omplexe rampoefening: vooral leren van gemaakte fouten Een B&O van Schoemaker... ooit kiest u voor mooist!... expert SCHOEMAKER n en St0 Geduld, van zwaargewonde Lotus-slachtoffers zwaar op de proef gesteld AAR WORD JE WIJZER VAN Scouting Don Bosco 65 jaar! ■Ü^GlINlA WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGlM/\ 7 00 BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST, TELEFOON 035-6010344. Inbreker maakt sieraden buit -thuys kr^g het eiland et doen in Soest' een welkomstdranhi es. Eigen teksten 3 hem met de gita, "a Dan woS?" veerd en meestal hei •etje mee in de bed? «er ^n paar 'nieuw liedjes en e koffie en dan volg s> die Jan heeft er het (zijn) ,ev® wereld, relaties, j en dat soort zaken' s uit teders geheim, iedjes hoon, herke, denk rk, lederee ibroken relaties en daar zingt Ja, eigen teksten zijn ian." J 1T toevallig weer te-j 'lantencentrum en 'en moment naar (taal met waar Jan d hem al een paar zag ik hem voor hoot zitten. Hij las hé, zie ik je tegen- g dat." is jullie doel. t leuke is als je een iet serveren, datje komt. Als je daar of vriendin of met t: Kom je hier va- :n? O, je hebt wat bben wij wel een contact en dat is iters optreden 'P 22 en 23 sep- ter in Leiden. In ;fk je natuurlijk Je maakt een ir en na de pauze in liedjes tussen- je een prachtige ten om te luiste- 'r, dat is gewoon Laar ik verheug 1 Soest. En Jan las, garage vde keuken °P loopaf- «dgoed Pij- a 450 m2. oen haard, 3 slaapka- erloop. 2e kamer en achtige sn par- ïsenta- steem. on kijkt •alkon, ïuken, toilet ingen 4. De ravage op de Zuiderweg in Soesterberg was niet te overzien. Op de achtergrond ligt het neergestorte militaire vliegtuig. Eén van de uitgebrande autowrakken. Op de parkeerplaats aan de Foekenlaan is het burger vliegtuig op een auto terechtgekomen. Het gebeurde omstreeks tien uur zaterdagmorgen. In het luchtruim boven Soesterberg botsten een F16 van de Koninklijke Luchtmacht en een klein burgervliegtuig tegen elkaar. Het gevolg: tenminste zes doden, tientallen gewonden en op diverse locaties in Soest en Soesterberg een grote ravage. Honderden hulpverleners van de politie, brandweer, de gemeente, GGD, het Rode Kruis, de Koninklijke Marechaussee, de Koninklijke Lucht macht, de landelijke politiedienst, de Mobiele Eenheid en de Cigtma wer den ingezet om de grootste ramp in Soest na de Tweede Wereldoorlog te bestrijden, stoffelijke overschotten af te voeren en ettelijke zwaar gewon den te verzorgen. Zelfs uit onder meer Maarssen, Nijkerk, Amersfoort en Hoevelaken kwamen hulpverleners toesnellen. Op de parkeerplaats van de Foekenlaan, op de Zuiderweg en op Far East in Soesterberg, overal kerm den de slachtoffers die het desastreuse ongeluk hadden overleefd. Gelukkig was het allemaal geen wrede realiteit, maar een grootscheepse, complexe oefening voor de genoemde instanties. De betrokken mensen wisten dat er zaterdag iets stond te gebeuren, maar wat: dat bleef een vraag teken. Tot zaterdagmorgen toen ze werden opgepiept, opgeroepen en op gebeld en de draaiboeken voor een dergelijke calamiteit konden worden geopend. Een oefening, waarbij nog veel mis ging, maar waarvan in elk geval veel is geleerd, volgens de betrokkenen. Een registratie van een oe fening die binnenkort zal worden geëvalueerd. (Foto's: Johan van Beek) Iets na tienen zijn de eerste explosies te horen. Een F-16 en een burgervliegtuig hebben elkaar geraakt en storten op de begane grond van de gemeente Soest af. De piloot van de F16 kan zich met zijn schietstoel uit de voeten maken en landt met zijn parachute in een boom aan de Monnikenbosweg in Soestduinen, waar hij twee uur blijft hangen alvorens hij wordt gevonden. Op de Zuiderweg (de A28 kan niet worden gebruikt voor de oefening) knalt de romp van zijn vliegtuig op het weg dek, wrakstukken storten vlakbij een munitiedepot neer. Door de consterna tie raken veel automobilisten betrokken bij een kettingbotsing, waarbij een aan tal mensen, onder wie twee surveille rende politiemensen, om het leven komt. De ravage is nauwelijks te over- Bij Chemco aan de Beaufortlaan is een brokstuk van een vliegtuig op een tank wagen terechtgekomen. De chauffeur, die het giftige en brandbare azijnzuur vervoert, is de dag daarvoor verdwaald en heeft besloten te overnachten op de parkeerplaats bij het bedrijf in Soest duinen. Een brandweerman die niet aan de oefening deelneemt, maar wel kijkt hoe zijn collega's het ervan afbrengen: "Azijnzuur is makkelijk te neutraliseren met water, maar dat hebben ze nog niet gedaan." Het is dan vijf over elf. Via de mobilofoon is te horen dat er op de Foekenlaan nog steeds explosies plaats vinden. Daar is op de parkeerplaats het burger vliegtuig op een auto terechtgekomen. De chaos en de ellende zijn enorm. Au to's vliegen in brand. De vleugel van het vliegtuig doorboort de voorruit van een personenauto, waarin een oudere man en een vrouw zwaar gewond zijn ge raakt. Hetzelfde geldt voor de nietsver moedende wandelaars, wiens recrea tieve bezoek aan de Lange Duinen uit draait op een nachtmerrie. De brand weer is vrij snel ter plaatse om hier en daar wat vuur te blussen, maar de ge wonden worden aan hun lot overgela ten. Streng De Lotus-slachtoffers, die bij oefenin gen worden ingezet, spelen hun rol over tuigend, in elk geval beter dan de poli tieman die bij de ingang van de parkeer plaats iedereen, de verslaggever van de Soester Courant incluis, tegenhoudt. "U mag er niet in, wij mogen er zelfs niet bijkomen, want er zijn gevaarlijke stof fen vrijgekomen," zegt hij streng, terwijl een totograaf van een dagblad terug keert van het 'rampgebied' en zijn auto instapt, op weg naar zijn volgende klus. Ondanks de legitimatie moet de verslag gever op afstand blijven, maar het is een koud kunstje om ongezien toch bij het neergestorte vliegtuig te komen. Het loopt inmiddels tegen half twaalf en nog steeds liggen de zwaar gewonden te wachten op hulp. "Dan is er een grote ramp in Soest en dan komen ze niet," klaagt een lid van de Lotus-groep. De zwaargewonde man in de personenauto kermt het uit. "Ik lig hier al uren," kreunt hij. "Nel, Nel, ben je er nog, roept hij." Zijn zus zit naast hem, haar DE EERSTE EN ENIGE TELEVISIE MET AKTIEVE LUIDSPREKERS Een TV/Videosysteem van het hoogste niveau. De MX 7000'is dan ook voorzien van vier aktieve luidsprekers. Zo kunt u genieten van een geluids kwaliteit waar menige HiFi-installatie niet aan toekomt. Tel daarbij op het perfekte beeld, de uitgebreide opname- en weergavemogelijkheden en de uiterst eenvoudige bediening. Dan begrijpt u waarom we zeggen: "Dit moet u gezien en gehoord hebben". 3 JAAR GARANTIE Beovision MX 7000 (70 cm beeldbuis) 3995.- Beolink 1000 Video VX 7000 3395.- OOIT KIEST U VOOR MOOIST EEN NIEUWE VORM VAN GELUID Beosystem 2300. In niets lijkt het top de audiosystemen die u gewend bent. Eén speelse vorm kombineert een krachtige AM/FM radio en een CD-speler. Plus - en dat is het bijzondere - twee nieuw ontwikkelde aktieve luidsprekers, die zorgen voor een indrukwekkend ruimtelijk geluid. Het Beosystem 2300 is pure magie. Als u daar niet zomaar in gelooft, is er maar één oplossing. Bij ons komen kijken en luisteren naar deze nieuwe vorm van geluid. 2995.- 3 JAAR GARANTIE OOIT KIEST U VOOR MOOIST Gelukkig kiezen steeds meer mensen voor kwaliteit, zij kiezen dus voor een B&O bij Schoemaker. Technische topkwaliteit, tijdloze vormgeving én probleemloze bediening, met de toegevoegde waarde van Schoemaker-service, zorgen voor jarenlang kijk- en luisterplezier. Eigen vakmensen verzorgen snelle service, ook in de garantieperiode hand hangt nog slechts aan een stukje vel van haar pols. Als Nel met een laat ste krachtinspanning een teken van le ven weet te geven, schieten beiden, on danks dat ze nog steeds aan hun lot worden overgelaten, in de lach. Even later klinken nog eens twee, oorverdo vende explosies. Medewerkers die ver trouwd zijn met 'special effects', zorgen ervoor dat er brand uitbreekt bij het vliegtuig. Ambulances Om kwart voor twaalf, de Lotus-slacht offers schreeuwen nog steeds moord en brand, wordt gemeld dat de ambulances koers hebben gezet richting Foekenlaan. Om twaalf uur arriveert een groep brandweerlieden die, na enige aarzeling, de slachtoffers eerste hulp verleent. Even later schieten ook medewerkers van de GGD te hulp. Het geduld van de slachtoffers is dan inmiddels zwaar op de proef gesteld, maar er is dan ook veel werk aan de winkel. Behalve aan de Beaufortlaan, de Foekenlaan en de Zuiderweg is de aanwezigheid van de hulpverleners op Far East vereist. Daar zijn twee vrachtwagens op elkaar ge botst, die bezoekers van de open dag van de vliegbasis vervoerden, met alle noodlottige gevolgen van dien. De ambulances kunnen de stroom van slachtoffers niet aan. Op de Foekenlaan zijn de oudere man en vrouw eindelijk uit de wagen bevrijd. "Hou hem aan de praat," zegt de GGD-medewerker tegen de brandweerman om te voorkomen dat de broer van Nel in slaap valt. Een waarnemer noteert alles voor de evalua tie. Het is dan tien voor half één. Crisiscentrum Om één uur zit burgemeester Hans de Widt, als de oefening achter de rug is, in de raadszaal. Hij is pas om vijf voor elf van de ramp op de hoogte gesteld. "Natuurlijk moeten eerst de hulp. verlenende diensten worden gebeld om de schade zoveel mogelijk te beperken; reageert De Widt. Hij heeft zich na het telefoontje direct naar het gemeentehuis gespoed, waar hij met onder anderen brandweercommandant J. Bakker, GGD-directeur Boomsma en politie- chef W. Schutzmann het beleidscentrum heeft bemand. De verbindingscom- mandowagens zijn op het Soester Hoogt gestationeerd en vanuit een helicopter, die boven de rampgebieden cirkelt, wor den opnamen gemaakt van de plaatsen des onheils. In het gemeentehuis kun nen de mensen van het crisisteam die 'live' volgen en mede op basis daarvan beslissingen nemen. De Widt heeft, na advies van andere diensthoofden, besloten geen ramp verklaring af te geven. "Omdat de situa tie niet zodanig was, dat dat nodig was. We konden het in de hand houden." De meningen daarover zijn verdeeld. Met name de ambulances hebben vaak veel langer tijd nodig gehad om ergens te komen, dan de bedoeling is. Ook de onderlinge communicatie liep niet altijd vlekkeloos. 'Waardevol' Directeur Boomsma, eindverantwoor delijk voor de geneeskundige dienstver lening, spreekt in elk geval van een 'waardevolle oefening'. Wat hem betreft vindt de evaluatie binnen enkele weken plaats en wordt er daarna zo snel mo gelijk een minder grootschalige oefening gehouden, waarbij moet blijken dat de ingezette mensen hebben geleerd van de zaterdag gemaakte fouten. Ad van der Haar, namens de gemeente nauw betrokken bij de oefening: "Eén van de hoofddoelen was te kijken hoe de samenwerking tussen de hulpver leningsdiensten liep. Alles is op papier geregeld, maar de vraag is hoe het in de praktijk gaat. Wat dat betreft hebben we veel geleerd." Ruim twee uur moesten deze zwaar gewonden wachten op de eerste hulpverlening. Ook dit slachtoffer zou de ramp in werkelijkheid niet hebben overleefd. In augustus 1930 werd de scoutinggroep Don Bosco opge richt. Sinds die tijd hebben veel be sturen en leidinggevenden hun beste krachten gegeven aan het scoutingspel voor de jeugd van Soest. In deze tijd vieren veel scoutinggroepen hun jubileum, maar het bijzondere van dit jubileum is dat Don Bosco met zijn 65 jaar de oudste scoutinggroep in Soest is. Het huidige bestuur en de leiding gevenden vinden dat een 'briljant' mo ment voor een groot feest. Op zaterdag 23 september is er feest voor jong en oud op het terrein van Don Bosco, aan de Heideweg (tussen 6 en 6a) in Soest-zuid. Van 10.00 tot 16.00 uur is er een braderie, met allerlei acti viteiten en presentaties voor en door de jeugd van 5 tot 15 jaar. Een actief en gezellig gebeuren voor iedereen die nu wel eens wil zien wat scouting is of ge woon een gezellige dag wil meemaken De toegang is gratis en voor bezoekers is er een hapje en een drankje. Om 12.00 uur zal de officiële opening van het feest verricht worden door een lid van het gemeentebestuur van Soest. Sieraden, een fototoestel en twee vide orecorders zijn zaterdagnacht uit de woning van een 43-jarige vrouw gesto len. Het huis staat aan de Schrikslaan.

Soester Courant | 1995 | | pagina 7