Gemeente voert een actief opsporingsbeleid in strijd tegen illegaal bouwen Soester wethouder één van eregasten op Hanzedagen Chemisch afval is nu makkelijk te herkennen Ver Soe; Ontwerp van de maand: bedrijfshal Veel opgestoken over hulp aan Oost-Europese landen Marian van Lunteren Planologie en Bouwen): In Duitse Soest 16 nationaliteiten Einde aan Wethouder Uiteenlope vragen WOENSDAG 21 JUNI 1995 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Over Soesterberg-noord Hoorzitting op 11 juli De volgende produktgroepen krijgen het teken voor huishoudelijk chemisch afval: I WOENSDAG 21 IL Wie illegaal, dus zonder toestemming, iets gebouwd heeft, kan bij ontdek king hiervan erop rekenen een aanschrijving van de gemeente in z'n bus te krygen. De inhoud van de aanschrijving: het illegaal gebouwde moet bin nen een bepaalde termijn worden afgebroken. Daar kan men dan niet on deruit. Het beleid van de gemeente in dezen is: als er A is gezegd, zal de zaak desnoods tot Z worden doorgezet. In Soest zijn er vorig jaar 77 geval len van illegaal bouwen geconstateerd. Daarover zijn 25 aanschrijvings- brieven de deur uitgegaan, maar er zijn 69 zaken afgedaan. Dat komt om dat er in de voorfase al overleg is gevoerd met de betrokkenen. Zij kiezen dan eieren voor hun geld of er wordt alsnog een vergunningaanvraag inge diend omdat dat mogelijk blijkt. In alle gevallen geldt: het is beter vooraf bij de gemeente vrijblijvend naar de mogelijkheden te informeren. De ba lie bouwzaken is iedere ochtend open van half negen tot half één. Even tueel is het mogelijk een afspraak te maken voor een ander tijdstip. Over het beleid van het gemeente bestuur en de gevolgen van de aan- schrijving, zegt Marian van Lunteren van de afdeling Planolo gie en Bouwen: "Al in 1990 bij het aantreden van het vorige college, is het beleid ingezet om het illegaal bouwen en gebruiken aan te pak ken. Het huidige college zet dit beleid van het vorige college voort. Er zijn verschillende redenen om het illegaal bouwen of het illegaal gebruiken aan te pakken. Eén ervan ligt nogal voor de hand: de meeste mensen willen volgens de legale weg bouwen. Zij vragen een bouw vergunning aan en wachten af of deze al of niet verleend wordt. Mensen die zomaar gaan bouwen, zitten eigenlijk in een betere posi tie dan de mensen die volgens de regels een bouwvergunning aan vragen. Die ongelijkheid moet be streden worden. Dat doen we strin gent. Dat betekent: als er iets wordt aangepakt, wordt het ook goed aan gepakt". Actief opsporingsbeleid Volgens Marian van Lunteren komt het zowel in Soest en Soesterberg nog steeds voor dat er illegaal wordt gebouwd. Daarnaast spelen er zaken uit het verleden die de gemeente nu aan 't aanpakken is. "We werken van twee kanten: we voeren zelf een actief opsporings beleid door drie ambtenaren die met bouwtoezicht belast zijn. Ze rijden regelmatig door de wijken en kijken dan met name of er illegale activiteiten worden ontplooid. Van hen komen de meeste meldingen. Daarnaast worden we een enkele keer door mensen uit de omgeving op de hoogte gebracht, vooral door mensen die overlast hebben van een illegaal bouwwerk of een ille gaal gebruik van een gebouw. Bij voorbeeld als in garageboxen onder flats mensen gaan sleutelen aan auto's. Wij gaan er dan heen, ma ken foto's, praten eventueel al met de mensen en zo komt er dan één en ander aan 't licht. Is er sprake van illegale bouw of illegaal gebruik, dan wordt een bouwstop opgelegd of daadwerkelijk een aanschrijving verstuurd. Ook zijn we bezig om per gebied in de gemeente te inven tariseren wat er al enige jaren ille gaal staat, met de bedoeling ook dat aan te pakken". Waar gaat het vooral om in het ge val van illegaal bouwen? Marian van Lunteren: "Dan moetje denken aan schuurtjes bij woningen, maar ook -en dat komt vrij vaak voor aan uitbreidingen van bedrijven zonder dat dit de gemeente bekend is omdat er geen bouwvergunning is aangevraagd. Nu is het natuurlijk zo dat een architect en een aanne mer ervan op de hoogte moeten zijn dat er een vergunning nodig is, maar iedereen weet ook dat je niet door rood licht mag rijden... Maar vreemd blijft het dat bedrijven zon der de nodige vergunningen -en dan praatje niet alleen over een bouw vergunning- aan de gang gaan. In zo'n geval kunnen ze ervan verze kerd zijn een zware procedure aan de broek te krijgen". Raadgeving Welke raadgeving heeft Marian van Lunteren voor hen die iets willen bouwen? "Het komt nogal eens voor dat mensen een schuurtje wil len neerzetten en dan denken: dit kleine bouwwerkje mag ik vergunningvrij bouwen. Dat heeft ook te maken met de veranderingen in de regelgeving met betrekking tot bouwvergunningen en meldin gen. Het is niet helemaal helder voor de mensen. De wetgeving is voor veel mensen toch heel moei lijk te doorgronden. Wat wij aanra den is: ben je van plan iets te gaan doen, neem altijd eerst even contact op met de afdeling bouwzaken van de gemeente. Daar geeft men uit stekende voorlichting over wat wel en niet kan en op welke wijze je eventueel een vergunning aan moet vragen of dat bepaalde dingen vrij zijn. Advies vragen staat vrij. Aan de bouwvergunning zijn wel kosten verbonden, maar die wegen niet op tegen de kosten die je eventueel moet maken voor afbraak van een illegaal bouwwerk". Aanpak van illegale bouw is ook nodig op grond van een bestem mingsplan. Het kost vaak jaren om z'n plan te maken. Het wordt ook niet eerder vastgesteld dan nadat de bevolking gelegenheid tot inspraak heeft gehad. Aan zo'n plan liggen allerlei inzichten ten grondslag, bij voorbeeld op gebied van verkeer, milieu en landschap. Er wordt dus alles in geregeld, met name ook op gebied van bouwen. Het vermeldt bijvoorbeeld het percentage dat men aan bijgebouwen op een per ceel mag hebben en waar. Marian van Lunteren: "Als mensen nu illegaal gaan bouwen, bijvoor beeld door een schuurtje neer te zetten in de voortuin waar dit niet mag, en de gemeente zou er een aantal jaren niet tegen optreden, dan zou dat kunnen berekenen dat een andere buurman ook een schuurtje in zijn voortuin wil heb ben. Hij vraagt daarvoor wèl een vergunning aan bij de gemeente en krijgt dan te horen dat dit niet kan. Dan zal hij waarschijnlijk zeggen: 'maar mijn buurman heeft daar wel een schuurtje en daar doen jullie niets aan'. Op zo'n manier kun je een bestemmingsplan, dat toch veel tijd en geld kost, niet waarmaken. Om het te kunnen handhaven heb je een vergunningenstelsel nodig (dus dat mensen een vergunning moeten aanvragen om iets te kun nen aanvragen) en ook een aanschrijvingsbeleid. Een aan schrijving biedt de mogelijkheid om daadwerkelijk op te treden te gen illegale bouw. Zodoende kun ja de uitgangspunten van een bestem mingsplan handhaven. Dat heeft ook een bescherming voor andere burgers, die anders bij illegaal bou wen door anderen bijvoorbeeld de waarde van hun woning zien dalen omdat zo'n wijk achteruitgaat". Soms komt illegale bouw voor op plekken waar dat niet zichtbaar is. "Stel dat het bestemmingsplan zegt dat het daar niet mag, dan nog zeg gen wij, zodra we dat weten: afbre ken. Want er gaat een precedent werking van uit. Als iemand daar zou bouwen en we zouden dat toe blijven staan, dan schept dat mogelijkheden voor anderen". Inventarisatie Alle illegale activiteiten worden gïnventariseerd en bijgehouden in een bestand. Zodra er tijd is om nieuwe zaken op te pakken, dan wordt eerst aan de illegale bouwer of gebruiker een brief gestuurd of hij krijgt een telefoontje. Daarin laten we weten wat we hebben ge constateerd en dat dit naar onze mening niet kan. De betrokkenen wordt dan gevraagd zijn visie daar over kenbaar te maken. Dat gebeurt in de meeste gevallen ook. Mensen denken soms dat ze iets vergun ningvrij mochten bouwen, dus het is logisch datje niet direct een brief 'op poten' verstuurt met de medede ling; direct afbrekenWe vinden het belangrijk om met de mensen in gesprek te komen. Dan blijkt veelal dat men bereid is mee te werken met de gemeente. Dat kan beteken afbreken, maar het is ook mogelijk, en dat bekijken we ook, dat er ach teraf een vergunningverlening mo gelijk is. In dat geval moeten de mensen wel alsnog een vergunning aanvragen. Gelijke monniken, ge lijke kappen". Als gebleken dat er illegaal ge bouwd is en men is niet van plan om mee te werken aan en mee te denken over de oplossing van het probleem, en er kan geen vergun ning of vrijstelling worden ver leend, dan laten we het college van burgemeester en wethouders een besluit nemen voor het betreffende pand, perceel of bouwwerk. Dat houdt dan meestal in: binnen zo veel tijd het illegaal gebouwde af breken. Dat kan ook nog met een dwangsom worden bewerkstelligd. Dat betekent dat iemand een be paald bedrag moet betalen voor elke dag na de uiterste datum dat hij niet aan de aanschrijving tot af braak voldoet. Hetzelfde geldt voor het illegaal gebruik". Wie een aanschrijving krijgt om iets af te breken, kan hiertegen in het kader van de Wet Algemeen Bestuursrecht binnen zes weken een bezwaarschrift maken. Heeft de gemeente gezegd: binnen vier weken afbreken, dan kan men bij de rechtbank in Utrecht een voor lopige voorziening aanvragen. Dat houdt in dat de rechter bepaalt of er hangende zaak moet worden afge broken. "In de meeste gevallen wacht de gemeente met afbraak totdat de bezwarenbehandeling is geweest. Als het bezwaarschrift ongegrond wordt verklaard, krijgt de betrokkene een aanschrijving om echt te gaan afbreken binnen zóveel weken. Dan heeft hij nog een beroepsmogelijkheid bij de rechtbank in Utrecht". De welstandscommissie heeft met zoveel waardering kennisgenomen van het plan om aan de Zuider gracht een bedrijfshal voor Power View BV in Soest te bouwen, dat ze dit plan het predikaat 'Ontwerp van de maand' heeft toegekend. Archi tect is ir. L. Havermans in Breda. De commissie is van mening dat de architect de plaatsing van de raam- elementen in de gevels met raffine ment en fantasie heeft gedaan, ter wijl het karakter van het bedrijfs gebouw toch is gehandhaafd. Het element voor de lichtschepping in de noord-westgevel is naar het oordeel van de welstandscommissie op een bijzondere manier vorm ge geven. De totaal indruk van de commissie is dat de architect met eenvoudige middelen een kwali teitsvol gebouw heeft ontworpen, schrijft ze ter motivering van haar beslissing om het plan voor deze bedrijfshal het predikaat 'Ontwerp van de maand' te geven. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Soest in Westfalen (Duits land) heeft wethouder mevrouw N. Blommers het Soester college verte genwoordigd op de Hanzedagen die daar gehouden werden. "Het was heel bijzonder", is de eerste reacties van de wethouder, die één van de eregas ten was op deze manifestatie, waarvan een deel werd bijgewoond door de Duitse Bondspresident Ronian Herzog De Hanzedagen worden georgani seerd door en voor de Hanzesteden in tal van Europese landen. Er wa ren 2.300 gedelegeerden van 16 na tionaliteiten uit 148 Europese Hanzesteden. Het motto was 'Eu ropa zonder grenzen - het funda ment voor begrip, welvaart en vrede'. Daarvoor waren niet alleen vertegenwoordigers van alle Hanze steden uitgenodigd, maar ook de Oost-Europese partnersteden daar van. LET OP HET TEKEN VOOR HUISHOUDELIJK CHEMISCH AFVAL op de verpakking staan. Op som mige produkten die wèl bij het huishoudelijk chemisch afval horen, ontbreekt het misschien nog. Dat komt omdat het invoeren ervan tijd kost. Maar in de zomer van 1995 staat het teken op alle produkten die daarvoor in aanmerking komen. Dat is een wettelijke verplichting. Overigens, het gaat om het apart houden van produkten of produkt- resten die schadelijk zijn voor het milieu. Een lege verpakking, oók al Af\al scheiden doen we allemaal. Of het nu om papier en karton, groente-, fruit- en tuinafval of om textiel gaat. We zijn zelfs wereld kampioen glasbakgooien. Op dinsdag 11 juli 's avonds om half acht wordt in het gemeentehuis in Soest een hoorzitting gehouden in het kader van het ontwerp-bestem- mingsplan Soesterberg-noord. Hiertegen zijn zestien bezwaar schriften ingediend. Op 11 juli wor den in de commissie ruimtelijke or dening c.s. de bezwaarden gehoord. De bezwaren zijn bijna allemaal ge richt tegen de vestiging van het be drijf Tammer in het gebied. Het be drijf voert momenteel nog met z'n activiteiten (composteren, puin- breken, aan- en afvoer van vuil) aan de Amersfoortsestraat. Daar moet het weg. In het ontwerp-bestem- mingsplan Soesterberg-noord is een nieuwe vestigingsplaats voorzien nabij de Montgomeryweg, achter het BP-station. Soms is het apart houden van af val toch nog lastig. Neem nou huishoudelijk chemisch afval. Van die lege batterijen en dat restje verf óf olie weten we wel dat het chemisch afval is. Maar hoe zit het bijvodrbeeld met verf op water basis, spaarlampen en nagellak? Veel mensen worstelen nog met de vraag wat nu huishoudelijk che misch afval is en wat niet. En dat is belangrijk om te weten. Want hoe meer chemisch afval we apart inzamelen en verwerken, hoe minder schadelijke stoffen er uit eindelijk in bodem, water en lucht terechtkomen. EEN TEKEN OM TE ONTHOUDEN Chemisch afval is voortaan veel makkelijker te onderscheiden. Op huishoudelijke produkten die na het gebruik bij het chemisch afval horen, staat namelijk een teken. 4 Is u dit teken op een produkt ziet. dan wil dar zeggen: dit produkt hoort hij het huishoudelijk chemisch afrol, houd het apart. Het teken kan op het produkt of Gehoord: Bruna in de Van Weede- straat krijgt er binnenkort als con current bij Mc Donald Duck. Gelezen: Julianakoor laat zich in C- drie van zijn beste kant horen. Da's een hele opluchting! Krantekop: Drie Eiken mag toch tappen voor alle ouderen. - Kregen voor die tijd ouderen die niet getapt waren helemaal niets? Auto brandt uit: Algemene Perio dieke Kostenpost. Op 't Hoogt: onbevoogd. Sint Joseph kan nog veel leren van Sint Nicolaas. Het teken voor huishoudelijk chemisch afval. staat het teken voor chemisch afval erop. hoeft u niet apart te houden. Toch blijft het opletten gebla zen. Of het teken voor huishoude lijk chemisch afval op een produkt staat, hangt af van de hoeveelheid schadelijke stoffen die erin zitten. Zo zal het teken altijd op aceton of op petroleum staan. Maar het teken staat bijsoorbeeld niet altijd op alle lijmen. Er zijn minder schade lijke lijmen, zoals plaksel, plakstif- ten en behanglijm. Daar hoeft geen teken op. WAAR INLEVEREN? In elke gemeente zijn plaatsen waar u huishoudelijk chemisch af val kunt inleveren. Ook bij u in de buurt. De reinigingsdienst van de gemeente kan u precies vertellen waar. aceton oliefilters accu's olie (rijwielolie, naaimachine accuzuur olie. remolie) batterijen petroleum bestrijdingsmiddelen plamuur correctievloeistoffen remolie (foto)fixeer smeervetten (foto)ontwikkelaar spaarlampen (TL. PL. SL) houtverduurzamingsmiddelen spuitbussen (afhankelijk van inkten de inhoud) insekticiden terpentine kitten thinner kwastreinigers TL-buizen kwastontharders verf (ook op waterbasis) kw ikthermometers verfafbijtmiddellen lampolie verfverdunners lijmen vlekkenwaters (niet op water meubelolie basis) motorolie vlooienbanden nagellak wasbenzine nagellakremover zoutzuur "Ons Soest is natuurlijk geen Hanzestad, maar wij waren uitge nodigd als goede vrienden, die al tientallen jaren sport- en cultuur- uitwisselingen met elkaar hebben", zegt mevrouw Blommers. Twee dingen die haar erg getroffen hebben: "Het was niet alleen maar pret en jolijt. Er waren ook enkele workshops met internationaal sa mengestelde (en in het Duits, En gels en Russisch simultaan ver taalde) podiumdiscussies over verschillende onderwerpen. Hier door werd bijvoorbeeld duidelijk hoe nuttig het is om met elkaar te overleggen over hoe je nu omgaat met een Oost-Europees partner schap. Daar is toch ook één en an der gebeurd in de laatste jaren. De mensen daar zijn niet mee helemaal afhankelijk van wollen dekens. Zij willen gewoon verder. Het ging er onder meer over hoe je hen daarbij kunt helpen". Het bezoek aan Soest heeft wethou der Blommers als zeer nuttig erva ren. "Wij hebben een jumelage met Kozle. Daarin doen zich tal van ont wikkelingen voor. Langzamerhand zijn wij zover dat we ons afvragen hoe we daar mee verder moeten. Er zijn een heleboel dingen op poten gezet, voor andere is geen geld. Als je je toch verantwoordelijk voelt voor wat er gebeurt met je verre oosterburen, dan is het goed om een aantal praktische tips te horen van andere steden. Vooral daarvoor wa ren de Hanzedagen bedoeld. Daarom bestonden ze niet uit diners of eindeloze redevoeringen, maar het zoveel mogelijk bieden van ge legenheid om met andere gemeen ten te praten over de problemen, zowel met de Oost-Europese lan den als met de collega's van in grootte vergelijkbare gemeenten uit het westen. Het Duitse Soest doet trouwens een heleboel op dit ge bied. Er zijn veel kleine hulpprojecten waarvan je misschien zegt: de om vang stelt weinig voor, maar het is nèt het verschil tussen de steun bij dat stapje voorwaarts óf de mensen daar aan hun lot overlaten", zegt mevrouw Blommers. Welbestede dagen De wethouder heeft in het Duitse Soest een groot aantal mensen ge sproken, contacten gelegd en een aantal praktische tips gekregen. "Het waren wat je noemt twee zeer welbestede dagen met als omlijsting een groot festival met muziek, dans, uitvoeringen, tentoonstellingen, kraampjes, kortom men had zich erg uitgesloofd". De Hanzedagen (in 1997 in Zwolle) kregen een extra dimensie door de aanwezigheid van veel Oost-Europeanen, onder wie Russen, Roemenen en Hongaren. Ze stelden vooral praktische vragen. Eén van de voorbeelden daarvan die mevrouw Blommers zijn bijge bleven, zei de Hongaarse deelnemer aan één van de podiumforums: "Toen de Muur nog net niet was gevallen maar er al wel sprake was van enige liberalisatie, waren we in een kwartier in Oostenrijk. We moesten tien minuten wachten bij de Hongaarse grens en vijf minuten bij de Oostenrijkse. Nu 'Schengen' er is, doen we er 24 uur over. Ik kom uit een landbouwgebied en dat betekent dat door de lange wacht tijden m'n tomaten wel rot zijn als ik eindelijk Oostenrijk binnen kan". Het is zomaar een voorbeeld van een praktisch probleem. Er wordt nog wel eens vergeten dat het Eu ropese beleid ook gevolgen heeft voor de Oost-Europese steden. "Dat wisten we in theorie natuurlijk wel. maar wat het dat concreet betekent voor bijvoorbeeld een landbouwge bied dat niet meer kan exporteren naar Oostenrijk, dat werd nu wel duidelijk. Europa is dan 'van bin nen' wel vrij geworden, maar van buiten komen ze er niet in. Dat maakt het erg moeilijk om een eco nomie op te zetten en wordt als bit ter ervaren omdat vóór 'Schengen' de produkten gewoon naar Wenen en Linz gebracht werden". Het Duitse Soest heeft de afgelopen twee jaar twee conferenties georga niseerd met z'n partnersteden, ook de Oost-Europese, "en daarin i: duidelijk geworden dat vooral be hoefte is aan het kleinschalig opzet ten van het uitwisselen van ervarin gen. Dat ging erg goed in die kleine werkconferenties", zegt mevrouw Blommers. Zij denkt dat hetgeen ze daar heeft meegemaakt en opgesto ken ("je hoort dingen nu eens nie uit je eigen gemeente of alleen ui de Oost-Europese gemeenschap maar ook van anderen") zeker ge bruikt "om als wij praten hoe he verder moet met onze jumelage daarmee praktisch vorm te gevei aan een beleid voor de komende ja ren". Duidelijk is wel geworden, da de mensen in Oost-Europa erg vee zelf kunnen. "Dan moeten we het ook de kans geven om die dingen t< doen en uit te bouwen, zonder al tl veel bureaucratie en niet ingewil keld. Dan kunnen we net dat steun tje geven dat ze echt niet kunne: missen. Ik denk dat ze, behalve daadwerkelijke hulp, bij hun eigei initiatieven langzamerhand ook toi zijn aan ondersteuning door part ners. En dat betekent dus een aan gepaste vorm van samenwerking" De maatregelen die de gemeen, van het rioolstelsel in Soestt De gemeenteraad heeft twe nieuwen van de riolering, 2, joen gulden voor Soest, me uitvoering beginnen zo snel vereisen minder voorbereidi is sprake van een gefaseerd: Met name in Soesterberg no industriegebied, is nog steed: van water op straat, voora Postweg. Tot 1990 deden de men zich vooral voor op de bergweg. Die zijn toen verl Voor de Postweg bleek dit ge laas te bieden. Daarom wi riolering nu geoptimalisee gebeurt onder meer door he trieterrein Soesterberg-noc het bestaande gemengde rioi (dat wil zeggen dat al het W2 wel het vuile als het schone pijp terechtkomt) van Soeste te koppelen en om te bom een verbeterd gescheiden Dat betekent dat het vuile trie- en huishoudelijk afval in een apart riool wordt of gen. Dit geldt ook voor het water. Als de werkzaamheden in S berg-noord zijn voltooid, - deze in de rest van Soes voortgezet. Er moet een aar len bij gelegd worden. Er lij een pijp. Die moet op een plaatsen vervangen worde een grotere en er komt er o één bij, zodat er een gescheid sel ontstaat. Dat gebeurt me in de Postweg en de Gi Winkelmanstraat en Batenbi Het vuil-waterstelsel wordt bemaling aangesloten op he in het dorp Soesterberg. Vi regenwaterstelsel dat in Soest noord wordt aangelegd, wo In deze Op 't Hoogt wordt in derlijke artikelen aandacht t aan twee onderwerpen die portefeuille van wethouder Logtenstein behoren: de aan| gen in het CAI-net (centr: tenne-inrichting). en de aanp de riolerings-problematiek i gebieden, namelijk Soesterl Smitsveen/Koningsweg. "Binnen het beleid van ee snelde aanpak van de riole blijft dan nog één heel belt deel in de aandacht en wel noord en -noordwest", zegt c houder. "De verwachting is gemeenteraad hierover nog een besluit zal nemen. In v daarop kan de uitvoering hiei 1996/1997 worden ingezet. 1 deze aanpak vraagt vooral i bied tussen de Burgen: Grothestraat en de Praam veel aandacht". CAI-beleid i, Het beleid met betrekking

Soester Courant | 1995 | | pagina 34