Hypotheek-adviseurs ...met kennis van zaken Van Breukelen Vast-goed wmvmm Eéndagsexpositie in folly bij Raadhuis Groovin' Piet funkt op Raadhuisplein nieuws Nieuwe expositie in de Bundeling Motorclub IOCII bedenkt Paardenkamp JVARIAÏ (TLióKOCK Expositie Vitrine Gemeentehuis WOENSDAG 26 JULI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 7 Écho op thema Etcetera La Strada e Soester Duinen Zomer Arrangement 'Amateur' Vrijdagavond tijdens Etcetera la Strada Evacuatie na 'watersnoodje' in Soest? 'Lokaal Totaal Sport' op Radio Soest Koninginnelaan 40, Soest Tel. 02155-17962 Werk van Ria de Vries en Anoli Sevih 'Intruder PK's voor de oude PK's' 11.750.- 16.900.- 17.900.- 39.750.- - 13256 restaurants PARTY EN vergadercentrum grand dessert neldde de po stal van haar per ongeluk mand toen ze happen ging ïen o.m. haar ;n portemon- ■k woensdag, goede vangsl eester Gro- ige Amers- i auto open- bekende hij Corte Brink- t bestond uil itjes en een :t, par uim en tig uit- clusief ng be- 9 zalm rpach- ratuur li naar mers, Iedere zaterdag en zondag op ons koele terras bij mooi weer genieten van ons meloen cocktail met rode port verfrissend koud buffet met uitge breide barbecue koffie-bonbon incl. wijn arrangement 57,50 per persoon Bel en reserveer, dan zit u zeker (gratis welkomst-drankje bij telefonische reservering). Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest i Telefoon 02155-12739, fax 02155-25961 Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 27 juli: Een van de grootste talenten van de hedendaagse onafhankelijke Ameri kaanse cinema is Hal Hartley. Een jonge filmer ('59) die in zijn nog kleine, maar opvallende en vormvaste oeuvre steeds dezelfde thema's telkens weer even an ders presenteert. Schuld en vergiffenis, onmacht, misbruik, en verlatenheid spe len in Hartley's viepde en meest toegan kelijke speelfilm een grote rol. En net als in The Unbelievable Truth' ('89), Trust' ('90) en 'Simple Men' ('92) zijn het de I typische Hartley-dialogen die de sfeer epalen. Een vaak zeer geestige menge ling van filosofie en alledaagsheid, con- frontatie en ontwijken, die gortdroog en vlak gepresenteerd wordt door de vaste j Hartley-acteurs, in 'Amateur' verrijkt met de aanwezigheid van Isabelle Huppert, die de regisseur in een lovende brief om een rol in zijn nieuwe film ver zocht. Zij speelt Isabelle, een non, na vijftien jaar uitgetreden, en nymfomane, maar vanwege haar kieskeurigheid nog maagd. Om de reeks ongerijmdheden te vervolgen: de ex-non voorziet in haar onderhoud door erotische verhalen te schrijven voor een pornoblad. In een bar ontmoet ze Thomas, een man die bij een val zijn geheugen is kwijtgeraakt. Isabelle verzorgt hem en neemt hem mee naar huis. Terwijl ze samen op zoek gaan naar zijn identiteit raken ze ver strikt in een absurde en spannende reeks verwikkelingen, die allemaal veroor zaakt blijken te zijn door het criminele, keiharde pornoverleden van Thomas. Hoewel Thomas zijn geheugen niet te rugkrijgt en van Sofia, zijn ex-vriendin, niet de verlossende opheldering krijgt, is het hem duidelijk dat hij een slecht mens was. Hij vraagt Isabelle om vergif fenis. Dit verhaal, vol zorgvuldig bedachte te genstrijdigheden, is ondanks het feit dat het thrillerachtige plot het aandeel van de actie vergroot, een logisch vervolg op Hartley's vorige, statischer, films. Het verhaal speelt deels in onbestemde buurten van New York en deels op het platteland, in de lege, landerige zondag middagstemming die de trouw fan kent uit de eerdere films. Hartley's camerastandpunten zijn weer net even schuiner, hoger of lager dan ooghoogte. Ze versterken het effect van het ongewone, en benadrukken de uit zichtloze en slecht geaccepteerde verla tenheid van de hoofdpersonen. Over de titel zegt Hartley: "Amateur komt eigenlijk van het Latijnse amator en amare wat zoveel betekent als lief hebber en liefhebben In de film slaat het op situaties waar de persona ges in verzeild raken. Tegelijkertijd re fereert het aan mijn verlangen en zoe ken om een scène op een verfrissende en nieuwe manier filmisch tot leven te brengen." Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/65+ f 5,-. De Soester kunstenaars Lied Zwagerman (Beelden), Jean-Marie van Staveren (schilderijen) en Karin Bosboom-de Bruin (schilderijen) houden op vrijdag 28 juli van 14.00 tot 22.00 uur een ééndagsexpositie in de folly 'het Slakkehuis' aan de Dalweg, recht tegenover het Raad huis. De kunstenaars haken hiermee in op het motto 'Bakens op de Eng', de Soester vertaling van het centrale thema 'ba kens' van het straattheaterfestival 'Etce tera La Strada'. In dat kader zijn er 's avonds theater- en muziekvoorstellingen op het Raadhuisplein, wordt 's middags de 'Wandelroute over de Eng' ingewijd en worden enkele dagen eerder kleur rijke boompalen aan de Raadhuiszijde van de Dalweg geplaatst. In de eerste plaats is de folly zelf een baken in zijn omgeving, die wordt gedo mineerd door grote utiliteitsbouwwer ken. De bouw van de folly is voortge komen uit een bewuste keuze om een kunstzinnig tegenwicht te bieden aan het rationele karakter van deze gebou wen. Pas in tweede instantie werd beslo ten het inwendige van de folly in te rich ten als atelier/expositieruimte. In dit geval dient het atelier, de werkplaats van de kunstenaar als 'baken' (plek) van een presentatie. Bij de keuze van de geëxposeerde werken hebben de kun stenaars zich ook laten leiden door het thema 'bakens'. Dit kunnen zijn bakens in de tijd, in het landschap, in de cul tuur, enz. Lied Zwagerman (beelden) Het werk van Lied Zwagerman vertoont invloeden van andere culturen. Zowel vormentaal als symboliek schijnen er- Bungelen óp de folly: Lied Zwager man, Jean-Marie van Staveren en Ka rin Bosboom-de Bruin. door geïnspireerd te zijn. De beelden en keramische werken zijn Raku gestookt. In haar werk combineert zij materialen als klei, hout, metaal, betonijzer, enz. Zij volgde de Akademie voor Beeldende Vorming in Amersfoort. Jean-Marie van Staveren (schilderijen) Opvallend in het werk van Jean-Marie van Staveren is het warme, harmonieuze en transparante kleurgebruik, de gees telijke kracht en de suggestieve werking. In haar techniek worden afwisselend transparante en gedekte gedeeltes ge laagd opgebracht, waardoor een illusie van diepte ontstaat. Zij volgde de le graads Lerarenopleiding Tekenen/ Kunstgeschiedenis Amersfoort en stu deerde vervolgens aan de Hogeschool voor Kunsten en de Rijksuniversiteit, beide te Utrecht. Momenteel is zij als docente aan de Hogeschool voor Kun sten te Utrecht verbonden. Karin Bosboom-De Bruin (schilderijen) Het expressionistische werk van Karin de Bruin is een speurtocht naar de ver eniging van vorm en kleur; een interac tie tussen landschap, mens en beeld, daarbij direct reagerend op wat er op het doek gebeurt. Het gebruikte mate riaal (olie/acrylverf) ondersteunt haar zoektocht. Karin de Bruin is autodidact. De expositie is uitsluitend toegankelijk op vrijdag 28 juli, van 14.00 tot 22.00 uur. De toegang is - evenals die tot alle overige evenementen rond het Raadhuisplein - vrij. Op vrijdagavond 28 juli is er voor heel Soest, zowel voor jong als oud, reden genoeg om naar het Raad huisplein te komen. Niet alleen voor mensen, die van spektakel en straattheater houden. Ook voor jongeren heeft de Soester aflevering van Etcetera La Strada iets spe ciaals in petto. Om 20.30 en 22.00 uur - tussen en na de theatervoorstellingen - treedt de band 'Groovin' Piet op. De uit zes leden bestaande band, heeft ook een Soester in zijn midden: percussionist Vinnie King Konga. Groovin' Piet speelt funk, een muziek stijl die zijn wortels heeft in jazz en soul. De band ontleent zijn muziek aan groot heden als James Brown, George Clinton en Bootsy Collins, funkers stammend uit het midden van de 70er jaren. Deze Amerikaanse musici traden deze maand nog op tijdens het North Sea Jazz festi val in Den Haag. Groovin' Piet zelf trad dit jaar nog op in het voorprogramma van concerten van Clinton en Collins in het Amsterdamse Paradiso. De muziek van Groovin' Piet heeft verwantschap met die van een groep als Beastie Boys. De uit Amersfoort afkomstige band maakte in januari nog furore tijdens 'Noorderslag', de jaarlijkse beurs voor popmuziek in Groningen. Met vijf an dere veelbelovende bands nam Groovin' Piet een verzamel-cd op onder de titel 'Splank'. Een titel op deze cd is 'New brand man'. Naam De naam Groovin' Piet heeft iets te maken met de repeterende structuur van funkmuziek (groove sleuf). 'Grooving' is in de huidige jongeren cultuur ook een synoniem voor 'gaaf of 'te gek'. 'Piet' verwijst naar de Pieten, een volksstam, die zich ooit vestigde in het noorden van Schotland. Volgens oude bronnen hadden deze mensen huidschilderingen, mogelijk zelfs tatoeages. De bezetting van Groovin' Piet is als volgt. Drums: Noisy Neel; Bas: Extra Large (XL); Gitaar: Delirious stompin'; Gitaar: Lord Beavershut; Percussie: Vinnie King Konga; Zang/rap: Groot- terman. In de vitrine van het gemeentehuis is tot eind augustus werk te zien van Carla Rump (Hilversum, 1965). Ze studeerde aan de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht (afd. Beeld houwen), waarna zij werkte bij verschil lende beeldhouwers, o.a. Joop Hollan ders en Hans Reinders. Kern van haar werk is het zoeken naar evenwicht tus sen positief en negatief, tussen in- en extern, tussen mens en omgeving. De mensfiguur staat centraal in het werk van Carla Rump. Naar aanleiding van modelstudies vormt zij zich een idee over een beeld, over het algemeen figuratief. De beelden ontstaan uiteinde lijk vanuit de fantasie, teneinde haar ei gen interpretaties zo zuiver mogelijk te houden. Vaak ontstaan zo series met een bepaald thema, zoals bijvoorbeeld 'Het Zitten'. Hierbij is de stoel zo in het beeld geïn tegreerd, dat een interessant samenspel ontstaat tussen enerzijds de statische vlakken van de stoel en anderzijds de beweeglijker, ronde menselijke vormen. Wanneer het beeld naar tevredenheid is voltooid, wordt dit meestal in brons ge goten. De fragiele mensfiguurtjes van Op het gemeentehuis trokken ze on langs wel even de wenkbrauwen op, toen daar het verzoek binnenkwam om even na te gaan of het wel klopte: een schadeclaim van een Soester be drijf voor de evacuatieschade na de "watersnood" van de afgelopen win ter. De vraag kwam van de samen werkende Kamers van Koophandel in Gelderland, die de uitvoering van de subsidieregeling coördineert. Bij de gemeente Soest kijken ze meestal nergens van op, maar in dit geval ging men toch op zoek naar het naadje van de kous. Via-via (o.a. de stichting Watersnood Bedrijven Ne derland in Venlo) werd navraag ge daan. Daarbij bleek de aanvraag af komstig te zijn van de firma Yves Rocher, de bekende cosmetica-fa- briek aan de Koningsweg. "Hè?", dachten de ambtenaren aan het Raadhuisplein, waarna spoor slags kontakt werd gezocht met het bedrijf. Daar wist men van niks. De meest redelijke mogelijkheid leek dat het verzoek afkomstig was van een van de vestigingen in de "evacuatie- gebieden". Dat wordt nog uitgezocht. De gemeente heeft de firma Yves Rocher maar doorverwezen naar Limburg... Vanaf 5 augustus kunnen de luisteraars iedere zaterdag weer bij Radio Soest tussen 15.00 en 17.00 uur een geva rieerd programma met live-verslagen, commentaren, interviews, uitslagen en muziek. Vanaf maandag 7 augustus verzorgt de sportredactie in de maandageditie van "Soest Aktueel" een overzicht met alle sportgebeurtenissen van de zaterdaga vond en de zondagmiddag. De sportredactie van Radio Soest be staat uit Joop van Ipenburg en Stephan van Hal. Carla Rump zijn tot en met eind augus tus te zien in de vitrines van het ge meentehuis, Raadhuisplein. De exposi tie kwam tot stand in samenwerking met De Hazelaar Sculptures, Bosstraat 2 te Soest. Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 Op de fiets door Nederland Geregeld krijgt de VW vragen van mensen die een andere invulling willen geven aan hun fietsvakantie in Neder land. De VW/ANWB kan een wel kome bijdrage leveren aan het realiseren van een leuke en afwisselende fiets vakantie. Stel: U wilt vanuit Soest gaan trekken door Gelderland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en weet nog niet of u dan via de Afsluitdijk of via Flevoland weer gaat aankoersen op Soest. De VW heeft dan uitstekende ANWB-Provinciekaarten van ge noemde provincies (kosten: f 11,50, maar Gelderland f 17,50 (3 kaarten) en Overijssel f 14,90 (2 kaarten). Deze kaarten hebben een schaal van 1:100.000 en bevatten veel informatie, die voor de fietser interessant is, zoals paddestoelnummer, campings, jeugd herbergen, te bezichtigen kastelen, zwembaden, midgetgolfbanen enz. U kunt dan met deze kaarten in de hand of voor op uw fiets zelf de routes en het trajekt vaststellen die/dat u wilt gaan afleggen. Een andere mogelijkheid in dit geval is het boekje met daarbij twaalf losse kaar ten met het fietsroutenet van de Stich ting Landelijk Fietsplatform. Er zijn twee boekjes uitgebracht, één voor Noord- en Midden-Nederland en één voor Midden- en Zuid-Nederland (met Noord-Vlaanderen), ze kosten beide f 31,50. Kaarten en boekje horen bij el kaar: de op de kaarten aangegeven trajekten staan vermeld als nauwkeurige routebeschrijvingen in beide richtingen. Aan de hand van deze trajekten kunt u zelf uw route(s) uitstippelen door de verschillende provincie^ van Nederland. U bent er dan in ieder geval van verze kerd dat u over de mooiste, rustigste en leukste weggetjes zult rijden. Aan de hand van de aangegeven routes op de verschillende kaarten is tot nu toe een aantal Lange Afstand Fietsroutes samengesteld die met bordjes in beide richtingen zijn bewegwijzerd. Deze rou tes zijn in boekvorm uitgebracht, bevat ten informatie over ovemachtingsmoge- lijKheden, musea en attracties, natuur gebieden en parken en besteden vooral ruime aandacht aan natuur, landschap en stedeschoon onderweg op deze rou tes. Tot nu toe uitgebrachte routes in boekvorm zijn de Noordzeeroute (Den Heider-Frans-Belgische grens v.v.), de Midden-Nederlandroute (Den Haag/ Scheveningen-Enschede v.v.), de Maas route (Arnhem-Zuid-Limburg v.v.) en de Saksenroute (Lauwersoog-Enschede v.v.). Ze kosten slechts f 10,- per stuk. Stel: u wilt naar een bepaald gebied in Nederland op fietsvakantie, dan heeft de VW/ANWB Soest de gebruikelijke kaarten voor Vakantie Vrije Tijd van Falk als echte fietskaarten (gemiddeld kosten deze f 7,50). De ware liefhebber van kaarten kan zijn vingers aflikken bij de setjes fietskaarten van Uitgeverij Dwarsstap. Het bestaat uit een klein boekje met routebeschrijvingen, die op de vier bijbehorende kaarten zijn aange geven. Deze kaarten zijn afgeleid van topografische kaarten (schaal 1:50.000), hetgeen ze bijzonder geschikt maakt voor mensen die geïnteresseerd zijn in details zoals hoogtelijnen, stuwen, slui zen, grenspalen, kerken, torens e.d. Voor f 24,90 heb je dus al vier prach tige topografische kaarten in kleur! Deze sets kaarten hebben wij voor o.a. de Veluwe, de Achterhoek, Utrecht en omstreken, Zwolle en omgeving, Am sterdam en omgeving, Noord-Limburg enz. enz. Als ze niet (meer) in voorraad zijn, bestelt de VW ze graag voor u! Sinds een paar weken is in de Bundeling, het "artistieke" gezond heidscentrum aan de Schouten kampweg, weer een nieuwe exposi tie ingericht. Ditmaal kunnen de bezoekers het oog slaan op beelden en schilderijen van twee Soester amateur-kunstenaressen: Ria de Vries-Schreuder uit Soest-zuid en Anoli Sevih uit Soestdijk. De dames - de naam van de laatste is een pseudogram voor Ilona Hives - heb ben met elkaar gemeen dat ze beiden enthousiaste cursisten zijn van C-drie, bij de docenten Theo Briggeman en Inge Foreman. Ria de Vries stapte van het beeldhouwen over op het schilderen - "ik dacht: wat ik met m'n handen kan kneden moet ik toch ook op papier kun nen zetten" - en evenals Ilona Hives ontwikkelde ze zich langzamerhand steeds meer in de richting van "ab stract". "De vrijheid die je dan hebt is heerlijk. Je kunt je gevoelens veel beter de vrije loop laten en overbrengen," al dus Ria. Ilona's drijfveer om te gaan schilderen is vooral geboren uit "kwaad heid", zoals ze zegt. Eerst zocht ze haar expressie in poppen maken en tekenen, maar in haar schilderijen en beelden kan ze haar gevoelens nog beter tot uitdruk king brengen. Zowel Ria als Ilona is nog volop bezig met de ontwikkeling van het kunste naarschap. Ze zijn allebei, in zekere zin, dan ook artistieke laatbloeiers en heb ben in het dagelijks leven - Ria als se cretaresse, Ilona als verpleegkundige - ook nooit veel tiid gehad om zich aan hun artistieke hobby te wijden. Voor geen van beiden geldt overigens dat ze als kind al zóveel kunstzinnigheid aan de dag legden "dat het er wel in zat maar er nog uit moest komen". Ria te kende vrij goed op school. "Ze vonden het meestal wel mooi, maar als kind sta je daar verder niet zo bij stil, en om daar verder mee te gaan, dat was er thuis ge woon niet bij." Ook in het geval van Ilona kwam het artistieke gevoel pas la ter tot ontwikkeling. "Op school had ik meestal een 5 voor tekenen. Maar ja, dat was een andere tijd." Al blijft het talent soms een levenslang verborgen, het is nooit te laat om te be ginnen met schilderen of beeldhouwen, vinden ze allebei. Ria hoopt in elk ge val verder te gaan met steenhouwen - "eens kijken of dat wat voor mij is" en Ria de Vries (r.en Anoli Sevih, met op de achtergrond van beiden een schil derij. Dona heeft geen uitgesproken voorkeur. "Wat mij betreft is alles favoriet. Ik zou alle kunstvormen wel willen beoefenen als ik de kans krijg." Ze experimenteert dan ook graag. "Ik doe nooit dezelfde dingen..." Veel kleur Hoewel de stijlverschillen de bezoekers van de Bundeling zeker niet zullen ont gaan, zijn er wel overeenkomsten in het werk van de dames te zien. Opvallend is bijvoorbeeld dat zij geen van beiden schromen om veel kleuren te gebruiken. "Dat geeft een vrolijk gevoel," zegt Ilona Hives. "Er is al zo veel somberheid." Wat de techniek betreft is er in de aan pak van de beide dames geen groot ver schil. De beelden zijn meestal gemaakt uit chamotteklei (één uit speksteen), en de schilderijen zijn veelal uitgevoerd in acryl (al dan niet op papier), pastel of gemengde techniek, een enkele in neocolor en olieverf. De werken zijn al lemaal te koop. De tentoonstelling duurt tot eind augustus. "Namens de paarden hartelijk dank, en kom nog eens langs." Dat zei beheerder Reinier Yalkenhoef van de Paardenkamp, het "paarden- rusthuis" aan de Birkstraat, afgelo pen zondagmiddag aan het adres van de ca. 150 leden van de Intruder Owners Club Holland, die even op bezoek waren. Met 90 motoren - allemaal Suzuki Intruders, vandaar de naam - was het hele gezelschap 's morgens om elf uur vertrokken bij de Elf-pomp aan de Koningsweg. De "donatierit" van 120 kilometer voerde hen door Utrecht en een deel van Noord-Holland en werd 's middags rond half zes afgesloten bij de Paardenkamp. De parkeerplaats van Middelman stond vol met Intruders ter wijl de berijders intussen een rondlei ding bij de Paardenkamp kregen. De IOCH maakt ca. tien a twaalf toerritten per jaar. De leden zijn afkomstig uit het hele land. Toercommissaris Peter Verbrugge, die door een artikel in het ANWB-blad at tent was gemaakt op het bestaan van het unieke paardenverblijf in Soest, kon te vreden de balans opmaken van deze toer-voor-het-goede-doel, onder het motto: "Intruder PK's voor de oude PK's". Alle deelnemende bestuurders Toercommissaris Peter Verbrugge overhandigt Reinier Valkenhoef (r.) de (symbolische) cheque. leverden bij inschrijving een tientje in, wat de stand bij de tussenstop in Breukelen op 925 gulden bracht. Om de 1000 gulden vol te maken - een mooi rond bedrag - werd er nog even met de pet rond gegaan, wat ook bui tenstaanders in de buidel deed tasten. Vandaar dat Verbrugge per "reuze cheque" uiteindelijk een bedrag van f 1025,65 aan Reinier Valkenhoef kon overhandigen. De Paardenkamp kan daar wel wat mee, aldus Valkenhoef.

Soester Courant | 1995 | | pagina 7