DE TOPPERS van Villeroy ól Boch 4 25% KORTING K, Een CZ Zorgverzekering is beter voor uw gezondheid. Offerte-bon CZ. REKEN DAAR MAAR OP. CZA Trema '87 kan in Orlando-gebouw veel beter uit de voeten i Nieuw cursusseizoen van start in atelier Neeltje Buitelaar IVARiAÏ ALLEGRETTO ARCO-WEISS FOGLIA PASSADENA WILDROSE SOESTER ONDERLINGE SOESTER ONDERLINGE WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 SOESTER COURANT Openingsfeest op zaterdag 30 september PAGINA21 Van Weedestraat 54a - Soest Anneke Brassinga in Poëziekring Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Met korting lid van de bibliotheek Alcoholcontroles: zes bekeuringen Sluieren, nat-in-nat schilderen en intuïtief tekenen De Kunst van het Overleven verpakt in tentoonstelling The Messengers zoeken tenoren en bassen voor koor *g Volgende week zaterdag - 30 sep tember - opent Trema '87 om 11.00 uur officieel zijn (nieuwe) deuren aan de Di Lassostraat 65 in Over- hees. Het gemeentelijke centrum voor basiseducatie heeft in het Orlando-gebouw, de voormalige Kardinaal Alfrink-mavo, eindelijk een geschikt onderkomen, na jaren van ploeteren in de veel te kleine ruimte aan de Klaarwaterweg en op vijf andere lokaties. "We zijn zeer tevreden met de nieuwe huisves ting," zeggen Henny Visser- Dumoulin en Nelleke Streefkerk- Stemerding, resp. directeur en ad junct-directeur van Trema. "We kunnen hier veel beter uit de voe ten." Omdat Overhees een van de dichtst bevolkte buurten van Soest is, verwach ten ze dat het aantal cursisten nog flink zal toenemen. "Het potentieel is groot; we staan hier nog dichter bij de mensen en we rekenen erop dat we er nog heel wat cursisten uit de buurt bij zullen krij gen." Het nieuwe gebouw, met zijn elf ruime lokalen, kan een eventuele aan was van nieuwe cursisten in elk geval heel goed aan. De belangstelling voor het cursus-aan bod van Trema '87 is groot. Sinds de oprichting (in 1987, zoals uit de naam blijkt) zijn er honderden Soesters ge weest die aan een of meer cursussen hebben meegedaan. In de afgelopen ja ren heeft het centrum zeker zo'n 300 cursisten per jaar "afgeleverd", die hun inzicht en kennis hebben vergroot op het gebied van taal, rekenen en sociale vaardigheden. In het nieuwe gebouw maakt Trema '87 een nieuwe start, dus meteen nieuw en eder cursusaanbod. Nieuw is bijvoor- feeld de kortlopende combinatiecursus 'ngels/Nederlands. Daarin is een flink ukje Nederlandse grammatica opgeno men. "Anders kun je het Engels óók piet goed onder de knie krijgen," aldus Jïelleke Streefkerk. Met de kortlopende cursussen - ze duren zo'n vier maanden 1 speelt Trema in op de groeiende be hoefte aan flexibele cursussen, die hoog uit een paar maanden duren. "Vie speciale wensen heeft wordt zo veel nogelijk op zijn of haar wenken be- biend. "Als het binnen het pakket past houden we daar rekening mee. Zijn er neer mensen die een specifieke cursus willen volgen buiten het standaard-pak- jket, dan proberen we bijvoorbeeld een jextra cursus in te lassen." (Computers ■Het accent ligt bij Trema '87 op de dag- I cursussen, dat wil zeggen dat vrijwel alle Icursussen overdag gegeven worden. I Engels kan ook 's avonds gevolgd wor- I den, evenals de computercursus. Voor I die laatste cursus - "Kennismaken met i de computer" - kan Trema nu beschik- f ken over een volledig ingericht computerlokaal. De computer kan daar door ook een ondersteunende rol spe len bij andere cursussen, bijvoorbeeld bij i de Nederlandse lessen. Trema '87 richt zich zowel op Neder- j landse als buitenlandse Soesters. Bij de Nederlanders gaat het vooral om men sen die vroeger (te) weinig opleiding hebben gehad, of hun opleiding voortij dig hebben afgebroken. "Het is niet zo dat je hier alleen maar komt als je bijna niet kunt lezen of schrijven," aldus Henny Visser en Nelleke Streefkerk. "Wij zijn er voor hen die bijna geen school-achtergrond hebben, maar ook voor hen die basisschool en een paar jaar voortgezet onderwijs hebben ge volgd." Naast de gewone lessen steekt Trema '87 ook heel wat tijd in de cursisten- begeleiding. Het is met name Nelleke Streefkerk die zich daarmee bezighoudt. Een paar keer per jaar worden er ge sprekken met de curisten gevoerd. "Dan bespreken we hoe het gaat en wat de perspectieven zijn," aldus Nelleke. De cursisten kunnen dan ook adviezen krij gen over een verdere opleiding of over de mogelijkheden op een baan. Perspectief Perspectief is er zeker, in elk geval veel meer dan de cursisten zelf vaak denken. "Voor veel cursisten is dat een verras sende ontdekking. En dan zie je dat mensen die soms heel onzeker binnen komen veranderen in mensen die pre cies weten wat ze willen." De cursisten bij Trema '87 vormen overigens een heel gemengd gezelschap. Jong of oud, man of vrouw, rijk of arm, Nederlander of buitenlander - ze zijn allemaal welkom. Voor Soesters van buitenlandse komaf heeft Trema '87 een apart cursus-aan bod. Heel belangrijk zijn bijvoorbeeld de intensieve taalcurussen (in totaal zijn er zeven in het nieuwe seizoen), waar ca. 100 deelnemers uit zo'n 30 landen in korte tijd Nederlands leren spreken, le zen en schrijven. De cursussen zijn be doeld voor mensen die pas in Nederland aangekomen zijn, maar ook voor men sen die hier misschien al jaren wonen. "Toen we in het begin van de jaren '80 begonnen met deze lessen hadden veel Turken en Marokkanen nog het idee dat ze geen Nederlands hoefden te leren, omdat ze hier maar tijdelijk waren en na een paar jaar toch terug zouden gaan naar hun eigen land. Maar de meesten weten nu dat ze hier blijven, dat is dui delijk, en daarom willen ze vaak vanaf de eerste dag al goed Nederlands leren." Voor jonge mensen is het vaak makke lijker om de Nederlandse taal snel on der de knie te krijgen. Henny Visser: "Het maakt heel wat verschil of je min of meer 'blanco' bij ons binnenkomt of datje al een poosje in Nederland woont. Fouten zijn dan soms al ingeslopen en die krijg je er moeilijk uit." Voor de meesten geldt dat ze zich na een inten sieve taalcursus van een half jaar al aar dig in het Nederlands kunnen redden. Cito-toets en diploma De laatste jaren wordt er met de Cito- toets gewerkt, waarmee vastgesteld kan worden wat de cursisten intussen bereikt hebben, en er is ook een speciaal exa men-Nederlands voor "anderstaligen" met een erkend diploma. "Het staat de cursisten Vrij of ze daaraan mee willen doen, maar wij stimuleren het wel," al dus Henny Visser. Met dat diploma kunnen de geslaagden bijvoorbeeld di rect doorstromen naar het middelbaar beroepsonderwijs. In de intensieve cursussen Nederlands zit ook een onderdeel rekenen en "Nederlandkunde", zoals het bij Trema '87 sinds kort wordt genoemd. De cur- Deze oktie betreft tafelserviezen, theeserviezen en startsets!! Er kunnen minimale schoonheidsfoutjes inzittert. Henny Visser-Dumoulin (r.) en Nelleke Streefkerk-Stemerding vormen de directie van het gemeentelijk centrum voor basiseducatie Trema '87. sus is heel praktisch en behandelt aller lei zaken die in de dagelijkse werkelijk heid een belangrijke rol spelen: hoe de Nederlandse samenleving in elkaar zit en wat zo de gewoonten in ons land zijn. Overigens werkt dat ook andersom: de docenten steken tijdens de lessen heel wat op over de gewoonten en gebruiken in allerlei andere landen. Er bestaan soms heel belangrijke verschillen, die aanleiding kunnen zijn voor misverstan den, en die kunnen op die manier voor komen worden. Voor anderstalige vrouwen verzorgt Trema '87 maar liefst tien cursussen op acht verschillende niveaus: van vrouwen die nooit op school zijn geweest en ei genlijk nog moeten beginnen met lezen of schrijven tot vrouwen die al op korte termijn examen kunnen doen, en alles daartussenin. Daarnaast speelt Trema '87 ook een steeds belangrijker rol voor de vluchtelingen die in Soest komen wonen en die soms heel tragische ge beurtenissen achter de rug hebben. De groep Somaliërs is het grootst, maar er zijn ook heel wat mensen uit Iran, Irak en ex-Joegoslavië die de lessen bij Trema volgen. Kinderopvang Voor (al of niet werkende) moeders is het belangrijk dat Trema '87 ook kinder opvang heeft voor kinderen vatf 0 tot 4 jaar. Er is een team van zes dames - beroeps en vrijwilligsters - die zich tij dens de lessen over de kinderen ont fermt. Verder is er een logopediste (voor spraaklessen) en een "remedial teacher", die mensen helpt als ze specifieke pro blemen hebben bij het leren, en voor de goede gang van zaken in het centrum zorgen ook de administratieve mede werkster en de conciërge. Heel trots is Trema op de "koffiehoek", waar de cur sisten in de pauzes een kopje koffie kun nen drinken. In totaal werken er zo'n 25 mensen bij Trema '87, van wie er 16 docent zijn. Ze vormen met elkaar een hecht team. Er is een heel goede samenwerking met bijvoorbeeld het Internationaal Vrou wencentrum en de bibliotheek, wat grote voordelen heeft. Open huis Trema '87 is de gemeente Soest erken telijk voor de goede samenwerking. Wethouder Neks Blommers (volwasse nen-educatie) is uitgenodigd om de of ficiële opening op 30 september om 11.00 uur te verrichten. Daarna houdt Trema '87 nog een "open huis" (tot 15.00 uur), waar iedere Soester welkom is. Het wordt een gezellige dag, waar de bezoekers kunnen genieten van muziek (met de blazersgroep Blasé) en dans (met de volksdansgroep Radost). Wie dat nog niet heeft gedaan kan die zaterdag ook nog inschrijven op een van de cursussen. Voor het geld hoeft men die stap trouwens niet te laten: voor elke cursus wordt f 50,- inschrijfgeld en f 35,- boekengeld gevraagd. Daar komen verder geen kosten bij. Wie eerder al informatie wil kan daarvoor bij Trema '87 aan de Di Lassostraat 65 terecht op maandag, dinsdag, woensdag of donder dag tussen 10.00 en 15.00 uur, of tele fonisch op nummer 25771. De eigenzinnige dichteres Anneke Brassinga opent op vrijdag 29 septem ber in theater De Lieve Vrouw in Amersfoort het tweeëntwintigste sei zoen van de Poëziekring "Eemland". In het nieuwe programma 1995/1996 (aan te vragen via telefoonnummer 14283 in Soest) staan verder de namen Thomas Lieske, Maarten Mourik en Herman de Coninck. Lezingen in Galerie 't Juffersgat zijn gepland over Cees Noote- boom, over de beeldende kunst als inspiratiebron voor de poëzie en over "Het Chemisch Huwelijk" van Gerrit Komrij. Er bestaan plannen, op verzoek van het Amersfoortse gemeentebestuur, om het komende jaar te gaan fuseren met het SLAC, een organisatie die zich voorna melijk bezig hield met bijeenkomsten met bekende prozaïsten. Sinds 1984 schrijft Anneke Brassinga dichtbundels. Voor haar tweede bundel "Landgoed" uit 1989 kreeg zij de Her man Gorterprijs. In 1993 verscheen haar prozadebuut "Hartsvanger". De avond met Anneke Brassinga begint om 20.30 uur. Reserveren bij de kassa: tel. 033-18864. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Luisteren naar muziek Mensen luisteren op verschillende ma nieren naar muziek. Dat hangt niet al leen af van het type (beschouwelijk, beweeglijk, gevoelig voor beelden etc.) maar ook van milieu, luistergewoonten van de soort muziek, van wat de com ponist bedoelt, van de plaats waar de muziek klinkt. Aan de hand van deze uitgangspunten worden allerlei soorten muziek beluisterd en geanalyseerd. In deze korte cursus wordt zoveel mogelijk aangesloten bij het concertcircuit in de regio zodat de deelnemers enkele wer ken ook 'live' kunnen beluisteren. Voor opleiding of bijzondere kennis van mu ziek is niet vereist. Eerste les meebren gen: potlood, papier en cassettebandjes. Aanvang: donderdag 5 oktober van 11.00 - 23.00 uur. Docent: S. van der Vinne. Cursusadres: Talmalaan 21. Aan tal lessen: 3 van V/2 uur. Cursusprijs: f 50,- stencilkosten en koffie f 5,50 via docent). Broodbakken In vijf lessen wordt een aantal basisprin cipes voor de bereiding van brood be handeld. Op ambachtelijke wijze wor den verschillende soorten brood ver vaardigd zoals: busbrood, vloerbrood, vruchtenbrood, klein brood, Deens luxe en croissants. In de laatste les kan men een keuze maken uit zestig soorten. Dit kan variëren van Fries suikerbrood tot een Dresdener Weinachtsstol. Voor de eerste les een schort meenemen. Aanvang: dinsdag 3 oktober van 19.0Q - 21.45 uur. Docent: M. van Kooten, chef broodbakker. Cursusadres: Bakke rij Faas, Birkstraat 93. Aantal lessen 5 van bijna drie uur. Cursusprijs: f 130,- ingrediënten en syllabus f 45,-). Yoga (avondcursus) Een uur om eens tot jezelf te komen. Door lichaamsbeweging onnodige span ningen ontdekken en loslaten. In deze lessen wordt aandacht besteed aan: be wust bewegen, concentratie, ademha ling, houdingen en ontspanning. Wilt u hiervoor gemakkelijke, losse kleding aantrekken en een plaid of badlaken meenemen. Aanvang: dinsdag 3 okto ber van 20.00 - 21.00 uur. Docent: me vrouw B. Rijnders. Cursusadres: Weegbreestraat 48. Aantal lessen: tien van 1 uur. Cursusprijs: f 120,-. Decoupage De eerste les wordt besteed aan de 'ruimtelijke decoupage'. Uit de meer dere (gelijke) afbeeldingen snijdt men delen die men daarna op een bepaalde manier samenvoegt. In de tweede les maakt men kennis met de 'platte decoupage'. Met beide technieken kun nen fantasievolle gebruiksvoorwerpen worden gemaakt. Aanvang: dinsdag 3 oktober van 19.30 - 22.00 uur. Docent: mevrouw C. Uijland. Cursusadres: Di Lassostraat 65. Aantal lessen: twee van 2lh uur. Cursusprijs: f 55,- materiaalkosten f 10,- via docent). Sociale wegwijzer De eerste avond (5 oktober) wordt dui delijk gemaakt hoé de bijstandswet en ook de nu van kracht zijn de Nieuwe Algemene Bijstandswet wordt toege past. De tweede avond (12 oktober) krijgt men informatie over de Wet Voorzie ningen Gehandicapten, o.a.: aanvraag procedure, berekening van de eigen bij drage en wat verder van belang is bij de WVG. Data: donderdag 5 en 12 okto ber van 20.35 - 22.05 uur. Spreker: T. Schlebaum. Adres: Di Lassostraat 65. Prijs: f 10,- per avond. Inlichtingen en inschrijving bij de Volks universiteit Soest/Soesterberg, Di Lassostraat 65, tel. 22195. Kantoor ge opend: maandag van 13.00 - 16.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 - 13.00 uur. De eerste Bibliotheekkrant is eind au gustus huis-aan-huis verspreid in Soest en Soesterberg. Op de voorpagina van die krant wordt een kortingsactie aange kondigd. Iedereen kan met een tientje korting lid worden van de bibliotheek. In plaats van 35 gulden betaalt men 25 gulden, de actie is voor iedereen die nog nooit lid is geweest van de bibliotheek, en voor diegenen die ooit lid waren en het nu opnieuw willen proberen, mits hun lid maatschap langer dan een jaar geleden ophield. Deze Bibliotheekkrant ligt zo lang de voorraad strekt in de bibliotheken in Soest en Soesterberg. De Bibliotheek krant bevat artikelen over de komende Kinderboekenweek van 4 tot en met 14 oktober, de Sprintercollectie, het ge bruik van de computer in de biblio theek, de mogelijkheden van de leeszaal en de Kunstuitleen. In de districten Eemland-Noord en - Zuid heeft de politie van zaterdagavond tien uur tot zondagmorgen vier uur op zes locaties alcoholcontroles uitgevoerd. In totaal werden 223 mensen aangehou den om een blaastest te ondergaan. Op de Soesterbergsestraat werden drie automobilisten op een proces-verbaal getrakteerd, nadat bleek dat ze te diep in het glaasje hadden gekeken, op de Birkstraat werd één bestuurder betrapt op dezelfde overtreding, terwijl in Baarn twee mensen een bekeuring kregen. De controles werden uitgevoerd door zes politiemensen en twee zogenoemde reservisten. Ruim 1,5 miljoen ziekenfonds-, particulier en collectief verzekerden voelen zich thuis bij CZ groep Zorgver zekeringen. Geen wonder, want de werkwijze van CZ is gericht op snel en direct contact. CZ besteedt nog per soonlijk aandacht aan haar verzekerden. Profiteer snel van de vele voordelen van een CZ Zorg verzekering. De verzekeringen van CZ bieden royale ver goedingen voor een lage premie. Onze offerte bewijst het! Vul daarom nu de bon in en doe deze vandaag nog op de bus. U ontvangt dan snel een offerte met alle mogelijk heden voor een ziektekostenverzekering op maat. U kunt informatie opvragen bij: Soesterbergsestraat 26 - Soest - tel. 02155 - 2 90 60 of stuur onderstaand offertebon naar: Antwoordnummer 2319 3760 WB Soest Zend mij uitvoerige informatie en een vrijblijvende offerte voor de CZ Zorgverzekering op basis van de gegevens die ik hieronder heb ingevuld Naam Voorletters Adres Postcode Woonplaats Telefoon Geboortedatum man Geboortedatum vrouw Geboortedatum kind(eren) Ik ben op dit moment verzekerd bij: V/1- GROEP ZORGVERZEKERINGEN In het atelier van Neeltje Buitelaar aan de Nieuweweg 36 is het nieuwe seizoen inmiddels van start gegaan. Ook nu kunnen belangstellenden weer meedoen aan de cursussen sluieren, nat-in-nat schilderen en intuïtief en/of mandala-tekenen. Na de succesvolle afsluiting van het vo rige jaar - met de inmiddels traditionele expositie op Tweede Pinksterdag - staat het atelier weer open voor nieuwe deel nemers. Zij kunnen bij Neeltje Buitelaar terecht zonder drempelvrees of faal angst. Het atelier met zijn zeer eigen sfeer krijgt na twee seizoenen duidelijk zijn plaats in Soest. Sluieren is een rustgevende aquarel techniek. De cursist werkt niet doelge richt aan een schilderij, maar leert langzaamaan heel transparant laag op laag te schilderen. Daaruit komen op een bepaald moment beelden te voor schijn, die onbewust ontstaan en in de lessen nader worden uitgewerkt. Vanuit het "niets moet" ontwikkelt de cursist zijn of haar zintuigen en creatieve ver mogens, waarmee men de kunstenaar in zichzelf kan ontdekken. Het nat-in-nat schilderen is een inspire rend spel van kleur en water. Door de magie van kleuren en het proces van "loslaten" leert de cursist veel over zich zelf, op een ontspannen en meditatieve manier. In één les kunnen op die manier de mooiste schilderijen ontstaan. Intuïtief en/of mandala-tekenen is een oeroude kunstvorm, die in veel culturen voorkomt. De cursus biedt de mogelijk heid te ontdekken welke schat aan crea tief talent iedereen bezit. Ook mensen die van zichzelf beweren dat ze niet kun nen tekenen blijken de mooiste man dala's en tekeningen te kunnen maken. De praktijk leert dat de eindprodukten altijd weer verrassend, boeiend en mooi zijn. De cursussen vinden plaats op dinsdag (13.30 en 19.30 uur), donderdag (19.30 uur) en vrijdag (9.30 uur). Individuele teken en schildertherapie Naast deze groepsactiviteiten (voor maximaal zes personen) geeft Neeltje Buitelaar ook individuele teken- en schildertherapie. Het kenmerkende van deze vorm van therapie is het non-ver bale gesprek op papier. Deze manier van werken met individuele cliënten kan, door het zichtbaar maken van wat vaak onbewust leeft, een aanzet zijn tot bewustwording. Het biedt ook de mo gelijkheid om gevoelens creatief te uiten en in kontakt te komen met de eigen energiestroom, die zin- en levengevend De individuele teken- en schilder- therapie is vooral een zorgvuldige, aar dige en milde manier om vaak moeilijke processen in jezelf onder ogen te zien. Daardoor kunnen mensen met gerichte oefeningen hun evenwicht weer (her)vinden, zodat ze beter in staat zijn om de gulden middenweg te gaan die de "gezonde" weg wordt genoemd. Neeltje Buitelaar is docent tekenen en schilderen, bevoegd therapeute en lid van de Vereniging van Integraal Thera peuten. Voor meer informatie kan men op werkdagen bellen tussen 9.00 en 18.00 uur: tel. 27548. Neeltje Buitelaar in haar atelier. In het kerkgebouw van de Neder landse Protestanten Bond (NPB) aan de Rembrandtlaan is vanaf za terdag 23 september een bijzondere expositie te zien. Een aantal kunstenaars dat de ellende van de Tweede Wereldoorlog heeft over wonnen, laat na-oorlogs werk zien. Be zoekers kunnen kijken naar schilderijen in aquarel, gouache, acryl, olieverf en wandtapijten, foto's en plastieken. De expositie wordt zaterdag om 14.30 uur geopend en is vervolgens met uit zondering van maandag dagelijks te be zichtigen tussen 12.30 en 16.30 uur. De toegang bedraagt een rijksdaalder. De repetities van gospelkoor The Messengers zijn weer in volle gang. Het koor bereidt zich voor op diverse uit voeringen, waaronder het jaarlijkse kerstconcert. De repetities zijn elke dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur in het NPB-gebouw aan de Rembrandtlaan, dat ook vanaf de parkeerplaats aan de Pieter de Hoogh- laan bereikbaar is. Belangstellenden kunnen vrijblijvend komen luisteren. In dat verband is het aardig te weten dat de groep nog vooral tenoren en bassen kan gebruiken. Wie meer informatie wil, kan contact j opnemen met Willy Wijnands, tel. 26581.

Soester Courant | 1995 | | pagina 21