1 u Dansschool Relluin J Sportzaal van Dorpshuis vernieuwd Huurders dienen zich te organiseren I Gehandicapten laaiend enthousiast Stijldansen rant Carnavalsvereniging Soesterberg zoekt naar alternatieven Nieuwe expositie bij Mondileder Mevrouw Duizendstra (96) oudste inwoner Soesterberg 3INA 16 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 Wethouder Pieter ten Hove heropent accommodatie STIL ~1 Amnesty schrijft voor gevangenen HFOS roept leden op in verband met fusies woningcorporaties Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke stand Jj Hulpverlenin^j Muziekfestival op vliegbasis was schot in de roos Kinderkleding- en speelgoedbeurs in het Dorpshuis Belangstelling loopt behoorlijk terug Aanvang beginnerscursus 16 oktober a.s. Werk van Nic Jonk tot 26 november Agenda JO uur Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 soft ep in teschikt tie van geruwd er met iet dat iheid in s bank ['Dank zij een goed overleg met de gemeente, meer dan 200 procent inzet van bestuur en personeel en een vakbekwaam en deskundige uitvoering mogen we vandaag een geheel vernieuwde sportaccom modatie in gebruik nemen'. Met deze woorden opende Jean-Marie van Staveren, voorzitter van de Stichting Dorpshuis Soesterberg vrijdagmiddag de officiële ingebruikneming van een vernieuwde sportzaal, douche- en kledingruimtes. In gedachten is het be stuur al bezig met nieuwe aanpassingen en wijzigingen, omdat andere tijden ook andere eisen met zich mee brengen. 'Wethouder en gemeente Soest, op dit punt hoort u nog van ons', waren de [slotwoorden van een verheugde Van Staveren. Maandenlang heeft zij leiding gegeven aan een dringende en ingrij pende renovatie. Er staan veel meer wijzigingen op het programma. Wijzi- i gingen die volgens het bestuur een ge volg zijn van omstandigheden van deze tijd. Steun Wethouder Pieter ten Hove ging in een kort woord even een jaar terug, toen hij op dezelfde plaats een 'zwartboek' over handigd kreeg. 'Iets wat ik na die tijd niet meer heb meegemaakt', was even de bal terugkaatsen dat met een zacht gemompel^ werd beantwoord. Hij noemde een vernieuwd Dorpshuis aan een vernieuwd Dorpsplein in een dorp met een vernieuwd rioleringssysteern, met andere woorden en terecht mag Soesterberg niet klagen over steun van wege de gemeente Soest. Het gezel schap werd daarop uitgenodigd van de eerste etage naar de begane grond te gaan, waar de ingebruikneming door wethouder Ten Hove werd verricht door het bevestigen van het bordje 'Sportzaal' op de toegangsdeur naar de sport accommodatie. Op vrijdag 29 september kan men schrijven voor gevangenen in het Dorpshuis. Van 14.00 tot 15.30 uur is een ieder van harte welkom. Voorbeeld brieven zijn aanwezig. De afdeling dankt de kinderen van de Postiljon- school voor de vele kaarten die zij in het kader van de afgelopen bevrijdingsdag hebben gemaakt Meer berichten over Soesterberg op de sportpagina Achter de toegangsdeur is alles veran derd. Niet meer de donkere gang en de sombere en onfris ruikende kleed ruimtes en douches, maar nu heldere frisse kleuren. Kleedruimtes en douches zijn beter en ruimer en vooral fris en schoon geworden. De sportzaal lijkt schijnbaar weinig veranderd maar in eens valt de muur aan de oostvleugel op alsmede de aangebrachte akoestische gedeelten waardoor het niet meer zo hol en ongezellig aandoet. Het verstrekte budget was niet toereikend om de sport zaal nog beter aan te kleden en te voor zien van een moderne opbergruimte. Die blijven op het programma van wen sen staan. De plaatselijke scholen en verenigingen komen met deze ver nieuwde accommodatie weer aan hun trekken en dat was ook de bedoeling. Ramen De ramen van het Dorpshuis aan de Generaal Winkelmanstraat staren ge ruime tijd met doodse ogen naar vooral de aanliggende woningen. De omwo nenden maar ook vele anderen hebben zich aan deze wijze van verbouw ge stoord, al dacht men eerst dat het met kunst had te maken. De reden is een twistappel tussen gemeente en bestuur van de Stichting Dorpshuis. Werd het nu wel of niet meegenomen in het totale budget. Toen bleek dat het buiten de verbouwplanning lag, begon het touwt rekken. Gelukkig is daar nu ook een oplossing voor in het zicht gekomen en zullen deze ramen binnenkort gewijzigd worden in zogenaamde pictogrammen. Houten platen waarop zaken worden geschilderd die het thema sport zullen uitbeelden. Vervolgens zullen deze bor den worden voorzien van verlichting waardoor een einde komt aan een stuk sombere en duistere Straat vooral nu de zon zich ietwat minder zal laten zien. Volgens het bestuur is het nu een kwes tie van goed overleg tussen gemeente, bestuur en het aantrekken van fondsen om dit binnenkort te kunnen realiseren. te )d: ie le* igt Het is bekend dat de Woning- stichting Soest, de Stichting Wonen in Amersfoort en de Woningbouw vereniging Eemland in Baarn al enige tijd bezig zijn om tot een fusie over te gaan. Dan wordt dat één grote woningcorporatie voor Regio Eemland. I Voor verhuurders is dat leuk, voor de huurders wordt het dan nog moeilijker om de nodige inspraak te krijgen. Om die reden is de Federatie Huurders Overleg Soest (FHOS) bezig om ook te komen tot een overkoepelende huur dersorganisatie in de Regio Eemland. Daarmee wil ze voorkomen dat huur ders niet overheerst worden door de grote woningbouwcorporaties. De voorzitter van de Federatie Huur ders Overleg Soest, Piet Pieren, volgt de ontwikkelingen van de woningbouw corporaties op de voet en bezoekt nage- loeg alle vergaderingen en bijeenkom sten op dit gebied in de regio. Om die reden spreekt hij met een grote hoeveel- eid kennis en gezag en is het voor murders en huurdersverenigingen goed naar hem te luisteren. 'ieren: 'We zien dat de laatste tijd meer leweging komt in de soms starre hou ding van veel woningbouwcorporaties. De steun van de overheid valt weg en men moet op eigen benen verder gaan. Dan begint een soort betrekkelijkheid te komen, een onderkenning van meer kracht in een gezamenlijk optreden met direct daaraan gekoppeld meer macht. In dit verband zijn de Woningstichting Soest, de Stichting Wonen in I Amersfoort en de Woningbouw- [1 vereniging Eemland in Baarn goed op weg naar een fusie. St. Joseph Opvallend is dat de Woningbouw vereniging St. Joseph in Soest daarin kennelijk geen partij is. Voor ons als FHOS hebben wij met alle betrokken woningbouwverenigingen goede contac ten, met uitzondering van St. Joseph. Deze heeft op al onze verzoeken tot een gesprek niet gereageerd. Dat is jammer want juist in onze eigen gemeente Soest zou een fusie van corporaties heel goed kunnen zijn. Daar staat scherp tegen over dat er een goede participatie is tus sen de Woningstichting Soest en ons als FHOS. Deze participatie is reeds begonnen vóór de omzetting van vereniging in stichting. Wel wil ik daarbij opmerken dat wij ondanks het slechte contact met St. Joseph, wel met hun bewoners organisaties goede verbindingen hebben en zij in de FHOS participeren. Huurdersoverleg Het Besluit Beheer Sociale Huursector (BBSH) en het Rapport van de Com missie Kokhuis maken volgens mij de grondwet voor huurdersorganisaties. Daarin is goed geregeld hoe de partici patie moet zijn en vooral ook welke on derwerpen besproken moeten worden. Vastgesteld kan worden dat in vele mid delgrote gemeenten huurdersorganisa ties, alsmede overkoepelende structuren in welke vorm dan ook tot stand zijn gekomen. Dit is zeer verheugend. Maar des te meer is het te betreuren dat in veel grote gemeenten deze participatie slechts in geringe mate tot stand is ge komen. Meestal werd dit veroorzaakt door het afhouden van de verhuurder, maar ook vanwege de geringe inzet van de huurders. Mogelijk dat de Woon bond, vooral in de grote steden zoals Rotterdam en Den Haag, bij de plaat selijke woningbouw-corporaties deze participatie van de huurders kan stimu leren. Van Amsterdam is mij niets be kend, maar in Rotterdam en Den Haag ligt nog een groot terrein braak. Bekend is dat vele woningbouw corporaties in de nabije toekomst gaan fuseren, dan wel convenanten met el kaar aangaan. Juist daarom is het van groot belang dat de daarbij behorende bewoners/huurders-organisaties zich ook gaan bundelen. Als FHOS hebben wij reeds enkele besprekingen gevoerd hoe en op welke wijze er een samenwer king gerealiseerd kan worden met soort gelijke instanties in de regio. De wo ningbouwcorporaties die gaan fuseren, laten zich meestal adviseren door be kende adviesbureaus. Het zou prettig zijn indien onze organisatie een bepaald subsidie-bedrag kon krijgen zodat wij ons ook goed kunnen laten adviseren." Verslapping "Met nadruk wil ik waarschuwen voor een zekere verslapping in de activiteiten van bewonersorganisaties. Dikwijls komt een bewonerscommissie tot stand als er door de verhuurder een renovatie of groot onderhoud wordt gepleegd. Zijn deze werkzaamheden achter de rug, dan volgt dikwijls een periode van algehele rust. Zo'n houding is juist ver keerd, want er zijn nog zoveel zaken te regelen die de aandacht van de huurder vragen. Ik noem er een paar. Overleg met de verhuurder over zaken als te voeren beleid, huurbeleid en het uitoe fenen van controle daarop. Wijkbeheer, het tegengaan van vervuiling in de wijk en plantsoen onderhoud. Goed wonen loopt als een rode draad door het wel zijn van de mens. Woont men niet pretig, dan speelt dat door in het zich onprettig voelen en kan zelfs grote in vloed op de gezondheid uitoefenen. Vastgesteld is ook dat in wijken waar het niet goed wonen is, ook de studie graad van'de jeugd achterblijft. Een goede en geregelde communicatie met onze allochtone huurders en het betrek ken van hen bij ons werk, moet in acht genomen worden. Scholing Een goede participatie van de huurders vereist ook dat zij kennis vergaren over de gang van zaken binnen de woningbouwcorporaties en het beharti gen van huurdersbelangen. Dank zij de Woonbond worden er regelmatig cur sussen georganiseerd, ook gericht op specifieke onderwerpen. De tijd staat niet stil en steeds komen er weer nieuwe aspecten naar voren zodat her- en bij scholingen van bestuursleden noodzake lijk zijn. In dit verband noem ik graag de nieuwe cursussen die de FHOS de ko mende maanden oktober, november, december en januari organiseren in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg in Soest. Cursussen voor bewoners commissies en huurders over vele on derwerpen die verband houden met hu ren van woningen, huurbeleid enz. In dien men hiervoor interesse heeft kan men zich daarvoor aanmelden bij G. Snijderlaar, Wiardi Beckmanstraat 222 in Soest, tel (02155) 16363 en in Soesterberg bij J. de Wildt, Gen. Spoor straat 61, tel (03463) 51803. Jong bloed Van groot belang is ook de vernieuwing van bestuursleden. Laten we eerlijk zijn, vaak ziet men in besturen van bewonerscommissies en huurders organisaties wat oudere personen. Het is dringend gewenst dat jongere huur ders deze mooie taak van de ouderen overnemen. De jeugd heeft de toekomst zegt men. Ik daag de jongeren uit dat nu ook daadwerkelijk in praktijk te brengen en in dit verband de handen uit de mou wen te steken." Zondag 1 oktober ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 zr. Marie-Anne; cantores Zondag 10.30 zr. Marie-Anne; kinder koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. L.R. Krol, Soest APOSTOLISCH GENOOTSCHAP Generaal Winkelmanstraat 99-101 Zondag 09.30 M. Kroonenberg Woensdag 20.00 M. Kroonenberg STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 J. Stap Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 51517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. GEHUWD 21 september: Gerard Dix en Marion Hes, Kampweg 24. OVERLEDEN 14 september: Adrianus Wouters (72), Huis ten Halve 10; 19 september: Gerrit Veldkamp (69), Moerbessenberg 10; 24 september: Frederika Wilhelmina van Opstal-Komman (76), Dorpsplein 77. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hijlp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkdagen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00- 21.00 uur; overige tijden: tel. 02155- 19444; alarmnummer: 06-11. Ongeveer 1.700 geestelijk gehandi capten, waaronder diversen van Sterrenberg, genoten dinsdag 19 september van een groots open lucht muziekfestival op de vliegba sis Soesterberg, dat belangeloos door een keur van Nederlandse ar tiesten werd gegeven. Jan Dekkers, coördinator recreatie Sterrenberg, had dit spektakel met de zanger Henny Duchée op touw gezet en kon met groot genoegen zien hoe meer dan 1.700 geestelijk gehandicapten dol enthousiast reageerden op muziek en zang. Velen van deze gehandicapten hebben juist op muzikaal gebied een heel goed gehoor en zij waardeerden goede muziek en zang dan ook op hun wijze, open en spontaan. Aangezien de kontakten tussen de vliegbasis Soester berg en Sterrenberg sinds jaar en dag kunnen bogen op een goede verhou ding, was een realisering van dit artiestengala op het normaal streng af gesloten terrein snel geregeld. Ook van de kant van de artiesten was er ineens een verrassende en overweldigende me dewerking. Het enige wat overbleef als wens was de hoop op mooi weer en zelfs dat werd ten volle gehonoreerd. Feest Dan de honderden genodigden, want daarvoor was alles georganiseerd. Snel waren ze aan de omgeving gewend ge raakt en de vele stickers, foto's en ander kleurig materiaal die ze van de artiesten hadden gekregen, werden goed bekeken en aan elkaar uitgelegd. Tegen 11.00 uur werden de eerste artiesten met een spontaan gejuich ontvangen. Wie denkt dat geestelijk gehandicapten de jongste hits niet kennen, heeft het goed mis. Ze zongen, sprongen, deinden, klapten met alles wat daar ten gehore werd gebracht. Behalve Henny Duchée kwamen achter eenvolgens Maribel, Conny Vink, Op zaterdag 14 oktober wordt de traditionele tweedehands kinder kleding- en speelgoedbeurs gehou den. Van 10.00 tot 12.00 uur opent het Dorpshuis hiervoor haar deu ren. Inbreng van kleding en speelgoed is mo gelijk óp vrijdag 13 oktober van 18.00 tot 20.00 uur, eveneens in het Dorps huis. Van de ingebrachte artikelen wordt verwacht dat zij schoon zijn en in goede staat verkeren. De beurs biedt ruimte aan kleding vanaf de maten 86 t/m 176. De ervaring heeft geleerd dat eigentijdse kleding, mits vriendelijk geprijsd, uitste kend in de markt ligt. Wat betreft het tweedehands speelgoed is vooral het kwalitatief betere speelgoed een zeer geliefd artikel. Aan koper en verkóper wordt over het af te rekenen bedrag, 15% onkostenvergoeding gevraagd. Ophalen van niet verkochte artikelen en afrekenen met de verkopers, vindt zaterdagmiddag plaats van 13.30 tot 14.30 uur. Niet opgehaalde artikelen worden geschonken aan diverse pro- jekten. Voor inlichtingen en/of verkoop nummer kan men kontakt opnemen met de navolgende telefoonnummers in Soesterberg die met ingang van 10 ok tober luiden: 352295, 351269, 352961 en 030-6924552. Zoals bij de meeste verenigingen is ook bij de plaatselijke carnavals vereniging 'De Zotteklappers' een terugloop waar te nemen in het aan tal leden en belangstellenden voor het hele carnavalsgebeuren. Er is een tekort aan raads- en bestuursle den en dat dient aangevuld te wor den. Voor een kleine vereniging zoals die in Soesterberg drukt dat direct zwaar en om die reden werd naar mogelijke oor zaken gezocht. Men denkt dat de carnavalstijd van 11 november tot in fe bruari voor velen te lang duurt. Tel daarbij op de dure aanschaf van een kostuum en de cirkel is rond. De vere niging heeft daarom enkele dingen ver anderd. De zeer vele feesten worden ingekort naar drie thuisfeesten en drie uittrede'ns, die allemaal op een zaterdagavond zul len plaatsvinden. Daardoor gaan de fi nanciële kosten ook naar beneden, wat meer mogelijkheden biedt. Opvallend is dat De Zotteklappers vooral buiten Soesterberg een uitstekende naam heb ben én graag geziene gasten zijn in de regio. Helaas trekken ze in Soesterberg veel te weinig gasten, waaronder de feeststemming moet lijden. De vereniging doet een dringend beroep op vooral de nieuwe bewoners van Apollo en Gemini om hen te helpen. Geïnteresseerden kunnen zich aanmel den bij het secretariaat van De Zotte klappers: Ant. van Leeuwenhoeklaan 159, tel. 52267. Kom eens langs om de gezellige sfeer van onze dansschool te ervaren. Zeker de moeite waard! Geen massa systeem (Echt)paren Voor inschrijving en/of informatie dagelijks vanaf 19.00 uur. Persoonlijke aandacht voor de cursist. Rademakerstraat 24, Soesterberg, tel. 0346-352213/352590 Channah, Dries Roelvink, Ronnie, Kepper Varietee, onderleiding van pre sentator Hans Somers op de planken. Het kon niet op en toen Róbert Leroy ook nog het clublied van Ajax als inter mezzo naar voren bracht, waande men zich even in het Amsterdamse stadion. Duidelijk werd Lee Towers herkend en had hij in de 1700 gasten een groot koor die uit volle borst 'you never walk alone.' Maribelle en één van de 1.700 gehan dicapten hebben het naar hun zin op het podium. meezongen. Het was een heel ander geluid dan men doorgaans op dit terrein hoort. Het muziekfestival op proef, mede georganiseerd door Jan Dekkers, werd een daverend succes en zeker voor herhaling vatbaar. Bij Mondileder-Stoutenbeek, Amersfoortsestraat 76 te Soester berg is vanaf 1 oktober een zeer uit gebreide expositie te zien van bron zen beelden, olieverfschilderijen, zeefdrukken en aquarellen van de onlangs overleden beeldhouwer/ schilder Nic Jonk. Jonk werd vooral bekend door zijn vele beelden (150 stuks), die door heel Ne derland zijn geplaatst. Zijn onlangs uit gebreide 'Museum en Beeldentuin Nic Jonk' in het Noordhollandsche Groot- Schermer geniet ruime bekendheid. Ook in het buitenland is zijn werk zeer bekend door exposities in o.a. Amerika, Italië, België en Duitsland. Jonk was een veelzijdig en zeer produk- tief kunstenaar. Naast het maken van beelden legde hij zich ook toe tot het maken van zeefdrukken, olieverf schilderijen, sieraden en keramiek. De kleurrijke expressionistische schilderijen, de zeefdrukken en de ronde lieflijke vormen van zijn beelden accentueren zijn kijk op het leven. 'Water'is de titel van dit beeld De expositie is tot 26 november op alle werkdagen te bezichtigen van 9.30 tot 17.30 uur en op zondag 1 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. De oudste inwoner van Soesterberg is mevrouw M.H. Duizendstra- Schijberlich die maandag 18 sep tember 96 jaar is geworden. Direct na de opening van De Heybergh was zij één van de eersten die daar een ruimte betrok. 'Het was wel een verschil met IJmuiden waar ik vandaan kwam. Daar keek ik over de haven en een stuk zee, maar ik heb het hier erg naar mijn zin. De be handeling is aanmerkelijk beter dan in LJmuiden, maar het was daar ook veel kleiner en misschien was dat de reden', stelt mevrouw Duizendstra. Ze had in de familie De Wit, bekend van het naaiwinkeltje aan het Dorps plein, de enige familie. Om die reden kwam ze naar Soesterberg waardoor ze wat meer familiebezoek ontvangt. Het was een drukke dag op haar verjaardag. 'Het ging iets anders als in het liedje van Ahnie M.G. Schmidt. Daar ging het als moeder jarig is, en bij mij was het als, oma jarig is. Ja, mijn doofheid is knap lastig maar vergis .je niet, want ik kom wel te weten wat ik weten wil', lacht ze terwijl haar oogjes pretlichtjes spran kelen. 'Ja, ik heb altijd in LJmuiden ge woond, alleen tijdens de oorlogsjaren moesten we naar Amsterdam. Ik mis de zee maar vatfWege onder andere de Hoogovens is het hier veel gezonder'. Als van het huis in haar kamer koffie wordt geserveerd, is haar reactie: 'Nor maal ga ik elke morgen om tien uur be neden koffie drinken. Alleen zondags Mevrouw M.H. Duizendstra-Schij- berlich. niet, want dan slaap ik een uurtje lan ger. Vanmorgen ben ik vanwege het bezoek van de krant om zes uur opge staan. Ja, je moet dan alles nog regelen en zo. Dus volgende week woensdag komt het in de krant? Dan moet mijn neef in Appelscha er één hebben en die in Canada...' Ondanks haar hoge leeftijd stadt me vrouw Duizendstra in De Heybergh be kend als een vrolijke en opgewekte dame, die graag grapjes maakt met het personeel. En nu als oudste inwoonster van Soesterberg krijgt ze mogelijk een bijzondere VIP-behandeling. Vrijdag 29 september 14.00 Schrijfgroep Amnesty, Dorpshuis 20.00 VlOS-bingo, Hoeksteen •Zaterdag 30 september 15.30 KVO 1-SKF 1, Kerklaan 21.00 Slotfeest tennis, Kerklaan Zondag 1 oktober 18.00 Sluiting tennisseizoen, Kerklaan Maandag 2 oktober 12.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest Dinsdag 3 oktober 12.30 warme maaltijd, Drie Eiken 15.30 bezoek H.M. de Koningin Kampweg Opgaven voor de agenda: tel. 51252.

Soester Courant | 1995 | | pagina 17