Verbetering van de riolering in Soesterberg en het Soesterveen Engelse groepen treden met toneel en muziek op in Soest Vraag over uitlaatterrein en vervuiling sloten en bermen Einde aan ernstige overlast door water op straat Erfafscheidingen voorgevel mogen niet hoger dan 1 meter Wethouder Van Logtenstein: Uiteenlopende onderwerpen vragen veel aandacht Op vrijdag 28 juli uniek straattheater jA p WOENSDAG 21 JUNI 1995 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Voldoende ruimte in omgeving van de Rademakerstraat om te parkeren Tot september Start procedure ontwerp-plan Soestdijk uitgesteld EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF De maatregelen die de gemeente zo spoedig mogelijk gaat nemen ter optimalisering van het rioolstelsel in Soesterberg en Soest leiden er onder meer toe dat water op straat, zoals hier op de kruising Nieuweweg-Eigendomweg, tot het verleden behoort. De gemeenteraad heeft twee kredieten beschikbaar gesteld voor het ver nieuwen van de riolering, 2,1 miljoen gulden voor Soesterberg en 5,1 mil joen gulden voor Soest, met name het Soesterveen. De voorbereiding en uitvoering beginnen zo snel mogelijk. De werkzaamheden in Soesterberg vereisen minder voorbereidingen en zijn sneller gereed. In het Soesterveen is sprake van een gefaseerde uitvoering. Met name in Soesterberg noord, het industriegebied, is nog steeds sprake van water op straat, vooral op de Postweg. Tot 1990 deden de proble men zich vooral voor op de Sterren- bergweg. Die zijn toen verholpen. Voor de Postweg bleek dit geen soe laas te bieden. Daarom wordt de riolering nu geoptimaliseerd. Dit gebeurt onder meer door het indus trieterrein Soesterberg-noord van het bestaande gemengde rioolstelsel (dat wil zeggen dat al het water, zo wel het vuile als het schone in één pijp terechtkomt) van Soesterberg af te koppelen en om te bouwen tot een verbeterd gescheiden stelsel. Dat betekent dat het vuile (indus trie- en huishoudelijk afval-)water in een apart riool wordt opgevan gen. Dit geldt ook voor het regen water. Als de werkzaamheden in Soester berg-noord zijn voltooid, worden deze in de rest van Soesterberg voortgezet. Er moet een aantal rio len bij gelegd worden. Er ligt nu al een pijp. Die moet op een aantal plaatsen vervangen worden door een grotere en er komt er ook nog één bij, zodat er een gescheiden stel sel ontstaat. Dat gebeurt met name in de Postweg en de Generaal Winkelmanstraat en Batenburgweg. Het vuil-waterstelsel wordt via een bemaling aangesloten op het stelsel in het dorp Soesterberg. Voor het regenwaterstelsel dat in Soesterberg- noord wordt aangelegd, wordt een overstort gemaakt. Die zorgt ervoor dat het schone water in de bodem wordt geïnfiltreerd. Het wordt dus maar ten dele afgevoerd naar de zuivering aan de Kampweg. Om al het water te kunnen verpompen dat in Soesterberg-dorp aankomt, moe ten in de Fokkerstraat, Kamerlingh Onneslaan en Versteeghlaan als mede de omgeving van het Van Maarenplein de riolen worden ver groot. Computerberekeningen hebben aangegeven dat de ernstige situatie van water op straat volkomen tot het verleden zal behoren. Dat heeft een aantal positieve gevolgen voor het milieu, bijvoorbeeld dat de bodemkwaliteit beter wordt be waakt. Niet minder belangrijk is dat het leefklimaat voor de burger zal verbeteren: woonhuizen blijven voortaan droog, tuinen komen niet meer vol rioolwater te staan. Het zelfde geldt voor kelders en bedrijfs ruimten. Vooral in Soesterberg- noord was dat een ramp. Soesterveen In het Soesterveen, met name Smitsveen en het bedrijventerrein 't Hart, is sprake van een andere situa tie. Daar wordt de afvoercapaciteit van het gemengde rioolstelsel ver ruimd. Dit is noodzakelijk als gevolg van de in- en uitbreidingsplannen die er in de afgelopen zijn bijgeko men in de buurt van het Soester veen. Daardoor is de capaciteit van de hoofdriolen niet meer toerei kend. Die riolen veroorzaken daar door ernstige wateroverlast op een aantal plaatsen in het Soesterveen. De nieuwe berekeningen die zijn gemaakt, geven aan dat er ingrij pende maatregelen nodig zijn. De capaciteitsproblemen zitten voornamelijk bij de Nieuweweg- Eigendomweg, de Beukenlaan-Dal- weg en de Industrieweg-Wetering pad. De problemen hier worden opgelost door de riolen in de Dal- weg-Smitsweg-Nieuweweg te ver groten of er één bij te leggen. Ver der wordt er een nieuw riool gelegd tussen de Nieuweweg en de Weegbreestraat. In het industriege bied worden de riolen vergroot in de Industrieweg, het Weteringpad en de Energieweg. Een ander probleem is nog de situa tie op de Beetzlaan-Beukenlaan- Laanstraat-Vrijheidsweg. Dit wordt veroorzaakt door het afvalwater dat verpompt wordt uit het pomp- gemaal op de hoek Dorresteinweg- Koningsweg. In de toekomst komt daar alleen nog maar meer water bij door de realisering van Boeren- streek en het industriegebied Nieuwegracht II. Het gevolg daar van is dat de eigen afvoer van de Beetzlaan en wijde omgeving niet meer kan afvoeren. Dit afvalwater wordt namelijk tegengehouden door de enorme golf die door het gemaal op de hoek Dorresteinweg-Konings- weg verpompt wordt. Dit kan technisch worden opgelost door het lozingspunt vanaf het ge- maal-Dorresteinweg over de Eng heen te verplaatsen, al weten we nog niet precies waar naar toe. Als het water eenmaal de bult over is, zakt het vanzelf naar de Stad- houderslaan-Maatweg. Dat is een apart werk. Vijvers Tenslotte resteert het probleem van de vuilwater-vijvers langs de Ko ningsweg aan de kant het Smits veen. Daar stort het gemengde stel sel van Smitsveen in over. Om in de toekomst de kwaliteit van het op pervlaktewater in de vijvers te ver beteren, zijn maatregelen nodig. Die bestaan uit het vervangen van de bestaande overstorten, een tiental, door één overstort. Die is te verge lijken met een kelder, een soort bak met een inhoud van 1.000 kubieke meter voor de woonwijken Smits veen en Klaarwater. Deze maatrege len zijn niet in de kredietaanvraag meegenomen. Deze wordt inge diend na uitvoering van de eerder genoemde maatregelen, Op het industrieterrein wordt, net als in Soesterberg, het gemengde stelsel afgekoppeld en omgebouwd naar een stelsel met een vuilwater- riool en een regenwaterriool. Dat betekent dus ook hier dat ernstige problemen van water op straat tot het verleden behoren. Het streven is erop gericht zo spoe dig mogelijk met de werkzaamhe den te beginnen. In Soesterberg kan dat vrijwel direct, in het Soesterveen is een gefaseerde aanpak nodig. De eerste fase is in Smitsveen (Smitsweg en de Dalweg; na elkaar om gelijktijdige afsluiting van beide wegen te voorkomen), de tweede fase betreft de riolen van het indus trieterrein, en in de laatste fase wordt de persleiding over de Eng heen gebracht. Waarom mogen de bermen en slo ten aan de Birkstraat alsmede de Maarschalker- en Hofslottersteeg als 'vuilnisemmer' worden gebruikt, vraagt een bewoonster van de Bartolottilaan. Zij wil bovendien weten waarom alleen de berm voor haar adres is aangewezen ais uitlaatterrein voor honden. Burgemeester en wethouders herin neren eraan dat de uitlaatterreinen destijds na een uitvoerige inspraak ronde zijn vastgesteld. Er is gezocht naar uitlaatplekken die zó verspreid over de wijk liggen, dat iedere (po tentiële) hondebezitter op korte af stand een uitlaatplek kan bereiken. Bovendien is gezocht naar plekken die relatief weinig overlast opleve ren. Op grond van de inspraak reacties zijn de gemeentelijke plan nen bijgesteld. Aanvankelijk was in de Bartolottilaan een grotere opper vlakte als uitlaatterrein aangewezen. Naar aanleiding van de inspraak is die oppervlakte teruggebracht tot het nu beschikbare uitlaatterrein. Met betrekking tot de vervuiling van bermen en sloten langs de stegen vanaf de Birkstraat naar de Korte Duinen laten burgemeester en wet houders weten dat deze uiteraard niet als 'vuilnisemmer' mogen wor den gebruikt. In gevallen waarin dat mogelijk is, maakt de politie proces verbaal op. Meestal echter is de da der van de vervuiling 'gevlogen'. Overigens wijzen burgemeester en wethouders erop dat het met ingang van oktober mogelijk is vaker toe zicht uit te oefenen dankzij de aan stelling van vijf politie-surveillanten. Een bewoonster van de Van Mecklenburglaan betreurt het dat er in Soest steeds meer 'enorme houten hekken als tuinafscheiding langs de openbare weg geplaatst (mogen) worden. Burgemeester en wethouders laten haar weten dat het op grond van de Woningwet niet is toegestaan erf afscheidingen hoger dan 1 meter voor de voorgevel(bouwgrens) van een woning te bouwen. Dit geldt overigens niet voor be plantingen zoals hagen. Daarnaast wordt bij hoek- en eindwoningen ook de zijgevel gezien als voorgevel- bouwgrens, zodat hiervoor dezelfde regels gelden als ten aanzien van die voorgevelgrens. Verder is het op basis van de bestaande regelgeving niet mogelijk erafscheidingen hoger dan 1 meter direct langs de open bare weg (dit kan dus ook een fiets- of voetpad zijn) te plaatsen. De bedoelde afscheidingen zijn dus öf clandestien geplaatst öf reeds be- Volgens de door burgemeester en wethouders gehanteerde richtlijnen zijn voor de woningen nummers 50- 68 aan de Rademakerstraat in Soesterberg, tussen de Prof. Lorentzlaan en de Kerklaan, vol doende parkeerplaatsen aanwezig. Zij reageren hiermee op de opmer king van een bewoner van de Rade makerstraat dat er te weinig par keerplaatsen zijn. Hij wijst in dit ver band op het parkeren in de groenst roken. Daardoor is de Rade makerstraat er niet veiliger op ge worden, terwijl dat toch één van de bedoelingen was van de reconstruc tie. De inzender van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt wil het college van burgemeester en wethouders graag eens ontvangen en een toelichting geven op de situa tie. Hij pleit tenslotte voor meer parkeerplaatsen. Burgemeester en wethouders zeg gen tenslotte, zoals ze dat al twee keer eerder deden, dat de groenst rook langs de Rademakerstraat juist als berm is aangelegd. Onlangs zijn er enkele bomen geplant. De berm hoeft niet als parkeerstrook te wor den gebruikt omdat het is toege staan op de weg zelf te parkeren als dit noodzakelijk is. Overigens blij ven b. en w. erbij dat in de omge ving voldoende parkeerruimte aan wezig is. kend bij de gemeente. In die geval len loopt reeds een zogeheten aanschrijvingsprocedure of staat deze op punt in gang te worden ge zet. In de tweede plaats wijzen burge meester en wethouders erop dat met betrekking tot het materiaal waaruit de afscheidingen bestaan zij zich la ten adviseren door de Welstands commissie. Uitgaande van de situa tie waarin een erfafscheiding op ba sis van regelgeving toelaatbaar is, kijkt deze commissie in eerste in stantie of het voorgestelde materiaal esthetisch verantwoord is en qua uit voering past in de omgeving. Dat daarbij soms keuzen gemaakt wor den die niet bij iedereen in de smaak vallen, zal duidelijk zijn, al dus burgemeester en wethouders. Omdat er meer tijd voor voorbe reiding nodig is, hebben burge meester en wethouders besloten de start van de procedure met be trekking tot het ontwerp-bestem- mingsplan Soestdijk uit te stel len. Wethouder P. ten Hove van (onder andere) ruimtelijke orde ning laat weten dat de voor 29 juni vastgestelde inspraakavond niet doorgaat. De inspraak is uit gesteld tot september. Eén van de redenen van het uit stel is dat het gemeentebestuur bij de behandeling van het ont werp-plan ook de resultaten wil betrekken van het verkeerson- derzoek (samen met Baarn en Amersfoort) op de N221, de be langrijkste doorgaande route door Soest. In deze Op 't Hoogt wordt in afzon derlijke artikelen aandacht besteed aan twee onderwerpen die tot de portefeuille van wethouder R. van Logtenstein behoren: de aanpassin gen in het CAI-net (centrale an tenne-inrichting), en de aanpak van de riolerings-problematiek in twee gebieden, namelijk Soesterberg en Smitsveen/Koningsweg. "Binnen het beleid van een ver snelde aanpak van de rioleringen blijft dan nog één heel belangrijk deel in de aandacht en wel Soest- noord en -noordwest", zegt de wet houder. "De verwachting is dat de gemeenteraad hierover nog dit jaar gen besluit zal nemen. In vervolg daarop kan de uitvoering hiervan in 1996/1997 worden ingezet. Binnen deze aanpak vraagt vooral het ge bied tussen de Burgemeester Grothestraat en de Praamgracht veel aandacht". CAI-beleid Het beleid met betrekking tot de CAI is er volgens wethouder Van Logtenstein op gericht "een tech nisch eigentijds net te hebben, waar mee we de ontwikkelingen in zenderaanbod en in kwalitatieve zin kunnen verwerken". "De komende maanden vragen bin nen mijn portefeuille vooral aan dacht - bespreking van het beleidsplan en de structuur van de Afval Verwijde ring Utrecht (AVU); - invoering van de herziene Alge mene Bijstands Wet (ABW) met daarin uitkerings-systematiek toeslagenbeleid fraudebestrijding rechtmatige uitvoering. - volkshuisvestingsbeleid en woon- ruimteverdeelsystematiek". Binnen het taakveld sport en recrea tie zal met voortvarendheid gewerkt gaan worden aan mogelijkheden tot Wethouder Van Logtenstein integratie van accommodaties en andere sport-facetten, aldus de wet houder. "Op het gebied van volkshuisvesting is na overleg met mijn commissie een onderzoek gestart naar moge lijke benaderingen van de doelgroep jongeren op de woningmarkt. Naar verwachting wordt in september het Regionale Volkshuisvestingsplan aangenomen", besluit wethouder Van Logtenstein. Wethouder mevrouw N. Blom- mers, die onder meer cultuur in haar portefeuille heeft, nodigt de inwoners van Soest uit om op vrijdag 28 juli 's avonds om half acht de toneel- en muziekavond te bezoeken op het Raadhuis plein. De toegang is gratis. De voorstelling is een onderdeel van het spraakmakende internatio nale buitenfestival 'Etcetera La Strada' in en rond Amersfoort. Dit festival beleeft dit jaar zijn vierde editie. Het thema 'Bakens' is het uitgangspunt voor de pro grammering, die evenals voor gaande jaren internationaal ge oriënteerd is. In totaal omvat het festival bijna honderd voorstellin gen van tientallen theater- en muziekgroepen uit de hele we reld. Op 28 juli plaatst 'Etcetera La Strada' zijn bakens dus voor de tweede maal ook in buur gemeente Soest. Hier treedt dan het Kneehigh Theatre uit Enge land op in 'The Lost Stories of Don Quixote', een zinderend vi sueel theater, en de muziekgroep I.O.U., eveneens uit Engeland, met 'Autoperipathetikos', korte performances rond mechanisch speelgoed. "Het is fantasievol straattheater", zegt mevrouw Blommers. Zij is enthousiast over deze unieke op tredens, die dit jaar mogelijk zijn gemaakt door bijdragen van de provincie, de British Council en de gemeente. "Het is leuk voor jong en oud, echt zeer aanbevelenswaardig", zegt mevrouw Blommers. "Het optreden duurt van half acht tot ongeveer half elf in vier acts: to- neel-muziek-toneel-muziek, dus men kan tussentijds weggaan als men het te laat vindt worden voor de kinderen". Dierenasiel slaat de vleugels uit. Kern(taak)achtige kritiek. Is kritiek leveren ook een kerntaak? Juni 1995: Soest natter dan nat uurlijk. Sint Joseph: duurwoningen. Gelezen: Dronken bestuurder maakt brokken. Overgegeven? Houd het droog met Op 't Hoogt. Rob de (very) Nice. Wasdroger maakt het al te bont. Maak van uw huisdier eens een vakantiehuisdier. Voorgevel Mc Donalds: Immergeel. Aangifte per computer: alleen als-t- ie ondertussen niet is gestolen. Eten voor bejaarden duurder: O, vandaar natuurlijk die Mc Donalds! Problemen jongeren in kaart bren gen. Kunnen ze niet beter zélf gaan kaarten? C-drie pakt in nieuwe seizoen uit. Nu de bezoekers nog inpakken... Kerntaken-kritiek: Loettele bedra gen. Muzikaal protest tegen bezuiniging Muziekschool: klinkt het gemeen tebestuur niet élke bezuiniging als muziek in de oren? Lage inkomens hebben straks in Soest een streepje voor. De Avondvierdaagse in Soest kon eenvoudig niet stuk: de inschrijving liep al goed. Forellen in het openluchttheater Cabrio: moest het er nu wel of niet nat zijn? Cursus Veilig Vrijen voor Vrouwen: die andere VVV. Komt er nu ook een benefietsvier- daagse?

Soester Courant | 1995 | | pagina 35