Compromis tussen Sportraad en college SEC-zondag moet nog smoel krijgen WZ'49 vertolkt favorietenrol niet Ongenadig pak slaag voor MHC Soest Soest nog niet klaar voor karwei WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 19 Stuurgroep en werkgroep bereiden uitvoering kerntakenbeleid voor fortuinlijke zege van Soesters op beter Batavia'90: 3-2 VOETBAL zondag GOLF Plaatsen vrij op kampioenschappen golf van Soest KORFBAL Ervaring van De Eemvogels wint het van conditie Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Sanitair Puntendeling met Aldus (0-0) streep door de rekening VOETBAL zaterdag Goed ingestudeerde straf corner titelkandidaat HIC: 0-6 HOCKEY Rode kaart Houkes; Greenstars klopt blauwwitten met 4-0 VOETBAL zondag I e 6 wto"" '°"®8e en het bestuur van de Vereniging Sportraad I Soest (VSS) is opgeklaard, nu beide partijen water bij de wijn hebben ge- Ii,n'.!jr0r i°- een;s'uur"en een werkgroep in het leven te roepen, die de I taakstelling binnen de sportsector gaan voorbereiden, komt de gemeente I tegemoet aan de voornaamste wens van de VSS. Daarnaast wordt de ver- I jaar'11*'Va" Su'c®en van Passe-partouttarief uitgesmeerd over twee [Twee ambtenaren en twee bestuursleden van de VSS, onder wie voorzitter Paul [Lemmen, nemen zitting in de stuur- 1 groep die de weg naar de opgelegde [taakstelling en doelmatigheid moet pla- [veien. Daaronder gaat een werkgroep [functioneren, die door ambtenaren en [vertegenwoordigers van een groot aan- [tal sportclubs moet worden gevormd. [Het zal een brede werkgroep worden die [als voornaamste taak krijgt studie naar [de clustering van accommodaties te ver luchten. In dat verband zal er niet meer [alleen over voetbal en hockey worden [gesproken. Ook wat dat laatste betreft [is het college de VSS tegemoet getre- Iden. 1999 moet de sPort jaarlijks 200.000 gulden bezuinigen. Om dat te bereiken, is het noodzakelijk dat ver schillende sportclubs gebruik gaan ma ken van dezelfde accommodatie. Dan heeft de gemeente minder kosten dan wanneer elke club over een eigen com plex beschikt. Over (gedwongen) fusies van clubs wordt door de gemeente niet gesproken, omdat de verenigingen zelf standig zijn. Zowel de stuur- als de werkgroep zullen binnen afzienbare ter mijn worden samengesteld en aan het werk gaan. Los van de kerntaken-bezuinging van 200.000 gulden, moet de sportsector vanaf volgend jaar 128.400 gulden be zuinigen in het kader van doel matigheid. Het college wilde dat onder meer realiseren door het passe-partout tarief met ingang van 1 januari 1996 met vijf gulden te verhogen. De VSS was daar tegen en trok de grens bij 2,50 gulden. Ook hierin is een compromis gesloten. Komend kalenderjaar wordt het tarief (nu ongeveer 48 gulden per lid per jaar) met een rijksdaalder verhoogd. In 1997 krijgen de clubs nog zo'n verhoging voor hun kiezen. Inmiddels staat ook vast dat de VSS en de afdeling sport van de gemeente be gin volgend jaar de discussie over de tarifering en de zaalruimteverdeling openen. Uit een rapport van een stagiaire, die de tarieven in Soest heeft vergeleken met die in enkele andere ge meenten, blijkt dat de Soester clubs er voordelig uitspringen, hetgeen overigens al voor dat onderzoek zo klaar als een klontje was. Extra huur Niet uitgesloten is dat het voor de clubs gunstige passe-partoutsysteem op de helling gaat en de verenigingen in de toekomst per uur moeten gaan betalen. Een andere mogelijkheid is dat de clubs een bepaald aantal vaste uren krijgen volgens het passe-partoutsysteem en voor alle overige uren extra huur moe ten betalen. In dat verband zal ook het systeem van de zaalruimteverdeling wor den aangepast. "Waarbij er voor moet worden gewaakt dat de zaalsport verenigingen niet onevenredig zwaarder zullen worden belast dan de veldsport- clubs. Eind 1996 moet hiervoor een concreet voorstel op tafel liggen, zodat het daar opvolgende besluit kon worden vastge legd in het nieuwe convenant (lijst van afspraken) tussen de gemeente en de VSS. r:T Henk van Asch was de eerste om het toe te geven. "We hebben veel te |veel gekregen, Batavia was de he itere ploeg." De nieuwe trainer van [het nieuwe SEC mocht zijn handen dichtknijpen met de onverdiende 3- 12-overwinning en deed dat dan ook. I De polderlingen combineerden veel be- ter dan de Soesters die de bal wel één Ikeer probeerden te raken, maar de nauwkeurigheid misten. Daarnaast wa- [ren de gasten creatiever en gingen ze, [zonder onsportief te worden, feller de duels in. Als er één ploeg was, die drie punten verdiende, dan was het Batavia'90. Natuurlijk miste SEC de enige spits die het in huis heeft. Peter van den Berg heeft al drie weken geen doelman in de ogen kunnen kijken, omdat een kuit- [spier niet meewerkt. Noodgedwongen had Van Asch daarom Peter de Jong naar het front gestuurd. Maar De Jong I is geen ras-aanvaller en hoewel hem dat |dus niet kwalijk kan worden genomen, bleek dat in alle situaties die van essen- jtieel belang hadden kunnen zijn. Boven- pien bracht op links Antek Wojtkowski Tij wel niets in, op rechts kwam Dennis Brons iets vaker door. "Maar het wach- ;en is op Peter van den Berg," gaf Van \sch grif toe. landekkers riet spel van Marco Martens, Ron Daselaar en Marcel Dorrestein moet hem ook zorgen hebben gebaard. De •ewakers wekten zonder bal een onze kere indruk en zorgden in balbezit voor chaotische taferelen, terwijl doelman Edwin van de Luitgaarden soms alles- lehalve zelfbewust optrad. Van Asch: "Ik heb in principe drie goede man- ekkers, maar ik denk dat de spitsen ndaag beter speelden." Bblgens de als hoofdcoach debuterende oester kwam dat deels doordat SEC met een erfenis zit opgescheept van de laatste jaren, waarin er op de Bosstraat- West nauwelijks werd gevoetbald. Maar Van Asch keek ook even in de richting van libero Nando Heynen. "Hij heeft niet slecht gespeeld, maar deed niet wat ik van hem verwacht. Mede daarom werden de anderen onzeker. Wij willen meer naar voren uitverdedigen en dan moet Nando pieer inschuiven." De libero deed het één keer, in de 67ste minuut, werd meteen door een subliem hakballetje van Saban Aksit vrijgespeeld en scoorde de winnende treffer. Wie daar tien minuten eerder op had durven gokken, had na het bezoek aan de bookmakers nog dezelfde dag het vlieg tuig kunnen pakken om een poosje na te genieten op een subtropisch eiland. Met zijn fraaie doelpunt deed Heynen het beeld van de wedstrijd in elk geval geweld aan, want SEC kroop wat keer tjes door het oog van de naald. Vooral in de 82ste en 95ste minuut toen de bal door een Soester voet voor de doellijn werd weggewerkt. Op dat moment zat Heynen, die al geel op zak had, op de bank. Na zijn doelpunt besloot Van Asch hem naar de kant te halen. René van den Deijssel, die op met midden veld niet domineerde, verhuisde naar achteren en Remco Dorrestein nam vers de plaats van Van den Deijssel in om brekend werk te verrichten. Geluk Dat SEC niet in goede doen was, bleek al in de eerste minuten en het was dan ook niet verwonderlijk dat Batavia'90 zo snel scoorde. In de vijfde minuut mocht André Huybrechts, de kleinste man van het veld, van Marcel van Doresteijn de bal met een boog in de verre hoek koppen. Even later leverde Martens de bal kinderlijk eenvoudig in De beste Seccer was Saban Aksit, hier aan de bal, die bij alle drie Soester doel punten betrokken was. Foto: Herman van Dam. en was het bijna 0-2 geworden. Het ge luk was bij SEC dat in het derde kwar tier iets sterker werd en vier minuten voor rust op gelijke hoogte kwam. Op links ging Aksit, veruit de beste Seccer, de diepte in. En omdat zijn tegenstan der geen rugdekking kreeg, was het voor de balgoochelaar een koud kunstje SEC nieuw leven in te blazen. Of daarmee het vuurtje in het kamp van Batavia was aangewakkerd, is niet be kend. Merkwaardig was het in elk geval dat het meningsverschil bij de gasten kennelijk dusdanig groot was, dat Hans van Staalduinen en de imponerende Bas van Dijen niet meer terugkwamen uit de kleedkamer. Ondanks dat SEC iets gretiger oogde, was het Batavia'90 dat het beste voet bal liet zien. In de 58ste minuut zette invaller Donato Di Leva de rechter flank van SEC voor schut. Zijn 'tikkie terug' kwam bij Huybrechts die vervolgens vanwege zijn tweede doelpunt werd bejubeld. 'Handsbal' Voor Van Asch was dat het sein Jasper Grendel in de ploeg te brengen voor de tegenvallende Wojtkowski. De jonge aanvaller was amper dertig tellen in het veld of hij schoot raak. Dat aan de 2-2 een 'handsbal' van Aksit vooraf was ge gaan, had scheidsrechter E.M. Ledder over het hoofd gezien. De protesten van Batavia'90 waren net zo terecht als te vergeefs. Het geluk dat een ploeg nodig heeft om kampioen te worden, heeft SEC al, maar qua spel zal de ploeg nog veel pro gressie moeten boeken. Van Asch: "We zitten nog met een erfenis. Het gezicht wat SEC moet krijgen, hebben we nog niet gezien." Er zijn nog plaatsen open voor de Soester golfkampioenschappen die op vrijdag 29 september in Tiel wor den gehouden. Amateurs uit Soest die in het bezit zijn van een golf- vaardigheidsbewijs (gvb) kunnen zich aanmelden. Dat kan bij Frits Gerth, Van Weedestraat 58 en Zuid promenade 21. Daar liggen inschrij vingsformulieren klaar. Er wordt gespeeld in vier klasses. Bij de dames handicap 24 en lager én handicap 25 en hoger; bij de heren handicap 18 en lager én 19 en hoger. Deelname aan de Soester golf kampioenschappen kost 100 gulden, inclusief lunch en diner. Bij vol doende belangstelling wordt op de banen van De Batouwe in Tiel ook een golfclinic georganiseerd. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Frits Gerth, tel. 22144. De ervaring van De Eemvogels won het zaterdag aan de Staringlaan van de conditie van Spirit. De korfbal club uit Soest haalde enkele routiniers terug in het eerste en won het openingsduel met 11-5. Ton Kraaikamp stond ook binnen de lij nen aan de zijde van zijn vrouw Agnes. Verder zorgden Marco Kuil, Kathja Rauch, Henriëtte Wisse en Anissa van Bemmel voor ervaring. Robin Lub ver ving de geblesseerde Erik van der Pol en Almar Lijfering maakte de acht vol. Spirit opende de score, maar Kuil, Wisse en Agnes Kraaikamp zorgden voor een voorsprong. Via Lub en wederom Agnes Kraaikamp werd het 5-2, voordat De Eemvogels hun concentratie verloren en de gasten iets konden terugdoen: 5-4. Nog voor rust zorgde Kuil met een straf- worp voor 6-4. Daarna gaf de ervaring van de Soesters de doorslag. Hoewel de vermoeidheid een rol ging spelen, scoorden De Eemvogels drie keer op rij. Spirit sput terde tegen met één doelpunt, maar kon niet voorkomen dat Wisse en Agnes Kraaikamp elk hun derde treffer maak ten. Telefoon (02155)-1 3014 Alsof er was verloren, zo werd de 0- 0 tegen Altius door VVZ'49 opge vat. Het verlies van twee ingecal culeerde punten was een streep door de rekening. Logisch, want of ze het wil of niet, de club aan de Eemweg heeft dit seizoen een favorietenrol te vertolken. Het is dan wel zaak dat met name de voorhoedespelers hun teksten in hun hoofd stampen. De aanvallers kregen, niet onterecht, van trainer Sjirk Bajema de schuld. "Het manco zit voorin, dat is helder en duidelijk. Daar hebben we te weinig gebracht," aldus de teleurgestelde trainer. Ernst Jansen, in de voorbereiding en de bekerduels zo trefzeker, speelde zater dag verstoppertje, Frank Baars ver prutste twee kansen en Gerard Becker benutte de eerste helft om te leren hoe je een bal onder controle moet houden. Na rust kwam hij enkele keren los, maar schortte het aan de afwerking. Op ver rassende positiewisselingen kon het drietal niet worden betrapt. Bajema: "De spitsen heben weinig doelgerichte acties uitgevoerd, maar ik heb nog wat achter de hand." Muziek Die woorden moeten Joep Akkerman, Marcel van Essen en Cees-Jan de Vries als muziek in de oren klinken. De eer ste twee waren vanwege werk en een schorsing niet van de partij, De Vries is net terug van vakantie, maar mocht een half uur voor tijd Jansen verlossen. De topscorer van het vorige seizoen had tenminste nog wat ideeën en bracht dreiging, maar de vanzelfsprekendheid waarmee sommige spelers in het verle den werden opgesteld, is van de baan. "Ik heb nu keuze genoeg, dus de spelers zulke elke wedstrijd wat extra's moeten brengen en sommigen zijn dat nog niet gewend." Behalve Jansen waren Raymond Brandes, Wim Turksma en Wim van Empelen ten opzichte van vorig seizoen de nieuwe namen in de basis-opstelling. Van Empelen was voortdurend aan speelbaar, al kreeg hij daarvoor alle ruimte van Altius. Maar de leider op het middenveld deed ook nog eens tien van de elf keer iets goed met de bal. Telkens lieten de spitsen een goed vervolg ach terwege. Als of Baars of Brandes één van de vier kansen voor rust had benut, was de wedstrijd opengebroken geweest en had WZ'49 ongetwijfeld de hooggespan nen verwachtingen waargemaakt in de vorm van een ruime zege. Maar de Hilversumse muur hield stand. Zelfs als Altius in balbezit was, hield het steevast zeven, acht mensen achterin. Bajema: "De roem snelt je vooruit, dus de tegenstander gooit de poort dicht. Maar ik zou het niet leuk vinden als ik zo zou moeten voetballen. Marco Brou wer heeft twee keer wat te doen gehad en dat kwam door onze eigen mensen." Frustraties WZ'49 vond het ook niet meer leuk. Op het middenveld kon er naar harte lust worden gecombineerd, zonder voorin terreinwinst te boeken. Maar toen de tijd begon te dringen, maakten de goede bedoelingen plaats voor frus traties. Dik Lam en Van Empelen rea geerden die af op een tegenstander en kregen terecht geel. Becker snauwde de scheidsrechter toe, waardoor WZ'49 de bal moest inleveren en Cees-Jan de Vries trapte na, nadat er al was gefloten voor een overtreding van zijn directe opponent. Alsof er was gewonnen, zo werd de 0- 0 tegen WZ'49 door Altius opgevat. Het winstpunt was meer dan waarop de juichende Hilversummers hadden dur ven hopen. Logisch, want of ze het wil of niet, Atius is niet meer dan een mo dale hoofdklasser. "Ik had uiteraard op drie punten gere kend," verklaarde Bajema, die niet van een 'valse start' wilde spreken. "Het is een start die we niet hadden verwacht. Wat ons spelersmateriaal betreft, zijn we verplicht een rolletje mee te spelen. Maar er zijn meer kapers op de kust. De komende weken spelen we tegen Zwart- Wit'63 en Loosdrecht. Ook die clubs is de roem vooruit gesneld. Dat zijn voor mij twee testwedstrijden." Dé heren en de dames van MHC Soest hebben weinig plezier beleefd aan de ouverture van de hockey- competitie. Tegen titelkandidaat HIC moest het herenteam buigen voor de goed ingestudeerde straf- corners (0-6). Daarvoor waren de dames door het counterende Hui zen op een kleine nederlaag (0-1) getrakteerd. Het lijkt erop dat de competitie te vroeg is begonnen voor de Soester hockeyers. Door het wegvallen van een aantal basisspelers, onder wie Steven Blommers die naar overgangsklasser Voordaan verhuisde, heeft de nieuwe trainer Frans Tordoir zijn handen vol l Eén ding is wel duidelijk na de eer ste competitiewedstrijd: Soest is nog niet klaar voor het karwei in de tweede klasse. Zonder de geschor ste Martijn Stalenhoef en Bart Aarts en vijf vertrokken basis spelers leden de blauwwitten een duidelijke nederlaag in Baarn. Het werd 4-0 voor Greenstars, de fusie club van Baarn en Limvio die in de voorbereiding en de bekerwedstrijd al indruk maakte. De drie laatste doelpun ten vielen overigens pas in het laatste kwartier. Voor rust werd de wedstrijd gekenmerkt door gezapig voetbal, daarna ging de beuk erin. Voor trainer Dick Schinkel zijn de pro blemen na het bezoek aan Baarn nog groter geworden. Behalve Stalenhoef en Aarts moet hij komende zondag in de thuiswedstrijd tegen Schellingwoude ook Luits Houkes missen. De ervaren libero sloeg na rust met zijn hand de bal uit de bovenhoek. De logische gevolgen, Foto: Herman van Dam. Paul Hilhorst in duel met zijn oude ploegmakker Martijn de Jonge die tegen Soest twee strafschoppen benutte. waren een rode kaart voor Houkes en een strafschop, waaruit Martijn de Jonge zijn oude club op achterstand zette. De numerieke meerderheid van Greenstars was niet.van lange duur, want scheidsrechter Kok toverde nog een keer de rode kaart tevoorschijn. Broerze, na rust ingevallen voor Van Hamersveld (die al aan rood was ont snapt) moest vertrekken na een grove charge op Jeroen van Veenendaal. De gele kaart werd niet minder dan zeven keer getoond, aan onder anderen Michiel van der Hoeven, Victor Klaren (ingevallen voor Ferenc Kleinegris) en doelman Olaf van der Grift. Nadat Alex Poortman in de 75ste mi nuut voor 2-0 had gezorgd, haalde de nieuwe doelverdediger van Soest een Baarnaar onderuit. Voor de tweede keer verzilverde De Jonge een strafschop. Even later was het invaller Michi die in blessuretijd ongehinderd oprukte en de bal met een laag schot in de hoek mikte: 4-0. In negentig minuten had Soest slechts enkele kansen gekregen. André Door duin en Peter Wolfsen (vrije trap) wer den echter gedwarsboomd door Ton Gesgarz, de ervaren rot in het doel van Greenstars. Wijzigingen Voor de eerste competitiewedstrijd moest Schinkel nogal wat wijzigingen doorvoeren ten opzichte van vorig sei zoen. Paul Hilhorst werd als linksachter opgesteld, Paul vap der Grift als voorst- opper en André Doorduin mocht op het middenveld de linker flank bestrijken. Voorin liepen Michiel van der Hoeven en Maurice d'Aquino, van wie de laat ste werd vervangen door Christiaan de Vos. Het wachten is nog steeds op aanvoer der Stalenhoef, Aarts en sinds zondag ook op Houkes die twee duels aan zijn broek zal krijgen. Pas als iedereen terug is, kan Soest wellicht gaan werken aan een serie punten. Maar het is zaak dat de ploeg voor die tijd niet onderop de ranglijst terecht komt, want dan kan het kwaad al geschied zijn. Het betere spel van de Soester hockeysters werd niet vertaald in de eind stand. Huizen won onverdiend met 0-1. Foto: Herman van Dam. aan Soest om de ploeg nieuwe stuw kracht te geven. HIC legde zondag aan de Koningsweg de zwakke plekken bloot door zesmaal te scoren. Soest, dat de geschorste Herman Stam miste, speelde in het eerste deel sterk en geconcentreerd. Maar naarmate de wedstrijd vorderde, drukte de Amstel- veense ploeg met weergaloos spel de Soesters in de verdediging. In de laatste tien minuten van de eerste helft bracht HIC de ruststand met twee stijlvol uit gevoerde strafcorners op 0-2. Na de rust knokte Soest voor wat het waard was, wat resulteerde in enkele boeiende momenten voor het doel van HIC. Nadat de scheidsrechter ver zuimde Soest een strafbal te geven, zakte het spelpeil van de Soester heren. "De accu was duidelijk op," stelde Torboir na afloop vast. HIC imponeerde iedereen door we derom twee strafcorners op fraaie wijze te verzilveren. En de gasten sloten de wedstrijd af met twee knappe veld- doelpunten, waarbij duidelijk werd dat Soest nog veel werk moet verrichten om de defensie sluitend te krijgen. Dames Het damesteam van Soest, voor het derde achtereenvolgende jaar geleid door Peter Heemskerk, is aangevuld met talent van de club. De ploeg was gedurende de gehele wedstrijd sterker dan het bezoekende Huizen, maar miste een speler die de kansen kan omzetten in doelpunten. In de tweede helft drong Soest nog meer aan en beperkte Huizen zich tot het uit voeren van uitvallen. Een kwartier voor tijd profiteerden de gasten van een fout in de defensie van Soest: 0-1.

Soester Courant | 1995 | | pagina 17