Door vermindering van afvalkosten geld terug Volgend jaar behandeling raadsvoorstel over de hoofdwegenstructuur Politiebureau aan de Dalweg blijft 's nachts gesloten Veel belangstelling voor seniorenwoningen Dalweg Begroting 1996: Politie rayon Soest 'huurt' deel van divisie recherche ™S3 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 OP 'T HOOGT Tip Aangifteplicht geboorten geldt voor iedereen rrr:anJe 'R':lll-h'ikMe belastingen (onroerend zaak belasting en afvalstoffenheffing) gaan volgend jaar niet omhoog. Ook de gebruikelijke aanpassing van de tarieven met het inflatiepercentage blijft achterwege, vvet zat in lyy 6 op grond van een eerder raadsbesluit de rioolbelasting met 12 gmden worden verhoogd. Daar staat tegenover dat door vermindering van de afvalkosten de inwoners van Soest een bedrag van 50 gulden per aansluiting terugkrijgen. er Dit zijn enkele punten in de begro ting 1996, zoals die aan de gemeen teraad is gepresenteerd. Belang stellenden kunnen de begrotings- boeken inzien of tegen kostprijs in bezit krijgen bij het informatie centrum Dit is in verband met aanpassingswerkzaamheden in de hal tijdelijk gevestigd in de ruimte tussen de hal en de raadzaal/trouw zaal). In juli 1995 heeft de Consumenten bond de resultaten gepresenteerd van een onderzoek naar het lasten niveau in 190 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Daaruit blijkt dat de gemeente Soest (ruim 40.000) wat betreft de gemeente lijke lasten voor een standaard huishouden behoort bij de vijftien goedkoopste gemeenten. Een posi tie die het gemeentebestuur graag zo wil houden! Burgemeester en wethouders hebben nu voorgesteld de burgers een bedrag van 50 gul den terug te geven omdat de afvalstoffenverwerking dit jaar min der kost dan was begroot. De eenmalige teruggave via de Remu is gepland in november/de cember van dit jaar, direct na de besluitvorming in de begrotings vergadering. Deze wordt gehouden op maandag 16 oktober (aanvang zeven uur 's avonds) en woensdag 18 oktober (aanvang twee uur 's middags), eventueel voort te zetten op donderdag 19 oktober om half acht. Bevordering werkgelegenheid Bevordering van de werkgelegen heid en bestrijding van werkloos heid blijft ook op gemeentelijk ni veau een belangrijke beleidsdoel stelling. In 1996 gaat dat de ge meente aanzienlijk meer kosten, ongeveer 300.000 gulden. Het col lege stelt niettemin de gemeenteraad voor dit bedrag beschikbaar te stel len om voortzetting van het tot nu toe succesvolle beleid mogelijk te maken. De inwerkingtreding van de nieuwe Algemene Bijstandswet (ABW) vergt extra inspanningen om uit keringsgerechtigden te begeleiden bij het (weer) inschakelen in het ar beidsproces. Lukt dat niet, dan wordt de gemeente ook met hogere lasten geconfronteerd. Naast het belang van de werkzoekenden zelf dat voorop staat, is ook ook de ge meenschap dus financieel gediend met extra inspanningen. Extra bestedingsruimte De voorgestelde 300.000 gulden voor bevordering werkgelegenheid en bestrijding werkloosheid komt volgend jaar boven een voorgestelde structurele uitbreiding van de finan ciële mogelijkheden voor nieuw be leid en vervangingsinvesteringen. Dat de bestedingsruimte in 1996 aanzienlijk kan worden vergroot, hangt samen met de positieve uit komst van het huishoudboekje van de gemeente. Daarbij moet wel wor den aangetekend dat in de cijfers van de begroting is gewerkt met de uitkomsten van de richtinggevende besluitvorming in de gemeenteraad over de kerntakendiscussie. De uit werking van deze discussie zal in het komende begrotingsjaar veel aan dacht vragen. Verwacht kan worden dat door middel van zogeheten voor-investeringen (mede vanuit de stelling dat de kosten voor de baten uitgaan) de bestedingen in 1996 een extra impuls zullen krijgen. Als ver der nog in aanmerking wordt geno men de uitvoering van belangrijke rioleringswerken in 1996, dan is duidelijk dat ook de overheid door middel van investeringen een bij drage levert aan de instandhouding en bevordering van de werkgele genheid in Soest. Verkeer De huidige onderzoekfase vooraf gaande aan de vaststelling van de hoofdwegenstructuur en daarop ge baseerde besluiten voor de infra structuur is ook een voorbereiding voor grote kapitaalwerken. De be stuurlijke besluitvorming na in spraak van de Soester bevolking wordt met de grootst mogelijke zorgvuldigheid voorbereid gezien de grote belangen. Veiligheid In 1996 zal voor het eerst gedu rende een heel jaar sprake zijn van inzet van politiesurveillanten die dit jaar zijn opgeleid. Naast die extra, inzet van politiezijde met financiële ondersteuning door de gemeente, stellen burgemeester en wethouders voor ten laste van de algemene re serve incidenteel een bedrag van 36.000 gulden beschikbaar te stel len voor de aanpassing van sociaal onveilige plekken. Een ander voor stel is, de veiligheid ook te verbete ren door versterking van de brand weer. Met het oog hierop wordt voorgesteld mee te doen aan het landelijke project 'versterking van de (regionale) brandweer'. Voor de aanpak van een aantal verkeersonveilige punten wordt een budget van 200.000 gulden voorge steld. Milieubeleid Het gemeentelijk milieubeleid ver andert van karakter. Lag het accent aanvankelijk op vergunningverle ning en handhaving, steeds meer krijgt de daadwerkelijke doorwer king van milieu in andere beleids velden gezicht, zoals bij de realise ring van het plan Boerenstreek. Daarnaast komt steeds meer accent te liggen op het uitvoeren van mi lieubeleid in samenspraak met an deren. In het nieuwe milieu programma 1996, dat tegelijk met de begrotingsbehandeling aan de orde komt, gaan burgemeester en wethouders daar verder op in. Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Het aantal van 340 op te leveren woningen in 1996 is hoger dan de aanvankelijke prognoses zoals die zijn opgenomen in de structuurvisie. Dit komt met name door een aan tal particuliere initiatieven. Ter voorziening in de huisvestingsbe hoefte wordt dit beschouwd als een welkome bijdrage. Om ruimte te geven aan initiatieven voor woning bouw in bestaand 'stedelijk' gebied, maakte de gemeente met de voor bereiding voor de uitvoering van plannen in Boerenstreek na 1996 pas op de plaats. Wel gaan volgend jaar de activiteiten door die gericht zijn op het vaststellen van enkele belangrijke bestemmingsplannen, waaronder Soestdijk. Onderwijs en welzijnsbeleid Het onderwijsbeleid zal in 1996 in het teken staan van de decentralisa tie van het huisvestingsbeleid en de verzelfstandiging van het bestuur van het openbaar onderwijs. Ook wordt veel geïnvesteerd in het onderwijsvoorrangsbeleid. De aan dacht voor de jeugd in de samenle ving zal verder gestalte krijgen door het bevorderen van de samenwer king op het gebied van het jeugd beleid. Dat het gemeentebestuur sport beoefening van onmisbare waarde acht, komt tot uitdrukking in blij vende aandacht voor deze sector van beleid en de investeringen die binnen de ruimte voor nieuw beleid daarvoor worden opgesteld. Ik neem net als vroeger gewoon mijn eigen tas mee. De winkeliers moeten geen plastic tassen meer geven en zeker niet gratisHet moet verboden worden! Ik werk aan een schoon Soest. Doet u mee Zuster Z.M.Roozendaal, Dr. De Voslaan 33 Volgens planning sielt volgende maand de Bestuurscommissie Verkeer en Vervoer Eemland de rapportage vast van de Projectgroep N221 over de regionale verkeersafwikkeling met betrekking tot de Soester Hoofdwegen structuur Als basis hiervoor dienen de gegevens van het kenteken- onderzoek dat onlangs in de gemeente is uitgevoerd om belangrijke pun ten van de doorgaande routes in Soest. Wethouder P.V. ten Hove herinnert eraan dat met het oog op het oplos sen van de verkeersproblematiek in met name de Van Weedestraat er groot gewicht aan is toegekend om nog binnen de huidige raadsperiode voorzieningen voor de verkeersaf- wikkeling te realiseren. Behalve om de Van Weedestraat gaat het verder om de mogelijke afsluiting van de Stadhouderslaan, de wijk Soestdijk en het tracé Koningsweg/Ossen- damweg/Vondellaan. Ten aanzien hiervan zal in de inspraakprocedure en in het raadsvoorstel dat daaruit voortvloeit op hoofdlijnen moeten worden aangegeven welke voorzie ningen op korte en lange termijn wenselijk zijn. Met het door het verkeersbureau AGV ontworpen model wordt mo menteel bekeken welke van de drie hoofdvarianten ter ontlasting van de Van Weedestraat het best kan wor den uitgevoerd. Wethouder ien Hove zegt dat intern ook de detail modellen zullen worden bekeken, waarvoor ook de gegevens van het kentekenonderzoek als basis dienen. De stand van zaken en de omvang van de nog noodzakelijke werk zaamheden leidei^ tot de volgende planning: 13 oktober: vaststelling van de rap portage van de Projectgroep 221. 24 oktober: vaststelling door het college van burgemeester en wet houders van Soest van een voorlo pig standpunt over de hoofdwegen structuur van Soest. 1 november: start inspraakproce dure over het voorlopig standpunt van burgemeester en wethouders. 16 december: einde inspraakproce dure. In januari/februari 1996 volgt de behandeling van de inspraakreac ties. Mede op grond hiervan zullen burgemeester en wethouders de ge meenteraad het voorstel over de hoofdwegenstructuur ter vaststelling voorleggen. Nadat hierover eerst Wethouder P. V. ten Hove nog in de functionele raadscom missies is gediscussieerd, volgt in februari de definitieve vaststelling door de raad van het voorstel over de hoofdwegenstructuur van Soest. 4 T Het gonst van activiteiten bij het politiebureau aan de Dalweg, dat een nieuwe functie krijgt als onderkomen van de divisie recherche van de regiopolitie Utrecht. Het rayon Soest van de politie Eemland-noord wordt 'huurder' van een deel van het bureau. De voorbereidingen voor de ver huizing van de divisie recherche van de regiopolitie Utrecht naar het po litiebureau in Soest zijn in volle gang. De komst van deze politie dienst heeft geen invloed op de openingstijden van het bureau aan de Dalweg. Volgens bestaand beleid blijft het van 11 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens gesloten en kan men er dus niet terecht voor persoonlijk contact. Degenen die toch aan het bureau komen en om welke reden ook contact met de politie willen, kunnen daarvoor bij de hoofdin gang gebruikmaken van de recht streekse verbinding met de meld kamer op het politiebureau in Baarn. Dit is wel 24 uur per dag be mand. De nachtelijke sluiting van het bureau in Soest heeft ertoe ge leid dat het gebouw van zeer hoog waardige beveiliging is voorzien, zowel in bouwtechnisch- als elektro nisch gebied. Beleidsmedewerker divisie recher che T. Dekker vertelt dat de nach telijke sluiting van het bureau een gevolg is van de regionalisering van de politie. Daardoor is het gebouw niet langer gemeentelijk eigendom, zoals in de tijd dat er nog sprake was van gemeentepolitie. Bij de vor ming van de 25 regiokorpsen, waar van Utrecht er één is, kregen deze rechtspersoonlijkheid en verwierven ze de bureaus in eigendom. De po litiebureaus gingen dus over van de gemeenten (en van het rijk als het om rijkspolitie ging) naar de rechtspersoonlijkheid van het regio korps, in dit geval Utrecht. Het regiokorps Utrecht telt elf geo grafische districten. Soest valt samen met Baarn, Bunschoten/Spaken burg en Eemnes onder Eemland- noord. Daarnaast telt het regiokorps vier divisies. Dat zijn niet geogra fisch gebonden eenheden, die ten dienste van het totale regiokorps functioneren. Eén van die vier divi sies is de divisie recherche.- Formeel zijn hiervoor 175 plaatsen ingericht. Daarvan is een aantal gedelo- kaliseerd, wat wil zeggen dat deze elders in de regio zitten; daarnaast maakt een aantal leden van deze divisie deel uit van het IRT, het Interregionaal Recherche Team. Bij de regiovorming is volgens Dek ker gekeken naar een manier om zo goedkoop mogelijk om te gaan met de huisvesting, bijvoorbeeld door het afstoten van huurpanden. De divisie recherche zit nu in een duur huurpand in Zeist en het is volgens Dekker logisch dat voor een goed kopere oplossing zou worden geko zen als die zich voordeed. Dat was inderdaad het geval. Door regio nalisering werden functies herschikt. Het splinternieuwe politiebureau in Baarn bijvoorbeeld was gebouwd voor 75 personeelsleden, maar daar bleven nog maar een kleine 50 functies over. Ook het bureau Soest, gebouwd voor 80 personeelsleden, haalde dat aantal niet. Daarom werd besloten tot een herschikking van personeel. Politiemedewerkers van het district Eemland-noord verhuis den naar het bureau in Baarn, dat ten behoeve van het district Eemland-noord enigszins werd ver bouwd en aangepast. Daardoor kon in Soest, zij het met bijbouwen van een vleugel, ruimte gecreëerd wor den voor de honderd medewerkers van de divisie recherche. De divisie huurt het bureau van het regiokorps, het rayon Soest huurt een deel van het complex van de divisie. De medewerkers van het rayon hebben op de begane grond de beschikking over de linkervleu gel van het gebouw. In de hal komt een grote balie, waarvan de helft voor het rayon en het andere deel voor de divisie recherche. "Niet om aan te geven dat er sprake is van 'ge scheiden winkeltjes', maar de 'aan loop' is nu eenmaal anders", zegt Dekker. "Soester burgers melden zich gewoon bij de receptie van het rayon. Bij de divisie recherche ko men alleen collega's uit de regio en uit het land". Voor de divisie gelden twee hoofddoelstellingen: 1. het ontmantelen van drie georgani seerde misdaadgroeperingen, waar mee men continu bezig is, en 2. het verlenen van assistentie aan de elf districten vanuit specifiek deskun dige inbreng. De verhuizing van de divisie recher che vanuit Zeist naar Soest vindt plaats op 1 december. Waarom komen er in de kranten in de rubriek 'Burgerlijke stand' onder 'geboren' geen Turkse, Marokkaan se of andere buitenlandse namen voor? Geldt voor hen geen aangifte plicht? Deze vraag heeft een bewoner van de Kastanjelaan aan burgemeester en wethouders voorgelegd. In ant woord hierop zeggen zij dat bij alle geboorte-aangiften in Soest ge vraagd wordt of deze in de krant mag worden geplaatst. Bij toestem ming wordt de naam vermeld. Dit geldt voor alle aangiften, dus ook voor buitenlandse kinderen. Van zelfsprekend geldt ook voor buiten landers de aangifteplicht, aldus b. en De Woningstichting Soest (WS) heeft de inschrijving gesloten voor de 48 seniorenappartementen langs de Dalweg. Voor deze ruime driekamer-ap- partementen bestaat veel belangstelling, zoals blijkt uit het aantal van 150 inschrijvingen. De appartementen, die volgens planning begin december worden opgeleverd, hebben een huurprijs van ongeveer 675 gulden per maand De maandelijkse servicekosten bedragen f 116,55 (exclusief stook kosten). Bewoners van de aanleunwoningen bij Molenschot aan de Van Goyenlaan hadden bij de toewijzing voorrang gekregen. Daardoor waren senioren nog 24 woningen beschikbaar voor andere gegadigden. Voor WS-directeur J. van der Moolen was de grote belangstelling geen verrassing: "De huizen staan op een voor senioren aantrekkelijke locatie. Het zwembad en de sport hal liggen 'naast de deur', het win kelcentrum en de bibliotheek op loopafstand. Ook de busverbindin gen zijn uitstekend met een bushalte vlakbij". Het L-vormige woongebouw bestaat uit een vierhoog-'en een tweehoog- deel. De woningen zijn gesitueerd aan een overdekte binnengalerij. In de 'knik' van het gebouw zijn de entree, het trappenhuis en de lift. De entree op de begane grond is afgesloten en beschikt over een bellentableau. Dankzij een elek trisch systeem kunnen de bewoners vanuit hun woning de pentrale toegangsdeur voor bezoekers ope nen. Op de begane grond bevinden zich verder de postboxen en de ge meenschappelijke fietsenberging. De woningen zijn door een over dekte loopbrug verbonden met het naastgelegen verzorgingscentrum Molenschot. Dit is, evenals het appartementencomplex, ontworpen door het architectenbureau Duer- meijer Verweij Messnig. Flexibel gebruik De appartementen hebben een woonkamer met half open keuken (ongeveer 31 vierkante meter), twee slaapkamers van resp. 13 en 8 vier kante meter, en een doucheruimte met toilet. Een slaapkamer is met brede deuren verbonden met de woonkamer, zodat een flexibel ge bruik van de woonruimte mogelijk is. De seniorenappartementen beschik ken over individuele centrale ver warming met warmwatervoor ziening, een ruim terras of balkon en een eigen berging. Bovendien zijn alle appartementen voorzien van inbraakwerend hang- en sluit werk en goede isolatie. Ze zijn ook voor rolstoelgebruikers goed toe gankelijk door het gebruik van brede deuren en het ontbreken van drempels. De bewoners van de senioren woningen kunnen van de verschil lende voorzieningen van het nieuwe zorgcentrum Molenschot gebruik maken. Daartoe behoren onder meer de recreatiezaal, winkel voorzieningen, de receptie en de 'alarmeringsbewaking. In elke woon kamer komt een alarmeringstoestel dat is aangesloten op de alar meringscentrale van Molenschot. Door middel van een halszender kan het alarm ook op afstand inge schakeld worden. Het alarmerings toestel functioneert als een normaal telefoontoestel met extra's: geheu gen voor tien telefoonnummers, herhalingstoets en meeluisterfunc tie. TV-opnamen in Soest: gelukki(( voor SBS-6. 22 kanalen, 23 ongelukken. Via de kabel krijg je lang m«K voorgeschoteld. Liever een burgemeester mel^ petten dan één die er met dtg naar gooit. Soesterberg Noord: geen lof in Meilof. Brandstichting bij school: was! vakantie niet lang genoeg? Taptoe op 30 september. Als detj maar niet toe gaat. Zo wordt PVO nog getapt. Gelezen: 'Illegale man bekent in braken'. Een vrouw dus. Monumentale misser. De overheid doet er alles aan om het gebruik van alcoholica zo be perkt mogelijk te houden. 'Geniet, maar drink met mate', zeggen de Ster-spotjes. Daarom valt des te meer de wijnadverentie in (nota bene) de Staatscourant op: 'Het le ven is te kort om slechte wijn te drin ken'. Trouwens, ook in Soest is de ophef fing van de commissie Alcohol- matigingsbeleid blijkbaar goed ge vallen. In Signalen, Bedrijfsblad voor de gemeente Soest, lazen we immers: Man de personeelsvereniging BROUWEN, MAAR OOK BETER LEREN DRINKEN Cursus zelf bierbrouwen Zö'n oefening, dat is pas een ramp Gehoord bij de brandweer: "Alweer een brandmelding uit het gemeen tehuis? Vast niet door een ambte naar die zich het vuur uit de sloffen heeft gelopen". Wij gaan weer naar de verlengde schooldag. Kapsalon mag in huis aan de Ere prijsstraat: kapvergunning dus. Goed hoor, zo'n anti-inbraak pro ject. Maar kunnen ze niet beter de inbrekers bijscholen over mijn en dijn enzo. Radio Soest gaat definitief en con sequent horizontaal: toch niet op de Gooisè matars? Gelezen: Henks Krops maakt 40 schooljaren vol. Zeker heel wat keerttjes blijven zitten.

Soester Courant | 1995 | | pagina 31