()MM< wqSden. 9 LARGE PIZZA. En dit zijn de knallers van deze week: 49 49 79 298 750 998 SORRY! Eén opvangklas anderstalige kinderen Strijd 't Driftje nadert ontknoping Gefuseerde scholen verder als Klimop auto smeeing MAG BEST 2QOO,-* Meer mogelijkheden voor lichtmastreclame in Soest ONS WERK A^T77 Gaslucht houdt gemoederen 's nachts een uur lang bezig WOENSDAG 28 JUNI 1995 73e JAARGANG NO. 44 Om taalvaardigheid van allochtone leerlingen te vergroten Gemeenteraad velt oordeel over bezwaren in juli Opbrengst tot nu toe 'magertjes' KLAREN 0TROMP korting op een nieuwe Autobedrijf Bosboom 3 Actueel 5 Varia 9 Soesterberg 11 Sport Middenstanders dupe van valse biljetten f 250 1 Computerkraak' in tweevoud aan Van Weedestraat HET VLEESCENTRUM 18?° 06-0222282 Democratische verkiezing bij De Regentuuter en De Schakel Meer dan duizend gegadigden voor 37 koopwoningen Rabarbermoes Appelmoes Heinz spaghetti Deense biscuits Hollandse nieuwe haring Verse kip VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Acht woningen Colenso ontruimd Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Soest krijgt in de nabije toekomst mogelijk één centrale opvangklas voor anderstalige leerlingen, waar zij in maximaal een jaar hun taal vaardigheid kunnen vergroten. Na dat jaar kunnen ze - aangenomen dat ze dan in het Nederlands vol doende aanspreekbaar zijn - ver deeld worden over de basisscholen. Op initiatief van de gemeente wordt er een werkgroep ingesteld - waarin alle "zuilen" vertegenwoordigd zullen zijn - die de opzet van zo'n centrale opvang klas gaat uitwerken. Het plan is een uit vloeisel van de discussie in de gemeen teraad, waar Kees Boerkoel (PvdA) onlangs aandacht vroeg voor de speciale problemen die samenhangen met de opvang van anderstalige leerlingen. De kwestie is in de afgelopen maanden ter sprake geweest in o.a. het di- recteurenberaad en de gemeenschappe lijke medezeggenschapsraad GMR van de openbare scholen en het besturen overleg, waaraan zowel het openbaar als het bijzonder (protestants-christelijk, katholiek en bijzonder-neutraal) onder wijs deelnemen. Vanuit de politiek is daarbij ook nog eens aangedrongen op een "actieve houding" van het bijzonder onderwijs bij de opvang van anders talige - allochtone - leerlingen. Het onderwijsveld heeft positief gerea geerd. Het College van B. en W. heeft nu besloten een werkgroep in te stellen, waarin de zuilen elk met een bestuurs lid en een leerkracht vertegenwoordigd zullen zijn. De werkgroep kan op korte termijn gaan nadenken over de opzet van de opvangklas. Uitgangspunt is dat de opvang van anderstalige leerlingen een verantwoordelijkheid is van het héle basisonderwijs in Soest, en dus niet al leen op het bordje van de openbare scholen gelegd moet worden. Aanspreekbaar Anderstalige leerlingen zijn óf leerlingen die weliswaar in Nederland geboren of op jonge leeftijd gekomen zijn, maar die (nog) niet voldoende in het Nederlands aanspreekbaar zijn; óf "neveninstromers": leerplichtige kinde ren die van de ene op de andere dag in Nederland arriveren en dus naar school moeten maar nog helemaal geen Neder lands verstaan. In de centrale opvangklas wordt hun taalvaardigheid in één jaar tijds zo ver opgevijzeld dat ze daarna geen of wei nig extra zorg meer nodig hebben en vervolgens naar de wijkschool worden terugverwezen waar ze in eerste insnatie werden aangemeld. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat ook het bijzonder on derwijs daarbij "zijn verantwoordelijk heid neemt", aldus het ambtelijk advies van de gemeentelijke Onderwijs-afde- ling. De in te stellen werkgroep moet zich zelf over de precieze formulering van haar opdracht buigen en bekijken op welke leeftijdsgroep de opvangklas zich moet richten (groepen 1 of 2, d.w.z. kleuters, of groep 3). Ook moet de werkgroep aangeven hoeveel leerlingen er jaarlijks in de speciale klas moeten worden op gevangen en wat de financiële conse quenties zullen zijn. Zodra de werk groep haar advies rond heeft wordt dat - in verband met het nodige "draagvlak" - ook voorgelegd aan de adviescommis sie Minderheden. De strijd van het Buurtcomité Buntweg e.o. tegen de bebouwing van 't Driftje nadert de ontknoping. Wellicht daarom heeft het comité, na het bezwaarschrift van dertien kantjes, nog maar eens een brief van zestien A-viertjes verstuurd aan de gemeenteraad. Die behandelt op 4 juli in commissie verband en op 20 juli in de raads vergadering de bezwaren die het buurt comité en 59 omwonenden hebben in gediend tegen de bebouwing van 't Driftje. Daarnaast zijn nog eens zestien individuele bezwaren ingediend en heeft de familie Van Zandwijk mede namens 23 andere bewoners van de Korte Ossendam hetzelfde gedaan. Het col lege stelt de raadsfracties voor de be zwaren ongegrond te verklaren. Als een meerderheid van de raad zich achter burgemeester en wethouders schaart (en dat zit er gelet op eerder gevoerde discussies op politiek niveau dik in), zal de gemeente een verklaring van geen bezwaar aanvragen bij de pro vincie. Die verklaring is nodig, omdat de geplande nieuwbouw aan 't Driftje in strijd is met het huidige bestemmings plan. Het gaat om de bouw van onder meer een complex van 33 appartementen met parkeergarage en in totaal achttien twee-onder-een kapwoningen. De pro jecten zijn afkomstig van BMU en van Van de Grift. Hoogte Na ruim een jaar strijd zijn de bezwaren Sinds de invoering (in 1994) van lichtmastreclame langs de belang rijkste wegen heeft Soest in totaal 56 lichtmasten verhuurd aan bedrij ven. Dat leverde vorig jaar zo'n 50.000 gulden op, maar de ge meente vindt dat "magertjes". In de meerjarenbegroting is voor dit jaar f 75.000 en voor volgend jaar zelfs f 100.000 aan inkomsten geraamd, maar dan moeten er wel meer mas ten verhuurd worden. Ambtelijk is daarom voorgesteld de mogelijkheden aanzienlijk te verruimen. Momenteel mogen alleen langs de we gen op het industrieterrein, langs enkele doorgaande wegen (Koningsweg, Birkstraat) en langs (gedeelten van) de belangrijkste winkelstraten (Van Wee destraat, Soesterbergsestraat) reclame borden aan de lichtmasten worden ge hangen. Het bedrijfsleven heeft wel belangstel ling, maar niet Voor de lokaties die op dit moment nog beschikbaar zijn. Het industrieterrein zelf vindt bijvoorbeeld niemand interessant. Tot nu waren de mogelijkheden bewust beperkt gehou den, omdat het behoud van het Soester "stedenschoon" voorop werd gesteld. De geraamde verdubbeling van de inkom sten uit de verhuuropbrengst zit er dan ook niet in, tenzij de mogelijkheden worden uitgebreid. Het College is daar mee akkoord. Nieuwe lokaties Het aanbod wordt daarom uitgebreid met de volgende (delen van) wegen: Ossendamweg, Birkstraat, Kerkstraat, Parallelweg, Steenhoffstraat, Kerkplein, Korte Kerkstraat, Dalweg, Burg. Grothestraat, Vredehofstraat, Koningin- nelaan, Beckeringhstraat, Laanstraat, Beukenlaan, Nieuweweg, Smitsweg, Smitshof, Tamboerijn en Vrijheidsweg. In Soesterberg is tot nu toe lichtmast reclame mogelijk langs de Veldm. Montgomeryweg, Batenburgweg, Sterrenbergweg, Rademakerstraat en Banningstraat. Daar komen nu delen van de Prof. Lorentzlaan, Buys Ballot laan en de Kampweg bij. GROTE COLLECTIE TROUWKAARTEIM BEUKENLAAN 86b 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155 - 25997 onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp Gratis bemiddeling! Ook 's avonds en in 't weekend 02155-27493 zie pagina 3 van het comité en direct omwonenden genoegzaam bekend. Ze vinden dat er teveel in de hoogte wordt gebouwd en vrezen voor parkeerproblemen en nog meer verkeersoverlast in de wijk die naar hun mening onherroepelijk zal dichtslibben. Vorig jaar werden ruim drieduizend handtekeningen verzameld van mensen die tegen hoogbouw in Soest-Zuid zijn. In de brief wijst het buurtcomité de gemeenteraad erop dat op twee huishoudens na, iedereen tegen de geplande bebouwing is. Met behulp van citaten uit onder meer de Structuur visie (die in 1992 werd vastgesteld) pro beren ze aan te tonen dat de nieuwe plannen in strijd zijn met het in mooie volzinnen omschreven beleid van de gemeente. Zoals deze: "In noord-zuid richting is er in de wijk een duidelijke, vloeiende, ge leidelijke overgang van stedelijk naar landelijk gebied aanwezig. Deze geleide lijke overgang vormt zonder meer een behoudenswaardig element." Als de buurtbewoners geen steun krij gen van de raad, is de strijd op gemeen telijk niveau in hun nadeel beslist. Ze kunnen daarna nog bezwaren indienen bij de provincie. Als ook het provinciaal bestuur het licht op groen zet voor de bouw, is de laatste hoop van het comité gevestigd op de Raad van State. tfosboom natuurlijk FEEL FREE, FEEL$SUZUKI Birkstraat 105, Soest. TeI.02155-13256 Gemeente past drie kruisingen aan. Mobiele 'radardisplay' confronteert hardrijders met eigen snelheid. Soest krijgt infotelcel op proef. Ook fietsvierdaagse zit er weer op. Kinderparadijs plukt vruchten van concert. Bewoners Gemini/Mer- cury zijn het zat. Jeugd komt tijd te kort op Roefeldag. Amerikanen bedanken Soesterberg. Apostolisch Genootschap in gereformeerde kerk. Favorieten voldoen aan verwachtingen op toernooi Soest-Zuid. LTV: "Geen opzet in het spel." Eerste nationale titel Mart van Hal. Marion van den Broek haalt NK-limieten. Vier Soester winkeliers zijn de dupe geworden van valse biljetten van 250 gulden. Het gaat om drie midden standers aan de Zuidpromenade en één aan de Burgemeester Grothestraat. De eerste aangifte werd vrijdag bij de politie gedaan. Ook in andere zaken probeerden on bekenden nagemaakte 'vuurtorens' om te zetten in echt geld en artike len. In deze winkels hadden de be treffende medewerkers door dat het om vals geld ging. Onbekende daders hebben vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag een dubbele inbraak ge pleegd aan de Van Weedestraat en daarbij computer-onderdelen gesto len. Ze bezochten zowel het notaris kantoor als het pand aan de overzijde (het voormalige politiebureau van Soest), waarin o.m. een advocaten kantoor en een makelaardij gevestigd zijn. In het advocatenkantoor werden diverse binnendeuren met grof ge weld opengebroken; bij de notaris werd een zijraam geforceerd. De aan gebrachte schade is aanzienlijk. De inbrekers - het staat vrijwel vast dat het om dezelfde daders gaat - hadden het in beide gevallen gemunt op de aanwezige computer-appara- tuur, waarbij de belangstelling kenne lijk niet uitging naar de opgeslagen gegevens maar naar de hard ware. Volgens de politie wisten de daders in elk geval precies wat ze zochten, want de computers waren "deskun dig" gesloopt en van de belangrijkste onderdelen ontdaan. Met name harde schijven en geheugenchips ble ken verdwenen. De meegenomen in formatie is volgens de politie niet "gevoelig" of onvervangbaar. De schade weegt niet op tegen de grove vernielingen die bij de inbraak zijn aangericht. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES kilo Zie advertentie pag. 12 Altijd kwaliteit en betaalbaar. T/M 10 JULI* BIJ AL CAPONE'S: BESTEL EEN LARGE PIZZA (31 CM) NAAR KEUZE EN BETAAL DE PRIJS VAN HET MEDIUM FORMAAT! •VANAnOJUNI IS DEZE AKTIE ALLEEN GELDIG BU HET AEHAUN. GRATIS GEBELD EN GRATIS BEIOROP KNIP UIT! Alleen geldig bij Best-seller Pizza's 'Klimop' wordt de naam van de nieuwe school die per 1 augustus ontstaat door de fusie tussen De Regentuuter en De Schakel. Dat is de uitslag van de democratische verkiezing die woensdagavond in het gebouw van De Regentuuter werd gehouden. Van de 370 ouders, leerlingen en andere betrokkenen van de twee openbare ba sisscholen kwamen 320 stemge rechtigden naar het officiële stemlokaal. Uit die hoge opkomst blijkt dat de ver bondenheid tussen de kinderen, hun Hoezo krappe woningmarkt. Voor de woningen van het nieuwbouw project Klein Engendaal van St. Joseph hebben zich meer dan dui zend gegadigden ingeschreven. De kans dat zij een huis krijgen toegewe zen is l-op-28. Er worden 37 wonin gen gebouwd. In juli wordt bekend gemaakt wie een woning krijgt toe gewezen. Het plan behelst de bouw van onder meer achttien twee-onder-één kap woningen. Hiervoor hebben zich 143 aspirant-kopers gemeld. Uit 264 mensen worden twee gelukkigen ge kozen die een vrije sectorhoek woning kunnen gaan betrekken en voor de zeven premie A-woningen staan momenteel 273 belangstellen den ingeschreven. Niet minder dan 407 'woningzoekenden' gaan voor de vrije sectorwoningen, waarop eenma lige bijdrage kan worden verkregen. St. Jospeh laat tien van dit soort wo ningen neerzetten. vaders en moeders en de scholen nauw is. Ze konden kiezen uit vier namen die waren geselecteerd na een eerste ronde. Behalve Klimop waren dat Kameleon, Weegbree en Carrousel. Aafke Broer tjes, nu nog directeur van De Schakel aan de Klaarwaterweg en straks van de Klimop: "Het waren de vier namen die toen het meeste waren genoemd." De verkiezing ging er serieus aan toe. Iedereen kreeg eerst een brief toege stuurd met daarin de vier namen. Ver volgens werden oproepkaarten-op- naam bezorgd. Die kaart kon vorige week in het stemlokaal voor een stern- kaart worden ingeruild. Van de stemgerechtigden kozen er 123 voor Klimop, negentig mensen kruisten het hokje van Kameleon aan, 74 kiezers ga ven de voorkeur aan Weegbree en als het aan dertig anderen had gelegen zou de nieuwe school Carrousel als naam hebben meegekregen. Drie stemmen werden ongeldig verklaard. Loco-burgemeester Neks Blommers Niet stemmen voor de Tweede Kamer of de gemeenteraad, maar voor de naam van de nieuwe fusieschool. Foto: Goos van der Wilt. mocht 's avonds al bekend maken op welke naam de meeste stemmen waren gevallen. De liberale bewindsvrouw vond dat er een goede keuze was ge maakt. "De klimop is een stevige plant en altijd groen." Ook directeur Broertjes is in haar schik. "Of ik een voorkeur had? Het maakt mij niet zoveel uit. Maar ik vind dit een prima naam. Hij past goed bij onze school, want wij willen ook gaan klim men." De fusie tussen De Regentuuter en De Schakel is noodzakelijk, omdat beide scholen onder de rijksnorm van 134 leerlingen zaten. Na de zomervakantie zullen, zoals de zaken er nu uitzien, on geveer 160 kinderen getuige zijn van de officiële opening van hun school. Dan wordt ook het logo, waaraan nu nog wat wordt geschaafd, gepresenteerd. BEZOEK lonwering Soes» SHOWROOM Wij voorspelden het al het wordt zéér worm! BEETZLAAN 24» - 021550 9706 per pot 340 gram per pot 340 gram blik 400 gram luxe blik 5 stuks 2 stuks a 950 gram Aan de Colenso zijn in de nacht van maandag op dinsdag acht woningen tijdelijk ontruimd geweest in ver band met gaslucht in een trappor taal. Pas na een uur kon de oorzaak, een lekkend tankje campinggaz, worden achterhaald. De politie en de (Baarnse) brandweer werden een kwartier na middernacht ingeseind. Aanvankelijk kon de plek, waar het gas lekte, niet worden getra ceerd. Dat lukte pas toen medewerkers van het gasbedrijf met meetapparatuur aan de slag gingen. Toen bleek dat van uit een kelderbox een verhoogde con centratie gas kwam. Op dat moment waren de acht woningen van het com plex reeds ontruimd. De bewoners kon den worden ondergebracht bij buurtbe woners. In verband met ontploffings gevaar werd de directe omgeving afge zet. In de kelderbox werd door de brand weer het lekkende gastankje aangetrof fen. Het behoort toe aan de kleindoch ter van een van de bewoners. Ongeveer een uur na de melding kon iedereen weer rustig gaan slapen. De Smeeing Zomershow van afgelopen weekend, was een enorm succes. We bedanken iedereen voor de getoonde belangstelling. Ondanks het succes, hebben we een beetje "vreemde" smaak in de mond. Want hoewel de show een dag langer duurde dan normaal, werden we overvallen door de drukte. Die was soms zo enorm, dat we niet in staat waren ieder een naar behoren te woord te staan. Daarvoor onze excu ses. Om alsnog iedereen de kans te geven om van de aanbie dingen te profiteren (waaronder natuurlijk de gratis fiets t.w.v. 899,-!) hebben we besloten de acties van de Smeeing Zomershow twee weken te prolongeren. Elders in deze krant vindt u alle voordelige feiten op een rijtje. Nogmaals onze excuses. We hopen dat u ons in de gele genheid stelt om een en ander recht te zetten. Directie en medewerkers Auto Smeeing. SOEST: Koningsweg 14, tel.: 02155-13227

Soester Courant | 1995 | | pagina 1