Groenstrook langs r.k. begraafplaats moet minstens zeven meter blijven Huis Zekerheid draagt steentje bij aan bouw Colombinehuis Loods v.m. timmerfabriek uitgebrand Driejaarlijkse Rinke Tolmanprijs: 'poëzieprijs van de gemeente Soest' 1 ACTUEEL t Rinke Tolman: Soester 'natuurman' bij uitstek ilen Specialisten, ziekenhuizen en zorgverzekeraars op één lijn fik# Poëzieprijs postuum eerbetoon KLAREN QtROMP Beroofde Soesterse 'roept' tas terug Steigerend paard verwondt vrouw Soester boer mist dikbillen KLAREN gTROMP KLAREN gTROMP ioud list ken Het blij'ft genieten! STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 02155- 18252 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 Over zorg-op-maat en honorering Wie van Soest houdt leest de Soester Courant 'Om rust en sfeer te behouden' Cheque van f2000 voor Alfred Jodocus Kwak SOESTER COURANT Asbest van dak levert geen gevaar op PAGINA 3 Dichtwedstrijd krijgt blijvend karakter kabTneitM ^cjmsftapcW AB/NETT- :INHESSEN onroerend goed onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp TE KOOP GEVRAAGD: Woonhuis uit de jaren '30 evt. te renoveren. Koopprijs ca. f 250.000,- k.k. KLAREN gTROMP onroerend goed TE KOOP GEVRAAGD: 3-4 kamer appartement in Soest. Koopprijs ca. f 130.000,- k.k. Een 69-jarige inwoonster van Soest liet zich vorige week niet afbluffen toen haar tas werd geroofd. Dat ge beurde op de Di Lassostraat, waar ze op de fiets werd ingehaald door twee knapen van ca. 12 jaar, eveneens op de fiets. De jongen die achterop zat griste bij het passeren haar handtas uit de fietstas. Het tweetal ging er snel vandoor, maar de Soesterse zette onmiddellijk de achtervolging in, waarbij ze luid roepend de aandacht van de omstanders op het diefjesduo te vestigen. Dat had effect: de achter ste jongen gooide de tas uiteindelijk maar op straat, met alle spullen er nog in. Een 31-jarige vrouw uit Bilthoven is zondagmorgen ter hoogte van de Biltseweg ernstig gewond geraakt toen het paard, dat zij aan de hand mee voerde, plotseling begon te steigeren. Door de onverwachte beweging van het paard werd ze volgens de politie de lucht in geslingerd, waarna ze met haar hoofd op de grond terechtkwam. De vrouw raakte buiten bewustzijn en werd per ambulance overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Utrecht. Een 52-jarige agrariër uit Soest deed gisteren bij de politie aangifte van de vermissing wegens diefstal van drie koeien. De dieren - waaronder twee zgn. "rode dikbillen" -waren in de nacht van maandag op dinsdag weg gehaald uit de stal aan de Peter van den Breemerweg. Volgens de eige naar moest dat omstreeks drie uur 4s nachts hebben plaatsgevonden, om dat hij op dat tijdstip de hond had horen aanslaan. Sporen van braak werden overigens niet aangetroffen. Eén van de koeien (geen rode dikbil) werd overigens dinsdagmorgen aan getroffen op de Peter van den Breemerweg, komende uit de rich ting Amersfoort. "Een natuurgenieter met tien ogen." Zo typeerde dr. Jac. P. Thijsse de Soester Rinke Tolman eens. Zelf constateerde Tolman "dat Soest voor den natuurvriend, den liefhebber van planten en dieren, een ontspannings- en studieterrein is waar hij dag-in- dag-uit zijn hart kan ophalen en in geen jaren uitgekeken raakt". Rinke Tolman was vooral een wan delaar. Alleen zo kon hij ten volle genieten van de geuren, de kleuren en de geluiden van de natuur. Zo ook kon hij aantekeningen maken voor zijn vele boeken en andere pu- blikaties. Als wandelaar was hij altijd te vinden in de omgeving van Soest, waarbij vooral de Eempolders hem boeiden. Steeds weer raakte hij onder de in druk van de weergaloze schoonheid van die natuur. Hij probeerde dat onder woorden te brengen, soms heel eenvoudig, soms gelardeerd met al lerlei ingewikkelde Latijnse namen van vlinders, wantsen en kevers. Toch bleef Rinke Tolman realist. In 1921 schreef hij: "Mijzejf gaat 't aan het hart wanneer ik in 't lokaaltje van Utrecht naar Baarn zie hoe telkens meer wordt aangebouwd, hoe de villa het mooie land aanvreet en van Bilthoven tot Den Dolder huis aan huis verrijst..." In het boek "Langs heg en steg" (1938) wijdde hij een hoofdstuk aan zijn dorp Soest: "De schoonheid van Soest en haar bedreiging". Hij roemde de rijkdom aan insekten, maar vroeg zich af "wat er was over gebleven van de Eng, het veen, het complex heide en zandverstuiving". Rinke Tolman. Rinke Tolman was ook een periode actief in de gemeenteraad van Soest. Het schijnt dat er van hem nog een - zeer typerend - gemeentewetje be staat "tegen vernieling of plukking van bepaalde plantensoorten, onder meer de brem en de klokjes gentiaan". De bewondering en de bezorgdheid voor het landschap waaraan Rinke Tolman gedurende zijn hele leven uiting gaf - hij stierf op 12 maart 1983 - zijn ook nu nog zeer actueel. Het is om die reden dat de SLAS voor de poëziewedtrijd de "Rinke Tolman-prijs" heeft ingesteld. Op zoek naar dat ene huis? Wij helpen het u vinden. Gratis bemiddeling! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest Telefoon 02155-27493 1 29 98 Het College van B. en W. heeft vo rige week besloten niet akkoord te gaan met de gedeeltelijke bebou wing van de groenstrook langs de r.k. begraafplaats aan de Belvédèreweg, op het Soester indus trieterrein. Daardoor wordt de groenstrook - met waardevolle bo men - in belangrijke mate gehand haafd. Op die manier worden de rust en de sfeer van de begraafplaats behouden, aldus het gemeentebestuur. Aan de Belvédèreweg willen de firma's Projektro en timmerbedrijf F. BAR, GRILL RESTAURANT Onze a/om bekende Luikje-gerechten 1 Ons gezellig terras? Ons late sluitingsuur van de keuken? Onze af/taalservice? BAARN Pinksterbloemhof 5 Heerlijk rustig gelegen aan de rand van Baarn nabij de Praamgracht in het Eemdal, half vrijstaande moderne geschakelde semi-bungalow voorzien van dak- en spouwisolatie en gedeel telijk glas-isolatie, uitstekend onder houden en speels ingedeeld, bouw jaar 1975, omsloten door een fraai aangelegde, zonnige tuin met ruime besloten terrassen. Indeling: begane grond: entree, toi let, ruime woonkamer met plavuizen vloer en open haard (gas). Een ruime U-vormige keuken vormt het hart van het woongedeelte, werk- en eethoek. De keuken, met inbouwboiler (huur) 301., is gedeeltelijk voorzien van ap paratuur. Aparte logeerkamer 14 m2 met wastafel. Bijkeuken en berging met aansluiting wasmachine. Verdieping: ouderslaapkamer met uitzicht op de tuin en voorzien van veel kastruimte. Twee slaapkamers met dakkapel en bergruimte, ramen voorzien van rolhorren. Badkamer met bad, aparte douche, toilet en bi det. Overloop: extra kasten en ruimte voor gasboiler en CV (hete lucht). Algemeen: het huis heeft een heel vriendelijk en speels karakter en is door veel groen omgeven. Gebouwd met duurzame materialen, dus weinig onderhoud. Opp. 312 m2. Prijs: f445.000,-. Alfred Jodocus Kwak, in hoogst ei gen persoon, kwam vorige week naar de Soesterbergsestraat 61. Bij Huis Zekerheid kreeg hij een che que van maar liefst 2000 gulden, bestemd voor het Colombinehuis in de Flevopolder. Het geld was door Huis Zekerheid ingezameld bij de feestelijke opening van het nieuwe kantoor, een aantal we ken terug. De stichting Colombine, in 1977 opgericht door Herman van Veen uit Soest (ook de geestelijke vader van Alfred Jodocus), beijvert zich voor de bouw van een "opvanghuis" voor kinde ren die bijvoorbeeld een zware operatie achter de rug hebben, langdurig ziek zijn of niet lang meer te leven hebben. Het gebouw gaat bestaan uit een "moeder huis" met acht gastenhuisjes, ingericht met spullen uit de diverse Derde Wereldlanden waar de stichting ook ac tief is met hulpprojecten op het gebied van gezondheid, onderwijs, werkgele genheid en milieu. "Alles hangt met elkaar samen," aldus Herman van Veen. "Gezondheid heeft Alfred Jodocus Kwak en Yvonne Alkema van de stichting Colombine, sa men met Toine Born en John den Daas van Huis Zekerheid. met cultuur te maken, politiek met ge loof, geluk met het dagelijks leven. Als die facetten niet meer kunnen stromen gaat er iets mis met het evenwicht. Komt geluk niet meer op de plek waar je het nodig hebt, dan word je ziek, ont staat armoede, verhardt de maatschap- pij-" In Amersfoort is vorige week een overeenkomst ondertekend tussen de voorzitters van de medische sta ven en directies van ziekenhuis Eemland uit Amersfoort, medisch centrum Molendael uit Baarn en Soest, en ziekenhuis St. Jansdal uit Harderwijk, alsmede zorgverze keraar Anova uit Amersfoort en de regiovertegenwoordigers van de zorgverzekeraars Zilveren Kruis en OHRA. Het betreft een overeenkomst waarbij op lokaal niveau inhoud is gegeven aan de samenwerking tussen ziekenhuizen, medisch specialisten en zorgverze keraars met betrekking tot de organisa tie en honorering van de specialistische zorg. Voor verzekerden betekent deze overeenkomst dat partijen in deze regio zich inspannen om de zorgvraag zo goed en zo snel mogelijk te beantwoorden, waarbij zorg op maat het uitgangspunt zal zijn. De landelijke organisaties van specialis ten, ziekenhuizen en verzekeraars heb ben in het Platform Modernisering Cu ratieve Zorg op intensieve wijze met el kaar overleg gevoerd over de inpassing van de aanbevelingen uit het rapport Biesheuvel. Door het uitblijven van een oplossing op landelijk niveau voor de honoreringsproblematiek, heeft minister Borst van VWS in november 1994 richt lijnen uitgevaardigd voor het tot stand brengen van regionale en lokale afspra ken inzake een andere honoreringswijze van medisch specialisten. Regionaal overleg Vertegenwoordigers van de medische staven en directies van de eerder genoemde ziekenhuizen en de betref fende zorgverzekeraars hebben de ge stelde uitnodiging aangenomen. Vanaf begin 1995 zijn ze op zeer intensieve wijze met elkaar in overleg getreden. Een constructieve inzet van alle partijen is van groot belang geweest voor de tot standkoming van deze raamovereen komst voor de regio Amersfoort, Baarn, Soest en Harderwijk. De voornaamste afspraken vastgelegd in deze overeenkomst zijn: het bevorderen van doelmatige en kwalitatief hoogwaardige zorg; de beheersing van de volumegroei en kostenontwikkeling van de medisch spe cialistische zorg; het verbeteren van de vruchtbare samenwerkingsrelaties tussen betrokken partijen. Een belangrijk gevolg van deze overeen komst is dat er goede afspraken zijn ge maakt op het terrein van de honorering van medisch specialisten, waarbij het verrichtingensysteem de facto vervalt, zodat alle energie gericht kan worden op het bieden van goede zorg aan de pa tiënt in de regio. Raamovereenkomst De heden tot stand gekomen raam overeenkomst vormt het uitgangspunt van nader overleg tussen partijen per ziekenhuis. Het gaat hier om een nadere detaillering en vormgeving van zorg- inhoudelijke projecten in combinatie met financiële afspraken. In hoofdzaak kan daarbij een tweetal aandachts gebieden worden onderscheiden: in stellingsgebonden projecten en projec ten die inhoud geven aan het begrip transmurale zorg via een intensievere samenwerking tussen eerste en tweede lijnszorg. Nader overleg met de verte genwoordigers van de eerste lijn is daar voor noodzakelijk. Omdat aangenomen mag worden dat ook de minister het belang van de overeenstemming inziet, verwachten de betrokkenen spoedig de vereiste goedkeuring van de raam overeenkomst. 8®! Zwanikken enkele bedrijfshallen oprich ten. Daarvoor heeft het College inmid dels toestemming verleend, mits er vol doende afstand wordt gehouden tot de begraafplaats. Het bouwplan lijkt echter uit te gaan van slechts twee me.te.r af stand, wat volgens de bedrijven kan omdat de r.k. parochie de strook des tijds heeft verkocht. Het gemeentebestuur acht het van groot belang de omvang van de bestaande bestemming "groenvoorziening" ter plaatse van de perceelsgrens te handha ven en wil daarom een strook van mi nimaal zeven meter aanhouden. De ver koop van de grond door de parochie Het gemeentebestuur wil de waarde volle bomen langs de begraafplaats handhaven. heeft niet automatisch tot gevolg dat daarmee volledige bebouwing van de strook is toegestaan, aldus B. en W., en ook bij eerdere bouwplannen zijn wat dat betreft nimmer toezeggingen ge daan. Tegen een geringe verschuiving bestaat verder geen bezwaar, zodat nog enigszins tegemoet gekomen wordt aan de wensen van de aanvrager. Het Col lege heeft besloten bij de uitvoering van het bouwplan nauwlettend toe te zien op het handhaven van de waardevolle bomen. De brandweer rukte vorige week woensdag met 18 manschappen en groot materieel uit naar het Driftje, waar bij de voormalige timmer fabriek een uitslaande brand was gemeld. Het vuur bleek te woeden in een deel van de loods, die bedekt was met asbestplaten. De brand is vermoedelijk 's middags ontstaan door het gebruik van een snij brander, waarmee de stalen bewapening van de betonnen pilaren werd doorge sneden. Het pand wordt momenteel ge sloopt om plaats te maken voor woning bouw. In totaal ging ca. acht vierkante meter van het dak, dat bestond uit asbestplaten, verloren. De GGD-Eemland stelde een onder zoek in naar de emissie van asbest- deeltjes, die door het "knallen" van de dakplaten in de omgeving terechtkwa men. Er bleek geen sprake te zijn van enig risico voor de volksgezondheid, al dus een woordvoerster van de politie. Door de hitte werden de asbestdeeltjes opgestuwd naar een hoogte van ca. 150 a 200 meter, waar ze door de wind wer den verspreid. De brandweer was binnen acht minuten ter plaatse met een autospuit, een ladderwagen, een hulpverlenings voertuig en 18 manschappen. Met twee lage-drukstralen werden de vlammen Foto: Goos van der Wilt gedoofd. Het nablussen duurde twee uur. De schade wordt geschat op ca. 10.000 gulden. Het bestuur van de Kermispot - het fonds dat elk jaar een flinke som geld verdeelt onder tal van Soester verenigingen en instellingen met zeer uiteenlopende activiteiten - heeft 5000 gulden uitgetrokken voor de organisatie van de Rinke Tolmanprijs 1996. Het College van B. en W. heeft ermee ingestemd de prijs te erkennen als "de poëzieprijs van de gemeente Soest". B. en W. hebben daarbij als voorwaarde gesteld dat de prijs voortaan eenmaal in de drie jaar wordt toegekend. Dat spoort uitstekend met de ideeën van de SLAS - Samenwerking Literaire Activi teiten Soest - die de poëziewedstrijd (opnieuw) gaat organiseren. De SLAS riep drie jaar geleden de Rinke Tolman prijs in het leven, maar dat beperkte zich toen tot een eenmalig evenement. De Rinke Tolmanprijs 1993 werd een groot succes. De jury moest maar liefst 220 gedichten doorlezen, afkomstig van dichters uit heel Nederland en Vlaanderen, en allemaal over het thema "Het verloren landschap". De SLAS had dat destijds ontleend aan het kunst werk "The Lost Landscape" van de Soester kunstenares Mari Shields. De prijsuitreiking vond plaats tijdens een grootscheepse literaire manifestatie in het gemeentehuis van Soest, met o.a. een optreden van Marion Bloem, die de (ziek geworden) dichter Remco Campert en de (eerder al afgemelde) dichter Rutger Kopland verving. De Rinke Tolmanprijs 1993 werd uitein delijk gewonnen door een Vlaming, Frans Brocatus, met het gedicht "Land schap met koets en paard". De prijs (een geldbedrag en een oorkonde) werd hem uitgereikt door gedeputeerde Jippe Hoekstra van de provincie Utrecht. Di rect gingen er ook toen al stemmen op om de "poëzieprijs Rinke Tolman" een permament karakter te geven en bij voorbeeld om de drie of vijf jaar te her halen. Uniek De SLAS is het (voor Nederland unieke) literaire samenwerkingsverband van de instellingen die in Soest allemaal op een of andere wijze te maken hebben met poëzie: Openbare Bibliotheek, cul tureel centrum C-drie, vereniging Artishock, poëziekring Eemland, boek handel Van de Ven. Zij organiseerde het afgelopen voorjaar - ter gelegenheid van het 50e bevrijdingsjubileum - ook het zeer geslaagde project met levensgrote verzetsgedichten op de verkiezings borden in Soest en Soesterberg. Ook de SLAS zélf heeft de gedachte van een "permanente" poëzieprijs na het succes van de eerste nooit meer los gelaten. Een belangrijke drempel was echter dat er voor de organisatie van een poëziewedstrijd - waarvan de deelname openstaat voor zowel professionele als "zondagsdichters" - wel heel erg veel komt kijken, vooral ook financieel. Daarom werd opnieuw een beroep ge daan op de Kermispot. 'Bredere uitstraling' Het voorstel van de SLAS viel bij het bestuur van de Kermispot in goede aarde, maar het stelde als eis dat de prijs een "bredere uitstraling" naar de Soes ter bevolking zou krijgen dan in 1993. De SLAS wil daaraan tegemoetkomen door wedstrijdreglementen in Soest en de regio ruimschoots bekend te maken en het winnende gedicht ergens in de gemeente Soest in grote letters op een blinde muur aan te brengen. De officiële uitreiking van de Rinke Tolmanprijs - de SLAS denkt daarvoor bijvoorbeeld aan een landelijk bekende persoonlijkheid als oud-milieuminister Pieter Winsemius - zal in elk geval plaatsvinden op vrijdag 19 april 1996 in de raadzaal van het ge meentehuis (een paar dagen voor "De Dag van de Aarde"), waaraan waar schijnlijk ook het thema voor de wed strijd zal worden ontleend. Verder dacht de SLAS aan de uitgave van de drie bekroonde gedichten in een fraaie brochure, die in grote oplaag on der de Soester bevolking verspreid zou kunnen worden, maar het bestuur van de Kermispot heeft daarvoor een inte ressant alternatief aangegeven. Het stelt voor de drie bekroonde gedichten op ansichtkaarten af te drukken, omdat er dan "bewuster" mee wordt omgegaan door het publiek. Permanent Het College van B. en W. heeft tenslotte ingestemd met het voorstel om de Rinke Tolmanprijs van volgend jaar aan te merken als "de poëzieprijs 1996 van de gemeente Soest", mits wordt uitgegaan van het eenmaal in de drie jaar toeken nen van de prijs. Het permanente ka rakter van de Rinke Tolmanprijs - ook in de jaren 1999, 2002, 2005 enzovoort - lijkt daarmee verzekerd. De SLAS kan zich nu verder gaan be zighouden met de opzet en de uitwer king van het evenement. Over de ver dere gang van zaken - met name de wedstrijdreglementen en de organisatie van de prijsuitreiking - wordt in het ko mende najaar duidelijkheid verschaft.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3