En dit zijn de knallers van deze week: 1098 450 198 C I I Geen gemeenteraadsleden meer in commissie voor beroepschriften Ouderenbus' heet nu 'Seniorenbus' WOÉDEN. Absoluut de voordeligste ONS WERK MAG BFST ïfïTfl auto smeeing Politie rolt dievenbende op In Memoriam Joop Hoppenbrouwers WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 73e JAARGANG NO. 50 'Staartje' van affaire-Lindenhof Kijk uit met 'collectanten' Brochures over asbesthoudende vloerbedekking Meer aanhoudingen verwacht 3 Actueel 5 Actueel 7 Op Soest 10 Sport Kordate Soesterse mept tasjesrover Nieuw voertuig officieel in dienst SEN,0S HET VLEESCENTRUM Let op! Nog 2 weken KLAREN y TROMP Magere runderlappen Maatjes haring Snijbonen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest jÉVan Breukelen Zonwering Soest SHOWROOM Vast-goed UW VOORDEEL 4. A MITSUBISHI Nu 31.995,- ■I Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15, Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De gemeente Soest krijgt een nieuwe commissie voor de bezwaar- en beroepschriften, die gaat oorde len over de officiële bezwaren die burgers indienen tegen besluiten van het gemeentebestuur. De poli tici ruimen hun plaats in voor onaf hankelijke "buitenstaanders". Op die manier wordt vermeden dat raadsleden in de commissie hun ei gen besluiten gaan zitten beoorde len. De gewijzigde samenstelling van de commissie - die tot nu bestaat uit gemeenteraadsleden (weliswaar met een onafhankelijke voorzitter) - is een recht streeks uitvloeisel van de problemen die in januari ontstonden bij de besluitvor ming over de Lindenhof in de gemeen teraad. Met name het optreden van het WD-raadslid Willem Blaauw leidde toen tot algemene verbazing. Blaauw was als lid van de beroepscommissie "om juridische redenen" vóór het verle nen van de (hoogst omstreden) bouw vergunning, maar stemde in de raads vergadering toen het erop aankwam als nog tegen, "om politieke redenen". Ook Harry Witte (Gemeentebelangen) stemde destijds tegen, maar had dat als lid van de beroepscommissie óók al ge daan, zodat hem geen inconsequent ge drag te verwijten viel. Het draaitol-ge drag van Blaauw leidde er uiteindelijk toe dat de gemeenteraad besloot het mes te zetten in de oude commissie en voortaan alleen nog politiek-onafhanke- lijke leden te benoemen. Drie kandidaten Het College van B. en W. heeft die op dracht inmiddels uitgevoerd. In septem ber zal de raad zich dan ook buigen over een nieuwe "invulling", van de commis sie, die voortaan naast voorzitter mr. G.B. Spruit - hij blijft - uit drie onafhan kelijke buitenstaanders zal bestaan. Het College heeft daarvoor drie kandidaten voorgedragen: mevrouw mr. M.H.C. Nikkels-Evelein uit Soest, in het dage lijks leven docente arbeids- en ondernemingsrecht; de heer J. van Bommel uit Soesterberg, oud-burge- Willem Blaauw (VVD): "draaitol-ge drag". meester van het Zeeuwse Kapelle- Biezelinge; en mr. P.M.L. Rosenberg uit Eemnes, oud-bestuurder van een verze keringsmaatschappij Het College van B. en W. noemt als ar gument voor het benoemen van "buiten staanders" dat voorkómen moet worden dat raadsleden in een situatie worden gebracht waarin ze bij de behandeling van een zaak om politieke motieven in de commissie een afwijkend standpunt innemen dan in de raadsvergadering. De nieuwe commissie moet dan ook bestaan uit leden die niet alleen onaf hankelijk staan ten opzichte van de ge meenteraad, maar ook de deskundig heid bezitten om ingediende beroepen en bezwaren op hun merites te beoorde len (juridisch toetsing) en anderzijds die bezwaren op de juiste wijze weten te toetsen aan het geformuleerde beleid van de gemeenteraad. "Gevoel voor politieke verhoudingen", noemt het College dat laatste. Quorum Eigenlijk hoeft de officiële verordening voor de beroepscommissie niet gewij- De politie heeft vorige week diverse meldingen gekregen over jeugdige colporteurs, die in Soest langs de deuren gaan om setjes prentbrief kaarten te verkopen (a f 12,50). De opbrengst zou bestemd zijn voor "vakantiekampen voor kanker patiëntjes". De colporteurs - meestal "studen ten" - beschikken niet over de ver eiste vergunning van de gemeente. Volgens de politie laten ze doorgaans wel een pasje zien, maar dat betekent geenszins dat er van gemeentewege toestemming is verleend. Waar het geld naartoe gaat is volgens de poli tie volstrekt onduidelijk. Ook zijn er klachten binnengekomen óver "irri tant gedrag" van de verkopers. Men zij gewaarschuwd. In het gemeentelijk Informatiecentrum liggen gratis ttaee nieuwe brochures over het verwijderen van asbesthoudende vloerbedekking voor particulieren. Beide brochures zijn bestemd voor hen die van plan zijn asbesthoudende vinylvloerbedekking (in de volksmond 'zeil') uit hun eigen woning te verwijde ren. Bij het verwijderen breekt de vloer bedekking en kunnen asbestvezels vrij komen. Deze vezels kunnen bij inade ming diverse vormen van kanker ver oorzaken. De eerste brochure vertelt alles over wat men vooraf moet weten over het verwij deren van de asbesthoudende vloerbe dekking. De tweede brochure is een handleiding (met tips) voor het verwij deren ervan. De politie heeft vorige week klaar heid kunnen brengen in een flink aantal inbraken, die in de afgelopen weken in Soest zijn gepleegd. Daar bij werden o.m. video's en beeld- en geluidsapparatuur buitgemaakt. Bij een huiszoeking in een woning aan de Smitsweg werden diverse gesto len goederen aangetroffen. De zaak kwam aan het rollen toen de politie van het district Gooi- en Vecht streek op 29 juli drie verdachten arres teerde. Het ging om een 26-jarige man uit Hilversum, een 23-jarige man uit Blaricum en een 28-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. In hun auto hadden ze allerlei gestolen goede ren, die o.a. afkomstig waren van de in Soest gepleegde inbraken. Maandags daarop werd huiszoeking ge daan aan de Smitsweg, waar opnieuw een fors aantal gestolen goederen wer den aangetroffen. Daaronder bijvoor beeld de professionele videocamera - al met al zo'n 160.000 gulden - die eerder die week aan de Ereprijsstraat gestolen was. Bij de huiszoeking werd de hoofd bewoner, een 22-jarige Soester, aange houden. Ook arresteerde de politie een 26-jarige Soester en een 24-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Het drietal werd ingesloten en verhoord, waarna ze een bekentenis aflegden over hün aandeel in de zaak. De in Soest aangehouden 24-jarige man bleek illegaal in Nederland te verblijven en werd gesommeerd het land binnen 24 uur te verlaten. De in Hilversum ge arresteerde 28-jarige man was ook ille gaal in ons land. Hij is overgedragen aan de vreemdelingenpolitie,! omdat zijn "procedure" nog liep. De gestolen goederen zijn intussen alle maal weer terug bij de rechtmatige eige naars. De politie verwacht in de loop van deze week nog meer aanhoudingen te kunnen verrichten. zigd te worden, maar het College denkt dat het toch beter is om de regeling zó aan te passen dat niet alleen de voorzit ter, maar ook de leden geen deel mogen uitmaken of werkzaam zijn onder ver antwoordelijkheid van een gemeentelijk bestuursorgaan. Verder stellen B. en W. de raad voor om formeel vast te leggen dat er voor elke zitting van de commis sie een meerderheid van het aantal le den - inclusief de voorzitter - aanwezig moet zijn (een "quorum" van drie dus). Het afwezig zijn van één lid brengt de behandeling van de zaak daardoor niet in gevaar. Op die manier hoeft de ge meenteraad ook geen plaatsvervan gende leden te benoemen. De commis sie moet dan zelf maar uitmaken wie ze eventueel als plaatsvervangend voorzit ter aanwijst. Het College stelt tenslotte voor de leden van de beroepscommissie te honoreren met een vaste vergoeding én een ver goeding per behandelde zaak. Uit gaande van maximaal tien zaken per jaar komt dat in totaal vermoedelijk neer op zo'n 7200 gulden per jaar, aldus B. en W. Driejaarlijkse Rinke Tolmanprijs poëzieprijs van de gemeente Soest. Groenstrook langs r.k. begraafplaats moet zeven meter blijven. Loods v.m. timmerfabriek uitgebrand. Soester mist dikbillen. Voetpad langs lage Dalweg wordt beter. Hans en Annie de Boer: Soesters met veel kilometers in de benen. Nieuwe poliklinieken in Molendael-Baarn. Lintjes gaan anders. Verdwenen Soest. Verdwenen Soest hervonden. Rondje Soest. Radio Soest. 'Klankschap' op kasteel Groeneveld. Donald Molenaar 3e plaats Marlboro Masters. Fred van Zetten 12e op NK-mountainbike. Twaalfde jeugdtoernooi van LTV Soesterberg. Voorbereidingen Gildefeest gaan laatste stadium in. Dankzij het kordate optreden van een 44-jarige inwoonster van Soest mislukte vorige week een brutale tasjesroof op de Boerenstreek. Ze liep daar 's avonds met een 71-jarige vrouw uit Amersfoort gezellig een ijsje te eten, toen er uit te gengestelde richting drie knapen van onbekende leeftijd naderden. Bij het passeren probeerde een van de drie de tas uit de handen van de oudere dame te grijpen, maar de andere gaf hem di rect een paar meppen, zodat hij zijn poging direct opgaf. Het drietal ver dween en is nog niet achterhaald. Juist voor het ter perse gaan van deze editie bereikte ons het droeve bericht van het heengaan van Joop Hoppen- brouwers, oud-redacteur van de Soester Courant. Hij overleed giste ren op 74-jarige leeftijd. De uitvaart dienst vindt a.s. vrijdag plaats om 14.15 uur in de Petrus en Pauluskerk. De mededeling veroorzaakte een grote schok onder zijn oud-collega's. Bijna twaalf jaar lang, van 1 februari 1971 tot 30 september 1982, be paalde Joop Hoppenbrouwers het "gezicht" van de Soester Courant. Hoewel afkomstig uit de textiel branche, en dus geen journalist van huis-uit, bekwaamde hij zich snel en grondig als dé verslaggever en de re dacteur van de plaatselijke krant. De praktijk was zijn leerschool. Achter zijn schrijfmachine ontstonden de honderden artikelen die hij, in een grote variatie, in de loop der jaren voor de Soester Courant geschreven moet hebben. Hoppenbrouwers ontwikkelde vanuit deze bijzondere positie, als het ware in het middelpunt van Soest, een bui tengewone en zeer brede interesse voor alles wat er gebeurde. Hij, de geboren Brabander, voelde zich in de Soester gemeenschap als een vis in het water. Hij kende ongelooflijk veel mensen en wist waar hij zijn "nieuws" moest halen. Mede door zijn inspan ning groeide de Soester Courant uit van een betrekkelijk simpel dorps- krantje tot het gewaardeerde lokale nieuwsblad, dat iedere week door duizenden plaatsgenoten met grote belangstelling gelezen wordt. Hoppenbrouwers was een man van het woord, iemand die plezier had in schrijven. In de krant kon hij zich wat dat betreft uitleven, al bleef hij wat zijn persoon betreft altijd bescheiden op de achtergrond. Toch droeg de Soester Courant in de jaren dat Hoppenbrouwers de redactie voerde nadrukkelijk zijn stempel en droegen zijn "specialiteiten" onmiskenbaar bij aan de groeiende leesbaarheid van de krant. Vooral de gemeentepolitiek had zijn warme belangstelling. Zonder de ei sen van objectiviteit geweld aan te doen was aan Hoppenbrouwers1 po litieke verslaggeving duidelijk af te lezen dat hij het doen en laten van het gemeentebestuur niet alleen in de raadzaal, maar ook in de wandelgan gen en daarbuiten met grote interesse - maar altijd uiterst kritisch - volgde. Nieuwsgierigheid, in de beste zin van het woord, was daarbij een van zijn voornaamste drijfveren, maar ook zijn grote betrokkenheid bij mensen en gebeurtenissen in de gemeenschap van Soest. Hoppenbrouwers had een open oog voor alles wat Soest en de Soesters bezighield. In de loop der jaren wis ten talloos veel Soesters feilloos de weg naar zijn redactiekantoor aan de Van Weedestraat te vinden, waar ze altijd konden rekenen op een luiste rend oor. "Hop", zoals hij in de kring van vrienden en collega's meestal werd genoemd, ging graag in discus sie. Als een man met uitsproken standpunten - die hij persoonlijk niet gauw onder stoelen of banken ver stopte - kruiste hij met genoegen de degens met eventuele tegenstanders, maar ook zijn medestanders spaarde hij niet. Veel lezers zullen zich zijn politieke commentaren - die hij publiceerde onder zijn schuilnaam P. Ress - her inneren. Daarin leverde hij, vanuit zijn uitgebreide kennis van feiten en achtergronden, soms ongezouten kri tiek op de Soester gang van zaken in het algemeen en die in de gemeentraad in het bijzonder. Hoppenbrouwers was mede daar door zowel geliefd als gevreesd bij heel wat Soesters. In 1982 beëindigde hij zijn journalis tieke loopbaan, maar ook in de jaren daarna bleef hij voluit betrokken bij de ontwikkelingen in Soest. Doordat hij zich "vrijer" kon opstellen be moeide hij zich op een andere manier met de politiek, zodat zijn naam bij voorbeeld onverbloemd op de CDA- kandidatenlijst voor de gemeente raad kon prijken. Ook wijdde hij zich met grote overgave aan het werk van de ANBO, de ouderenbond, namens welke organisatie hij later ook lid werd van de gemeentelijke advies commissie Ouderenbeleid. Ook in die positie bleef hij de gang van za ken aan het Raadhuisplein op de voet volgen. Bij de Soester Courant bleef hij nog jaren kind-aan-huis als eindredacteur van de maandelijkse Seniorenpagina. Het overlijden van Joop Hoppen brouwers betekent een groot en ge voelig verlies voor de hele Soester gemeenschap, waarin hij een lege plaats achterlaat, en niet het minst voor zijn oud-collega's bij de Soester Courant. Wij wensen zijn vrouw en kinderen de moed en de kracht om dit verlies te dragen. j. corne»sse öv OJS-MM# 1 035-60»» Pt V "Het komt een beetje plezieriger over, Seniorenbus in plaats van Ouderenbus. Voor sommige men sen was hetecht een rem om mee te rijden, want ze voelen zich helemaal nog niet oud...." Zo verklaart de heer J. Gaytant, voorzitter van de werkgroep vervoer van de SWOS, de "herdoop" van de bus die sinds 1 augustus voor alle Soester(bergse) 55-plussers her en der door de ge meente rijdt. Maandagmiddag werd de nieuwe bus (inmiddels de derde) officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde met een feeste lijke. bijeenkomst in het Trefpunt van Molenschot, de "thuisbasis" van de bus. SWOS-voorzitter J. Wassenaar nam de sleutels in ontvangst van de heer Mole- graaf van de firma Q-bus, de "bouwer" van de bus, die daarnaast ook bloemen én een ijskrabber aanbood ("om te la ten zien dat we u niet in de kou laten staan.") Wassenaar vond het een heuglijk mo ment en bedankte met een passend speechje de gemeente Soest, vertegen woordigd door burgemeester De Widt, en de "sponsors" van de nieuwe bus, zoals het Koningin Julianafonds, de Rotaryclub Baarn/Soest, de inter kerkelijke Caritas en een anonieme ge ver. Hij gaf de sleutels vervolgens door aan werkgroep-voorzitter Gaytant. Op zijn beurt bedankte deze Herman Duit voor zijn inzet bij de verkoop van "re clame" op de bus, waar diverse Soester ondernemingen nogal nadrukkelijk op vermeld zijn, maar ook de vrijwilligers die er met z'n allen elke dag voor zor gen dat de bus functioneert: de chauf feurs, de "bijrijders" en de mensen die de telefooncentrale bevolken. Veranderingen Sinds 1 augustus zijn er enkele belang- Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Altijd kwaliteit en betaalbaar onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp Gratis bemiddeling! Ook 's avonds en in 't weekend 02155-27493 zie pagina 3 kilo 3 stuks 500 gram Nco Jfprint S OOK VOOR ALLE SOORTEN STEMPELS BEUKENLAAN 86b. 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155-25997 SWOS-voorzitter J. Wassenaar (r) overhandigt de sleutels van de bus dan voorzitter J. Gaytant van de werkgroep Vervoer Foto: Goos van der Wilt. rijke veranderingen opgetreden, bena drukte Gaytant. In de eerste plaats de nieuwe bus (een Mercedes), als opvol ger van de oude Renault; in de tweede plaats de verruimde "opbeltijd" (nu elke dag van 's morgens 09.00 tot 's middags 16.00 uur); en in de derde plaats de verruiming van de doelgroep: de passagiers hoeven geen 60 jaar of ouder meer te zijn, maar mogen al vanaf 55 jaar van de service gebruik maken. Na afloop werd de nieuwe bus van alle kanten bekeken. In tegenstelling tot rijn voorganger is hij wit in plaats van rood (net als de tweede bus). De wagen is voorzien van snufjes als een mobilo foon, een makkelijk te bedienen rolstoellift, stuurbekrachtiging (wat vooral voor de vrouwelijke chauffeurs een extra gemak zal rijn) en een speciale verlaagde instap. De eerste Seniorenbus (toen nog Ouderenbus geheten) werd in november 1988 in dienst gesteld. Hij heeft in de afgelopen zeseneenhalf jaar maar liefst 205.000 kilometer afgelegd en al met al zo'n 65.000 personen vervoerd. De tweede bus, een Iveco en in dienst sinds februari 1992, heeft er inmiddels ook alweer een kleine 100.000 kilome ter op zitten. In totaal hebben de beide Seniorenbussen al ca. 150.000 Soester en Soesterbergse senioren vervoerd. Op de nieuwe wagen staat ook heel duide lijk alvast het nieuwe telefoonnummer van de Seniorenbus vermeld: tel. 035- 6019190. BEETZIAAN 24° - 02155-19706 De Mitsubishi Lancer Wagon 1.6 GLi (113 PK), zeer compleet uitge rust met o.a. stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling en roofrack. Normaal 35.995,- Uw voordeel incl. cheque 4.000,- Ook op andere modellen hoge kortingen. SOEST: Koningsweg 14, tel.: 02155-13227

Soester Courant | 1995 | | pagina 1