eden UUR 'Door minder aandacht dreigen meer ouderen in Soest te vereenzamen' Speelvoorzieningen park Honsbergen JKfon Kreukelen Vast-goed Plekkepoel wil fietspad verleggen 1 ACTUEEL I Mickey's in mavo-gebouw Isser wil helderheid over plannen ballonvaartcentrum Ziekenhuis Eemland vraagt opnieuw nieuwbouw aan DE BiRKT ^■ÜWOENSDAG 12 JULI 1995 SOESTER COURANT 1 PAGINA 5 Van Oosten fotoservice Werkgroep zet zich in voor 'oud Soest' Om overlast van jongeren in te dammen Tijdens bodemsanering bij pompstation aan de Birkstraat Jongetje van 3 valt uit zitje Vervanging locatie De Lichtenberg Auto's beschadigd op Koninginnelaan Auto gestolen Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 Assurantiën PUKKEPOEL en fden door de 2ve,-;i- ;ld. gelijke wöonpjjjjj een overval i 1 door een p Ifepen. ;b,eteraf-Dank» h?ar buurmaD tefde tusschen ;r' "J Z'J Sprake M- te Plunderen P êewaarsch G-werden opge( oestel tijdens dea hooi had verO 'dwenen en de r. radioreparat. 1 de ontdekkin»! nnn i opgegeven sign' er hmg echter naam van R doeh verklaaa motfen gekocht d uit op de Niet :n dak van het» den heer H. y' Soesterbergsestraal 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 (naast Jac. Hermans) Soestdijk 02155-25942 Hamseweg 12IV Hoogland 033-807151 Kwaliteitsfoto's in één uur ^voetzoekers, j\fieuw kinderdagverblijf in Soest 'orpen. De kracL nwonenden vos I.^pd^Birkst! Met ingang van 1 september heeft 'an K. een rii# Soest er een particulier kinderdag- eentehuis had J ver*,'*j^ bij. Het is Mickey's dat huis- 'vesting krijgt in het voormalige i van het Post!® mavo-gebouw aan de Di Lasso- te zijn thans at Sjstraat. B en w hebben hun mede- ^stdienst (zege whjfking toegezegd. 'arrit ftu^en) ZeStellen dat het pand in de wijk Over- 10' e a v-12«i3heès goed bereikbaar is. Bovendien vol- -12 en 14-16 ^rlichting doen de aanvragers J.G.B. Alting en M. Thijn aan de opleidingseisen. Hbewel het huurcontract nog officeel moet worden goedgekeurd door de ge meenteraad, is het zeker dat Mickey's op 1 september open gaat. Het kinder dagverblijf zal worden ingericht op de begane grond met een gemeenschappe lijke ingang. De buitenspeelruimte krijgt een eigen toegang. Er is plaats voor een babygroep en een gemengde groep voor de opvang van kleuters. Het kinderdagverblijf zet daar voor twee functionarissen en één bege leider in. Mickey's zal elke werkdag van 7.00 tot 18.00 uur zijn geopend. "Heel niet-eenzaam Soest moet alert worden gemaakt om vereen zaming onder ouderen op tijd te sig naleren", vindt Diewke Biesma, voorzitter van de werkgroep 'Pro ject Vereenzaming Ouderen Ge meente Soest'. Onlangs diende deze werkgroep een subsidie-aanvraag in bij het gemeentebestuur voor een project om eenzaamheid onder ouderen in Soest te lijf te gaan. Volgens Diewke Biesma zijn er genoeg activiteiten voor ouderen in Soest. "Maar juist ouderen die nergens naar toe gaan, dreigen te vereenzamen en moeten bereikt worden." Vervolgens moeten deze mensen naar de ver schillende bestaande activiteiten worden begeleid, aldus de voorzitter. Het is moeilijk deze ouderen te lokali seren, zo blijkt uit het rapport van de werkgroep 'Vereenzaming Ouderen Gemeente Soest'. Het gaat hier name lijk om ouderen die niet een wekelijkse bridge drive, koffiemiddag of iets anders bezoeken. Het moeilijke is juist dat deze mensen nergens bekend zijn. Het is be langrijk om allen die in de leefomgeving van de vereenzamende ouderen staan, extra te trainen in het signaleren van de dreigende eenzaamheid. Zo wil de werkgroep vereenzaming onder ouderen in Soest voorkomen en bestrijden. Informatiemiddag Voor alle mensen die rondom vereenzamende oudere Soesters staan, wordt in oktober van dit jaar een informatiemiddag gehouden. Deze informatiemiddag is bedoeld voor professionele en vrijwillige hulpverle ners, zoals huisartsen, wijkagenten, do minees/pastoors en bezorgers van Ta- feltje-Dekje-maaltijden. Op de informatiemiddag zal onder meer de cursus 'Uit Eenzaamheid' worden ge presenteerd. Deze cursus traint hulpver leners in het doorbreken van het vereenzamingsproces onder ouderen. end, dat zij e> )ppervlaktewa- :eel Postweg Gij Om deze en andere activiteiten te finan cieren heeft de werkgroep een subsidie aanvraag van 9.225 gulden bij het ge meentebestuur ingediend. Biesma: "Het zou mooi zijn als de gemeente dat geld ophoest." Hoewel het college pas in ok tober beslist of zij het project zal subsi diëren, gaat de werkgroep nu al over tot actie. "Voorlopig bekostigen we het pro ject uit gelden van de organisatie", ver telt Biesma. Zij verwacht overigens wel dat de gemeente het project fin»""5"-* zal steunen. Volgens Biesma neemt de vereenzaming onder ouderen ook in Soest toe. "Door betere gezondheidszorg worden de mensen steeds ouder en wordt die groep steeds groter. Ook veel jonge mensen zijn eenzaam, meent Biesma, maar ouderen worden vaker geconfronteerd met het wegvallen van mensen die hen dierbaar zijn. Daardoor komen veel so ciale relaties tot een einde. Biesma: "Veel ouderen van boven de zeventig vinden bovendien dat hun kin deren toch eigenlijk wat meer voor hen zouden kunnen doen." Volgens de voor zitter komen deze mensen uit de tijd dat het nog heel normaal was dat de kinde ren hun bejaarde ouders verzorgden. Door individualisering van de samenle ving en door drukke banen hebben de kinderen tegenwoordig vaak minder tijd en aandacht voor hun oude ouders. Ook voor de ouderen zelf worden in het najaar cursussen georganiseerd. De cur sus 'Alleen,... hoe nu verder?' is ontwik keld voor recent verweduwde ouderen. Zowel beroepskrachten als vrijwilligers moeten vroegtijdig signaleren of oudéren vereenzamen. Foto: Goos van der Wilt Het is geen rouwverwerkingscursus, maar een heroriëntering op het leven van een alleenstaande. De cursus 'Oud Geleerd, Oud Gedaan', is bedoeld voor ouderen die moeite hebben met het aangaan van sociale contacten. Boven dien kunnen ouderen nu al voor aller lei zaken contact opnemen met het 'cen traal meldpunt' (tel. 31119) van de vrij- willigers-hulp-organisaties. Afwijkend gedrag Volgens Biesma is het moeilijk te bepa len of iemand aan het vereenzamen is. Wanneer een oudere zich afwijkend gaat gedragen kan dat een signaal zijn van vereenzaming. Als voorbeeld vertelt Biesma: "Iemand was altijd netjes, maar gaat zich op een gegeven moment meer en meer verwaarlozen. Dat kan het ge volg zijn van het vereenzamingsproces." Ze waarschuwt voor het gevaar dat ie mand voor eenzaam wordt aangezien terwijl deze er misschien bewust voor kiest om alleen te zijn. "Mensen die daar zelf voor kiezen moet je respecteren", zegt Biesma. Het is volgens de voorzit ter van de werkgroep dan ook'belang rijk dat er een duidelijk onderscheid wordt gemaakt tussen 'eenzaamheid' en het bewüst 'alleen willen zijn'. Pas wan neer iemand het alleen zijn ervaart als onplezierig en ongewenst, is er sprake van eenzaamheid. HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE plaats Soest adres NIEUWSTRAAT woning helft van dubbel woonhuis met garage en zonnige tuin indeling woonkamer met open haard, ruime moderne open keuken met inbouwapp. (o.a, koelkast, oven kookplaat en afzuigkap) ruime hal, toilet, k.k. en m.k. verdieping 4 sl.kamers, douchecel en ruime bergzolder algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom VRIJSTAANDE VILLA MET GARAGE plaats Soest adres WALDECK PYRMONTLAAN woning vrijstaande villa met garage en c.v., op ca. 469 m2 eigen grond indeling hal, toilet, kelder, ruime woonkamer, keuken verdieping 3 sl.kamers, overloop en badkamer met ligbad zolder vaste trap en 2 sl.kamers algemeen deze villa verkeert in redelijke staat van onderhoud Gevraagde koopsom HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE plaats Soest adres SOPHIALAAN woning karakteristieke helft van dubbel woonhuis met garage entree, hal, woonkamer en suite, keuken, kelder, toilet en studeerkamer verdieping 3 sl.kamers en badkamer met ligbad zolder vaste trap en mogelijkheid voor meerdere sl.kamers bijzonderh. deze woning verkeert in redelijke staat van onderhoud, grpndopp, 280 m2 Gevraagde koopsom indeling plaats Soesterberg adres BUYS BALLOTLAAN woning centraal gelegen winkel/woonpand met garage ind. winkel winkelruimte (ca> 70 rn2} met eigen c.v., keuken, toilet en - grgte kelder (60 rn2} ind. bovenw. verdieping zolder algemeen dit pand verkeert in goede staat van onderhoud woonkamer, keuken, toilet en overloop 3 sl.kamers en douchecel met vaste trap en 4e sl.kamer WINKEL/WOONPAND MET GARAGE Gevraagde koopsom Hypotheken Onroerend-goed Of hij zijn zin krijgt is de vraag, maar A.J.H. Plekkepoel van het tankstation aan de Birkstraat wil dat het fietspad ter hoogte van zijn bedrijf wordt verlegd. Nu ligt het nog tussen het bedrijfspand en de pompen. Omdat het college niet wil meewerken, heeft hij een beroep gedaan op de raadsfracties. Volgens Plekkepoel is de tijd rijp voor verlegging van het fietspad. Na de zo mervakantie wordt de bodem gesa neerd, zodat die werkzaamheden mooi kunnen worden gecombineerd. "Bij het schoonmaken moet de bovenste laag grond worden verwijderd, dus ook de verharding die daar ligt," aldus Plekkepoel. Van het fietspad langs de Birkstraat wordt veel gebruik gemaakt. Burge meester en wethouders zien het niet zit ten om het pad te verplaatsen naar de andere zijde van de pompen. Volgens wethouder Ries van Logtenstein kan een nieuwe verkeerssituatie problemen geven. Hij vindt het bovendien geen verbetering als het fietspad wordt ver legd. Plekkepoel meent dat de verkeersvei ligheid wel is gebaat bij verplaatsing van het fietspad. Nu moeten hij en zijn klan ten steeds het pad oversteken. "U bent verantwoordelijk als er ongelukken ge beuren," hield de pomphouder het ge meentebestuur voor. In de raads vergadering van juli zal blijken hoe de raadsfracties er over denken. Bodemsanering Op donderdag 20 juli wordt ook een besluit genomen over de bodemsanering bij Plekkepoel. De gemeente moet de kosten daarvan voor haar rekening ne men. Gebleken is dat Plekkepoel niet de veroorzaker is van de vervuiling. Hij kwam op 1 juli 1984 naar de Birkstraat, het kwaad was toen al geschied. Gekozen is voor een betrekkelijk goed kope methode, waarbij de grond en het grondwater worden gereinigd, zonder dat er sprake is van afvoer. Hierdoor kan Plekkepoel zijn bedrijfsactiviteiten Als hier ongelukken gebeuren is de gemeente verantwoordelijk, vindt A.J.H. Foto: Goos van der Wilt tijdens de sanering voortzetten en lijdt hij geen noemenswaardige stagnatie- schade. Als de grond zou worden afgegraven, had het pompstation onder stut moeten worden en was tijdelijke sluiting van het station onvermijdelijk geweest. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben ingestemd met de methode die Soest heeft gekozen. In de commissie milieu hebben ook het CDA, de Pvda en D66 gewag gemaakt van hun goed keuring. De WD en GroenLinks/Pro- gressief Soest vinden dat het college een betere oplossing moet bedenken. De li beraal Bert Krijger adviseerde het col lege het voorstel daarom terug te ne men. Gemeentebelangen Groen Soest en de BAM moeten nog een definitief standpunt bepalen, GPV/SGP/Rpp was niet vertegenwoordigd in de verga dering van vorige week woensdag. nvraag. scherming van voorkomen. ebbende stuk- a telefonische ji KINGEN te j s 2000, 37601 it). Deze wor-jj gegevens niel j het gemeen-ij IN inbrengen ig, waarbij de óór3augus-l eurs, slechts I ebracht, ten- T kingen in te I edrijfsafval- In park Honsbergen komen ver- chillende speelvoorzieningen. De gemeente zal in september onder neer een basketbalpaal neerzetten en een speelplaats voor kinderen nrichten. De buurtbewoners zijn lierover ingelicht. Zij hebben immers de aanzet gegeven oor de maatregelen van de gemeente. Het de gemeente, de politie en enkele hstellingen hebben de omwonenden naf eind 1993 overleg gepleegd. Aan leiding daartoe vormde de overlast die pngeren in de wijk veroorzaakten. De Duurt klaagde over lawaai-overlast, ver nielingen en vervuiling. Het plaatsen van speelvoorzieningen tioet een preventieve werking hebben, neent de gemeente. De kans op vanda lisme is namelijk groter als er niets te goen is voor de jeugd. Voor de kinde- tn van tien jaar en ouder wordt een basketbalpaal geplaatst. Die komt onge- Jveer halverwege het park aan de kant van de van Hamelstraat te staan. Naar die plek wordt ook de bank verplaatst die nu nog bij de eikeboom staat. Ver derop, in de richting van de Gerrit van de Veenstraat kunnen kinderen straks gebruik maken van diverse speel toestellen. De dubbele schommel blijft op de huidige plaats staan. De twee ij zeren speeltoestellen die al in het park staan, verhuizen naar de voorgestelde plek van de speelplaats. Verder zal de gemeente papierbakken plaatsen en extra aandacht geven aan het opruimen van zwerfvuil. Een jongetje van drie jaar is maandag op de Smitsweg uit het zitje van de fiets van zijn moeder gevallen. Volgens de politie was hij onwel geworden. Het ongeval gebeurde omstreeks het mid daguur. De peuter werd met zijn moe der. naar Medisch Centrum Molendael in Soest gebracht. )e fractie van GroenLinks/Pro- gressief Soest wil van het college helderheid hebben over de plannen die ballonvaarder Rob Wiegers heeft met zijn perceel aan de Peter van de Breemerweg, waar twee we ken geleden het woongedeelte en een aangebouwde stal in de as wer den gelegd. In een brief aan burgemeester en wet houders reageert Jan Visser op uitlatin gen van Wiegers in dagblad De Gooi en Eemlander. In een artikel ontvouwt de Soester zijn plannen voor een natio naal ballonvaartcentrum met terras en parkeerterrein. Voor de brand was het de bedoeling dat Wiegers daarmee in september zou beginnen. Visser wil weten wat hij zich moet voor stellen bij de realisatie van dat centrum en hoe het college reageert op Wiegers' opmerking 'de grond heeft geen agrari sche betekenis meer'. Ook wenst Visser een antwoord op de vraag welke amb tenaar of bestuurder in het gemeente huis toezeggingen heeft gedaan aan Wiegers. Verder daagt Visser het college zijn me ning te geven over\ de planologische (on)mogelijkheden van een nationaal ballonvaartcentrum in de polder. Tot slot vraag Visser of het college bereid is Wiegers uit te nodigen voor een gesprek om hierover te praten. Het college zal de vragen in de raads vergadering van donderdag 20 juli be antwoorden. De Raad van Bestuur van Zieken huis Eemland heeft een Aanvraag Verklaring voor een nieuw te bou wen ziekenhuis ingediend bij de Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Het zie kenhuis wil gefaseerd bouwen op de huidig .ocatie St. Elisabeth aan de Ringweg Randenbroek in Amers foort. De gemeente Amersfoort, die moet be slissen ovër bestemming van de locatie en het noodzakelijke wegennet, heeft deze week de haalbaarheidsstudie afge rond. In hun vergadering op 29 juni jl. hebben Burgemeester en Wethouders van Amersfoort het groene licht gege ven voor verdere planvorming. Sinds de fusie van Ziekenhuis Eemland in 1989 heeft nieuwbouw steeds boven aan de prioriteitenlijst van De Raad van Bestuur gestaan. In 1992 diende het zie kenhuis voor het eerst een aanvraag bij het Ministerie in. Het betrof toen volledige nieuwbouw op het terrein van Onze Lieve Vrouw ter Eem aan de Daam Fockemalaan in Amersfoort. De eigenaar van het terrein, de Congrega tie OLV ter Eem, trok zich na enige tijd terug uit de onderhandelingen over de verkoop. Tijdens besprekingen met het ministerie bleek vervolgens dat de Aan vraag Verklaring geen goedkeuring kreeg. In de nieuwe aanvraag wil Ziekenhuis Eemland concentreren op locatie St. Elisabeth. Volgens het plan moet de nieuwbouw in 2003 klaar zijn. Deze nieuwbouw vervangt de huidige locaties De Lichtenberg en de polikliniek Helle straat. De huidige gebouwen van locatie St. Elisabeth blijven dan nog bestaan, maar worden grondig verbouwd. In een tweede fase, volgens het plan gereed in 2018, zullen de gebouwen van locatie St. Elisabeth worden vervangen. Het bouwen in fasen past bij de leeftj^d van de huidige gebouwen. De nieuwe aanvraag voor een verklaring lijkt wel haalbaar. Mevr. ir. J.A.I. Kromhout, directeur P&O en bouw zaken van Ziekenhuis Eemland: "In het nieuwe plan gaan we locatie De Lichtenberg geheel vervangen. Dat ge bouw is dan bijna 50 jaar oud en vol doet niet meer aan de eisen van mo derne gezondheidszorg. De overheid gaat ervan uit dat panden ongeveer zo'n periode mee moeten kunnen. Het ge bouw St. Elisabeth stamt uit 1969 en blijft voorlopig nog bestaan. Op deze manier voorkomen we kapitaalver nietiging. Het bouwen van een nieuw ziekenhuis kost veel geld. We. ramen de kosten van de, nu ingediende, éefSte fase van het bouwplan op zo'n 200 iftjl- joen gulden. Met speelvoorzieningen in park Honsbergen hoopt de gemeente het van dalisme te voorkomen. Omdat een meerderheid van de omwo nenden tegen is, zal de gemeente geen voetbaldoelen in het park neerzetten. In het gemeentehuis overheerst overigens wel de mening dat balsporten tot de vanzelfsprekende recreatie mogelijkheden in een park behoren. Een 42-jarige Soester kreeg maandag avond een rijverbod van twee uur, na dat hij op de Koninginnelaan een aan rijding had veroorzaakt. De man had teveel gedronken. Hij haalde om kwart voor negen een auto in, die het links af sloeg om een inrit rijden. Die auto werd bestuurd door een Soester van twintig jaar. Door de botsing raakten beide wagens be schadigd. De bestuurders bleven onge deerd. Een 34-jarige man kwam vorige week tot de ontdekking dat zijn auto was ge stolen. Het betreft een zwarte metallic Opel Omega met het kenteken XB-84- NY. De man had de wagen maandag avond op de Johannes Poststraat gepar keerd, de volgende morgén was 'ie foet sie.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5