'Soest moet zijn weidevogels koesteren' mg. Surprise, surprise fff R0H colës GRATIS ROI Autobedrijf Bosboom NOC IVN-werkgroep op de bres voor grutto's, kieviten en tureluurs Rabt De Ral de toe! BENI KIND CULTUUR WELZIJNI VAN DER LOUW SCHOENEN Kinderp WOENSDAG 21 JUNI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 22 WOENSD/ •V-T» r T Wie vergelijkt leest de Soester Courant We are in a spectacular way represented in the cent re of your 'Cittle Heart South' with s ome of our most beautiful American Cars, during the coming American Week you can find us in the middle of nowhere - the smalt square in the neigbourhood of the Cimburgian Vla'shop - with cars and gifts in metallic colours. you can ask us everything about Chrysler, Dodge en *Jeep, worldwide famous automobiles. 9f you can't wait we welcome you to visit our new and modern showroom as soon as possible in the l^irkstreet at number 105, Soest*. Jorget the rest...choose the best. So it is: be a lucky driver with tfosboom... m0ciissa WIJNHANDEL TWEEDAAGSE THEORIECURSUS M.LOS Toyota van Dolderen keuze uit meer dan 60 occasions Een greep uit onze collectie: AUTOBEDRIJF VAN DOLDEREN Uw badkamer 3-D getekend Van 21 juni t/m 21 juli (Normaal 150,-) b.v. Nettowu 'ti,m Uitreiking Tegel Sanitair Studio Tel 02155 173-- en dan gei een op DONDERC AANVANG ENTREE: I TOT EN M De opbren, ten goede Weidevogelwerkgroeplid Rien Broeckman inspecteert de nestbeschermers. Wie nu, in juni, door de polder bij Soest fietst of wandelt kan genieten van het vrije vogelleven. In de lucht buitelen de kieviten hun acrobatische vlucht en op de gemaaide velden lopen de vogels met hun jongen naar voedsel te zoeken. Torren, spinnen of onvoorzichtige regenwormen vor men hun dagelijkse voedsel. Als je naar het hek van zo'n pas gemaaid wei land loopt gaan de oudere vogels met veel misbaar de lucht in. De vogels maken tussen de bekende roep "ki wie", ook blazende geluiden als van een kwaaie kat. Veel jongen kunnen nog niet vliegen en zouden een makkelijke prooi zijn voor de vele bedreigingen, zoals katten, hermelijn, wezels, sper wers, valkjes, reigers, meeuwen, kraaien, en eksters. Tegen dat soort na tuurlijke vijanden hebben de jonge vogels echter dankzij de bescherming van hun ouders nog een flinke kans om te overleven. Even verderop, in een weiland met lang gras, schittert het rode verenkleed van een grutto. Met schokjes draait hij zijn kop met de lange snavel in het rond spiedend naar gevaar voor zijn jongen, die daar ergens tussen het hoge gras rondlopen en met hun snavels in de grond borend, op zoek zijn naar emelten en andere larven die zich vlak onder de grasmat hebben genesteld. Bij het nade ren van het weiland voert de grutto, "griewto" krijsend, dreigende luchtaan vallen uit. Even later mpet de verdedi ging van z'n grut al verdeeld worden met de dreiging van een stel kraaien die op het prikkeldraad zijn neergestreken. Hij krijgt steun van andere grutto's en kieviten die gezamenlijk de kraaien wegjagen. Iets verder van de weg zit een klein grijs vogeltje met lange rode poten en snavel op een paaltje. De tureluur, een kriti sche weidevogel die alleen in polders voorkomt waar nog drassige stukjes weiland zijn te vinden en niet teveel drukte is. Hij heeft een opvallende roep: een hoog tuluu, tuu, tuu". Twee opvallende zwart-witte vogels, met rode snavel en poten, vliegen luid krijsend over de weg. Scholeksters, zeer luidruchtige waadvogels, die je met de jaren vaker kunt zien in de polder, ter wijl ze oorspronkelijk aan de Noord zeekust verblijven. Ook dit jaar zijn er weer broedende scholeksters in de Eempolder. Natuurlijk zijn er nog veel meer interes sante vogels in de polder, maar die zijn voor hun voortbestaan niet afhankelijk van de weilanden en dat geldt wel voor de kievit, grutto, tureluur en scholekster die daarom weidevogels worden ge noemd. Graslandbeheer en de weidevogels Doordat de weidevogels voor hun voortbestaan zijn aangewezen op de weilanden, zijn zij sterk afhankelijk van de wijze waarop de boeren het land ge bruiken. Sinds het begin van deze eeuw is dat enorm veranderd. Sinds de jaren zestig is, door de op mechanisatie geba seerde bedrijfsvoering en landinrichting, het aantal weidevogels in de polder sterk teruggelopen en dreigt hun voortbestaan in het gedrang te komen. Zo zijn de oorspronkelijk veel voorko mende kemphanen, watersnippen, kwartels, patrijzen, veldleeuwerik als broedvogel sinds de jaren zeventig uit de polder verdwenen en is de graspieper evenals de gele kwikstaart een zeldzaamheid geworden. Graslandbeheer vroeger Vroeger was het, door het gebrekkige vervoer en de lange afstanden, niet goed mogelijk om de weilanden die verder van de boerderij lagen te bemesten. Bo vendien was er een tekort aan mest en werd in het beste geval geprobeerd om de betere weilanden dichtbij de boerde rij een maal per vier jaar te bemesten. Verder weggelegen weilanden werden gebruikt als hooilanden. Door het ge brek aan mest groeide het gras heel langzaam en was het eigenlijk pas na de eerste twee weken van juni mogelijk om te maaien en te hooien. Daarbij waren de weilanden ook drassiger door een primitieve afwatering en hoog sloot- waterpeil. Dat was eigenlijk de ideale situatie voor de weidevogels omdat dit een ongestoorde broedperiode garan deerde. Het aantal weidevogels was in die tijd dan ook veel groter dan vandaag de dag. De grote omslag Geleidelijk veranderde sinds de twinti gerjaren van deze eeuw het gebruik van de graslanden in de Eempolder door de introductie van kunstmest en een verbe terde waterpeilbeheersing. Tot aan de jaren zestig ging dat geleidelijk, omdat de bereikbaarheid van het land met paard en wagen grote beperkingen op legde aan de boer. Toen in de jaren zes tig de mechanisatie met tractors en ma chines een hoge vlucht nam veranderde de traditionele wijze van boeren naar een op mechanisatie gebaseerde bedrijfsvoering. Was de traditionele boer in grote mate afhankelijk van de natuurlijke omstan digheden, de moderne agrariër kreeg middelen in handen om de natuurlijke omstandigheden te wijzigen en zo een veel hogere productie te realiseren. Zo ontstond behoefte aan een lager slootwaterpeil. Daardoor konden de boeren vroeger in het voorjaar het wei land op, en startte de groei van het gras eerder. Aan het eind van de jaren ze ventig ontstond er een nieuwe manier van ruwvoer winnen. In plaats van de bewerkelijke en weersafhankelijke me thode van hooien, gingen de boeren massaal over op het inkuilen van gras. Dit maakt het mogelijk om veel korter en dus nog vroeger te maaien, dan bij het hooien. Daardoor wordt veel jonger gras geoogst, wat de voedingswaarde ten goede komt. Het gevolg is dat de opbrengst van het grasland vele malen hoger is dan in het verleden en de boe ren veel meer koeien kunnen houden dan in het verleden. Uiteraard moet de boer, om die meeropbrengst te halen, ook eerder het land op om onderhouds werk uit te voeren zoals rollen, slepen en mesten. Dat zorgt voor ongunstige omstandighe den voor de weidevogels, die steeds minder kans krijgen om ongestoord te broeden. We zien dan ook dat de weide vogelstand de laatste jaren sterk is terug gelopen en soorten als de kemphaan zijn verdwenen. De nekslag voor de weidevogels Gevreesd moet worden dat een nieuwe milieumaatregel, de nekslag wordt voor de weidevogels. Sinds een jaar mogen de boeren de mest niet meer boven gronds over het land uitrijden, maar moet deze in de grond worden geïnjecteerd. Dat is wel goed voor de bestrijding van ammoniak uitstoot en de verzuring, maar voor de weidevogels is dat het einde. Ging bij het bovengronds uitrijden van de mest ongeveer 15% van de legsels verloren, met het injecteren is dat vrijwel 100%. Het zal duidelijk zijn dat de individuele boer vanuit bedrijfseconomische motie ven de miljoeneninvesteringen in ge bouwen en machines) wel gedwongen is om de hoogstmogelijke opbrengst van zijn land te halen. Gevolg daarvan is echter wel dat de natuur en met name de weidevogels het loodje dreigen te leggen, want als het de boer door nat weer niet lukt om voor het broedseizoen (vanaf 1 april) te mesten worden alle nesten vernield. Is er nog toekomst voor de weidevogels? Het zal duidelijk zijn dat als er niets wordt ondernomen, de weidevogels ge doemd zijn uit de polder te verdwijnen. En niet alleen in Soest maar in heel Nederland. Er zijn mensen die denken dat het zo'n vaart niet zal lopen: de stand is wel achteruitgegaan, maar er zijn toch nog steeds weidevogels in de polders?" Die mensen hebben niet in de gaten dat weidevogels wel zo'n 12 tot 20 jaar oud kunnen worden. Dat betekent dat het heel waarschijnlijk is dat er nu een enorme ontgroening plaatsvindt, en we pas in de komende jaren kunnen zien welke schade is aangericht. Op het ministerie van Landbouw en Natuurbeheer en Visserij ziet men ook dat het misgaat met de weidevogels in Nederland, maar juist daar wordt men zich ook pijnlijk bewust van de tegenstrijdige belangen vanuit de vee teelt (hoge opbrengst), het milieu ver mindering ammoniakemissies) en de natuur (het verdwijnen van de weide vogels). Om daar een mouw aan te pas sen is door het ministerie het Project Weidevogels gestart. Het Centrum voor Landbouw en Milieu geeft een brochure uit voor boeren, die mee willen doen aan de vrijwillige weidevogelbescher ming. Het boekje geeft kort en bondige informatie over de wijze waarop de boer met wat extra zorg' kan meehelpen dat zoveel mogelijk jonge vogels tot was dom komen en de weidevogels voor de toekomst worden behouden. De Soester situatie Gelukkig zijn er ook in Soest een groeiend aantal boeren die in de gaten heeft dat het helemaal niet goed gaat met hun weidevogels. En gelukkig is er in Soest ook een groep vrijwilligers van het IVN actief, die de boeren helpen om zoveel mogelijk legsels te behouden en te zorgen dat we ook in de komende ja ren kunnen genieten van de kieviten, grutto's, tureluurs en scholeksters. Pieter Kuier eh Jos van de Breemer zijn twee jonge Soester boeren die al enige jaren bezig zijn met weidevogel bescherming en zo werken, dat er zoveel mogelijk vogels gespaard blijven. Maar ook voor hen geldt dat er met hulp van vrijwilligers nog betere resultaten zijn te halen. Boeren hebben het juist in de broedtijd erg druk. Daarom zijn ze blij met de hulp van de weidevogelgroep van het IVN, die in het broedseizoen vrijwel elke avond bezig is met het zoe ken en markeren van nesten van de weidevogels. Het werk van de weidevogel beschermers Het werk van de werkgroep bescher ming weidevogels begint in maart. De percelen zijn op een kaart getekend en de bedoeling is dat de nesten daarop worden aangetekend. Het vinden van de nesten is niet eenvoudig, omdat de vo gels de nesten goed camoufleren. De nesten liggen midden in een graspol, waarbij de grutto de gewoonte heeft om de grashalmen er nogeens extra over heen te buigen, zodat zelfs een overvliegende roofvogel geen glimp te zien krijgt, als de ouders even van de eieren zijn om voedsel te zoeken. Daar naast hebben ze allerlei kunstjes in huis om de mensen van het nest weg te lok ken. Zo kan een kievit met een afhan gende vleugel klagend over de grond slepen alsof hij ernstig gewond is, en zo de nieuwsgierige indringers weglokken. Is het nest gevonden, dan wordt het met stokken gemarkeerd zodat de boer of loonwerker er omheen kan werken. De gevonden nesten worden op een kaart van de percelen aangekruist. Bij Pieter Kuier hangt zo'n kaart in de stal, en als hij vanaf de tractor een nest heeft gezien maar geen tijd heeft om het zelf te mar keren zet hij een tekentje op de kaart, zodat de vrijwilligers het nest snel kun nen vinden en de markeringsstokken kunnen neerzetten. Buiten dat Pieter al van jongs af aan oog heeft voor de weidevogels en daardooT beter weet waar de nesten liggen, is het ook mak kelijker om vanaf de hoge uitkijk op de tractor te zien waar de nesten liggen. De hulp van de boeren is daarom van we zenlijk belang om succesvol te kunnen zijn met weidevogelbescherming. Het mooiste is als de boer zo vroeg mogelijk kan mesten, hetgeen afhanke lijk is van het weer. Met de zware ma chines kan de boer niet vroeg het land op als het drassig is, want dan rijdt hij het gras aan gort. Dan kan de werk groep bescherming weidevogels uit komst bieden. Als er gemest moet wor den terwijl er al nesten zijn, waarschuwt de boer de vrijwilligers en deze komen dan hejpen om de nesten met eieren op te tillen, zodat ze niet door de messen van de injecteur worden vernield. Is de injecteur voorbij, dan wordt het nest weer teruggezet en met heel veel geluk zijn er dan legsels die toch nog worden uitgebroed. Zijn de jongen al uit als er geïnjecteerd moet worden, dan is het de kunst om deze op te pakken en op een ander perceel te zetten. Daarbij zijn de resultaten veel beter en kan honderd procent worden gered. In weilanden waar de koeien worden gezet is het nodig dat er nestbescher mers worden geplaatst, zodat de koeien de eieren niet vertrappen. Doordat de boer de vrijwilligers vertelt waar hij de volgende dag zijn koeien laat grazen, weten de vrijwilligers waar de nest beschermers geplaatst moeten worden. Als het gras vroeg is gemaaid, zijn het de vrijwilligers die de legsels nalopen om zonodig het gras van de eieren af te halen, want anders is de kans groot dat de ouders niet terugkomen. Deze nestbeschermer - van staal - be hoedt een nest kievitseieren tegen vernie ling. Het effect van de weidevogelbescherming Het is zonneklaar dat zonder deze vroedvrouwenhulp van de boeren en vrijwilligers de weidevogels tot de on dergang zijn gedoemd. In Nederland broedt een enorm groot deel van de weidevogelpopulatie van Europa, bij de grutto's is dat maar liefst 75% In ieder geval zullen ze uit de weilanden in Soest verdwijnen. Als we de komende weken in de polderjonge weidevogels zien vlie gen kunnen we er van uitgaan dat dit vogels zijn, die het dankzij de vrijwillige weidevogelbescherming hebben gered Gelukkig wordt het goede voorbeeld van Pieter Kuier en Jos van den Breemer door andere boeren gevolgd. Dat betekent dat er steeds meer werk komt voor de werkgroep weide- vogelbescherming van het IVN- Eemland, mensen die willen helpen kunnen zich opgeven bij Cees de Gier, tel. 14026 in Soest. Harry Wille '(SJf you like we have a very nice <Japanese secret there for you: Suzuki,'s. Don 't teil it your neighbour, please...) Birkstraat 105, Soest. Telefoon 02155-13256 Art. 5088 Laanstraat 94a (naast 't Kruidvat) - Baarn Tel. 02154- 12661 Weeshuislaan 44 (t.o. de bibliotheek) - Zeist Tel. 03404- 18069 OCLO.O* o.oo» MEER DAN 300 VERSCHILLENDE WIJNEN PORT TERUG TOT 1937. Fc. Kuyperstraat 26, 3761 EG Soest Open: donderdag 9-30-18.00 uur, vrijdag 9.30-21.00 uur, zaterdag 9.30-17.00 uur. Telefoon 21557 of 27059. Verkeersschool Los geeft op maandag 10 en dinsdag 11 juli een tweedaagse theoriecursus. Examen donderdag 13 juli 14.30 uur. Voor inlichtingen tel.16621. verkeersschool ANWB erkend VAN LENNEPLAAN47 SOEST - TELEFOON 02155-16621 TOYOTA Starlet 1.0 Van 1986 rood 3.950,- Starlet 1.3 DX autom. 1985 grijs m. 5.900,- Starlet 1.3 DX 1986 rood 6.750,- Starlet 1.0 DL5-drs 1988 blauw 7.950,- Starlet 1.0 SXL 5-sp. 1988 rood 8.950,- Starlet 1.3 i 1991 grijs m. 14.950,- Corolla Sdn 1.3 SXL 1987 wit 6.950,- Corolla Sdn 1.6 Xli 1988 wit 10.950,- Corolla HB 1.8 Diesel 1991 rood 13.950,- Corolla Stat.wg. 1.6 Xli 1992 wit 26.950,- Corolla Liftb. 1.6 GLi autom. 1992 turq.m. 29.750, Carina sd 1.6 Xli 1990 wit 13.750,- Carina E sd 1.6 Xli 1992 wit 26.950,- Camry 2.2 Xli 1992 d. green m. 23.750, Celica LB 1.6 STi 1990 rood 24.750,- FORD Escort 1300 L 1984 wit 2.950, BMW 316 1600 1983 beige m. 3.950, SUBARU Mini jumbo Super DL 1986 wit 4.250, FORD Siërra 1.6 Laser 1986 wit 4.750, SUZUKI Swift 1.0 GL 1986 blauw 5.900, MITSUBISHI Lancer 1500 G LX 1987 beige 6.950, VW Golf 1.8 1986 gray m. 7.250, NISSAN Bluebird 2.0 LX 1988 I. blue m. 7.750, NISSAN Sunny Coupé 1.6 SLX 1988 zilver m. 9.750, RENAULT 19 1.7 TXE 1990 rood m. 11.750, MAZDA 626 Coupé 2.0 GLX 1989 zwart 12.750, SAAB 900 Turbo Red Arrow 1988 rood 14.950, MERCEDES 190 D 2.0 autom. 1988 wit 16.950, UW TOYOTADEALER BURG. GROTHESTRAAT 68 - SOEST - TELEFOON 02155 - 1 23 30 Torenstraat 19 3764 CK Soest Op dinsdag 13 rant Darthuize mene Ledenv< Rabobank Soe aanwezigheid vi een groot aant: legde de bank over het door h: in 1994. Het w vergadering van lisatie van de fu In zijn openingswi Middelkoop in op wikkelingen in de De winnaars Ric, staan v.l.n.r. de jeug en Annemieke de R leverd heeft. 'Rabobank en ht samen de toekon Met deze slagzin I Richard de Keijzi bike in de wacht mee met de pr Rabobank orgai Ecotour '95, op Vaarderhoogt. De Rabobank was digd door de jonge Mare Trein, Anne Sonja Bronts en Es Het doel van deze d bewust te maken var met betrekking to Rabobank, met hel hoofdsponsor van h Fax 02155-14664

Soester Courant | 1995 | | pagina 22