0PGERUII1 SCHIT Mavo Soest heeft rector magnificus 100 Procent score op Baarnsch Lyceum Kwaliteit zwemwater Utrecht goed KdK: 'Lekker' project op De Wegwijzer IOIVDER WlJSt "De Muziekschool blijft" KORT NGEN TOT 70"/- VAKANTIE BEZORGERS Aqua Indoor sluit seizoen van ouder-kind zwemmen af Bijzondere diploma-uitreiking op thuiswerkvrije school FOTO SWAGER Voorbereidingen op nieuwe seizoen V» BfcT Geslaagden Gevraagd Soester Courant Soest draagt bij in studiekosten medewerker C-drie Meningen van lezers Evaluatie Koninginnedag Voortaan Economisch HBO-onderwijs ook in Amersfoort Alle examen-kandidaten halen havo-diploma lechtighei Provincie controleert officiële plaatsen om de 2 weken Op 15 juli van 18.00 tot 20.00 uur Afreageren Leerlingen nemen kijkje in de keuken van Het Witte Huis WOENSDAG 5 JULI 1995 SOESTER COURANT Directeur J. de Gruyl van de Mavo Soest kroop vrijdagavond even in de rol van rector magnificus van het In stituut Mavo Soest Thuiswerkvrij. Gehuld in toga en bijpassende baret reikte hij de diploma's uit. Dit jaar slaagde 98 procent van de leer lingen van de middelbare school aan de Valeriaanstraat. De feestelijke plechtig heid kreeg dit jaar een extra tintje. Niet alleen door de verkleedpartij en het geestige slotwoord van De Gruyl, maar ook door de manier waarop de ge slaagde scholieren werden toegesproken en toegezongen. Ze kregen allemaal behalve hun diploma een boekje mee, waarin de gedichten en teksten van de bijeenkomst staan. Een klassefoto en een waardebon voor kopiëren maakten Rector magnificus J. de Gruyl van het Instituut Mavo Soest Thuiswerkvrij in actie. ook deel uit van het pakket. Docenten, leerlingen en andere geno digden begaven zich vervolgens naar buiten om een hapje en drankje te nut tigen. u' na <%e 'e'6,y VAN WEEDESTRAAT 85 - SOEST - TELEFOON 02155-13917 De eerste (zelfs in politieke kringen bekritiseerde) kerntakendiscussie is achter de rug. En hoewel de nood zakelijke bezuinigingen niet aan de neus van de Muziekschool Soest voorbij zullen gaan, is de stemming optimistischer dan pakweg twee maanden geleden. Ook in figuurlijke zin zit er weer muziek in het pand aan het Kerkplein. "De Mu ziekschool blijft. Ook in de gemeente raad is te beluisteren dat de muziek school in Soest moet blijven. Dat is te danken aan de vele Soesters die meede den aan de handtekeningen-actie of de politici op een andere manier hebben duidelijk gemaakt dat de school met Soest verbonden is," aldus directeur Arie Keijzer. De Muziekschool Soest is een van de drie scholen van de Regio nale Muziekschool Amersfoort (RMA) die ook een vestiging in Leusden heeft. Keijzer noemt de reacties van de burgers 'hartverwarmend'. "We zullen ons steen- 'Hoewel ook de Muziekschool Soest zal moeten inleveren, zit er zowel letterlijk als figuurlijk muziek in de school. tje bijdragen aan de bezuinigings-opera- tie, maar op een dusdanige manier dat betaalbaar muziek-onderwijs over blijft." Daarom ook worden alweer voorberei dingen getroffen voor het nieuwe sei zoen. "De wachtlijsten, waar we in het verleden mee te maken hadden, vallen nu wel mee. Op veel instrumenten kun nen de leerlingen zo aan de slag," zegt Keijzer. Behalve het volgen van lessen kunnen de leerlingen van de Muziekschool Soest deel uitmaken van een van de or kesten, ensembles of popbands die de school rijk is. Voor informatie over de Muziekschool Soest (RMA) kan men terecht bij de centrale administratie, tel. 033-622004. Daar liggen ook folders klaar. 8000 m2 woonideeën Een beleving in Vormgeving SHOWROOMMODELLEN VAN KWALITEITSMERKEN design slapen Klassiek trendhopper textiel Makkelijk becetkhaat Al afslag Bunschoten/Amersfoort, 2e stoplicht links, no 50 m rechts, dan vindt u ons na 200 m oon de rechterkonl Mavo Soest Mavo (na herkansing) Judith te Riele, Keziban Emik, Pit Yang Kan, Vivian Groen. Baarnsch Lyceum Havo Nynke van Angeren, Olav Barneveld, Leila Belarbi, Charlotte van den Berg, Leontien van den Bergh, Jorinde Boer, Nienke Bölger, Christian van den Bremer, Suzanne Broekman, Dave Browne, Jorine Buitendijk, Bart van de Bunt, Juliette Degenhart, Matthijs Dek ker, Joan Dik, Sven Dupuits, Mireille van Dijk, Liselotte Flu, Bart Garnaat, Casper van Gemund, Nathalie van Gerven, Suzanne Geul, Jeroen Hagen, Naomi Hardorff, Carlijn Hekman, Emilie van den Heuvel, Leonie Huitema, Dilek Ilbay, Karin Jenken, Maarten Jonges, Annemarieke Koele- wijn, Saskia Kok, Wouter van Konings- bruggen, Taco Korsmit, Kika Lensvelt, Diederick Louman, Miriam Mannak, Ellis Mantz, Viola Mengelberg, Karin Meijnen, Ante Moerkerke, Karlijn Moes, Boris Muntinga, Valesca Neder- lof, Marlies Nusse, Fleur Olde Heuvelt, Paul Phielix, Tjeerd Prins, Femke Risselada, Raymond Roeten, Andries Ruizendaal, Victor van Rijn, Serana Schipper, Roland Schuit, Katja Schutte, Brenda Sjollema, Marianne Sluijs, Sandra Terschegget, Bas Tieman, Merlijn van Veen, Karlijn Verweij, Manuel Visser, Andris van der Voort van der Kleij, Mark de Vos Burchart, Marieke van der Werf, Dorke Weijburg, Marisa Widrevitz, Timo van 't Zelfde, Tjeerd Peter van Zweeden. VWO 6 Christiaan Andriessen, Herre Bartlema, Anneke van Beek, Karin van den Belt, Mike de Bie, Gustaaf Bloemers, Oliver Boelens, Miriam de Boer, Marco Bou wer, Myrthe van Brevoort, Sander Brinkman, Richard Broekman, Kathryn Burn, Job Calis, Silvia Camper, Tjalling ten Cate, Barbara Croes, Joeri van Daalhuizen, Arnout Dekker, Kim Dik, Séverine van Donkelaar, Lee Dorland, Vivian Dormans, Diederik Doyer, Mare van Driel, Thomas van Ede, Jennifer van Eekelen, Evelien Geerdink, Marloes de Groot, Wally van Hall, Evelyn van Hasselt, Jochem Haverman, Stevelina Hekkelman, Willemijn van Helbergen, Sjoerd Hendrix, Jamie Hilligehekken, Thomas van der Horst, Rebecca van der Horst, Bastian Huurneman, Rosanne Jansen, Eva Jans sen, Niels Jens, Henriëtte de Jong, Joanne de Jonge, Maaike van Klaveren, Natalie Kolthof, Mignon de Koning, Sascha Kool, Suzan Koops, Harold van Kouterik, Maartje van Krieken, Ilona Lantema, Hans van Leerdam, Eline van Leeuwen, Lisa Lie, Leontine Loeber, Josine Meerburg, Marjolein Mei, Damian Melles, Tim Meijer, Nienke Muurling, Cathelijne Nuijsink, Roos Peek, Jennie Pfundt, Luc Platenburg, Arjan Ploeger, Jeanine Pothuizen, Arvid van der Rijt, Wouter Savrij Droste, Merlijn Schaap, Luc Scheele, Rogier Schmidt, Mark Schuit, Leonie Seist, Floris Smedema, Caroline Smits, Maike Sommer, Tanja Standaar, Michiel Stienstra, Mark Streeter, Wim Streeter, Maarten Strobosch, Wilfried Suvaal, Cornelie van Tets, Wijnand van Till, Eline Timmermans, Carine Verhoeven, Maaike van Vliegen, Celesta van Vier- sen, Krista Visscher, Barbara Visser, Sonja van Wieren. voor de alleen nog voor de maand augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 1 41 52 De gemeente Soest wil maximaal 1.750 gulden bijdragen in de studiekosten van mevrouw E. Paal vast, de coördinator Kunstzinnige Vorming van C-drie. Zij gaat de eenjarige postacademische opleiding Beleidsontwikkeling Kunst zinnige Vorming volgen en die kost 6.500 gulden. De studie is volgens het cultureel creatief centrum nodig, omdat er in de toekomst professioneler moet worden gewerkt. Daarom is C-drie bereid 1.750 gulden te putten uit haar eigen studiefonds. De Stichting Opleiding en Arbeidsmarkt fonds neemt drieduizend gulden voor haar rekening. Voor de overige 1.750 gulden is met succes een beroep gedaan op de gemeente. Op een mooie zomeravond evalueerde zoals gebruikelijk het Oranje Comité de viering van Koninginnedag. Terugblikkend toch wel een bijzondere dag. In de eerste plaats was de datum van viering niet de traditionele 30 april maar de zaterdag voorafgaande aan die datum. Verder toch een ander programma dan andere jaren, waarbij een aantal nieuwe onderdelen zijn uitgeprobeerd. Helaas was het ene nieuwe onderdeel meer ge slaagd dan het andere. Een blijvertje als nieuwkomer in het programma is voor het Comité zeker het onderdeel kinderspelen bij 't Vaarder- hoogt. Gezien de grote belangstelling hiervoor zeker voor herhaling vatbaar. Plannen hiervoor zijn reeds in de maak. Het zelfde geldt uiteraard voor de traditio nele Oranje Vrijmarkt op de Eng. Een evenement wat onlosmakelijk verbon den is met de viering van Koninginne dag. Andere programmadelen zoals ver sierde fietsen en lampionoptocht zijn al jarenlang vaste waarden en zullen ook volgend jaar zo goed als zeker weer on derdeel van het programma zijn. Voorts bedanken wij allen die via de acceptgiro een bijdrage hebben geleverd aan het welslagen van deze dag. Tot slot wordt geconstateerd dat het Comité nogal wat opmerkingen hebben bereikt omtrent de organisatie van de festiviteiten rond de 5 mei viering. Deze festiviteiten1 zijn georganiseerd door het Comité 50-jaar-Bevrijding Soest. Oranje Comité Soest De Hogeschool Markus Verbeek (HMV) te Amsterdam is een sa menwerkingsverband aangegaan met de Stichting voor Administra tief Avondonderwijs (SAA) uit Amersfoort, welke gelieerd is aan het Christelijk College voor Be roepsonderwijs Amersteyn. Hierdoor is er een nieuwe mogelijkheid ontstaan om HBO-getuigschriften via part-time studie in Amersfoort te beha len. De SAA werkt samen met HMV om de toekomst van de eigen SPD-op- leiding veilig te stellen en de financieel- administratieve avondopleidingen BKB, PDB en MBA te kunnen continueren. Markus Verbeek is het oudste particu liere opleidingsinstituut van Nederland en ontleent zijn reputatie aan de uitste kende examenresultaten. De instituut geslaagden-percentages zijn veelal het dubbele van de landelijke percentages. Als eerste instelling in Nederland is HMV, na onderzoek van de inspectie hoger onderwijs, aangewezen als parti culiere Hogeschool. Daardoor kan Markus Verbeek eigen instituuts diploma's afgeven. Toch prefereert Hogeschool Markus Verbeek uit kwaliteitsoverwegingen om de studenten te laten deelnemen aan externe examens, zoals SPD Bedrijfs administratie, Accountant Admini stratieconsulent, MO Handelsweten schappen (le graads docent Economie) en de Open Universiteit. Desondanks worden ook eigen HBO- getuigschriften voor Marketing Manage ment (waarbij NIMA-A en NIMA-B als extern examen is opgenomen) en het Controllers-getuigschrift (waar AA- en O.U.-certificaten zijn opgenomen) ver strekt. ENSAID Utrecht Modinette Delicn Haak. Costumière Elma Gijtenbeek. Al jarenlang legt een hoog percen tage havo-leerlingen van het Baarnsch Lyceum met succes het examen af. Na de herkansingen kan dit jaar zelfs een score van honderd procent in de geschiedenisboeken van de school worden genoteerd en dat feit gaf de diploma-uitreiking vrijdagmiddag een bijzonder tintje. De trotse conrector Wolf van de havo kreeg er een droge keel van. Op het Baarnsch Lyceum is het nog steeds ge bruikelijk dat alle geslaagde leerlingen niet alleen hun cijferlijst en getuigschrift krijgen, maar ook persoonlijk worden toegesproken. Tijdens de feestelijke bijeenkomst werd ook de heer Uttien uitgebreid aan het woord gelaten. Hij moest 93 vwo-ers toespreken, voordat ze hun diploma in Een persoonlijk woord voor ied op het Baarnsch Lyceum. Foto: Goos van der Witi ontvangst konden nemen. Van de ex men-kandidaten slaagde 89 procent. Nu al is bekend dat in ieder geval 23 havo-scholieren doorstromen naar dc vwo-afdeling van het Baarnsch Lyceum. De zogeheten 'bacteriologische kwaliteit' van het zwemwater in de provincie Utrecht is op alle twintig officiële zwemplaatsen goed of vol doende. Dat staat in de zwemwater folder 1995 die de provincie Utrecht heeft uitgegeven. De kwaliteit die in de folder staat ver meld, is een prognose die de provincie maakt op basis van de gegevens van vorig jaar. Extreem hoge temperaturen kunnen de zwemwaterkwaliteit plotse ling veranderen. Veranderingen worden ter plaatse en in de regionale en lokale media bekend gemaakt. Wel laat de helderheid op een aantal plaatsen te wensen over. In de Loosdrechtse Plassen is het doorzicht minder dan 50 cm, terwijl zwemwater eigenlijk een doorzicht van meer dan een meter moet hebben. Troebel water kan gevaarlijk zijn, bijvoorbeeld bij het duiken. Het hoeft niet te betekenen dat het water vervuild is. Vaak wordt water troebel door natuurlijke oorzaken (bijv. algengroei) veroorzaakt.1 De provincie Utrecht controleert de zwemplaatsen, waar officieel mag wor den gezwommen 's zomers eens in de twee weken. Het water wordt dan on derzocht op helderheid en op het aan tal ziektekiemen in het water. Risico's Aan het zwemmen op de achttien offi ciële zwemplaatsen in de provincie Utrecht zijn voor gezonde mensen geen grote risico's verbonden. De kans op gezondheidsklachten na het zwemmen is bij een warme zomer wel groter dan in minder warme zomers. Vooral men sen die snel ziek worden en kleine kin deren (tot en met 2 jaar) hebben dan eerder last. De provincie Utrecht raadt dan ook af om met kleine kinderen in open water te gaan zwemmen. Ook voor volwassenen en oudere kinderen met regelmatig terugkerende oor klachten en maag/darmstoornissen, sui kerziekte, huidirritaties en afweer- stoornissen geldt hetzelfde advies. Het advies geldt voor alle twintig officiële zwemplaatsen in Utrecht. Gelijk douchen Het is aan te raden om als dat mogelijk is gelijk na het zwemmen, in verband met mogelijke huidirritaties, je te douchen en je af te drogen, waarbij de oren niet mogen worden vergeten. Zo kunnen huidirritaties door algen worden voorkomen. Bij hoge watertem peraturen is de kans op dit soort klach- j ten groter. Zwemmen in open watet blijft een zaak van eigen risico. Zwemwatertelefoon De zwemwaterfolder 1995 sluit af mei een aantal tips voor zwemmers. De fol der is verkrijgbaar bij alle gemeentehui zen, bibliotheken, GGD- en, WV-kan- toren en campings in de provincie Utrecht. Voor vragen over de kwaliteit van zwemwater, kan men de zwemwater- telefoon van de provincie Utrecht bel len: 030-515933. Op dat nummer kan men ook de zwemwaterfolder aanvra gen. Buiten kantooruren kan een bood schap worden ingesproken op het ant woordapparaat. Ter afsluiting van het ouder-kind zwemmen houdt Aqua Indoor op zaterdag 15 juli een speciale zwem- avond. Baby's, peuters en kleuters kunnen, evenals aanstaande moe ders die op woensdagmorgen les sen, gratis naar binnen. Ouders en andere familieleden kunnen voor 3,50 gulden gebruik maken van het zwembad aan de Dalweg. De afslui ting is van zes tot acht uur. De kinderen en hun ouders van alle groepen die op woensdagmorgen heb ben gelest, laten zien wat ze geleerd hebben. Na afloop krijgen ze een certi ficaat en een verrassing. De aanstaande moeders worden evenmin vergeten. Tijdens de speciale zwemavond op 15 juli kan men aan de hand van video beelden vragen stellen over het ouder kind zwemmen. Ook wordt desgewenst informatie verstrekt over het BKP- zwemmen en de zwangerschapslessen. Voor informatie is Aqua Indoor dage lijks vanaf 13.00 uur bereikbaar, tel. 29337. Op dinsdag 1 juli 1 rliegheide nabij he berg de Koninklijl opgericht. Het is ee om elk jaar op Soesterberg, de ba luchtmacht, het oi machtpersoneel te I gebeurde op vrijdag 82e keer. Bij het uit 1923 datei op de vliegbasis, stor eenheden om 11.00 ui de ene kant de Kapel lijke Luchtmacht, me troepen en daar tusse van de Koninklijke Li daar tegenover twee luchtmacht als afgeva; hun onderdeel. De be den verbonden door r i overleden luchtmachtn ger en militaire autorit Zoals het in militaire V lijk is, werd de plechti 11.00 uur geopend doe der Luchtstrijdkrachte: raai H.J.W. Manderfe ^eenheden officieel had een herdenkingswoo overleden collega's uit jaar centraal werden volgden 27 namen v; jaar waren overleden, geant le klasse Willei van de vliegbasis wenste de nabestaan het verlies te kunnen trPVIlIr1f> pioron mar-arnni 7 i_1r m" Gevulde eieren, macaroni, rauw kost, pannekoekjes en chocolade cornflakes. Uit die gerechten be stond het menu dat de leerlingen uit groep 4 van De Wegwijzer onlangs kregen voorgeschoteld. De maaltijd was door hen zelf in de klas bereid in verband met het taaiproject 'Rond keuken en koken'. Tijdens de les sen die aan het project werden besteed, werd uitgebreid gepraat over materialen die in de keuken worden gebruikt en werden de schoolboeken verruild voor kookboeken. Het project werd afgelopen donderdag afgesloten in Het Witte Huis. Via een vader van één van de kinderen waren de basisscholieren uitgenodigd om in het restaurant aan de Birkstraat een kijkje in de keuken te nemen. Daar was bet weer smullen geblazen. Foto: Goos van der Wilt- Jonge koks in de keuken van Het Witte Huis. De televisiebeel landse hulpverlen ter wereld, die so welijke dingen zie ons bekend. Op ment gaan ze wei derland, verward, lucht, gespannen. Hoe verwerk je dai Kontinenten vangt biedt hen een 'ter aan. Niet alleen de 1 terugkeer voor eer geplaatst, ook zijn e< ouders, vrienden 1 Ook zij hebben m< gezeten. De basis is ten over de ervaring Reacties De reacties van de 1 hun familieleden nt eenlopend. Ze varië tot schuldgevoelen: tot spanning en he

Soester Courant | 1995 | | pagina 10