'Mooi IIP Danscentrum Gerla Soest wacht met steun aan Bosnië tot de oorlog voorbij is BAM steekt stokje voor kap groenwal 1495 Mickey's: nieuw kinderdagverblijf 1 ACTUEEL Nu alvast prijsvraag voor woningbouw Schakel-terrein I 95 D66 wil klachtenregeling uitbouwen tot 'ombudsman' Motie van wantrouwen over bouwplan-Driftje? Reserves bij beroepscommissie van louter 'buitenstaanders' soest 225,- WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Vredesplatform vraagt dubbeltje per inwoner Suggestie van Boerkoel (PvdA): Festival Meeste klagers tevreden gesteld KLAREN g TROMP Getuigen gezocht van aanrijding op Colenso Jansen (D66) boos over College-brief Volgende keer open sollicitatie? Gemeente snijdt z'n vingers tot tweemaal toe Nieuwjaarsreceptie dinsdag 2 januari Grote belangstelling voor instelling aan Di Lassostraat De gemeente Soest gaat niet in op de suggestie van het landelijk Plat form Gemeentelijk Vredesbeleid om een dubbeltje per inwoner af te staan voor een aantal projecten in Bosnië. Volgens het College van B. en W., gesteund door een ruime meerderheid van de raadscommis sie ABZ, kan daarmee beter ge wacht worden tot de oorlog in voor malige Joegoslavië voorbij is. Het platform wil met name een aantal projecten in de Bosnische stad Tuzla ondersteunen, waar "tegen alle nega tieve ontwikkelingen in" een multi-etni- sche samenleving van Bosniërs, Kroaten en Serviërs in stand wordt gehouden. Als steuntje-in-de-rug voert het plat form actie onder de aangesloten ge meenten om het stadsbestuur van Tuzla te helpen met projecten op het gebied van automatisering, financieel manage ment, gezondheidszorg, software voor het communicatiecentrum, de renovatie van het cultureel centrum, de uitgave van een onafhankelijk blad en nog zo 1 het een en ander. Daarnaast steunt het l platform de IKV-actie waarin gevraagd v wordt om persoonlijke inzet en morele, - praktische en financiële steun, en de oproep van de Raad van Europa waarin gepleit wordt voor (financiële) steun voor Sarajevo en Tuzla. Het College wilde zelf al geen geld (in totaal 4200 gulden) beschikbaar stellen, maar liet de beslissing aan de raads commissie ABZ over. Volgens B. en W. heeft een financiële bijdrage vanuit Soest meer zin als de oorlog beëindigd is. Het College is dan wel bereid om geld uit te trekken voor een bijdrage aan het herstel en de wederopbouw. "Een beetje triest," vond Jan Visser (GroenLinks-PS) het College-stand- punt. "Stel je voor dat Artsen zonder Greznen er óók zo over dachten..." Hij vond dat een "gebaar" van de gemeente l stimulerend zou kunnen werken op de inzet van particulieren, maar was de enige die vond dat Soest het geld wel l kon missen. Bespottelijk Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) vond het "een beetje bespottelijk" als Soest "als gemeente" geld zou geven. "Ik vind dat dat niet kan, nadat we net de kern takendiscussie achter de rug hebben. Dit is geen gemeentetaak," Volgens hem had de actie "iets vreemds en iets goedkoops". De gemeente zou wat hem betreft via Op 't Hoogt, de voor lichtingskrant, de burgers wel mogen oproepen om acties te steunen. Ook de andere commissieleden stelden zich achter het College. Volgens Loet Jansen (D66) was het niet geheel dui delijk of het geld wel op de goeie plek terecht zou komen en Kees Boerkoel (PvdA) wist eigenlijk niet wie of wat hij zou moeten steunen. Hij voelde er bij voorbeeld weinig voor om geld beschik baar te stellen voor de renovatie van een cultureel centrum "waarvan je niet weet of het er morgen nog staat..." Volgens Bart Krol (CDA) was het moei lijk om nee te zeggen tegen de actie, al had hij z'n twijfels bij de projecten. Hij beschreef de Nederlandse steunacties als "de catering van de oorlog" en als een manier om schuldgevoelens af te kopen. Krol waarschuwde ook voor het wegne men van de verantwoordelijkheden bij degenen die een eind aan de oorlog kunnen maken. Good guys, bad guys Rob Joustra (BAM) pleitte ook voor terughoudendheid. "Zo lang wij niet precies weten wie de good guys en de bad guys zijn, moeten we voorzichtig zijn. Laten wij als republiek Soest maar even wachten." Ook Bert Krijger (VVD) vond dat de gemeente de rol van de burgers niet moest overnemen en meende dat Visser maar naar de informatiebijeenkomst van het platform (dinsdagavond) zou moeten gaan, nu burgemeester De Widt daarvoor verhin derd was. Dat leek De Widt zelf ook wel een goed idee, maar Visser liet weten dat hij de commissievergadering R.O, van dinsdag (waar zijn brief over het bouwplan-Driftje in Soest-zuid aan de orde zou komen) absoluut niet kon mis sen. Hij vond dat De Widt "best goeie ideeën" op de platformbijeenkomst zou kunnen opdoen. Visser vroeg zich ten slotte af wat het Soester lidmaatschap eigenlijk voor zin had. "Onze bijdrage is al minimaal. Nu kómt er eens een brief met een verzoek om een bijdrage, en dan zeggen we nee.." Hij pleitte voor een actiever lidmaatschap maar zag het in elk geval als winstpunt dat de ge meente bereid is om, als de oorlog voor bij is, "fors in de buidel te tasten". Als het aan de PvdA-fractie ligt zal de gemeenteraad van Soest geen tijd verspillen met langdurig onder zoek naar de bestemming van de Schakel en het omringende terrein van de voormalige school aan de Klaarwaterweg. Fractievoorzitter Kees Boerkoel denkt in elk geval direct aan woningbouw. Het College van B. en W. doet officieel alsof het van niks weet. De gemeente raad moet binnenkort een antwoord geven op de vraag wat er met het terrein moet gebeuren, maar in het voorstel voor de komende vergadering wordt al leen gesproken over het "buiten gebruik stellen" van de school, die na de fusie met de Regentuuter (nu Klimop) leeg staat. Het is de minister van Onderwijs hoogstderzelver die dat raadsbesluit eerst nog moet goedkeuren. Pas daarna kunnen er concrete besluiten worden genomen, aldus B. en W. Er is overigens Middelman oncentrum moMji MIDDELMAN 'Mooi' gekleedf Mooi' wonen 'Er 'Mooi' uitzien Zin in een gezellig avondje uit? Alles te weten komen over '3 x M Grijp dan op 21 september een unieke kans De kaarten liggen voor u klaar bii: Middelman Damesmode - Active Sports Nic. van Dam - Mikimo kinderkleding - Jan Sluyter Kapsalon, Parfumerie, Schoonheidssalon - Midds 'foryou' - Middelman Wooncentrum - Slijterij Toon van der Linden. De klachtenregeling die het Soester gemeentebestuur sinds vorig jaar hanteert werpt vruchten af.--Het aantal (echte) klachten - van burgers die zich door de gemeente slecht behandeld voelen - valt sowieso nogal mee, maar in de meeste geval len konden de klagers betrekkelijk snel tevreden wórden-gesteld. Dat valt op te maken uit het verslag van mr. G.B. Spruit, de voorzitter van de bezwaar- en beroepschriftencommissie, die in de periode van augustus 1994 tot juli 1995 alle klachten heeft bekeken en "getoetst". In zijn verslag worden 13 (anonieme) gevallen opgesomd. De meeste daarvan rijn door de gemeente naar rijn oordeel op de juiste wijze af gehandeld. Ook de klagers zelf toonden zich na afloop doorgaans ingenomen met de manier waarop binnen de ge meente met hun problemen was omge sprongen. De raadscommissie ABZ was maandag avond dan ook vol lof over de regeling en de uitvoering daarvan. "We zijn on der de indruk van de uispanningen die in het gemeentehuis geleverd worden om de klachten de wereld uit te helpen," vond Harry Witte (Gemeentebelangen). "Het gaat kennelijk goed in deze ge meente," stelde ook Rob Joustra (BAM) vast, al meende hij dat veel burgers nog niet op de hoogte waren van de moge lijkheden. Loet Jansen (D66) vond dat het College wel iets royaler mocht omspringen met de aanbevelingen van mr. Spruit, met name rijn pleidooi om ruimte te maken voor enige "personele capaciteit". Vol gens Jansen is het duidelijk dat de tijd sinvestering van de gemeentelijke klachtencoördinator "zoden aan de dijk zet". In dat verband pleitte hij voor de mogelijkheid om de klachtenregeling op den duur uit te bouwen tot een echte "ombudsfunctie" - een oude D66-wens - waarbij in de toekomst eventueel zelfs beroepsmogelijkheden bij de landelijke ombudsman gecreëerd zouden kunnen worden. Zo ver is het nog lang niet, en de meeste commissieleden reageerden óok wat gereserveerd op Jansens sug gestie. wel al een "intern onderzoekje" bezig naar de mogelijkheden. Boerkoel vindt al dat getreuzel maar tijdverspilling. Volgens hem is er in Soest een schreeuwende behoefte aan woonruimte voor "starters" (een- en tweepersoonshuishoudens). Hij wil nu alvast een architectenprijsvraag op touw zetten voor de opdracht. "Dan slaan, we twee vliegen in één klap," aldus de PvdA-er. Boerkoel lanceerde zijn plannetje maandagavond in de raadscommissie ABZ. Dat leverde hem direct al geïrri teerde reacties op van Bert Krijger (VVD) en Harry Witte (Gemeente belangen). Krijger vroeg zich af of er soms een "bedoeling" ónder het raads voorstel lag - "ik lees hier niets over woningbouw" - en Witte vond Boer- koels suggestie volkomen buiten de orde, omdat Soest al problemen genoeg heeft om de woningbouw binnen de Structuurvisiegrenzen te houden. Burgemeester De Widt verzekerde Boerkoel dat de zaak intern nog beke ken moest worden. "Als ze dit dan maar niet vergeten," aldus de PvdA-fractie- voorritter. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp SOESTDIJK W. DE ZWIJGERLAAN 13 In een sfeervolle laan gelegen mid denwoning met voor- en achtertuin en schuur. Degelijk en solide met een prachtig uitzicht over het plein. Volop parkeergelegenheid. Winkels, scholen, openbaar vervoer in direkte omgeving. Indeling: B.g.: hal, toilet, kelderkast, 'woonkamer met deur naar terras op het zuiden, keuken met inbouwkoel- kast. Verd.-. 3 slaapkamers waarvan 1 met balkon en 2 met vaste wastafel, douche met 2e toilet. Alle kamers met vaste kasten. Grote zolder. Alge meen: CV-ketel 1986. Warmwatergey- ser in keuken. Begane grond isola tieglas, verdieping voorzetramen. Aanvaarding: direkt. Vraagprijs: f 289.000,- k.k. Gratis bemiddeling! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest Telefoon 02155-27493 De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding die vrijdagnacht plaats vond op Colenso. Een onbekende auto mobilist botste daar tegen de wagen van een 64-jarige Soester. De rechter zijde van de auto werd daarbij beschadigd, maar de veroorzaker reed door. De aan rijding moet omstreeks tien over half drie 's nachts hebben plaatsgevonden. Op dat moment werd de eigenaar van de auto wakker. Hij hoorde het alarm van de auto. Op aandringen van Loet Jansen (D66) gaat de raadscommissie ABZ binnenkort nog eens uitge breid discussiëren over de opstel ling van het College van B. en W. in de kwestie van het omstreden bouwplan-Driftje in Soest-zuid. Voor het zomerreces trok het College het voorstel voor de bouwvergunning ijlings in, toen het bouwvolume aanzienlijk gro ter bleek (wel 40 procent) dan gesuggereerd was. B. en W. vonden aanvankelijk dat het om "een beperkte afwijking" ging, maar keerden onder zware druk van de coalitiefracties onmiddellijk op hun schreden terug toen het allemaal wat anders uitpakte. Het wachten is nu op de firma Uyland, die met nieuwe tekeningen moet komen en de maatvoering van de nieuwbouw binnen de afspraken van het "heren akkoord" moet zien te houden. Het muisje kon nog wel eens een flink politiek staartje krijgen, want Jansen is bijzonder boos op het Col lege, dat volgens hem (voordat het punt uiteindelijk van de agenda werd afgevoerd) impliciet de hele gemeen teraad en het vorige College ervan heeft beschuldigd dat zij bij het "herenakkoord" met Uyland en wat er verder volgde zo'n beetje hadden ritten slapen. Informatie onthouden? Een onware suggestie, aldus het ver ontwaardigde D66-raadslid, dat bin nenkort opstapt. Volgens Jansen zou de conclusie wel eens kunnen rijn dat het College de raad informatie heeft onthouden, wat naar zijn oordeel zó'n ernstig feit is dat het zeker een motie van wantrouwen waard is. Ook de toon die het College in de bewuste brief heeft aangeslagen is Jansen allerminst bevallen. Die staat volgens hem "ieder constructief over leg" in de weg. Hij wil dan ook dat de brief tijdens de eerstvolgende commissievergadering besproken wordt. De gemeenteraad zal in de vergade ring van 21 september unaniem ak koord gaan met het Collegevoorstel voor een nieuwe samenstelling van de "commissie voor de bezwaar- en beroepschriften". Dit gezelschap - dat in voorkomende gevallen moet oordelen of de raad wel een juiste besluit heeft genomen - zal voortaan gaan bestaan uit louter "buitenstaanders". De gemeenteraad denkt op die manier te kunnen voorkomen dat raadsleden ïn de commissie - zoals tot nu het geval is - voor rare dilemma's komen te staan, zoals in de afgelopen winter het geval was met Willem Blaauw ((WD), die in de commissie voor de Lindenhof-bouw- vergunning stemde, maar in de raad (om politieke redenen) tegen. Dan maar helemaal geen raadsleden meer, vond de raad destijds, en het Col lege heeft dat idee uitgewerkt. De nieuwe beroepscommissie - altijd al on der het onafhankelijk voorzitterschap van mr. G.B. Spruit - gaat straks be staan, uit drie leden die geen bemoeienis hebben met de Soester politiek. Het rijn mevrouw Nikkels en de heren Van Bommel en Rosenberg. In de raadscommissie ABZ werden wei enkele kanttekeningen gezet. Zo be treurde Harry Witte het dat er geen open sollicitatieprocedure was geweest, zodat in principe iedereen lid van de beroepscommissie had kunnen worden. Hij had overigens niets tegen de kandi daten als zodanig. Dezelfde valstrik? Bart Krol (CDA) had moeite met de omschrijving dat de leden "gevoel voor politieke verhoudingen" dienenNte heb ben. "Hoe voorkom je dan dat de nieuwe commissie in dezelfde valstrik loopt als de oude? Ik waarschuw maar..." Ook Wiebe Meilof (GPV) duchtte dat de gemeenteraad zich daar door des te gemakkelijker zou laten ver leiden om de adviezen van de commis sie maar naast zich neer te leggen. Rob Joustra (BAM) beschouwde het voorstel als een "probeersel" ("van twee kwaaien het minst slechte"). Bert Krijger (WD) vond dat de oude commissie altijd correct had gefunctio neerd, los van de politieke verhoudin gen in de raad. "Alleen omdat een be paald standpunt nu vertaald kon worden naar een politieke meerderheid moest de regeling opeens veranderd worden..." De nieuwe beroepscommissie functio neert tot het einde van de lopende raadsperiode. Dan wordt bekeken of de nieuwe regeling inderdaad goed werkt en of er voor het lidmaatschap van de commissie misschien beter een open sollicitatie kan plaatsvinden, zoals bur gemeester De Widt toezegde. De BAM-fractie heeft er een stokje voor gestoken dat de gemeente af gelopen zaterdag bomen en strui ken zou kappen op het terrein van de voormalige Kardinaal Alfrink Mavo. De gemeente had dat zonder kapvergunning willen doen. Op 28 augustus kregen buurtbewoners schriftelijk bericht dat de groenwal tus sen het gebouw en de Sweelinckstraat vier dagen later met de grond gelijk zou worden gemaakt, omdat op die plek een speelplaats voor kinderdagverblijf Mickey's moet worden aangelegd. Nadat Rob Joustra namens de BAM- fractie niet in de boom, maar in de pen was geklommen, heeft het college eie ren voor zijn geld gekozen. Als een in woner van Soest wil kappen, moet hij een vergunning hebben en als hij al toe stemming krijgt, is er altijd nog een in spraakprocedure van vier weken voor geschreven. Ook de gemeente dient zich daaraan te houden, schrijft de BAM- fractie. Dat de buurtbewoners zo laat op de hoogte werden gesteld, kwam volgens de afdeling groen en milieu van de ge meente doordat er tijdens de vakantie niet eerder voorlichting gegeven had kunnen worden. Bovendien was er haast met het kappen, omdat het kinderdag verblijf zo snel mogelijk over een speel plaats dient te beschikken. Beide argumenten zijn door de BAM van tafel geveegd. De fractie stelt dat de afdelingen van de gemeente niet geslo ten zijn geweest in de vakantie-periode. En als de speelplaats zo'n spoedeisend karakter zou hebben, had de gemeente zonder extra moeite best eerder een briefje naar de omwonenden kunnen sturen. Amnestylaan De kans dat de buurt helemaal niet zou zijn ingelicht, was overigens ook groot. Niet onwaarschijnlijk is dat de gemeente op het laatste moment besloten heeft een briefje te doen laten uitgaan, omdat ze zich kort daarvoor in de vingers had gesneden bij kapwerkzaamheden tussen de Weegbreestraat en de Amnestylaan. Daar werd zomaar een groenwal van tientallen vierkante meters gekapt, zon der dat de buurtbewoners daarvan in kennis waren gesteld. Boze buurtbewoners belden twee weken geleden de politie, maar het kwaad was toen al geschied. De politie maakte pro ces-verbaal op, maar de zaak werd geseponeerd. Notabene een ambtenaar van de afdeling onderwijs gaf later aan een buurtbewoner toe dat de gemeente was vergeten de omwonenden in te lich ten en dus was de groenwal zonder de vereiste vergunning gekapt. De groen wal moest plaatsmaken voor speel toestellen op het schoolplein van De Klimop, de nieuwe fusieschool van De Regentuuter en De Schakel. Mevrouw Van Dijk van de Amnes tylaan, wiens achtertuin aan het school plein grenst, reageerde furieus. "Ik mag nog niet naar een boom wijzen. En als ik mijn hondje verkeerd uitlaat, staat meteen de hondeman van de gemeente op de stoep. Maar de gemeente kan blijkbaar alles zonder vergunning." Volgens de verontwaardigde Soestse hadden veel spechten hun nesten in de omgekapte bomen en struiken. Ze vindt de actie van de gemeente allesbehalve educatief verantwoordelijk en stelt dat de gemeente het verkeerde voorbeeld heeft gegeven aan de leerlingen van de school. Kennelijk is de gemeente geschrokken van de reactie van de bewoner(s) in het Smitsveen en is te elfder ure besloten een aantal bewoners van de Cimbaal en de Sweelinckstraat alsnog mee te delen dat er bomen en struiken moesten wij ken voor een speelplaats van het kinder dagverblijf. Dank rij de BAM krijgen de buurtbewoners alsnog gedurende vier weken de kans bezwaren te maken. Margit Thijn van Mickey's, die er niets aan kan doen dat de gemeente nalatig is geweest, heeft er alle begrip voor. Zij wil op goede voet blijven staan met de buurtbewoners. "Het is natuurlijk jam mer dat we nu nog geen speelplaats hebben, maar ik hoop dat dat over en kele weken toch goed komt." Van Mecklenburglaan Op de Van Mecklenburglaan willen be woners twee acacia's in hun tuin kappen in verband met renovatie van hun tuin. De twee bomen zouden oud rijn, lang zaam afbrokkelen en gevaar opleveren. Eén van de acacia's mag worden gekapt, omdat de gemeente inziet dat die het woongenot aantast. Maar de andere boom moet blijven staan. In al zijn wijs heid meent het college dat de boom straatbepalend is en de acacia op die plek verwijst naar de hoge ligging van de Eng. Bovendien, zo stelt de ge meente, is de boom nog gezond. Niemand denkt nog aan oliebollen, champagne en vuurwerk. Toch is nu al bekend geworden dat de nieuwjaars receptie van de gemeente zal worden gehouden in het gemeentehuis op dins dag 2 januari. Het programma is nog niet uitgewerkt, maar waarschijnlijk zul len Thomasvaer en Pieternel wederom hun opwachting maken. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI 'Wi/imJ u///fe/ Banketbakkersroom, chocolademousse, kersen, een vleugje cacao en een doos van Vlaai Vlaai. Deze week de Christoffel van 17,95 voor te* Neerlands lekkerste vlaaienwinkel vindt u aan de Van Weedestraat 46II in Soest. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Sinds zaterdag heeft Soest er een kinderdagverblijf bij. Het is Micky's dat is gehuisvest in het gebouw van de voormalige Kardinaal Alfrink Mavo aan de Di Lassostraat. De in stelling had al een vestiging in Birkhoven in Amersfoort. En dat betekent dat Micky's al over er varing beschikt op het gebied van kin deropvang. In de keistad kozen Margit Thijn en Joost Alting voor een langzame start, maar al snel zaten de groepen vol. In Soest verwacht Margit Thijn dezelfde ontwikkeling. "De mensen willen toch eerst even komen kijken hoe het gaat," verklaart Thijn die zaterdag veel belang stellende vaders en moeders ontving. Aan de Di Lassostraat zit Mickey's in het centrum van een kinderrijke buurt Club voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer vergevorderden - Wedstrijdtraining Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (partner niet nodig) - clubs voor 55-plussers op maandag- en dinsdagmiddag (paren) - kinderclub op woensdag middag (8 tot 12 jaar) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag vanaf 28 augustus t/m 27 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. •Depeuters van Mickey's hadden vooral oog voor het speelgoed en de clown tij dens de officiële opening van het nieuwe kinderdag verblijf. en nog steeds is de vraag naar kinder dagverblijven groot. Groot is ook de flexibiliteit van Mickey's. "Als een ouder de ene week op maandag werkt en de volgende week op dinsdag, spelen wij daar op in. We passen ons aan de wensen van de men sen aan. Het is net wat ze nodig heb ben," zegt Margit Thijn. Mickey's is elke werkdag, ook in de schoolvakanties, geopend. De ochtendgroep is van 7.30 tot 13.00 uur en de middaggroep van 13.00 tot 18.00 uur. Het kinderdagverblijf heeft een capaci teit van 23 kindplaatsen, veertien peu ters en negen baby's. Op iedere groep staan twee vaste medewerksters. In het Orlando-gebouw heeft Mickey's de beschikking over twee ruime speel- vertrekken, een keuken en een slaapka mer, waar tien bedden staan. De buiten speelplaats, met onder meer een gras veldje en een zandbak, is nog niet ge reed. Enige vertraging is opgetreden, doordat de gemeente nog geen kap vergunning heeft verleend. "Ik verwacht dat dat over enkele weken allemaal rond is," aldus Margit Thijn die z vrouw was tijdens de opening. De officiële handeling werd verricht door wethouder Pieter ten Hove die een net openknipte, zodat tientallen bal lonnen vrij spel kregen. Ten Hove wees in rijn korte toespraak op de snelle ont wikkeling die de kinderopvang door maakt en hij toonde zich verheugd met de komst van Mickey's. De woorden van de wethouder waren niet besteed aan de peuters die hun aandacht verdeelden over het speelgoed en de aanwezige clown en het 'reuze'-konijn.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3