[Zaterdag 24 juni: D(ollar)-day in Zuid! «7 10 tot 25% korting Zelfs Spullenhulp moet goede spullen soms noodgedwongen weigeren .85 .9! .91 ,gc Wildschut Optiek r] Dollar-aktie van winkeliersvereniging groot succes Geschiedenis van Albert Heijn geboekstaafd door Baarnaar American baseball-cap VAKANTIE BEZORGERS B. JANSEN Soest - Tel. 02155-2 35 84 Gevraagd Soester Courant Schrijfgroep Amnesty OENSDAG 21 JUNI 1995 SCfeSTER COURANT —[EMQËLI WANDEL PAGINA 15 Ouderenbus Kringloopcentrum woekert met ruimte Auteur signeert bij boekhandel Van de Ven ALBERT HEIJN FIETSENHANDEL QCr Wildschut heeft het komplete assortiment in huis! Brommercontrole THE UHllTED STATES OF SOEST 2 5.19 6 1 9 9 5 voor de voor de maanden juni, juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 1 41 52 Duinweg 21, tel. 12906 Zuidpromenade 14, Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 - 22212 Schrijfgroep Deze maand richten de deelnemers van de Amnesty-schrijfgroep zich op indivi duele slachtoffers van mensenrechten schendingen in Nigeria, Algerije en Tur kije. Op woensdag 28 juni om 13.30 uur is iedereen welkom in het Amnes- tycentrum aan de Duinweg 21. Men kan ook schrijven voor vervolgde mensen voor wie Amnesty International zich inzet. Dat kunnen mensen zijn die bedreigd worden, zijn opgepakt of ge dood of 'verdwenen' vanwege het uiten van hun vreedzame overtuiging, of om dat zij door huidskleur, geslacht, af komst, taal, geloof of anderszins beho ren tot een bepaalde groep. Ook kun nen het gevangenen zijn die geen eerlijk proces of redelijke straf kregen; gevan genen die mishandeld of gemarteld zijn of daarmee worden bedreigd; en ter dood veroordeelden. Men kan lid worden van Amnesty door te bellen met het landelijk secretariaat: 020-6264436. Indien men reeds lid is en het blad 'Wordt vervolgd' ontvangt dan kan men autoriteiten persoonlijk aanspreken op hun verantwoordelijk heid door een brief te schrijven naar de opgegeven adressen. Een andere manier is het aanvragen van een schrijf- abonnement. Men ontvangt dan op ge zette tijden een over te nemen - meestal Engelstalige - voorbeeldbrief inclusief een reeds gefrankeerde luchtpost envelop. Informatie bij de heer R. Bal vers, tel. 13598. Daarnaast bestaat nog de mogelijkheid om zich aan te melden bij de bestaande schrijfgroep die maandelijks bij elkaar komt in het Amnestycentrum aan de Duinweg 21. Overigens niet in de maand juli in verband met vakantie. Voor praktische vragen over de schrijf groep Soest: mevrouw J. den Oude (tel. 14622). Voor meer algemene informa tie over Amnesty Soest; Tina Nelemans, tel. 20697. Voor informatie en opgave elke werkdag van 9.30 - 13.00 uur, tel: 19190. Wat heet "goed" en wat is "bruik baar"? Wat voor de een waardeloos is, is voor een ander kostbaar. Over de waarde van een-en-hetzelfde ar tikel - een boek, een stoel, een jas, een kop-en-schotel - kun je einde loos redetwisten. Daar weten ze bij Spullenhulp alles van... "We krijgen wel eens het verwijt dat we spullen weigeren die nog best goed en bruikbaar zijn," constateert coördinator Joke Beers van Spullenhulp. "Dat klopt soms wel, maar dat heeft dan te maken met het feit dat we op dat moment waarschijnlijk helemaal vol zitten. Als we al tien goeie bankstellen in voorraad hebben, is er voor het elfde en twaalfde simpelweg geen plek meer, ténzij ze duidelijk veel beter zijn dan wat we al hebben staan." Spullenhulp neemt dan niets meer in en helaas: in dat geval moeten de mensen ermee naar de afvalbrengplaats. "Goed" is dus een rekbaar begrip, stelt Joke vast. "En dikwijls is het ook een kwes tie van persoonlijke smaak." Voor Spullenhulp is het belangrijk dat er veel doorstroming is (kringloop in de letter- Vrijdagavond 23 juni signeer! bij boekhandel Van de Ven in Soest de Baarnse historicus en cultureel an tropoloog Jef de Jager zijn geschie denis van Albert Heijn en Konink lijke Ahold. In 'Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen' wordt het raadsel onthuld hoe onder dr. 1 Appie' Heijn een kleinschalig fa miliebedrijf kon uitgroeien tot een concern van wereldformaat. Nederlanders worden wel eens geksche rend door een volk van kruideniers ver sleten, maar wie naar Koninklijke Ahold kijkt moet tot de conclusie komen dat het hier in wezen om een compliment gaat. Het concern voert nu al jaren de boventoon in kruideniersland, zonder dat de sfeer van een familiebedrijf is verdwenen: kwaliteitsbesef, klant gerichtheid en een zeer degelijk personeelsbeleid staan nog steeds voorop. Daarnaast was Albert Heijn, de oprich ter van het concern, een man met een missie. Hij wilde niet alleen alledaagse maar ook luxe artikelen zo goedkoop mogelijk onder de mensen ('arm en rijk') brengen. Dit was een ware revolu tie in een tijd toen de meeste winkeliers nog met de grootst mogelijke marges werkten. De opvolgers van Albert Heijn hielden deze missie in ere - Albert Heijn heeft Nederland de koelkast, sherry, wijn, champignons, mandarijnen, verse kip, kiwi's, mango's, etcetera gebracht - maar hadden bovendien een groot ge voel voor expansie. In 'Arm en rijk kunnen bij mij hun in kopen doen' toont Jef de Jager in een meeslepende stijl langs welke wegen Ahold zijn huidige status heeft bereikt. Het boek behandelt de ontstaansge schiedenis, de ontwikkelingen binnen het bedrijf, de tegenslagen en de succes sen. Als zodanig vormt het boek een spiegel van het leven in Nederland: de welvaart, de veranderingen in smaak en het uitgavenpatroon van het Neder landse volk. Boekhandel Van de Ven (vrijdagavond a.s. van 7 tot 9 uur!) bevindt zich aan de Zuidpromenade 1. lijke zin van het woord). De medewerkers stuiten soms op kritiek van de mensen die hun nog o-zo-goeie spullen aanbieden en vervolgens naar de Schans verwezen worden. "Daar kunnen we weinig aan doen," aldus Joke. "En we gaan er op zo'n moment ook niet over in discussie. Spullenhulp heeft in dat geval het laatste woord; het zijn de medewerkers die bepalen of iets nog bruikbaar is of niet. We hopen dat de mensen die spullen brengen daar begrip voor hebben. Het is niet vanzelfspre kend dat we alles dankbaar opnemen." Naar de buren De openingstijden van Spullenhulp zijn speciaal afgestemd op die van de afval brengplaats - enkele tientallen meters verderop - om de "brengers" niet in moeilijkheden te brengen. Wie z'n spul len bij Spullenhulp niet kan slijten, kan dus meteen dóór naar de buren. Bij het kringloopcentrum verwacht men overi gens dat het probleem in de toekomst - als de geplande uitbreiding van de op slagruimte gerealiseerd zal zijn (maar dat kan nog wel even duren) - duidelijk zal afnemen. Dat geldt ook voor de parkeerproblemen; tegelijk met de bouw van de nieuwe loods zullen er extra parkeerplaatsen worden aange legd, zodat de bezoekers in de toekomst makkelijker hun auto kwijt kunnen. Voor een belangrijk deel heeft Spullen hulp het opslag-probleem te danken aan zijn eigen succes, want sinds de opening van het nieuwe kringloopcentrum aan de Schans is het aanbod meer dan ver dubbeld. Daardoor moeten de mede werkers ook veel kritischer zijn op de kwaliteit. Joke: "We hebben het steeds drukker. Vroeger hadden we nog wel eens 'stille uurtjes', maar dat komt zelden meer voor." Vandaar ook dat de winkel in de ochtenduren stevig op slot blijft, want dan hebben de medewerkers alle tijd nodig voor het sorteren, selecteren, Danny de Haai] en Erik Prinsen heb ben vrijwel dagelijks hun handen vol met de ophaaldienst van het kringloop centrum. schoonmaken, prijzen en uitstallen van de goederen. Afspraken Spullenhulp vraagt verder nog graag aandacht voor de volgende afspraken. De eerste is dat op telefonische bestel lingen uit de winkel niet kan worden ingegaan. In principe worden er geen artikelen "gereserveerd". Natuurlijk is er altijd overleg mogelijk over het tijdstip waarop de gekochte spullen worden weggehaald, maar Spullenhulp is géén postorderbedrijf, zoals Joke Beers bena drukt. De tweede afspraak is dat aanvragen om spullen thuis op te halen (voor verkoop in de kringloopwinkel) ruimschoots - bijvoorbeeld een week - van tevoren te lefonisch worden doorgegeven. Voor een goede planning is dat onvermijde lijk. Het ophalen gebeurt overigens kos teloos, maar de mannen van de ophaal dienst beoordelen ter plekke of de arti kelen al dan niet verkoopbaar/her bruikbaar zijn. Is dat niet het geval, dan worden de spullen niet meegenomen. En verder is het de bedoeling dat de spullen op de afgesproken ophaaldag schoon - en (zonodig) gedemonteerd - klaargezet worden (maar liever niet aan de straat). VOOR OPTIMAAL FIETSPLEZIERÜ Ook haal- en brengservice Laanstraat 36 - Soest - tel. 13429 'oor de enkeling die het nog niet is ipgevallen: deze week houdt de inkeliersvereniging Hartje-Zuid i Soest een Amerikaanse week. >m deze aktie een feestelijk tintje geven zijn de straten en gevels ersierd met de bekende "stars tripes". Bovendien sieren een op- eblazen Vrijheidsbeeld en Heinz omatenketchup-fles de verschil- ende pleinen. )e "Statue of Liberty" is een negen neter hoge verschijning die afgelopen /eek al op verschillende plekken aan de ioesterbergsestraat is gehuisvest. De les Heinz tomatenketchup, een van de ngrediënten van een echte Ameri- ;aanse maaltijd, is er sinds deze week lijgekomen. eep 'aterdag 24 juni, de belangrijkste dag an deze Amerikaanse week, komt daar iovendien nog een Amerikaanse Chrysler Jeep bij. Voor dit laatste zorgt Autobedrijf Bosboom, die tevens op onderdag 2, vrijdag 23 en zaterdag 24 jni een show houdt in de vernieuwde howroom aan de Birkstraat. De Jeep is naar liefst 9,5 meter breed en 5 meter oog, in de kleur rood. Een opvallende 'erschijning dus, die aangeeft waar de iktiviteiten plaatsvinden. Behalve een >pblaasbare auto heeft Autobedrijf Bos boom "echte" modellen geparkeerd, die iteraard "for sale" zijn. dollars lij de Amerikaanse week draait alles >m de dollars die men deze week ont- rangt bij iedere bestede tien gulden. En lat loopt natuurlijk al gauw op als men "e inkopen doet bij de deelnemende ikeliers. Die zijn herkenbaar aan een ;eel aanplakbiljet op de ramen. In totaal ijn er 70.000 dollars weg te geven die ipeciaal voor deze aktie zijn gedrukt. ~ie organisatie meldt nu al dat er en- :housiast wordt ingeslagen. Elders in leze editie van de Soester Courant staat en dubbele advertentie-pagina, met iaarop de aanbiedingen waarvan men .et de dollars kan profiteren. Zo krijgt ten bij de één korting tegen inlevering fj/y' aankoop van een zonnebril koop je bij Wildschut voor slechts 10 Hartje-Zuid Dollars een échte Amerikaanse zwarte Kay-I$an gaseball-cap! (Alleen op zaterdag 24 juni 1995). tn wie een 'Kay-tfan'-zonnebril koopt krijgt nog eens D(ollar)-day Deze aanbiedingen zijn alleen zaterdag 24 juni, op de slotdag van deze aktie, geldig. Het winkelcentrum aan de Ioesterbergsestraat is die D(ollar)-day attrakties. Bij de verschillende kramen is popcorn verkrijgbaar, hamburgers, hotdogs, donuts, muffins... kortom, de liefhebbers van de Amerikaanse lekker nijen komen volop aan hun trekken. En natuurlijk kan men verder profiteren van de speciale stuntaanbiedingen door de dollars in te ruilen. Neem dus vooral de aanbiedingen goed door om optimaal te kunnen genieten van deze "American dream". De politie heeft vorige week woensdag morgen op diverse plaatsen in de ge meente een controle uitgevoerd op brom- en snorfietsen. In totaal werden er 32 bestuurders aangehouden. Bij der tien bromfietsen bleek de motor te zijn opgevoerd, wat ook geconstateerd werd bij twee snorfietsen. Twee brommers werden voor een technisch onderzoek in beslag genomen. Twee bestuurders kre gen een bekeuring, resp. voor het rijden zonder de verplichte gele plaat en voor het rijden zonder helm. van een aantal dollars en bij een ander zelfs een produkt gratis en voor niets.

Soester Courant | 1995 | | pagina 15