Ds. Jaap Huisman: 25 jaar 'meelopen met het levensverhaal van een ander' arttóhoch nieuws Bowlingballen rollen op nieuwe baan C-drie start nieuw cursusseizoen IVARIAt TO Nemesis opent nieuwe serie jazzconcerten in Artishock WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 SOESTER COURANT Predikant van Soest-zuid viert zilveren jubileum PAGINA 15 Lezing over Tarot /T\ NNereldI/1/inkel Novib-catalogus: DOEN-catalogus Hoornblazers Gilde valt in de prijzen 'El Jardf del Edén' Helderziende met bloemen bij Paso AA/mgi' Fietsen in Utrecht of verder weg f; Drukte tijdens open dag in C-drie bowling Voor volwassenen, jongeren en kinderen Autobanden lek gestoken Natuur (&D) Nabij Uitbundig speelplezier en groot vakmanschap L Kinderparadijs De Vrije Teugel In het komende weekeinde viert ds. Jaap Huisman, de gereformeerde predikant van Soest-zuid (Wilhel- minakerk) - maar inmiddels óók een beetje van de (hervormde) Oude Kerk - zijn zilveren ambts jubileum. Dat gebeurt met een con cert-avond (zaterdag om acht uur) in zijn "eigen" kerk aan de Soesterbergsestraat, waar de hele gemeente zich onder andere kan la ven aan de muziek die de zilveren predikant - en ongetwijfeld vele an deren - behaagt. In de kerkdienst hoort zo'n jubileum in elk geval niet thuis, vindt hij zelf. "Er gebeurt zondag niks bijzonders en ik preek gewoon volgens het rooster." Er is inmiddels wel een feestcomité actief en er zal hem zaterdagavond dus onge twijfeld wel het een en ander te wach ten staan, maar daar heeft hij verder geen weet van. Vijfentwintig jaar is wel een mooi getal om even pas op de plaats te maken en eens te kijken wat er ver anderd is. En hij is in die afgelopen kwart eeuw veranderd. "Het zou niet kunnen be staan dat je in 25 jaar geen ontwikkeling doormaakt als predikant. Je verandert aan elkaar, aan de cultuur, aan de kont akten met mensen en aan de theologie, door alles wat je leest en meemaakt. Maar de grootste verandering is die van het rationele naar het gevoelsmatige." Veel mensen zijn in hun opvoeding zo doordrenkt met de typische gerefor meerde "verstandelijke" benadering van het geloof, dat ze met hun "gevoel" niet zo best uit de voeten kunnen. Ze vinden het moeilijk om iets van zichzelf te la ten zien, maar volgens Jaap Huisman gaat het in het pastoraat juist om dat "gevoelsmatige" en heeft hij die schroom overwonnen. Kwetsbaar "Als pastor - ik gebruik dat woord lie ver dan predikant - moet je je kwetsbaar durven opstellen. Open en kwetsbaar zijn, dat hoort uitermate bij mij en het is zó wezenlijk, want een pastor moet meelopen in het levensverhaal van een ander; dat is: begrip hebben, niet afkeu ren, meevoelen, zelden met een opge stoken vingertje klaarstaan." Een domi nee weet het niet béter dan z'n ge meente, benadrukt hij, maar heeft mis schien wat meer mens-ervaring. "Je ziet soms van heel dichtbij hoe het toegaat in een mensenleven. Hoe uniek mensen ook zijn, als pastor zie je vaak lijnen die je ook bij. jezelf ontdekt. Je probeert te voelen wat een ander voelt, en mee te huilen - maar niet overdreven - en mee te lachen. Als dat overkomt is er verbondenheid, in elk geval wat min der eenzaamheid..." Het hangt uiteraard een beetje af van de vraag met wie hij te maken heeft. "Ik bewaar wel de nodige distantie, want het is de grootste zonde die je in dit werk kunt begaan als je dat niet doet, maar de ander moet kunnen voelen dat je in Gods naam bij zijn levensverhaal betrokken bent, er ook een beetje na mens die Ander bent. En soms ben ik me dat scherp bewust, soms ook niet." Jaap Huisman groeide op in Sche- veningen, naast de kerk. Mogelijk heeft dat zijn keus ook bepaald, want met zijn vriendjes heeft hij heel wat keren "kerkje" gespeeld. Aanvankelijk leek een predikantenloopbaan er overigens niet in te zitten - hij deed gymnasium bèta - maar dat werd niet ingegeven door een soort opstandigheid tegen het van huis uit aangereikte geloof. "Dat verzet heb ik eerlijk gezegd nooit zo gevoeld, ook niet in de jaren aan de VU. Ik heb ook nooit een of andere crisis gehad; het is meer een geleidelijke ont wikkeling geweest." Te bang Gevoel-voor-mensen, dat heeft hij altijd gehad. "Daarom heb ik waarschijnlijk dit beroep ook gekozen. Het bedrijfsle ven was niets voor mij. Ik was gewoon te bang om in een fabriek te gaan wer ken. Ik heb ook wel een periode gehad dat ik arts wilde worden, maar dat durfde ik lichamelijk niet aan. Andere beroepen kwamen verder ook niet in the picture. En voor de preekstoel had ik óók wel angst, maar ik werd er tegelijk door aangetrokken." Het woord angst gebruikt hij zonder schroom. "Angsten spelen in het men senleven zo'n grote rol: mensen zijn bang voor van alles en nog wat, om ziek te worden, om alleen te staan, om dood te gaan, om niet de eerste te zijn. Vol gens sommigen is het hele fenomeen godsdienst een manier om je angst in de klauwen te krijgen, door bijvoorbeeld offers te brengen om een toornende godheid gunstig te stemmen. Angsten heeft iedereen. De vraag is of je ze durft toe te laten." De ontwikkeling die hij in 25 jaar heeft doorgemaakt laat zich zo samenvatten: Het leven is belangrijker geworden dan de leer. "Het levensverhaal van mensen, tegen het decor van de bijbelse verha len, is veel belangrijker dan de gekris talliseerde leer die je almaar moet bewa ken. Daar voelen mensen niks meer bij, vandaag de dag. Ze willen zich herken nen in de verhalen..." Daar komt bij dat de samenleving persoonlijker, indivi- dualistischer, zakelijker is geworden. De grote instituten hebben hun tijd gehad. "Er is een ontwikkeling gaande van het grote naar het kleine." Gereformeerd Is hij nog wel gereformeerd? "Ik voel me heel happy binnen de ontwikkelingen in de gereformeerde kerken. Er is veel meer ruimte, meer openheid, minder krampachtigheid, ook naar andere gods diensten. Het gaat minder om 'soeverei niteit in eigen kring' en meer om respect voor anderen. Ik heb ook zelden het gevoel dat ik iets niet mag zeggen op de preekstoel, dat ik eigenlijk aan touwtjes vastzit. De geest van de vrijheid, die uit het hart komt, is heel wezenlijk en héél erg gereformeerd!" Hij vindt het eigenlijk onvoorstelbaar, Ds. Jaap Huisman. Op woensdagavond 20 september vindt in restaurant V.d. Brink, Soesterberg sestraat 122, de eerste lezing plaats van de nieuwe cyclus, opgezet door Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis. Eleonor Oldenburger, tarotiste en docente aan de School voor Universele Wijsheid, komt spreken over de Tarot, een kaartspel vol symboliek, dat vooral een beroep doet op de beelden, intuï tieve kant van de mens. De Tarot kan licht brengen in ondoor zichtige situaties (orakel) of inzicht in levensvraagstukken, maar wordt ook gebruikt voor meditatie en voor thera peutische doeleinden. De grote en de kleine arcana (geheime leer) zijn ele mentaire bestanddelen van de Tarot; de grote arcana (22 kaarten) geeft met zijn symbolische voorstellingen een ontwikkelingsfase in de levensweg van de mens weer; de kleine arcana (56 kaarten) geeft de dagelijkse handelingen van de mens weer. Eleonore Oldenburger geeft cursussen en lezingen in het hele land. Ze heeft een tarotpraktijk en is docente bij de opleiding tot tarotist. Ze schreef drie boeken over de Tarot. Eleonore Oldenburger. \s^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 In het najaar zal de echte (laatste) Novib-catalogus verschijnen. Dan zal de stichting DOEN de nieuwe uitgever van de catalogus worden. De letters DOEN staan voor Duurzame Ontwikkeling En Natuurbehoud. Deze stichting is een onderdeel van de Nationale Postcode Loterij. Zestig procent van de inleg van de Postcode Loterij gaat naar projecten voor milieubehoud of naar projecten voor mensen in de wereld die onze steun hard nodig hebben. Doelen van de loterij zijn o.m. Unicef, Artsen zonder Grenzen en Novib. De stichting DOEN draagt bij aan na- tuur-, milieu-, en ontwikkelings projecten. Ook ontplooit de stichting DOEN zelf aktiviteiten waaronder men ook de overname van de Novib-catalo gus kan zien. Hoe de catalogus zal gaarn worden is nog niet bekend. Het is niet uitgesloten dat er ook milieu-produkten in worden opgenomen. De Novib-catalogus bete kende voor de Wereldwinkel soms extra klandizie, omdat de daarin aangeboden artikelen en produkten en produkten ook in de Wereldwinkel te koop zijn. De meeste produkten komen van de Fair Trade Organisatie. De overgang van de postordergids van Novib naar DOEN zal geleidelijk gaan. In 1995 is er nog één keer de Novib- catalogus. Een jaar daarop volgt de Novib-DOEN-catalogus, dan de DOEN-Novib-catalogus en in 1998 ver schijnt dan de DOEN-catalogus. Er gaat dus nog een paar jaar overheen voor het zo ver is. alles wat er in een kwart eeuw veran derd is. "Terwijl de mens zelf gelijk ge bleven is. Daarom met ik met veel ple zier predikant. Het past ook zo bij me. Ik zou er niet aan moeten denken om iets anders te gaan doen, hooguit boe ken verkopen in de winkel van Van de Ven, maar dat kan ik niet. In dit vak ben je met het wézen van de mensen bezig, en dat vind ik zo goddelijk. Je mag een kijkje nemen in het hart van de mensen, en dat betekent automatisch: zij ook in het mijne. Dan verander je aan elkaar. Dat is toch prachtig?" Boodschap Dat betekent niet dat de Boodschap daarachter verdwijnt, integendeel. "Het evangelie is een boodschap van vrijheid, recht en liefde - op de huid van Jezus geschreven. Die opening naar vrijheid is een ander woord voor genade. Vroeger werden mensen helemaal vastgepind op hun schuld, met alle rampen van dien. Dat hameren op schuld heeft zo veel extra pijn veroorzaakt. Ik praat liever over het tegenovergestelde, over de vreugde dat je een kind, een jongetje of meisje, van God mag zijn. Mensen heb ben schuldgevoelens genoeg, en het kan opluchten om daarover te praten, maar een pastor moet daar niet over begin nen, althans niet beginnen." Wat hem in het vak-van-dominee nog altijd fascineert is dat de gevoelens van mensen - pijn, angst, verdriet - nog pre cies hetzelfde zijn als pakweg 2000 jaar geleden. "Rationeel hebben we een an dere kijk gekregen op de werkelijkheid, maar pijn is pijn en verdriet is verdriet gebleven." En als hij nog eens een boek zou willen schrijven - maar hij durft het niet, zegt hij - dan zou dat gaan over "de theologie van het gevoel": om een brug te slaan tussen culturen, godsdiensten en mensen van vroeger en van vandaag. Niet dramatisch doen "Als je zo de bijbel leest is het verhaal van 3000 jaar geleden nog net zo rele vant als nu. Daarom komen mensen nog naar de kerk," zegt hij. Dat het er steeds minder worden, die kerkgangers, daar over zal hij niet dramatisch doen. "We hebben vroeger wel eens te veel kracht geput uit de macht van het getal. Dan is er te weinig kwetsbaarheid en begrip voor anderen. De kracht van de liefde is veel sterker dan het geloof in macht." Op de vraag wat hij als predikant nu ei- gCTilijk wil "bereiken" blijft hij het ant woord even schuldig. "Ik denk daar nooit zo over na. Ik heb niet zo veel doelstellingen, maar ik ben happy als ik het gevoel heb dat mensen tot zichzelf komen en dat ervaren als een hand van God. Een humanist zou waarschijnlijk zeggen: 'dat ze zich gelukkig voelen.' Dan heb ik het gevoel dat ik er niet voor niks ben..." Afgelopen zondag werden in Elshout de jaarlijkse Federatie trom-, hoornblazen en vendel wedstrijden georganiseerd. Hieraan kunnen leden deelnemen van alle gilden die zijn aangesloten bij een van de zes Kringen die samen de Noordbrabantse Federatie van Schut tersgilden vormen. De organisatie was dit jaar in handen van het Onze Lieve Vrouwe Gilde uit Elshout, een plaats gelegen tussen 's-Hertogenbosch en Waalwijk. De deelname uit de Kring Land van Cuijk, waarbij het Groot Gaesbeeker Gilde is aangesloten was beperkt. Doch vanuit de andere Kringen waren veel deelnemers, waarbij weer eens opviel hoe sterk deze vertegenwoordiging is en de verschillen tussen de zes Kringen, de hoornblazers van het Soester gilde wis ten een tweede plaats te behalen met slechts een 0,5 punt verschil met de win naar het St. Jorisgilde uit Oirschot. Het was voor het Groot Gaesbeeker Gilde een druk weekend, want zaterdagmorgen werd al een hulde ge bracht aan het bruidspaar Wim en Tonnie Butzelaar, dat herdacht dat zij 50 jaar getrouwd waren. Daarna werd een demonstratie gegeven in Amersfoort in het kader van de Keistadfeesten en werd deelgenomen aan de Historische Op tocht, die in de loop van de middag door de binnenstad van Amersfoort voerde. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 14 september: 'El Jardin del Eden' speelt zich af in Tijuana, een Mexicaans plaatsje dat door een kilometers lange stalen wand wordt gescheiden van Amerika. In haar vierde speelfilm schetst de Mexicaanse Maria Novaro (van onder andere 'Dan- zon') in trefzekere lijnen de levens van een aantal bewoners - die van zowel Mexicaanse als Amerikaanse afkomst zijn - van dit grensstadje. Voor elk van hen geldt dat het gras groener is aan de overkant. De een ziet Tijuana als een ware tuin van Eden, de ander als een gevangenis. Talloze Mexicanen wachten achter de stalen wand op een kans om over te steken, terwijl aan de andere kant voortdurend politiewagens pa trouilleren. Maar was er geen stalen muur in het echt, dan trok het menselijk brein er we! een op, zo lijkt de strekking van deze sfeervolle, kleine film. In een losse structuur rijgt Novaro een aantal inci denten aan elkaar die gaandeweg bete kenis en samenhang krijgen. Het duurl even voor je erin komt, maar dan krui pen de personages onder je huid. Novaro onthoudt zich van commentaar, maar haar portrettering van bijvoor beeld de Amerikaanse Jane, die o-zo- graag goed doet aan de misdeelde Mexicaanse medemens, spreekt boek delen. Behalve in de benadering van de perso nages is 'El Jardin del Eden' sterk in de fotografie, die in totaalshots van de sta len wand tussen rijk en arm, tussen hoop en wanhoop zonder veel nadruk aanschouwelijk maakt. Het is een onnadrukkelijkheid die de hele film kenmerkt en die hier en daar de aan dacht wat doet verslappen. Maar de unieke sfeer van zo'n grensstadje en de contradictie ervan die zich in de bewo ners voortzet, is door Novaro voortref felijk weergegeven in haar bijna impres sionistisch verslag van de speurtocht naar het paradijs. Aanvang: 20.30 uur; entree: f 7,50, cjp/65+ f 6,-. Paso-Soest organiseert morgenavond, donderdag 14 september, een avond met helderziende waarnemingen aan de hand van (meegebrachte) bloemen, door Renate Bronk. De bijeenkomst vindt plaats in De Vriendschap, Nachtegaalweg 8A. Aanvang 20.00 uur. Entree: leden f 2,50; niet-leden f 7,50. Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 'Utrecht, cultuur-historisch hart van Nederland', dat kun je met recht zeggen. Het is deze maand Fortenmaand. De folder met een overzicht van alle activi teiten Xo.a. voor kinderen), demonstra ties en rondleidingen op en rond de for ten (van fort Abcoude in het noordwes ten van onze provincie tot de werken in de buurt van Schalkwijk in het zuidoos ten) is gratis verkrijgbaar. Bij een be zoek aan de forten zal men overigens merken dat forten ook grote natuurlijke en landschappelijke waarden bezitten. Uitgebreide informatie (teksten, foto materiaal, kaartjes, tekeningen) staat in het mooi uitgevoerde boekje over de Hollandse Waterlinie (f 15,90), met daarin opgenomen de Hollandse Water linieroute, een fietsroute met een totale lengte van 140 kilometer, met bordjes bewegwijzerd. Door gebruik te maken van routeverkortingen bij Breukelen en Utrecht kunnen deelroutes gereden wor den van 47, 53 en 45 kilometer. Leuke fietsarrangementen zijn te vinden in de gids Gastvrij Aktief. In deze gids staat per provincie aangegeven om welke arrangementen het gaat, b.v. een schitterende zevendaagse Elfstedentocht op de fiets langs de beroemde schaats- steden en -stadjes. Per dag legt men ongeveer 45 kilometer af, waarbij men 's nachts verblijft in gezellige midden klasse-hotels. De prijs (half pension) bedraagt f 720,- p.p. Ook in het gastvrije Twente is het van ouds genieten geblazen voor fietsers. Een leuk vijfdaags fietsarrangement is b.v. 'Aan de oever van de Dinkel', met een prachtig hotel in Denekamp (half pension) vanaf f 419,- p.p. Dit alles in inclusief o.a. een roeiboottocht op de Dinkel, een bezoek aan de watermolen en zagerij in Singraven, een VVV- informatiepakket met Twentekaart en routemateriaal en onbeperkt gebruik van het overdekte, verwarmde zwem bad. Veelzijdig genieten kan men ook van het 9-daagse luxe fiets-arrangement langs de vele Achterhoekse kastelen, met overnachting in het neusje-van-de-zalm van de Achterhoekse hotels. Dat de maaltijden navenant zijn spreekt voor zich. Bovendien is het gebruik van het overdekte zwembad, de sauna of de bowlingbaan bij veel hotels inbegrepen. Men kan vanuit verschillende start plaatsen het arrangement beginnen en komt langs tal van schilderachtige plaat sen (b.v. Zutphen, Doesburg, Bronk- horst), kastelen (b.v. in de omgeving van Vorden en Huis Bergh), boerderijen (in de hele Achterhoek) en door afwisse lende landschappen. Inclusief een informatiepakket met kastelenboek, een Achterhoekgids en - kaart, bagage- nabrengservice en kortingskaarten voor de entree van twee kastelen en exclu sief fietshuur kost dit arrangement u f 1099,- p.p. Al deze fietsarrangementen en nog vele andere zijn bij het VW-ANWB-kan- toor direct te boeken. Afgelopen zondag zijn de nieuwe bowlingbanen bij C-drie officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde tij dens de drukbezochte "open dag", waarmee het cultureel centrum van Soest het nieuwe seizoen startte. Voor de symbolische "opening" van de (letterlijk) gloednieuwe banen - cqm- pleet met elektronische scoretelling en andere snufjes- was oud-vrijwilliger Willem ter Rele uitgenodigd, die in de loop der jaren volgens C-drie-directeur Jacques Jansen heel wat zweetdruppels op de oude baan moet hebben geplengd. Ter Rele wierp met een rede lijk formaat bowlingbal op een soort minibaantje nog net geen "strike", maar krijgt ongetwijfeld nog gelegenheid om te oefenen. In zijn toespraakje had Jansen tevoren de horeca-afdeling van het bowling-, party- en vergadercentrum C-drie in het zonnetje gezet, met name commercieel manager Martin Brouwer en de mannen van de technische dienst, Henny van den Brink en Bertus van Essen, die in de afgelopen maanden heel wat werk hebben verzet voor de nieuwe banen. Met zijn openingsworp onthulde Willem ter Rele het bordje dat aangeeft dat C- drie vanaf nu een "official bowling centre" is geworden. Het bordje kreeg een plaats boven de entree naar de bowlingbanen, waarop vanaf heden ook officiële wedstrijden kunnen plaatsvin den, zeer tot genoegen van Hans Brehler, voorzitter van de Soester Bowling Bond, die in C-drie zijn thuis basis heeft. De SBB beoefent de officiële wedstrijd sport overigens .al jaren, maar moest daarvoor tot dusver uitwijken naar an- dere banen in de regio. De vereniging is overigens ook aangesloten bij de Sport raad, wat aangeeft dat er in Sqest op vrij hoog niveau wordt "gebowld". Cursussen Uiteraard trok de opening de belang stelling van een flink aantal bowlers, maar ook uit de kring van het gemeen tebestuur, de sportwereld en de afne mers van de talrijke creatieve en andere cursussen waarmee C-drie zich in het Willem ter Rele (r.)en Jacques Jansen hangen het "officiële" bowlingbordje op zijn plaats. komende jaar in Soest presenteert. De bezoekers konden verder een kijkje ne men in de verschillende zalen, waar een aantal "voorproefjes" werd gegeven, en zich overtuigen van het zeer interessante aanbod op theatergebied, waarmee het cultureel centrum van Soest ongetwij feld hoge ogen gaat gooien. Theater, kleinkunst, de Soester Schrijversschool, beeldhouwen, ke ramiek, design en het open atelier: allemaal nieuwe cursussen in cultu reel centrum C-drie, waarmee het cursuspakket sterk is uitgebreid. Jongeren kunnen voor het eerst uit het aanbod kiezen. Een greep uit het aanbod: De Soester Schrijversschool biedt moge lijkheden voor schrijvers en lezers. De laatste jaren willen steeds meer mensen poëzie en/of proza schrijven. T3r beston den echter weinig mogelijkheden om het ambacht te leren. C-drie start daarom cursussen voor schrijvers en le zers. In de leeskring, die elke drie weken bij elkaar komt, bespreekt men onder lei ding van schrijver/docent Mare Kregting een boek. De cursus "Moderne letterkunde" behandelt de Nederlandse literatuur vanaf 1945, voor mensen die weinig van literatuur weten of hun ge heugen willen opfrissen. Uniek is de cursus literatuur en ethiek. In de literatuur krijgen mensen te ma ken met ethische conflicten. Door het lezen en analyseren kan men deze con flicten van alle kanten benaderen. Drs. Claudi Hulshof heeft de cursus ontwik keld en werkt vanuit deze opzet ook mee aan een televisieprogramma. Docente Wilma Eras behandelt de eer ste beginselen van het schrijven van korte verhalen. Tevens leert men aller lei inspiratiebronnen aan te boren. Tekstschrijver Michiel van Lint geeft de cursus "Het lied in de steigers" waarin opbouw, refrein, metrum en muziek en alle andere zaken aan de orde komen. Jongeren Alleen voor jongeren is de korte cursus "Popsongs schrijven". Mare Kregting heeft al vele jongere en oudere jongeren .weten te inspireren tot het schrijven van popsongs van deze tijd. Theatercursussen Men hoeft niet langer naar een andere stad om toneelspelen te leren. Herman Kamphorst geeft de oriëntatiecursus voor mensen met weinig of geen spel- ervaring. Allerlei facetten van theater worden behandelt. Voor geoefende spe lers is er een produktiecursus. Regisseur Timon Blok studeert een komedie in met de cursisten. De groep voert het stuk in april op in het eigen theater van cultureel centrum C-drie. Kleinkunst Cabaretier Mare Boóde geeft luchtige lessen in het schrijven en spelen van conferences, sketches, liedjes en alle benodigde technieken voor het maken van cabaret. Marloes van den Heuvel (bekend van Vrouwen vleugel, Flodder III en vele theaterprodukties) verzorgt de cursus "Musical". Speciaal voor ie dereen die van zingen houdt en kennis wil maken met het musical-repertoire. Er wordt aan solo- en ensemble nummers gewerkt. "Moppen tappen" is de naam voor een soort Standard comedian cursus waarin Ernst Weersta leert een mop of verhaal goed opge bouwd te vertellen. "Acrobatiek" wordt gegeven door Herman Kamphorst, die betrokken is bij het landelijke acro- batiekfestival. Het is niet nodig om le nig en/of sterk te zijn. Jongeren Bert van der Roest wil met jongeren aan de slag om in de cursus "Op de planken deel 1" uit te vinden of acteren je hobby is of wellicht je toekomst. Kinderen "Podiumklassen" zijn bedoeld voor kin deren die willen leren toneelspelen. Hoe speel je een truttig persoon of de slechterik? De podiumklassen, onder leiding van Patrizia Esposito, krijgen vanaf januari een vervolg. Beeldende kunsten Voor de gevorderden onder ons biedt C-drie twee unieke cursussen: in de cur sus "Hollands Roem" leert men de tech nieken van de beroemde oude meesters: zelf verf maken, het schilderij opbouwen volgens hun principes en het vernissen om vervolgens deze kennis toe te passen in het eigen werk. De cursus "Een eigen atelier" begeleidt cursisten naar zelfstan dig werken. Uitgangspunt voor de lessen is het eigen werk. Daarnaast kan er gekozen worden uit thema's. Drie docenten geven drie opvattingen over het werk. Tussen de lesblokken in werkt men zelfstandig in het lokaal. Jongeren Keramiek: de draaischijf, klei, glazuur en je handen... Wat kunnen jongeren maken? Een kado voor een leuk iemand of iets voor zichzelf? Zaterdagmiddag kan je in C-drie terecht om het vak te leren. Inschrijving en informatie: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188. Aan de Hobbemalaan zijn zaterdag twee banden van een auto, een VW Golf, door onbekenden lek gestoken. De eigenaar, een 41-jarige Soester, stelde de politie op de hoogte. Rondje Soest in zes cursuslessen In zes lessen kunnen belangstellenden een 'Rondje Soest' maken met IVN Eemland. De cursisten kunnen in De Kwekerij aan de Molenstraat alles te weten komen over het ontstaan van het Soester landschap, de flora en fauna rondom Soest, paddestoelen en de vogeltrek. Twee lessen worden benut voor excursies naar de onlangs geo pende wandelroute over de Eng en de paddestoelen bij de Soester Zoom. De lessen worden gegeven op woensdag 11, zondag 15, maandag 16 en maandag 30 oktober en op zaterdag 4 en maan dag 6 november, telkens van 20.00 tot 22,15 uur. De kosten bedragen 25 gulden, inclusief koffie en een syllabus. Voorkennis over de onderwerpen is niet nodig. Voor in formatie over en inschrijving voor de IVN Eemland-cursus kan contact wor den opgenomen met Henk Bosma, tel. 14410. Een betere opening van het nieuwe seizoen had de Jazzwerkgroep Artishock zich nauwelijks kunnen wensen - het eerste concert in de veelbelovende reeks werd afgelopen zaterdag gegeven door de groep Nemesis. Opmerkelijke solistische bijdragen wa ren te horen van de vier groepsleden, maar meestal was er sprake van collec tieve improvisatie (die echter op geheel eigen wijze in goede banen werd geleid). Op een enkele uitzondering na, zoals een ingrijpend gearrangeerde 'Round Midnight', gebeurde dit op basis van ei gen composities. Het is ongelofelijk hoe er op zo'n speelse, bijna vanzelfspre kende manier werd omgesprongen met deze erg complexe composities. Uit de muziek van Nemesis bleek nog maals dat improvisatorische hoog standjes het speelplezier niet in de weg staan en dat knappe muzikale construc ties geen belemmering vormen voor spontaniteit. Voorwaarde is dan wel dat er zeer goed naar elkaar geluisterd wordt door musici die al geruime tijd intensief samenwerken, zoals in het on derhavige geval. Als er bij Nemesis al sprake is van 'moeilijke muziek', dan geldt dat voor de musici (tot op zekere hoogte, want zaterdag j.1. bleek duidelijk dat zij er veel plezier in hadden) maar niet voor de luisteraars. Die kregen een optreden voorgeschoteld waarbij men zich geen ogenblik hoefde te vervelen. Een onver getelijk optreden ook, want het ging hier om een zeer eigenzinnige groep waarvan er geen tweede te vinden is. Een groot deel van de DAT-opnamen die van dit concert zijn gemaakt worden zondag 8 oktober uitgezonden in het jazzprogramma 'Something Else!' op Radio Soest. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 14 september Als eersten begroeten wij vandaag de volwassenen die verder gaan met het maken van mooie dingen in een gezel lige sfeer. Deze open club duurt van 9.30 tot 11.30 uur en deelname kost 2,50 gulden per keer. Van 15.45 tot 17.45 uur vieren Michelle, Jasper en de familie Krimp hun verjaardagsfeest bij ons. Vrijdag 15 september Ook vandaag verjaardagspartijtjes. Ttyron, Amber en Karlijn zijn de geluk kige kinderen die met veel vriendjes ac tiviteiten komen doen. Zaterdag 16 september Om 13.30 uur staat onze ploeg mede werkers klaar om de jarige feestvarkens te ontvangen: Mark, Martijn, Tim en Sophie. Ook zij gaan van alles doen om er een onvergetelijke dag van te maken. Maandag 18 september We beginnen de week met een school reisje van de Jan Ligthartschool uit Woudenberg. Zij krijgen een verzorgd programma aangeboden. Na schooltijd komen Michel en Robert hun verjaardag vieren. Dinsdag 19 september De Burg uit Utrecht komt vandaag met de leerlingen een schoolreis houden. Samen hebben we een speciaal pro gramma opgezet rondom het thema 'cir cus'. Woensdag 20 september Uiteraard starten we deze dag met de peuter/ouderactiviteit. Een gezellige ochtend van 9.30 tot 11.30 uur voor ouder en kind. Zingen, een kleine knutselactiviteit, een ritje met de huif kar en veel gezelligheid op deze och tend. Het kost 5 gulden per ouder/kind per keer. En dan 's middags een activiteit waar veel kinderen naar uitkijken: om 14.00 uur eerst een toneelvoorstelling met daarna veel activiteiten. Het kost 3 gul den per kind inclusief limonade en snoep; voor jarige kinderen en hun vrienden is de prijs 6 gulden per kind, maar daar krijgt de jarige wel een heel mooi cadeau voor. Tijdig komen, want het is altijd heel druk!

Soester Courant | 1995 | | pagina 13