Het Alternatief. DE 1 van Vh /T\ artióhoch Pippeloentje luidt nieuwe seizoen in Trema '87 veel beter Een associatief en kleurrijk schilder letse kunst in Anna Paulownahuis Els Koop even op bezoek bij DWG f ~D Al Al P, FEELFREE, FEEL SUZUKI NNereldH/inkel SOESTER COURANT Priest PAGlt^w6ENSDAG 20 SEP" woensdag 20 september 1995 Bromfietser krijgt 12 uur rijverbod Aanhangwagen van bedrijf gestolen Openingsfeest op De Alto 1.0 GA. Nu al voor 16.495,-* Harry van der Wee exposeert in IJsselstein Burgemeester Hans de Widt opent expositie van Ieva Jurjane Forse schade door aanrijding auto's Auto gestolen op Veenbesstraat Hongerige dief steelt gebraden vlees en melk Klachten bezorging Soester Courant Hoofdwond fietsster na aanrijding op Prins Bernhardlaan Auto en fiets op kruising gebotst Drijvende kracht achter kinderproject in Soest j i t i ^.ONT^ in de buurt van IJsselstein \^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9\ tel. 28132 Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Vredesweek 1995 Tijdens de Vredesweek zal op veel plaatsen in ons land door vele groepen mensen ongetwijfeld weer getracht wor den antwoord te krijgen op vragen over: voorkomen van oorlog, voorkomen van onrechtvaardig behandelen, de interesse voor de ander, enz. Op veel plaatsen in de wereld heerst onvrede, verdeeldheid en vijandigheid; ook in een aantal ontwikkelingslanden. Ook daar zit men vaak met grote pro blemen en dat terwijl men soms al in een uitzichtloze situatie verkeert. Voor het bereiken van vrede zijn verschillende organisaties volop in de weer, al of niet met succes. De Wereldwinkels proberen rechtvaar digheid en eerlijkheid bij de handel in produkten uit de ontwikkelingslanden een grote rol te laten spelen. De produ centen in de ontwikkelingslanden ver dienen onze steun. Bij het betalen van een eerlijke prijs voor hun produkten en rechtvaardigheid in de handelsvoor- waarden kunnen zij hun levensomstan digheden verbeteren. De goede prijs en handelsvoorwaarden zonder belemmering maken verbetering van onderwijs en gezondheidszorg mo gelijk. Als iemand werk heeft zijn er al gauw betere bestaansmogelijkheden. In de Wereldwinkel kan men informa tie krijgen over de producenten, hun achtergronden, hun manier van leven en werken en over de belemmeringen en problemen die zij ondervinden. Wat over de ander weten, weten wat hen bezig houdt en weten van hun verlan gens is erg belangrijk. Wij kunnen ook helpen door hun produkten te kopen. Via deze omweg (of is dat juist recht streeks?) werken we mee hen uit een uitzichtloze situatie te halen. Misschien dienen we er ook een beetje de vrede mee, of zorgen we voor een vredig be staan bij een aantal mensen. De Wereldwinkel is dagelijks geopend van 9.30 - 17.00 uur. Adres: Steenhof fstraat 9a, Soest. Tel. 28132. Donderdag 21 september Greg Pilkinton, net priester gewijd, krijgt als eerste standplaats een parochie in een volkswijk in Liverpool, als assis tent van pastoor Matthew Thomas. Deze zit niet bepaald op een 'nieuwe bezem' als Greg te wachten, want dat is er een van het orthodoxe soort. Zijn eerste donderpreek staat haaks op de sociale bewogenheid in Matthew's pre ken. En Greg meent er iets van te moe ten zeggen als Matthew op een parochieavond gezellig meedoet met de karaoke, 'een priester onwaardig'. En dan ontdekt hij ook nog, dat de knappe huishoudster er niet alleen is om voor Matthew eten te koken. Tijdens hopeloze pogingen zijn parochi anen door huisbezoeken beter te leren kennen, komt Greg erachter dat de po sitie van priester niet meer automatisch garant staat voor respect en aanzien. De harde praktijk klopt ook bij hem aan als een meisje van veertien in de biechtstoel vertelt, dat haar vader haar sexueel mis bruikt. Het biechtgeheim belet hem iets tegen de man te ondernemen. In zijn twijfel en wanhoop verlangt Greg naar wat menselijke warmte. Op een avond houdt hij het niet langer vol. Hij verwisselt zijn boordje voor een leren jack en gaat naar de kroeg, een homo kroeg. Daar leert hij Graham kennen, bij wie hij de nacht zal doorbrengen. Maar Graham weigert slechts een 'one night stand' te zijn. Hij zoekt Greg steeds weer op, zelfs tijdens de zondagse mis. En Lisa lijdt zichtbaar steeds meer onder wat haar vader haar aandoet. Dan komt de dag dat het algemeen be kend wordt dat Greg homo is... Realistisch Scenarioschrijver Jimmy McGovern en regisseuse Antonia Bird documenteer den zich terdege door tientallen ge sprekken met priesters. Daardoor slaag den ze erin met een verhaal te komen, dat steeds volkomen geloofwaardig blijft, zonder door onnodig de botte bijl te hanteren gelovigen tegen zich in het harnas te jagen. Van officiële katholieke zijde is er dan ook niet tegen de film geprotesteerd. Aanvang: 20.30 uur; entree: 7,50 gul den (cjp/65+ f 6,50). Excursie Neon Tetra legt op dinsdag 26 septem ber. een bezoek af aan de zuster vereniging De Discus uit Leerdam. Daar wordt gekeken naar wat er achter een 110 meter lange glaswand is te zien: 30.000 liter zoet water en 10.000 liter zout water en natuurlijk veel interes sante vissen. Het is de bedoeling dat de leden van de aquariumvereniging zoveel mogelijk carpoolen. Daarom wordt voorgesteld dat de Soester leden zich verzamelen op de parkeerplaats bij winkelcentrum Hartje-Zuid, vanwaar om 19.00 uur koers wordt gezet richting Leerdam. In verband met sportdag bij het Hen- schotermeer waren er vrijdag(nacht) nauwelijks politiemensen van het district Eemland-Noord in dienst. De collega's van het district Eemland-Zuid namen de honneurs waar en vatten hun extra taak serieus op. Op het Berkenlaantje werd in de nacht van donderdag op vrijdag om kwart voor één een bromfietser aangehouden. Het betreft een 36-jarige Soester die met een behoorlijke slok alcohol op over het bospad reed. Hij kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod van twaalf uur. Op de Johannes Poststraat stond dins dag nog een één-assige aanhangwagen van een bedrijf geparkeerd. De lader was met een dikke ketting bevestigd aan een dikke pijp die met een betonnen blok in de grond was vastgezet. Maar woensdagmiddag kwam een 22-jarige Soester de politie vertellen dat de aan hanger was gestolen. De daders hadden de ketting doorgezaagd om het gevaarte te kunnen meenemen. Autorijden hoeft niet duur te zijn. Neem de Alto 1.0 GA Gunstig in ver bruik, verzekering, belasting en onderhoud. Super praktisch. En vooral: zeer gunstig geprijsd. Want zeg nou zelf. Weet u soms een compacter, wendbaarder, ruimer, handiger en sportiever alternatief? *Prijs incl. BTW, excl, kosten rijklaar maken. Lichtmetalen velgen en stootstrips optie. SOEST: Autobedrijf Bosboom B.V., Birkstraat 105, 02155 - 13 256. Volgende week zaterdag - 30 tember-opent Trema '87 om 1 uur officieel zijn (nieuwe) de aan de Di Lassostraat 65 in C hees. Het gemeentelijke een voor basiseducatie heeft ir Orlando-gebouw, de voorm Kardinaal Alfrink-mavo, einc een geschikt onderkomen, na van ploeteren in de veel te k ruimte aan de Klaarwaterweg vijf andere lokaties. "We zijn tevreden met de nieuwe hui ting," zeggen Henny Vi Dumoulin en Nelleke Streef Stemerding, resp. directeur e junct-directeur van Trema, kunnen hier veel beter uit d< ten." Omdat Overhees een van de d bevolkte buurten van Soest is, vei ten ze dat het aantal cursisten no zal toenemen. "Het potentieel is we staan hier nog dichter bij de n en we rekenen erop dat we er nc wat cursisten uit de buurt bij zulle gen." Het nieuwe gebouw, met ruime lokalen, kan een eventuel was van nieuwe cursisten in ell heel goed aan. De belangstelling voor het cursi bod van Trema '87 is groot. Si oprichting (in 1987, zoals uit de blijkt) zijn er honderden Soest weest die aan een of meer cui hebben meegedaan. In de afgelo ren heeft het centrum zeker zc cursisten per jaar "afgeleverd", inzicht en kennis hebben vergi het gebied van taal, rekenen en vaardigheden. In het nieuwe gebouw maakt Tri een nieuwe start, dus meteen ni breder cursusaanbod. Nieuw is beeld de kortlopende combinati Engels/Nederlands. Daarin is e stukje Nederlandse grammatica i men. "Anders kun je het Eng niet goed onder de knie krijger Nelleke Streefkerk. Met de kort cursussen - ze duren zo'n vier n - speelt Trema in op de groeie hoefte aan flexibele cursussen, d uit een paar maanden duren. Wie speciale wensen heeft word mogelijk op zijn of haar wen diend. "Als het binnen het pal houden we daar rekening mee meer mensen die een specifiek willen volgen buiten het standa ket, dan proberen we bijvoorb extra cursus in te lassen." Kunst van Ieva Jarjane uit Letland is tot en niet 12 november te zien in het Anna Paulownahuis. In de gale rie aan de Burgemeester Grothe- straat opende burgemeester Hans de Widt zondagmiddag de expositie van de kunstenares uit Riga. Haar schilderstalent is niet komen aan waaien. Zowel haar moeder als vader genieten bekendheid als kunstschilder en zijn docent aan de Rozentéla Arts School en de Latvian Academy of Arts in Riga. Het vak werd de jonge Ieva dus met de paplepel ingegoten. Reeds in haar jeugd volgde zij lessen aan de Rozentala Art School en in 1990 Op de kruising van de Eikenlaan en de Birkstraat is nogal wat schade ontstaan als gevolg van een aanrijding. Daarbij waren een 56-jarige Soester en een Baarnaar van 22 jaar betrokken. Uit het politierapport werd niet duide lijk wie van de twee de aanrijding ver oorzaakte. In elk geval reed één van de twee vanaf de Eikenlaan de Birkstraat op, zonder de ander voorrang te verle nen. De auto die over de Birkstraat reed, kreeg een 'duwtje' en botste daarna tegen twee geparkeerde auto's, een betonnen paal en een reclamezuil op. Het ongeluk gebeurde donderdag middag rond kwart voor vijf. ging zij naar de school waar haar vader lesgeeft. Sinds 1994, na het beëindigen van haar studie aan de academie, is Ieva Jurjane lid van de Latvia's New Artists Union. Ondanks haar jonge leeftijd heeft de 23- jarige Letse al menigmaal geëxposeerd. In 1987 nam ze deel aan een groeps- expositie voor jonge, getalenteerde kunstschilders. Ook exposeerde ze solo of met andere groepen. De regering van Letland zond haar werk in 1993 naar exposities in Lille en Parijs en nu is haar werk voor het eerst in Nederland te zien. Een witte Opel Kadett is vorige week vanaf de Veenbesstraat gestolen. De auto, met het kentekennummer TN-38- GF, is eigendom van een 75-jarige man uit Soest. Anno 1995 is nergens meer iets veilig. Bewoners van dë Rembrandtlaan had den hun gebraden vlees en een pak melk in een koelkast in de garage ach ter de woning gezet. Een onbekende inbreker ontdekte dat eergisteren en nam de etens- en drinkwaren mee. Burgemeester Hans de Widt (rechts) kijkt met belangstelling naar een kunst werk van de Letse kunstenares Ieva Jurjane (tweede van links). Geïnspireerd door gebeurtenissen uit het verleden en van het heden zet Jurjane de mens centraal. Heroïek, tra giek, maar ook humor worden door haar vertaald in kleur en symboliek. De titel van het werk duidt op de herkomst, maar de kijker behoudt voldoende ruimte voor eigen interpretatie. Kenners zeggen dat Juijanes werk veelbelovend is en het is de organisatoren van Gale rie Anna Paulownahuis een genoegen de bezoekers kennis te laten maken met haar werk. Galerie Anna Paulownahuis is elke vrij dag van 13.00 tot 21.00 uur geopend en zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De expositie is ook op afspraak te zien, tel. 21983. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 1830 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. Bij een aanrijding heeft een 56-jarige vrouw uit Soest een hoofdwond opgelo pen. Ze hoefde niet naar het ziekenhuis. De vrouw reed vrijdagavond omstreeks zeven uur op de Prins Bernhardlaan en verleende geen voorrang aan een automobiliste, die vanuit de Irenelaan kwam. De bestuurster, een 47-jarige vrouw uit Soest, kon niet op tijd rem men. Op de kruising van de Obrechtstraat en de Koningsweg zijn zaterdagmiddag een auto en een fiets tegen elkaar gebotst. De fietser, een 33-jarige Soester, kreeg geen voorrang van een 29-jarige man uit Hilversummer, die met zijn auto vanuit de Obrechtstraat de Koningsweg wilde oversteken. Na de aanrijding klaagde de fietser over pijn in zijn rug en schouders, maar een bezoek aan het ziekenhuis was niet nódig. Het ongeluk gebeurde om ongeveer vijf uur. Ook de peuterspeelzalen in Soest hebben de vakantieperiode afgesloten. Om het nieuwe seizoen feestelijk in te luiden, waren er zaterdagmorgen tal van activi teiten te doen in Pippeloentje, de peuter speelzaal aan de Smits weg. Het werd ge nieten voor zowel de kinderen als hun ouders en de begeleiders. Wie in de buurt van IJsselstein komt, moet beslist even gaan kijken in Galerie Marga Kramer aan de Utrechtsestraat 69. In de kleine, vierkante etalage staat een schilde rij van Harry van der Wee (77) uit Soest te pronken in gezelschap van drie keramische potjes van Rikky van Loon. Beiden exposeren tot en met 14 oktober recent werk tot in de huiskamer toe van galeriehoudster Marga Kramer (links op de foto), die sinds een paar jaar met grote toewijding haar kleine, intieme galerie runt onder haar eigen atelier.» Harry van der Wee toont een dertigtal gouaches en gemengde technieken, waarvan hij er inmiddels al zeven heeft verkocht. Het mooiste stuk van de expositie is een drieluik: kleurige figuurweefsels, die niet verwijzen naar de realiteit, maar uitbundige structuren aangeven die met je fantasie op de loop gaan. Je zou zijn werk "vakmatig" kunnen noemen, maar wie van felle rood/paarse penseel streken houdt en kwaliteit waardeert, moet erkennen dat Marga Kramer een goede keus heeft gedaan. Dat onderstreepte ook Roel van Eer den, voorzitter van de Amersfoortse Kunstenaarsvereniging "De Ring", die vorige week de tentoonstelling opende. Harry van der Wee schildert associatief: "Ik begin gewoon en zie wel, waar ik Harry van der Wee en Marga Kramer van,de gelijknamige galerie. Foto: Piet Damen terecht kom. Het is een kwestie van op bouwen en afnemen." Het is te hopen dat zijn werk weer eens spoedig ook in Soest te zien is. De laat ste keer was in 1991 in de Oude Kerk in het kader van de Open Mo numentendag. Daarvoor was zijn werk te zien in Artishock (1983) en in C-drie (1985). Driejaar geleden schonk hij zijn doek "De Vluchtelingen" aan het ge meentebestuur (afdeling Sociale Dienst) t.g.v. de in gebruikneming van het nieuwe gemeentehuis aan het Raadhuis- plein. jyt Computers Het accent ligt bij Trema '87 u[ cursussen, dat wil zeggen dat vi cursussen overdag gegeven Engels kan ook 's avonds geve den, evenals de computercurs die laatste cursus - "Kennism: de computer" - kan Trema nu ken over een volledig computerlokaal. De computer door ook een ondersteunende len bij andere cursussen, bijvoo de Nederlandse lessen. Trema '87 richt zich zowel o landse als buitenlandse Soeste Nederlanders gaat het vooral sen die vroeger (te) weinig i hebben gehad, of hun opleidir dig hebben afgebroken. "Het dat je hier alleen maar komt a niet kunt lezen of schrijve Henny Visser en Nelleke Sl "Wij zijn er voor hen die b school-achtergrond hebben, voor hen die basisschool en jaar voortgezet onderwijs ht volgd." Naast de gewone lessen ster '87 ook heel wat tijd in de begeleiding. Het is met nam Streefkerk die zich daarmee b Een paar keer per jaar worr sprekken met de curisten gevr Soest Nieuwegracht 23 Tel. 02155 - 22050 Fax 02155 - 11030 Dir. Dhr. G.H. v.d. Broek Privé 02155 - 11045 Niet alleen de basisscholieren en de leerlingen van het middelbaar en voort gezet onderwijs maken doordeweeks weer hun dagelijkse gang naar school. Op woensdag 13 september be zocht Els Koop, al meer dan 25 jaar de drijvende kracht achter het kinderproject in Lins (Brazilië), de Derde Wereldgroep in Soest. Dit project, door haarzelf opgezet om kinderen die geen toekomst hadden een vak te leren waarmee ze een bestaan konden opbouwen, is in die tijd uitge groeid van een vijftal jongens, een paar schoppen, wat zaad en een klein stukje grond, tot een groep van jaarlijks 250 a 300 kinderen op een terrein van ruim 7 hectare. hierop staan veestallen, kippehokken, een weverij, naaiafdeling, meubelma kerij, visvijers, een tuinderij, een keu ken, kantoortje en schooltje waar kinde ren die ver achter zijn worden bijge werkt. De kinderen gaan óf 's morgens óf 's middags naar school in de stad en werken en eten op de 'Communidade'. Slapen doen ze meestal thuis. Zo zijn er in die 25 jaar zo'n 5000 kinderen opge leid, waarvan circa 90 procent goed is terechtgekomen. Bij deze kinderen ho ren ook nog eens 2000 gezinnen die mede daardoor een beter bestaan heb ben gekregen. Op enige afstand ligt behalve weiland en bouwland de sinaasappelboomgaard waar de 1400, grotendeels met hulp van velen in Soest, gesponsorde bomen een behoorlijke oogst beloven. Helaas staat de economie in Brazilië er slecht voor. Met name het laatste jaar zijn vele tien tallen kleine ondernemers en bedrijven failliet gegaan door steeds stijgende kos ten en sterk dalende opbrengsten. Els Koop vertelde verder dat Brazilië zo'n 20 millioen z.g. landloze boeren telt. Het gevolg van onder meer de aan leg van tientallen stuwmeren ten be hoeve van de elektriciteitsvoorziening, waardoor bouw- en weiland verloren ging. De schadeloosstelling was gering, de prijzen van vervangende grond enorm hoog. Deze mensen bivakkeren nu vaak ergens lang de weg. Met hulp van Els en haar staf heeft een aantal van deze boeren, aangevuld met een 25-tal gezinnen uit een krottenbuurt in de na bijheid een stuk grond toegewezen ge kregen. Tot december, wanneer de eer ste oogst binnen kan zijn is die groep echter afhankelijk van de hulp van de C.E.T., de Communidade. Veel groen- Uen, maar ook vlees en vis gaat in deze periode naar deze boeren. De kosten bedragen 2000 dollar per maand. In de tuinderij wordt graag gewerkt met zaden uit Nederland. Zo liggen worte len en radijs bijvoorbeeld goed in de markt. Deze zaden worden door de Derde Wereldgroep ingezameld, evenals andere zaken zoals speelgoed, kinder kleding, gereedschappen, naai- en schrijfmachines, postzegels en munten. Voor de munten loopt nu een actie. Ir Vreemde munten kan men inleveren bij kantoren van de SNS-banken en Kabobankeïi en natuurlijk ook bij de leden van de DWG, waar men ook de overige spullen kan afgeven. Adressen zijn o.m. Stadhouderslaan 124, Hart manlaan 20, Valeriaanstraat 77, St. I heresiastraat 15, Wiardi Beekman- straat 186, Pieter de Hooghlaan 4 en voor Soesterberg de Simon Stevinlaan 36. Voor steun aan het projekt kan men zich aanmelden als donateur (minimaal f Z5,- per jaar) via tel. 18069 of 17692, of een gift op postgiro 5634327 of op re- ^7Q1Qê')f?n de Rabobank Soest, reknr. na ïir 813 t,n-v- penningmeester iJerae Wereldgroep Soest onder vermel ding van 'nieuwe donateur' of 'gift'. J ft STRALEN! \f(jH OM.'. SCHOPEREN1 §td(fl Fl/NISTRALEN K,VS. p GLASPARELEN!

Soester Courant | 1995 | | pagina 20