AlmS^\ Jubilerende ouderenbond ANBO-Soest stelt AOW-heffing ter discussie Seizoenmarkt '95: de gestage drup Lijvig bezwaarschrift buurtcomité tegen drie bouwplannen Soest-Zuid AflLBEDRIJFl Speeltoestellen in deel Soest-Zuid Alle verpleegafdelingen MC Molendael Baarn tijdelijk naar locatie Soest 8 VAKANTIE BEZORGERS Symposium met landelijke kopstukken Ondanks regen toch geslaagd evenement Stichting Jumelage zoekt opslagruimte Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Soester echtpaar mag wellicht toch huis laten bouwen Vdfto.a,: 3Ual K,vg. ROUWENDAAL Werkgroep bewonersvereniging werkt samen met gemeente Gevraagd Soester Courant «WfflMSCNOO! iMERANC WOENSDAG 21 JUNI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 7 De ANBO-Soest (Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen) be staat dit Jaar veertig jaar. Het jubi leum is onlangs al gevierd met een feestelijke receptie, maar daar blijft het niet bij. In het najaar - op 15 november - organiseert de ANBO in de raadzaal van het gemeente huis een evenement dat vermoede lijk veel aandacht gaat trekken: een symposium over de AOW, waarvoor landelijke kopstukken worden uit genodigd. De AOW is voor de ANBO niet be paald een onderwerp dat er met de ha ren wordt bijgesleept. De ANBO startte veertig jaar terug immers als "Bond voor Staatspensionering" en de belangstelling voor de AOW - voor zeer veel ouderen de enige inkomstenbron - zit er bij de ouderenbond dus als het ware ingebak ken. Over de AOW is de laatste tijd veel te doen, met name over de vraag hoe de "oudedagsvoorziening" ook voor de ko mende generaties gewaarborgd kan worden, omdat uit berekeningen blijkt dat deze uitkering in de komende eeuw onbetaalbaar dreigt te worden. "Hoe kunnen we in Nederland de finan ciering van de AOW tot in lengte van jaren veilig stellen?" is de vraag die de ANBO-Soest tot het centrale thema van het symposium heeft gemaakt. Een kerngroep uit het bestuur heeft zich de afgelopen maanden in de problematiek verdiept. Dat heeft geleid tot een rap port - waarvan ANBO-bestuurslid ing. A.E. van Diepenbroek de hoofd samensteller is - en een discussiestuk. De ANBO-Soest is er op grond van deze studie heilig van overtuigd dat de AOW wél betaalbaar kan blijven, "on danks al het negatieve gepraat en ge schrijf'. Geen probleem "De AOW is wel degelijk betaalbaar", heet het rapport. Het discussiestuk, dat daarop grotendeels gebaseerd is, heeft als titel meegekregen: "De AOW was en is geen probleem, er is een probleem van gemaakt." De stukken bevatten een uitvoerige analyse van de AOW en wat er voorafging aan de invoering ervan in 1957, uitmondend in een doorwrocht pleidooi voor een verandering van de wijze waarop de AOW-premie wordt geheven. Nu gebeurt dat immers nog door een heffing op de loonbelasting - een sys teem dat in de Tweede Wereldoorlog is ingevoerd - wat destijds geen probleem was omdat in de naoorlogse jaren nog sprake was van een groeiend aantal "jongeren" dat de premie voor een rela tief beperkt aantal ouderen nog gemak kelijk kon opbrengen. De situatie veran derde feitelijk al in de jaren zestig, o.m. als gevolg van demografische ontwikke lingen (de daling van het geboorten- cijfer, o.a. als gevolg van de "pil"). De inkomens namen echter toe onder in vloed van de economische groei (produktiviteitstijging en arbeidstijdver korting), zodat de gevolgen - steeds minder mensen die voor steeds meer mensen de premie moesten opbrengen - relatief gemakkelijk konden worden opgevangen. Soort BTW Het systeem blijkt inmiddels niet meer te werken. De ANBO pleit daarom voor een nieuwe systematiek, waarbij de AOW niet meer wordt "gevoed" met een heffing op het arbeidsinkomen, maar door een soort "BTW" op produk- ten. Volgens de ANBO moet de over heid haar verplichtingen inzake de AOW, die zij in 1957 op zich heeft ge nomen, veilig stellen door de AOW niet meer als een loonheffing, maar als een BTW-achtige heffing te financieren (het rapport spreekt in dat verband over de ATW: AOW-heffing op Toegevoegde Waarde). Verder is de bond van mening dat de koppeling van de AOW aan het individuele minimumloon verlaten moet worden en dat de AOW voor gehuwden weer op "een sociaal te verantwoorden hoogte" moet worden gebracht, over eenkomstig de kosten van het gezinslevensonderhoud. Kopstukken Deze prikkelende stellingen vormen het uitgangspunt voor het symposium, waarvoor de ANBO-Soest de vier grote landelijke partijen - PvdA, WD, CDA en D66 - heeft uitgenodigd om een des kundige (bij voorkeur een kamerlid) af te vaardigen in het forum. Deze "kop stukken" zullen in het forum plaats nemen, evenals de opsteller van de rap porten, dhr. Van Diepenbroek. Als symposiumvoorzitter heeft de ANBO- Soest de heer Anton Westerlaken, voor zitter van het landelijk CNV, gevraagd. Het symposium wordt op 15 november gehouden in de raadzaal van het Soes- ter gemeentehuis. Als "publiek" kunnen o.a. de besturen van de (andere) plaat selijke en gewestelijke ouderenbonden, het gemeentebestuur van Soest en be stuursleden van diverse maatschappe lijke en welzijnsinstellingen in Soest een uitnodiging tegemoet zien. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant De gestage drup. Die term was in tweeërlei opzicht van toepassing op de Seizoenmarkt 1995, die afgelo pen zaterdag volgens een nieuwe formule in Soest gehouden werd. De regen zorgde inderdaad voor de gevreesde nattigheid, maar weer hield naar schatting enige honder den Soesters er niet van om een kijkje te nemen op de vier lokaties. Geen stormloop van publiek, wel een gestaag binnendruppelende schare geïnteresseerden. De nieuwe formule - één Seizoenmarkt op vier lokaties - heeft daarbij tegelijk haar succes bewezen. Was het weer be ter geweest, dan zouden de activiteiten in het Cabrio-openluchttheater, bij C- drie, de bibliotheek en de biezenvelden ongetwijfeld aanzienlijk meer volk op de been hebben gebracht. Dat zovelen - ondanks de regen - wel de moeite na men om een kijkje te nemen is op z'n minst een bemoedigend teken. Seizoenmarkt-organisator en spreekstal- meester Bert Krijger - ook dit jaar bij gestaan door Jan Visser, Peter van der Weij, Gerda van der Linden en Henk van Rijkom - liet zich door de eerste regenvlagen bij de officiële opening in het openluchttheater dan ook allerminst uit het veld slaan. Het programma werd volgens plan afgewerkt, alleen Animato gaf bij voorbaat de moed op, om de kostbare instrumenten (accordeons) te sparen. Maar de dansparen van dans school Gerla zorgden op het kletsnatte podium voor een bekoorlijke en hartver warmende show, het mannenkoor Apollo overtrof zichzelf en het Soester Muziek Gezelschap speelde beslist geen treurmarsen. Ook de trampolinesprin gers en jazzdansers van de Spring- bokken, de "Spaanse" ruiter Giorgio Pes en zelfs de politiehonden vertoonden opgewekt hun nummers. Open koetsje Tevoren had wethouder Neks Blommers de Seizoenmarkt officieel geopend. Ze arriveerde met Cabrio-initiatiefneemster Berna Kousemaker in een open koetsje stak de deelnemers een hart onder de riem en huldigde Kousemaker voor haar niet aflatende inzet ten behoeve van het openluchttheater door haar een onderscheiding als "vriend van de Seizoenmarkt" op te spelden. Bij het openluchttheater trokken de kraampjes de hele dag door redelijk wat belangstelling. Foto: Goos van der Wilt. Zoals gezegd: geen stormloop van het publiek, maar wel een gestadige stroom van belangstellenden die een kijkje na men bij de stands van diverse verenigin gen en instellingen langs het met groen overdekte paadje naar het theater. On danks de regen was het er gezellig en volgens Krijger was de belangstelling halverwege de dag al heel wat groter dan bij de Seizoenmarkten op het Raadhuisplein. Ook bij C-drie was men zeer te spreken over het verloop van het evenement, al werd ook hier het buitenprogramma ge- De act van "Gebakken Eierenwerd omwille van de regen naar de theaterzaal van C-drie verplaatst. Foto: Goos van der Wilt. WIJNHANDEL BROUWER LEGNER LICHTE BORREL of VIEUX 1fi95 per literIV/i WODKA SMIRNOFF 9Q95 per literImJ* WHISKY JOHNNIE WALKER OQ95 per liter Bezorging maandag, woensdag en' vrijdag. Bezorgkosten f 1,50. STEENHOFFSTRAAT 64 SOEST TELEFOON 02155 - 12551 De Stichting Jumelage Soest- Kedzierzyn Kozle is op zoek naar een nieuwe opslagruimte voor kle ding. Dat is nodig, nu de stichting de gymzaal aan de Heideweg heeft moeten verlaten. Het gebouw is verkocht aan de Soester P.P.L. Zegveld en daarom ontruimd. Voor de opslag van kleding, bestemd voor de inwoners van de Poolse zuster stad Kozle, is dringend andere opslag ruimte nodig. Zolang er geen andere ruimte is gevon den, kan bij de stichting geen kleding worden ingeleverd. De jumelagestich- ting hoopt op reacties vanuit de bevol king of het bedrijfsleven. Zodra ze over een andere opslagruimte beschikt, wordt dat bekend gemaakt en kan de stichting weer kleding in ontvangst nemen voor transport naar Kozle. Voorwaarde blijft dat de kleding gewas sen of chemisch gereinigd is. Dat in ver band met de strenge eisen van de Poolse douane. schrapt. Dat betekende dat de theater groep "Gebakken Eieren" met de uiterst verrassende voorstelling "It's Raining Teckels and Dogs" ook zijn heil in de theaterzaal zocht, waar o.a. het Julianakoor, het jeugdorkest van de RMA en het Jeugdharmonieorkest Soest zich presenteerden, gevolgd door enkele dansvoorstellingen (waaronder de Flamenco). Bij C-drie was men zeer te spreken over de opkomst; de zaal was vrijwel de hele dag zeer goed bezet. Gezellige drukte Iets minder publiek dan anders (als er een uitverkoop van de overtollige col lectie plaatsvindt, zoals tweemaal per jaar gebeurt) liet zich zien bij de open bare bibliotheek aan Albert Cuyplaan. In twee ronden gingen de boeken/pla ten, cd's en tijdschriften weer grif van de hand, maar de nattigheid maakte het verblijf op het plein voor de bieb niet echt aangenaam. Niettemin heerste er meestentijds een gezellige drukte. De bezoekers hoefden niet te kleumen, maar konden hun hart verwarmen aan een smakelijke snack of aan de klanken van de Soester jazzformatie Perron 5B. Tenslotte bleken ook de biezenvelden aan de Peter van den Breemerweg - die voor deze speciale gelegenheid eenma lig waren opengesteld - een redelijke publiekstrekker, al kon er ook hier niet gesproken worden van een drommende mensenmassa. De meeste bezoekers ar riveerden met de speciale Seizoen- markt-bus, die volgens een min of meer vaste dienstregeling langs de verschil lende lokaties reed. Van deze service werd betrekkelijk spaarzaam gebruik gemaakt. Je gezicht laten zien Al met al konden de organisatoren te vreden terugkijken op de poging om het "Seizoenmarkt-gebeuren" in Soest vol gens een andere opzet nieuw leven in te blazen. Of alle deelnemende instellin gen ook zo tevreden waren staat nog te bezien, want de interesse voor de ver schillende activiteiten en cursussen - al dan niet in clubverband - laat zich uiter aard niet afdwingen op een half ver regende zaterdag in juni, zo min trou wens als op een droge zaterdag in au gustus op september. Voor de meesten was het dan ook vooral een kwestie van "je gezicht laten zien". Willy en Henk van Vulpen kregen geen bouwvergunning voor een huis aan de Dorresteinweg en dus dien den ze een bezwaarschrift in. Jam mer, want de bezwaarschriften commissie adviseerde het gemeen tebestuur dat bezwaar niet-ontvan- kelijk te verklaren. En toch bestaat de mogelijkheid dat het echtpaar Van Vulpen en zijn drie kinde ren een bouwvergunning krijgt. Het be sluit over het bezwaarschrift is namelijk een maand uitgesteld. In juli is meer bekend over de toekomstige invulling van het gebied, waarin het gezin woont. Niet uitgesloten is dat dan wordt beslo ten dat de Van Vulpen's alsnog een wo ning mogen laten bouwen. Sinds 1984 wonen ze in een houten noodwoning op hun grond aan de Dorresteinweg. Die noodwoning past overigens niet in het bestemmingsplan, maar wordt nog steeds oogluikend toe gestaan door de gemeente. Mopperaars zijn er altijd en overal, en het lijkt er wel eens op dat Soest wat dat betreft een vrij hoge dichtheid heeft, maar ze hadden ditmaal beslist ongelijk. De kans dat de Soester Seizoenmarkt nu eindelijk de juiste opzet te pakken heeft, en dus voorzichtig mag rekenen op voortzetting volgens min of meer deze formule, moet niet klein worden ingeschat. En dan maar duimen voor een beetje zon, want dat er in Soest nóóit 's wat te doen is, dat is afgelopen zaterdag in elk geval door de feiten ge logenstraft. Lekker grasduinen bij de "Voorjaars opruiming" van de bibliotheek. Foto: Goos van der Wilt. Onzorgvuldig handelen jegens bur gers, onbehoorlijk bestuur, funda mentele strijdigheid met het ge meentelijk beleid, negeren van eer dere inspraak en aangetoonde maatschappelijke onaanvaard baarheid, schending van gewekte verwachtingen en vertrouwen. Het is een mondvol en de conclusie van een dertien A-viertjes tellend bezwaar schrift dat het Buurtcomité Buntweg e.o heeft ingediend tegen drie bouwplannen in Soest-Zuid. Negenenvijftig mensen die in de directe omgeving wonen, heb ben het mede-ondertekend. Enkele we ken geleden had het buurtcomité al aan gekondigd bezwaar te zullen maken te gen de plannen. Het betreft de bouw van 33 apparte menten met parkeergarage aan 't Driftje; de bouw van acht twee-onder één kapwoningen aan 't Driftje en de bouw van nog eens tien twee-onder-één kapwoningen. De eerste twee projecten komen bij Uyland/BMU vandaan, de laatste betreft een opdracht van Van de Grift. In de ogen van het buurtcomité moet het gemeentebestuur afwijzend reageren op de bouwaanvragen. Behalve dat er teveel in de hoogte wordt gebouwd en de omgeving dicht dreigt te slibben, vre zen de tegenstanders voor verkeers- en parkeerproblemen. Handtekeningen De kans dat ze de raad achter zich krij gen, is vrijwel nihil, gezien de politieke verhoudingen in Soest. Vorig jaar verza melde het comité drieduizend handteke ningen van mensen die tegen de hoog bouw zijn. Het buurtcomité schrijft dat het zich gepasseerd voelt en dat het ge meentebestuur de buurtbewoners, on danks toezeggingen, niet voldoende bij de ontwikkeling en de invulling van de plannen heeft betrokken. Hoewel op het appartementencomplex geen vierde woonlaag met vier dure penthouses mag worden gerealiseerd, zijn de omwonenden allesbehalve tevre den. 1 De projecten vanJJyland/BMU maken onderdeel uit van .een omvattend plan, waarvan ook de verplaatsing van de BMU en timmerfabriek 't Driftje deel uitmaken. De bouw en verkoop van de vier penthouses zouden het mogelijk moeten maken de exploitatie rond te krijgen. Omdat de raad die vierde woonlaag van tafel heeft geveegd, is besloten dat Uyland een financiële ge noegdoening krijgt. Over de hoogte daarvan wordt nog overleg gevoerd door deskundigen van de gemeente en Uyland en één onafhankelijk deskun dige. STRALEN SCHOPEREN FIJNSTRA LEN GLASPARELEN p Soest Nieuwegrocht 23 Tel. 02155 - 22050 Fax 02155 - 110301 Dir. Dhr. G.H. v.d. Broek Privé 02155 - 11045 In samenwerking met de bewoners- vereniging Soest-Zuid gaat de ge meente bekijken welke speel- voorzieningen in die wijk kunnen worden aangebracht voor kinderen tot en met zestien jaar. Voor dit pro ject is 20.000 gulden beschikbaar. Het gaat om het gedeelte tussen de spoorlijn en de Soesterbergsestraat, ten zuiden van de Ossendamweg. Oftewel, het gedeelte waar onder meer de Willibrordusstraat, de Oude Utrechtse- weg en de Schoutenkampweg deel van uitmaken. Een speciale werkgroep van de bewonersvereniging heeft zich al ge wend tot de directies van de verschil lende wijkscholen. De bedoeling daar van is dat de leerlingen uit de wijk zelf suggesties kunnen doen voor bijvoor beeld een trap- en/of een basketbalveld. Ook andere bewoners uit de wijk wordt gevraagd hun ideeën en wensen kenbaar te maken. Dat kan bij de leden van de werkgroep speelvoorzieningen: Ingrid Klunder (tel. 27445), Ingrid Koomen (tel. 18928) en Paula Emmen (tel. 16335). Het correspondentieadres is Ossendamweg 12, 3768 CX Soest. In de komende periode wordt bekeken Beeld van de hoek van de Oude Utrechtseweg en de Braamweg in Soest- Zuid. Foto: Goos van der Wilt. welke voorzieningen op welke plaats gestalte kunnen krijgen. Voorts wil de werkgroep onderzoeken of er andere bronnen van financiering kunnen wor den aangeboord, voor het geval dat het beschikbare budget niet toereikend is om alle wensen te verwezenlijken. Be halve het plaatsen van speeltoestellen wil de werkgroep een acceptabel verblijfsklimaat voor zowel jongeren als volwassenen creëren. In de laatste week van juni verhui zen alle verpleegafdelingen van het ziekenhuis in Baarn naar het zie kenhuis in Soest. Dit in verband met de verbouwing van het ziekenhuis in Baarn. Deze verhuizing geldt voor een periode van ruim één jaar. In dat jaar vinden alle opnames plaats in Soest. De spoedeisende hulp verhuist eveneens van Baarn naar Soest. De verbouwing van het ziekenhuis in Baarn is in volle gang. Sinds december 1994 wordt er hard gewerkt aan een ver nieuwd, uitgebreid en modern Medisch Centrum Molendael in Baarn. De ziekenhuisdirectie wil de overlast van de bouwactiviteiten voor patiënten zoveel mogelijk beperken. "Uitgangspunt hier bij is dat wij zoveel mogelijk faciliteiten in ons ziekenhuis in Baarn willen hou den. Alleen die onderdelen van het zie kenhuis die te veel overlast van de ver bouwing hebben, verplaatsen wij tijde lijk naar Soest," aldus dr. E.K.J. Kreutzer, directeur patiëntenzorg Me disch Centrum Molendael. Spoedeisende hulp Alle verpleegafdelingen en de spoedei sende hulp verhuizen tijdelijk naar Soest. De verhuizing geldt voor een pe riode van ruim één jaar. In dat jaar vin den alle opnames in Soest plaats. De voornaamste prioriteit is dat de kwali teit van zorg en de persoonlijke aan dacht voor de patiënten gewaarborgd blijven. voor de voor de maanden juni, juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 1 41 52 "Patiënten die uit Baarn en omgeving in ons ziekenhuis in Soest worden opgeno men, krijgen dezelfde specialist, moge lijk dezelfde verpleegkundige, dezelfde aandacht, zorg en faciliteiten in een ze ker zo mooie, bosrijke omgeving," aldus Kreutzer. Met de verpleegafdelingen verhuist de spoedeisende hulp van Baarn naar Soest. Op maandagochtend 26 juni om 8.00 uur is de spoedeisende hulp in Baarn gesloten. Vanaf dat moment is de spoedeisende hulp in Soest, zeven da gen per week en 24 uur per dag, geo pend. Alle overige faciliteiten die het zieken huis in Baarn heeft, blijven functione ren. De polikliniek blijft gewoon open. Afspraken met'specialisten kunnen nor maal doorgang vinden. De polikliniek is van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur geopend. Ook de röntgenafdeling, het laboratorium, de fysiotherapie, de diëtetiek en de afdelin gen voor functieonderzoek blijven in Baarn tijdens de bouwperiode door functioneren. Ouderenvervoer De voorziening van het openbare ver voer van Baarn naar Soest is niet opti maal. Voor ouderen uit Baarn die fami lie, vrienden of kennissen in het zieken huis in Soest willen bezoeken, kan dit een probleem zijn. Het ziekenhuis heeft daarom contact gezocht met de Federa tie Gecoördineerd Bejaardenwerk in Baarn (FGBB). Na constructief overleg met de commissie ouderenvervoer van de FGBB, is het ouderenvervoer van Baarn naar Soest geregeld. Er rijdt van maandag tot en met vrijdag tijdens het middagbezoekuur, tussen Baarn en Soest, een speciale 'Medisch Centrum Molendael ouderenbus'. Ouderen kun nen zich, tot uiterlijk één dag van te vo ren, aanmelden bij de FGBB-busdienst: tel. 02154-21129 (tijdens werkdagen! van 9.00 tot 16.00 uur). Dit met ingangl van vrijdag 30 juni.

Soester Courant | 1995 | | pagina 7