Radio Soest gaat nu definitief en consequent 'horizontaal' Pandora's Box viert 10-jarig bestaan NIEUW: mm m SCHOEMAKER DEMONSTREERT »n met stoom wordt ft en door schoon. Gratis taxatie oud speelgoed bij 10-jarig Pandora's Box De markt, gezellig en altijd weer verrassend \V\0-0nibudsteam Baarn/Soest start seizoen met cursus 5JEXPERT Schoemaker introduceert nu Vaporetto stoom-apparatuur Najaarsmodeshow van Nota en Modehuis De Bedstee WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 11 Lokale omroep presenteert winterschema 'Tweedehands boeken/platen-mekka' van Soest Inbraak in woning aan Clemensstraat Lampen gestolen Zaterdag van 12.00 tot 16.30 uur Inbraakpoging aan Nachtegaalweg Cursussen Frans Alliance Fran^aise enm~ GROEI BLO Elk SOESTl Dialezing over klimplanten VRIJDAG ZATERDAG sensationele demonstratie! CKPert (W) SCHOEMAKER Winkeldieven op heterdaad betrapt Ruit ingegooid maison TELEFOON 1 31 82 SOEST SOESTERBERGSESTRAAT 32A Met het nieuwe winterprogramma zet Radio Soest, de lokale omroep van Soest en Soesterberg, vanaf 1 oktober een flinke stap vooruit naar wat in Hilversumse kringen zo'n beetje als een absolute must wordt beschouwd: de horizontale pro grammering. Dat betekent dat de luisteraars - in ieder geval op de "ge wone" uitzenddagen - elke dag op hetzelfde tijdstip hetzelfde (soort) programma kan verwachten. "We gaan er nu echt definitief en con sequent mee aan de slag," zegt Radio Soest-directeur Peter Ensdorff. "Van maandag tot en met vrijdag, van zeven uur 's morgens tot vijf uur 's middags, weten de luisteraars voortaan wat ze ongeveer te horen zullen krijgen." Radio Soest dééd dat trouwens al een poosje, bijvoorbeeld met "Goedemorgen Soest (elke werkdag tussen 8 en 9 uur), en met het actualiteitenprogramma "Soest Aktueel" (tussen 9 en 10 uur), die elke dag op hetzelfde tijdstip de lucht in gaan. Maar ook voor de rest van de dag is de programmering nu vrijwel geheel "gehorizontaliseerd", als men die term zo mag gebruiken. Neem bijvoorbeeld het informatieve uur (tussen 11 en 12), waarin op maandag "Rondje Soester berg" van Anneke Vestering, op dinsdag "Schijven voor bedrijven" van Gerda Alders, op woensdag "Van het Raad huisplein" van Yvonne Dijkhuis en Ben van Os, op donderdag "Ontmoeting met..." van diverse presentators, en op vrijdag "Soest 55-plus" van Rob Joustra en Miep Jansen te verwachten is. Alle maal programma's met veel "info", afge wisseld met muziek. "Er zijn grenzen, al kan ik die niet precies omschrijven. Hou 't maar op 'het betere boek'. In elk geval boe ken waar je wat aan hébt. Niet het flutspul wat je op elke rommel markt tegenkomt, want dat zet ik niet in m'n winkel..." Zo omschrijft Regina Overvest van Pandora's Box aan de Torenstraat 21 de maatsta ven die ze hanteert bij de samenstel ling van het (zeer brede) assorti ment in dit "tweedehands boeken- en platen-mekka" van Soest. Pandora's Box bestaat deze maand tien jaar. "Er was eigenlijk niets in Soest, op dit gebied," herinnert Regina zich. "Ik ben gewoon begonnen met boeken die ik zelf leuk vond en een klein voor raadje lp's. Intussen is het zo'n beetje half-om-half verdeeld en beginnen de lp's langzamerhand plaats te maken voor cd's. Maar er zijn nog altijd heel veel mensen die graag teruggrijpen naar de lp's en voor weinig geld mooie mu ziek willen draaien." Een specialisatie heeft ze dus niet. Bijna alle genres zijn in de winkel ruim verte genwoordigd. Regina bepaalt zelf wat voor de verkoop bij Pandora's Box in aanmerking komt. Ze doet dat op grond van haar eigen smaak en ervaring,, en hoogstens met "een vaag idee over ie mand die misschien dit of dat boekje zou willen kopen..." Ze selecteert wél. Dat geldt net zo goed voor de boeken als voor de platen, hoewel de sortering daar nog breder is. "Maar dertien-in een-dozijn lp's heb ik niet. Die raak je aan de straatstenen niet kwijt." i Oude Kuifjes I Pandora's Box heeft in tien jaar tijd een ruime kring van vaste klanten opge- Ibouwd. De meesten zijn mensen die 1 graag eens wat rondneuzen, op zoek naar iets dat "de moeite waard" is. "Het [is niet zomaar oud papier," aldus Regina, "en soms zit er echt iets waar- I devols tussen." Voor echt dure (antieke) S boeken verwijst ze de klanten naar vei- I lingen of collega's in Utrecht of Amster- I dam, maar ook in haar eigen winkel zijn I regelmatig collector's items aan te tref- fen. "Dat hoeft niet echt antiek te zijn; |je kunt bijvoorbeeld denken aan oude Kuifjes of een origineel exemplaar van I Paulus de Boskabouter." I Dat de verkoopprijzen bij Pandora's fc Box uiterst "vriendelijk" zijn zal geen [verbazing wekken. Voor de boeken geldt geen vaste richtprijs: die loopt - I afhankelijk van het genre en de staat waarin het boek verkeert - van twee kwartjes tot (in een enkel geval) 100 of 1125 gulden, bijvoorbeeld voor een mooi I oud plaatjesalbum. De cd's gaan weg [ivoor ca. de helft van de nieuwprijs. "En de platen hebben eigenlijk geen prijs, maar gemiddeld kosten ze zo rond de vijf gulden," aldus Regina. Privilege-positie Over klandizie heeft Regina niet te kla gen, maar over het aanbod evenmin. "De mensen komen soms met dozen vol. Ik hoef er zelf eigenlijk nooit op uit, dus wat dat betreft zit ik in een privi lege-positie." Ze kiest wat ze interessant vindt en biedt daarvoor een bedrag. "Dat doe ik netjes," zegt ze. Wat ze zelf niet gebruiken kan gaat door naar "goede doelen", zoals het mannenkoor Apollo, voor de jaarlijkse boekenmarkt. "Dan komt 't ook goed terecht, en dat is voor de mensen toch ook een prettig idee." Alle "inkoop" doet Regina op afspraak, liefst buiten de normale winkeltijden (donderdag en vrijdag 10.00-18.00 uur, vrijdagavond 19.00-21.00 uur, zaterdag 12.00-17.00 uur). Haar zoon Tim helpt soms mee in de verkoop en een enkele Regina Overvest van Pandora's Box, de tweedehands boeken- en platenwinkel aan de Torenstraat. kleer laat ze zich ook assisteren door scholieren die1 vooral interesse hebben voor de muziek en de "luisterafdeling" bemannen. Miniaturen en oud speelgoed Ter gelegenheid van het tien-jarig be staan wordt in de etalage van Pandora's Box een expositie ingericht met minia tuur-objecten van de Soester J. Tromp, die met grote vaardigheid en precisie diverse mini-boekenkastjes, -winkeltjes en soms hele bibliotheekjes heeft ge maakt, soms "verwerkt" in een grote al dan niet antiquarische boekband. De miniatuur-objecten zijn tot 20 septem ber te zien. Daarnaast is Pandora's Box aanstaande zaterdag (16 september) het decor voor de taxatiedag van oud speel goed, georganiseerd door de VEOS: Vereniging tot Expositie van Oud Speel goed (zie het kader). Een onbekende dader heeft woensdag avond ingebroken in een woning aan de Clemensstraat. De 50-jarige bewoner ontdekte dat het hele huis was door zocht. Hij miste enkele truien, sieraden en geld. Onbekende daders hebben in het week einde twee bouwlampen ontvreemd uit de tuin van pand aan de Van Weede- straat. Een 22-jarige Soester deed aan gifte bij de politie. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan wordt a.s. zaterdag bij Pandora's Box, Torenstraat 21, een taxatiedag van oud en antiek speelgoed gehouden. De organi satie is in handen van de VEOS (Vereniging tot Expositie van Oud Speelgoed). Iedereen is bij Pandora's Box welkom om oud en mechanisch speelgoed - zoals treinen, auto's, boten, stoom machines, oude spellen en puzzels, Dinky Toys, bouwdozen etc. - te la ten taxeren. Dat gebeurt (geheel gra tis!) door de taxateurs van de VEOS, die ook klaar staan met tips en advie zen voor de restauratie van kapot speelgoed. De VEOS is een soort rondreizende expositie, die sinds deze maand over een eigen speelgoedmuseum in Barneveld beschikt. Daar is momen teel bijvoorbeeld het beroemde ver haal "De reis om de wereld" van Jules Verne uitgebeeld in diverse taferelen met oud speelgoed. De VEOS is dit jaar ook enkele malen te zien ge weest in het tv-programma 't Pakhuis van de TROS. Voor informatie over de taxaties kan men bellen: tel. 19101 in Soest of 071-213880. Een onbekende dader heeft in het weekeinde geprobeerd in te breken in een woning aan de Nachtegaalweg. Hij kwam niet verder dan de achterdeur, waaraan vernielingen werden geconsta teerd. De 43-jarige bewoner verwittigde voor alle zekerheid wel de politie. De Alliance Frangaise Amersfoort geeft cursussen Frans op alle niveaus, waar bij de nadruk ligt op de spreek- en luistervaardigheid. Avondcursussen wor den gegeven op maandag, dinsdag en donderdag van 19.30 tot 21.30 uur in het Corderius Lyceum, Lambert Heyn- ricsstraat 23, Amersfoort. In het Kats- huis, Laan der Winden 1 in Kattenbroek worden op dinsdag van 9.00 tot 10.30 uur en van 10.30 tot 12.00 uur dag cursussen gegeven. De kosten voor een dagcursus bedragen f 265,- exclusief lesmateriaal; voor een avondcursus f 300,- exclusief les materiaal. De Alliance Fran^aise organiseert ook speciale cursussen Frans voor het be drijfsleven. Cursisten worden getraind in het onderhouden van contacten met Franssprekende handelspartners. In het Corderius Lyceum, Lambert Heynrics- straat 23, wordt op maandag 18 septem ber van 19.00 tot 21.00 uur een infor matie- en inschrijfavond gehouden. De cursussen beginnen in de eerste week van oktober en eindigen medio april. Voor nadere inlichtingen en/of het aan vragen van een brochure kan contact worden opgenomen met 033-4631556 of met 033-4807901. 'Tussen een en twee' Tot zo ver gaat het om meer of minder bekende programma's, maar Radio Soest presenteert zich ook met een aan tal nieuwigheden. Zoals het lunch-pro- gramma "Tussen een en twee" (een werktitel overigens, voor een pro gramma dat ook inderdaad tussen 13.00 en 14.00 uur wordt uitgezonden), dat een luchtig en gevarieerd magazine moet worden, met lichte informatie, muziek en een aantal vaste rubriekjes in de sfeer van "human interesteen sport- item, recepten, iets als "in de wachtka mer van de dierenarts" en het VW- nieuws. De vaste presentators worden o.a. Thys Schlebaum, Ada van Os, Lonneke Meijer en Gerda Alders, die inmiddels allemaal hun sporen bij de lokale omroep hebben verdiend. Vrijdags na vijven wordt ook zo'n "her kenbaar uur" bij Radio Soest, met elke week een ander maar wel steeds een in teressant of misschien wel spraak makend live-programma: de talkshow Soestand vanuit C-drie, het (plaatselijk) journalistenforum, het nieüwe pro gramma "De stamtafel" van Peter van der Weij of een interessant programma dat van de andere lokale omroepen in de regio wordt overgenomen. Prime time De herkenbaarheid vergroten, is de fi losofie achter deze veranderingen vol gens Ensdorff, en met name op prime time (bij Radio Soest de middaguren) aantrekkelijk worden voor luisteraars én adverteerders, want daar zal de lokale omroep het in de nabije toekomst meer van moeten hebben. De horizontale opzet van de uitzendin gen op de doordeweekse dagen is in handen gelegd van programmaleider Eef van der Horst, die overigens op vrij dag en zaterdag zijn eigen programma's (Goedemorgen Soest, Soest AJctueel en Lokaal Totaal) blijft presenteren. Tussen 17 en 19 uur wordt op de werk dagen een afwisselend programma uit gezonden, dat op maandag twee uur. lang speciaal bedoeld is voor jongeren: eerst "The Night Club" van Martijn Bax, dan "Hits in de spits" van Ivo van Gurp. Op dinsdag is het eerste uur voor "doel groepen", bijvoorbeeld over vakbonds werk (Henk de Jong), over vluchtelin gen (Elly Pliester en Han Erkens) en eenmaal per maand een groot interview met een sporter (Stephan van Hall), op woensdag voor de herhaling van de "Ronde van Soest" of "Soest oud en nieuw" (van de zondag daarvoor), op donderdag voor de herhaling van "Schij ven voor bedrijven" van de vooraf gaande dinsdag, en op vrijdag - zoals gezegd - voor de live programma's Soes tand, journalistenforum, De Stamtafel etc. Op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag wordt het tweede uur (tussen 18 en 19 uur) gevuld met klassieke muziek (van o.a. Wim Leeuwenkamp, Willem Posthumus en Jacques v.d. Griendt). Op zaterdag is dat uur bestemd voor de uit zending voor, door of namens de ker ken. Eigen gezicht Ensdorff zelf bewaakt het uitzend schema op de zaterdag (waarop nage noeg weinig verandert) en de zondag, de dag waarop Radio Soest meer dan voorheen een "eigen gezicht" gaat laten zien, met volgens Ensdorff wat gerich ter programma's met wat zwaardere in formatie. "Maar dat zwaarder moet dan wel tussen aanhalingstekens," zegt hij er voor de zekerheid bij. De zondag gaat bij Radio Soest volgens hem "hardstikke leuk" worden. Begon nen wordt om 9 uur met een serie over barokmuziek, samengesteld door Jaap Gankema en gepresenteerd door Ensdorff zelf; om 10 uur volgt het ver trouwde "Ommetje in natuur en milieu" van Joke Vrolijk, in samenwerking met het IVN; om 11 uur afwisselend de be kende muziekprogramma's "Krakende curiosa" van Tim de Wolf of "Op het rij tje af' van Annet de Langen; om 12 uur de herhaling van het vrijdagse live INFO-programma né vijf uur; om 13 uur de "Ronde van Soest" (Jan Visser) of "Soest oud en nieuw" (Piet Ekel en Anton van den Dijssel; om 14 uur "Een wereld van muziek" (Ensdorff zelf weer), waarin voortaan veel meer aan dacht wordt gegeven aan Soester mu- ziek-evenementen, zoals de maande lijkse jazzconcerten in Artishock ze worden opgenomen door "geluidsman" Frans Kingma - en klassieke concerten in de Oude Kerk. 'De Salon' Voordat de zondag om 4 uur wordt af gesloten met het bekende jazz programma "Something Else" (Semmy Prinsen en Jelis Stam), gaat om drie uur het nieuwe cultuur-programma "De Sa lon" van start, waaraan een aantal goede bekenden zijn medewerking verleent. De redaktie bestaat uit Elly Pliester, Ron van Es, Han Erkens, Peter Ensdorff, Lonneke Meijer, Anke van den Bos en Werner Paans en het is de bedoeling dat er minstens eenmaal per maand ook live vanaf een lokatie in Soest - met "levende" gasten en publiek - wordt uitgezonden. Het onderwerp wordt cultuur in de ruimste zin van het woord, "ook met een kleine c", aldus Ensdorff, met veel na druk op wat er in Soest of de regio te beleven is op het gebied van muziek, toneel, literatuur en nog veel meer. "Meer achtergrond, wat dieper graven", zo omschrijft Ensdorff de filosofie van het programma. Radio Soest bestaat inmiddels vijf jaar, maar dat heuglijke feit wordt voorlopig niet gevierd. "Je kunt zeggen dat er in die vijf jaar best iets tot stand is ge bracht; Radio Soest is uitgegroeid van een ziekenomroep naar een volwaardig lokaal station, maar we doen er nog even niets aan," aldus Ensdorff. "Dat komt straks wel, als we in ons nieuwe onderkomen (de kelder van het ge meentehuis) een beetje gesetteld zijn." Hij verwacht dat dat op z'n vroegst be gin Volgend jaar het geval zal zijn. Na de vakantieperiode begint het WAO-Ombudsteam Baarn/Soest weer met de spreekuren. Ze worden gehouden in de gebouwen van de Stichting Thuiszorg en Maatschap pelijk Werk N.O. Utrecht, eenmaal per 14 dagen; in Soest op de 2e en 4e woensdag in de maand, inloop spreekuur van 2-3 uur, Burg. Grothestraat 74. Sinds januari heeft het team veel men sen kunnen helpen die problemen had den met de WAO. Vooral de her- beoordelingen kwamen aan de orde. Het WAO-team kon uitleggen hoe zo'n herbeoordeling in zijn werk gaat. Som mige mensen werden door leden van het team naar de herbeoordeling begeleid. Daardoor werd de paniek weggenomen en verliep alles, zowel voor de keurings arts als de WAO-er, zeer bevredigend. Ook waren er oudere WAO-ers die al lang in de WAO zitten en ongerust wa ren over de voortgang van hun uitke- MAATSCHAPPIJ U PLANTKUNDE Groei en Bloei-Soest organiseert mor genavond (donderdag 14 september) een avond over bekende en niet-alle- daagse klimplanten. Dhr. Fransen houdt daarover een lezing met dia's, die om 20.00 uur begint in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. Iedere bezoeker krijgt een stèncil waarop alle planten staan die behandeld worden, zodat men aantekeningen kan maken. De lezing duurt twee maal 45 minuten en de bezoekers kunnen voor een liefhebbersprijs in het bezit komen van bewortelde stekken. ring. Het WAO-team heeft hun ook ad vies en steun .kunnen geven. Omdat het zelf WAO-ers zijn kunnen zij uit eigen ervaring spreken. De ervarings deskundigheid is in deze zaken een sterk pluspunt. Daarnaast worden zij gecoached door professionele mensen van het Provinciaal Utrecht WAO-Be- raad. Informatiecursus In samenwerking met dit beraad start het WAO-team het seizoen met een Informatiecursus over wet- en regelge ving van de WAO. Deze cursus is be doeld voor AAW- of WAO-gerech- tigden. AAW en WAO zijn ingewikkelde wet ten. Veel wetswijzigingen maken de zaak nog ingewikkelder. Arbeidsonge schikten ervaren wetten, regels en in stanties vaak als een doolhof. Velen zijn onvoldoende op de hoogte van hun rechten en plichten. Door de informatie in deze cursus krijgen de cursisten een steuntje in de rug in de omgang met in stanties. Aan de orde komen: de overgang van ziektewet naar WAO; ontslag en ziekte; met welke artsen krijg je te maken?; de werkwijze van GMD, GAK en bedrijfs verenigingen; WAO en werk (proef plaatsing, arbeidsbemiddeling, loon kostensubsidies, etc.); beroepsmoge lijkheden; de nieuwe WAO-wetgeving en nieuwste ontwikkelingen, en reïn tegratie: opnieuw aan het werk? Aan de cursus zijn geen kosten verbon den. Alleen de koffie en thee moet men zelf betalen. De cursus wordt gehouden in de Speeldoos, Rembrandtlaan 35, Baarn, op de dinsdagmiddagen 19 en 26 september en 3 en 10 oktober, van 13.30 tot 15.30 uur. Aanmelden tijdens de spreekuren van het team, voor Soest: tel. 19004, of na 18.00 uur via tel. 02154-16167 of 03461-3735. DEMONSTRATIE Sanitair Meubels Plavuizen Koelkasten Parket En veel meer foptrijdagl 5 september, N van 14.00-2100 uur en zaterdag 16 september van 10.00 -16.00 uur. ZONDER ZEEP SUPERSCHOON milieubewust Gratis Thuis bezorgen en Aansluiten. Betaalgemak met de Expert Creditcard. Nieuw in Nederland. De Vaporetto stoomreiniger, Reinigt werkelijk alles. Met alleen maar stoom. Dus zonder zeep, zonder chemische midde len. Ongelooflijk, maar waar. Bespaart u zeeën van tijd en han denvol geld. U kunt zovéél met dit apparaat, dat moet u met eigen ogen zien. Daarom geven wij een De Vaporetto stoomreiniger: Verwijdert vuil en vlekken met alleen leidingwater, dus zonder milieubelastende reinigings middelen. Doodt microscopisch ongedierte, zoals huismijt, Werkt besparend, zowel in tijd als geld. Wordt geleverd met vele hulp stukken. Zelfs met strijkijzer! Zo wordt schoonmaken een fluitje van een cent. Trouwens, u kunt er zelfs behang mee verwijderen, 'Overtuig uzelf. BURG. GROTHESTRAAT 9,3761 CJ SOEST, TELEFOON 02155 - 10344 EXPERT, DAAR WORD JE WIJZER VAN. De Italiaanse multi-national Polti, gespecialiseerd in het ontwikkelen van huishoudelijke stoom-appara tuur, brengt reeds enige jaren met veel succes in diverse landen in Eu ropa de Vaporetto op de markt. De Vaporetto heeft 8 verschillende mo dellen met hulpstukken, afhankelijk van de eisen en wensen van de consument. De Vaporetto reinigt praktisch alles met uitsluitend water, zonder toevoeging van milieu-onvriendelijke reinigingspro ducten. Leidingwater en een stopcon- De politie heeft vrijdagavond op de Zuidpromenade een 30-jarige Amers- foorter aangehouden, die door het per soneel van een supermarkt was betrapt bij winkeldiefstal. De man wilde voor 240 gulden wasmiddelen meenemen. Hij kreeg een "transactie" (boete) aan geboden die hij ter plaatse moest vol doen. Bij een kledingzaak aan de Soesterbergsestraat werd een 26-jarige inwoner van Almelo betrapt, die twee trainingspakken wilde meenemen. Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit vernield van de openbare basisschool Overhees aan de Willaertstraat. Het glas was vermoe delijk met een steen ingegooid. tact is het enige dat nodig is om de Vaporetto alle mogelijke schoonmaak- klusjes in een handomdraai te laten ver richten. Door verhitting van het water tot 120°C ontstaat een krachtige stoom. Met deze stoom worden vet en vuil op gelost en eenvoudig verwijderd. Zolang er enige druk in de machine aanwezig is verhindert het exclusieve blokkagesys- teem het openen van de Vaporetto. Hierdoor is optimale veiligheid gegaran deerd. Aangezien de mogelijkheden van de Vaporetto zo veelzijdig zijn, kan de pre sentatie aan de consument uitsluitend geschieden door vakkundige demon straties bij. de door Steam by Polti gese lecteerde dealer. De firma Schoemaker aan de Burgemeester Grothestraat ver zorgt in Soest regelmatig demonstraties (zie elders in deze'krant). De mogelijkheden van toepassing zijn uiteenlopend, zoals bijvoorbeeld: kle ding, tapijt, parket, plavuizen, matras sen, tegels, voegen, muren, meubilair, ramen, spiegels, sanitair, ovens, koelkas ten, kookplaten en radiatoren. Reinigen met de Vaporetto bespaart veel geld. Een nieuw tapijt kopen is niet nodig. Tevens is de Vaporetto kosten besparend, omdat reinigingsmiddelen overbodig zijn. Door het speciale strijkijzer op de Vaporetto aan te sluiten wordt per mi nuut 60 gram stroom door het strijk goed geperst, waardoor het strijken be ter en sneller gaat. Aan twee zijden strij ken is niet meer nodig! Maandagavond presenteerden Bril- centrum Nota (aan de Van Weede- straat) en modehuis De Bedstee (uit Soesterberg) hun traditionele na jaarsmodeshow. De mode heeft dit najaar als kenmerk, dat er geen kenmerken zijn. Zoveel ontwerpers, zoveel stijlen! Er is maar een paar items dat bij meer dere ontwerpers terugkeert zoals de mantelpakken die terug zijn van wegge weest, de roklengte die schommelt tus sen knie en kuit, en de retrostijl die nog steeds actueel is. Het gebruik van accessoires is opval lend. Bij alle ontwerpers nemen de hoe den, handschoenen en kettingen (De Bedstee) en brillen (Brilcentrum Nota) een prominente plaats in. Zowel in de heren- als in de damescollecties heerst de hang naar traditionele waarden, eer lijke kwaliteit en stijlvolle eenvoud. Al een aantal jaren staat de sobere perfec tie van de voor- en naoorlogse mode in de belangstelling. Daarbij dienen de tin ten van oude foto's als uitgangspunt, met daarnaast camel, koffiebruin, ecru, beige en antracietgrijs, dikwijls geaccen tueerd met volle pastelkleuren. Toch zijn ook de zachte winterpastels onderdeel van het kleurenpalet. Monturen Ook op het gebied van brilmode is de retrostijl nog steeds actueel. Veel ovale en ronde vormen, hoewel er steeds meer (recht)hoekige vormen verschijnen. Dit was tijdens de modeshow duidelijk waar te nemen bij de nieuwe modellen die ge presenteerd werden. Opvallend is dat de gekozen decors op de monturen veelal een afgeleide zijn van details uit de kledingcollecties van het betreffende merk. De in Potsdam geboren Wolfgang Joop is een veelzijdig ontwerper. Voor zijn mode verwierf hij al diverse internatio nale prijzen. Naast zijn damesmode lan ceerde hij in de jaren negentig een man nen-mode lijn en accesoires als schoe nen, riemen, tassen, dassen en sieraden. De Joop! brillencollectie is afgeleid van een klassieke lijn en de monturen zijn uitgevoerd in excentrieke havanna kleu ren, hoofdzakelijk in natuurtinten. Bij zonder origineel is de plaats van het logo Joop! bij ieder bril-montuur. Het klassieke design staat zichtbaar op de voorgrond bij de metalen monturen. De vergulde bovenrand is in zijdemat en gepolijst. Door verschillende hand matige handelingen worden harmo nieuze natuurtinten, gerealiseerd door een nieuwe technologie, op het gladde montuur aangebracht.

Soester Courant | 1995 | | pagina 9