B|—"-1^1 L Dansschool Rellum GRATIS Doktershuis Banningstraat kreeg eerste gemeentelijk monumentenschildje Stijldansen Jesserunkamp blijft, DATIM verdwijnt Sm 'SS8 Uitvaartverzorging Smorenburg 60 jaar Soest legt bouw-aanvraag van Sauna alsnog aan raad voor Hulpverlening fc Slagerij Van den Heuvel JA 16 WOENSDAG 4 OKTOBER 1995 ;se Rechter wacht nog even met uitspraak Kinderkleding- en speelgoedbeurs Aanvang beginnerscursus 16 oktober a.s. Kerkdiensten Medische dienst Politiebureau na 1 november dicht op donderdagavond Meningen van lezers Hartelijk dank Agenda Laatste reünie was groots SI ■BI. I.: JK1IE31 *nr v3C£E£B sn tKtzsnm opent op donderdag 5 oktober om 9.30 uur OPENINGSAANBIEDING Drie geslachten dragen vermaard bedrijf D SOESTERBERGSE OURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155)21841 anse net nie-1 egisseur te treden ïfaamde dwig li euw met n koning ir aan de aan een meer in ezoeken Ze rei- Saverny e ze ge- a Victor d scenes neelstuk betref- :citeren. ;en voor zich ook inks het at er van Cainz de iever de pen, ver- ag op de Ie inspi- cruciale 2gint hij looien. iet leven hilderde jn dood_ i zich tot de ver lor laten Ludwig ïcten en che kas- ;n, zoals bijvoor- loen om as uitge- van tkasteel de 2,50. offstraat nieuwe tationale de het •er is de >t 10 uur d in he- ie mara- van een inen- en hillen in edereen :527 987 ►546 'Ik heb zojuist het schildje van de Gemeentelijke Monumentenzorg op uw woning geplaatst, daarmee aantonend dat volgens onze nor men deze woning onder een ge meentelijk monument valt. Ik wens u veel geluk en hoop dat dit monu mentale pand de straat en het dorp nog in lengte van jaren mag sieren'. Met deze woorden werd de eigenaar van de woning, dhr. S.J. Klaren- beek, donderdag 28 september ge feliciteerd door wethouder R.A. van Logtenstein. Kort daarvoor had de wethouder, gewa pend met een elektrische boor, het groen-witte bordje met het wapen van de gemeente Soest vakkundig aan de muur van perceel Banningstraat 3 be vestigd. Het is het eerste teken van het Monumentenbeleid van de gemeente Soest dat in 1991 werd gestart: de zorg voor en het behoud van cultuurhisto rische waarden. De gemeente Soest heeft die waarden op haar grondgebied geïnventariseerd en kwam tot 345 pan den, ensembles en objecten. Die 345 objecten zijn verdeeld in drie catego rieën. Categorie I bestaat uit 92 objec ten met de hoogste oudheidkundige waarde. In categorie II zijn 112 objecten ingedeeld met als toevoeging 'van beeld bepalende waarde'. De overige 108 ob jecten zijn opgenomen in categorie III. Naast deze waardebepaling kent de ge meente Soest ook nog 17 panden die geregistreerd staan in de Monumenten wet en zijn derhalve Rijksmonumenten. In 1991 werden alle eigenaars en bewo ners geïnformeerd over het gemeentelijk beleid. Plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst betekende niet dat er niets aan het pand mocht worden gewij zigd; alleen de kwaliteit van het monu ment mag niet op desastreuze wijze worden aangetast. Ook werd hulp van deskundigen aangeboden. Wat dus niet mag is zonder toestemming van de ge meente het object afbreken, verplaatsen of drastisch wijzigen. Om dit erfgoed in stand te houden bood de gemeente fi nanciële steun aan. Veel eigenaars en houders hebben hierop positief gerea geerd, waaronder ook dhr. S.J. Klaren beek, wonende in het monumentale pand aan de Banningstraat 3. De woning is ondergebracht in catego rie I en is dus van hoog oudheidkundige waarde. Het is in een bostuin gelegen landhuis met een centrale toegangslaan, geflankeerd door snoeibomen. Het wit gepleisterde pand, in 1903 ontworpen door J. Stuyt uit Amsterdam en ge bouwd in opdracht van makelaar A. Pichot, eveneens uit Amsterdam, staat op een 1-vormige plattegrond, bestaat uit één bouwlaag en zolderverdieping onder een afgeplat schilddak met over stek, gedekt met rode verbeterde Hol landse pannen. In de voorgevel, rechts van het geprojecteerde volume, is een houten deur met roeden en verdeelde Wethouder Van Logtenstein feliciteert bewoner Klarenbeek. oktober rijkdoos uilen uit dozen jablone- Instuif 14.00 - textiel iefst vijf 11e kort- kunt u 3f het u gramma op zoek kado of 1 hobby, krijgt u 'erkstuk sn tech- ier. Ge- »ezicht- et. Voor noop of -11.15 l. lt u ge- lappen, )e doe- jelegen- te wer- .00 uur. Ie werk- igen en 017615. (plaats, ie kluS- sn voor :en? De I ats kan annen/ igs van Heeft u laderen of trek 1 ur staat zelkom- j ograni" 1 liggen I aanvra* j Voor de illegale bouwsels van Sauna Soesterberg aan de Amersfoortsestraat is alsnog een bouwvergunning aangevraagd. En die zal in de commissie ruimtelijke ordening van 31 oktober en in de raadsvergadering van 16 november worden behandeld. Dat heeft de gemeente te kennen gege ven bij de voorzitter van de sector be stuursrecht van de rechtbank in Utrecht. Die heeft om die reden nog geen uit spraak gedaan en wacht het besluit van de Soester gemeenteraad af. Het college van Soest had in juli beslo ten dat de illegaal gebouwde voorzienin gen vóór 1 november a.s. zouden moe ten zijn afgebroken. Sauna Soesterberg stapte naar de rechter en nu is de zaak dus aangehouden. Evert en Bep Zieleman hebben als ei genaars sinds de oprichting in 1981 er lt bij de alles aan gedaan om het zo mooi moge- kunst-'^ ijk te maken. Aanvankelijk begonnen se als fitness-centrum, maar geleidelijk kennis- werd het verlegd naar een sauna. De :n tech- Delangstelling was direct een succes en >m die reden werd bij de gemeente Joest om uitbreiding gevraagd om de yele gasten op te kunnen vangen. Om Üit conform de regels van de overheid te realiseren, moest een bestaande sauna vorden opgeofferd met het gevolg dat paalde ruimten zoals o.a. het stoom bad, overbevolkt raakten. Om dit het hoofd te kunnen bieden, werd gezocht naar een oplossing zonder dat het be stemmingsplan en milieuverordeningen geweld werd aangedaan. Het sloot vol gens Zieleman volledig aan bij de uit gangspunten van zowel de gemeente Soest als de provincie Utrecht, inhou dende een consoliderend karakter van de groenmassa, geen intensivering van het verkeer, geen aantasting van het kwetsbare landschap. De gemeente Soest was echter van me ning dat de illegaal gerealiseerde bouw werken om formeel planologische rede nen niet correct zijn en eiste afbraak van deze voorzieningen, uiterlijk per 1 no vember a.s. Een sauna is oorspronkelijk een Fins wisselbad, waarbij een periode van op warmen in droge, hete lucht wordt afge wisseld met een periode van afkoeling in de buitenlucht. Een echte sauna liefhebber wil ook lichamelijk en gees telijk hygiënisch leven. Naast hygiëne, privacy en comfort hecht een sauna- liefhebber bijzonder grote waarde aan rust. Deze rust vindt een sauna liefhebber vooral in de buitenlucht, waar hij zich omarmd en beschermd voelt door de natuur. Een verblijf in de buitenlucht, in het bijzonder midden in een bosrijke omgeving, geeft een extra dimensie aan de noodzakelijke en zo belangrijke rust. boven- en zijlichten aangebracht en een geprofileerde Serliaanse deurkalf. Dub bele tuindeuren met glas-in-lood, gevat in een rondboog van schoon metsel werk, tonen de schoonheid van dit pand aan. Doktershuis Veel Soesterbergers kennen de woning nog als het doktershuis van dokter Splinter. Eind 1989 kocht dhr. Klaren beek het nagenoeg uitwoonde pand en begon met de restauratie. 'Als ik vooraf had geweten hoeveel tijd en energie daarin ging zitten had ik het niet ge daan. Maar nu alles nagenoeg in zijn oorspronkelijke staat is verbouwd, geeft het een enorme voldoening en plezier hierin te mogen wonen', aldus dhr. Klarenbeek. Hij noemt o.a. de dikke muren, be staande uit vette klinkers, die hersteld moesten worden, de slechte vloeren en het aanbrengen van de verwarming. De prachtige hal die in zijn oorspronkelijke staat een juweel is vanwege een brede trapopgang, omlijst met fijn besneden houtwerk. De daaraan verbonden over loop met in roeden verdeelde kleine vensters kijken de bezoeker aan zoals in het begin van deze eeuw. 'Ik stond ver steld van de vele in zeer goede staat ver kerende houten balken. Het zal dan ook nooit in kunnen storten'. De fam. Klarenbeek heeft veel speur werk verricht naar de geschiedenis van de woning, maar dat viel tegen. Een an sichtkaart uit 1917 is het oudste dat ze konden vinden. Om die reden stellen zij alle informatie in woord en beeld zeer op prijs. Dan kan het eerste gemeente lijke monumentale pand nog meer van zich laten spreken. Zaterdag 14 oktober wordt de traditio nele tweedehands kinderkleding- en speelgoedbeurs gehouden. Van 10.00 tot 12.00 uur opent het Dorpshuis hier voor zijn deuren. Inbreng van kleding en speelgoed is mogelijk op vrijdag 13 ok tober van 18.00 tot 20.00 uur, eveneens in het Dorpshuis. Van de ingebrachte artikelen wordt verwacht dat zij schoon zijn en in goede staat. De beurs biedt ruimte aan kleding vanaf de maten 86 t/m 176. De ervaring heeft geleerd dat eigentijdse kleding, mits vriendelijk ge prijsd, uitstekend in de markt ligt. Wat betreft het tweedehands speelgoed is vooral het kwalitatief betere speelgoed een zeer geliefd artikel. Aan koper en verkoper wordt over het af te rekenen bedrag, 15% onkostenvergoeding ge vraagd. Ophalen van niet verkochte ar tikelen en afrekenen met de verko pers, vindt zaterdagmiddag plaats van 13.30 tot 14.30 uur. Niet opgehaalde artikelen worden geschonken aan di verse projekten. Voor inlichtingen en/of verkoopnummer kan men kontakt op nemen met de navolgende telefoon nummers in Soesterberg: 352295, 351269, 352961 en 030-6924552. Kom eens langs om de gezellige sfeer van onze dansschool te ervaren. Zeker de moeite waard! Geen massa systeem (Echt)paren Voor inschrijving en/of informatie dagelijks vanaf 19.00 uur. Persoonlijke aandacht voor de cursist. Rademakerstraat 24, Soesterberg, tel. 0346-352213/352590 Zondag 8 oktober ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pastor v.d. Zandt; cantores Zondag 10.30 pastor v.d. Zandt; ge mengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion APOSTOLISCH GENOOTSCHAP Generaal Winkelmanstraat 99-101 Zondag 09.30 M. Kroonenberg Woensdag 20.00 M. Kroonenberg STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 299, tel. 030-2284555. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel.' 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 351555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 035-6019444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 035-6093666. Met ingang van 1 november vervalt de openstelling op donderdagavond van het politiebureau in Soesterberg. Aanleiding hiervoor is het geringe aantal mensen dat gebruik maakte van de avondopenstelling. Het bureau was elke donderdag van 19.00 tot 20.00 uur geopend. Geble ken is dat niet meer dan gemiddeld 1,3 persoon de politie opzocht. In de meeste gevallen betrof het mensen die op afspraak kwamen. De tijd die door de politie werd. besteed aan de avondopenstelling zal na 1 november op straat worden doorgebracht. De openstelling van maandag tot en met vrijdag (12.00-13.00 uur) blijft overigens wel gehandhaafd. Meer berichten over Soesterberg op de sportpagina Mijn vrouw en ik zijn diep getroffen door de vele blijken van belangstelling en medeleven tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis. Wij zijn niet in staat om ie dereen persoonlijk te bedanken. Zoals de zaken er nu bij staan, heb ik een grote kans op een volledig herstel. Jan Pleij Woensdag 4 oktober start kinderboekenweek Donderdag 5 oktober 14.00 koersbal, Drie Eiken Vrijdag 6 oktober 18.00-21.00 Chemokar Buijs Ballotlaan Zaterdag 7 oktober 09.00-12.00 oud papier, Rabobank nm volleybalcomp. Banninghal 20.00 For Ever Young, Rellum Zondag 8 oktober 11.00 WTC-toernooi, Kerklaan Maandag 9 oktober 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest Dinsdag 10 oktober 14.00-16.00 vrij zingen Drie Eiken Opgaven voor de agenda: tel. 351252. 'Klantvriendelijk en gastvrij was de basis* als Depot Algemeen Tech nisch en Intendance Materieel van de Koninklijke Luchtmacht. Na 49 jaren houdt DATIM op te bestaan, enerzijds triest maar aan de andere kant blij omdat bijna alle 135 me dewerkers elders hun werk kunnen voorzetten', aldus luitenant kolonel J.C. Louwerse (50), Commandant DATIM. Bijna aan het eind van de De Beaufortlaan ligt verscholen tussen het groen het Jesserunkamp van de Konink lijke Luchtmacht. Een vriendelijke bur gerwacht opent de slagboom en verwijst naar het bureau van de commandant. Op 28 augustus 1993 nam overste Louwerse de funktie van Commandant DATIM op zich met de toezegging dat hij de laatste commandant zou zijn, met de opdracht 'zorg voor een per 1 juli 1996 adequate afbouw van het onder deel'. Jaar en dag is DATIM het overslag station van de luchtmacht geweest van klantvriendelijke goederen, zoals kle ding, bureaumaterieel enz. Dagelijks re den militaire voertuigen af en aan met de goederen. Vanuit dit onderdeel wer den alle luchtmachteenheden van mate rieel voorzien. Dat alles is na ruim 49 jaar voorbij. Waarom? Overste Louwerse: 'Van huis uit ben ik binnen de luchtmacht personeelsofficier en uit dien hoofde heb ik jaren gewerkt aan opdrachten tot inkrimping en bezui nigingen. Dat ging altijd indirect, je deed dat voor een bepaald onderdeel. In 1993 werd ik commandant van deze eenheid maar met de opdracht tot af bouw. Dat is in principe een trieste zaak, maar een automatisering en strakke be zuiniging zijn daar debet aan. Het moet allemaal economischer. Dan is niet elke afbouw negatief omdat het alternatief positief is. Natuurlijk zijn al de 135 mensen die hier hebben gewerkt en nog gedeeltelijk werken niet blij met deze verandering. Uiteraard bleven ze alle maal hier graag werken omdat wij kun nen bogen op een heel goede onderlinge sfeer. Het bedrijf bestond vooral uit burgers. Burger en militair vormden sa men een goed lopende personeelsver eniging, en ook dat moest worden beëindigd. Met alle betrokkenen heb ik getracht de afbouw en de herindeling van het per soneel zo goed mogelijk te regelen. Zo hebben we hen een sollicitatiecursus la ten volgen en natuurlijk was er veel overleg. Niet alleen de man in de loods of waar ook was daarbij betrokken, ook zijn gezin hoorde erbij en dat is een be langrijke factor'. En nu verder 'Op dit moment werken hier nog 68 mensen, waarvan 25 het geluk hebben om in dit kamp te mogen blijven wer ken. Tien mensen gaan over naar MTGKLu in het Kamp van Zeist. Voor twaalf mensen zijn we nog bezig een geschikte plaats te vinden. Een groot aantal burgers is een vervroegde VUT- regeling aangeboden en enkele militai ren vloeiden af met Functioneel Leeftijds Ontslag (FLO). De feitelijke werkzaamheden-van DATIM worden overgeheveld naar het 630 Intendance Depot van de Koninklijke Landmacht aan het Zeisterspoor. Zowel de Marine, m «dEgar. de Landmacht als de Luchtmacht heb ben in dit nieuwe onderdeel hun be voorradingen van onder andere kleding en uniformen samengetrokken. Op don derdag 12 oktober moet dit voor wat de luchtmacht betreft zijn beslag hebben. Tevens zijn daar tien mensen van DATIM weer opnieuw tewerkgesteld. Vredesopslag 'Het is niet zo dat het Jesserunkamp met ingang van 1 juli 1996 niet méér zal be staan. Het blijft een kamp van de lucht macht, speciaal ingericht voor de opslag van goederen voor vredesoperaties in voormalig Joegoslavië en andere gebie den. In geval van nood is het goed dat zo'n kamp vlakbij een vliegbasis ligt en zo snel mogelijk de gevraagde goederen kan aanleveren. Naast mijn huidige funktie ben ik ook voorzitter van de projectgroep Implementatie Opleidingen van de Ko ninklijke Luchtmacht. Het is de bedoe ling dat alle opleidingen van de lucht macht in Woensdrecht worden gecentra liseerd. Mijn taak is om dat geheel te doen realiseren, met andere woorden: ik hen hier bezig met de afbouw van DATIM en 'tevens met de opbouw van dat Luchtmacht Opleidings Centrum. Prioriteit geniet nu even de afbouw er, Lt.kol. J.C. Louwerse. gaat veel tijd in het begeleiden en op vangen van het personeel zitten. Ik neem mijn petje af, zo reëel en positief de mensen dit alles hebben opgevat. Ik heb dat met veel respect gevolgd. Zater dag 30 september zal op initiatief van sergeant-majoor Ruitenbeek, die nu ge legerd is op de vliegbasis Soesterberg, de laatste reünie worden gehouden. Wij verwachten dan ruim 400 mensen, waaronder oud-commandant kolonel b.d. Kramer (84). Zelfs oud- dienst plichtigen die hier vroeger gediend heb ben zullen daarbij zijn. Toch een teken hoe de samenwerking vroeger en nu is geweest. Nog even een inspanning om ook de nog overige leden van DATIM een nieuwe werkkring aan te bieden, waarop het doek van ook dit mooie luchtmacht onderdeel met ingang van 1 juli 1996 voorgoed dicht gaat. Zaterdag j.1. kwamen ondanks het slechte weer nog velen op de laatste reü nie van DATIM. Het werd een gezellig feest waarin heel wat herinneringen werden opgehaald. Na een heerlijke rijstmaaltijd kon men nog genieten van zang en muziek. Tegen het eind werden heel wat handen geschud met de opmer king: 'misschien wel voor het laatst'. Bij besteding van f 15,00 *250 gram eigengemaakte gekookte worst Buys Ballo'tlaan 7 - Soesterberg - Tel. 0346-351077 'Daar word ik wel even stil van. Dus dat alles is nu zestig jaar geleden begonnen? Niet te geloven'. Dhr. Smorenburg, voor deze gelegenheid even 'in het pak', staat tussen schoon- en kleinzoon. 'Weet je dat het mij nog steeds goed past', lacht de krasse heer Smorenburg en hij strijkt nog eens over zijn jacquet Op 1 oktober 1935 maakte dhr. J.A. Smorenburg als jongeman de start van de nu zo bekende Uitvaartverzorging Smorenburg. In 1938 werd hij als zoda nig geregistreerd bij de Kamer van Koophandel in Amersfoort, 'omdat het toen werd gevraagd'. Jarenlang was hij in Soesterberg en wijde omgeving de vertrouwde persoon in het moeilijke moment. Als geen ander wist hij dat stuk zorg voor de ander te verlenen. Op zijn rustige en beheerste wijze werden de uitvaarten uitgevoerd zoals de nabe staanden dat graag wilden. Hij voelde dat aan en vertaalde dat in handelingen die het bedrijf een grote bekendheid gaven. Smorenburg stond voor rust, vertrouwdheid, zekerheid en perfectie. Om die reden kwamen stagiaires uit de omgeving bij hem 'het vak' leren. Zo heeft hij bij het ontstaan van Uitvaart- maatschappij Dela al hun stagiaires de juiste weg gewezen, de maatschappij die hem als dank met ingang van 1 januari j.l. als oud vuil heeft afgedankt. In 1983 werd het bedrijf overgenomen door zijn schoonzoon, dhr. Otten, en ook zijn Ideinzoon Jos Otten maakt sinds enkele jaren deel uit van het mooie familiebe drijf. De vakbekwaamheid van opa heb ben schoon- en kleinzoon overgeno men. Zo nu en dan bekijkt opa hun werk en dan knikt hij tevreden: 'Ja, zo heb ik hen dat geleerd - alle eer geven aan de overledene en diens nabestaan den'. De onbegrijpelijke houding van Dela, die dank zij het bedrijf Smorenburg veel leden kreeg, werd als een klap ervaren. Vooral dhr. Smorenburg heeft hier veel onder geleden. 'Als men nu de Dela belt en vraagt om een begrafenis door Uitvaartbedrijf Smorenburg, wordt me degedeeld dat wij dit niet meer doen. En als men dan toch aanhoudt wordt gesteld dat men veel moet bijbetalen'. Vooral dhr. Otten en zijn zoon werden met deze opmerkingen geconfronteerd. De meesten weten echter wel hoe de vork in de steel zit en begrijpen dat er geen eervolle uitvaarten kunnen plaats vinden tegen dumpprijzen. Dat gaat ten koste van heel veel kwaliteit en reeds noemde een landelijk dagblad gevallen, bv. dat de bodem van een kist eruit viel. Ondanks deze tegenwerking heeft men de erkende Uitvaartverzorging Smoren- Drie geslachten Smorenburg. burg er niet onder kunnen krijgen. In toenemende mate worden zij juist van wege hun vakbekwaamheid en perfec tie in de wijde omgeving gevraagd. Geen bijzondere aandacht zal aan dit 60-jarig bestaan worden geschonken. Voor zoon Jos Otten schijnt de zon voor de nabije toekomst, omdat hij dit vak van opa en vader heeft geleerd en weet dat men juist in die bijzondere omstan digheden meer vertrouwen heeft in een zaak met een goede naam en die heeft Uitvaartverzorging Smorenburg.

Soester Courant | 1995 | | pagina 17