SAIL'95 'SATT '95' FOTOPAKKET arttóhocK I Wij zijn dicht Wij zijn weer open Hans en Annie de Boer: Soesters met veel kilometers-in-de-benen Voetpad lage Dalweg wordt beter \luur 'De Pyramiden': tien procent korting op alle bestellingen Wildschut Optiek Willem van Oosten Willem livan Oosten fotografie Lintjes gaan straks anders fACWEËLl PAGINTÏ 'Oblomov' Wie vergelijkt leest de Soester Courant SOESTER COURANT Rok tussen spaken: fietster gewond Na Fietsvierdaagse en Strandzesdaagse WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 Leemgrind is iets te grof uitgevallen insluiper slaat toe aan Steenhoffstraat heeft een zéér voordelig en handig voor u (van fjk3r?5v oor f39,95) Inbrekers mikken op de horeca Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Portemonnee weg uit winkelwagentje Nieuwe poliklinieken Molendael Baarn Actie duurt tot eind augustus Prinsesjes :n, Plaats Steenhoffstraat 46, tel. 19577 |j Donderdag 10 augustus: Het boek 'Oblomov' van I. Goncharow geniet zo'n status dat de naam van de hoofdpersoon internationaal werd ver eeuwigd in de term 'oblomovisme'. Het woord staat voor een levenshouding van ziekelijke onverschilligheid en patholo gische daden-loosheid, een geestesge steldheid die de hoofdpersoon in extremo bezit. De film toont ons het Rusland van ver voor de Revolutie (1858), de tijd waarin Russen van aristocratische afkomst nog konden rekenen op een jaargeld van een verafgelegen landgoed en minstens over één levenslang trouwe dienaar konden beschikken. In de eerste scènes van de film worden we meegenomen naar de halfduistere vertrekken van een huis in St. Petersburg en belanden bij de divan waarop Oblomov zijn lethargisch leven doorbrengt. Waarom opstaan, naar buiten gaan of iets ondernemen? Het liefst ligt hij gevaarloos te dutten en herinnert hij zich de aangename uren van zijn jeugd vriend Stolz. Deze is in alles het tegen overgestelde van Oblomov. Hij is per fect gekleed, handig in zaken doen en vertoont zich veel en nadrukkelijk op belangrijke partijtjes in de stad. Hij draagt Oblomov uit deel te gaan nemen aan het leven en introduceert hem in zijn kennissenkring. Oblomov verveelt zich in de kringen van Stolz, valt in slaap op feestjes en ziet niets in de daar heersende oppervlakkigheid. Hij wil steeds zo snel mogelijk weer naar huis. Op het moment dat Oblomov af wil haken ontmoet hij Olga, een vrien din van Stolz, en wordt tot over zijn oren verliefd. Als Stolz voor zaken af wezig is krijgt Oblomov zijn kans. Hij bruist van het leven en stelt alles in het werk om de genegenheid van Olga te winnen. Uiteindelijk komt zijn twijfe lende en lethargische aard weer boven en deinst hij terug voor een huwelijks aanzoek. Dan keert Stolz terug... De eigenlijke titel van de film 'Enkele dagen uit het leven van Oblomov' is toepasselijk. Mikhalkow putte voorna melijk uit de eerste twee delen van de roman. In een lange epiloog wordt het een en ander vertelt uit het laatste deel. De psychologische achtergronden van de hoofdpersoon krijgen bij Goncharow veel aandacht, Mikhalkow tracht deze achtergronden met filmische middelen te schetsen. De momenten in de don kere kamer worden doorsneden met flashbacks uit Oblomows jeugd. Deze jeugdscènes zijn in heldere pasteltinten gèfilmd, ze zijn dromerig van toon en krijgen een vervolg in het tweede deel van de film als Oblomov zijn tijd met Olga doorbrengt. Deze scènes waarin de filmer de karakters en emoties van de spelers vertaalt zuiver in beelden, blijven het meest bij. Zij bepalen ook Mikhalkow's houding naar Oblomov: hij is weliswaar een nietsnut, maar een uiterst sympathieke. Nikita Mikhalkow (1945) komt uit een familie van dichters, schrijvers en schil ders. Hij studeerde toneel en acteerde in verschillende stukken en films. Later volgt hij zijn oudere broer, Andrei Konchalovsky, op door naar de film academie in Moskou te gaan. In 1974 regisseerde hij zijn eerste film. Andere films van zijn hand zijn: 'Vijf avonden' (1978), 'Zonder getuigen' (1983), 'Urga' (1991) en 'Burnt by the sun' (1994). De twee laatste werden eerder in het Filmhuis vertoond. Aanvang: 20.30 uur..Entree: f 7,50; cjp/65+ f 5,-. m.i.v. maandag 14 augustus dinsdag 29 augustus Zuidpromenade 14, Hartje Zuid, Soest. Een vrouw uit Amersfoort, die op de Soesterbergsestraat fietste, werd zondagmorgen het slachtoffer van een onfortuinlijke val. Toen haar rok tussen de spaken kwam viel ze met haar hoofd tegen een lantaarnpaal en vervolgens op het fietspad. Met een hoofdwond en diverse schaafwonden werd ze voor on derzoek naar Molendael-Soest gebracht. "De Pyramiden", het bekende pizza- en shoarma-restaurant aan de Soesterbergsestraat 20A, viert deze maand een soort verjaardags feestje. Het is acht jaar geleden dat eigenaar Mimo Tadros het toenma lige restaurant De Kroon overnam en er een van de drukste horecazaken van Soest vestigde. Acht jaar is natuurlijk geen officieel ju bileum, maar de hele maand augustus geeft Mimo wel een feestelijke korting van maar liefst tien procent op alle be stellingen. Dat geldt niet alleen voor de prijs van de maaltijden die ter plaatse geserveerd worden, maar óók voor de "afhaal" en de bezorging. Daarnaast blijft ook de stempelactie - bij een volle kaart (6 stempels) een korting van 15 gulden of een Egyptische papyrus - ge woon "doorlopen". In acht jaar tijd heeft Mimo Tadros, sa men met zijn broer Sammy, die zich vooral bekwaamd heeft als de grote pizzamaker van De Pyramiden - een uitstekende reputatie opgebouwd, die tot ver buiten Soest rijkt. "Er komen vaak mensen uit de omgeving, die ónze gerechten willen hebben," aldus Mimo. "Die komen bijvoorbeeld speciaal af op onze pizza-De Pyramiden of de pizza- Calzone Mimo." Egyptisch element Het menu van De Pyramiden vermeldt een uitgebreide lijst van zeer smakelijke gerechten, waarin het "Egyptische ele ment" (Mimo's geboorteland) zeer her kenbaar aanwezig is. Mimo zit al 22 jaar in het vak, was in Egypte maitre-de- hotel in een gerenommeerd restaurant in Fajum (bij Cairo) en vluchtte 17 jaar geleden naar Nederland, omdat hij on overkomelijke problemen kreeg met de toenmalige machthebbers. Voor zijn komst naar Soest had hij o.a. een Itali aans restaurant aan het Leidseplein in Amsterdam, maar hoewel hij inmiddels volledig Nederlander is verloochent hij zijn Egyptische komaf niet, en zeker niet in de keuze van de gerechten op de menukaart van De Pyramiden. Uit de Egyptische keuken komen o.a. de shoarmagerechten in talrijke variaties en een flink aantal Egyptische speciali teiten. Maar ook de Nederlandse keu ken - saté, wiener schnitzel, biefstuk en een varkenshaasje, om maar wat te noe men - is volop present, en dat geldt mis schien nog wel sterker voor de Itali aanse: meer dan 25 pizza-variëteiten staan er op de kaart, plus enkele andere Italiaanse specialiteiten. Unieke pizza's De unieke pizza-De Pyramiden zal men inderdaad nergens anders kunnen aan treffen: de dubbelgevouwen (dus lang warm blijvende) pizza die niet alleen ge vuld is met tomaat, kaas, champignons en saus, maar ook met shoarma. Deze smakelijke pizza is ook verkrijgbaar in een kleiner model. Ook de pizza-Cal- zone Mimo is uniek: eveneens dubbel gevouwen en gevuld met tomaat, kaas, salami, artisjok, "ham, champignons, pa prika en kappertjes. Wie echt wil smullen - en deze maand Mimo (r) en Sammy Tadros ook profiteren van de feestelijke korting van tien procent - moet beslist eens een hapje gaan eten aan de Soesterbergsestraat 20A. Afhalen kan natuurlijk ook, en bestellingen van mi nimaal 20 gulden worden desgewenst thuisbezorgd (f 2,50 extra) met de in middels in heel Soest bekende Pyramiden-auto (met een minimodel van de drie beroemdste piramiden van Egypte op het dak). Bij bestellingen van meer dan f 60,- krijgt men overigens altijd een flesje wijn gratis, en als het totaalbedrag de 100 gulden overstijgt wordt dat zelfs een grote fles. De Pyramiden is (behalve op maandag) elke dag geopend vanaf 15.00 uur. Voor het bezorgen of reserveren van bestellin gen kan men terecht op tel. 12222 of fax 21860. sein, ich met de lin, bben. De es Juliana rene op de J* ïas °i12e Prii^ 'e prinsesje^ e,en Plaats! In klasverba, •n zich over L 1 spoedig kim lolland staat e! n .een popp prinsesjes spw :1e fotografe,? nvarücelijk «jes in het». n ook fd in nich vonS? ditweerzien, titelden de p» onder c vefl "Leemgrind", zo heet het materiaal waarmee de nieuwe voetpaden langs de (lage) Dalweg - ter hoogte van de Haverweerd en de Akkeren - zijn aangelegd. De structuur is iets te grof, maar dat wordt binnenkort verbeterd. Volgens D. van Boven van de gemeente Soest zijn er tot dusver nauwelijks klachten geweest over de grove struc tuur van het nieuwe voetpad, dat - zo als de naam al aangeeft - uit leem en grind bestaat. Maar hij kan zich wel voorstellen dat het voor mensen met open schoenen geen pretje is om het "trottoir" in deze vorm te gebruiken. "Het is natuurlijk niet de bedoeling dat je bij iedere stap kiezels tussen je tenen krijgt..." De aanleg van het voetpad is een onder deel van de totale opknapbeurt van de zgn. HAD-flats (Haverweerd, Dalweg, Akkeren) en is volgens Van Boven ook uitgebreid in de inspraak aan de orde geweest. Er waren destijds geen bezwa ren tegen het ontwerp van landschaps architect Haver Droeze, van wie het toe passen van leemgrind voor voetpaden a --- volgens Van Boven eeiksoort "handels- j J, tj merk" is. Ook bij Aqua Indoor en oaarn rondom het gemeentehuis is leemgrind egetoclü gebruikt, en zonder problemen, n een onverge-T .Md inwöncnvj; Leemgrind is een "natuurprodukt". Het ...P J^Kihteq wordt gedolven in afgravingen, o.a. op iJKe tamilif de Veluwe, maar de kwaliteit varieert soms. "Het voldoet wel," aldus Van >nze gemeente Boven, "maar zoals het er nu ligt is het twee meisje te grof. Dat wordt nog verbeterd, want bevolking aar we zitten nog in de onderhoudsfase." ouquet enaaa. Bij droog weer mogen de kiezels eigen- quetje aange- lijk niet los liggen, en als het nat is mag -theater werd: er ook geen modderpoel ontstaan. Om :ren een vooi- dat laatste tegen te gaan is er trouwens vele ouderen onder de leemlaag een puinfundering aangebracht, irde de feest- r 1 verschillende Greppels de openlucht Het weer is een belangrijke factor voor VA.I het functioneren van de greppels, die eveneens langs de Dalweg zijn aange bracht. Het is de bedoeling dat deze "slootjes" en de nieuwe waterpartijen - zoals bij de Akkeren en op de hoek van praatje make* ide de aanbie- wagentje, dj reman uit So^ ™met eenleui >aar en deprij. Margriet, wen van dit feesi de Dalweg/Koningsweg - het hemelwa ter van de flats opvangen. De greppels en waterpartijen staan overigens niet met elkaar in verbinding. Door de droogte van de afgelopen weken is er nog geen water te bespeuren geweest, maar dat is een kwestie van tijd. Vreemd genoeg is het natte voorjaar - iets minder recent - er de oorzaak van dat de zaag, het kunstwerk dat kunste naar Egbert de Rooij ter vervanging van de "weggebouwde" (geschildere) zaag verdient n :stuur aan de lai bloemstuk erende bloe- ormden een :ereplaatsjein Uit een woning aan de Steenhoffstraat bleek vorige week de inhoud van twee portemonnees te zijn verdwenen. De politie houdt het op een insluiper, die mogelijk gebruik heeft gemaakt van het feit dat het bovenste deel van de tweedelige voordeur niet op slot was. Een buurtonderzoekje leverde niets op. anjedag, een na vijf jaren' ing. De vlag 9 n daarin ver- - i -sjes. Wij zul- ft ïs wat in ons leer F.P.M, nemen van eve van hel f te willigen; (A.P.V.); van stand- oals opbij- ns in auto- et verlaten e worden; en ter ver- aanvraag middellijk Wie naar "SAIL'95" gaat wil natuurlijk goede foto's maken. Willem van Oosten helpt u daar graag bij. Hij stelde een zéér voordelig en handig "SAIL'95"-FOTOPAKKET voor u samen. Alleen de 2 Kodak 200 kleurenfilms voor 24 opnamen'per film en de kant-en-klare Kodak "Stretch"(panorama)-camera leveren u al een aardig voordeeltje op Alles wat u er verder bij krijgt isGRATISJ!! lenteken- 1995 op )mform vings- Dpvang en Oort* doel te ing ad. de alge- i combi* ierhoud icht van nderop- t opge- sn gefi" rieid af- j alsdan dat de de Na erschot Soest, Soestdijk, Hoogland jgebe- ie Bel de be- mform y komt len ge- Zoals elk jaar zullen ter gelegen heid van Koninginnedag in 1996 koninklijke onderscheidingen wor den uitgereikt. Maar vanaf heden gaat dat er anders aan toe. Dit als gevolg van de aanvaarding door het parlement van een herziening van het decoratiestelsel. De belangrijkste verandering betreft de criteria die zullen worden gehanteerd. Meer dan vroeger ligt de nadruk op de bijzondere verdiensten van de voor een onderscheiding voorgestelde persoon. Daarbij telt hetgeen betrokkene in een betaalde functie heeft gedaan alleen nog maar als een aanvullende element mee. Verder is het de bedoeling dat een be tere spreiding van onderscheidingen over alle bevolkingsgroepen wordt be- reikt. Een andere wijziging betreft de ere-me- dailles in de orde van Oranje-Nassau. Deze zullen vanaf Koninginnedag 1996 niet meer worden uitgereikt. Nieuw is de ridderlijke graad van Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Informatie over de mogelijkheden om iemand voor een koninklijke onder scheiding voor te stellen en de wijze waarop dit kan worden gedaan wordt gegeven door het kabinet van de burge meester (mevrouw S.J. Wolzak, tel. 93443, of de heer A. v.d. Haar, tel. 93450). Het is belangrijk dat voordat een decoratievoorstel wordt ingediend met de burgemeester of met het kabinet van de burgemeester is overlegd. Verzocht wordt gebruik te maken van het aanvraagformulier dat bij het kabinet verkrijgbaar is. Belangrijk is ook dat het formulier uiterlijk 1 septemeber a.s. bij de burgemeester is ingediend. De voetpaden langs de lage Dalweg krijgen waarschijnlijk nog een fijnere structuur. op de muur van de Haverweerdflats heeft gemaiakt, nog steeds niet geplaatst is. Volgens Van Boven is het absoluut noodzakelijk dat de zaag in een droge fundering wordt verankerd, en dat is nog niet het geval. Onbekende daders hebben in de nacht van zondag op maandag ingebroken in restaurant 't Hoogt aan de Van Weerden Poelmanweg. Ze slaagden erin het be drijf binnen te komen, maar werden ver moedelijk gestoord door het alarm, dat om ca. 00.45 uur afging. In eerste in stantie leek er niets vermist te worden, maar later werd in de berm een kratje bier aangetroffen dat ze waarschijnlijk hadden willen meenemen. Twintig minuten later ging ook het alarm bij de snackbar aan de Soesterbergsestraat in Soestduinen - bij de overweg - af. Daar werd vastegsteld dat de inbrekers er vandoor waren ge gaan met o.a. een magnetron. Een on middellijk ingesteld onderzoek in de omgeving leverde geen tastbaar resultaat op, althans niet waar het de daders be treft. De magnetron werd overigens enige tijd later in het bos teruggevon den. Een 61-jarige Soesterse merkte vorige week tijdens het boodschappen doen aan de Zuidpromenade dat haar porte monnee verdwenen was. Een onbe kende dader moet kans gezien hebben de portemonnee uit haar tas, die ze in het winkelwagentje had gelegd, weg te nemen. Er zaten ca. 150 gulden en een aantal pasjes in. Om ruimte te maken voor de ver bouwing van de polikliniek in het hoofdgebouw van het ziekenhuis in Baarn, is een deel van de personeelsflat verbouwd tot polikli niek. Sinds maandag 31 juli houdt een aantal specialisten hier hun spreekuur. In het kader van de verbouwing van het ziekenhuis in Baarn is een gedeelte van de personeelsflat verbouwd tot polikli niek. De personeelsflat ligt schuin te genover de bestaande polikliniek. Door de extra ruimte die hierdoor ontstaat kan de poliklinische dienstverlening tij dens de verbouwing ongestoord door gang vinden. De bouw van deze twee tijdelijke poli klinieken is in april jl. gestart en zeer voorspoedig verlopen. De nieuwe entree biedt ook toegang tot de reeds be staande poliklinieken KNO, allergologie en oogheelkunde. De aankleding is zeer fraai en geeft een goede indruk van de sfeer in het toekomstige vernieuwde zie kenhuis. In september 1996, als de verbouwing afgerond is, komen de verpleeg- afdelingen en de spoedeisende hulp te rug van Soest naar Baarn. Tot die tijd vinden alle opnames in Soest plaats. De polikliniek in Baarn blijft gedurende de bouw in volle omvang open. Specialismen De specialismen neurologie, neurochirurgie, longgeneeskunde, dermatologie, kindergeneeskunde, reumatologie en anesthesie (pijn bestrijding) verhuizen van de bestaande polikliniek naar de nieuwe poliklinieken in de personeelsflat en liggen rechts van de nieuwe ingang. Links daarvan bevin den zich de poliklinieken van de KNO, allergologie en de oogheelkunde. De overige specialisten houden spreekuur in de bestaande polikliniek in het hoofdgebouw. De specialisten blijven hun normale spreekuur houden. De polikliniek in Baarn is te bereiken onder het telefoon nummer: 02154-11122 (per 10 oktober 1995: 035-5411122). De ingang van de nieuwe polikliniek units in de personeelsflat ligt schuin te genover de bestaande polikliniek. Bewegwijzeringsborden geven aan waar wat te vinden is. Driehonderd kilometer fietsen, thuis een weekje uitpuffen en ver volgens nog eens honderdveertig kilometer strandwandelen. Hans en Annie de Boer uit Soest hebben op z'n minst sterke benen, en daar zit ten sinds de vorige maand ook heel wat kilometers in... Het Soester echtpaar van de Van Hamelstraat - Hans is in Soest vooral bekend als oud-besteller van de PTT - heeft de afgelopen weken meegedaan aan twee sportieve evénementen: de Drentse Fietsvierdaagse (van 11 t/m 14 juli) en de Strandzesdaagse (van 24 t/ m 29 juli). Met de zinderende hitte van de afgelopen maand mag dat een hele prestatie worden genoemd. Voor de Fietsvierdaagse draaien ze hun hand intussen al niet meer om. Ze heb ben intussen al een keer of zes, zeven meegedaan en beschouwen het fietsen in Drente als een aangename vorm van vrijetijdsbesteding. En vrije tijd hebben ze zat, sinds Hans de Boer een paar jaar geleden met vut ging. Fietsen, dat is hun hobby, maar het was een uitdaging om nu ook eens mee te doen aan de Strandzesdaagse, die op 24 juli in Hoek van Holland van start ging. "We fietsen eigenlijk liever dan. dat we lopen, maar we wilde dit op z'n minst één keertje meemaken," aldus Annie de Boer. Of ze volgend jaar weer meedoet weet ze nog zo net niet. Haar man is in elk geval wel erg enthousiast geworden. "Volgend jaar ga ik weer, desnoods al leen." Voor zover ze weten waren ze dit jaar de enige deelnemers uit Soest. De 37e editie van de Strandzesdaagse voerde hen van Hoek van Holland naar Wassenaar, van Wassenaar naar Noord- wijk, van Noordwijk naar IJmuiden, van IJmuiden naar Eemond. van Eemond naar Callantsoog en van Callantsoog naar Den Helder. De etappes waren niet allemaal even lang, maar dat deerde de (in totaal 1000) wandelaars niet. "Maar soms moesten we nog een paar kilome ter extra lopen naar ons tentje, en dat viel in die hitte dan vaak nog wel even tegen." Mul zand De wandelaars sliepen 's avonds in ten ten op sportvelden in of bij de verschil lende etappeplaatsen en kregen daar ook het diner aangeboden. De route voerde hen langs een flink deel van de Nederlandse Noordzeekust, meestal vlak bij de waterlijn, over het harde zand. "Maar als het vloed was moesten we door mul zand, en dat is heel zwaar," verzucht Annie, die dan ook een flinke blaar heeft opgelopen. Op sommige plaatsen was het strand erg stil en verlaten, op andere momenten bevonden ze zich tussen de krioelende massa's strandgasten, waar tussendoor ze dan hun weg moesten zien te vinden. In het algemeen probeerden ze met een vroege start - meestal tegen een uur of acht, op één dag echter al om kwart voor zes - de drukte zo veel mogelijk te vermijden. Twee jaar geleden hadden ze zich ook opgegeven voor de Strandzesdaagse, maar toen werd het evenement een mis lukking door het slechte weer. "We heb ben het toen de tweede dag al moeten opgeven, omdat er een complete natte moeson losbarstte," aldus Hans de Boer, die het meedoen als een beleve nis heeft ervaren. "De onderlinge sfeer is heel goed. 's Avonds lig je dan lang uit te bunkeren of je staat in een lange rij voor de gaarkeuken, maar het is al lemaal erg gezellig." 'Alleen voor hem' Hans de Boer heeft, zoals gezegd, de smaak te pakken. Annie laat weten dat ze "eigenlijk alleen voor hem" is mee gegaan, en aarzelt nog een beetje. In oktober moeten ze beslissen of ze in 1996 weer mee zullen gaan (a f 240,- per persoon). Of ze de Vierdaagse van Nijmegen nog eens zullen lopen? "Mis schien, maar dat is natuurlijk helemaal erg zwaar..." Voor de Strandzesdaagse hebben ze wel een beetje geoefend, maar niet echt fanatiek. "We zijn wel eens naar Hilversum gelopen, en een rondje naar Soesterberg, dat hebben we ook gedaan?' Het echtpaar heeft ook wel deelgenomen aan wandeltochten van Olympia, de Soester wandelsport club. Vanuit Den Helder, waar hun inspan ningen werden beloond met het gebrui kelijke flesje Noordzeestrandzand, zijn ze met de auto - die hebben ze dus óók - teruggekeerd naar Soest. De wagen was daar gebracht door hun zoon Marcel, die zelf de 160 kilometer naar Soest terugfietste. De appel valt dus niet ver van de stam... Hans en Annie de Boer zijn inmiddels wel weer uitgerust van de vermoeienis sen.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5