DOftKHt "Vertrouwensrelatie weer opbouwen" Volop genieten van je vakantie 1retour OOG VOOR HET MILIEU -JVMA7 'People to People' nu ook in Soest Vrolijk vertrek Klant-van-de-maand bij 'Het Blauwe Druifje' Twaalfduizend gulden voor Slachtofferhulp Eemland Gilde pakt weer hoofdprijs BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN L. Rondhout neemt na 37 jaar afscheid van politiekorps Gestolen auto in Soest gevonden WOENSDAG 5 JULI 1995 Soester gezin is zo 'netjes' te vragen om erfafscheiding SOESTER COURANT PAGINA 7 Gift van Rotary Club Soestdijk Susan Koppies en Rob de Vries beginnen 'Chapter' Rabobank Soest-Baarn Successen op gildedag in Well Telefoonnummer algemeen: 02155-96333 Vanaf nu kunt u bij ons uw lege fles contactlensvloeistof inleveren. Wij staan garant voor inzameling èn recycling. Bij aanschaf van een fles contactlensvloeistof ontvangt u bij inlevering van uw lege fles. brillen - contactlenzen SMITSWEG 30 - 3765 CT SOEST TELEFOON 02155 - 1 86 26 "Ik ben altijd een man van 'eerst praten' geweest, al had ik wel een stok ach ter de deur. Als ze niet luisterden, ging ik schrijven. Dan hield ik het altijd langer vol. Maar het was niet zo dat ik meteen bekeurde. Bij verkeerscontroles stond ik niet achter een boomstam, maar op straat. Dat werkt preventief en is soms beter." De woorden komen uit de mond van L. Rondhout, tegenwoordig inspecteur van de politie. Overmorgen wordt van hem afscheid genomen. Dan heeft hij er veertig dienstjaren, waarvan 37 bij de politie in Soest, opzitten. Met hem verdwijnt één van de laatste agenten van het oude stempel. Een 'tuut' die zichzelf wegcijferde in het be lang van de burgers. Een ordebewaker die zich liever tussen de bevolking be gaf dan achter zijn bureau zat. Een, in de goede zin van het woord, ouderwetse politieman die nog steeds beseft dat hij en zijn collega's hun werk niet kunnen uitoefenen zonder hulp van de inwoners van de plaats waarin ze werken. Een strenge, maar vooral ook aardige en rechtvaardige diender die de laatste ja ren meer dan eens de conclusie trok dat het politie-apparaat op de verkeerde weg was. Nog net maakte hij de reorga nisatie mee. Sindsdien was hij geen ad judant meer, maar inspecteur. Had hij niet de leiding over een groep, maar over een eenheid. "En wat is het ver schil? Dat mag jij me uitleggen." Op een parkeerplaats aan de Smitsweg is vrijdag een auto aangetroffen die ruim drie maanden geleden was ontvreemd in Rotterdam. Het gaat om een Opel Kadett. De wijk in Eén ding weet Rondhout zeker. De po litie moet weer de wijk in, de straat op. En het liefst per fiets. "Je kan wel in blik gaan zitten, maar dan rij je overal voor bij. Toen ik in Soest kwam werken, zat je zes van de acht werkuren op de fiets. Je zocht je werk op. Als je nu iemand op de fiets de straat op stuurt, zeggen ze: wat heeft dat doelloze fietsen voor nut. Ze rijden naar het punt waar ze naar toe moeten en komen meteen weer terug. Ze kunnen zich niet meer verma ken. Je moet gewoon afstappen en met mensen gaan praten. Wij kunnen het niet alleen, we hebben de burgers no dig." "We moeten weer een vertrouwensrela tie met de burgers opbouwen en dat bereik je alleen door op de fiets de wijk in te gaan. Ik zeg altijd maar: mijn in formanten liggen op straat. Als ik het daar met jongere collega's over heb, krijg je gauw de opmerking dat je in het verleden praat. Zij zijn het van huis uit niet gewend. Maar ik garandeer je dat we weer terug naar de burgers gaan. Dat je steeds meer politie op de fiets door de straat zal zien rijden. Zoals het nu gaat, is het niet meer het echte politiewerk. De burgers zien zelf dat het niet goed gaat en dat geef ik volmondig toe. Het praktische werk ligt nog steeds op straat. Ik merk wel dat men dat van hogerhand ook gaat inzien. Het is belangrijk dat je contact hebt met de burger, want die is nummer één. Politie is afgeleid van politei. Dat betekent toezicht en dat moetje goed in de gaten houden," aldus Rondhout die de laatste twee jaar ver antwoordelijk was voor het politiewerk in de wijken Overhees, Klaarwater, Smitsveen, Soest-Zuid, Soestduinen en Soesterberg. Bezetting "Ik heb me neergelegd bij de reorgani satie. Je moet wel, want het beleid wordt bepaald. Maar ik heb wel gedacht dat we verkeerd bezig zijn. Je kunt re organiseren wat je wilt, je blijft afhanke lijk van je bezetting," aldus Rondhout die blij is met de wijksurveillanten die dank zij financiële steun van de ge meente na hun opleiding aan het korps worden toegevoegd. Aan zijn straatwerk hield hij zelf een grote mate van parate kennis over Soest en haar inwoners over. "Veel mensen denken dat ik een geboren Soester ben. Ondanks mijn Friese tongval." Fluitend Vlak voor zijn afscheid is Rondhout al lerminst een somber gestemde man. Hij heeft de eigenschap negatieve ervarin gen snel te vergeten en ging, zoals hij zegt, 37 jaar lang fluitend naar zijn werk. Als de dag van gisteren herinnert hij zich de eerste keer dat hij iemand aanhield. Het was een potloodventer die op de Foekenlaan een vrouw lastig viel. Rondhout betrapte hem op heterdaad en rekende de man in. "Ik voelde me een hele 'Piet' en dacht: als het zo gaat, vind ik het prima." In zijn functie als politieman maakte hij, naar zijn zeggen, meer ellendige dan plezierige gevallen mee. Bij het oude politiebureau aan de Van Weedestraat was vroeger een nood-mortuarium. Het was niet meer dan de garage, zonder voorzieningen. Na een ongeluk in de beruchte 'Bocht van Zonnegloren', waarbij vier jongemannen het leven lie ten, moest de politie ladders van schil ders en lakens van verpleegsters lenen. De lijken werden op de ladders gelegd en bedekt met de lakens. Andere mid delen waren er niet. Realiteit Luguber, maar de harde realiteit. Zoals zo vele andere zaken. Zijn Friese nuch terheid hield hem op de been. "Ik heb het geluk gehad dat ik mijn werk nooit mee naar huis nam. Ik wist van te vo ren dat er wat van mij verwacht zou worden en dat ik ook ernstige dingen zou meemaken. Dat wist ik. Net als dat ik wist dat ik in juli 1995 zou moeten stoppen. Daar ben ik nuchter in. Ik zal er, denk ik, wel moeite mee hebben dat ik niet meer samenwerk met mijn col lega's. Ik ben nu 'up-to-date', weet al les wat er in Soest gebeurt. Straks hoor ik niet alles meer. Als er een ongeluk Aan de waterkant zal L. Rondhout zijn loopbaan bij de po litie de revue nog wel eens laten passeren. "Het is belangrijk dat je contact hebt met de burger, want die is nummer één. Dat bereik je alleen als je op de fiets de wijk in gaat. Foto: Goos van der Wilt. gebeurt, sta ik nu vooraan. Straks zeg gen ze: meneer, wilt u even achter de lijn gaan staan." Hetgeen niet betekent dat Rondhout op een houtje gaat zitten bijten. Hij is graag buiten, zal zeker reisjes met zijn vrouw gaan maken, die net als hem met plezier tuiniert of gaat vissen. Aan de water kant zal Rondhout zijn loopbaan nog wel eens de revue laten passeren. "Ik heb vijanden gehad, maar kan nu stel len dat ik alleen maar vrienden heb overgehouden. Ook vijanden van toen zijn nu mijn vrienden geworden. Wat ik ervan verwacht heb, is er in grote lijnen uitgekomen. Ik heb bereikt wat ik kon bereiken en heb me in de problemen van anderen kunnen storten. Ik heb kunnen helpen en adviezen kunnen ge ven. Ik deed het voor de mede-mens. Dat was mijn hoofddoel," De Iraniër Joseph Serany die vorig jaar asiel aanvroeg in Nederland, mag naar de Verenigde Staten om zich bij zijn eveneens gevluchte fa milieleden te voegen. Dat heeft de Stichting Vluchtelingenwerk mee gedeeld. Serany nam een jaar geleden de benen uit zijn vaderland. Hij strandde in Ne derland, maar wilde naar de VS omdat zijn familie daar verblijft. Vluchtelingen werk diende meteen een emigratie-aan vraag voor hem in. Na maanden wach ten heeft Serany te horen gekregen dat hij van de ambassade van de Verenigde Staten toestemming heeft gekregen zich bij zijn familie in San Francisco te voe gen. Ook een Irakese en een Somalische vluchteling, die in Soest verblijven, wil len naar hun familie in respectievelijk Amerika en Canada. Een vluchteling uit Ethiopië moest on langs zijn opvangflat in Soest verlaten, omdat hij werd uitgewezen. De sociale dienst van de gemeente vroeg daarop de rechtbank de beschikbaarstelling van de kamer te mogen opzeggen en werd in het gelijk,gesteld. Omdat de man niet terug durft naar Ethiopië is hij volgens Vluchtelingenwerk nu op de illegaliteit aangewezen. Zomeractiviteiten Van 18 juli tot en met 29 augustus is er elke dinsdag van 12.30 tot 13.30 uur een lunch voor vluchtelingen en Neder landers bij Vluchtelingenwerk. De Stich ting is gevestigd in het wijkcentrum aan de Smitsweg. Hiermee wil men vluchte lingen de mogelijkheid bieden contacten te leggen met Soesters. Eigenlijk mag het niet, maar omdat alle buren het ook al hebben ge daan, krijgt de familie Routers toe stemming een opening te maken in de erfafscheiding achter de woning aan de Cimbaal. Achter de betreffende woningen ligt een plantsoen. De bewoners konden hun woning aanvankelijk niet vanaf de ach terzijde bereiken. Een aantal realiseerde daarom, zonder toestemming te vragen aan de gemeente, een paadje door het plantsoen. De heer Routers diende onlangs een verzoek in voor een 'achterom'. De ambtelijke afdeling adviseerde het col lege geen medewerking te verlenen. Maar top-ambtenaar J. van Gent, direc teur van de afdeling Milieu- en Stads vernieuwing, had oog voor de realiteit. "Deze mensen zijn 'zo netjes' het te vra gen," aldus Van Gent in zijn advies. Hij stelde het college voor dat er in overleg met de familie een oplossing wordt be dacht. Het college stemde daarmee in. advertentie Dank zij de Rotary Club Soestdijk is de Stichting Slachtofferhulp Eemland twaalfduizend gulden rij ker geworden. Het geld is bij-een- gebracht tijdens de bedrijfssport- dag die de Rotary Club Soestdijk op 2 april heeft gehouden in Aqua Indoor. Slachtofferhulp zal het bedrag aanwen den voor de training van vrijwilligers. Omdat de subsidie voor de Stichting is teruggedraaid, was daar nauwelijks meer geld voor. Nu kunnen er weer telefoontrainingen, informatieve bijeen komsten en trainingsdagen worden ge organiseerd, zodat de kwaliteit van de hulpverlening gewaarborgd blijft. Het spreekt dan ook voor zich dat Slachtofferhulp bijzonder blij is met de geste van de Rotary Club Soestdijk. Namens die club overhandigde voorzit ter Pieter van Sonsbeek vorige week een cheque ter waarde van twaalf mille aan Marja Schaaff. Zij is coördinator van Slachtofferhulp Eemland. Voorzitter Pieter van Sonsbeek (rechts) van de Rotary Club Soestdijk overhandigde de cheque aan Marja Schaaff, coördinator van de Stichting Slachtofferhulp Eemland. Dennis van Rouwendaal is afgelopen zaterdag uitgeroepen tot klant-van- de-maand (juni) bij bloembinderij Het Blauwe Druifje. Hij kreeg een tegoedbon van 50 gulden van Jacqueline van Knobelsdorff, die zijn formulier uit de stapel had getrok ken. Elke klant maakt - ongeacht het bestede bedrag - kans om bij Het Blauwe Druifje klant-van-de-maand te worden. Elke laatste zaterdag trek ken Sandra Los en Jacqueline van Knobelsdorff op goed geluk een win naar uit de ingeleverde formulieren. De Nederlandse afdeling van Pëople to People heeft sinds maan dag officieel ook in Soest een vesti ging. Deze 'Chapter' is gevestigd in de Albert Cuyplaan 51, de woning van Susan Koppies en Rob de Vries, twee van de vier Soester leden. De organisatie stelt haar leden in de gelegenheid om, mits ze dat tijdig mel den, maximaal drie dagen bij leden in een ander land te verblijven. Het gast gezin in het buitenland zorgt dan koste loos voor logies en maaltijden. Aan het gastgezin hoeft geen geld te worden betaald. Wel dient per reis 30 gulden aan People to People te worden overgedragen. De organisatie brengt daarnaast nog eens 20 gulden per ver blijf in rekening. Het geld komt ten goede aan de afdeling in het organise rende land die het gebruikt om de orga nisatorische kosten te dekken. Leden zijn niet verplicht iemand in huis te nemen. Ze mogen ook zelf bepalen of ze wel of niet naar het buitenland reizen. De keuzes zijn vrij. People to People wijst de gastgezinnen erop dat ze ge woon het dagelijkse leven moeten voortzetten als ze bezoek krijgen. 'Vooral geen rode lopers uitleggen', luidt het advies van de vereniging. Een be zoek aan leden in het buitenland brengt geen verplichtingen met zich mee. Er is namelijk geen sprake van uitwisselingen, tenzij de betreffende leden dat op prijs stellen. Vriendschappen Doel van de vereniging is het bevorde ren van nationale en internationale vriendschappen en het begrip tussen mensen van verschillende landen en cul turen te vergroten. "De enige verplich ting die de leden hebben is het besef hebben dat ze amateurdiplomaten van hun eigen land zijn." De Soester 'Chapter' werd maandag avond officieel geopend. Voor die gele genheid kwam president Richard Warner van de internationale organisa tie naar de Albert Cuyplaan om Susan Rob de Vries van het Soester 'Chapter' toont, geflankeerd door de internationale (links) en Nederlandse president van People to People, het certificaat. Foto: Goos van der Wilt. Koppies en Rob de Vries een certificaat te overhandigen. Susan Koppies uit Soest zegt niet op zoek te gaan naar nieuwe leden in Soest en omgeving. "We hebben geen expansiedrift. Mensen die echt gestimu leerd en geïnteresseerd zijn, kunnen al tijd bij ons komen." Het lidmaatschap kost vijftig gulden per jaar voor één persoon. Voor partner(s) of andere huisgenoten moet 25 gulden per jaar worden betaald. People to People is een neutrale orga nisatie die geen commerciële of finan ciële oogmerken heeft. Voor informatie kan contact worden opgenomen met de Soester 'Chapter', tel. 21729 ('s avonds). Kantoren Soest Kerkplein 9 Smitsweg 4 Soesterbergsestraat 14 Kantoor Baarn Eemnesserweg 26 Met een groot aantal prijzen is het Groot Gaesbeeker Gilde terugge keerd van de Vrije Gildedag in Well. Voor de neus van 41 andere gilden, waaronder het organiserende St. Anthoniusgilde, werd onder meer de hoofdprijs in het algemeen klassement weggekaapt. De gildebroeders uit Soest kregen de beste totale beoordeling voor prestaties tijdens de optocht en tentoonstelling. Ook de prestaties van andere wedstrij den telden mee. Het Groot Gaesbeeker Gilde werd op de voet gevolgd door het gilde uit Blitterswijck, dat op de gilde- dag in Beugen vlak voor het Groot Gaesbeeker Gilde als eerste was geëin digd. Het Soester gilde liet nog vaker van zich horen. De groep hoornblazers behaalde de eerste prijs, evenals de groep vendeliers in de categorie meer dan zes personen. Een tweede plaats was weg gelegd voor de vendeliers Hans Kok en Gijs Schimmel in respectievelijk klasse A en B. In verband met een computer storing werd het Groot Gaesbeeker Gilde pas maandagavond, een dag na de wedstrijd, op de hoogte gesteld van de uitslag. In 1996 worden wederom twee vrije gildedagen gehouden. De eerste is in Samsbeek bij de Kring Land van Cuijck. Op 18 augustus is het Groot Gaesbeeker Gilde gastheer op het ter rein De Blaak, waar elk laatste week einde van augustus de gildefeesten plaatsvinden. Als u Buitenlands geld, Reischeques een Rabocard of Europas, Reisverzekeringen en het InterHelp Protectieplan in één klap regelt wordt het pas echt genieten van je vakantie. Als u nu gebruik maakt van een van deze diensten van de Rabobank krijgt u RaboKompas, de onmisbare reiswijzer, gratis.

Soester Courant | 1995 | | pagina 7