Si motioneel weerzien op Soesterberg ïinister spreekt thuisfront moed in tl' I Militairen komen en gaan van of naar voormalig Joegoslavië 1 Sauna Soesterberg moet alle illegale bouwsels afbreken College tegen poolcentrum aan Rademakerstraat WOENSDAG 19 JUL11995 utch Batter 's eindelijk weer terug ingst en onzekerheid troef op vliegbasis Snorfietser valt op verkeersdrempel Meer berichten over Soesterberg op pagina 8 Kerkdiensten Medische dienst 'Burgerlijke stand' Hulpverlening jj Wim Overgoor Mislukte inbraak aan Plesmanstraat Dronken man weet na botsing niet dat hij auto reed Een lach en een traan op vliegbasis Bezwaarschrift ongegrond verklaard Locatie is onaanvaardbaar Klachten bezorging Agenda Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155)21841 jt wil je nog meer. Afgelopen za terdag stonden we ook hier. We wis ten nog van niets. Straks zie ik mijn man en ik heb een verrassing voor pm. Hij wordt over twee maanden ■der.' ■et een lachend gezicht en tranen in fear ogen wrijft de jonge mevrouw Teerlings uit het Brabantse Veghel over har zichtbaar dikke buik. Kort daarna feat een verraste en zeer verheugde ser geant Geerlings voor haar. Hij wrijft ook even over haar buik. Dan breekt er iets in deze militair en snikkend vliegt zijn vrouw om de hals. Het is slechts een van de beelden op feandag 17 juli 's middags om even »er drie uur, op de vliegbasis Soester- «rg. Bijna de hele Nederlandse pers, jplfs uit het buitenland, is naar deze bij- pndere plaats toegestroomd. De afzet- ing van rood/wit lint moet een paar [onderd in hoge spanning wachtende milieleden en pers tegenhouden. De militaire kapel speelden vrolijke muziek. Achter de microfoon staan de autoritei ten, de minister-president, de minister en de staatssecretaris van Defensie, le den van de vaste Kamercommissie van Defensie, diverse militaire en burgerlijke autoriteiten. Even over drie is de flight pass van drie F-27 Fokker Friendships en kort daarop komen de helden tevoorschijn. Ze moe ten door een erehaag van collega's en zullen vervolgens voor de autoriteiten worden opgesteld. De sprekers staan al klaar om hen met mooie woorden wel kom te heten. Maar als de eerste blauwe baretten zichtbaar worden kan men de beide groepen niet meer tegenhouden. Het wordt een groots, emotioneel weerzien. Ietwat verloren loopt de bevelhebber der landstrijdkrachten, generaal Couzy, door zijn mannen. Ook hij is geëmoti oneerd. 'Inderdaad ben ik de laatste weken onophoudelijk in de weer ge weest om waar dat kon, door mijn aan wezigheid de steun te geven die nodig was. Zaterdag stond ik ook hier op de vliegbasis; zondag mocht ik de jongens in Zagreb begroeten en nu dit. Hoe lang ik dat volhou? Tot al mijn jongens weer thuis zijn, dan pas mag ik even rusten'. En weg is hij weer, om hier en daar dui delijk aanwezig te zijn. In meer dan zeventig Nederlandse ge zinnen is het maandagavond groot feest vanwege de terugkomst van hun man nen en zonen. Binnenkort volgen de anderen. De pers is medegedeeld dat zij geen kans krijgt voor gesprekken met de militairen, maar de jongens willen best hun verhaal vertellen; een soms gruwe lijk verhaal van mishandelingen, ver krachtingen en moordpartijen. 'En daar stonden we bij en we konden niets doen; één onjuiste beweging zou ook ons het leven kosten.' Machteloze woede en afkeer zijn van hun gezicht te lezen. Jnze militairen van DutchBat hoeten zo snel mogelijk naar huis komen'. Met deze binnenkomer ppent minister Voorhoeve als gast 1 an het thuisfront de bijeenkomst Iran afgelopen zaterdag. Hangar I van de vliegbasis Soesterberg is na genoeg vol met familieleden van de nilitairen die zich in voormalig Joe goslavië bevinden. De gespannen gezichten aan de lange rijen tafels spreken boekdelen. Ket echtpaar Smit uit Nieuwegein heeft een zoon die na de val van Srebrenica Tin gijzeling is genomen. 'Hij zou in april terugkeren, maar nu zit hij er nog. Het ergste is dat wij de laatste paar weken I niets meer van hem hebben gehoord. I Hij heeft ons veel over Sebrenica verteld en als je dat geleuter van diverse auto riteiten hoort, dan schrik je van hun onkunde. En bel je naar het bekende nummer in Den Haag, dan krijg je het- j zelfde te horen als wat ze voor de radio j en tv al hebben gezegd. Soms moeten I wij hen notabene nog corrigeren. Uit video-opnamen die mijn zoon heeft ge- I maakt zag je de bergen rondom die stad met duidelijk de stellingen van Bosnische Serviërs. Het is pure nonsens dat men die stad kon bevrijden. De Serviërs konden zelfs een muis in de straten van de stad raken. Nee, we moe ten echt niet luisteren naar wat die hoge lui ons vertellen, om maar niet te spre- 'f ken van de pers. Op een soms onbe schofte manier verdraaien ze de feiten in een heel negatief daglicht. Ze maken de achterblijvers onnodig angstig. We zijn hier gekomen om gezamenlijk steun te I vinden en wie weet toch nog hoopge- vende berichten'. Journalistenplaag Op dat moment komt minister Voor hoeve binnen en probeert door de horde [fotografen en journalisten te komen. Hij loopt naar een tafel vlak bij het echtpaar Smit en begint een gesprek met enkele [[thuisfronters'. TV-ploegen, fotografen pn schrijvende pers storten zich als een ,awine op de mensen om maar niets van het gesprek te missen. De cameraman [van het NOS-journaal krijgt kennelijk [volgens zijn mening te weinig ruimte en geeft een naast hem staande fotograaf een ferme heupzwaai. Deze valt tegen nw. Smit aan, met het gevolg dat kof fie over haar jurk valt. Razend staat dhr. Smit op om 'dat tuig' volgens hem eens Üe les te lezen. 'Ach Jan, blijf maar zit ten, zo erg is het ook weer niet', weet fijn echtgenote hem tot rede te brengen. 'Ja, maar hoe zit het nu eigenlijk. Is dit een dag voor ons of voor dat tuig dat straks alles weer onjuist verwoordt?' briest dhr. Smit. De horde journalisten fis intussen bij een volgende tafel aange- and om ook daar relevante informatie pp te vangen. Ïinister Voorhoeve I-Tegen kwart voor elf betreedt minister 16/oorhoeve het podium en zorgt voor pen goede binnenkomer met de woor den: 'Onze militairen van DutchBat noeten zo snel mogelijk naar huis ko- Uiteraard oogst dit applaus. 'De hrisis rond Srebrenica hebben onze jon gen heel goed doorstaan. Daar zijn wij "frots op. Wees ervan overtuigd dat ik met de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Ontwikkelingssamenwerking bijna per uur overleg heb. Wat wij willen is dat onze jongens een veilige terugtocht li wordt gegarandeerd. Helaas heeft gene raal Ratko Mladic het voor het zeggen. De hele wereld is vol lof over wat onze jongens daar presteren. Niet realistisch is het Franse voorstel. U als thuisfronters zullen de afgelopen dagen door een hel zijn gegaan, helaas ook vanwege een onjuiste voorlichting.' De minister besluit zijn toespraak met: 'Ik hoop van ganser harte dat al onze militairen over enkele dagen met u allen verenigd mogen zijn'. Een klaterend applaus klinkt door de hangar. Daarna spreekt generaal Couzy, bevelhebber der landstrijdkrachten, enkele woorden. Ook hij onderstreept de moeilijke tijd voor zowel de militairen in voormalig Joegoslavië als hun familie in Neder land. 'De laatste informatie die ik van morgen heb gekregen is dat het met hen »aat. Wij kunnen trots zijn op onze mensen daar en dankbaar dat het zo goed is afgelopen. Ik wens u allen veel sterkte'. Daarna volgen nog een paar sprekers, maar de aandacht verslapt al danig na de eerste monotone woorden over hoe goed zij hun best deden. Een militaire psycholoog geeft een ellenlang verslag wat ze allemaal moeten doen als de mi litairen weer terug zijn. Ten slotte spreekt de voorzitter van het thuisfront: 'Als we alles geweten hadden, dan had den we het anders gedaan', een opmer king die men wel eens eerder heeft ge hoord. Hij vervolgt: 'Ik ben ervan over tuigd dat we dit alles goed zullen door staan'. En met de kreet: 'Ik ben trots op onze bikkels' wordt de rij sprekers beslo ten. Emoties Terwijl in de hangar gelegenheid is voor het stellen van vragen lopen dhr. Vis sers, zijn dochter Wendy en zijn a.s. schoondochter Doenja uit Enschede even naar buiten. De emoties worden even te veel en dan kun je het best even wat meer ruimte zoeken. Met een door tranen verstikte stem stamelt Doenja: 'Mijn vriend Patrick zou in april thuis komen, maar ze laten hem niet gaan. Gisteren belde Hij nog dat hij het bijna niet meer kan volhouden. "Wat ik hier heb gezien en heb meegemaakt tart alle beschrijving. Vlak voor mij worden mensen dood gemaakt en worden moslimvrouwen aangerand. Het is nog erger dan wat ik van de laatste Wereld oorlog heb gehoord", waren zijn laatste woorden via de telefoon. Dat houdt hij nooit vol; hij moet thuis komen'. Wendy, de zuster van Patrick, vult aan: 'We zijn hier gekomen om het zo drin gende bericht te horen dat hij weer thuis komt, maar niets van dat alles. Voor Patrick houden wij ons zo goed moge lijk, maar je gaat er kapot aan. Het is elke dag luisteren naar de radio en alle tv-zenders bekijken of er enig nieuws is'. Dhr Vissers: 'Een paar dagen voor de datum dat hij terug zou komen belde hij nog. Zet de koffie maar klaar, zei hij nog. En toen het ene sombere bericht na het andere, met dat ellendige gevoel van dat je niet weet waar hij zit, hoe het met hem gaat. Als ouders dachten wij dat hij goed getraind daar naar toe zou gaan. Een mooie taak, helpen voor de vrede. Maar ze maken onze jongens letterlijk en figuurlijk kapot, terwijl de nationale en internationale politiek de schouders maar ophaalt. Als ze het dan niet weten, haal dan onze jongens terug. Ons geloof in al die mooie woorden is weg. Je gaat er mee naar bed en je staat er weer mee op. Maar we moeten dwars door al die ellende moed houden, wie weet komt het spoedig weer goed'. Finale Tegen het eind van de dag trekken de circa 1200 thuisfronters weer naar huis. Ze zijn niet veel wijzer geworden, maar hebben in het met elkaar zijn een stuk troost gevonden. Op de avond van die onrustige zaterdag komt het verlossende bericht: alle DutchBat militairen in het voormalig Joegoslavië zijn vrij en komen binnenkort naar huis. Wie weet zien we over enkele dagen op de vliegbasis Soesterberg een geheel andere familie Vissers uit Enschede. Dat wordt een weerzien om nooit weer te vergeten. Een 38-jarige inwoner van Soesterberg is vorige week vrijdagavond gewond geraakt toen hij met zijn snorfiets op de Plesmanstraat ten val kwam. Hij verloor de controle over de snorfiets toen hij een verkeersdrempel passeerde. Met schaafwonden en klachten over pijn in de rug werd hij voor onderzoek naar de Lichtenberg gebracht. Zondag 23 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. B.J. Knottnerus, Dinxperlo APOSTOLISCH GENOOTSCHAP Generaal Winkelmanstraat 99-101 zondag 09.30 M. Kroonenberg woensdag 20.00 M. Kroonenberg STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 geen opgave Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Platzerweg 299, tel. 030-284555. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. OVERLEDEN 12 juli: Bernardina Reinira Kuijer-van Zijl (79), Gen. Winkelmanstraat 63. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappe lijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), teL 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkdagen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00- 21.00 uur; overige tijden: tel. 02155- 19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. officieel Soesterbe'8 Tel 03463-51850 Philips dealer (ook diverse andere merken) Verkoop en reparatie van audio-, video- en huishoudelijke apparatuur. Geopend vanaf 10.00 uur. Maandag de gehele dag en woensdagmiddag gesloten. Een onbekende dader heeft vorige week tevergeefs geprobeerd in te breken in een woning aan de Plesmanstraat. Hij kreeg de keukendeur niet open, zódat er niets vermist wordt. De 71-jarige bewoonster stelde de politie op de hoogte. Een 32-jarige man uit Soesterberg was zaterdagnacht zo dronken, dat hij niet eens meer wist dat hij in zijn auto had gereden. Hij botste om half twee 's nachts tegen een geparkeerde auto aan. Die wagen werd daardoor tegen een andere wagen geduwd. De auto van de Soesterberger en de auto waar hij tegen aan botste, werden zwaar beschadigd. De Soesterberger had de avond ervoor veel te veel alcohol gedronken. Bij 570 UGL neemt de politie het rijbewijs al in, bij de Soesterberger werd meer dan 900 UGL gemeten. KLUSSENBEDRIJF verbouwingen renovatie gevelreiniging (vochtstralen RADEMAKERSTRAAT 48, 3769 BE SOESTERBERG TELEFOON 03463 - 53169, MOBIEL 06 - 52864633 De vliegbasis Soesterberg is ge traind in vertrek en aankomst van militairen van en naar voormalig Joegoslavië. Daar tussendoor de stille transporten van gewonde mili tairen en helaas twee keer zelfs van gesneuvelde militairen. Maandag 9 juli werd 's nachts het stoffelijk over schot van de 25-jarige soldaat Raviv van Renssen overgevlogen, die op 13 juli ter aarde werd besteld. Ver volgens de diverse transporten van goederen en post. Waren het woensdag 5 juli ongeveer honderd militairen van het 42e Pantserinfanteriebaltaljon Limburgse Jagers uit Seedorf die naar Simin Han vertrokken, dinsdag 11 juli kwamen ook ongeveer 100 militairen van de A-com pagnie van het 13e Infanteriebataljon Luchtmobiel weer terug. Maar vooraf vertrokken om 12.00 uur ruim 100 ma riniers in twee grote Amerikaanse Star lifters, met om 15.00 uur nog eens 100 man van de Limburge Jagers naar dit omstreden stukje Europa. Quasi-nonchalant stonden de mariniers op dinsdag 11 juli in volle bepakking in de brandende zon voor de grote C-141 Air Mobility Command van de USAF. Marinier Peters uit Waalre wilde best erkennen dat deze opdracht wel iets anders is. 'Natuurlijk ga je liever met een andere opdracht op stap, maar wij gaan onze eigen mensen beschermen en dat is ook lang niet mis.' Majoor J. Dijkstra sloot als laatste de lange rij mariniers die in het Amerikaanse mon ster kropen. 'Als we daar zijn zullen we onze taak wel vernemen. We zijn er op getraind en ik hoop dat we zo snel mo gelijk in actie komen. Deze mannen kun je niet een week lang op één plaats stil houden.' De Amerikaanse piloot kwam nog even uit zijn hoge positie om de kist van bui ten te bekijken. 'Afgelopen zondag zijn we vanuit Californië naar Rheindalen in Duitsland gevlogen met als opdracht troepentransport. Het is een klus die we bijna dagelijks doen. We vertrekken straks om 12.00 uur en landen om 14.00 uur in Split. But it's my time, see you'. Met donderend geweld vertrok het toe- De mariniers stappen in de Starlifter die hen naar Joegoslavië zal brengen. Binnen drie maanden moet de Sauna Soesterberg aan de Amers foortsestraat - op last van het ge meentebestuur - alle illegale bouw sels afbreken. Dat is de beslissing die het College van B. en W. vorige week heeft genomen op het inge diende bezwaarschrift. Het College heeft het bezwaarschrift van eigenaar E. Zielman ongegrond en eist nu dat de zonder vergunning tot stand gebrachte uitbreidingen van het saunacentrum weer ongedaan worden gemaakt. Alle illegale bouwwerken moeten dan ook verwijderd worden, in clusief de zwembaden. Alleen een blok hut, waarvoor eerder wel toestemming was verleend, mag blijven staan. Ook de parkeerplaats moet gereduceerd worden tot de oorspronkelijke afmetin gen van de voormalige tennisbaan, waarop hij is aangelegd. Verder zal ook de nieuwe aarden wal met de grond ge lijk gemaakt moeten worden. Voor de bomen die destijds gerooid zijn zal de eigenaar eveneens binnen drie maanden een nieuw beplantingsplan moeten in dienen. Roerend welkom voor de thuiskomers op de vliegbasis. stel naar de startbaan om direct daarop met man en macht in een sierlijke zwaai op te stijgen. De Limburgse Jagers die kort daarop vertrokken waren stil geworden na een soms emotioneel afscheid. Hier en daar gingen de armen kameraadschappelijk om eikaars schouders. 'We klaren de klus, zeker weten en we doen het sa men', zei één van hen toen de pers hun aandacht trok. Ook zij vertrokken 's middags om 15.00 uur, om te 17.00 uur in Split aan te komen. Terugkeer Heel anders was het die dag zo tegen 18.00 uur. Een paar honderd zeer zo mers geklede 'burgers' stonden voor een groot hek bij hangar I. In de hangar waren ze ontvangen door de bevelheb ber der Landstrijdkrachten, luitenant- generaal Hans Couzy, die tussen de vele tafeltjes liep en hier en daar met ouders, familie en vrienden een praatje maakte. De om half zes verwachte Hercules kwam pas om zes uur. De massa dromde samen bij de grote hekken met spandoeken en hier en daar gezang: 'We zijn er bijna, maar nog niet helemaal'. Een kleine knaap was in het hoge hek geklommen en gilde het om precies zes uur uit: 'Daar komt-ie!' De C-130, op volger van de F-27, had weinig tijd no dig om te landen en voor te taxiën. Na een half jaar afwezigheid was dit het moment van weerzien en dat lieten de bezoekers luid en duidelijk horen. De deuren gingen open en stuk voor stuk kwamen de circa honderd mannen van de Luchtmobiele Brigade uit de Joop Mulder C-130. Generaal Couzy schud de allen persoonlijk de hand. Correct werd het geheel aan de generaal gemeld. 'Jongens, hartelijk welkom. Fijn dat jul lie terug zijn. Jullie hebben allen uitste kend je best gedaan. Ik ben trots op jul lie. Bedankt', was kort en krachtig het welkom van hun hoogste chef. 'Na het inrukken gaan we naar hen daar', was de mooiste opdracht die ze in maanden hadden gehoord. Na het ingerukt mars stieten ze kennelijk vol gens afspraak een welkomskreet uit die onmiddellijk door de wachtenden werd beantwoord. En toen ging dan eindelijk het hek open en liepen twee groepen op elkaar af: tranen van geluk en blijd schap, omhelzingen die soms meer op verslinden leken. Soldaat Rina uit Lei den zag na een half jaar zijn vriendin en ouders terug: 'En dat is knap lang. Maar de teamgeest was enorm en dat maakte veel goed. Ik ben inderdaad blij weer thuis te zijn', aldus Rina. Het College van B. en W. zal geen medewerking verlenen aan de vesti ging van een pool- en biljart centrum aan de Rademakerstraat 27A in Soesterberg. Nog afgezien van de opzet van zo'n centrum, waarbij van gemeentezijde enige vraagtekens worden geplaatst, is de locatie onaanvaardbaar, vinden B. en W. Dat het biljartcentrum een functie kan vervullen bij de opvang van jongeren in Soesterberg staat buiten kijf, zo blijkt uit het ambtelijk advies. In die zin is dit par ticuliere initiatief daarom wel toe te jui chen. Het gemeentebestuur heeft echter de nodige scepsis omdat de initiatiefne mer, dhr. Roose, het maken van winst beoogt. "Daar is op zich niets mis mee, maar is het maken van winst in dit geval te ver- enigen met jongerenopvang? Het zou naar onze mening beter zijn als een der gelijk centrum in een 'openbaar' gebouw - als bijvoorbeeld het Dorpshuis - geves tigd zou worden," aldus het advies. Meer moeite heeft de gemeente met de locatie als zodanig. Het biljartcentrum zou op een binnenterrein komen, dat alleen via een betrekkelijk smalle door gang op de Rademakerstraat ontsloten wordt. Omdat het gebouw niet zichtbaar is vanaf de openbare weg wordt er een sociaal onveilige situatie gecreëerd, en bovendien is het een potentiële bron van overlast - "jongeren behoren in het al gemeen niet tot de bevolkingsgroep die het minste lawaai maakt" - en de bebou wing rondom het pleintje - hier en daar zelfs op enkele meters afstand - zal het geluid van komende en gaande bezoe kers (bromfietsen) in belangrijke mate weerkaatsen. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Woensdag 19 juli 17.00 tennis b-c-d toernooi, Sportpark Donderdag 20 juli 17.00 tennis b-c-d toernooi, Sportpark 19.30 afscheid groep 8, Carolusschool 20.00 afscheid groep 8, Weth. de Haan- school Vrijdag 21 juli 17.00 tennis b-c-d toernooi, Sportpark Zaterdag 22 juli 09.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest 10.00 tennis b-c-d toernooi, Sportpark Zondag 23 juli 11.00 tennis b-c-d toernooi, Sportpark Maandag 24 juli 19.30 kaarten, Drie Eiken. Opgaven voor de agenda: tel. 51252.

Soester Courant | 1995 | | pagina 9