Sportiviteit, techniek en cultuur staan centraal tijdens Gildeweek Schieten, teren dansen om gildsboom, pijlers uit een ver verleden i Teren, oud ritueel gebruik Gildefeesten Soest 1995 programma-overzicht Gildsboom en 'Babyloontje' WOENSDAG 16 AUGUST! IS 1995 SOESTER COURANT PAGINA 13 Jacob van Gaesbeek- avondwandeling op 22 augustus Gildefeesten gaan terug op oude gebruiken 1'tüL .-nv Verkeersmaatregelen i.v.m. Gildefeesten Kankerbestrijding zoekt collectanten ANBO op safari in Beekse Bergen Elk schuttersgilde wat zichzelf res- I pecteert, heeft op gezette tijden zijn teerdagen of teeravonden. Want te- ren hoort vanouds bij het gilde. De gilden in het algemeen, ook de schuttersgilde, gaan in de vorm, zo- j a|s we die kennen, terug tot de 14e en 15e eeuw, de jaren 1300 tot J1500 na Chr. I De benaming schuttersgilde is eigenlijk I foutief en in ieder geval verwarrend I Hoewel de schuttersgilde wel enige lïorm van schieten beoefenen, is lang I niet altijd hun oorsprong terug te bren- I gen naar een beschermende taak door i middel van wapens. I Bij het woord schut denkt men aan I schieten. Niets is minder waar. Schut I tornt van het werkwoord schutten en betekent hier beschutten, beschermen, zorg hebben voor. Verwante begrippen zijn beschot, schutting; het zijn aandui- I dingen voor de opsluiting van iets, dat I daardoor beschermd, beschut wordt te- 1 gen invloeden van buiten. De vanouds I schietende schuttersgilden zouden ei- I genlijk schutsgilden moeten worden ge- I noemd. I Maar wat is toch de betekenis van het «oord gilde? De etymologie wijst ons naar de gildemaaltijd, het teren. Een vereniging is pas af wanneer er wordt gegeten, liefst georganiseerd en samen. Hierdoor toont men zich als geheel. In het Middelnederlands heet de gilde- J maaltijd eenvoudig: gilde. Maar gilde I betekent tegelijk verbond. In oude talen I betekenen de verschillende woorden I voor gilde behalve broederschap en feestmaal allereerst betaling, inleg, ge lag en ook offer. Op deze wijze komen we met de oor sprong van de gilden in de germaanse rild'^700' he'jaar 400 na Chr- Een gilde rs dan een gezelschap, waarvan de schanT 1'nf 'dra8en aan een gemeen- verh^rf J maalt'id- Het is dan een verbond van gelijkberechtigde vrije mannen, in stam of buurtverband, be rustend op twee hoofdelementen nl. een religieus en een maatschappelijk ele ment en dit laatste weer uiteenvallend in een element van onderlinge trouw en een van elkaar bijstaan in de strijd. Rond Pinksteren Onze voorouders verbonden zich tot gezamenlijke offeranden aan de goden en gemeenschappelijke offermaaltijden bij bepaalde godsdienstige voorjaars feesten rond de tijd van Pinksteren of rond 1 mei. Dit was hun religieuze vooijaarscultus. Heel veel gilde schieten nu nog op tweede Pinksterdag om een nieuwe koning. Ook bij het Soester gilde was het vroeger op die dag. Zij verbon den zich voorts tot ouderlijke trouw en hulpbetoon (broederschap) en tot een strijdbaar genootschap om zich te ver weren tegen kwade elementen buiten de eigen gemeenschap (weerbaarheid). Het devies was: eert de goden, wees elkaar trouw en wees dapper. De drie ger maanse aspecten van offer, saamhorig heid en wapenbroederschap of anders gezegd: godsdienstigheid, broederschap en weerbaarheid zijn ook nog de hoofd pijlers waarop het gildewezen berust. De vergaderingen van onze germaanse voorouders waren tegelijk een gezamen lijke offermaaltijd. Niet als een prettig vermaak maar als een persoonlijk offer ritueel. Want spijs en drank moesten eerst als een persoonlijk offer (inlage) bijeen worden gebracht. In de vorige eeuw sprak men bij teerdagen nog wel van: zijn gild eten. Zaterdag 26 en zondag 27 augustus zal de Blaak, het feestterrein van het Groot Gaesbeeker Gilde uit Soest, weer volstromen met duizenden be zoekers en honderden deelnemers aan o.a. Volksspelen, Volks- paardenfeest en de diverse schiet wedstrijden en het Koningschieten. In de week daaraan voorafgaande zijn er al diverse activiteiten waar minstens zoveel mensen actief of passief bij aanwezig kunnen zijn. Aangezien-de feesttent donderdag 24 augustus pas geheel ingericht kan zijn, is het gilde bijzonder blij dat het voor de voorgaande activiteiten al jaren gebruik kan maken van de schaapskooi van de fam. V.d. Grift, die hier dichtbijgelegen is aan de Ferd. Huycklaan. Dansen om de gildeboom Om de vier jaar kent het gilde een teer- jaar, waarin enkele zeer oude gebruiken van deze eeuwenoude vereniging in ere gehouden worden. Eén daarvan is het middels een gezamenlijk feestmaal ver teren van de landopbrengst door de gildeleden, waaraan dit jaar zijn naam ontleent. Een andere traditie zal op zon dag 20 augustus op de hoek Lange Brinkweg/Grote Melmweg plaats heb ben. Na de plechtige eucharistieviering met gilde-eer in de Petrus en Paulus parochie om 11.00 uur zal daarheen koers gezet worden. Voorafgegaan door het gildekorps met in hun midden de Bode, die in zijn kruiwagen het al even traditionele 'slokje' meebrengt, is iedere belangstellende welkom in optocht mee naar de Gildeboom te gaan. Daar zal onder de vrolijke noten van de eveneens meegekomen Eemlander Blaaskapel gedanst worden om en onder de linde boom, een zeer oud gebruik, dat zelfs wijst op Germaanse overblijfselen. On derwijl wordt de voorraad van de bode onder alle aanwezigen broederlijk ver deeld. Hierna trekt het geheel nog naar het Gildehuis aan de Steenhoffstraat, waartoe iedereen uitgenodigd wordt en waar de blaaskapel voor een gezellig vervolg zal zorgen. Fietsen en lopen Dat Soest en omgeving mooi is weten de meesten uit ervaring wel, maar toch slagen Tempo Toer Soest en het Wandelcomité 'Jacob van Gaesbeek er elk jaar weer in een andere kijk op deze voor velen zo vertrouwde omgeving te geven. Maandag 21 augustus is er een fietstocht van ca. 30 kilometer en dins dag 22 augustus kan men wandelend hiervan genieten. Voor beide activiteiten kan vanaf 18.00 uur ingeschreven wor den bij de hierboven genoemde schaapskooi. Woensdag 23 augustus zullen de deelnemers aan de Gildeloop waarschijnlijk minder oog voor de om geving hebben, als zij hun rondjes van 2500 meter afleggen. Maximum afstand is tien kilometer op deze inmiddels re gionaal bekende wedstrijd van A.V.Pijnenburg waarvoor men vanaf 18.15 uur kan inschrijven in de reeds genoemde schaapskooi. Door de jeugd wordt er eerst gestart voor een afstand van 2,5 kilometer en daarna vindt de start plaats voor alle overige deelne mers. Burgemeester versus ouderman Op dinsdagavond zullen op de Blaak tevens een groot aantal tractoren voor spektakel zorgen. Hun respectievelijke chauffeurs zullen moeten tonen dat zij uiterst vertrouwd zijn met hun machines door een parcours met diverse hinder- nissen zo correct mogelijk af te leggen. I Aan vindingrijkheid heeft het de spe ciaal hiervoor verantwoordelijke com missie al jarenlang niet ontbroken en ook dit jaar zal men ongetwijfeld de i deelnemers weer met zeer ludieke pro blemen opzadelen. Eén rit trekt speciaal de aandacht, want daarin zal burge meester Hans de Widt het opnemen te gen Wim v.d. Breemer, de ouderman van het gilde. De laatste lijkt als boeren zoon in het voordeel, maar aangezien hij nog uit het tractorloze tijdperk stamt dienen de kansen van onze burgervader niet uitgevlakt te worden. Weense avond Donderdagavond 24 augustus zal de feesttent klaar zijn voor de ontvangst van honderden liefhebbers van het Weense lied en operettemuziek uit o.a. Die Fledermaus. De Gooise Operette heeft zijn sporen hierin ruim verdiend en is al lang geen onbekende in Soest. Zij zullen daarbij in enkele stukken bege leid worden door het Heerlense salon orkest Da Capo, dat ook individueel zal laten horen waar het allemaal toe in staat is. Deze soort muziek is het laatste jaar weer sterk in de belangstelling komen te staan en dat is te merken in de voor verkoop voor deze avond. Verzeker u daarom van een plaats! De kaarten zijn voor f 15,- te verkrijgen bij de volgende adressen VW Soest, Steenhoffstraat 9a; Tabakorie J. Akkerman, Steenhoffstraat 62; Tabakorie De Beer, Tamboerijn 7; Rijwielspecialist Jac. de Bruin, Gallen- kamp Pelsweg 1. Ouderencontactmiddag De Ouderencontactmiddag op maandagmiddag 28 augustus georgani seerd door de gezamenlijke Soester ouderenbonden is inmiddels een niet meer weg te denken programma-onder deel. Het gilde biedt het programma 'Nostalgia' aan, terwijl er verder wordt gezorgd voor alles wat er nodig is om er een gezellige middag van te maken. Het programma wordt afgesloten met een feestavond voor de jeugd. De Veronica Drive-in-show zal op maandagavond 28 augustus de laatste tophits ten gehore brengen. De Gildefeesten Soest 1995 bieden dan ook een afwisselend sportief, muzikaal, folkloristisch en cultureel programma in de periode van 20 tot en met 29 augus tus rondom het jaarlijkse Koning- schieten van de gildebroeders van het Groot Gaesbeeker Gilde. De meeste ac tiviteiten worden in de avonduren geor ganiseerd, slechts in het weekend 26/27 augustus zal gedurende de gehele dag een afwisselend en ook voor publiek zeer aantrekkelijk programma worden geboden. Feestavond en Koningsbal Ook op zaterdag 26 augustus en zondag 27 augustus zal 's avonds in de feesttent gezorgd worden voor gezellige avonden. Op zaterdag is dit een feest/dansavond met Les Cigales en optredens van Harry Slinger en de Sjonnies, op zondagavond is dit het Koningsbal met de MAGIC Show Band. Aan het begin van het Koningsbal zal de nieuwe Koning wor den gehuldigd en de prijzen van de schietwedstrijden uitgereikt. In het kader van de Gildefeesten vindt de jaarlijkse Jacob van Gaesbeek- avondwandeling - de zevende in succes sie - ditmaal plaats op dinsdag 22 au gustus. Startplaats is de schaapskooi van de fam. V.d. Grift, Kerkstraat 19 (in gang aan de Ferdinand Huycklaan, te genover het Gildeterrein). Afstanden: 5 en 10 kilometer. Start tijden: tussen 18.00 en 19.00 uur. De deelnemers krijgen als herinnering een groot vaantje (25 x 8 cm.). Inschrijfgeld: f 2,50. Informatie: Choristenpad 72, tel. 11709 (of 16414, na 18.00 uur). De Gildefeesten zijn de laatste de cennia uitgegroeid tot een groot volksfeest voor Soest en omgeving. Daardoor is niet voor iedereen meer zo duidelijk waar te nemen dat aan de basis hiervan zeer oude gebruiken liggen. Zonder deze bin dende elementen echter, die in dit teerjaar duidelijk naar voren komen is het maar zeer de vraag of er een zo grote groep enthousiaste mede werkers elk jaar weer op de been gebracht kon worden, die de Gilde feesten hun unieke karakter geven. Achter deze feesten staat namelijk de oudste vereniging van Soest, waarvan de gildebroeders al eeu wen aan de eis moeten voldoen dat zij in Soest geboren en woonachtig zijn. Opbrengst uit landerijen Het Groot Gaesbeeker Gilde bezit al eeuwenlang een aantal percelen gras land, die vroeger voor enkele jaren en tegenwoordig per jaar of een deel daar van verhuurd worden aan gildeleden. De opbrengst daarvan wordt al die tijd al in de vorm van gezamenlijke maaltij den 'verteert' onder de gildeleden, die zich nog steeds eenmalig voor hun hele leven inkopen in het 'gilt'. Het bezit van een aanzienlijke hoeveel heid land en de aanspraken van de ge zamenlijke gildebroeders op de op brengst daarvan, is wel zo goed als ze ker de belangrijkste reden geweest dat het Soester gilde is blijven bestaan. Het opkomend protestantisme boven de grote rivieren was er veel aan gelegen om dit soort oude instanties van hun invloed te ontdoen, want deze herinner den juist aan het oude katholieke geloof. In de wijde omtrek zijn er dan ook de laatste eeuwen nauwelijks meer sporen van vergelijkbare gilden. Onderlinge band In Soest is het gilde wel blijven bestaan, al zijn er in de historie zeker mindere perioden aan te wijzen. Met name de eerste helft van deze eeuw gaf een nau welijks te stuiten neergang te zien. Het teergeld werd rond het midden van deze eeuw niet eens meer aangewend voor gezamenlijke maaltijden, maar contant uitgekeerd, hetgeen de onderlinge con tacten tot een minimum beperkte. En daar was het nu juist om begonnen: sa men onder het genot van voor die tijd zeker overvloedig eten en drinken de onderlinge banden aan te halen. Daarbij hoorde natuurlijk ook het dan sen, en dat gebeurde vooral in die tijd al om de gildsboom. Deze lindeboom staat nu op de hoek van de Grote Melmweg en de Lange Brinkweg, maar voorgangers daarvan stonden ook al in de omgeving. Het dansen om een boom herinnert sterk aan oude Germaanse gebruiken, waarin de bomenverering een belangrijke plaats innam, en zou kunnen wijzen op een zeer oude ouder dom van het gilde. Het is dan ook een goede zaak dat het teren en dansen sinds de zestiger jaren eens in de vier jaar de plaats in het gildeprogramma krijgen die zij verdienen. Gildeboom De gildeboom heeft mogelijk ook nog een rol gespeeld bij het koningschieten, waarvan het onduidelijk is of dit een even vaste plaats had in het gildeleven door de eeuwen;heen. Er zijn perioden dat er nauwelijks over een koning gerept wordt, maar in de 16e eeuw wordt be schreven, dat toendertijd de koning de ouderman aanwees. Men schoot met 'bogen en bussen', hand- of kruisbogen en mogelijk toen ook al vuurwapens, op een houten vogel, die op een hoge paal of mogelijk ook wel hoog in de gilde boom werd bevestigd. Er zijn in Soest geen overblijfselen van geschenken van oud-koningen, zoals die wel bij vergelijkbare Brabantse schutten gilden bewaard zijn gebleven. Begin vari deze eeuw zijn een aantal gilde- bezittingen verdwenen, maar of daarbij herinneringen aan vroeger koningen bij- waren, is onduidelijk. Rond 1960, bij de 'herontwaking' van het Soester gildeleven, is er voor het eerst sinds vele jaren weer geschoten om het koningschap. Dit jaar wordt het dus de 36e keer in deze eeuw, dat er nu ca. 150 gildebroeders zullen trachten om het laatste stukje van de houten koningsvogel naar beneden te schieten. Vele duizenden zullen daarbij getuige zijn. Vooral veel oud-Soesters maken ook gretig gebruik van deze mogelijk heid om oude contacten weer eens op te halen. En dat is dan ook door de eeu wen precies de sterkte van de feesten van het gilde gebleken. Zondag 20 augustus, 11.00 uur: Eucharistieviering met aansluitend dan sen om de Gildeboom (hoek Grote Melmweg/Lange Brinkweg). Zondag 27 augustus, 13.00 tot ca. 16.00 uur: Start Koningsschieten op het feest terrein de Blaak. Zondag 20 augustus 11.00 uur Eucharistieviering in Petrus en Pauluskerk; aansluitend dansen om de gildeboom; Maandag 21 augustus 18.00 uur Recreatieve Fietstocht door en rond Soest, georganiseerd door Tempo Toer Soest; 9 Dinsdag 22 augustus 18.00 uur Avondwandeling, georganiseerd door het Wandelcomité Jacob van Gaesbeek; 19.00 uur Behendigheidswedstrijd voor landbouwtractoren; 9 Woensdag 23 augustus 19.00 uur Prestatieloop over verschillende afstanden, georganiseerd door AV Pijnenburg; 9 Donderdag 24 augustus 20.15 uurWeense Avond in feesttent, m.m.v. Gooise Operette en Salonorkest Da Capo; 9 Vrijdag 25 augustus 18.30 uurafhalen schutterskoning Jan van Steen vanaf de Von dellaan, aansluitend feestavond voor gildeleden en gildevrienden; 9 Zaterdag 26 augustus 08.00 uur Toertochten georganiseerd door Tempo Toer Soest; 10.00 uur Volkspaardenfeest; 11.30 uur Kinderkennis; 12.00 uur Volksspelen, beklimmen toren Oude Kerk, georganiseerd door WV Soest; 13.30 uur Kampioen- en prijsschieten; 14.00 uur Oud-Koningen Kampen; 20.30 uur Feest-/dansavond met Les Cigales en optredens van Harry Slin ger en de Sjonnies Zondag 27 augustus 09.30 uur Plechtige eucharistieviering met gilde-eer in de feesttent; aanslui tend broodmaaltijd voor gildeleden en gildevrienden; 12.00 uur Zondagmorgenconcert Eemlander Blaaskapel; 13.00 uur Koningschieten en Kinderkennis; Beklimmen toren Oude Kerk; 13.30 uur Kampioen- en prijsschieten; Optreden tamboer-, hoornblazer- en vendelkorps; 19.30 uur Afhalen nieuwe schutterskoning; 20.15 uur Huldiging nieuwe schutterskoning; uitreiking prijzen schietwed strijden; aansluitend Koningsbal m.m.v. MAGIC; 9 Maandag 28 augustus 14.00 uur Ouderencontactmiddag,organiseerd door de gezamenlijke ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB in Soest/Soesterberg, met als 'Nostalgia; 20.00 uur Veronica Drive-in Show; Dinsdag 29 augustus 19.00 uur Teermaaltijd in feesttent voor gildeleden en gildevrienden. 'km k' - 'In verband met de Gildefeesten 1995 zijn de volgende verkeersmaatregelen van kracht: Op woensdag 23 augustus van 18.00 uur tot 22.00 uur zijn de volgende wegen gesloten voor alle verkeer: de Hooiweg; de Eemweg tussen de Eemstraat en de A.P. Hilhorstweg; de Eemstraat; de Peter v.d. Breemerweg tussen de Eemstraat en de Hooiweg; de Kerkstraat tussen de Eemstraat en de Peter v.d. Breemerweg. Op zaterdag 26 augustus en zondag 27 augustus van zaterdagochtend 00.00 uur tot zondagavond 24.00 uur is de Ferd. Huycklaan, het gedeelte tussen de Kerk- dwarsstraat en de Peter v.d. Breemerweg gesloten voor alle verkeer. Onze ouders en grootouders dans ten tijdens de teerdagen rond de gildsboom onder het zingen van het oude gildelied: Een Babyloontje. Het ontstaan van dit gebruik is moeilijk te achterhalen, maar moet al eeuwen oud zijn. De oorsprong van de gilden gaat terug tot in de germaanse tijd. Onze heidense voorouders hielden hun offermaaltijden en vergaderingen onder de lindeboom, dikwijls een eenzaat tussen de vele an dere soorten bomen. De verering en de voorliefde voor de lindeboom is door de eeuwen heen gebleven. Men plantte lindebomen op dorpspleinen en bij her bergen. Zo stond de oudst bekende lindeboom van het Soester gilde nabij de Teut, de huidige Korte Melmweg, in de nabijheid van de herberg "De Swaen". Deze boom mpest plaatsmaken voor de aanleg van dé spoorlijn Den Dolder - Baarn. Het bezit van een eigen boom was zo be langrijk voor het gilde, dat een nieuwe boom werd geplant aan de F.C. Kuyperstraat. In 1952 moest ook deze boom verdwijnen voor het verkeer en werd de huidige gildsboom geplant aan de Lange Brinkweg, hoek Grote Melmweg. Tengevolge van de kerstening van West- Europa verloor de lindeboom zijn func tie als offerplaats maar niet zijn functie als plaats van samenkomst en beraadsla ging- De gildebroeders schoten in de Middel eeuwen op pinkstermaandag "dye papegaie ofte voegel van enen hoeghen steingh (stang)". Dit kan op zich een lange paal geweest zijn maar het was in die tijd niet ongebruikelijk dat de paal met de vogel in een boom werd vastge maakt. Het is dan ook niet ondenkbaar dat dit ook in het oude Soest gebeurde. En als de vogel was afgeschoten en zo de nieuwe koning bekend was, vond onder de boom onmiddellijk de gildspraak plaats. Immmers voordat men in optocht de nieuwe koning naar de kerk begeleidde, koos de koning ter plaatse de nieuwe ouderman en werden de twee nieuwe raadslieden aangewe zen. Gildelied Na de kerkdienst trok men gezamenlijk naar de herberg om aldaar te teren, drie dagen lang. Het ligt voor de hand dat na het zeker overvloedig eten en drinken de feestgangers wel eens buiten de be nen wilden strekken en dan onder be geleiding van muziek en zang van de aanwezige muzikant het feest voort zetten met zang en dans onder de nabij staande lindeboom. Dit verklaart het gildelied: Een babyloontje, vol van verstande Eer er de zon en de mane onderging Dit is mijne vinger, dat is mijne duim Vingerling, duimelinge 'k Wou, dat ik bij mijn liefje sting Waar zal ze wezen, Die schoonste uitgelezen. Waar zal ze zijn Die allerliefste mijn. Het gildelied werd volgens overlevering al tijdens de Middeleeuwen in Soest ver tolkt tijdens het dansen onder de gils- boom en is wellicht een van de spre kendste uitingen van de feestvreugde. Daarbij was het gebruik dat muzikan ten, troubadours werden aangezocht om de teerdagen met zang en muziek op te vrolijken. Het Groot Gaesbeeker Gilde houdt het oude gebruik nog steeds in ere. Tijdens een teerjaar wordt het dansen om de gildsboom in het uitgebreide pro gramma opgenomen. Dit jaar zal dit plaatsvinden op zondagmiddag 20 au gustus vanaf ongeveer 12.30 uur, nadat ook dit jaar het gilde eerst een kerk dienst heeft opgeluisterd om 11.00 uur in de Petrus en Pauluskerk. Ook tijdens dit teeijaar zal er een geza menlijke teermaaltijd worden gehouden, waarbij het menu eveneens een afspie geling is van de eeuwenlange tradities in Soest. Dit betekent veel vlees, en na tuurlijk rijst met bruine suiker. Met een half uurtje collecteren kunt al een daadwerkelijke bijdrage leveren aan de kankerbestrijding in Nederland. De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbestrijding Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) wordt dit jaar gehouden van 11 tot en met 16 september. Dit jaar staat de collecte in het teken van de verbeteringen bij de behandeling en de begeleiding van de kankerpatiënt. "Er kan steeds meer" dankzij de ont wikkelingen in het kankeronderzoek. Het ingezamelde geld gaat naar kanker onderzoek, voorlichting en begeleiding van kankerpatiënten. Het werk van de Nederlandse Kankerbestrijding moet doorgaan, zodat er nog meer kan. Men kan zich opgeven bij, dhr. Brasse, tel. 14792, of Mevr. Jongerius, tel. 18058. Op dinsdag 22 augustus organiseert de ANBO-Soest een busreis naar de Beekse Bergen, waar in het natuurpark een safari wordt gehouden. Alle dieren leven hier in de vrije natuur en ze zijn vanuit de touringcar van dichtbij te zien. De reizigers komen oog in oog te staan met leeuwen, neushoorns, zebra's, jacht luipaarden, olifanten en springbokken. Midden in het safaripark is een oase waar men kan uitrusten, wandelen of iets drinken. Het restaurant heeft prach tige water- en rotspartijen, die bevolkt worden door zeldzame dier- en vogels oorten. De bus vertrekt bij de volgende opstap plaatsen: Mariënburg 08.30 uur; Molenschot 08.45 uur; Honsbergen 08.30 uur; Vijverhof 08.45 uur; Vondel laan 08.50 uur. Deelname: f 59,- p.p., inclusief koffie met gebak, koffietafel en safaritocht. Aanmelden bij mevr. Ephraim, tel. 16317, of mevr. Slot, tel. 24677. Beta len na aanmelding op giro 4054684 t.n.v. ANBO-reizen.

Soester Courant | 1995 | | pagina 14