Soester huishoudens krijgen 50 gulden afvalheffing terug nf? Aicircyv Mooi En dit zijn de knallers van deze week: 69 199 998 CIW worden. Koning Ben Schimmel (49) valt van de ene in de andere plechtigheid Absoluut de voordeligste OPEN HUIS MAG BEST auto smeeing College maakt royaal gebaar naar burgers Loet Jansen (D66) stapt op als lid van de gemeenteraad Festival ZvD Goldberg vissticks Bananen Magere runderlappen ONS WERK VERSE MOSSELEN f- Wim Roest opvolger in fractie De Ambachtelijke Schoenmakerij rt is feest OPEN HUIS 3 Actueel 5 Actueel 15 Actueel Bijlage vlïr-r "x Jongen schieten op auto's met luchtdrukpistool 'Kabouterkoning' uit Soest komt zaterdag op tv Kersverse gildebroeder velt vogel na drieeneenhalf uur tonnen op het strand of skiën in de ml Haai pauw de nieuwe wintergidsen bij Star Traveil KLAREN |JtROMP VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest HET VLEESCENTRUM 18?° RUUD SMIT visspecia^rteiten A MITSUBISHI LIMITED EDITION Nu 32.995,- Alle Soester huishoudens kunnen de winter in met een (eenmalig) ex traatje van 50 gulden. Het College van B. en W. bedenkt de be lastingbetalers zo rond de tijd van Sinterklaas met de teruggave van dat bedrag, afkomstig uit de ge meentelijke afvalstoffenheffing. De "meevaller" is veroorzaakt doordat de afvalverwerking dit jaar minder heeft gekost dan aanvankelijk was geraamd. Ook oud papier heeft meer opgebracht. Het College kiest bewust voor een een malige uitkering en niet voor een struc turele aanpassing van het tarief. "Dat moeten we misschien volgend jaar al weer verhogen en voor zo'n jojo-beleid voelen we niets," aldus WD-wethouder Neks Blommers (Financiën) maandag j.1. tijdens de persconferentie waarin B. en W. de nieuwe begroting voor 1996 presenteerden. Volgens haar CDA-col- lega Ries van Logtenstein (Milieu) maakt het College daarmee ook zijn belofte waar dat de burgers de vruchten zouden plukken van eventuele meeval lers. De Soesters krijgen omstreeks be gin december via de REMU dus vijf tientjes korting (per aansluiting) op hun energienota. Het tarief (f 382,50) blijft verder ongewijzigd. De nieuwe begroting van het WD/ CDA/PvdA-college bevat nog meer goed nieuws. Zo gaat de OZB ("onroe- rend-goed-belasting") volgend jaar ook niet omhoog, ook niet met het zgn. trendmatige inflatiepercentage. Wel valt de rioolbelasting - zoals de raad al be sloten heeft - volgend jaar hoger uit (12 gulden meer). "We hebben straks zes miljoen gulden nodig voor de aanpak van de riolering," aldus Blommers. Goedkoopte-eiland Wat de gemeentelijke lasten betreft wo nen de Soesters trouwens op een soort goedkoopte-eiland, zo blijkt. Uit een onderzoek van de Consumentenbond is af te leiden dat Soest bij de vijftien goedkoopste gemeenten (van meer dan 20.000 inwoners) hoort voor "standaardhuishoudens", zoals B. en W. niet zonder trots melden. "Een positie die we graag zo willen houden." Met de eenmalige teruggaaf is het Colege dan ook bijzonder in zijn nopjes. "Waar vind je dat nog?" aldus van Logtenstein. Volgens Blommers heeft het College vooral een "zakelijke" begroting op ta fel gelegd, die tot op zekere hoogte "on der de schaduw" van de kerntaken-ope ratie valt. De richtinggevende bezuini gingen die daarin zijn voorgesteld zijn alvast ingeboekt, zoals dat heet, al moet van sommige begrotingsposten via on derzoek nog blijken of die bedragen wel haalbaar zijn. Van "boterzacht" wil Blommers overigens niet spreken. "De uitkomst van die onderzoeken zal heus niet zijn dat de bezuinigingen achter wege kunnen blijven. Hooguit zal er wat verschoven moeten worden in het tempo." Volgens B. en W. zijn de "produkt- prijzen" voor allerlei gemeentelijke dien sten redelijk constant gebleven. Wel staan er diverse verhogingen op stapel van bijvoorbeeld leges voor de verstrek king van paspoorten en rijbewijzen en huwelijksvoltrekkingen, die zo veel mo gelijk kostendekkend worden gemaakt. Werkgelegenheid Een van de belangrijkste doelstellingen van het beleid - werkgelegenheid - krijgt in de begroting een nieuwe impuls. Soest legt daarvoor volgend jaar 300.000 gulden meer op tafel, als de gemeenteraad tenminste akkoord gaat. Het College wil daarmee de voortzetting van het succesvolle beleid mogelijk ma ken. Het geld wordt o.a. gebruikt voor een extra inspaning om bijstandstrek kers te begeleiden naar een betaalde baan. "Lukt dat niet, dan wordt de ge meente ook met hogere lasten gecon fronteerd, dus het is niet alleen in het belang van de werkzoekende zelf, maar ook van de gemeenschap." De drie ton voor de werkgelegenheid komt bovenop een uitbreiding van het budget voor nieuw beleid en vervangingsinvesteringen, volgend jaar zo'n 266.000 gulden. De bestedings ruimte van de gemeente is groter door de positieve uitkomst van het lopende In de eerstkomende raadsverga dering, op donderdag 21 septem ber, neemt het D66-gemeente- raadslid drs. Loet Jansen afscheid van de actieve politiek. Hij wordt opgevolgd door de huidige fractie assistent, Wim Roest. Jansens voor de buitenwacht nogal plot selinge vertrek is ingegeven door ge zondheidsredenen. Hij heeft al jaren een slecht gehoor en dat is de laatste maan den aanzienlijk verergerd. "Vooral in een omgeving waarin soms meer men sen tegelijk aan het woord zijn kan ik de gesprekken niet goed genoeg meer vol gen," aldus Jansen. "En zonder ring leiding, bijvoorbeeld als er een besloten vergadering wordt gehouden, versta ik weinig. Ook telefoneren is erg lastig ge worden." Het goed functioneren in "communica tie-situaties", zoals hij het noemt, is hem daardoor vrijwel onmogelijk geworden. "En voor een raadslid is dat toch wel es sentieel. Bovendien ben ik geen twintig meer, maar achtenzestig, dus een nieuwe termijn zit er ook niet in." Loet Jansen kwam in 1991 tussentijds in de gemeenteraad als opvolger van de in middels bijna legendarische Adriaan Pothuizen, die zijn raadslidmaatschap niet meer kon combineren met zijn drukke baan bij de Nederlandse Spoor wegen. Jansen, al enige jaren gepensio neerd maar daarvoor als wetenschapper werkzaam bij het Philips-laboratorium in Hilversum, was daarvóór fractie-as sistent van D66. Eenmans-denktank Loet Jansen werd en wordt algemeen geacht als een uiterst deskundig raads lid. Volgens sommigen is hij een van de weinige échte intellectuelen in de Soes- Loet Jansen (D66). ter gemeenteraad en hij wordt zo onge veer beschouwd als de "eenmans-denk tank" van de plaatselijke democraten. De tweemansfractie in de gemeenteraad bestaat verder uit oud-wethouder ,mr. Mieke Swinkels. Jansens zetel in de fractie en de raad wordt ingenomen door de huidige frac tie-assistent, Wim Roest, in het dagelijks leven leraar lichamelijke opvoeding aan het Baarnsch Lyceum. Volgens Jansen is zijn tussentijds vertrek in dat opzicht geen onoverkomelijk probleem, al is de taakverdeling in een kleine fractie wel extra zwaar. "In een grotere fractie kun je dat soort situaties riu eenmaal mak kelijker opvangen. Maar Wim is al goed ingewerkt en kan zich warmlopen." jaar, al is daarbij wel uitgegaan van de "uitkomsten" van de kerntakendiscussie. De uitwerking daarvan vraagt volgend jaar de nodige aandacht, aldus het Col lege. Door voor-investeringen zullen de bestedingen in 1996 een extra impuls krijgen, maar dat zijn de "kosten" die voor de "baat" uitgaan. De uitvoering van de geplande grote riool-werken komt daar nog eens bij. "Het zal duide lijk zijn dat ook door overheidsinveste ringen een bijdrage wordt gegeven aan de instandhouding en bevordering van de werkgelegenheid in Soest," aldus B. en W. Andere "topics" uit de begroting - dit maal weer voorzien van een aparte Nota van Aanbieding, waarin de politieke on derbouwing voor de voorstellen is gege ven (het College rekent er dan ook op dat de raad nu wat meer aandacht geeft aan de beleidsmatige aspecten en niet alleen naar de cijfertjes svtaart) - zijn een incidentele uitgave van 36.000 gulden voor de aanpak van sociaal-onveilige plekken. De brandweer wordt ook ver sterkt, zij het door mee te doen aan een landelijk project, en voor de aanpak van een aantal verkeersknelpunten - uit het oogpunt van veiligheid - wordt 200.000 gulden uitgetrokken. Storm en rugwind Wat het verkeer zelf betreft spreekt het College van een "stilte voor de storm" van de discussie over de hoofdwegen structuur. De voortzetting van het bus plan, waarover nog een apart voorstel komt, toont overigens aan "dat stormen van discussie kunnen gaan liggen en overgaan in een door velen als aange naam ervaren rugwind," aldus B. en W. Het College kondigt verder voor het komende jaar een nieuw "milieu programma" aan. Over de volkshuisves ting en de ruimtelijke ordening wordt opgemerkt dat de 350 woningen die volgend jaar worden opgeleverd uitgaan boven de prognoses van de Structuur visie, maar niettemin als een "welkome bijdrage" in de huisvestingsbehoefte worden beschouwd. Om ruimte te geven aan diverse initiatieven voor woning bouw in bestaand "stedelijk" gebied wordt er met de Boerenstreek volgend jaar een pas op de plaats gemaakt, zo als al bekend was. Wat het onderwijs betreft zal 1996 vol gens het College in het teken staan van de decentralisatie van het huisvestings beleid en van de verzelfstandiging van het bestuur van de openbare scholen. Er wordt veel geïnvesteerd in het onderwijsvoorrangsbeleid. Aandacht voor de jeugd is er ook: die krijgt ge stalte in een verdere samenwerking op het gebied van het jeugdbeleid, is de nogal vage omschrijving. 'Blijvende aandacht' De sport krijgt tenslotte ook nog een Collegiaal aaitje over de bol. "Dat sportbeoefening van onmisbare waarde wordt geacht kómt tot uitdrukking in blijvende aandacht voor deze sector van beleid en de investeringen die binnen de ruimte voor nieuw beleid worden voor gesteld." Voor die vervangingsinveste ringen staat in de begroting een totaal van 590.000 gulden genoteerd. Zie advertentie op pag. 7 Zaterdag 2 september 11.00 uur opent kinderdagverblijf officieel. van 10.00-14.00 uur Di Lassostraat 65, Soest Tel. 033-558688 Noa vrije plaatsen! Gemeentehuis krijgt 'nieuwe' hal. Ouderenbonden: subsidie kortingen fnuiken motivatie vrijwilligers. Soest krijgt alleen Veronica nieuw op het scherm. Ds. Margreet Limburg: "Ik vóel me echt op m'n plek in dit vak." Het Kwatrijn op plek voormalig koloniehuis. Preventie-actie tegen inbraken. Gilde-activiteiten groeien uit tot volksfeest. Met het oog op de nieuwe competitie laat de Soester Courant voorzitters, trainers en sporters aan het woord. Een bijlage met voetbal, tafeltennis, volleybal, hockey, handbal, basketbal, badminton en waterpolo. De schrik zat er even goed in bij een aantal automobilisten die vorige week dinsdagmiddag over de Koningsweg reden. Ze werden be schoten met een luchtdrukpistool. Verantwoordelijk daarvoor waren twee jongens van veertien jaar die zich verdekt hadden opgesteld in de bosjes van de Pimpelmees en het Egeltjespad. Van één auto moest een scheerraampje eraan geloven, van een andere wagen werd de lak be schadigd. De totale schade bedraagt 1.500 gulden. Die moeten de jongens vergoeden. Ook moeten ze aan het HALT-project meedoen. De politie hield het tweetal aan na een zoek actie in de omgeving. Hoe ze aan het luchtdrukpistool komen, is niet be kend. De Soester "kabouterkoning" E. van Es .komt aanstaande zaterdag 2 sep tember uitgebreid aan het woord op de televisie. Het RTL4-programma "Huis en Tuin" besteedt aandacht aan het "Kabouterland" in zijn tuin aan de Wieksloterweg, die de laatste jaren een toeristische trekpleister zonder weerga voor Soest is gewor den. Een aantal jaren geleden begon van Es met één kaboutertje in zijn voor tuin. Dat heeft inmiddels gezelschap gekregen van enkele honderden an dere kabouters en de tuin is - bijna letterlijk - omgetoverd tot een soort sprookjespark in miniformaat, com pleet met huisjes, treintjes en andere "stoffering", waarin Van Es in de loop der jaren heel wat tijd en ener gie heeft gestoken. Ook in de afgelopen zomerweken was het soms een drukte van belang aan de Wieksloot, waar vooral kinde ren hun ogen uitkijken. "Kabouter- land" wordt dan ook druk bezocht, met name door fietsers die de route door en langs Pijnenburg afleggen. "Huis en Tuin" wordt zaterdag uitge zonden vanaf 18.10 uur. Zin in een gezellig avondje uit? Alles te weten komen over 3x M Grijp dan op 21 september 1 een unieke kans..? r Zonwering Soest BEETZLAAN 24" - 02155-19706 bij: Fysio Fitness Promotions zonda'g 10 september a.s. Zie advertentie sportbijlage. Op vrijdagavond had hij de eed af gelegd en was hij geïnstalleerd als gildebroeder, samen met nog 25 kersverse leden van het Groot Gaesbeeker Gilde. Hij kon toen niet bevroeden dat hij twee etmalen later zou worden gekroond tot ko ning. Maar Ben Schimmel viel in het afgelopen weekeinde van de ene in de andere plechtigheid. De 49-jarige Soester, wiens residentie aan de Verlengde Talmalaan staat, zal het schot dat hij zondagmiddag om half vijf loste, nog lang heugen. Pas na drieeneenhalf uur gaf Vogel A de onge lijke strijd met 131 gildebroeders op. Er was 296 keer op het houten mikpunt gevuurd. Vooral in het laatste half uur steeg de spanning op het terrein aan De Blaak. De vogel was toen nog minimaal met de mast verbonden. Na het beslissende schot van Schimmel begaven de be stuursleden van het Gilde zich traditio neel onder de schutsboom. Daar kreeg Schimmel een positief oordeel, zodat hij kon worden gehuldigd en de mantel van Jan van Steen mocht overnemen. Nog dezelfde avond werd hij met konin gin Henny en zijn hofdames Bianca (dochter) en Lizzy (schoonzus) thuis opgehaald. In verband met de weersom standigheden kon de gebruikelijke hulde voor zijn woning niet plaatsvinden. In de feesttent aan de Ferdinand Huycklaan wachtte hem nog een verras sing. Al zijn broers en zussen, en dat zijn er niet weinig, waren speciaal voor de gelegenheid naar de tent gekomen. Eentje kwam er zelfs helemaal voor uit Limburg. In totaal kwamen zondag avond twaalfhonderd mensen naar de feesttent waar op dat moment de Magie Show Band optrad. Voor meer informatie over de gilde- feesten, zie elders in deze krant. Soesterbergsestraat22 J 3768 Ej Soest travel Telefoon: 02155-22803 onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp Gratis bemiddeling! Ook 's avonds en in 't weekend 02155-27493 zie pagina 3 +5 pak 10 stuks van 169 nu kilo kilo Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAAS kilo Zie advertentie pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar. GEBOORTEKAARTJES... IS ZO GEPIEPT BEUKENLAAN 86b» 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155-25997 Ze zijn er weer volop! Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel.02155- 1 52 88 De Mitsubishi Lancer Wagon Limited Edition 1.6 GLi (113 PK), zeer compleet uitgerust met o.a. stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling, roofrack, achterspoiler met derde remlicht, gespoten bumpers+spiegels en ejectrisch verstelbare spiegels. Normaal 37.995,- Uw voordeel incl. cheque 5.000,- SOEST: Koningsweg 14, tel.: 02155-13227

Soester Courant | 1995 | | pagina 1