Start van tien jaar werken aan nieuwe woonwijk Boerenstreek Start wijkbeheer in Soest en Soesterberg op 1 juli Ook in Soest voelen vrouwen zich thuis in het VAC-werk WOENSDAG 21 JUNI 1995 OP 'T HOOGT PAGINA 4 College welwillend tegenover plan tot aanleg golfbaan Bon Bon Bon Bon Bon Bon Bon Bon Bon Bon Bon Bon Suggesties welkom voor andere plek Kaapse eenden Vragen over biezenveld 'Verse' gegevens kentekenonderzoek in werkgroep N221 Toewijzingscriteria van nieuwbouw- koophuizen Ontwerpfase Aan de Dorresteinweg is de eerste spade de grond in gestoken voor de bouw van de woonbuurt Boeren streek. Eerst wordt een begin ge maakt met de riolering en met de hoofdaansluiting voor het auto verkeer aan de Dorresteinweg. Deze aansluiting is voor het auto verkeer de toegang tot de wijk. In de buurt komt de auto op de ringweg. Deze geeft toegang tot de woon erven. Twee aparte fietsroutes leiden de fietser zo snel mogelijk uit de buurt naar buiten en andersom. De bus maakt gebruik van een deel van de fietsroute en van de gewone weg. Het landschap van het resterende agrarische gebied dringt door tot in het midden van de nieuwe woon buurt, waar het overgaat in een park. Een watergang rond dit park vangt het regenwater van de daken op. Regenwater dat op straat te rechtkomt, raakt vervuild met olie en dergelijke van auto's. Daarom wordt dit water afgevoerd via het riool. Het duurt nog een kleine tien jaar voordat de buurt klaar is. De tekeningetjes geven een indruk van de route voor het fiets-, bus- en autoverkeer in de Boerenstreek. Het college van burgemeester en wethouders staat welwillend tegen over het plan tot aanleg van een golfbaan. B. en w. laten dit weten in antwoord op de vraag van een bewoonster van de Smitsweg. Zij wilde graag op de hoogte gebracht worden van de stand van zaken met betrekking tot het plan om in het Monnikenbos tussen Soest en Amersfoort een golfbaan aan te leggen. Burgemees ter en wethouders zeggen verder dat de Stichting Wolfduin, die het plan heeft ontwikkeld en nu tracht het gerealiseerd te krijgen, zich momen teel beraadt op de volgende stap(pen). Hierover is het college nog niets bekend. De gemeente heeft een prijsvraag uitgeschreven om een naam te be denken voor de voormalige Kardinaal Alfrink Mavo. Voor degene die de meest originele naam inlevert, is een VW-bon ter waarde van 100 gulden beschikbaar. Het voormalige schoolgebouw aan de Di Lassostraat in Overhees krijgt een veelzijdige functie. Met ingang van augustus worden de nieuwe gebruikers, sportverenigingen, een sportschool, Trema'87, Volksuniversiteit Soest, een logopediste, een leerlingenbegeleidster en een kinderdagverblijf. Wie een naam weet voor dit gebouw, kan tot uiterlijk 30 juni 1995 onderstaande bon inleveren bij of in een gefrankeerde envelop stu ren naar het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, Postbus 2000, 3769 CA Soest. De winnaar krijgt bericht van de gemeente. De uiteindelijk gekozen naam wordt via de plaatselijke media bekendgemaakt. Prijsvraag van de gemeente Soest NAAM ADRES POSTCODE TELEFOON Naam voor het veelzijdige gebouw aan de Di Lassostraat in Soest.' Eventuele toelichting op de gekozen naam: Suggesties voor 'een ander plaatsje onder de zon' voor de Kaapse een den in de wijk Overhees zijn wel kom, laten burgemeester en wet houders weten naar aanleiding van een vraag van een bewoner van de Speenkruidstraat. Hij vraagt zich af of de eenden nu werkelijk .geen plaatsje onder de zon verdienen. Overigens heeft hij zo z'n eigen voorstelling van wat er met de zwa nen gebeurt en met de kauwtjes in Soesterberg. "Wie is er nu niet blij dat de kauwtjes er terug zijn"? Burgemeester en wethouders stellen met nadruk dat wat de briefschrijver veronderstelt als lot van de zwanen en kauwtjes niet juist is, althans: "Door de gemeente Soest worden géén zwanen of kauwtjes afge maakt, overdag niet en 's nachts evenmin. Wèl worden momenteel maatregelen overwogen om het groeiende aantal Kaapse eenden te beperken. De gemeente krijgt na melijk regelmatig klachten over de grote aantallen Kaapse eenden in Overhees. Heeft u een suggestie voor een an der plaatsje onder de zon voor de Kaapse eenden. Dat vragen b. en w. nu aan iedereen die wil meewerken aan een oplossing tot het beperken van de door verscheidene inwoners ervaren overlast door eenden. Een bewoner van de Ossendamweg vraagt zich met betrekking tot het biezenveld aan de Peter van den Breemerweg af of er in een droge periode geen sprake is van stilstaand water, Bovendien veronderstelt hij dat er kans is op muskietenoverlast. Burgemeester en wethouders laten weten dat tijdens droge periodes ge durende enige tijd per etmaal een circulatiegemaal het water rond pompt. Als daartoe aanleiding is, wordt bovendien door middel van een suppletiegemaal het tekort aan water aangevuld. Over de muggenoverlast zeggen burgemeester en wethouders dat de kans daarop bij het biezenveld niet groter is dan elders in de omgeving,. Met ingang van 1 juli voert de gemeente Soest 'wijkbeheer' in alle wijken in, ook in Soesterberg. Dit houdt in dat de gemeente er naar streeft de kwa liteit van de woonomgeving te verbeteren door aanpassingen in de eigen organisatie en door het verbeteren van het contact met de wijkbewoners. Wie over wijkbeheer nadere informatie wenst, kan tijdens kantooruren contact opnemen met mevrouw A. C. van Halsema van de afdeling Groen en Milieu, tel. (02155-)93709. Wethouder Ten Hove De gegevens van het kenteken- onderzoek zijn binnen. Ze zijn nog zo 'vers' dat wethouder P. ten Hove (verkeer en vervoer) de resultaten nog niet kent. Deze worden nu be keken in de Werkgroep N221, waarin naast vertegenwoordigers van Soest ook Amersfoort en Baarn zitting hebben. Een ander onderdeel van de porte feuille van wethouder Ten Hove is het sociaal-cultureel werk. In dit kader voert hij momenteel een af rondend gesprek met de Stichting Welzijnswerk Soest (SWS) over de stand van zaken van het SWS-werk en de ontwikkeling voor de toe komst. Overigens vergen momenteel de bestemmingsplannen Soest-Zuid en de (uitgestelde) behandeling van het ontwerp-plan Soestdijk de meeste tijd en aandacht van wethouder Ten Hove. Ook het verkeer (kenteken- onderzoek, parkeeronderzoek en - als onderdeel van het bestemmings plan Soestdijk- de aanleg van de parallelroute) Veel gemeenten in Nederland zijn de laatste jaren overgestapt van 'sectoraal' werken naar 'wijksgewijs' werken. Bij een sectoraal georgani seerde onderhoudsdienst zijn de medewerkers per vakgebied bij el kaar gebracht. De stratemakers be horen bijvoorbeeld tot de afdeling wegen, de medewerkers van de plantsoenendienst bij een afdeling groen. Vaak blijkt het lastig te zijn om de verschillende werkzaamhe den waarvoor de afzonderlijke sec toren verantwoordelijk zijn goed op elkaar af te stemmen. In een buiten sporig geval kan het voorkomen dat een straat twee keer vlak achter el kaar wordt opengebroken. De groenmedewerkers hebben oog voor overhangende takken, maar zien een los liggende tegel over het hoofd. Omgekeerd geldt hetzelfde. Zo kan het gebeuren dat een ver waarloosde plek als het ware 'half' wordt opgeknapt. Wijkbeheer in de nieuwe situatie in Soest en Soesterberg betekent con creet dat de medewerkers van de verschillende vakgebieden samen in een wijkploeg worden onderge bracht. Hierdoor kunnen afstem mingsproblemen zoals hiervoor ge schetst worden voorkomen. In veel gemeenten in Nederland zijn al goede ervaringen opgedaan met deze manier van werken. Vaak blijkt ook dat de medewerkers zich meer betrokken voelen bij 'hun' wijk dan wanneer zij een erg groot werkge bied hebben. Drie wijken Soest is in 1994 in Smitsveen be gonnen met het experiment 'wijk beheer'. De ervaringen ermee zijn goed. Bij nader inzien is echter wel gebleken dat de omvang van de wijk (en dus van de wijkploeg) te klein was om efficiënt te kunnen werken. Daarom gaat de gemeente over tot het formeren van grotere wijk- ploegen. Soest wordt ingedeeld in twee wijken, Soesterberg vormt ook een 'wijk'. In totaal komen er dus drie wijkploegen. Daarnaast blijft er een ploeg bestaan voor specialistisch werk. Om de wijkploegen te vor men, zijn medewerkers van de afde ling Wegen, Grondzaken en Verkeer samengevoegd met de afdeling Groen en Milieu. De wijkploegen vallen organisatorisch onder de af deling Groen en Milieu. Een groot voordeel van wijkbeheer is dat er tussen de verschillende af delingen geen overleg meer hoeft te worden gevoerd over het afhandelen van verzoeken. De gemeente kan hier dus sneller op reageren. Meldpunt woonomgeving blijft tel. 25346 Voor vragen over het onderhoud van de woonomgeving kunt u -tij dens kantooruren- het bekende meldpunt woonomgeving ook in de toekomst blijven bellen. Het tele foonnummer is 25346. U krijgt dan een medewerker van de afdeling Groen en Milieu aan de lijn, die uw verzoek zo spoedig mogelijk zal doorspelen aan de uitvoerder van de betreffende wijkploeg. Hij zal be oordelen of uw verzoek direct kan worden afgehandeld of dat het -bij voorbeeld vanwege de omvang en de duur van de werkzaamheden die ermee gemoeid zijn- is een werk- planning zal worden opgenomen. In ieder geval krijgt u binnen één of twee dagen bericht hoe en wanneer de gemeente uw verzoek zal oplos sen. Daarnaast zal de gemeente op regel matige tijden een zogeheten 'wijk- schouw' organiseren. Bewoners uit een bepaalde wijk of buurt krijgen dan de gelegenheid om samen met onder anderen de uitvoerder van de betreffende wijkploeg een rondgang te maken door hun buurt. Uitnodi gingen voor deze wijkschouwen worden ruim tevoren in de media aangekondigd. Voor zover be wonerscommissies bij de gemeente bekend zijn, krijgen deze een afzon derlijke uitnodiging. De gemeente verwacht dat dit directe contact tus sen bewoners en medewerkers van de gemeente de communicatie on derling zeer ten goede zal komen. Door bij de toewijzingscriteria van nieuwbouw-koopwoningen over grondaankoop met daarop te bou wen huis te praten, worden Soesters bevoordeeld ten opzichten van an dere woningzoekenden in de regio. Iedere woningzoekende in het Ge west Eemland moet zich aan de re gels houden, dus ook de gemeente Soest, en geen maas in de wet ge bruiken. Dit schrijft een inwoner van Amersfoort aan burgemeester en wethouders, die hij om een reac tie vraagt. Bij de verkoop van grond met daarop naderhand te bouwen wo ningen, via een aparte aannemings overeenkomst, is het mogelijk dat de gemeenten kunnen 'sturen' bij het vaststellen van de toewijzings criteria, laten burgemeester en wet houders weten. Dit is inderdaad een maas in de huisvestingswet. Veel gemeenten maken hiervan gebruik ten behoeve van de eigen inwoners. Indien daardoor huur- en koop woningen vrijkomen beneden de huursubsidiegrens dan wel beneden de koopgrens, kunnen ook de regio woningzoekenden daarvan 'profite ren', aldus burgemeester en wethou ders. Wanneer de gemeente met grote bouwplannen te maken heeft, komt men steeds de naam Vrouwen Advies Commissie tegen. Ook wordt deze naam regelmatig in de media genoemd, soms afgekort tot VAC. Wat doet de VAC en uit wie bestaat deze commissie? Op deze en andere vragen geven twee leden, de dames Eveline van Markus en Elly Joziasse desgevraagd ant woord. Waarom er ook in Soest een VAC is gekomen? Eveline van Markus daarover: "Dat komt omdat in de woningbouw de mannen bouwen. Het is een pure mannen- aangelegenheid. Mannen hebben vanuit de historie altijd ontworpen en gebouwd, en bedacht wat leuk is om in te wonen, maar vrouwen ge bruiken het. En daar bleken heel vaak praktische problemen te ont staan". Daarom werd in 1972 ook in Soest een Vrouwen Advies Com missie opgezet. De VAC's werken overigens landelijk. Dat is al zo sinds in 1965 de Stichting Lande lijk Contact ontstond. Dat is het overkoepelend geheel van 260 plaatselijk werkende VAC's, waar aan 2.000 vrouwen deelnemen. Niet elke gemeente heeft dus een VAC, maar er komen er nog telkens bij. Dieper ingaan op wat er aan be paalde zaken schortte, zegt me vrouw Van Markus: "Het ging om praktische problemen zoals deuren die tegen elkaar klappen of een deur van de badkamer die naar bui ten draait en dan precies voor de trapopgang uitkomt, waardoor ie mand die de trap opkomt er door de ander die de badkamer uitkomt meteen weer afgegooid wordt. Als men de woning binnenkomt, is het prettig om het lichtknopje meteen bij de deur te hebben zodat je niet in het pikkedonker staat en niet eerst naar de huiskamer moet om licht in de gang te maken. Verder zijn er gevaarlijke situaties met ra men voor kinderen. Zo zijn er nog veel meer voorbeelden te noemen. De belangrijkste taak van de VAC is het beoordelen van de woning op kwaliteit. Daarbij wordt vooral ge let op de aanpasbaarheid, flexibili teit, toegankelijkheid, veiligheid, het binnenmilieu, comfort, huishoude lijk onderhoud en de buiten omgeving. Sociale veiligheid en aanpas baarheid zijn er het laatst aan toe gevoegd. "Vroeger richtten we ons speciaal op het huis. Tegenwoordig wordt ook gevraagd of we de om geving, zoals groenvoorzieningen en aanleg van parkeerterreinen wil len beoordelen. Dat was er vroeger helemaal niet bij en dat maakt het werk heel interessant". Aanpasbaar bouwen "Wat aanpasbaar bouwen betreft is het misschien wel eens goed om toe te lichten wat dit wil zeggen. Er zijn namelijk nog al wat misverstanden over", zegt Elly Joziasse. "Om te bewerkstelligen dat woningen in een later stadium (op een eenvoudiger en goedkoper manier dan nu veelal het geval is) aangepast kunnen wor den indien een bewoner gehandi capt raakt en verder die woningen van meet af aan voor gehandicapten toegankelijk/bezoekbaar te laten zijn, is de term 'aanpasbaar wonen' geïntroduceerd. Het gaat hier om de bouw van ge wone, niet-aangepaste woningen die door een enigszins ander ontwerp dan het gebruikelijke 'standaard ontwerp' voor iedereen beter beter geschikt zijn in het woongebruik. Bovendien kunnen ze daardoor eenvoudiger aangepast worden aan de eventuele handicaps van de bewoner(s). Het gaat om details van het ont werp. Bijvoorbeeld bredere deuren (90 centimeter in plaats van 80), een goede plaatsing van de toilet pot, een gang of hal die breed ge noeg is, en alle lichtpunten op een hoogte van 90 centimeter. De gemeente heeft er ook belang bij op grond van budgettaire overwe gingen. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Op grond van deze wet draait de gemeente voortaan zelf op voor de kosten van het aanpassen van woningen. De VAC Soest, die momenteel ze ven leden telt, wordt volgens me vrouw Van Markus al in het begin stadium bij de plannen betrokken. "Dat was in het verleden niet zo. Toen was het vaak: het moet ook nog maar even langs de VAC. Dan waren er allerlei op- en aanmerkin gen, maar die konden niet meer verwerkt worden want het proces was al te ver waardoor aanpassin gen te veel zouden gaan kosten en dus niet meer konden worden uit gevoerd". Was de inbreng van vrouwen in verleden vaak verve lend voor aannemers (vrouwen kwamen er extra bij en wat hadden ze er nou helemaal verstand van?), tegenwoordig is dat niet meer zo. De contacten met de aannemers en trouwens ook met de gemeente zijn uitstekend. Volgens Elly Joziasse wil de VAC het liefst betrokken worden bij de ontwerpfase "want dan kun je nog alle kanten op. Meestal lukt dat ook aardig. We hebben dan ook contact met de architect aan wie eventueel al van 't begin af adviezen gegeven kunnen worden. Ben je al verder in een ontwerp, dan wordt het al veel moeilijker om veranderingen aan te brengen". De Vrouwen Advies Commissie vergadert maandelijks vast en daar naast zo vaak als nodig is om teke ningen te beoordelen. "Dat doen we met de eigen club. Is het een groot project, dan wordt het in sub groepen beoordeeld. Dan maakt iedereen aantekeningen van op- of aanmerkingen, Daarna komen we allemaal bij elkaar, leggen alles naast elkaar en dan kom je toch nog tot verschillende uitkomsten. Zo komen we tot een goed advies dat we dan als VAC uitbrengen". Zodra de bouwvergaderingen be ginnen, zijn er altijd twee leden van de VAC bij. "We hoeven geen toe zicht te houden op hoe het plan uit gevoerd wordt. Daar zijn de uit voerders voor. Maar het is natuur lijk best leuk om eens te gaan kij ken. We gaan een enkele keer ook wel eens kijken in andere plaatsen waar iets groots op stapel staat. Dezelfde architect van het zorg centrum hier aan de Dalweg heeft ook in Hoom gebouwd. Daar zijn we bijvoorbeeld eens een kijkje gaan nemen. Trouwens, ook in de regio hebben we centra bezocht die één of twee jaar bestonden. We hebben daar gesproken met de di recteur en gevraagd: wat had je anders willen hebben. Daar kun je na één of twee jaar aardig inzicht in hebben. Niet als het pas staat. Dat komt pas na een aantal jaren naar voren. Zo hebben we een heel goed idee gekregen van wat goed bevalt en van andere dingen waar van ze zeiden: als we dat over zou den moeten doen, zouden we dat toch niet meer doen". De leden van de Vrouwen Advies Commissie zijn geïnteresseerd in bouw in het algemeen. Daarom zijn ze ook naar de wijk Kattenbroek in Amersfoort geweest. De Buitenrij tentoonstelling in Almere hebben ze met interesse gevolgd. "Interesse is er overal. Als je ergens logeert of met vakantie bent: je kijkt altijd naar huizen", zegt Elly Joziasse. Voorbeelden van bouwplannen in Soest waar de VAC bij betrokken was en is, zijn onder meer het appartementencomplex het Oude Raadhuis; Klein Engendaal; de dependance van Molenschot, de seniorenwoningen daar; de Groen van Prinstererstraat; de Waldeck Pyrmontlaan (voorheen De Turf), en Huis ten Halve in Soesterberg. In Huis ten Halve is een woon- geriefonderzoek gehouden, waarbij de belangrijkste vragen waren: wat is goed gegaan en wat hadden jul lie liever anders gehad. Wie lid van de VAC wil worden, wordt eerst adspirant lid. Dan volgt een cursus over de inhoud van het VAC-werk. Wie inderdaad vast VAC-lid wordt, moet een gedegen basiscursus volgen. Verder zijn er elk jaar studiedagen over bijvoor beeld brandpreventie, sociale veilig heid, public relations en een secretariaatscursus. Zo zijn er nog een paar. Het is de bedoeling van de VAC Soest om met acht leden te werken. Het gaat dan uiteraard om vrouwen die interesse moeten hebben in al les wat met bouwen en wonen te maken heeft. Ze moeten ook over dag tijd hebben. Wisselende tijden ook, want de VAC heeft geen invloed op tijden van bouwvergaderingen. Alleen de eigen maandelijkse vergaderingen liggen vast. "Je moet dus vrij veel tijd hebben overdag om ingezet te kunnen worden bij de bouw projecten", zegt Elly Joziasse. Wie meer informatie wenst, kan contact opnemen met Evelien van Markus, tel. 02155-22085 of Elly Joziasse, tel. 02155-16567.

Soester Courant | 1995 | | pagina 36