Terdenking van luchtmacht-personeel KdK: ook basis voor reïntegratie Te weinig thermiek bij Amstelglide 4- Schuifdeurenshow 21 oktober Forever Young gaat door JOP weer in ere hersteld Dayenne Schuurs (11) wint tekenwedstrijd Roefeldag -v WOENSDAG 5 JULI 1995 plechtigheid voor de tachtigste keer gehouden v 4 Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Afreageren na terugkeer uit spanningsgebieden Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke stand Hulpverlening 8 Wim Overgoor officieel Philips dealer The Oriëntal Swan mag serre bouwen bij restaurant Zweef vliegwedstrijd ACvZ minder succesvol Informatie over zweefvliegclub Herhaling wegens groots succes Drie keer is scheepsrecht Inbrekers stelen apparatuur en geld uit kantoor Soester Courant in Soesterberg Klusjesdienst voor ouderen Ook passanten maken gebruik van plek Agenda Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 K 3p dinsdag 1 juli 1913 werd op de bdiegheide nabij het dorp Soester berg de Koninklijke Luchtmacht opgericht. Het is een oude traditie ■om elk jaar op de Vliegbasis ■Soesterberg, de bakermat van de ■luchtmacht, het overleden lucht- machtpersoneel te herdenken. Dat B gebeurde op vrijdag 30 juni voor de 182e keer. |Bij het uit 1923 daterende monument ■op de vliegbasis, stonden de militaire I eenheden om 11.00 uur opgesteld. Aan Ide ene kant de Kapel van de Konink- llijke Luchtmacht, met de gewapende troepen en daar tussenin het Vaandel I van de Koninklijke Luchtmacht. Recht I daar tegenover twee eenheden van de I luchtmacht als afgevaardigden namens 1 hun onderdeel. De beide flanken wer- I den verbonden door nabestaanden van I overleden luchtmachtmilitairen met bur ger en militaire autoriteiten. I Zoals het in militaire kringen gebruike- I lijk is, werd de plechtigheid om precies 11.00 uur geopend door de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal H.J.W. Manderfeld. Nadat hij alle eenheden officieel had begroet, sprak hij een herdenkingswoord uit waarin de overleden collega's uit het jaar 1993 dit jaar centraal werden gesteld. Daarop volgden 27 namen van hen die in dat jaar waren overleden, waaronder de ser geant le klasse Willems en E. van Dijk van de vliegbasis Soesterberg. Hij wenste de nabestaanden de kracht toe het verlies te kunnen dragen. Flauwvallen De aangetreden militairen stonden reeds vanaf 10.30 uur in een brandende zon en moesten na 11.00 uur ook nog vrij lang in de houding staan. Voor opval lend veel jongere militairen was dit fa taal. Zo stonden ze nog strak in de hou ding om ineens bijna letterlijk door de knieën te gaan. Achter elke eenheid stond medisch personeel om 'hun klan ten' op te vangen en naar een beschutte plaats af te voeren. Op een gegeven moment kwamen ze handen tekort om de vele uitvallers op te vangen, die dan door collega's naar de aldaar staande medische post werden begeleid. Snel werden hun plaatsen door reserves'inge- nomen, wat niet van toepassing was voor leden van de kapel. Opvallend was dat oudere militairen, aangetreden in het volledige luchtmacht uniform en zelfs met handschoenen, kennelijk beter tegen de soms immense hitte bestand waren. Een militaire arts deelde desgevraagd mede dat de oorzaak van flauwvallen vaak ligt in een onjuiste houding van be trokkene. "Men staat bijvoorbeeld te veel op de hakken er en wordt naar één punt gekeken, dat is vooral in deze bij zonder warme omstandigheden funest. Je moet je gewicht over de hele voet verdelen en de ogen laten rondkijken. Verder kan men ongemerkt bewegingen uitvoeren, waardoor het bloed beter kan circuleren," aldus de arts. Dat ouderen in het 'dikke pak' kennelijk beter be stand waren, verklaarde hij met de op merking dat die mogelijk meer getraind zijn in zulke situaties. Voor de tachtigste keer werden op vliegbasis Soesterberg de gevallen mede werkers van de Koninklijke Luchtmacht herdacht. Eerbetoon Er werden kransen gelegd door de Be velhebber der Luchtstrijdkrachten, ver tegenwoordigers van de Stichting Ont spanning voor Ernstige Oorlogs gewonden en een deputatie van Ridders Militaire Willems Orde. De hoofd- luchtmachtpredikant ging in op het ver lies van de 27 collega's in het jaar 1993, met achter elk verlies de velen die daarom rouwden en nog veel moeite hebben met een zo plotselinge wijziging in hun leven. "Samen staan we nu hier om dat verdriet zo mogelijk met elkaar te delen omdat het een stuk gemeen schappelijke last is. Met respect en eer bied voor elkaar gaan we zoekend ver der in dit leven waarin een ieder zoekt naar hulp en steun. Voor hen die gelo ven kunnen dat vinden in de liefde en geborgenheid van God de Heer." Hij besloot zijn toespraak met een ge dicht waarna hij alle nabestaanden veel kracht toewenste. Ook werd een minuut stilte gehouden. Nadat de aalmoezenier een gebed had uitgesproken, werd de plechtigheid besloten met het spelen van het Wilhelmus en het défilé langs het monument. De televisiebeelden van Neder landse hulpverleners, waar dan ook ter wereld, die soms de meest gru welijke dingen zien en beleven, zijn ons bekend. Op een gegeven mo ment gaan ze weer terug naar Ne derland, verward, verdrietig, opge lucht, gespannen. Hoe verwerk je dat? Het Kontakt der Kontinenten vangt deze mensen op en biedt hen een 'terugkeerprogramma' aan. Niet alleen de hulpverlener kan na terugkeer voor een probleem worden geplaatst, ook zijn echtgenote, kinderen, ouders, vrienden kunnen er terecht. Ook zij hebben mogelijk in spanning gezeten. De basis is dan met hen te pra ten over de ervaringen. Reacties De reacties van de hulpverleners en/of hun familieleden na terugkeer zijn uit eenlopend. Ze variëren van verbijstering tot schuldgevoelens, van nachtmerries tot spanning en het kan zijn dat men zich wil afzonderen, nerveus wordt of zich onveilig voelt. Deze en soortgelijke reacties zijn een natuurlijk gevolg van alles wat men heeft meegemaakt en kunnen soms maandenlang duren. Soms kunnen emoties ineens heel sterk naar voren komen. Het is verstandig daarover te praten met familieleden of kennissen. Het is van belang zo snel mogelijk het normale dagelijkse leven weer op te pakken. Rust en ontspanning zoals een warme douche, fiets- en wandeltochten, tuinieren, muziek, yoga en hobbies kun nen ook helpen. Neem geen lasten van anderen op de schouders en vermijdt overmatig gebruik van koffie, nicotine, alcohol of drugs. Het praten over de ervaringen kan wor den gestimuleerd door vragen als: waar was u toen het gebeurde; wat zag u; wat deed u; wat voelde u in uw lichaam; wat hebt u geroken; wat hebt u geproefd; wat heeft u het meest aangegrepen; hoe reageerde uw omgeving? In die gesprek ken kan men lichamelijke reacties be merken of heel emotioneel worden. Stop die niet weg, registreer wat er ge beurt. Alleen wanneer men zich zorgen maakt dan is het wenselijk de hulp van een deskundige in te roepen. Deskundige Enige weken na terugkeer kan men te recht op het Kontakt der Kontinenten. Er wordt begonnen met een individueel 'debriefingsgesprek' onder leiding van een deskundige. Het gesprek gaat na of de ervaringen en daarbij behorende ge voelens voldoende aandacht krijgen en verwerkt worden. Deze gesprekken zijn vertrouwelijk. Na ongeveer zes weken volgt de 'groepsdebriefïng'. Samen met oud-collega's en/of vrienden wordt de uitzendperiode nog eens besproken. Aandacht krijgen de persoonlijke erva ringen;. Verder worden conclusies en aanbevelingen geformuleerd voor colle ga's die mogelijk hetzelfde zullen bele ven. Zondag 9 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. Mooij, Driebergen STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6 tel. 51517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. GEBOREN Yara Siobhan, dochter van Mike en Yvonne Vermeulen, Gemini 20. OVERLEDEN Antje Veenstra-van Dijk (55), Professor Lorentzlaan 75, Johanne Maria Gijten- beek-van Helsdingen (86), Van Angerenstraat 18. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), teL 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkdagen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00- 21.00 uur; overige tijden: tel. 02155- 19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. R3dem3kerstrSït.28G Soeslèrberj Tel 03463-51858 (ook diverse andere merken) Verkoop en reparatie van audio-, video- en huishoudelijke apparatuur. Geopend vanaf 10.00 uur. Maandag de gehele dag en woensdagmiddag gesloten. Als de raadscommissie ruimtelijke ordening akkoord gaat, mag The Oriëntal Swan een serre van 52 vierkante meter bouwen. Het col lege is bereid de eigenaar van het Chinese restaurant aan de Rade makerstraat medewerking te verle nen. Eigenlijk is de uitbreiding in strijd met het bestemmingsplan, omdat het terras (waar de serre wordt gebouwd) buiten het bebouwingsvlak valt. Volgens burgemeester en wethouders blijft er op het perceel voldoende parkeergelegenheid aanwezig. Ze zien evenmin stedebouwkundige bezwaren tegen het plan. Daarom wordt de com missie ruimtelijke ordening voorgesteld het plan voor de serre goed te keuren. De zweefvliegwedstrijd van de Amsterdamsche Club voor Zweef vliegers' (ACvZ) is dit jaar geen suc ces geworden: het warme weer in het weekeinde van 24 en 25 juni le verde daarvoor te weinig thermiek. Toch waren alle vliegers gestart en had den sommigen wel uren lang in de wei nige thermiek boven Soesterberg en omgeving rondgecirkeld. Slechts enke len waagden een serieuze poging, maar zonder uitzondering waren alle vliegers genoodzaakt een veilige landing te ma ken in een weiland of akker. Nog geen dertig procent van de opgegeven afstand kon worden afgelegd. Voor de Amstelglide '95 hadden zich in totaal 52 deelnemers ingeschreven, on der wie één uit Italië, één uit Duitsland en één uit België. De vliegers werden verdeeld over drie klassen, waarbij de indeling afhankelijk was van het type vliegtuig. De nog resterende (kleine) verschillen werden door middel van een handicap-factor gecorrigeerd. Wedstrijddag Om 11.00 uur was de briefing van de eerste wedstrijddag op de vliegbasis Soesterberg. De vliegers kregen infor matie over de te volgen vliegprocedures. Ook de radiofrequenties en de telefoon nummers van de vliegbasis werden doorgegeven. Door middel van luchtfo to's kregen de vliegers een goed beeld van de belangrijkste herkenningspunten rondom de vliegbasis. Eén van de ACvZ-leden nam het weer- praatje voor zijn rekening, daarbij dank baar gebruik makend van zijn collega's van de Meteo Schiphol. Tenslotte wer den de opdrachten bekend gemaakt: een driehoek van 180 kilometer, met als verste punt het verkeersplein Velper- broek bij Arnhem. De meeste vliegers konden niet vol doende thermiek vinden om 'op pad' te gaan. Sommigen cirkelden wel enkele uren in de buurt van de vliegbasis, maar de meesten besloten om weer op de vliegbasis te landen. Slechts drie piloten namen het besluit om de Utrechtse Heuvelrug af te vliegen en het eerste keerpunt op te zoeken. Alle drie waren ze echter genoodzaakt hun vliegtuig in een akker neer te zetten. Dit gebeurde, zonder dat het gewas of het zweef vliegtuig schade opliep. Het verst kwam Francis van Haaff, lid van de Twentse Aeroclub. Hij landde ten oosten van Apeldoorn en had daar mee 60 kilometer afgelegd. De vliegers en hun ophaalploegen waren op tijd te rug, omdat de gastheren van de ACvZ voor alle deelnemers een smakelijke barbecue hadden georganiseerd. Op de tweede wedstrijddag diende ruim 200 kilometer te worden afgelegd. Het verste keerpunt betrof de brug over de Rijn bij Rees, iets ten zuiden van Emmerich (Duitsland). Het was het zelfde warme weer als op de eerste wedstrijddag en de vliegers klaagden over het gebrek aan bruikbare thermiek. Uiterwaarden Toch waren er weer drie vliegers die meldden dat ze het gingen proberen. Twee daarvan landden in de uiter waarden van de Rijn in de Betuwe en berichtten hun ophaalploegen per tele foon, waar ze precies te vinden waren. Het derde vliegtuig, een tweezitter van het type Janus, gaf de strijd pas op bij Beuningen, in de buurt van Nijmegen. De Soester Sikko Vermeer en de jarige Erik Beeke, twee leden van de ACvZ, besloten daar hun vlucht na bijna 70 kilometer af te breken. Omdat geen enkele deelnemer de op drachten kon voltooien, heeft de wedstrijdleiding besloten geen prijzen uit te reiken. In een slotwoord dankte wedstrijdleider Herbert van Zomeren de deelnemers voor hun inzet en hun spor tiviteit. Hij hoopte dat er volgend jaar bij Amstelglide '96 meer thermiek zal zijn, waardoor er weer sprake kan zijn van een echte wedstrijd. Wie meer wil weten over zweef vliegen kan contact opnemen met Bert Aan van de Amsterdamsche Club voor Zweefvliegers. Hij is schriftelijk bereikbaar aan de Bloem- heuvel 79 in Soesterberg en telefo nisch via nummer 52373 (na 18.00 uur). Voor aanmelding als lid kan men een informatiepakket en een inschrij vingsformulier aanvragen bij de se cretaris Michiel Kroese, tel. 020- 6458702 (na 18.00 uur). Op zaterdag 21 oktober staat het Dorpshuis weer bol van alles op het gebied van de kleine en soms ook de grote kunst. Onder leiding van Henk van Appeldoorn, de beheer der van het Dorpshuis, gaat men ook dit jaar weer de 'schuifdeuren- show' organiseren. Hij wordt hierbij geassisteerd door Frank van den Berg, geen onbekende op het gebied van onder andere toneel. Het wordt weer een avond die in het teken staat van (nog) onbekend talent. "Alle vormen zijn welkom, als het maar geen 'play-back' is. Vocaal, instrument aal, acrobatiek, declamatie en noem maar op, alles is welkom. We zoeken het in de leeftijd vanaf ongeveer achttien jaar," aldus de beide heren. Men kan zich dagelijks na 18.00 uur te lefonisch opgeven bij het Dorpshuis (tel. 51975) of Frank van den Berg (tel. 54157). Het Dorpshuis is wegens va kantie gesloten van 24 juli tot en met 3 september. In die periode is alleen Van den Berg bereikbaar. "In de vakantie kan men nog even goed oefenen om straks beslagen ten ijs te ko men," aldus de organisatoren. De band BIOS (Band In Oprichting Soesterberg) zal hoogstwaarschijnlijk ook haar mede werking verlenen, maar nu onder de professionele naam 'The Lazy Beast'. Zaterdag 17 juni was het de derde keer dat de jongerenclub Forever Young in dansschool Rellum haar home had. 'Als de eerste drie avon den slagen, gaan we door', waren destijds de oprichtingswoorden van André Rellum. Ook deze derde en laatste proefavond werd een succes, 's Avonds om 9 uur kwamen ze binnen en en onder hen weer vele nieuwe ge zichten. Daarmee werd het officiële ledenaantal van vijftig gepasseerd. On der muziek en de zo bekende disco verlichting werd er eerst onderling heel wat bijgepraat. Meegenomen cd's wer den gedraaid waarvan men soms af vroeg of dat nu muziek was of het ge luid van een moeilijk lopende dieselmo tor. Het gaf allemaal niet, ze waren bij elkaar in hun jongerenverblijf en met hun muziek. En wat voor verblijf, de keurende blik ken van de nieuwelingen spraken duide lijke taal. Zo'n ruimte en dan alleen voor hen, daar kun je alleen maar van dromen. En hier in het kleine vliegdorp Soesterberg werd die droom werkelijk heid. Het werd weer een heerlijk ont spannende avond. Tegen twee uur die nacht klonk door de zachter wordende muziek de stem van dhr. Rellum, die het einde aankondigde van deze derde Forever Young-avond. 'Het is de laatste avond van dit seizoen, maar tevens de start voor een vervolg in september waar we jullie graag elke zaterdagavond om de veertien dagen hier weer terug zien als leden van de jongerenclub Forever Young'. Een opmerking die met luid gejuich en applaus werd begroet. Forever Young gaat even rusten om op zaterdag 23 september weer opnieuw van start te gaan. En dan is de Soesterbergse jeugd om de veertien da gen welkom. In de tussentijd wordt ge zocht naar mensen die dit prachtige ini tiatief willen steunen. Samen met de Vereniging Soesterbergs Belang, mede oprichter van Forever Young, gaat het echtpaar Rellum de puntjes op de i zet ten om in september van dit jaar met volle kracht van start te gaan. Gezocht worden dames en heren die een klein stukje vrije tijd willen geven voor de administratieve verzorging van dit stuk jongerenwerk. Men kan zich hiervoor opgeven bij dansschool Rellum, tel. 52213 of 52590. In het kantoor van een bedrijf aan de Amersfoortsestraat is in de afgelopen week ingebroken. Dat is gemeld door een 33-jarige man uit Amersfoort. De inbreker forceerde een deur van het Soesterbergse bedrijf om binnen te ko men. Hij liet vervolgens zijn oog vallen op een draadloze telefoon, een fax-ap paraat en een digitale briefweger. Voorts beloonde de inbreker zich met een geldbedrag van ongeveer duizend gulden, dat hij in het kantoor aantrof. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155)21841. De Klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv-ketel vullen, tl-buizen en lampen vervangen, stopcontacten herstel len, rolgordijnen gangbaar maken en lekkende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden, betaald. Ook eventuele bijkomende materiaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulp verleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ou derenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klus jesdienst is de SWOS, tel. 23681. De door sommigen zo omstreden Jongeren Ontmoetings Plek naast de ijsbaan, is hersteld. De jeugd heeft het gereinigd en de vernielde platen zijn verwijderd. Op de plek zijn reeds vele jongeren waargenomen. Enkele ouders bekeken onlangs met genoegen de herstelde JOP. "Uit sommige hoeken komt niet altijd een terechte kritiek op het bestaan van het JOP. Kennelijk werden ze destijds bij het ontstaan niet of te weinig betrok ken en dan is het ventileren van onge zonde kritiek meestal het gevolg. Er zijn ook duidelijk veel jongeren die goed gebruik van het JOP maken en dat mag ook wel eens gezegd worden. Slechts een paar jongelui hebben vernielingen aangericht met als gevolg dat niet alleen de hele jeugd, maar ook het initiatief als zodanig op de vuilnishoop werd ge gooid. Volgens ons is de JOP pertinent geen flop, maar een punt waar onze positieve jeugd haar 'home' heeft. En zet maar in de krant dat er gelukkig nog heel veel positieve jongeren in het dorp zijn," aldus de reactie van enkele ouders. Ook toevallige passanten hebben de JOP als een 'rustpunt' gevonden. Veel fietsers gebruiken het om even op adem te komen of om de inwendige mens van het nodige te voorzien. Dus het JOP is dan toch geen flop. "De kok van restaurant de Tuin mochten we maar een paar tellen zien en toen moesten we hem teke nen. Ik zag hem toen hij voor de vriezer stond met de naam Foster erop en hij stond op 3 graden. In een paar minuten had ik hem op het papier staan." "Ik vond hem best een leuke kok met zijn bolle wangetjes," aldus de elfjarige Dayenne Schuurs. Als leerling van de Postiljonschool had zij ook meegedaan aan de Jantje Beton Roefeldag. In res taurant de Tuin werd een wedstrijd ge houden wie de mooiste kok kon teke nen. Zowel Hans van Epen, voorzitter van de Stichting Vrienden van het Vliegdorp als mevrouw Anneke Veste- ring, eigenaar van het restaurant hadden uit de vele tekeningen Dayenne als beste Daarom was zij met haar moeder en zusters uitgenodigd om haar prijs in ont vangst te nemen. Vanwege het mooie weer werd het terras verkozen als de plaats van de officiële plechtigheid. Mevrouw Vestering vond het niet alleen opvallend dat de getekende kok zoveel op de echte leek, maar was ook geïm poneerd dat Dayenne de naam van de vriezer had onthouden en op welke tem peratuur die stond. Van Epen zag aan het gezicht van de kok dat de man heel blij moest zijn en kennelijk veel plezier in zijn werk had. Daarna kreeg Dayenne van mevrouw Vestering een bos bloe men en twee kinderkookboeken, die ze 'best gaaf vond. "Het was een hartstikke mooie Roefeldag, vooral de Roefeldans, dat was het einde', wilde de kunstena res in de dop nog wel even kwijt. De winnende tekening. Donderdag 6 juli 20.00 info-avond Stichting Jeugdwerk, Dorpshuis Vrijdag 7 juli 20.00 tennis bedrijfsrelatietoernooi Sportpark Zaterdag 8 juli 09.00 klein rondje Soesterberg, radio Soest 09.00 tennis worst- en priktoernooi Sportpark Maandag 10 juli 19.30 info riolering Hoeksteen 19.30 klaverjassen/jokeren Drie Eiken Dinsdag 11 juli 19.30 Soesterberg-Noord, gemeentehuis Soest Opgaven voor de agenda: tel. 51252.

Soester Courant | 1995 | | pagina 11