Alle DutchBatters zijn weer thuis Illegaal kamperen eindelijk voorbij IA- HT Plattegronden verwarrend SOESTERBERG afwezig Nu het onkruid nog... Takken breken niet door droogte F-15's vertrekken vrijdag Open Dag-sfeer op de vliegbasis f'ë mpML .WV Sinds 1993 nog niets veranderd dsr-r Meningen van lezers Toerisme? Vergeet het maar... Kerkdiensten j Medische dienst TBurgerlijke^tandj JHHilpverlenin^J F.P. Prause Einde Rademakerstraat nu afgesloten Eenrichtingverkeer in Soesterberg komt te vervallen Weg 34 'op slot' w *r:A :f.Y Geen spreekuur van wijkbeheerteam in Soesterberg Herhalingsoefeningen bijna ten einde Meer berichten over Soesterberg op de sportpagina Agenda heer Tensen enst. De bus- emeentehuis en 14.25 uur O, 915, 13.15 een afdeling 1940-1945. oei te bevor- an de illega- etrekkingen plaatselijke t die noodig :e menschen handhaven, alsvolgt sa- fC. de Jong, lingmeester lemiddeling Hen maken, l plaatselijk gelegen aan Soesterberg ISDAG iDRDVEN Gerda Al- Prinsen en OEST (-STOP 1RUVEN [-STOP )P I) iMMA ïrp. EST >JEN (EN 3ZZO TOP ST top ir. G. laling OP st en Miep OP WOENSDAG 26 JULI 1995 Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 "Hier heb ik van gedroomd. Soms was ik doodsbang dat ik het nooit zou beleven, maar ik mag het nu zien en voelen. Het is mijn grootste welkomstgeschenk!" De 25-jarige Henk van Reedijk uit Wageningen sluit zijn vrouw en zijn zoontje van ruim vier maanden in zijn armen en probeert krampachtig zijn vreugde tranen te bedwingen. Het is slechts een van de 309 begroetingen die maandagmiddag op de vliegbasis Soesterberg plaatsvinden. Eindelijk, om kwart voor vijf, komen zes grote transportvliegtuigen, vier F- 27's en twee Herculessen, overvliegen om direct daarop een perfecte landing te maken. De ruim 3500 mensen staan in een lang lint achter de dranghekken met spandoeken, vlaggen, toeters, bellen, ja met alles wat maar op kan vallen. Een spontaan gejuich breekt los als de taxiënde vliegtuigen op honderd meter voor hen tot stilstand komen en de eer ste DutchBatters zwaaiend met hun ba retten uitstappen. De opdracht luidt dat de overste Karreman eerst alles netjes aan de generaal Couzy zal melden. De duizenden hebben daar best begrip voor, maar als allen zijn uitgestapt en netjes staan opgesteld en er na vele mi nuten nog niets gebeurt, duurt dat wachten te lang. Ergens middenin die lange rij staat een meisje met een verre kijker al die ruim 300 opgestelde mili tairen af te zoeken. "Ja ik zie hem, daar staat Jan, daar staat hij!" Ze gilt het uit en met een sprong staat ze achter en hek en rent voor haar leven naar haar Jan. Dat is het sein voor iedereen en ineens is de grote grasvlakte een rennende me nigte naar die opgestelde militairen. Nog onder de indruk van alles wat om hen heen gebeurt zien de DutchBatters het lachend aan. "Het is wel een belevenis om na alles wat achter ons ligt weer op eigen bodem te staan," zegt een bruin verbrande korporaal. "We hebben alle maal ons eigen verhaal, want we hebben enorm moeten afzien. Waar we voor waren gekomen moesten we ineeens aan de kant zetten en hulp verlenen, en dat allemaaal zonder opleiding. Natuurlijk hebben we veel dingen gezien die on mogelijk konden, maar dat is niet het belangrijkste. Dank zij onze overste zijn wij allemaal gezond en wel hier weer aangekomen en leven er nog vele dui zenden moslims, en dat is het voor naamste. Dan wil ik er best voor uitko men dat wij in onze opdracht zijn ge slaagd, want kun je een militair nazeg gen dat hij in plaats van mensen doden vele mensen heeft gered? Met die eer gaan wij naar huis. Het laat me koud wat een ander daar van zegt," aldus een sergeant, die daarop zijn familie herkent en ook daar zijn verhaal kan vertellen. Generaal Couzy Zoals altijd loopt ook hier bijna onop vallend de bevelhebber der Land strijdkrachten tussen 'zijn' mensen. Op de vraag of nu zijn taak voltooid is rea geert hij: "Straks, om kwart over zes, komer er nog een kleine dertig en dan zijn mijn mensen inderdaad thuis. Het doet mij goed dit allemaal mee te mo gen maken. Ik ben ontzettend trots op al deze mensen, want ze hebben alle maal een heel bijzonder half jaar mee gemaakt. En zie eens hoe zij hier staan, al die jongens en de veertien vrouwelijke millitairen. Daarvoor neem ik als gene raal mijn pet af." Een omstander bedankt hem met een ferme handdruk en zegt: Wij en allen die hier staan zijn u zeer dankbaar vopr uw inzet. En niet alleen daarom. U bent bevelhebber der Landstrijdkrachten en generaal in een uniform. Maar het mooiste wat wij hebben meegemaakt is dat in dat uniform een grandioos mens zit, waarvoor wij en ons land dankbaar at In november 1993 werd de ge meente Soest al geattendeerd op fouten in de plattegronden aan de Rademakerstraat en de Banning- straat. De Moerbessenberg wordt bijvoorbeeld ergens in Soestduinen aangegeven; de REMU is gevestigd aan de Laan van Blussé Oud Alblas en nog steeds kan men zwemmen in het zwembad aan de Van Weerden Poelmanweg. De reeds jarenlang in gebruik zijnde autosnelweg A-28 staat ook nog onder 'toekomstige aansluiting'. Het zijn storende fouten, vooral voor passanten, en bij herhaling wordt ge vraagd op welke wijze men dan bijvoor beeld op de autosnelweg kan komen. De plaatselijke belangenverenigingen ergeren zich in hoge mate aan dit lakse optreden van de gemeente. In 1993 werd gesteld dat de borden binnen een halfjaar vernieuwd zouden worden, nu - medio 1995 - is dat nog niet gebeurd. Ook maken ze bezwaar dat het dorp Soesterberg slechts een tiende van het soesterberg I totale bord beslaat. Dat moet volgens hen voor de duidelijkheid minstens de helft worden. En als er toch reclame teksten op het bord moeten staan, waarom dan niet van plaatselijke bedrij ven? De lijst van bijzonderheden moet aanmerkelijk uitgebreid worden met bestaande instanties en verenigingen. Zo wordt gedacht aan het plaatselijke VW-kantoor en het Ambachts verzamelgebouw aan de Sterrenberg weg. Kennelijk gaat de gemeente Soest ervan uit dat al het binnenkomend verkeer uit de richting Amersfoort en Utrecht komt. Dat is gewijzigd in verkeer af komstig van de snelweg A-28 en om die reden is het wenselijk dat ook plattegrondborden worden geplaatst op de hoek Mercury en Richelleweg en de Mercury met de Kampweg. Desgevraagd deelde ing. A.F. de Beauveser van de gemeente Soest mee dat nieuwe kaarten bij de firma Suurland zijn besteld. Binnenkort zullen de oude plattegronden vervangen wor den. zijn." Dat is voor generaal Couzy net iets teveel van het goede, want met een bevende mond beantwoordt hij de handdruk om zijn weg verder te vervol gen tussen al zijn eigen mensen. Kolonel Ansink In het gekrioel van burgers en militairen loopt, zoals altijd strak in het lucht macht-uniform, de Commandant van de Vliegbasis Soesterberg, kolonel Ansink. Hij is voor de zoveelste keer als luchtmachtman gastheer voor de landmachtmensen en ook deze keer ver loopt het perfect. In twee naast elkaar gelegen hangars worden alle gasten op gevangen. Met op de achtergrond live muziek van het Cavalerie-orkest kan men bijkomen aan de vele tafeltjes. Aan de inwendige mens is goed gedacht en vooral de nieuwe Hollandse haring laat zich goed smaken. "We hebben ook deze keer getracht een goede gastheer te zijn. Het is fijn dat van velen te mogen horen," aldus een glimlachende kolonel Ansink. Finale Aan alles is gedacht. De ruime parkeer plaatsen op het terrein van de vliegba sis, maar ook de af- en aanrijdende bus sen die de gasten weer naar hun auto terugbrengen. Sommigen vertrekken onmiddellijk, om zo snel mogelijk thuis te zijn. Anderen krijgen geen genoeg yan het heerlijk bijkomen in hangars en daarbuiten. Praten met iedereen en vooral onderling, afscheid nemen van collega's, even heel diep in eikaars ogen kijken. "Je was tof, maatje, hardstikke bedankt." Alleen zij begrijpen de achter grond van deze uitdrukking. Bij het hek langs de startbaan staan nog velen te wachten op het laatste toestel. De zevende Friendship heeft motorpech en een Duitse Hercules moet de laatste dertig DutchBatters en een Nederlands militair muziekkorps uit Zagreb opha len. Om kwart over zes landt ook dit toestel en worden de laatste be groetingen uitgevoerd. Onze jongens en meisjes zijn gelukkig weer thuis. Onlangs werd er in de couranten een artikel geplaatst, dat het toch zeer ge wenst was plannen te ontwikkelen om toeristen naar Soesterberg te krijgen. Deze plannen zouden verder ontwik keld moeten worden door de VOS (Ver enigde Ondernemers van Soesterberg). De journalist Jan van Steendelaar heeft in de Amersfoortse Courant hierom trent ook een artikel geschreven, waarin hij memoreert dat dergelijke plannen ook al eens zijn besproken in de jaren '50. Zonder enig resultaat. Het is duidelijk dat dergelijke plannen niet lukken. Enige jaren geleden is met veel daaraan verbonden kosten het zo genaamde 'fietsenplan' van ex-wethou der Mevr. Swinkels in de Hoeksteen besproken. Wat daarvan is terecht geko men kan men gaan bekijken op de Rademakerstraat, tussen de r.k. kerk en de Prof. Lorentzlaan. Prachtige rode te gels voor het fietspad zijn aangelegd. Daarnaast zou een mooi plantsoen ko men. Wanneer? Nu staat het onkruid er één meter hoog. Iedere toerist, die vanaf Zeist Soesterberg wil inrijden, draait direkt weer om. Wat een slordige gemeente is dat hier. Soest begint altijd met iets, maar maakt het nooit goed af. Kijk eens naar de trottoirs in Soesterberg. Tussen de tegels niets dan onkruid? Dat is de taak van iedere bewoner om de stoep voor zijn/ haar woning om het onkruid te verwij deren. Ook van oudere mensen van 80 jaar en ouder? Maar wat doet de Ge meente Soest zelf bij die trottoirs, die door haar schoongemaakt moeten wor den? Niets. Niets. Gelet op milieu-wetgeving mag er niet met onkruid-bestrijdingsmiddelen wor den gespoten. Maar is 't dan wel zo mooi om het onkruid maar overal te la ten groeien? Maakt men zo van het dorp een trekpleister voor toeristen? Vele bewoners menen van niet. P.C. Pieren Zondag 30 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pastor v.d. Zandt; cantores Zondag 10.30 pastor v.d. Zandt; ge mengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. M.A.A. Nawijn APOSTOLISCH GENOOTSCHAP Generaal Winkelmanstraat 99-101 zondag 09.30 M. Kroonenberg woensdag 20.00 M. Kroonenberg STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 J. v.d. Stee Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 51517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. OVERLEDEN 18 juli: Hendrika Christina de Groot van Meerten (80), Fokkerstraat 21. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappe lijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), teL 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkdagen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00- 21.00 uur; overige tijden: tel. 02155- 19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. HUISARTS van 7 t/m 27 augustus De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Door een herhaald aandacht vra gen voor een onrechtvaardige en onjuiste situatie van zowel particu lieren als deze krant, heeft de ge meente Zeist na vier weken het ille gaal kamperen op het doodlopend stuk van de Rademakerstraat doen beëindigen. Vooral de omwonen den, en met hen ook veel inwoners van Soesterberg, zijn blij dat aan deze situatie een einde is gekomen. De gemeente Soest heeft de vele opmer kingen, telefoontjes en dergelijke ver taald in een vrij felle communicatie met de collega's in Zeist. Een niet mis te verstane fax van vrijdag 14 juli aan het adres van de gemeente Zeist was ken nelijk de druppel in de emmer om tot aktie over te gaan. In gesprekken met betrokken ambtenaren van Zeist bleek dat zij de hele zaak als 'een ver van mijn bed-show' beschouwden. 'Ach, het ligt op de rand van onze gemeente, waar wij geen last van hebben en daar maken wij ons niet zo druk over', was notabene een reactie. Op de vraag of er verschil in wetgeving is tussen de provincie Zeeland en Utrecht, wilde men niet ingaan. In Zee land wordt het overnachten van zelfs één nacht onmiddellijk gehonoreerd met een stevige bekeuring. Een verblijf van vier weken had wel het gevolg dat auto accu's en verlopen motorolie zo maar in de bossen werd gedumpt. Vervolgens was een onbeschrijfelijk stinkende rot zooi 'de dank voor het aangenaam ver pozen'. Gelukkig heeft de gemeente Zeist dit wel opgeruimd en kunnen wandelaars en fietsers dit stuk natuurgebied weer ongehinderd passeren zonder hun neus dicht te knijpen. Onmiddellijk na het vertrek van de laatste caravans begon men op last van de gemeente Soest met de aanleg van een adequate afzetting: een aarden wal, zoals die ook bij de Kampweg noodzakelijk was. De ingang van het doodlopend stuk weg is voor- Nu de herinrichting van Soesterberg- Kom is afgerond voldoen nagenoeg alle straten in dit gebied en in de wijken Mercury en Gemini aan de inrichtings eisen voor een 30 km-zone. Die komt er dan ook, hebben B. en W. vorige week besloten. Dat houdt verder in dat het eenrichtingverkeer op de Anthonie van Leeuwenhoeklaan kan worden opgehe ven, zoals de Vereniging Soesterbergs Belang heeft verzocht. Het verkeer van en naar het sportpark aan de Kerklaan kan met tweerichtingverkeer sneller worden afgewikkeld. Ook komt het tra ditionele tweerichtingverkeer weer terug op de Christiaan Huygenslaan, de Ge neraal Spoorstraat en de Prof. Lorentzlaan. B. en W. hebben besloten weg nr. 34 (zo genummerd in de wegenlegger) bin nenkort met een slagboom af te sluiten voor het verkeer. Het verzoek daartoe was ingediend door de bewoners van bungalowpark de Meyery. Het weggetje wordt voornamelijk gebruikt door het bungalowpark en Defensie (toegang Vlasakkers vanaf de Amersfoortse straat). Normaliter is het hek van de Vlasakker afgesloten, maar bij evene menten wordt het weggetje opengesteld. Sommige automobilisten gebruiken het weggetje echter als sluiproute, waardoor schade ontstaat aan het bos en het bun galowpark. Voor Defensie blijft weg 34 overigens toegankelijk. l De bewoners van de Rademaker straat hebben velen op hun hand als ze klagen over de onlangs aange legde nieuwe bermen van hun weg. Het gedeelte tussen de Caroluskerk en de Prof. Lorentzlaan werd des tijds smaller gemaakt, zodat er ruimte kwam voor een brede berm. Daarin zijn bomen geplant en volgens afspraak zou er nog meer beplanting in de berm worden aangebracht. Dat werd echter ontkend door de afdeling groen voorziening van de gemeente Soest. In de patstelling werd niets gedaan, met uitzondering van het manshoge onkruid, dat zeker wél wat deed. De bezoekers die Soesterberg vanuit de richting Utrecht binnenrijden werden eerst welkom geheten door een rij ille gale caravanbewoners en vervolgens door een brede onkruidberm. Terecht vragen de bewoners zich af waarom de gemeente dit fraaie stukje van het dorp zo Iaat verkommeren. 'Eén keer per maand één dag door één persoon en we praten nergens over, want dat is het hele werk', aldus een bewoonster. 'We zijn bevrijd van het il legaal kamperen, nu het onkruid nog...' T zien van twee roodwitte palen, die met een sleutel zijn te verwijderen. De brandweer en de Caroluskerk zijn in het bezit van deze sleutels, die men gemak kelijk kan namaken dus kan dat niet af doende zijn. Het fietspad heeft nu een houten poort die caravans moet tegen houden. Men kan echter vanuit de richting Zeist via het fietspad ook nog dit stuk van de Rademakerstraat bereiken. Als men zonder sanctie illegaal kan kamperen, dan is met auto's rijden over een fiets pad een kleinigheid. Het is nog even afwachten; wie weet is de gemeente Zeist dan zo verstandig om aan haar kant ook een dergelijk houten bouwsel te plaatsen. In Soesterberg verwacht men dat nu het korte stuk weg aan het eind van de Banningstraat de volgende kampeerplek zal worden. Dat stuk weg is helemaal in beheer van de gemeente Soest en die zal heel anders reageren dan de gemeente Zeist. B. en W. hebben besloten in Soesterberg geen spreekuur in te stellen van het wijkbeheerteam, zoals Soesterbergs be lang had gevraagd. Volgens de ge meente zijn de ervaringen met het spreekuur in het Smitsveen niet hoop gevend (het is inmiddels ook afge schaft), want daar kwam hoogstens een maal per week een burger op af. Boven dien is er al een Meldpunt Woonomge ving, dat 40 uur per week bereikbaar is. Een spreekuur daarnaast maakt de boel maar onoverzichtelijk, aldus B. en W. In feite is het meldpunt al een "continu" spreekuur, en bovendien kunnen er al tijd afspraken worden gemaakt met de wijkuitvoerder of tijdens de periodieke "wijkschouw". Na een regenbui knapten de dikke tak ken van een beuk aan de oprijlaan van huize Tetterode aan de Banningstraat spontaan af. 'Dat komt door de droogte', was de algemene mening. Des kundigen van de gemeente Soest wijten dit echter aan de bijzonder vele vruch ten die men dit jaar kan waarnemen. Ook diverse planten, zoals hortensia's, geven dit jaar aanmerkelijk meer bloe men. De oorzaak moet volgens de afdeling Groen gezocht worden in een vrij nat voorjaar, met daarna een stevige warmte waardoor bepaalde oerkrachten naar voren komen. De takken zijn dan zwaar van vruchten en worden na een regen bui nog zwaarder, waardoor ze kunnen afbreken. Geadviseerd wordt in voorko mend geval de takken tijdelijk een steuntje te geven. Soesterberg mocht twee weken herhalingsoefeningen beleven. Elke werkdag, even over acht uur 's mor gens, hoorde men het bekende ge luid van jaren geleden: startende F- 15 straaljagers. De vliegtuigen - gestationeerd in Duits land - namen deel aan een vrij lange oe fening op de Noordzee. Vrijdag 28 juli zit het verblijf voor de zes toestellen en hun bemanningen erop en keren ze te rug naar hun 'heimat'. De vliegers ver bleven in het Casino als tijdelijk hotel, wat hun uitermate beviel. 'We kunnen ons voorstellen dat onze collega's van het 31 TFS met pijn afscheid van Soesterberg hebben genomen. Het is inderdaad "nice to be here". We hebben de huizen in Apollo en Gemini bekeken waar ze hebben gewoond en we kunnen ons voorstellen dan de collega's heim wee hebben. Op de Rademakerstraat werden we door velen enthousiast aan gesproken. Men spreekt hier bijzonder goed onze taal, dat is in Duitsland wel anders. Ook zijn de mensen daar lang niet zo enthousiast. Mogelijk dat dat te maken heeft met de laatste Wereldoor log. We kregen onlangs de Soester- bergse Courant, waarin stond dat het dorp op herhalingsoefeningen ging. We hebben de krant onmiddellijk gekopi eerd en naar de staf in Amerika verzon den. Die stuurt het verhaal nu door naar alle Amerikaanse bases, want overal kom je collega's tegen die in Soesterberg waren gelegerd. Wat we ook mooi vonden: Iemand uit Soesterberg had naar de vliegbasis ge beld met een klacht over geluids overlast. Hij zei dat hij wel kon janken van blijdschap toen hij ons in onze kis ten hoorde overkomen en dat dit hem als muziek in de oren klonk. Graag wil len wij hem en vele Soesterbergers be danken voor hun gastvrijheid, en wat de herhalingsoefeningen betreft: Soester berg is in onze ogen cum laude ge slaagd. 'Wie weet tot weerziens', aldus de tijdelijke gasten van het 53e Tactical Fighter Squadron. Vrijdag 28 juli 20.00 tennis bedrijfstoernooi, Sportpark Zaterdag 29 juli 09.00 tennis jeugdtoernooi, Sportpark 09.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest Zondag 30 juli 09.00 tennis jeugdtoernooi, Sportpark Maandag 31 juli 09.00 tennis jeugdtoernooi, SportDark 19.30 kaarten, Drie Eiken Dinsdag 1 augustus 09.00 tennis jeugdtoernooi, Sportpark Woensdag 2 augustus 09.00 tennis jeugdtoernooi, Sportpark Opgaven voor de agenda: tel. 51252

Soester Courant | 1995 | | pagina 11