0 r\ En dit zijn de knallers van deze week: 598 695 99 399 wckden. Aanzienlijk meer doorgaand verkeer op Soester wegen dan werd gedacht Teleurstelling over lauwe respons op 'Goed-Verpakt'-campagne Voorlichtingsambtenaren van Soest rollen Vechtend over de straat' Absoluut de voordeligste MAG BEST auto smeering kb 179 ONS WERK Kentekenonderzoek: toename van circa 500 procent iElSj 3 Actueel 4 Varia 11 Soesterberg 13 Gilde 5 Actueel 12 Sport Soester verzon roofoverval Bermbrandje bij AquaIndoor Gemeente laat onderzoek aan 'derden' over REISBUREAU GERTH BV De nieuwe winterzon- en wintersportreisgidsen zijn uit! Hevig bonje om geflopte milieu-actie KLAREN Eg TROMP Gemarineerd satévlees Kollumer kaas Bananen Sperziebonen Gerookte Zalm Sherry Spaanse botteling 498 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Automobilisten lopen tegen de lamp bij controle Vrouw (24) krijgt klap bij ruzie om voorrang ITïTil UW VOORDEEL 4 Nu 31.995,- Het doorgaande verkeer dat ge bruik maakt van het Soester wegen net blijkt veel omvangrijker te zijn dan werd verondersteld. Dat blijkt uit een kentekenonderzoek en zal naar alle waarschijnlijkheid leiden tot bijstelling van de visie op het verkeersbeleid. Tussen de in- en uitvalswegen in Soest werden in 1990 gedurende een etmaal ruim zestienhonderd auto's geteld die op doorreis waren. Nu zijn dat er circa 6.500 tot achtduizend per 24 uur, het geen is duidelijk geworden na een regio nale studie in april. Over de oorzaak van deze toename tasten ambtenaren van de gemeente Soest nog in het duis ter. De helft van het doorgaande verkeer maakt gebruik van de oostelijke route door Soest (Vredehofstraat-Birkstraat), tien tot twintig procent van de automo bilisten die niets in Soest te zoeken heb ben, kiezen voor de route via de Koningsweg en twintig tot 35 procent rijdt over de Birkstraat, Vondellaan en de Soesterbergsestraat. Gebleken is ook dat de conflicten tussen de verschillende verkeersstromingen in Soest aanzienlijk ernstiger zijn dan waarmee rekening werd gehouden. Onderzoeken Momenteel worden deze nieuwe feiten geanalyseerd en in regionaal verband doorberekend. Het wachten is dus nog op andere rapporten, zoals die van het onderzoek naar het parkeergedrag op de Van Weedestraat. Dat onderzoek wordt volgende maand verricht. De uit komsten worden meegenomen in de besluitvorming van de hoofdwegen- structuur in Soest. Niet uitgesloten is dat politieke standpunten op een aantal punten zullen worden gewijzigd, nu be kend is geworden dat het doorgaande verkeer in Soest van veel grotere om vang is. Naar aanleiding van de nieuwe gegevens heeft het ambtelijk apparaat van de ge meente een gewijzigde planning ge maakt voor de behandeling van de hoofdwegenstructuur. De belangrijkste aandachtspunten zijn de Van Weede straat (met de parallelweg), de moge lijke afsluiting van de Stadhouderslaan, de wijk Soestdijk en het tracé Konings- weg-Ossendamweg-Vondellaan. Het voorgestelde planning is door het college overgenomen. Als het tijd schema wordt gehaald, zal begin vol gend jaar eindelijk een besluit worden genomen. Het is de bedoeling dat bur gemeester en wethouders eind oktober een voorlopig standpunt innemen over de hoofdwegenstructuur, waarna de burgers van 1 november tot en met 16 december inspraak kunnen plegen op de voorlopige plannen. Vervolgens zal het college in januari of februari volgend jaar, na de behandeling van de inspraak- reacties, een voorstel lanceren dat ver moedelijk in februari of maart in de Niet zestienhonderd, zoals werd veron-r dersteld, maar 6.500 tot achtduizend au to's per dag behoren tot het doorgaande verkeer dat gebruik maakt van het Soes ter wegennet. commissie ruimtelijke ordening en de gemeenteraad wordt behandeld. Van Weedestraat Het college vindt het niet prettig dat van de oorspronkelijke planning moet wor den afgeweken, maar ziet het belang ervan in. In de ambtelijke notitie wordt met nadruk gesteld dat het niet verstan dig is om in dit stadium deelplannen uit te werken. Voorgersteld wordt te wach ten tot alle gegevens bekend zijn. Ook daarmee is het college het in grote lijnen eens. Alleen voor wat betreft de Van Weedestraat wil het college, tegen de zin van de ambtenaren in, op korte termijn een beperkte herinrichting voorstellen. Hoe die 'kleine aanpassingen' er uitzien, is nog niet bekend gemaakt. Bestuur van de Sportraad voelt zich door college langs de zijlijn gezet. 51 Canadese scouts proeven in Soest van het dagelijkse leven. Soest legt verkooppunten vuurwerk niet aan banden. Fietser beroofd door hardloper. Volksuniversiteit op nieuwe stek midden in Soester samenleving. Klein composteerbedrijf aan de Kampdwarsweg. Teren, oud ritueel gebruik. Schieten en dansen om de gildsboom, pijlers uit ver verleden. Programma-overzicht Giidefeesten. Met Wil Veldhuis heeft katholiek Soest een ervaren theoloog in huis. Koffieconcert Cabrio. Vier kanjers van De Schieter naar Almere. Soest bekert tegen APWC. De politie heeft vorige week een 26- jarige Soester aangehouden wegens het doen van een valse aangifte. Hij werd beloond met een proces-ver baal. De man was volgens zijn eigen ver klaring op 31 juli aan de Zuid promenade overvallen door twee personen op een bromfiets, waarbij hij beroofd was 1600 gulden. Hij had dat bedrag zojuist opgenomen uit de geldautomaat en de twee overvallers waren er vervolgens met dat geld en zijn portemonnee vandoorgegaan. Al tijdens het verhoor kreeg de po litie de nodige twijfels over de gang van zaken, waartoe een nader onder zoek werd ingesteld. Bij een tweede verhoor werd hij intensiever aan de tand gevoeld, waarbij de man toegaf dat hij het hele verhaal had verzon nen. Het motief voor zijn daad was geldgebrek. Door het verhaal van de beroving had hij zich zijn schuldeisers van het lijf willen houden. De brandweer werd zaterdagmiddag gewaarschuwd wegens een brandje in de groenvoorziening rondom Aqua Indoor aan de Dalweg. Kinderen hadden daar met vuur gespeeld, waardoor een strookje droog gras in brand was ge raakt. In totaal werd ongeveer drie vier kante meter vernield. Het vuur werd met emmers water geblust door het per soneel van Aqua Indoor en enkele be zoekers, zodat de brandweer niet in ac tie hoefde te komen. De "fikkie- stokers", drie jongens in de leeftijd van 10 en 12 jaar, werden vermanend toe gesproken. Afgelopen juni voerde de gemeente Soest een brede publiekscampagne om het alsmaar stijgende aanbod van huisvuil terug te dringen. De campagne werd bewust toegespitst op verpakkingen, omdat die een groot deel van de inhoud van de groene container voor het restafval uitmaken. Bij de voorbereidingen van de cam pagne heeft de gemeente veel tijd en energie gestoken in het verkrijgen van de medewerking van de plaatselijke winkeliers. De positieve sfeer tijdens SOEST -BAARN- LAREN HILVERSUM HUIZEN O.a. Holland Int. Arke Neckerman Hotelplan Voor meer inlichtingen: V. Weedestraat 58, tel. 02155 - 22144 Zuidpromenade 21, tel. 02155 - 12683 besprekingen met de Federatie MKB en de verschillende winkeliersverenigingen wekten in dat opzicht verwachtingen. Tijdens de actieweken viel de daadwer kelijke medewerking van de winkeliers - op enkele positieve uitzonderingen na - tegen. Ondanks tijdige bezorging en duidelijke instructies bleken de materi alen (posters, schapkaartjes en winkel folders) niet of nauwelijks door de win keliers te worden toegepast. Met de schapkaartjes kregen produkten naar gelang van de milieuvriendelijkheid van hun verpakkingen een positieve waardering met 1, 2 of 3 sterren (drie sterren voor een onverpakte meloen, twee sterren voor statiegeldflesjes en één ster voor papier en weggooiglas). Consument De indruk bestaat dat ook de Soester consument nogal lauw op de milieu campagne heeft gereageerd. Een con crete aanwijzing daarvoor biedt de te genvallende respons op de voordeel coupons uit de huis-aan-huis bezorgde 'Goed-Verpakt'-krant. Deze blijken maar spaarzaam te zijn verzilverd. De door een supermarkt uitgeloofde 50 ct korting op een statiegeldfles frisdrank naar keuze werd in vier weken niet één keer geïnd! Een positieve uitschieter was de gratis katoenen tas, die een plaatselijke drogist in zijn twee winkels bij besteding van tien gulden of meer uitloofde. 287 klanten namen de moeite de coupon uit te knippen. De voordeelcoupons waren natuurlijk slechts een middel en niet het doel. Minder eenvoudig is het om vast te stel len of het gewenste gedrag ook is toe genomen. Bij voorbeeld dat mensen consequenter kun boodschappentas zijn gaan gebruiken, plastic tasjes weigeren, statiegeldflessen in plaats van blikjes nemen, enz. Om daar achter te komen zal na afsluiting van de campagne een steekproef-analyse van het aangeboden restafval worden genomen. De uitkom sten daarvan zullen worden vergeleken met eenzelfde steekproef vooraf. Diagnose Mede omdat de campagne na de vakan ties een vervolg krijgt (met, educatieve voorlichting aan specifieke groepen als accent), wil de gemeente door middel van een korte en gerichte diagnose zien te achterhalen, op welke punten zij bij de eerste fase van de campagne de plank mogelijk heeft misgeslagen. Ter- wille van de objectiviteit wil de ge meente dit beperkte onderzoek aan 'dérden' overlaten. Inmiddels zijn con tacten gelegd om het op korte termijn als stageproject onder te brengen bij een communicatie-opleiding op h.b.o. of universitair niveau. Prijsvraag In de huis-aan-huis verspreide 'Goed Verpakt'-krant was ook een prijsvraag opgenomen, waarin een canvastas werd uitgeloofd voor de beste afvalpreventie- tips. Er kwamen ruim 50 bruikbare tips op het gemeentehuis binnen. De win naars krijgen hun tas komende week thuis bezorgd. De tips zelf worden se rieus bekeken en geanalyseerd. De beste tips zullen tevens worden gepubliceerd in de eerstkomende edities van 'Op 't Hoogt'. Het is bepaald geen koek-en-ei bij de afdeling Voorlichting van de ge meente Soest, en of het ooit nog goed komt is zéér de vraag. Dat mag de conclusie zijn nu een sluimerend conflict tiissen twee gemeentevoor- lichters in alle hevigheid naar bui ten is gekomen. De heren rollen bij wijze van spreken "vechtend over de straat". De aanleiding voor de openlijke bonje is de geflopte milieucampagne, die de gemeente dit voorjaar lanceerde onder het motto "Goed Verpakt". De meeste Soesters is het wellicht ontgaan dat de gemeente zo'n actie - compleet met pa pieren boodschappentassen en kortings bonnen voor milieuvriendelijk verpakte produkten als bananen, kattebakvulling, contactlensvloeistof en noten - op touw heeft gezet, en dat is dan ook de kern van het probleem. Hoofdrolspelers in het Soester mini- drama zijn twee ambtenaren, allebei belast met "voorlichting": enerzijds Ben van Os, al jaren hoofd van de staf Voor lichting, anderzijds Joop van Haaften, tegenwoordig projectvoorlichter van de afdeling Groen en Milieu. De heren zijn op z'n zachtst gezegd niet dik bevriend en zullen dat nu ook beslist nóóit meer worden. Het fiasco van de milieu-actie - min of meer het geesteskind van Van Haaften - is door Van Os afgelopen vrijdag nogal breed uitgemeten in de rubriek "Kijkkijk" van de Amersfoortse Cou rant. Om onduidelijke redenen veegt Van Os daarin zo ongeveer de vloer aan met de manier waarop zijn collega de campagne op poten heeft gezet, waarbij aan de staf Voorlichting ("een groep mensen met veel kennis van het opzet ten van promotiecampagnes, daar heb ben we tenslotte voor gestudeerd") werd voorbijgegaan. Decentralisatie Sinds de decentralisatie van een paar jaar geleden verzorgen de gemeentelijke diensten hun eigen voorlichting en blij kens de Amersfoortse Courant wil Van Os ook zeker niet overkomen als een betweter, voelt hij zich niet gepasseerd en wil hij zijn collega's van milieu ook niet afvallen, "maar het gaat om het principe..." HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Let op! Nog 1 week Altijd kwaliteit en betaalbaar. Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp Gratis bemiddeling! Ook 's avonds en in 't weekend 02155-27493 500 gram vers van 't mes 500 gram kilo 100 gram pale dry De wereldgeschiedenis druipt van het bloed dat vanwege principes vergoten is, maar in elk geval kun je volgens Van Os (zoals geciteerd in het dagblad) in Soest niet zomaar een actie lanceren zonder onderzoek bij de bevolking. Een en quête had volgens hem een beeld kun nen geven van "wat er leeft", bijvoor beeld dat de Soesters "een beetje moe worden van de stortvloed aan milieu acties en -campagnes". Dat hadden ze bij Groen en Milieu beter eerst aan hém kunnen vragen, is de strekking van het verhaal. "Van Os hoopt dat de ge meente heeft geleerd van haar fouten. "Mocht er nog een keer zo'n campagne komen, ze hebben mijn telefoonnummer," zo eindigt het citaat in het dagblad. Vijf jaar geëtter Het artikel in de A.C. is Van Haaften geheel in het verkeerde keelgat geschoten. Dat blijkt uit de fax die hij maandag j.1. rondzond aan de lokale pers in Soest, waarin hij Van Os op zijn beurt in niet mis te verstane termen de oren wast. "Het is niet mijn stijl om col lega's in het openbaar te bekritiseren," aldus Van Haaften, "maar na vijf jaar geëtter is de maat vol. Ik heb ook zoiets als zelfrespect..." Van Haaften laat weten dat hij "het ego van de heer Van Os" kent, "maar je moet wel super gefrustreerd zijn om je leedvermaak zo publiekelijk te etale ren". Dat leedvermaak is overigens voorbarig, aldus Van Haaften, want in een "genuanceerd verhaal" op Radio Soest heeft hij al aangekondigd dat er een extern onderzoekje komt over het mislukken van de milieu-actie. 'Karremans' "Ik voel na deze actie van het hoofd Voorlichting ook plaatsvervangende schaamte voor het gemeentebestuur, de organisatie waarvoor wij allebei werk zaam zijn. Wat voor indruk moet dit op de burgers maken? Dit is 'Karremans- in-het kwadraat'!" aldus Van Haaften. "Hoe iemand - juist in zo'n functie - dit kan doen is me een raadsel. En het gaat maar door, want dit is echt niet de eer ste keer. En van deze man zouden wij op Groen en Milieu moeten leren hoe je een voorlichtingscampgne voert! Dat is toch een gotspe." Volgens Van Haaften illustreert het aanbod van Van Os - via de A.C. - "dat we hem voor advies mo gen bellen hoe deze man communiceert: ik loop vrijwel dagelijks zijn kamer bin nen!" Van Os wil verder geen enkel commen taar geven op de "mededeling" die Van Haaften de wereld heeft ingestuurd om zijn hart te luchten. Het gemeentehuis houdt intussen zijn adem in: hoe zal dit gaan aflopen...? (Wordt ongetwijfeld vervolgd.) VRAAG MAAR ONZE BROCHURE BEUKENLAAN 86b 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155 -25997 In Soest zijn maandagmorgen drie au tomobilisten bekeurd, omdat ze het rode verkeerslicht negeerden. Ze werden be trapt tijdens diverse controles die de politie steeds gedurende een kwartier uitvoerde. Op het-Nieuwerhoekplein liep één automobilist tegen de lamp, op de kruising van de Birkstraat en de Vondellaan liepen twee bestuurders rood aan, nadat ze werden aangehou den. Een 24-jarige Soesterse heeft vorige week bij de politie aangifte gedaan wegens mishandeling. Ze reed donderdagavond omstreeks half tien met haar fiets op de Torenstraat, toen er vanaf de Neerweg een groepje van zes fietsers aankwam. Daarbij ont stond een woordenwisseling over de voorrang. De vrouw fietste door, waarna een van de zes achter haar aanreed en haar een harde klap op het hoofd gaf. De politie is nu op zoek naar een ca. 25-jarige man, die een rood/blauw baseballpetje droeg en tatoeages heeft op zijn boven- en onderarmen. De vrouw hield aan het incident forse hoofdpijn over. De Ambachtelijke Schoenmakerij Zonwering Soest SHOWROOM BEETZLAAN 24« - 02155-19706 Zie advertentie op pag. 5 MCTSUBISHI De Mitsubishi Lancer Wagon 1.6 GLi 113 PK), zeer compleet uitge rust met o.a. stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling en roofrack. Normaal 35.995,- Uw voordeel incl. cheque 4.000,- Ook op andere modellen hoge kortingen. SOEST: Koningsweg 14, tel.: 02155-13227

Soester Courant | 1995 | | pagina 1