Soest in zee met Start Huis (S) zekerheid IACTUEEL I Organisaties zijn ontevreden over nieuw Welzijnsprogramma Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Nazomeren bij Jasmijn Katholiek Soest wordt weer stukje meer 'herderloos' GroenLinks-PS voelt zich gepasseerd bij basisbezoek Nieuwe inzameling voor kinderhulp in Tsjernobyl College gaat weer de wijk in Spontane handtekeningenactie SBS-6 in Soest: 180 krabbels GINA 4 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1995 SOESTER COURANT an I De Klimop klimt (en glijdt) erin In Memoriam ds. H.J. Lambers Heerspink Protest tegen afgewezen subsidies Soester Courant LAVENDEL De Widt reikt in Soest lintje uit aan man uit Zeist Bromfiets weg Gordijn vat vlam in keuken, man dooft vuur zelf STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 02155- 18252 Na Houben vertrekt ook Evers Boze brief tegen helicopters Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Soest laat Monumentendag voorbijgaan Dertien gemeenten bundelen krachten DE TROMSLAGER Voor Soest-Zuid/Midden en Soestduinen Dochter van medewerker helpt een handje PAGINA 5 ïStoot -1999 De 160 kinderen van de Klimop-school aan de Weegbreestraat beleefden maandagmorgen de eerste schooldag na de grote vakantie op een uitbundige manier. De "nieuwe" openbare school - ontstaan uit de fusie tussen de Regentuuter en de Schakel - werd feestelijk ingewijd met een mooi lied op het schoolplein. Daarna mochten de kinderen het gebouw in en ze deden dat op een heel speciale manier. Bij de Schakel waren ze aan het eind van het laatste schooljaar de schóól via een glijbaan "uitgegleden", en nu mochten ze zo'n beetje op dezelfde manier naar binnen: eerst klimmen en dan naar bin nen glijden. De overgang verliep op die manier uiterst soepel, niet het minst trouwens omdat er die eerste schooldag vooral spelletjes werden gedaan. nmer- zeker i ïr, die 1 >tand, I Vorige week werd bekend dat ds. H.J. Lambers Heerspink is overle den. Van 1950 tot 1966, dus 16 jaar, was hij predikant van de gerefor meerde Juliana-kerk in Soest-noord. Hij woonde in de toenmalige pasto rie aan de Wilhelminalaan 2. Veel kerkgangers zullen zich hem nog herinneren: zijn luide stem galmde 's zondags door de kerk ruimte als hij het Woord verkon digde. Hij maande iedere week de kerkleden tot een trouw bezoek in de beide diensten van de zondag. In de jaren dat hij in Soest stond is de Julianakerk ook verbouwd en uit gebreid. Het oude gebouw uit 1887 veranderde in een groot nieuw ge bouw. Zestien jaar predikant zijn in één ge meente laat zijn sporen na. Daarom kenden veel ouderen hem nog wel. 's Zomers kwam hij vaak nog eens terug naar Soest en bezocht hij nog wel enkelen. Hij zat dan 's zondags vooraan in de kerk, met zijn grote ge stalte en zijn witte haren. In 1966 vertrok ds. Lambers Heers pink naar Nijverdal, de omgeving waar hij vandaan kwam. Na zijn emeritaat bleef hij daar wonen. Wij hebben goede herinneringen aan hem. Federatieraad Noord Het nieuwe welzijnsprogramma van geen 10.000 gulden voor over, met als Soest oogst vanuit het Soester argument dat de gemeente de schaats- "middenveld" bepaald niet alleen club nu eenmaal geen accommodatie te bijval. Nadat eerst de gezamenlijke ^denheeft En alleen verenigingen die u 'Lism gebruik maken van gemeentelijke ac- ouderenbonden (schr.ftelijk) al ver- §ommodatie5 kunne° tot de regeling zet aantekenden tegen het afwijzen - - - - worden toegelaten, aldus B. en W. Boerenkool met worst Volgens Engberink is de club al jaren lid van de Sportraad en was er - athans vanuit het ambtenarenapparaat - in het verleden al heel positief meegedacht voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 van de gevraagde subsidies (o.a. voor de cursussen en activiteiten van de SWOS), lieten maandag avond tijdens de "hoorzitting" van de raadscommissie R.O./Welzijn nog eens drie organisaties hun pro- test horen: het Centraal Meldpunt °™r de aanl?S van, ee" skelterbaan. Vrijwilligershulp, de schaatsvereni- We ™egen boerenkool, en de ambte- - J - -r' - - - - naren beloofden ons er zelfs worst bij!" Daar was allemaal niets van terecht ge komen en tot overmaat van ramp kreeg de club onlangs ook nog eens een reke ning van 1560 gulden voor het gebruik van het BDC-veld. Na een "lange lij densweg", aldus Engberink, bleek er nu zelfs geen hap boerenkool meer af te kunnen. Hij nodigde de raadsleden uit om in elk geval eens bij de (particuliere) accommodatie aan de Soesterbergse- straat te komen kijken, waar de schaats- club haar bijdrage levert aan de licha melijke en geestelijke gezondheid van de jeugd. Mevrouw Adelerhof sloot het rijtje insprekers met een vurig pleidooi voor de (al eerder gevraagde) subsidie voor uitbreiding van de coördinatie-uren bij Slachtofferhulp. Het College wil dat niet, omdat het ministerie van Justitie in 1997 met een nieuwe regeling over de brug moet komen en de gemeente niets voelt voor "voorfinanciering". Het werk van Slachtofferhulp is echter in twee jaar tijd verdubbeld, en de subsidie houdt daarmee geen gelijke tred, aldus me vrouw Adelerhof. "We moeten onze ta ken nu al uitbreiden, dat kan niet wach ten tot 1997." De raadscommissie hoorde de plei dooien nagenoeg zonder commentaar aan. Het betrof dan ook de "eerste le zing", die - omdat de status daarvan nogal onduidelijk was overgekomen, zoals wethouder Pieter ten Hove toegaf - maar beschouwd moest worden als een "hoorzitting". De subsidies komen bij de begrotingsbehandeling in de raad (in oktober) weer aan de orde. ging Eemland en de stichting Slachtofferhulp. Zij beschouwen het niet-doorgaan van de verwachte/gehoopte subsidie als een forse streep door hun rekening, nu ze met "lege handen" blijven staan. Dat geldt in elk geval voor het in mei j.1. zo vlot gestarte Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp, dat van gemeentezijde rekende op een subsidie van 15.000 gul den. Het College'van B. en W. wil hoog stens nadenken over een kleine start subsidie van 4359 gulden, en zelfs daar voor ontbreekt het geld, zo blijkt uit het programma. Meldpunt-voorzitter Nel Pelzer stelde dat deze nieuwe instelling, opgezet en gesteund door een groot aantal hulp organisaties in Soest, in de afgelopen (vakantie!)maanden al in 75 gevallen goed werk had kunnen doen door de hulpvraag adequaat "in te vullen". "Dat bewijst het nut," aldus Pelzer, die nu het gevoel had met lege handen te staan. Ze kondigde aan dat het bestuur de fracties nog zal langsgaan om uit te leggen hoe belangrijk het meldpunt is voor eenza men, ouderen en zieken, "ja voor élle burgers die in nood zijn". Zeer teleurgesteld was ook voorzitter Kees Engberink van de schaats vereniging Eemland, die wil toetreden tot het passepartout-systeem zoals dat voor de nagenoeg totale Soester sport functioneert. Het College heeft daar Zaterdag 9 september a.s. laten onze bloembindsters de mooiste boeketten en arrangementen met hortensia's zien. Kom gezellig even kijken bij de kramen in winkelcentrum Hartje-Zuid dan doet u de leukste ideeën op voor een sfeervolle nazomer met: Kalebassen, zonnebloemen, div. groensoorten, lavendel, sierkolen, hortensia's, mandwerk, potchrysanten, Turkse mutsen, bessen, pompoenen enz. Alleen zaterdag a.s. Extra dikke bos Zolang de voorraad strekt BLOEMENHUIS "Hart|e-Zuid": Zuidpromenade 9, Tel. 02155-16877 Soest "De Smitshof': Smitsweg 14, Tel. 02155-22300. Soest Fax. 02155-29221 Burgemeester Hans de Widt heeft donderdagmorgen de versierselen van een koninklijke onderscheiding uitge reikt aan A. Blommers. Hij werkt in Soestduinen bij het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland en woont in Zeist. Sinds april 1978 is hij hoofd distributie van WMN. In die functie geeft hij lei ding aan 160 medewerkers en is hij ver antwoordelijk voor de druk en de kwa liteit van het drinkwater in het leiding net dat 5.400 kilometer lang is, een boekwaarde heeft van 240 miljoen gul den en waarin jaarlijks voor 20 miljoen gulden moet worden geïnvesteerd. De zestig-jarige Blommers is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een 16-jarige Soester mist sinds vorige week dinsdagavond zijn Peugeot-snor- fiets. De brommer werd ontvreemd tij dens de Gilde-disco aan de Ferdinand Huycklaan. Hij stond wel op slot, aldus de aangever. In de keuken van een woning aan het Saenredamplantsoen heeft een gordijn vlam gevat, nadat het in aanraking kwam met vuur van het gasfornuis. De bewoners was er op tijd bij en kon de brand zelf blussen. De brandweer hoefde daarom niet in actie te komen. De brand ontstond vrijdagavond rond kwart voor tien. BAR,GRILL RESTAURANT Onze gezellige mosselavonden Onze wereldberoemde spare-ribs Onze ongeëvenaarde spies van een meter En al onze andere vis- en vleesspecialiteiten. De katholieke gemeenschap van Soest, die toch al kampt met een pastoraal personeelsgebrek, levert binnenkort weer een tweetal voor gangers in. Na pastor Jan Houben heeft onlangs ook pastor Peter Evers zijn vertrek aangekondigd. Het zit de katholieken van Soest wat dat betreft de laatste jaren niet echt mee. De pastores komen en gaan, bij wijze van spreken, en de vier parochies moeten het binnenkort doen met slechts twee pastores - Goddijn (Mariakerk) en Veldhuis (pas benoemd in de Petrus en Paulus-, de Joannes- en de Heilige Fa milie-parochie) - die elk maar voor 50 procent werkzaam zijn. De beide pasto rale werkers die Soest had gaan nu ook weg. Pastor Jan Houben (Petrus en Paulus en H. Familie) krijgt per 1 oktober een nieuwe functie bij het aartsbisdom in Utrecht, zoals in juli al bekend gewor den is. Hij gaat daar - op verzoek van de leiding van het bisdom - de theologiestudenten begeleiden die pas toraal werk(st)er willen worden. In de komende maanden zal hij zijn pastorale werkzaamheden in Soest gaan "afbouwen". Daarover heen komt nu het vertrek van pastor Peter Evers (Maria- en Joannes- parochie), die op eigen verzoek en om persoonlijke redenen terugkeert naar zijn vorige standplaats Hoorn. In "Kruispunt", het katholieke kerkblad voor Soest, laat Evers weten dat zijn gezin in Soest geen echt thuis gevonden heeft. Hij gaat per 1 januari weg. Noodsituatie In "Kruispunt" staat een brief afgedrukt van dr. P.A.G. Rentinck, de vicaris-ge neraal van het aartsbisdom, waarin deze toegeeft dat de situatie voor de gelovi gen in Soest "nu wel zeer moeilijk wordt". Hij belooft dat het bisdom, in goed overleg met de parochiebesturen en het dekenaat, in de komende maan den gaat werken aan een goede invul ling van de vakatures. "Gezien de nood situatie zullen we hier grote aandacht aan geven. Wij vertrouwen erop dat u elkaar zult steunen om deze moeilijke periode door te komen." Afgelopen maandag heeft de vaste kamercommissie voor Defensie een bezoek gebracht aan de vliegbasis Soesterberg* in verband met de voorgenomen stationering van heli copters voor de Luchtmobiele Bri gade. Evenmin als de pers was de plaatselijke politiek daarbij wel kom. Dat is met name bij GroenLinks-Pro- gressief Soest in het verkeerde keelgat geschoten, zoals blijkt uit het boze briefje van fractieassistent Nel Koster aan de kamercommissie. De fractie had de gelegenheid namelijk graag willen gebruiken voor een (hernieuwd) protest tegen de komst van de helicopters. Volgens Koster betreurt de fractie van GL-PS het dat de kamercommissie niet even de moeite heeft genomen om de standpunten te vernemen van de poli tieke partijen en andere groeperingen in de omgeving van de vliegbasis. "Dat zijn toch de organen die 'partij' zijn bij een zo belangrijke besluitvorming als over de gevechtshelicopters." Ze vindt dan ook dat de kamercommissie, voordat er definitieve besluiten vallen, de mening van alle betrokkenen moet horen, niet het minst die van de politieke partijen in Soest, Zeist, Leusden en Amersfoort. Koster wijst er overigens op dat de frac tie al voor de opheffing van Soesterberg als Amerikaanse NAVO-basis (in 1993- 1994) diverse malen heeft gepleit voor het totaal opheffen van de basis als mi litair vliegveld. GL-PS hanteert daarbij o.a. als "principieel" argument dat een militaire verdedigingsmacht zinloos is en als ander argument dat de vliegbasis een enorme aanslag pleegt op de natuur, door de geluidsoverlast. De partij heeft trouwens, o.a. tijdens de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen en bij de provincie, een alternatief plan voor de herinrichting van de basis aangedragen. "Helaas heeft dat nog niet mogen leiden tot het totaal opheffen van de basis en zijn er reeds ver gevorderde plannen om er twee squadrons transporthelicopters te statio neren, wat vooral de geluidsoverlast van de Amerikaanse gevechtsvliegtuigen zal overtreffen." Ook Gedeputeerde Staten en de Stichtse Milieufederatie denken er zo over, aldus Koster. Op maandag 9 oktober hopen Heine en Hielkje Tolsma opnieuw met een hulptransport te vertrekken naar het door radio activiteit be smette gebied rondom Tsjernobyl. Daar strenge winters in dit gebied meer regel zijn dan uitzondering, is het streven om zoveel mogelijk kin deren te voorzien van goede schoe nen, warme kleding, vitamine en speelgoed. Door contacten met verschillende schoolinternaten en kerken worden de goederen daar uitgedeeld waar de nood het hoogst is. Ook is er, daar de sociale voorzieningen minimaal zijn, een groeiend aantal in extreem moeilijke omstandigheden levende gezinnen. Ge zinnen waar de man is weggevallen of invalide is en de vrouw de groentetuin moet verzorgen, het huis moet onder houden, de kinderen moet verzorgen en dagelijks bijna een dagtaak heeft om in de bijna lege winkels de eerste levens behoeften bijelkaar te zoeken. Met daar naast ook nog een baantje, wat zorgt voor een zeer mager inkomen. Een groeiend aantal gezinnen is op de laat ste reizen persoonlijk bezocht en is hulp op maat geboden. De medewerkers van Stichting Kinder hulp Tsjenobyl gaan dan ook de ko mende weken hun activiteiten opvoeren om zoveel mogelijk in goede staat ver kerende kinderkleding, schoenen, speel goed, (ook brillen en gehoorapparaten zijn welkom) en voedselpakketten te verzamelen. Zij doen daarvoor weer een beroep op een ieder die bewogen is met noodlijdende kingeren die het slachtof fer zijn van de omgeving waar zij, bui ten hun schuld, toe veroordeeld zijn om in te leven, zonder de mogelijkheid daar iets aan te veranderen. Wie (opnieuw) wil meehelpen dit trans port tot een succes te maken, kan con tact opnemen met de fam. Tolsma, Eikenlaan 12, tel. 23392. (Afhalen is mogelijk.) In heel Nederland, haast tot in de kleinste uithoeken, wordt komende zaterdag de jaarlijkse landelijke Monumentendag gevierd. Niet alzo echter in Soest, waar het evenement de afgelopen vijf jaar toch heel wat belangstellenden op de been heeft gebracht. Tijdens het wethouder schap van Jan Visser, die het initia tief destijds met geestdrift aan zwengelde, mochten de rijks- en ge meentelijke monumenten zich in een groeiende belangstelling verheugen. Op Monumentendag 1995 blijft het echter doodstil in ons dorp. Is Soest soms door z'n monumenten heen? Dat niet, maar wel door z'n "inspira tie", zoals ambtenaar Wim Verhart - secretaris van de Monumenten commissie - laat weten. In elk geval wist het gemeentebestuur dit jaar niets te verzinnen en bovendien, al dus Verhart, was er gewoon te wei nig tijd. De oorzaak daarvan ligt vol gens hem in de ambtelijke reorgani satie die Soest de afgelopen maanden heeft doorgemaakt. Met het feit dat er inmiddels een an dere wethouder zit, aan wie de Soes ter monumenten zijn toevertrouwd, heeft dat volgens Verhart niets te maken. "Die zat er vorig jaar ook al, en toen was het best geslaagd." Vol gend jaar beter, hoopt Verhart. "Mis schien kunnen we dan iets gezamenlijks met Baarn opzetten..." Dertien gemeenten, waaronder Soest, gaan hun krachten bundelen bij het inzetten van tijdelijk perso neel. Daartoe wordt binnenkort een exclusieve overeenkomst afgesloten met Start. Start zal, voorlopig voor de periode van één jaar, voor alle onderdelen van de gemeenten voorzien in de behoefte aan uitzend-, detacherings- en vakantie krachten. Het gaat om de gemeenten Soest, Amersfoort, Blaricum, Bussum, 's- Graveland, Hilversum, Huizen, Laren, Muiden, Naarden, Nederhorst den Berg, Nijkerk en Weesp. Gezamenlijk vertegenwoordigen zij een personeelsbe stand van ongeveer 3650 arbeidsplaat sen Regelmatig is er behoefte aan tijde lijke arbeidskrachten voor een grote ver scheidenheid aan functies binnen de gemeenten en gemeentelijke instellin gen. Het gaat daarbij om een scala van functies, uiteenlopend van bijstand maatschappelijk werkers tot administra tieve medewerkers en medewerkers voor de groenvoorziening. Uit overwegingen van kostenbeheersing, efficiency, continuïteit en kwaliteit in dienstverlening hebben de gemeenten gekozen voor een overeenkomst met één uitzendorganisatie. Voor Start is gekozen vanwege de goede prijs-kwali- teit verhouding, de spreiding van Start- vestigingen in het gebied en de brede ervaring van de uitzendorganisatie met alle vormen van flexibele arbeid. Boven dien is Start bekend met de specifieke problemen bij de personeelsvoorziening van gemeenten. Voor de toekomst hebben de gemeen ten nog meer plannen om op personeelsgebied samen te werken. Een van de initiatieven is het opzetten van een centrum om de arbeidsmobiliteit te bevorderen, zowel binnen de gemeen ten, tussen de gemeenten onderling als met het bedrijfsleven. Uitzendbureau Start is in 1977 opge richt door werkgevers- en werknemers organisaties en de centrale overheid en heeft inmiddels meer dan driehonderd vestigingen. Start spant zich extra in voor werkzoekenden die een volwaar dige plaats op de arbeidsmarkt ambiëren maar die minder kansrijk zijn bij het vinden van werk, zoals bijvoor beeld WAO'ers. De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 '♦•«v Steenhoffstraat 58 ONROEREND GOED HYPOTHEKEN PENSIOENEN SOEST Gallenkamp Pelsweg 4 Koopsom f 560.000,- k.k. Een prachtige sfeervolle, vrijstaande woning (600 m3) met grote garage - kantoor (48 m2, spouw) en loods (150 m2) in het prachtige Soest-Zuid. Ind.: entree/hal, toil., trapkast, woon/eetkamer met open keuken (55 m2), bijkeuken met toegang tot de kelder en garage. 1e etage: overloop, badkamer met 2e toil., ligb., douche, v.w., sauna, 4 sl.kam. waarvan 1 met loggia. 2e etage: deze ruime zolderverd. met 5e sl.kam. is v.v. 2 dakkapellen. De woning en gar. zijn v.v. c.v. en dubb. begl., tevens is het dak geheel vernieuwd en geïsol. Opp. 635 m2. Oplevering in overleg. Soesterbergsestraat 61 Soest Tel. 02155-29061 Burgemeester en wethouders hou den op woensdag 27 september weer een praatavond voor bewoners van Soest. Ditmaal zijn de inwoners van Soest-Midden, Soest-Zuid en Soestduinen aan de beurt. "Praten met b en w" vindt daarom plaats in De Rank aan de Soesterbergse straat. Soesters die in het gebied tussen de Dalweg en de spoorlijnen Baarn- Amersfoort, Amersfoort-Utrecht en Utrecht-Baarn wonen zijn tussen 20.00 en 22.00 uur welkom in De Rank. Traditiegetrouw begint het programma met een forum-discussie, waarbij de be zoekers vragen kunnen stellen aan het college. Van die discussie wordt een ver slag gemaakt, dat desgewenst wordt opgestuurd naar de bezoekers van de praatavond. Na de pauze kan persoon lijk van gedachten worden gewisseld met burgemeester Hans de Widt of de drie wethouders. Ook zijn er ambtena ren aanwezig. De bedoeling van de praatavonden is dat het college te weten komt wat er in de wijken leeft. Voor nieuwe inwoners van de. wijken is de bijeenkomst een goede gelegenheid om kennis te maken met het college en om informatie over Soest in het algemeen en hun wijk in het bijzonder te krijgen. Spontane handtekeningenacties van medewerkers behoren niet tot het beleid van Scandinavian Broadcasting System (SBS-6), maar kunnen dus wel worden gehouden. In Soest werden vorige maand 180 krabbels verzameld door onder an deren het dochtertje van één van de medewerkers. Zij stond enkele weken geleden, met een vriendinnetje, bij de ingang van bloemenkwekerij Van Oest aan de Eigendomweg en vroeg bezoekers hun handtekening te zetten op een lijst. Op de vraag waarom de meisjes zo graag SBS-6 op het Soester kabelnet willen hebbep, antwoordde één van hen: "Haar vader werkt er." Volgens een woordvoerster van de com merciële omroep is dat niet de wijze waarop SBS-6 zich pleegt te profileren. "Het was een persoonlijke actie van drie van onze medewerkers die in Soest wo nen. Voor hen is het frustrerend dat hun eigen programma's niet in hun plaats te zien zijn." Onder anderen programma directeur Van Westerloo woont in Soest. De omroep is sinds 28 augustus in de lucht, maar kan nog niet in Soest wor den ontvangen. Het kabelnet zit vol met 21 zenders en tot de realisering van de uitbreiding naar vijftig kanalen, is het daarom wachten. In oktober bekijkt de commissie milieu of er eventueel een andere omroep moet plaatsmaken voor SBS-6. Gebeurt dat niet, dan zal SBS- 6 geduld moeten uitoefenen tot eind volgend jaar. Dat de politici zich buigen over de even tuele toelating van SBS-6 is het gevolg op een brief van de omroep van 25 au gustus, waarin ze verzoekt te worden toegelaten. In de brief wordt nadrukke lijk verwezen naar de 180 handtekenin gen die zijn verzameld. "We hebben die handtekeningenlijst overhandigd, omdat onze medewerkers die actie spontaan hadden opgezet. Ik kan me voorstellen dat ze hun eigen programma's thuis willen zien. Maar een gedegen onderzoek van Intomart in vier grote steden heeft al uitgewezen dat het publiek ons wil," aldus de woordvoerster van SBS-6. In ruim vierhonderd ge meenten zijn de (Nederlands-talige) programma's van de omroep inmiddels te ontvangen. Dat komt erop neer dat 64 procent van de huishoudens kan af stemmen op SBS-6. Volgens de woordvoerster heeft SBS-6 overigens al in juni gevraagd of ze op het kabelnet mocht. In de juli-vergade- ring van de commissie milieu had een medewerker ook al om een plaats ge vraagd, maar toen stond alleen het voor stel tot uitbreiding van de centrale an tenne inrichting (cai) ter discussie en werd tevens besloten dat RTL+ zou moeten wijken voor de commerciële omroep Veronica.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5