V Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp vestigt laatste hoop op de politiek Vluchtelingen wuiven 'La Mama' uit Auto's uitgebrand aan Kostverlorenweg sgass.'ïS»*— iACTUEEL! Anti-discriminatieproject staat in Soest op de tocht Wisseling van rayonchefs bij Politie Eemland-Noord Zaterdag boodschappenaktie voor Kinderhulp Tsjernobyl 'moorland r ^l^WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 SOESTER. COURANT PAGINA 5 'ouec'tehu~Ir Organisatie voorziet duidelijk in behoefte Het blijft genieten! Amersfoort stopt met subsidie Wie vergelijkt leest de Soester Courant Werkzaamheden aan vijvervisplaats KLAREN HTROMP KLAREN gTROMP KLAREN ^TROMP Hypotheek nodig? Met N.H.G. rente vanaf 5 Saneringswerk aan Burg. Grothestraat wordt uitgesteld Feestje voor vrijwilligster Mieke Klok R. Meinema terug op Soester nest Soesters willen golfclub oprichten Wim van lloorn RENOVATIE f NV0B - EN WIj Bij C-1000, Zuidpromenade Inbraak sportschool een uomplete "cnsVursus i,-rf hli ons maar f.16Q, Doe mee met ci-ni' 'hingerland'flieuwe Stijl RoodeKrui ollectebus 1 tsen, ten bat n Ned. Indi, at opgelevert aan den secrt ch gasten 20 e actie? lokatie vooi ter) van Eui, I het gemeen tats verzocht een groot as. 'an schroeve tot ladders trainers. Vol- 'agen ca. zei tang in Soest iuis-aan-huis orgd. e wagen is te ook al om- 'uimte moet klanten. De ens de amb- rndzaken en lententerrein e gemeente- 1 Bouwen (P reet verwor- In nauwelijks een halfjaar tijd heeft pet Centrale Meldpunt voor Vrij- jvilligershulp, de organisatie die (te lefonisch) bemiddelt tussen hulp vragers en hulpverleners in Soest, lijn bestaansrecht ruimschoots be- Jvezen. Toch lijkt de gemeente Soest niet onder de indruk, want de ge vraagde subsidie - die absoluut on- nisbaar is voor het voortbestaan - wordt niet verstrekt. ^eer teleurgesteld, dat zijn voorzitter fel Pelzer en coördinator Els Aal- ersberg van het Meldpunt. De "struc turele" jaarsubsidie van ruim 10.000 gulden, nodig om de zaak goed te laten draaien, is onlangs door het College van B. en W. afgewezen. Zelfs de beschei den startsubsidie van iets meer dan 4500 gulden kan er niet af, wegens ge brek aan middelen bij de gemeente. Tot nu toe kon het Meldpunt financieel gezien nog wel uit de voeten. Voor het onderkomen in de Zonheuvel aan de Soesterbergsestraat, waar de telefonistes elke werkdagochtend paraat zijn, vraagt het Rode Kruis (de huisbaas) tot okto ber geen huur. Of dat zo blijft is de vraag. "We gaan daar nog eens over pra ten," aldus Nel Pelzer. Ook de SWOS heeft het Meldpunt ruimte aangeboden (in het nieuwe zorgcentrum aan de Dal- weg), maar het zal nog wel even duren kendmaking Soest, Post- gevolge de in het per ceel Nieu- icherming inde stuk- 1GEN te- 00, 3760 ivens met gemeen- tbrengen 'aarbij de 18 okto- voordat de vrijwilligers daar terecht kunnen. Het Meldpunt kan momenteel geen aanschaffingen doen, zoals een kopieer apparaat of een computer, die volgens Nel Pelzer en Els Aalbersberg langza merhand wel onmisbaar aan het worden zijn. De lopende kosten worden veelal uit eigen zak betaald of van de enkele eenmalige giften, die inmiddels zijn ont vangen van particulieren die het initia tief een warm hart toedragen. Het Meldpunt kan ook nog niet terugvallen op een enigszins omvangrijk dona teursbestand, want de organisatie moet duidelijk nog "groeien" in Soest. "We staan op dit moment al 400 gulden rood." (Laatste) hoop Nel Pelzer en Els Aalbersberg hebben nu hun (laatste?) hoop gevestigd op de politiek, die in oktober een oordeel moet vellen over de welzijnsbegroting. Ze maken binnenkort een rondje langs de raadsfracties, in de hoop dat ze die kunnen overtuigen van de wenselijk heid, het nut en de noodzaak van het meldpunt. Om verder te kunnen func tioneren is hard geld nodig. Het Meld punt weet zich daarbij in elk geval ge steund door de commissie Ouderen beleid en de Cosbo (ouderenbonden), die zich onlangs unaniem achter de subsidieaanvraag schaarden. De groep vrijwilligsters die hef telefo nisch Meldpunt "bemant". BAR, GRILL RESTAURANT Onze gezellige mosselavonden 1 Onze veelbesproken luykje specialiteiten Onze zeer aantrekkelijke fondue- en gourmetmaaltijden Tel. 035 -60182 52 STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 02155-18252 Dat het Meldpunt in een behoefte voor ziet is zonneklaar. In de afgelopen maanden werden er zo'n 75 "verbindin gen" gelegd tussen hulpvragers en de diverse hulpverlenende (vrijwilligers)- instanties die aan de wieg van het meld punt hebben gestaan. Nel Pelzer heeft de statistieken bijgehouden: "Tachtig procent van de hulpvragers is boven de 60 jaar, veertig procent zelfs boven de 75 jaar. Het aantal vrouwen is eveneens tachtig procent. Opvallend ook: in jonge gezinnen bestaat veel behoefte aan oppashulp. De meeste aanvragen gingen om langdurige hulp, niet voor veertien dagen of zo. Wat de aanvragen betreft blijven Soest-zuid en Soesterberg iets achter bij de andere wijken. De alge mene indruk is dat de 'sociale controle' daar nog wat groter is dan in andere delen van Soest. De mensen kijken wat meer naar elkaar om, waarschijnlijk." Eén-loket-functie Als het gemeentebestuur onverhoopt niet te vermurwen zal zijn, zal het Meld punt nog proberen bij andere instanties (zoals het ziekenfonds, andere instellin gen en misschien ook bedrijven) aan te kloppen. Of dat enig resultaat oplevert is echter twijfelachtig. Dat het meldpunt straks zal kunnen opgaan in het "ene loket" van de professionele hulp organisaties (o.m. de Maatschappelijke Dienstverlening, het Kruiswerk en de Thuiszorg), waarop het gemeentebe stuur kennelijk rekent, is intussen ook uiterst dubieus. De één-loket-functie bestaat nog niet en komt er voorlopig ook niet. "De profes sionele organisaties hebben trouwens ook geen geld. Ze krijgen zelf al 110.000 gulden minder van de ge meente," aldus Nel Pelzer en Els Aalbersberg, "en ze kunnen dus ook geen cent missen." Het is hun wel opgevallen dat er voor de nog lang niet gerealiseerde één-loket functie in de concept-welzijnsbegroting al 20.000 gulden per jaar wordt uitge trokken. "Als dat bedrag voorlopig toch blijft liggen kan de gemeente ons daar van wellicht een deel aanbieden. Het is tenslotte niet onze schuld dat het nog niet werkt..." Het College van B. en W. van Soest slechts 9 heeft bij de collega's in Amersfoort icht, ten- geprotesteerd tegen de stopzetting gen in te van de subsidie van het Anti-Discri minatie Bureau (ADB) in de Kei- stad. Daardoor komen immers ook de activiteiten in Soest op de tocht te staan. Amersfoort vindt het bestrijden en voorkomen van discriminatie bij nader inzien geen wettelijke gemeentelijke taak meer. De Keistad moet bezuinigen en heeft inmiddels een minstens zo in grijpende "kerntakendiscussie" als in Soest achter de rug. Daarvan wordt het ADB nu het slachtoffer. Soest wil dat het Amersfoorts gemeen tebestuur de zaak nog eens bekijkt en in elk geval nader overleg pleegt met de betrokkenen "over de meest geëigende wijze van aanpak" om discriminatie te bestrijden. Sinds 1994 kunnen inwoners met klach ten over discriminatie in Soest terecht bij het maatschappelijk werk. Daar wordt, Weede- :rleend. rlenen. indien nodig, doorverwezen naar het ADB in Amersfoort. B. en W. van Soest wijzen erop dat diverse instellingen des tijds een intentieverklaring hebben on dertekend en netwerken gevormd, om aan te geven dat ze een serieuze bijdrage willen leveren aan het bestrijden van discriminatie. Het ADB heeft daarin een stimulerende en ondersteunende functie en ontwikkelt - volgens B. en W. - ook activiteiten in Soest. De gemeente subsidieert het ADB op projectbasis tot en met 1996. Als Amersfoort, als kerngemeente, ech ter ophoudt met de subsidie betekent dat ook het einde van de activiteiten in Soest. Bovendien kan dan ook de ge wenste uitbreiding naar een regionaal netwerk niet doorgaan, en onduidelijk is hoe het verder moet met de behandeling van klachten, de voorlichting en de advisering op dit specifieke werkterrein. tellen :hting wen- sader x>gte eken ATAG Stauwe £miI plaatst ATAG HR CV-ketels met mogelijkheden tot 15 jaar garantie! LOODGIETERS SS Gratisj 06 - 0.22,22.11 en maak kans op'n fiets naar keuze! (w.w.f iooo.-j In verband met de soms hoge water stand in de vijver achter het Tromslager pad, wordt de visplaats bij de vijver enigszins aangepast. Dat betekent dat bij hoge waterstand toch vanaf de vis plaats gevist kan worden. onroerend goed H5 TE KOOP GEVRAAGD: hoekhuis of helft dubbel, omg. Soest, Soestdijk. Koopprijs ca. f 350.000,- k.k. onroerend goed HH TE KOOP GEVRAAGD: vrijstaand woonhuis, 4 sl.k., gr. tuin, omg. Soestdijk; evt. helft dubbel. Koopprijs tot f 500.000,- k.k. onroerend goed Gratis bemiddeling! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest 02155-27493 De geplande saneringswerkzaamheden voor het automobielbedrijf Van Dolde- ren aan de Burg. Grothestraat worden uitgesteld tot volgend jaar. De bedoeling was dat gewerkt zou worden tussen 25 september en 6 oktober, waarbij de rij weg gedeeltelijk afgesloten zou worden. Met een (ont)roerend afscheids feestje in het centrum aan de Smitsweg hebben de vluchtelingen van Soest en de medewerkers van de stichting Vluchtelingenwerk vorige week Mieke Klok uitgeluid. De vrijwilligster-van-bijna-het-eerste- uur werd o.a. onthaald op een sma kelijke lunch en een ware hulde. Die bestond uit een lang gedicht, waar aan zowat alle vluchtelingen - uit nage noeg alle windstreken van de wereld - een bijdrage leverden. Dat ging de een wat vlotter af (in het Nederlands!) dan de ander, wat aanleiding was voor veel hilariteit. Mieke Klok was vrijwel vanaf de oprich ting (1988) als vrijwilligster betrokken bij Vluchtelingenwerk. Jarenlang was ze een belangrijk steunpunt voor de vluch telingen, van wie ze een flink aantal per soonlijk begeleidde. Ze maakte o.a. de alleenstaande moeders uit Somalië en andere Afrikaanse landen wegwijs in de Soester samenleving. Geen wonder dat Mieke op den duur de eretitel "La Mama" verwierf. Ze was bij voorbeeld ook altijd het gezellige mid delpunt op het woensdag-spreekuur in het centrum en voor heel veel vluchte- Mieke Klok (staande in het midden) meteen flink aantal van "haar" vluchte lingen tijdens het afscheidsfeestje. lingen een aanspreekpunt. Mieke Klok was daarnaast de grote organisator van het Sinterklaasfeest (voor zo'n zestig kinderen) en begeleidde zelf de kinderg roep in het Vluchtelingencentrum. Omdat ze met haar man de komende jaren in Saoedi-Arabië gaat wonen moest Mieke haar werk voor de Soes ter vluchtelingen opgeven. "Doe de groeten aan de sjeiks", was een van de wensen die ze meekreeg. Riekele Meinema van de politie district Eemland-Noord keert terug op het Soester nest. Hij wordt met ingang van 1 november rayonchef van Soest. Sinds de reorganisatie bekleedt hij dezelfde functie in Eemdal (Baarn, Bunschoten, Eem- nes). De 56-jarige Soester neemt de plaats in van Patricia Zorko (30) die op haar beurt de functie van Meinema in Eemdal overneemt. Volgens een pers bericht van de politie heeft de wisseling van functies binnen het korps het doel de persoonlijke ontwikkeling te verbre den. Er zit echter meer achter. In de afgelopen jaren zijn veel 'gouwe ouwe' politiemensen uit Soest vervroegd uitgetreden, waardoor veel kennis over de plaatselijke situatie is weggevallen. Meinema kan die leegte opvullen, want hij is van 1965 tot 1993 werkzaam ge weest bij de toenmalige gemeentepolitie Soest. Hij geniet dan ook bekendheid bij veel Soesters. Meinema begon zijn loop baan in 1960 bij de politie Den Haag. De verhuizing van Zorko naar Baarn heeft ook een voordeel. Zij is namelijk ook plaatsvervangend districtschef en komt nu op hetzelfde bureau te werken als districtschef W. Schutzmann. Daar door worden de lijnen binnen de korps leiding korter. Beleidsmedewerker Het politiekorps krijgt er met ingang van 1 oktober een nieuwe beleids medewerker bij. Het is Conny Oskamp, 30 jaar en sinds augustus 1994 als lei dinggevende werkzaam in het team Groot Wittenvrouwen in het district Paardenveld. Oskamp volgt de Soester Cees van Stam op, die voor drie jaar is gedechargeerd als beleidsmedewerker bij het Openbaar Ministerie in Utrecht. De nieuwe beleidsmedewerker van de politie Eemland-Noord zal zich onder meer bezighouden met het schrijven van notities en rapportages, het verrichten van onderzoek binnen en buiten het korps, het leiden van projecten en de advisering van het management over het te voeren beleid. Riekele Meinema (rechts) en Patricia Zorko nemen straks eikaars plaats in. Naast de stichting Wolfduin, die zich beijvert om in Soest een golfbaan op te richten, zijn er kennelijk ook particulie ren die met dergelijke plannen rondlo pen. De heer en mevrouw Staal uit Soest hebben bij de gemeente gevraagd naar de mogelijkheden om een eigen golfclub in het leven te roepen. Gespro ken wordt over een 27-holes baan. De gemeente heeft kennelijk niet goed geweten wat ze met deze aanvraag aan moest. De familie Staal heeft als ant woord gekregen dat er een Soester Golfvereniging in oprichting is - door de stichting Wolfduin Golf, die al onder zoek laat verrichten naar de haalbaar heid van een volwaardige 18-holes golf baan in het Monriikenbosch. I Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW Ï,111A_ ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST, TEL 02155 -15073 - FAX 02155 - 17496 Op maandag 9 oktober vertrekken Heine en Hielkje Tolsma van de stichting Kinderhulp Tsjernobyl naar Wit-Rusland. Ze zullen daar o.a. drie school-internaten, een kinderziekenhuis en een aantal ge zinnen bezoeken. Het winkelend publiek kan zaterdag bij supermarkt C-1000 v.d. Graaf (Zuid promenade) meehelpen om voedselpak ketten samen te stellen. Vrijwilligers van de stichting staan daar van 9.00 tot 16.00 uur klaar met folders, waarop 24 produkten worden genoemd met een korte toelichting. Aan de klanten wordt die dag gevraagd een of meer bood schappen af te staan aan de medewer kers van de stichting. Het gaat om zaken als vitamine C, speelgoed, melkpoeder, bloem, rijst, suiker, cacao, koffie, thee, vlees in blik, snoep, chocolade, tandpasta, tandenbor stels, boter in blik, kaas, broodbeleg, macaroni, spaghetti, wasmiddelen, zeep, hygiënisch verband, pleisters en verbandmiddelen. Van de "opbrengst" worden voedselpakketten gemaakt, die in Wit-Rusland bij behoeftige gezinnen worden bezorgd. Voor het overige zijn Heine en Hielkje Tolsma nog dringend op zoek naar kin derschoenen (in goede staat). Informa tie/depot: fam. H. Tolsma, Eikenlaan 12, tel. 23392. In een sportcomplex aan de Steenhoffstraat is in de nacht van don derdag op vrijdag ingebroken. De da ders forceerden de toegangsdeur en na men een gereedschapskist mee. De brandweer rukte vorige week in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks half twaalf uit naar de Kostverloren weg. Bij een garagebedrijf daar bleken vier auto's in brand te staan. Drie ervan waren eigendom van het bedrijf zelf, de an dere auto was van een klant uit Almere. De wagen stonden geparkeerd op een doodlopende zijweg. De schade aan het pand zelf bleef beperkt tot enkele gesprongen ruiten. Over de oorzaak kon de politie niets zeggen. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek. ver-gevorderden. Ceer de nieuwe dansen. Mam Dhco-fox,Disco-huzzlee.a. Speciale klubs: AANVANG mEUWEKURSUSSEN Rock TlRoI Dans- en partycentrum Weegbreestraat 205-207, Soest telefoon 02155-17954. 'BmhlH

Soester Courant | 1995 | | pagina 5