m Ofi G 'W r\ En dit zijn de knallers van deze week: 398 199 59 CDA: Kentekenonderzoek steunt rondweg door de polder-plan Het Gilde 'teert' met kleine slokjes 'Voorlichtersrel' moet snel de wereld uit, dus de doofpot in MA WC «DEN. I Absoluut de voordeligste W Ik rot nooit op! auto smeering 3 Actueel 5 Actueel 7 Varia 11 Soesterberg 15 Sport Gevraagd VASTE-, en INV AL- LOPERS ONS WERK WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 73e JAARGANG NO. 52 'Iedere Soester voelt dit op z'n klompen' Koningin komt naar Eemland! Birkstraatbewoner mag Zandlaan met auto mijden Soester Courant HET VLEESCENTRUM jÉVan Breukelen 5 Vast-goed Zwijgen is goud aan het Raadhuisplein Advies gemeente: niet zwemmen in de vijvers! KLAREN 0TROMP Magere hamburgers La vallee blauwe druiven Vers sinaasappelsap VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A MITSUBISHI UW VOORDEEL 4. Nu 31.995,- Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "Het is best leuk om gelijk te krij gen, of althans onze eigen ideeën op deze manier bevestigd te zien." Zo reageert CDA-fractievoorzitter Bart Krol op de uitslag van het onlangs gehouden kentekenonderzoek, waaruit blijkt dat Soest aanzienlijk méér doorgaand verkeer te verwer ken heeft dan eerder werd aangeno men. Volgens Krol is het duidelijk dat het CDA-plan voor een rond weg-buitenom (door de polder) "zo gek nog niet is". Krol ziet in de cijfers - in plaats van slechts 1600 blijken er wel 6500 a 8000 "vreemde" auto's per etmaal door Soest te karren - een duidelijke onderstreping van de noodzaak om in elk geval verder heel serieus na te denken over de aan leg van zo'n rondweg. Het CDA lan ceerde in november vorig jaar het plan voor een weg-door-de-polder, globaal vanaf dé Biltseweg (bij het paleis) langs de spoorlijn Amersfoort-Baarn, achter de Kerkebuurt om naar de Birkstraat, waar het verkeer ongeveer ter hoogte van de Avia de aansluiting naar Amersfoort kan vinden. Het plan werd vorig jaar uitgedacht in een werkgroepje van gewone CDA-le- den - geen politici - dat op die manier uitvoering gaf aan de geluiden die eer der tijdens een ledenvergadering te ver nemen waren geweest. De verkeerspro blematiek lééft nogal in Soester CDA- kringen, dat staat vast. De fractie nam het plan met grote wel willendheid over van de werkgroep en heeft het bij de discussie over de hoofdwegenstructuur altijd in de "ach terzak" gehouden. Krol: "In de afgelo pen maanden is me voortdurend ge vraagd hoe het er nu mee stond. Vooral de mensen die langs de hoofdroute wo nen wisten allang dat er veel meer door gaand verkeer in Soest is dan de ge meente altijd heeft beweerd. Ze zien dat met hun eigen ogen, en iedere Soester voelt het op z'n klompen." Visie bijstellen Wat dat betreft worden de ongeduldige CDA-ers door het onderzoek op hun wenken bediend, stelt hij vast. "Het is duidelijk dat de visie op het verkeersbeleid hierdoor ingrijpend moet worden bijgesteld. We zullen toch echt iets moeten doen om Soest in de ko mende jaren leefbaar te houden." Het CDA-plan is tot dusver in elk geval het enige min of meer concrete plan dat inspeelt op de noodzaak om het door gaande verkeer - "al dat verkeer dat economisch in Soest niks te zoeken heeft en ook geen woon-werk-verkeer is," zoals Krol het samenvat - tamelijk radicaal uit de bebouwde kom te weren. Het gaat ook aanzienlijk verder dan het rondweg-plannetje van het College, dat slechts voorziet in een "parallelroute" voor de Van Weedestraat (waarvoor het College inmiddels de term rondweg dan ook heeft afgezworen). Het CDA heeft destijds niet veel ap plaus mogen oogsten voor het ingrij pende plan. Vanaf het begin klonken er protesten, niet alleen van de "milieu partijen", maar ook van de bevriende coalitiefracties. "De milieu-aanhangers vonden dat het veel te ingrijpend was Bart Krol (CDA). voor het landschap, de andere partijen dachten dat het veel te duur was en niet realistisch," aldus Krol. "Maar dit eerste materiaal - het moet natuurlijk nog ver der bestudeerd worden - maakt duide lijk dat ons plan wel degelijk een oplos sing voor de verkeersproblematiek kan bieden. In elke nette gemeente wordt het doorgaande verkeer zo veel moge lijk buiten de bebouwde kom omgeleid." 'Gesterkt' Het CDA voelt zich volgens Krol "ge sterkt" door de uitkomst van het onder zoek. "We verwachten van het College dat het deze nieuwe gegevens heel se rieus laat bekijken en dat bij het zoeken naar oplossingen alle aandacht aan ons voorstel wordt besteed," aldus Krol. Ook in de omliggende gemeenten - met name in Baarn - wordt volgens hem in tussen al heel wat minder afwijzend te gen het CDA-plan aangekeken dan vo rig jaar. "Nu het met de wegenstructuur in Baarn ook allemaal niet zo soepel loopt, bereiken ons signalen dat er in elk geval meer sympathie voor deze optie aan het groeien is." Dat betekent niet dat de eerste spa voor de nieuwe rondweg morgen al in de poldergrond gezet moet worden. Krol gaat ervan uit dat het nog zeker wel zo'n tien a vijftien jaar zal duren - in elk ge val tot in de volgende eeuw - voor de eerste auto's over een rondweg door de polder zullen rijden. Zo ziet het CDA de toekomstige hoofdwegenstructuur, met aan de oost kant van Soest een nieuwe weg door de polder. De Gildefeesten zijn zondagmorgen van start gegaan met een speciale kerkdienst in de Petrus en Pauluskerk, gevolgd door de traditionele plechtigheden bij de Gildsboom aan de Lange Brink. Daar werd - vanwege het teer jaar - het publiek volgens goed gebruik onthaald op een hartversterking, naar keuze een "jonge", een "vjeutje" of een "besje". De brandende zon en het gezang ("Babyloontje") maakte de kelen ongetwij feld dorstig. Uit voorzichtig- of zuinigheid beperkten de Gilde- schenkers - die hier zó weggelopen lijken uit De Drie Musket iers - zich bij de verstrekking tot opvallend kleine slokjes. Dat zal bij de nog komende feestelijkheden wel niet altijd het ge val zijn... Meer nieuws over de Gilde-gebeurtenissen verderop in deze krant. Kamer praat in oktober pas over 'aanpassing' vliegbasis. Brand in kantine Peters Baan. Zomerfeest brengt' jeugd op de been. Werkgroep Huurders- belangen HAD-flats. Gildefeesten zonnig van start. Volksuniversiteit biedt Soest cursusprogramma met véél nieuws. Nieuw vijvervisrecord in Soest: honderdtwaalf uur. Genieten in openlucht theater Cabrio. Reiki-meester Gitty Görög heeft oude geneeskunst bij de hand. Canadees 'Con-Spirito' koor treedt op in kerkdienst en concert. Brandweer Soester berg in actie. Forger legt het af in finale Soestdijk. Europese titel voor Gerard Willemse. Koningin Beatrix zal op dinsdag 3 oktober een werkbezoek brengen aan Eemland. Op het programma staat o.a. een bezoek aan het Natio naal Lucht- en Ruimtevaart Genees kundig Centrum NLRGC in Soester- berg, waar o.m. de decompressie- kamer en de mensencen-trifuge wor den gedemonstreerd. In het Militaire Luchtvaartmuseum in Soesterberg vindt aan het eind van de dag een nabespreking van het gehele bezoek aan Eemland plaats. Hare Majesteit gaat ook naar Amersfoort, Baarn, Bun-schoten, Eemnes en Leusden. Het College van B. en W. heeft een be woner van de Birkstraat vergunning ver leend voor het gebruik van een aantal "afgesloten" buitenwegen met zijn auto. De ontheffing geldt voor de Mon- nikenboschweg en de Oude Leusder- weg, omdat zijn woning zonder de ver gunning alleen via de Zandlaan te be reiken is. De Zandlaan is echter particulier eigen dom en verkeert volgens de bewoner in een slechte onderhoudstoestand. De gemeente bestrijdt dat niet en heeft de eigenaars inmiddels aangeschreven om wat aan het wegdek te doen. De bewo ner krijgt een vergunning voor één jaar. De gemeente heeft vorig jaar de meeste buitenwegen - ook de Monniken- boschweg en de Oude Leusderweg - voor het normale verkeer afgesloten. Dat gebeurde met het oog op de be scherming van het milieu en de natuur, en in het belang van het recreatief fiets gebruik en de verkeersveiligheid. Alleen vergunninghouders mogen gebruik ma ken van de afgesloten wegen. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 We zijn er weer en hoe! Kijk en vergelijk op pagina 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar. zie pagina Zie pagina 14 De "voorlichtersrel" bij de ge meente Soest moet minstens zo snel de wereld weer uit als hij erin geko men is. Dat kan het beste door de hele affaire zo diep mogelijk in de ambtelijke doofpot te stoppen. "Blijf dus zitten waar je zit en ver roer je niet," lijkt het motto waar mee de kwestie binnen het gemeen telijk apparaat voorlopig wordt af gehandeld. Na de plotselinge uitbarsting van mi lieu-voorlichter Joop van Haaften, die vorige week via de pers zijn diepe on genoegen over de "samenwerking" met staf-voorlichter Ben van Os publiek maakte, is het opvallend stil geworden aan het Raadhuisplein. Van de collega ambtenaren wil niemand - althans niet met naam en toenaam - op de zaak in gaan. "Ik hoor niks, ik zeg niks, ze zoe- De gemeente adviseert om niet te zwemmen in de vijvers in Soest. Het is al geruime tijd zeer warm, zodat het waterpeil gezakt -is. Er vindt dus ook geen verversing van water plaats. Afgezien daarvan worden de vijvers ook niet onderhouden als zwem water. BROCHURES... ZIJN WIJ DUIDELIJK IN BEUKENLAAN 86b. 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155 -25997 De Ambachtelijke Schoenmakerij Zie advertentie op pag. 7 onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp Gratis bemiddeling! Ook 's avonds en in 't weekend 02155-27493 zie pagina 3 5 stuks kilo pak 33 cl. ken het maar uit. Maar het is wél heel erg..." aldus een medewerker van de gemeente die tamelijk dicht bij het vuur zit. Ook de betrokkenen zelf nemen na de uitbarsting van vorige week absolute radiostilte in acht. Van Os weigert ver der ieder commentaar - "ik heb niets te zeggen" - en Van Haaften heeft Soest inmiddels verlaten voor een korte va kantie. "Nee, niet tactisch, want het stond al een tijdje gepland," volgens zijn collega's. Ook de ambtelijke top bewaart het stil zwijgen. Gemeentesecretaris Wim de Kam - "hoogste baas" aller Soester amb tenaren - weigert elk commentaar en doet zich voor als een soort antwoord apparaat. "Het is een interne zaak. Daar doe ik verder geen mededelingen over," reageert hij tot driemaal toe op gerichte vragen, bijvoorbeeld of er disciplinaire maatregelen zijn genomen en of de be trokken voorlichters misschien een spreekverbod hebben opgelegd gekre gen. Dat er vorige week harde woorden zijn gevallen staat wel vast. Of dat geleid heeft tot een openlijke terechtwijzing aan het adres van een of beide voor lichters is niet duidelijk, maar het lijkt wel heel onwaarschijnlijk dat de affaire slechts voor kennisgeving is aangeno men met het vriendelijke verzoek aan beide heren om voortaan wat zachtaar diger met elkaar om te springen. 'Ultimatum' Voor zover valt na te gaan heeft Van Haaften met zijn move - het faxbericht aan de plaatselijke pers, waarin hij zijn hart over zijn collega Van Os eens gron dig luchtte - zijn superieuren behoorlijk voor het blok gezet. Hij schijnt de fax maandagmorgen te hebben verzonden na een soort "ultimatum" - om nu ein delijk eens op te treden tegen de provo caties van Van Os - waarop van hoger hand (opzettelijk of door een misver stand) niet tijdig werd gereageerd. In elk geval staat vast dat het faxbericht niet in een emotionele opwelling en ook niet zonder medeweten van zijn chefs de deur van het gemeentehuis is uitgegaan. Ze kenden de inhoud, al hebben ze ver moedelijk verondersteld dat Van Haaften zo ver niet zou durven gaan. Toen dat wél het geval bleek moet aan het Raadhuisplein ongeveer de "pleuris" zijn uitgebroken, zoals een ambtenaar het omschrijft. De vraag of er slechts sprake is van een persoonlijk conflict tussen twee collega's die "toevallig niet samen door één deur kunnen", óf van een structureel manco binnen het gemeentelijke voorlichting sapparaat, blijkt ook buiten ambtelijke kring de gemoederen bezig te houden. Enkele gemeenteraadsleden hebben in elk geval met onverholen afgrijzen ken nis genomen van het conflict. Uitglijer "Ik vind dat dit absoluut niet kan," al dus CDA-fractievoorzitter Bart Krol. "Op die manier treed je niet naar bui ten als gemeente-ambtenaar, en dat geldt voor zowel Van Os als Van Haaften." Krol is geneigd de hele rel als een "uitglijer" te beschouwen, "maar het kan natuurlijk absoluut niet door de beugel." Zijn inschatting is overigens dat het con flict vooral persoonlijk van aard is, al constateert hij met zorg "dat er kenne lijk ook nog problemen liggen met de organisatie van de voorlichting". "Dat Van Os en Van Haaften elkaar niet mogen is evident, maar wij hebben als gemeenteraadslid niet de bevoegdheid om op te treden." Volgens Krol is het de taak van het College en de gemeentese cretaris om daarop toe te zien. "Ik ver wacht dus wel dat er actie wordt onder nomen, en ik weet dat daarover intus sen ook gesproken is. Nee, ik weet niet welke maatregelen er genomen zijn of nog zullen worden. Het College is pas maandag weer compleet, en dan zullen we het wel horen." Niet helemaal jofel Volgens Kees Boerkoel, PvdA-fractie- voorzitter, zit het structureel mogelijk "niet helemaal jofel" bij de voorlichting van de gemeente. "Ik vind dat elke af deling zijn eigen voorlichting moet ver zorgen. Aan een centrale voorlichter bestaat alleen behoefte voor 'centrale' dingen. Bij de kerntakendiscussie heb ben wij ook gezegd dat je gebruik moet maken van de expertise die er is. Dat betekent dat een afdeling zelf de voor lichting doet, maar eventueel gebruik kan maken van deskundigheid elders, binnen of buiten de gemeentelijke orga nisatie." Hij verwacht dat de kwestie in de eerstvolgende commissie ABZ - de burgemeester is immers portefeuille houder Voorlichting - nog wel op tafel komt. Dat het conflict naar buiten is gebracht is volgens Boerkoel "ronduit belache lijk". "Je zou ze allebei bij de oren moe ten pakken en eens flink heen en weer schudden..." 'Beetje lullig' Ook Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest) heeft met grote verbazing kennis genomen van de problemen. "Ik had gen idee dat er zulke spanningen waren. Als je het zo leest vind ik de kri tiek van Van Os op de Goed-Verpakt- actie wel een beetje lullig. Tot nu toe heeft de afdeling Milieu hele goeie cam pagnes gehad, denk maar aan het GFT en zo. Deze actie was wel een stuk min der duidelijk." Ook Witte is hartelijk voorstander van de gedecentraliseerde voorlichting, "maar het is toch ook wel verstandig als er één centrale voorlichter is." Volgens hem is dat geen tegenstrijdigheid. "Het algemene klimaat van de voorlichting in Soest is achteruit gegaan, vind ik. Vroe ger was er veel meer openheid naar de burgers. Het ging ook veel professione ler toe." Last van de warmte Van de verder bereikbare politici zoekt Leidje Tomassen de oorzaak van het conflict in een geheel andere richting. "De heren hebben zeker last gehad van de warmte. Van Os draagt de eerste ver antwoordelijkheid, hij is tenslotte hoofd voorlichting, maar Van Haaften had natuurlijk nooit zo mogen reageren. Het wordt hoog tijd dat de portefeuille houder eens met de heren om de tafel gaat zitten. En voor de rest houd ik het op oververhitting..." De Mitsubishi Lancer Wagon 1.6 GLi (113 PK), zeer compleet uitge rust met o.a. stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling en roofrack. Normaal 35.995,- Uw voordeel incl. cheque 4.000,- Ook op andere modellen hoge kortingen. SOEST: Koningsweg 14, tel.: 02155-13227

Soester Courant | 1995 | | pagina 1