ioester burgers kunnen bij urgemeester en wethouders hun (fiets)licht opsteken Zorgvuldige restauratie van villa Eikenhorst Kwaliteit fietsverlichting laat te wensen over tl Fietsersbond enfb dringt aan op produktverbetering ïnn Welstandscommissie: ontwerp van de maand Zelf doen of laten doen? Meer weten? ffljjim gcïïx Fiets als 'n vorst, fiets verlicht ^NSDAG 20 SEPTEMBER 1995 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Cursussen voor volwassenen TREMA'87 Cursusaanbod 1995 iii korter en de nachten langer worden, doemt ook het spook- onverlichte fletser weer op. Hoewel deze weggebruikers vaak ht onherkenbaar blijven, hebben zij vele namen. Die hebben i' aan soms hevig geschrokken automobilisten die nog net op ■ie kennismaking konden voorkomen. feven van deze fietsers 6 als hun verschijning? onder hen leert dat gen zo veel gehoord en feijn dat rijden zonder pgel dan uitzondering den. Wat blijkt, is dat: 'De fiets wordt gezien als een ^Idel waarover niet licht zolang hij doet wat len: trans- porteren met Jrlichting). hun schaarse vrije tijd he li aan iets anders dan aan hpje. [ten bovendien gauw ka- pus levert een reparatie Voldoening. Szich onverlicht vaak niet [Voelen of meer onzeker. 11, vrouwen'voelen zich Ier als ze ongezien over fnen gaan. De kans op ng en een boete is niet foot," dus Fut genoegen van allen die zich ioor Jwerkeersveiligheid verant- wordelijk weten, dus ook het col- jburgemeester en wethou- Joest, start de fietsersbond in oktober een landelijke ne die de argumenten van jhte fietsers zoveel mogelijk ht. beeld door te bevorderen dat fcliteit van fietsverlichting verbeterd en de fïetsenhandel aandacht schenkt aan voor- en service. Ook door het aanbieden van gratis reparaties en het gelijktijdig uitvoeren van extra politie-contröles, hoopt de ENFB veel fietsers te motiveren om deze winter verlicht rond te rijden. De campagne onder de titel: 'fiets als een vorst; fiets verlicht' is opgezet in nauwe samenwerking met o.a. het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, de Consumenten bond, de regionale organen ver keersveiligheid, Veilig Verkeer Ne derland, de raad van Hoofdcom missarissen, de branche-organisaties voor de fietsen-handel en de ANWB. Inhakend op deze campagne orga niseert de ENFB-Soest: Op zaterdag 7 oktober aanstaande van 11.00 tot 15.00 uur een reparatie-aktie fietsverlichting op de Rademakerstraat te Soester- berg en in het winkelcentrum Soest- Zuid. Eenzelfde aktie volgt op zaterdag 14 oktober in de winkelcentra Over- hees en Van Weedestraat, ook van 11.00 tot 15.00 uur. Vrijwilligers kontroleren op verzoek de fietsverlichting van bezoekers, verrichten gratis eenvoudige repara ties en/of verwijzen gericht door naar fietsenmakers. Als publiekstrekker fietsen gelijktij dig leden rond van Tempo-Tour op antieke fietsen. In een kraampje zal voorlichtingsmateriaal verkrijgbaar zijn, bijvoorbeeld over prijs en effectiviteit van diverse onlangs door TNO ten behoeve van de aktie geteste fietsverlichtings-produkten. Deelnemende fietsenhandelaren vestigen tijdens de aktieperiode extra de aandacht op het belang van goede fietsverlichting door middel van een speciale etalage-opmaak en prijsreducties. De Soester politie zal, voorafgaand aan en tijdens de aktieperiode, ver scherpte fietsverlichtings-contröles uitvoeren, in het bijzonder op scho len voor voortgezet onderwijs. En desgewenst wijzen op de reparatie- aktie. Ook maken enkele politie mensen als vrijwilliger deel uit van het reparatie-team. Met dit alles leggen de organisato ren het accent op voorlichting, controle, gratis service en een prijs vraag voor fietsers die hun licht in orde hebben of brengen. Het Soester college van burgemees ter en wethouders heeft zonder dra len de goede toon gezet. Niet alleen door het ruimhartig ver lenen van subsidie voor de repara tie-aktie, maar door zich als geheel aan te melden voor 'het reparatie team.' Ook oud-wethouders zijn van de partij te weten: de heren Menne en Kingma. Per brief zijn ook alle raadsleden uitgenodigd om hun goede woorden over de verkeersveiligheid in daden om te zetten. Bijvoorbeeld door zich eveneens als reparateur verdienste lijk te maken. Daarmee krijgen de Soester burgers van de gemeentebestuurders wel heel duidelijk de bal toegespeeld: Het gaat nu niet om wat burgers voor hun veiligheid VRAGEN. Maar of zij zich als fietsers veilig willen GEDRAGEN! De eenvoudigste manier voor bur gers om het verkeer in Soest veili ger te maken is het laten repareren van hun kapotte fietslampjes op 7 of 14 oktober tussen 11.00 en 15.00 Of door met hun fietsenmaker te overleggen over een nieuwe en be tere versie van hun fietsverlichting. Wie dat onvoldoende vindt en graag als reparateur of anderszins wil meedoen, kan zich daarvoor bij de ENFB aanmelden via: Marijke Kingma, Kerkpad NZ 1, telefoon: 10745. De welstandscommissie heeft het plan tot restauratie van de villa Eikenhorst aan de Beckeringhstraat 43 uitgeroepen tot het ontwerp van de maand augustus. Het plan is in opdracht van de familie Van der Steeg in Soest ontworpen (toor de architect BNA Dik Smeding b.v. in Amsterdam. Behalve de welstandscommissie heeft ook de monumentencommis sie met waardering van het plan ken - nis genomen. Zij complimenteren de architect voor. de aandacht die hij aan het pand heeft besteed om het in de toestand terug te brengen zoals het ooit is geweest. Door het zorgvuldig 'terug restaurerenvan de oorspron kelijke raampartijen, het ongedaan maken van alle lelijke verminkin gen, het aanbrengen van enkele kleine smaakvolle toevoegingen en een opwaardering van het bijgebouw is hem dit naar het oordeel van de commissies zeer goed gelukt. Daarnaast complimenteren de com missies de opdrachtgever voor de moeite die hij heeft genomen en de kosten die hij er voor over heeft om dit monument weer in zijn oorspron kelijke luister te herstellen. De restauratie van het pand wordt op de voet gevolgd door het nieuwe te levisie-programma Veronica - maand elke zondagavond wordt uit- Vivenda, dat sinds begin van deze gezonden. die weer willen leren die straks willen gaan werken in kleine groepen één keer per week overdag of 's avonds een half of een heel jaar inschrijfgeld 50,- inschrijfgeld 35,- kinderopvang aanwezig Instelling voor onderwijs aan volwassenen Di Lassostraat 65 3766EB Soest Tel.: 25771 Nederlands op verschillende niveaus Engels voor beginners Combinatiecursus Nederlands/Engels Kennismaken met de computer Open School Nederlands voor anderstaligen Kom langs, bel 25771, of stuur deze bon naar TREMA'87, Postbus 176, 3766EB Soest Ik wil informatie over de cursusIseaL. Naam: Adres:. Postcode:. Tip Als je beleg koopt bij de slager, neem dan van thuis een vleesdoosje mee. Vooral in het weekend scheelt dat al gauw 3 a 4 zakjes. Mw. E.Hoogerwerf Moerbessenberg 17 Tip Zo doe ik dat. De plastic tasjes inle veren bij de groenteman. Die ge bruikt ze weer voor mensen, die een tas vergeten zijn. De plastic tasjes zijn ook heel goed te gebruiken voor de pedaalemmers. Mw. A.H. Mertens-Ramrath, Schrikslaan 15 Tip Geen Soester winkelier is in zijn sas, als uw boodschappen verdwijnen in zijn plastic tas. J. Mariens, Da Costalaan 17 Je zou denken dat anno 1995 de techniek van zoiets eenvoudigs als fietsverlichting niets meer te wensen overlaat, het tegendeel is echter waar. Vergelijkend warenonderzoek van de Fietsers bond enfb en de Consumentenbond toont aan dat veel fietsers terecht klagen over de kwaliteit van de fietsverlichting. De koplampen, achter lichten en dynamo's werden getest in praktijk omstandigheden: regen, kou, op een trillende of Batterij of dynamo Er kan onderscheid gemaakt worden in twee soorten fietsverlichting: enerzijds de dynamo-verlichting, waarbij de stroom opgewekt'.wordt door een dynamo. Daarnaast bestaat er rietsverlichting die op batterijen werkt. Beide systemen hebben voor- en nadelen. De belangrijkste voorde len van batterij-verlichting zijn datje geen last meer hebt van kwetsbare bedrading, dat je licht ook blijft branden als je stilstaat en dat het niet zwaarder trapt. Uil het vergelijkend warenonderzoek blijkt helaas dat de batterij geen oplossing is voor de koplamp. Batterij-koplampen geven te weinig licht of de batterijen zijn te snel leeg. Led Voor het achterlicht is de batterij optie wel interessant. Dat is vooral te danken aan de snel stijgende popula riteit vah de LED's. Dit zijn heldere lichtjes die bijna niet kapot kunnen en weinig stroom gebruiken, 'n LED-achterlicht kan weken onafge broken branden op één batterij. Wie voor het batterij-achterlicht kiest, moet wel de discipline opbrengen om z'n verlichting steeds mee te riemen, want deze zit meestal niet 'vast' op de fiets. Verder moet je er aan denken dat je de batterijen tijdig oplaadt. Dynamo-systemen Het meest voorkomende systeem is en blijft voorlopig toch nog de dyna mo-verlichting. Voor een goed voor licht is er zelfs geen alternatief, zo blijkt uit de test. Een zwak punt van dynamo-systemen blijft de kwetsba re bedrading. Kan dit nu niet beter. omvallende fiets. Uit de test blijkt dat er veel slechte of matige produkten te koop zijn, maar ook een aantal goede. Aan de goede produkten hangen echter prijskaartjes, die de doorsnee fietser niet gewend is. Voor de Fietsersbond enfb zijn de resultaten van dit onderzoek aan leiding om aan te dringen op produktverbete ring bij de fabrikanten van fietsverlichting en de detailhandel. vragen veel fietsers zich af. Ja. dat kan. De dynamo's, koplampen en achterlichten die goed uit de test komen, hebben de mogelijkheid om twee-aderig draad met stekkertjes aan te sluiten. Goed nieuws is verder dat de goede dynamo-achterlichten standlicht hebben. Dat wil zeggen, dat het licht nog even blijft branden als u tot stilstand bent se komen. Dat is wel zo veilig. Een belangrijke ergernis van fietsers is nog steeds niet weggenomen. Ook de goede dynamo's trappen niet echt licht. Hier ligt dus nog een leuke uitdaging voor de fabrikanten. De beste koplampen tenslotte wer ken op een dynamo en zijn voorzien van een halogeenlamp. In de praktijk blijkt dat het monteren van nieuwe onderdelen van de fietsverlichting niet altijd eenvoudig is. Voor de duurzaamheid van de verlichting is echter een goede montage van groot belang. Verder kun nen niet alle produkten op elke fiets gemonteerd worden. Vraag daarom uw vakhandelaar om advies en neem uw fiets mee naar de winkel. Grootwinkelbedrijven verkopen ook (goede) fietsverlichting, maar bie den weinig of geen service: u moet de verlichting zelf monteren. stroomcircuit: stroom heen via draden .stroom terüg vla spatbord én frame <}=i Dynamoverlichting bestaat uit een dynamo die met draden verbonden is met het achterlicht en de koplamp. Het principe is eenvoudig: de dynamo wekt stroom op tijdens het fietsen. De stroom loopt vanaf de dynamo door de dra den naar de lampen en via het frame of een extra draad weer terug naar de dynamo. Het zwakke punt van de dynamoverlichting is juist deze stroom kring: de bedrading wil nog wel 'ns breken of losraken. En de schroefjes waarmee achterlicht, achterspatbord, koplamp en dynamo bevestigd zijn, kunnen gaan roesten. Hierdoor wordt de stroomkring verbroken en werkt de verlichting niet meer. Bij een niet werkende dynamoverlichting zit de fout meestal ergens in die verbroken stroomkring: een verroest schroefje of een kapot draadje. 1Wees zorgvuldig. Leg de bedrading zorgvuldig aan: met zoveel mogelijk plakkers en dra den zo strak mogelijk langs het frame. Gebruik eventueel bij de fiet senmaker aan te schaffen speciale strips. 2. Niet klem zetten. Bij het vastzetten van de bedrading is het belangrijk de draad bij bewe gende delen als stuur en wielen pre cies zoveel speling te geven als nodig is. Let op of de draad bijvoor beeld niet klem komt te zitten bij de asmoeren van het achterwiel. 3. Bij roest met name op de verbin dingsschroefjes en moeren zijn pro blemen te verwachten. Roest onder breekt de stroomkring. De oplossing is om twee-aderig draad, te gebrui ken. Dan loopt de stroom zowel op de heen- als terugweg door een draad. Pas op: -niet alle dynamo's zijn geschikt voor twee-aderig draad. 4. Voorlampje snel vervangen. De koplamp heeft meer stroom nodig dan het achterlicht. Brandt één van de twee lichten niet meer, dan moet het resterende lampje alle stroom verwerken. Het achterlicht is niet bestand teg^n zoveel stroom ineens en zal snel doorbranden. Ver vang een kapot voorlampje daarom zo snel mogelijk. 5. Dynamo's moeten vaker worden vervangen dan de meeste mensen denken. Let op als een dynamo door roest gaat slippen of zwaarder gaat trappen. 6. Juiste bevestiging dynamo. Om slijtage te voorkomen moet de dynamo recht worden bevestigd ten opzichte van wielas en band. Staat de dynamo te ver van de band af, dan raakt het loopwieltje van de dynamo alleen met de bovenkant de fietsers ond enfb Meer welen over fietsverlichting? Bestel de uitgebreide brochure hij de Fietsersbond enlb. Maak 5.- over op giro 30255» van de Fietsershond enlb te Woerden o.v.v. 'brochure fietsverlichting'. Beste dynamo's Van de vierentwintig geteste dyna mo's komen de HEMA HR en de AXA HR (zijn identiek) als beste uit de bus. Prijs HEMA HR 26,-, AXA HR 34,-. Drie dynamo's van circa zeventien gulden scoren rede lijk/goed: Soubitez Electra, Gamma 602280 en UNION 9401. Beste koplampen De koplamp is een belangrijk, maar kwetsbaar onderdeel van de fietsver lichting. De drie koplampen die zowel op degelijkheid als lichtop brengst goed uit de test komen, zijn alle drie halogeenlampen en vrij prij zig (van drieëntwintig tot dertig gul den). Van veel koplampen laat de kwaliteit te wensen over. Op het punt 'lichtopbrengst' scoren veel koplampen matig tot slecht. Verder overleefden slechts weinig koplampen de valtest. Drie koplam pen scoren goed: AXA Hi-light halo geen 30,-), AXA Optica 75 23,50) en de AXA Optica 75 Retro 25,50). Goedkopere kop lampen in ,de prijsklasse van circa 10,-, die in de stad voldoen, zijn de UNION 8830, Soubitez 1825 en Gamma 602574. Uit de test blijkt verder dat koplam pen, die op batterijen werken, af te raden zijn. Ze geven te weinig licht of de batterijen zijn te snel leeg. Beste achterlichten De kwaliteit van de achterlichten varieert flink. De drie achterlichten die zeer goed uit de test komen, zijn de Busch en Muller Secutec 49,-), de Dresco 1508 (ƒ45,-) en de Gamma 602426 44,95). Deze lam pen zijn niet goedkoop, maar bieden voor dat geld wel standlicht (licht brandt ook als de fiets stilstaat). Twee lampen met een geïntegreerde achterreflector komen goed uit de bus AXA Optica 1 (met standlicht: 38,50) en de AXA Optica 3 28,-). Een goedkoper, kwalitatief wat minder, alternatief is het Span- ninga Reflexlight 17,-)., Voor wie met een eenvoudig 'achterlicht genoegen neemt, is de Rema 2500688 8,25) of de vrijwel iden tieke Soubitez C161 BN (ƒ6,-) een voordelige keuze. En wie van de draadjes naar het achterlicht verlost wil worden kan kiezen uit twee goede batterij-achterlichten met LED's: de Cateye TL LD 110 18,- exclusief batterijen) of de AXA Op tica 2 LED 35,-). Zien en gezien worden is voor fietsers van levensbelang. Met een goede fietsverlichting zie je zelf beter, ontdek je kuilen of obstakels eerder, je wordt eer der opgemerkt door andere weggebruikers* je krijgt min der scheldwoorden naar je hoofd en je krijgt ook vaker de voorrang waar je recht op hebt. Kortom, fietsen met een goede fietsverlichting rijdt gewoon prettiger. Het geeft je een vorstelijk gevoel. Met als motto „Fiets als 'n vorst. Fiets verlicht" voert de Fietsersbond enfb dit najaar een publiekscampag ne waarbij de nadruk ligt op voor lichting over aankoop en reparatie van fietsverlichting. Via postkanto ren en bibliotheken worden folders met handige aankoop- en reparatie- tips verspreid. Circa honderd lokale afdelingen van de Fietsersbond enfb en Veilig Ver keer Nederland geven informatie op markten en braderieën. In veel plaat sen is het zelfs mogelijk om uw Fiets als n vorst, fiets verlicht. fietsverlichting bij hen te laten con troleren. Ook de branche heeft zich bij de campagne aangesloten. Deel nemende fietsenmakers zijn te her kennen aan het beeldmerk van de campagne op de deur of de winkel ruit. Bovendien wordt de campagne ondersteund met bill-boards en radiospots. De boodschap is duidelijk: besteed nu wat meer aandacht aan uw fiets verlichting en u heeft er de eerste v

Soester Courant | 1995 | | pagina 32