Zomeruitverkoo 1 Danscentrum Gerla JI Bestuur van de Sportraad voelt zich door college langs de zijlijn gezet nu halve prijs! Lach/ Spring field The Outpost Hil-ton herenmode 51 Canadese scouts komen in Soest proeven van het dagelijks leven Paltz-en-Eemgeuzen in de weer op 'dependance' van Wereldjamboree HEN 1 ACTUEEL I 225,- k Soest legt verkooppunten vuurwerk niet aan banden Soest kiest drie kunstenaars voor project-Koningsweg Water voor jonge aanplant nog urgenter! soest PAGINA 2 open. wij leorieles. ar geldig. uqustus. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 "B en w hechten kennelijk geen waarde aan relatie" Ondernemers wagen zelf beperking Inbraakpoging aan Anna Paulownalaan Fietser (77) beroofd door hardloper Werkloosheid in tweede kwartaal licht gestegen Automobilist ramt boom aan Birkstraat Inbraak in huis Van Lenneplaan Budget bedraagt 283.000 gulden 'Autodief' neemt auto mee voor controlebeurt Wie personeel zoekt leest de Soester Courant De gehele zomercollectie Van Weedestraat 8 A - 8 B - Soest Zwemster gewond op glijbaan in AquaIndoor Geldkist en tas buit bij inbraak Rechtstreeks van Wereldjamboree Burgemeesterspaar te gast bij zeeverkenners Wie vergelijkt leest de Soester Courant 12716. JSCHOOL ig tot ziens. 5 - 22061 pfXV\ü\AC\ eniging van Jerlandse tallatiebedrijven -19954 Als een speler die, ondanks een goede inzet, door de trainer naar de kant is gehaald en voortijdig mag gaan douchen. Zo voelt het bestuur van de Vereniging Sportraad Soest (VSS) zich behandeld door het col lege. Dat valt op te maken uit een brief die de VSS aan burgemeester en wethouders heeft gestuurd. De indruk bestaat bij de VSS-bestuurs- leden dat het college minder waarde hecht aan de relatie tussen beide orga nen dan de vertegenwoordigers van de sport. Sedert enkele jaren bedient de Sportraad namens tientallen Soester clubs het college van advies, maar ze voelt zich de laatste tijd nauwelijks se rieus genomen en eerder langs de zijlijn gezet. In de afgelopen maanden is er regelma tig correspondentie gevoerd over de doelmatigheid- en de kerntaken discussie. Het eerste aspect behelst een jaarlijkse bezuiniging van ruim 128.400 gulden voor de sportsector. Een van de maatregelen waarmee de gemeente geld wil besparen is het afstoten van enkele grassportvelden. In het kader van de kerntakendiscussie wil het college dat de sport vanaf 1998 nog eens 200.000 gul den op jaarbasis bespaart. Tot dusver heeft het college geweigerd de doelmatigheid- en de kerntaken discussie aan elkaar te koppelen. Dit tegen de nadrukkelijke wens van de Sportraad in die een werkgroep binnen de sport wil samenstellen, die beide bezuinigings-operaties gaat bespreken en voorbereiden. Passe-partout Onenigheid bestaat voorts over de ver hoging van het passe-partoutsysteem. De clubs betalen nu ongeveer 48 gulden per lid per jaar aan de gemeente voor het gebruik van de accommodaties. In vergelijking met andere gemeenten is dat voor de Soester clubs een systeem dat aanzienlijke financiële voordelen biedt. Het college wil het tarief elk jaar met vijf gulden verhogen, iets wat vol gens de Sportraad niet door de beugel kan. Met name de jeugd zal er, aldus het VSS-bestuur, de dupe van worden, om dat de clubs de verhoging van het passe- partoutsysteem rechtstreeks door berekenen in de contributie. Een een malige verhoging van 2,50 gulden per 1 januari 1996 acht de Sportraad wel ac ceptabel. Pas later, als de evaluatie van de tarifering aan de orde komt, wordt de passe-partoutregeling in zijn totaliteit besproken. Dat laatste hebben het col lege en het VSS-bestuur al afgesproken, maar data voor die besprekingen zijn nog niet vastgesteld. Teleurgesteld Hoe dan ook, de bestuursleden van de VSS zijn teleurgesteld in het college, te meer daar burgemeester en wethouders nog niet zijn ingegaan op enkele inhou delijke voorstellen van de Sportraad om de noodzakelijke bezuinigingen te rea liseren. In de brief van de VSS aan het college staat onder meer: "Nu u kennelijk geen gevolg wilt geven aan deze voorstellen, staat de Sportraad met lege handen en is de bereidheid afgenomen om zelf met initiatieven te komen." Dat betekent dat het VSS-bestuur een afwachtende houding zal innemen, zo lang het college niet nader wil ingaan op de voorstellen van de VSS en het plan om een werkgroep in het leven te roe pen. "We denken dat uw college een kans laat lopen om in samenwerking met de Sportraad en met een breed draagvlak binnen de sport tot een goed en heroverwogen invulling van doel matigheid en kerntaken te komen," al dus het bestuur van de Sportraad. De gemeente Soest is niet van plan het aantal verkooppunten van vuur werk rond de Oudejaarsviering te beperken. Iedereen die aan de mi lieu-eisen voldoet en een positief advies van de politie meekrijgt, komt in aanmerking voor een ver gunning. Dat blijkt uit de reactie van het College van B. en W. op een verzoek van een van de ondernemers zelf. De firma Hooyer (Soesterbergsestraat) klaagde bij B. en W. begin dit jaar al over het groeiende aantal verkooppunten, dat door "het ontbreken van wettelijke mid delen" vorig jaar steeg tot zeven in Soest, met Soesterberg erbij zelfs 8. Met name in Soest-zuid was er volgens Hooyer met vier in plaats van twee aan bieders binnen een straal van een kilo meter een stijging van maar liefst hon derd procent. Volgens Hooyer is dat een slechte ont wikkeling, gezien de investeringen in aparte vuurwerkkluizen, het naleven van de strenge voorschriften en het aan tal mensen dat met de vuurwerkverkoop zijn brood verdient. In de brief werd ook gewezen op de "schreeuwende" vuurwerkreclame bij sommige verkoop adressen, terwijl daarvoor strenge richt lijnen gelden, en de verkoop aan kinde ren beneden de 16 jaar. "Onverkwikkelijke zaken," aldus Hooyer, die al 26 jaar een voorbeeld functie in Soest zegt te hebben. Dat er "zomaar" door iedereen - in wat voor branche dan ook - vuurwerk mag wor den verkocht is hem dan ook een doorn in het oog. De brief eindigt met een pleidooi om de verkoop voortaan aan banden te leggen en het aantal verkoop punten, door een eerlijke verdeling van de verkoopgebieden, te beperken tot zes (met name genoemd) in de verschil lende wijken van Soest(erberg). Het College gaat daar niet op in, met als voornaamste argument dat Hooyer zij nerzijds niet met argumenten komt die het gemeentebestuur bij de aanvraag van een vergunning uitdrukkelijk mag meewegen (investeringen, naleving voorschriften en werkgelegenheid). "Een beleid op dit punt mag door ons niet worden bepaald door overwegingen van concurrentie of het voortbestaan van een bedrijf," aldus B. en W. 'Excessen' Alleen als er sprake zou zijn van "exces sen" mag de gemeente een vuurwerk verkoop-vergunning weigeren. Het be wijs daarvoor zou geleverd moeten wor den door de ervaringen van de afgelo pen jaren, maar noch bij de politie, noch bij de afdeling Groen en Milieu van de gemeente kan objectief worden aange toond dat de verkoop op meer dan vijf plaatsen aanleiding is voor verstoring van de openbare orde of overlast. Als een bedrijf voldoet aan de milieu- eisen en de voorschriften van het be stemmingsplan, en er geen "gerede grond" bestaat dat de verkoop de open bare orde verstoort of overlast veroor zaakt, zal het College van B. en W. de vergunning zonder meer geven. Voor de problemen met de reclameborden en de verkoop aan kinderen belooft het Col lege "extra aandacht en indien nodig optreden" door de gemeente en de po litie. Onbekende daders hebben in het week einde geprobeerd in te breken in een woning aan de Anna Paulownalaan. Ze richtten daarbij aan de deuren vernielin gen aan, maar slaagden er niet in het huis binnen te komen. Dankzij het uit stekende hang- en sluitwerk, aldus de politie. Een 77-jarige Soester is vorige week vrijdag het slachtoffer geworden van een roofoverval op het fietspad in de Soester duinen, tussen de Wieksloot en de De Beaufortlaan. De man reed daar op zijn fiets toen hij werd inge haald door een hardloper, die hem bedreigde en zijn portemonnee op eiste. De Soester gaf hem zijn beurs, waarin een klein geldbedrag zat. Op zijn dringend verzoek kreeg hij van de overvaller wel zijn bankpasje te- rug. De politie is nu op zoek naar de da der, van wie overigens weinig meer te zeggen valt dat hij blank was, een slank postuur had en gekleed was in een grijs hemd en een donkere broek. De werkloosheid in Soest is in het tweede kwartaal van dit jaar met 2,6 procent gestegen. Per 1 juli stonden bij het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening 1.645 mensen geregistreerd. Daarmee kruipt het aantal werkzoeken den zonder baan langzaam naar de tweeduizend. In het bestand van het ar beidsbureau komen de namen van 873 mannen en 772 vrouwen uit Soest voor. Het rayon Oost-Utrecht, waaronder Soest valt, telt momenteel 19.457 werk zoekenden. Dat is bijna twee procent meer dan op 1 april van dit jaar. Amersfoort blijft koploper met meer dan 5.500 mensen zonder baan, Zeist is tweede met ruim 2.700 werkzoekenden. Na Veenendaal (ruim 2.100) volgt Soest op de vierde plaats. Bijna de helft van de werkzoekenden is veertig jaar of ouder. BAR, GRILL RESTAURANT Onze alom bekende Luykje-gerecbten? Ons gezellig terras? Ons late sluitingsuur van de keuken? Onze afhaalservice STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 02155- 18252 Een 23-jarige automobilist uit Soest is vorige week gewond geraakt toen hij op de Birkstraat met forse snelheid de macht over het stuur verloor en tegen een boom botste. Volgens de politie had hij gedronken. Met een gebroken pols en been werd hij overgebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort. Zijn auto was total loss. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Van Lenneplaan, terwijl de bewoners op va kantie waren. De buit bestond uit een midi-set en drie cd's. Op advies van de Hermen Molen dijkstichting - het provinciaal bu reau voor de beeldende kunst - en de adviescommissie Beeldende Kunst gaat Soest drie kunstenaars(koppels) vragen een schetsontwerp te maken voor een kunstproject aan de Koningsweg. Voor de uitvoering is straks waar schijnlijk een bedrag van 283.000 gulden beschikbaar. Op de advertentie waarmee beeldende kunstenaars in het vakblad "BK-Infor- matie" werden uitgenodigd om mee te dingen naar de opdracht kwamen in to taal 49 reacties. Drie daarvan -eigenlijk vijf, want twee inzenders bestaan uit een "koppel" - krijgen nu het verzoek een schetsontwerp te maken. Het zijn Jeroen Doorenweerd, Ton Algra en Jan Samson, en Eric en Deborah Staller. De rest krijgt een beleefd bedankje. De geselecteerde kunstenaars kunnen met hun schets in elk geval drieduizend gulden verdienen, want dat is het ge bruikelijke tarief. Voor de uitvoering van de opdracht zelf is t.z.t. na aftrek van de kosten een bedrag van 283.000 gulden beschikbaar^ als de provincie tenminste nog een aanvullende subsidie van 60.000 gulden wil verstrekken. Dat is overigens nog maar de vraag, want de provincie wil daarover pas of ficieel een uitspraak doen als Soest een definitieve keus voor een ontwerp heft gemaakt. En het is niet ondenkbaar dat dat verzoek in die fase dan ook nog wordt afgewezen, om welke reden dan ook. De gemeente heeft veiligheidshalve alvast een procedure gestart om nu al een tegemoetkoming te krijgen in de ontwerpfase. Daarmee verzekert Soest zich volgens het ambtelijk advies alvast van een deel van "de te claimen midde len". Lokatiekeuze De ontwerpen van de geselecteerde kunstenaars worden in de loop van sep tember verwacht. Ze mogen overigens in principe zelf kiezen wat de lokatie van het kunstwerk moet worden, als het maar aan, op of in de buurt van de Koningsweg is. De ambtenaren van de afdeling Ruimtelijke Ordening zullen de kunstenaars daarbij "begeleiden", dus al te woeste plannen worden vermoedelijk direct de kop ingedrukt. Binnen acht uur was maandag een 'autodiefstal' opgelost. De wagen werd namelijk nog dezelfde dag door de 'dief' keurig netjes teruggezet op de Anna Paulownalaan waar hij was De oppas belde meteen voor de tweede keer de politie, nadat ze 's morgens iemand in de auto had zien wegrijden en de politie op de hoogte had gesteld van de diefstal. Uit onderzoek bleek dat de auto niet was ontvreemd, maar dat een mon teur van een garage de wagen had opgehaald voor een controlebeurt. Zo was dat afgesproken met de eige naar van de auto die de sleutels van zijn voertuig al bij de garage had ach tergelaten. De oppas was daarvan niet op de hoogte. Ongeveer zes weken geleden riep de afdeling Groen en Milieu de hulp van omwonenden in om de jonge aanplant in het gemeentegroen de droogteperiode te laten overleven. Om de zoveel tijd een paar emmers water doet al wonderen. Door de aanhoudende droogte is deze oproep alleen maar urgenter geworden. Een flinke plens in één keer is beter dan steeds een beetje. Normaliter zijn we na tuurlijk zuinig met leidingwater. Bij de extreme droogte van dit moment is ge bruik van leidingwater om 'groen' leven te redden natuurlijk volkomen terecht! Oppervlaktewater De afdeling groen zelf zette tot nu toe waterwagens in, die gevuld werden met oppervlaktewater uit o.a. de vijvers in Overhees. Het zuurstofgehalte van dit oppervlaktewater is inmiddels zo ge daald, dat zowel het waterschap als de provincie dit ontraden. Mede om vis sterfte te voorkomen onderzoekt de ge meente de mogelijkheid om beluchtingsapparatuur in te zetten. Botulisme Warmte en zuurstofgebrek kunnen in het oppervlaktewater tot sterfte van vis sen en watervogels leiden, hetgeen tot optreden van botulisme kan leiden. Om dit zo veel mogelijk te voorkomen is het belangrijk dat dode dieren zo spoedig mogelijk worden opgeruimd. Meldingen hiervoor kunnen gericht worden aan het 'meldpunt woonomgeving', tel. 25346. De gemeente neemt dan binnen 24 uur Een inwoonster van Zeist, die zondag middag haar vertier zocht in Aqua Indoor, raakte licht gewond toen ze via de glijbaan het water inging. Volgens haar raakte ze daarbij "iets" of "ie mand", maar het was onduidelijk wat dat geweest moet zijn. De vrouw klaagde niettemin over hoofd- en nek pijn en misselijkheid. Ze werd óverge- bracht naar het ziekenhuis in Zeist. Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde ingebroken in het islamitisch centrum aan de Molenstraat. De poli tie houdt er rekening mee dat er een insluiper aan het werk is geweest, of dat iemand zich in het gebouw heeft laten insluiten. In elk geval bleek een archief kast te zijn opengebroken. Daaruit wor den een geldkist, met vermoedelijk enige honderden guldens, en een diplomatentas gemist. 4 Met de Wereldjamboree nog vers in het geheugen zijn afgelopen vrijdag 51 Canadese scouts voor een paar dagen in Soest neergestreken. Ze kwamen rechtstreeks uit Dronten en werden op het gemeentehuis ver welkomd door locoburgemeester Neks Blommers. De gasten genoten onderdak bij een aantal gezinnen in Soest en omgeving. Of ze veel puf hadden in de plechtighe den die de gemeente Soest voor hen in petto had, was nog maar de vraag. De meeste scouts konden vrijdagmiddag, toen ze minstens drie kwartier te laat met de bus op het Raadhuisplein arri veerden, van vermoeidheid nauwelijks hun ogen open houden. Het afscheids feest in Dronten eiste kennelijk een zware tol. Niettemin lieten ze zich - als echte scouts - de plichtplegingen zonder morren welgevallen, al werd er hier en daar wel eens een flinke geeuw onder drukt. Wethouder Blommers schetste in haar toespraakje de geschiedenis van Soest en deszelfs bekoorlijkheden - "We do have rather a favourable position, near Amsterdam, Utrecht and The Hague" - en hoopte dat de scouts de gelegenheid zouden krijgen om het dagelijks leven in Holland te "proeven", wat de bedoeling was van het verblijf. In dat verband wees ze o.a. op oude tradities als fietsen, rauwe haring en hagelslag, en op de manier waarop in Nederland een ver jaardag wordt gevierd. Dat kwam aardig van pas, want een van de scouts - Thomas Carey - was toeval lig jarig en kreeg van Blommers dus een boeket, plus een boekje over Soest. Op haar verzoek werd tevens het "lang zal- ie leven" aaangeheven. Alle andere gas ten kregen een glas met de afbeelding van het gemeentehuis. Maandag ver trokken de Canadezen weer naar hun eigen land. "Wéér uitpakken...zullen de scouts die vrijdagmiddag op het snikhete Raadhuisplein arriveerden wel gedacht hebben. Club voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer- vergevorderden - Wedstrijdtraining Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (partner niet nodig) - clubs voor 55-plussers op maandag- en dinsdagmiddag (paren) - kinderclub op woensdag middag (8 tot 12 jaar) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORAAATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag vanaf 28 augustus t/m 27 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Ook voor de scouts uit Soest zit het er weer op: de Nederlandse Wereld- Jamboree van 1995. Alle vier Soes ter groepen waren bij het evene ment aanwezig. De landverkenners van Don Bosco-, Fakkeldraagsters- en Hopman Masselmangroep wa ren met een afvaardiging in Dronten vertegenwoordigd, terwijl de zeeverkenners van de Paltz-en- Eemgeuzengroep hun medewer king verleenden aan de zeillokatie Zeewolde. Ze kampeerden met hun zeilboten op het eiland De Zegge en voeren overdag met buitenlandse gasteri~ uit Dronten op het Wolderwijd. Dat deden ze samen met enige honderden andere zee verkenners uit de regio, zodat bij Zeewolde een 'dependance' van de wereldjamboree ontstond. In tien dagen werden enkele duizenden scouts uit 166 landen over het meer rondgezeild en beleefden zó iets van 'Nederland Water land'. Ook burgemeester De Widt was een avond lang te gast bij de Soester zee verkenners. Met het vlaggeschip van de admiraliteit Zuidwal, waartoe de Paltz en Eemgeuzen behoren (de Quidam, eigenaar admiraal Ruud van Dijk) wer den de heer De Widt en zijn echtgenote naar De Zegge 'gebracht. Onderweg presenteerden de vijf zeilvletten en de motorsleepboot van de Soesters zich aan het burgemeesterspaar. De bemanning van de zeilboten bracht een groet door beurtelings het fokkezeil te hijsen en te strijken. Op het eiland aangekomen kregen de eregasten een rondleiding door het ten tenkamp van de zeeverkenners. Ook werden enkele geschenken aangeboden. Zo kreeg de burgemeester een originele oranje-blauwe wollen P&E-muts aange boden. De avondmaaltijd gebruikten De Burgemeester De Widt en zijn vrouw in de boot tijdens het bezoek aan dezee verkenners in Zeewolde. Widt en zijn echtgenote samen met de Paltz en Eemgeuzen. In een prettige sfeer lieten zij zich informeren over het wel en wee van de Geuzen. Na de maaltijd kozen de gasten ervoor met één van de zeilboten naar de vaste wal teruggebracht te worden. Na een korte, enerverende tocht over het woe lige Wolderwijd kwam het Soester burgemeesterspaar terug in Zeewolde, vanwaar zij de terugtocht naar Soest aanvaardden. Voor de Paltz en Eemgeuzen duurde de Jamboree nog een aantal dagen. Toen was het kamp ten einde en keerden ook zij terug naar Soest.

Soester Courant | 1995 | | pagina 4