich tot de "oecumenisch"-ver- klaring van Spithoven: "En dat is toch ook wat..." Ds. Rik Radstake - zijn protestantse collega in "west" (Open Hof) - stelde vast dat Spithoven in tien jaar Soest voortdurend een paar maanden op hem vooruit liep, niet alleen bij zijn komst, maar nu ook bij zijn afscheid (Radstake vertrekt van de zomer naar Rotterdam- Schiebroek). Hoewel het van één geza menlijk onderdak voor katholieken, her vormden en gereformeerden in "het Veen" uiteindelijk nooit gekomen is waren de parochies wel sterk naar elkaar toegegroeid. Volgens Radstake had Spithoven daarbij veel vertrouwen en goodwill opgebouwd. Namens de H. Familie-parochie sprak Johan Hilhorst zijn erkentelijkheid uit voor de wijze waarop Spithoven in de afgelopen jaren ook het pastoraat in "zuid" had vervuld. Tenslotte waren hbt Antoinette v.d. Brink en Ank Kooiman die de pastor - door hen aangesproken als "lieve Cor" - het officiële afscheids cadeau overhandigden: niet één, maar twee schilderijen; het eerste een fraaie collage van bankbiljetten, het tweede een prachtige dubbel-aquarel van Spithovens beide Soester parochies. Van een geslaagde verbintenis blijkt al spoedig geen sprake te zijn. Een paar maanden later, in december, wordt ze door haar man de deur uitgezet. Waar kan ze naar toe? Haar woning in Amersfoort heeft ze vrijwillig opgege ven. Soest kan haar niet helpen, omdat ze officieel geen aanspraak kan maken op woonruimte. De woningbouw verenigingen kunnen niets voor haar doen, zolang de gemeente niet de ver eiste urgentieverklaring op tafel legt. Die urgentieverklaring krijgt ze niet. Er is een hele wachtlijst van Nederlandse jongeren die óók graag een eigen wo ning willen hebben en daar jaren op moeten wachten. Pas als ze drie jaar in geschreven staat als woningzoekende heeft ze daar recht op. Maar ze is hier nog maar een jaar... Sinds december is Afrah Warsame ei genlijk opnieuw op de vlucht. Nu' eens vindt ze onderdak bij vrienden, dan weer bij kennissen of anderen die zich haar lot aantrekken, maar dat biedt al tijd maar even soelaas en dan trekt ze weer verder. Nu staat ze op straat. Dat is voor nie mand een pretje, maar zeker niet voor Afrah, die het als vluchtelinge toch al moeilijk heeft en bovendien ook nog eens diabeet is. De eerste weken na haar aankomst in Nederland heeft ze - gezien haar slechte gezondheidstoestand - in een ziekenhuis in Zeist moeten door brengen. Inmiddels is ze goed opge knapt, maar diabeet blijft ze. De stichting Vluchtelingenwerk in Soest, waar Afrah "klant" is, zit ook met de handen in het haar. Alle officiële kanalen om voor Afrah onderdak te vinden zijn al gebruikt, zonder resultaat. Ook in Amersfoort zit niemand meer op Afrah te wachten. Haar woning is ze kwijt en als ze al in aanmerking zou ko men voor een ander onderdak, dan komt ze de eerste jaren toch ook op een wachtlijst te staan. Hoewel ze geen dak boven haar hoofd heeft, is Afrah wel gebonden aan Soest. Vier dagen in de week volgt ze een op leiding (intensieve taalles) bij Trema '87. Ze spreekt intussen behoorlijk Neder lands en wil graag gaan werken als ziekenverzorgster. Ze zit in het JWG- plan van de gemeente en ontvangt, na veel heen-en-weer-gepraat met de So ciale Dienst, een uitkering (op de kop af f 881,76), waarvan ze - met wat huur subsidie - bijvoorbeeld een splitsflat zou kunnen betalen. Maar die is er niet. Het dringende beroep dat Anneke Erkens, Afrahs begeleidster bij de stich ting Vluchtelingenwerk, op de Woning- Afrah Warsame en haar begeleidster Anneke Erkens van Vluchtelingenwerk Soest. stichting Soest en de Woningbouw vereniging St. Joseph heeft gedaan, heeft een oplossing niet dichterbij ge bracht. Voor alleenstaanden van haar leeftijd zijn er geen mogelijkheden in Soest. Anneke Erkens: "Maar op straat kan ze ook niet blijven. Ze is moederziel alleen en heeft hier niemand op wie ze kan te rugvallen. Kamers bij particuliere kamerverhuurders zijn veel te duur, die kan ze echt niet betalen. Bovendien ver huren particulieren niet graag kamers aan vluchtelingen." Hotels komen so wieso niet in aanmerking en de jeugd herberg is hooguit een tijdelijke oplos sing, voor één of twee nachten, als Vluchtelingenwerk bijspringt. Maar de stichting heeft geen budget voor zulke schrijnende situaties en bovendien: de jeugdherberg zit vol. "Dit is echt een heel bijzondere noodsi tuatie," zegt Anneke Erkens, die intus sen zo'n beetje alles heeft geprobeerd om Afrah een dak boven haar hoofd te bezorgen. Bij andere Somalische vluch telingen kan Afrah ook niet terecht, waarbij ook culturele en godsdienstige factoren een rol spelen. In de moslim beleving is het bijvoorbeeld uitgesloten dat ze als alleenstaande vrouw een wo ning met alleen mannen zou moeten delen. Dat zou op onoverkomelijke pro blemen stuiten. Intussen staat Afrah dus nog steeds op straat. Vorige week meldde ze zich ten einde raad bij de stichting Vluchte lingenwerk aan de Smitsweg - haar hele bezit in een stuk of vier weekendtassen met zich meeslepend - met het verzoek of ze dan in elk geval de nachten op het kantoor mocht doorbrengen... Is er dan niemand in Soest die plaats heeft voor Afrah Warsame uit Somalië...? Haar laatste hoop is nu ge vestigd op een gastgezin in Soest, dat er niet tegenopziet haar voor een jaar of twee onderdak te bieden. Na die tijd komt ze immers - net als andere Soes ter jongeren - wél in aanmerking voor woonruimte en in de tussentijd heeft ze ook haar opleiding afgerond, zodat ze wellicht ook wat meer te "verwonen" heeft. De stichting Vluchtelingenwerk komt graag in kontakt met mensen die iets voor Afrah kunnen betekenen. Wie se rieus belangstelling heeft kan kontakt opnemen met de stichting Vluchte lingenwerk Soest, Smitsweg 311, 3765 CJ Soest, tel. 26053. NS Reizigers Randstad heeft een aantal maatregelen genomen om de startproblemen van de eerste week met de nieuwe dienstrege ling in 't Gooi en Flevoland aan te pakken. Vijf treinen in ochtend- en avondspits worden verlengd, en de bijsturings maatregelen bij vertragingen worden aangepast. Verwacht wordt, dat de dienstregeling hierdoor de komende week aanmerkelijk beter zal verlopen. Volgende week wordt aan de hand van het beeld dat nu ontstaat bekeken, of nog verdergaande maatregelen nodig zijn. verkrijgbaar b NU, deze Polaroid Zonnebrillen uitgevoerd met de beroemde polariserende lens, voor slechts: 95 Een Polaroid Zonnebril biedt uw ogen y optimale bescherming Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Gediplomeerd Opiometnst, lid O.V. 1 BRILMODE CONTACTLENZEN OOGDRUKMETING OOGMETING Zuidpromenade 14,3768 EM Soest, Tel - en taxnr. 02155-22212 Door een aantal tegenslagen (zoals een grote stroomstoring in Noord-Holland) was het twee weken geleden op veel plaatsen niet mogelijk het juiste, ge plande materieel in te zetten. Daar kwam bij, dat door de ingrijpende wij ziging van het dienstregelingsconcept veel reizigers een ander reispatroon heb ben gekozen. Dit leidde tot capaciteits problemen in een aantal spitstreinen. Inmiddels verloopt de inzet van materi eel zoals gepland, zodat ook het juiste aantal zitplaatsen beschikbaar is. Daar naast worden vanaf morgen de volgende treinen verlengd (Spoorboekje tabel 41): 5818 vertrek 07.06 Amersfoort - Am sterdam CS (sneltrein, overstap in Weesp richting Schiphol). 5822 vertrek 08.06 Amersfoort - Am sterdam CS (sneltrein, overstap in Weesp richting Schiphol). 5859 vertrek 16.47 Amsterdam CS - Amsterdam (sneltrein, overstap in Weesp richting Lelystad). 5863 vertrek 17.47 Amsterdam CS - Amersfoort (sneltrein, overstap in Weesp richting Lelystad). 3961 vertrek 17.17 Amsterdam CS - Lelystad (sneltrein, overstap in Weesp richting Hilversum/Amersfoort. Vanaf afgelopen maandag moeten alle treinen volgens plan voldoende capaci teit hebben. In de spits zal het uiteraard druk blijven. De meest ingrijpende bijsturings maatregel bij vertragingen (stoptrein wordt sneltrein na Weesp) wordt defini tief niet meer toegepast. De maatregel, bedoeld om zo min mogelijk reizigers bij een vertraging te duperen, veroorzaakte deze week opschudding bij reizigers en treinpersoneel. Hoewel de maatregel inmiddels in drie gevallen genomen had moeten worden, bleek het op die mo menten moeilijk reizigers te bewegen uit te stappen en de volgende stoptrein te plaats adres woning indeling zolder algemeen Soest SCHRIKSLAAN vrijstaand landhuis op 604 m2 grond en schitterend aangelegde tuin, berging en garage eet-zitkamer met open haard (ca. 50 m2), luxe keuken met inbouwapp., bijkeuken, werkkamer, ruime hal toilet, m.k. verdieping ouder-sl.kamer, luxe badkamer met ligbad, aparte douche en dubbele wastafel, 2 ruime sl.kamers met balkon, apart 2e toilet bergzolder met vlizotrap dit landhuis is zeer luxe afgewerkt VRIJSTAAND LANDHUIS MET BERGING EN GARAGE Gevraagde koopsom plaats Soest adres JULIANALAAN woning vrijstaande villa met grote garage (12 x 3 m.) en schitterende aangelegde tuin (731 m2) indeling hal, toilet, moderne keuken met inbouwappargtuur (o.a. heteluchtoven, koelkast, gasfornuis en afzuigkap], ruime woonkamer verdieping 3 slaapkamers en badkamer met ligbad en 2e toilet zolder bergzolder algemeen deze villa verkeert in uitstekende staat van onderhoud VRIJSTAANDE VILLA MET GARAGE Gevraagde koopsom indeling Soest SCALMEIJERPAD moderne ruime hoekwoning met garage en vrijè turn ruime woonkamer (Z-vormigj, hal, toilet, moderne keuken met inbouwapp,. verdieping 4-sl.kamers en grote badkamer met ligbad, aparte douche, dubbele wastafel en 2e toilet vaste trap, overloop en 2 sl.kamers met dakkapel deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is voorzien van o.a. dubbel glas, granol, parketvloer en garage, grondopp. 213 m2, adres woning zolder algemeen MODERNE RUIME HOEKWONING MET GARAGE Gevraagde koopsom TE HUUR plaats adres woning Soest KONINGINNELAAN 24 winkelruimte is geheel gerenoveerd met duurzame materialen en is voorzien van eigen c.v.-, elektriciteit- en watervoorziening Huurprijs per maand plaats adres woning plaats adres woning plaats adres woning Soest ALBERT CUYPLAAN 9 4-kamer appartement begane grond Soest HAAGWINDE moderne middenwo Soest BEETZLAAN 12 vrijstaand woonhuis rr k ïtage met berging op de Gevraagde koopsom en blokhut/berging Gevraagde koopsom e garage en grote tuin gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 j Hypotheken j Onroerend-goed Assurantiën Van Weedestraat 63 3761 CA Soest Tsl. 02155-12424 jy

Soester Courant | 1995 | | pagina 5