tl Niemand heeft de raad misleid over Driftje, en als 't wel zo is wil niemand dat weten Pauwen nemen de benen bij raadhuis Kaapse eenden gaan emigreren naar park in Dedemsvaart ENFB zet verlichting in schijnwerpers JÉyan Breukelen Vast-goed 1 ACTUEEL I UITNODIGING KERSTPAKKETTEN WOENSDAG 4 OKTOBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 5 Wel excuses voor 'grievende' brief van College Botsende bestuurder weigert ademtest Wie vergelijkt leest de Soester Courant Binnenkort verhuizen dieren naar ander hok Populatie wordt aanzienlijk verkleind Landelijke campagne op 7 en 14 oktober D66-bijeenkomst over werkloosheid JP CM25 I Soest heeft de laatste jaren weinig kwesties gehad die zo veel stof hebben doen opwaaien als het omstreden bouwplan aan het Driftje in Soest-Zuid. Over de kwestie zelf is het laatste woord nog niet gesproken, maar de poli tieke kou - waarbij het College en (sommige) raadsfracties elkaar verwij ten maakten over de gang van zaken - is inmiddels grotendeels uit de lucht. Wie er schuld heeft aan de "misleiding" van de gemeenteraad (over de af wijkende maten van het bouwplan) blijft een onbeantwoorde vraag, maar het crisissfeertje - inclusief het dreigen met een motie van wantrouwen - is teruggebracht tot de proporties van een storm in een glas water en Soest gaat over tot de politieke orde van de dag. dat hij met de gang van zaken "niet zo gelukkig" was geweest. Hij had er vooral problemen mee dat het nota bene raads leden waren geweest die met meetlat en rekenmachientje de afwijkingen van het bouwplan moesten nagaan, wat hij prin cipieel onjuist vond. "Als we hebben zit ten slapen, dan is dat onze schuld, maar dat ontslaat het College niet van de plicht om ons goed voor te lichten. Dat heb ik op dit punt gemist." Krol sloot zich daarmee inhoudelijk vol strekt aan bij de kritiek op het College - dat is nogal wat uit de mond van een coalitiepartner - maar haalde de poli tieke angel direct uit zijn betoog door vergoelijkend op te merken dat hij hoopte dat het niet meer zou gebeuren. Na dit zware geschut met losse flodders van de CDA-voorman liet Harry Witte (Gemeentebelangen) weten dat de toon van de College-brieven hem "worst" was, maar dat hij na vijf jaar in de ge meenteraad wel tot de overtuiging was gekomen dat het éltijd goed is om als raadslid een rekenmachientje op zak te hebben. "Je zou een blind vertrouwen in het College moeten kunnen hebben, maar dat heb ik niet." Geheugen Witte bleef dan ook geneigd om in ter men van "misleiding" te denken, maar begon langzamerhand aan zijn eigen geheugen te twijfelen. Was er misschien - in het seniorenconcent - toch ooit me dedeling gedaan van de afwijkingen in het bouwplan? Voor zo ver hij wist hooguit dat het uiteindelijk wel kleiner mocht worden dan in het herenakkoord was afgesproken, maar in elk geval niet groter. Hij pleitte en passant voor af schaffing van het seniorenconvent, om dat daarvan nooit notulen worden ge maakt. "Het is onverteerbaar dat je bij zulke politiek-gevoelige zaken alleen op je geheugen moet afgaan." Jan Visser (GroenLinks-PS) wilde van burgemeester De Widt precies horen op grond van welke overwegingen het Col lege nu besloten had om het voorstel van de agenda af te voeren, en Kees Boerkoel (PvdA) volstond met een korte reconstructie van de gang van za ken en de verzuchting dat hij ook niet meer wist hoe het zat, toen hij de Collegebrief onder ogen had gekregen. Wat de toon van de brief betreft: vol gens Boerkoel was hij ook wel eens ge griefd geweest, maar hij vond het voor het College toch een zaak van oppassen. Burgemeester De Widt betoogde in zijn antwoord nadrukkelijk dat er geen sprake van was dat het College de raad opzettelijk had willen misleiden of infor matie onthouden. Hij wees verder op de lange "looptijd" van de kwestie, de com plexiteit en de druk (van politici en bur gers) waaronder op het gemeentehuis met het plan was omgegaan. Dat de een daardoor misschien beter op de hoogte was dan de ander was niet bewust ge beurd en hij wilde niemand de zwarte piet toeschuiven. Verder hadden B. en De opwinding was met name veroor zaakt door een brief van Het College, die op 13 juli (voor de beslissende raadsvergadering van 20 juli, waar het Collegevoorstel te elfder ure van de agenda werd geschrapt) met zo veel woorden liet weten dat de raad - en met name de commisie R.O. - een beetje had zitten slapen toen de afwijkende maatvoeringen voor het bouwplan ter sprake waren geweest. Volgens B. en W. waren de afwijkingen alleszins aan vaardbaar en "al geruime tijd bekend". Dat laatste verwijt schoot een aantal fracties in het verkeerde keelgat en vooral Loet Jansen (D66) - inmiddels teruggetreden als raadslid - voelde zich door deze stellige uitspraak van het College (waarvan nagenoeg iedereen WD-wethouder Neks Blommers als de "auctor intellectualis" beschouwt, maar niemand zegt dat hardop) ernstig ge griefd. De commissie wist immers van niets en was van de afwijkingen niet op de hoogte gebracht. Hij speculeerde onlangs ook openlijk over een motie van wantrouwen, omdat het wel eens zo zou kunnen zijn dat het College de raad had misleid, of op z'n minst informatie ont houden - wat niets minder dan een po litieke doodzonde is. 'Verbale bluf D66-fractievoorzitter Mieke Swinkels kwam maandagavond in de commissie ABZ op de kwestie terug. Ze had zich enorm gestoord aan de brief, en vooral aan de bitse en betuttelende toonzetting, en stelde dat de integriteit van het ge meentebestuur op deze wijze te grabbel was gegooid. Ze wist absoluut zeker dat de raad nooit eerder was geïnformeerd over afwijkingen met het zgn. heren akkoord en verweet B. en W. dan ook "verbale bluf', waarmee terecht kritiek werd overstemd. Swinkels had trouwens ook nog wat oud zeer, want ook bij de kerntakendiscussie had het College de kritici destijds met veel te veel bombarie de mantel uitgeveegd. "Dat is escaleren en provoceren, geen bruggen bouwen," aldus Swinkels. Wiebe Meilof (GPV) was het volstrekt met haar eens. Ook hij verweet het Col lege dat het, met voorbijgaan aan de "gevoeligheid" van de kwestie, de raad niet op de hoogte had gebracht en zo'n hoge toon had aangeslagen. "Er was geen fractie die dit kon zien aankomen." Het College kreeg alleen steun van Bert Krijger (WD), die Swinkels het pot- verwijt-de-ketel-argument voorhield. "Dat we elkaar politiek in de haren zit ten hoort er gewoon bij," aldus Krijger, die onder luid protest nog even in her innering riep dat Swinkels in héér wethouderstijd ook van wanten had ge weten als het om het omgaan met kri tiek ging. Rekenmachientje Opmerkelijk was de bijdrage van Bart Krol (CDA), die de toon niet zo belang rijk vond, maar wel fijntjes vaststelde W. écht nooit de bedoeling gehad ook maar iemand te grieven, maar hij be loofde voortaan wat zorgvuldiger naar de College-correspondentie te kijken voordat hij zijn handtekening eronder zou zetten. "Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is, en of we voortaan een toon tje lager zullen zingen hangt helemaal van het onderwerp af." Boerenverstand De Widt ontweek een rechtstreeks ant woord op de vraag van Visser, die hem op de man af vroeg of het College alleen maar onder druk van de coalitiefracties had besloten het voorstel af te voeren of ook volgens eigen inzicht tot de conclu sie was gekomen dat het bouwplan niet door de beugel kon. De Widt beperkte zich tot de opmerking dat hij niet in de zielen van de wethouders kon kijken en dat het College simpelweg had gecon stateerd dat het politieke draagvlak on der het voorstel was weggevallen. "Als je eigen politieke vrienden dat naar vo ren brengen moet je gewoon je boeren verstand gebruiken." In de tweede ronde maakte Krol duide lijk dat het boetekleedje van de burge meester hem wel aanstond. "Ik be schouw dat als een excuus, en dat is voor ons voldoende." De commissie steggelde verder nog enige tijd over het nut van seniorenconventen versus beslo ten ABZ-vergaderingen, maar besloot deze vorm van "ad-hoc overleg" te handhaven, omdat het daarin toch nooit over "inhoudelijke" zaken ging, maar alleen over personen of procedures. Overigens protesteerden zowel Boerkoel als Meilof tegen de onbedoeld door Witte gewekte suggestie dat er over het Driftje wél "zaken" in het senioren convent waren gedaan. Gemeentesecre taris De Kam friste de geheugens op: er was ooit wel gesproken over de grond ruil, maar het College had nooit op ba sis daarvan zijn stellige uitspraken ge daan. Onduidelijk De commissie liet het daar verder bij, waarmee het - ietwat opgeklopte - crisissfeertje definitief was bedwongen. Wie er nu precies schuld heeft aan de gebrekkige informatie van de raad - de firma Uyland, de ambtenaren, het Col lege of de raad zelf? - is daarmee ove rigens nog volstrekt onduidelijk geble ven, maar niemand wil dat waarschijn lijk nog precies weten. En hoe het nu verder gaat met het omstreden bouw plan aan het Driftje komt in de ko mende tijd in andere verbanden onge twijfeld nog breed aan de orde. :s Kom mi naar ons toe en verbaas u over ons grote assortiment Sta. etui truwioiay &if de *7'wMtelayet. Steenhoffstraat 58 Soest 02155-22871 De politie heeft vorige week een 24-ja- rige automobilist in Soest aangehouden, nadat hij 's nachts om kwart over een op de Nieuweweg frontaal tegen een gepar keerde auto was gebotst. De stilstaande wagen werd daardoor zo'n 15 meter ver plaatst en beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat ze total loss waren. De bestuurder raakte door de klap beklemd tussen de stuurkolom en het dashboard, waaruit de brandweer hem met zwaar materieel moest bevrijden. De man werd met een hoofdwond afgevoerd naar Molendael, maar kon na behande ling mee met de politie, omdat hij'de ademtest weigerde. Hij kreeg een pro ces-verbaal. de tassing Eten 217,29; :voor- r stellen. 'Naar nu bekend is geworden zijn onlangs drie van de zes pauwen weggelopen van het gemeentehuis. Twee ervan zijn inmiddels gevangen en teruggezet in hun hok. De andere 'logeert' nog bij één van de buren van de gemeente en zal, zodra hij is gevangen worden teruggebracht. Net als duiven moeten pauwen gedu rende een bepaalde periode in een hok worden gezet, voordat het risico dat ze ervandoor gaan tot een minimum is be perkt. Kennelijk kregen de dieren te vroeg de vrijheid in de schoot geworpen. Vijf van de zes pauwen zitten inmiddels weer in hun hok. Overigens krijgen de sierlijke en kleur rijke dieren binnenkort een ander ver blijf. Het nieuwe onderkomen wordt aan de achterzijde van het gemeentehuis geplaatst, tegen een schuur van Van Aanko Huizen bv, maar op gemeente grond. Dat kan echter niet zomaar, omdat de plek buiten het bebouwingsvlak ligt. Gelukkig heeft het gemeentebestuur, dat de pauwen ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van het gemeentehuis cadeau heeft gekregen van de ambtena ren, vrijstelling verleend. Er wordt dus toch een bouw-, dan wel pauw vergunning afgegeven. Het is de bedoeling dat de pauwen straks nog maanden in het nieuwe ver blijf zullen doorbrengen. Pas na die pe riode genieten ze weer het vertrouwen van de ambtenaren en wordt de kans klein geacht dat ze andermaal de benen nemen. Na die tijd zal overigens het nieuwe verblijf worden afgebroken. De pauwen van de gemeente verhuizen straks naar een nieuw verblijf aan de achterzijde van het gemeentehuis. Medewerkers van de afdeling Groen en Milieu zullen volgende week een flink aantal Kaapse een den in de wijken Overhees, Smits veen en Klaarwater wegvangen. De dieren zullen worden overgebracht naar een particulier park in Dedemsvaart. Burgemeester en wethouders prijzen zich gelukkig een gegadigde gevonden te hebben voor althans een deel van de eendenpopulatie. Zoals bekend zorgen de dieren al geruime tijd voor een aanhoudende klachten- stroom van bewoners en weg gebruikers. Het besluit om een afdoende oplossing voor het probleem van de Kaapse een den te zoeken nam het college reeds begin dit jaar. Gezien de voortplantings- drift van de dieren (vier nesten met 10 tot 12 kuikens per broedseizoen is geen uitzondering) en het ontbreken van na tuurlijke vijanden, valt aan een ingreep niet te ontkomen. Het college geeft daarbij uiteraard de voorkeur aan dier vriendelijke acties. De thans gevonden optie is daar een voorbeeld van. Het te rugbrengen van de populatie tot circa 2/ 3 van het huidige' bestand is in elk ge val een stap in de goede richting Faunavervalsing In tegenstelling tot bij voorbeeld de wilde eend, hoort de Kaapse eend hier van nature niet thuis, Wie de 'uitheemse' waggelaar in Soest heeft gebracht is niet te achterhalen. Hoe het ook zij, vastge steld moet worden dat de 'onbekende weldoener' aan faunavervalsing heeft gedaan. In afwijking van bijvoorbeeld wilde eenden, zijn Kaapse eenden min der gebonden aan water en trekken ze dieper de woonwijken in. Daar bevuilen ze de tuinen en trottoirs met hun ontlas ting. Ook brengen ze vaak schade toe aan de jonge planten en bollen in de tuinen. De dieren reageren niet zelden agressief op voederende ouders en/of kinderen. De overlast voor het verkeer van de eenden, die onverstoorbaar de weg ple gen over te steken, heeft zich herhaalde lijk gemanifesteerd in aanrijdingen. In een aantal gevallen werd de gemeente hiervoor aansprakelijk gesteld. Het op ruimen van doodgereden Kaapse een den is voor Groen en Milieu en/of de politie haast een routineklus geworden. De problematiek rond de Kaapse een den vestigt de aandacht op het feit dat ook de zorg voor de vogels en dieren in de openbare ruimte tot het takenpakket van de afdeling Groen en Milieu be hoort. Bij dit faunabeheer in de open bare ruimte is regulering van de popu laties onvermijdelijk. Professional op dit gebied is de heer J. Tupker, beheerder bos, natuur en landschap bij de afdeling Groen Milieu. Het spreekt vanzelf dat het bejagen of afschieten van de Kaapse eenden niet aan de orde is. De loopeenden vallen trouwens buiten de Jachtwet. Een effectief middel om de populatie in toom te houden is dit broedseizoen wel regelmatig toegepast, te weten het schudden van de eieren. Na deze behan deling worden de eieren teruggelegd in het nest. Aldus wordt de ontwikkeling van het ei verstoord, nog voordat zich een embryo met een ontwikkeld zenuw stelsel heeft kunnen vormen. Lijden van dieren wordt zo voorkomen. De Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft het gemeentebestuur laten weten vrede te hebben met toepassing van deze methode, als één van de middelen om de populatie van de Kaapse eenden te beheersen. Op zaterdag 7 en 14 oktober wordt in de gemeente Soest uitgebreid aandacht besteed aan fietsverlich ting. Onder het motto 'Fiets als een vorst, fiets verlicht' is een landelijke actie opgezet door de Eerste Neder landse Fietsers Bond (ENFB). Als eerste in de provincie Utrecht parti cipeert de afdeling Soest van de ENFB. In winkelcentrum Hartje-Zuid wordt op 7 oktober op de Zuidpromenade het startsein gegeven. Tlissen 11.00 en 15.00 uur voeren speciale teams gratis eenvou dige reparaties aan de fietsverlichting uit of verwijzen ze de mensen door naar een van de erkende fietsenmakers die aan de actie meedoen. Hetzelfde ge beurt die dag aan de Rademakerstraat in Soesterberg. De actie wordt op zater dag 14 oktober herhaald in de winkel centra Overhees en Van Weedestraat. In het kader van de campagne zal de politie nu al verscherpte fietslicht-con- troles uitvoeren. Vooral op scholen voor het voortgezet onderwijs worden fietsen aan een onderzoek onderworpen. Een aantal politiemensen helpt bovendien als vrijwilliger mee in het reparatieteam. Daarin zitten tevens de oud-wethouders Frans Kingma en Jan Menne' en leden van het huidige college. Aan raadsleden is eveneens gevraagd of ze willen mee werken. Overigens heeft het gemeente bestuur ook blijk van zijn steun aan de campagne gegeven door geld beschik baar te stellen. Naast burgemeester Hans de Widt verleent de Soester gede puteerde mevrouw E. Korthuis van de provincie Utrecht haar medewerking. Breed draagvlak Dat de actie een breed draagvlak heeft, blijkt verder uit de samenwerking die de ENFB is aangegaan met onder meer Veilig Verkeer Nederland, het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat, de Con sumentenbond en de ANWB. Een aan tal Soester fietsenmakers richt in hun etalages nog eens extra de nadruk op de fietslicht-actie. Leden van Fiets- historisch Soest rijden op 7 en 14 okto ber in de genoemde winkelcentra op hun oude fietsen rond. Doel van de actie is uiteraard om de verkeersveiligheid te bevorderen. Nog steeds fietsen veel mensen rond zonder goede verlichting. En dat is, juist nu de zon zich pas later op de morgen laat zien en eerder uit beeld verdwijnt een kwa lijke en gevaarlijke zaak. Uit een enquête is gebleken dat veel cV fietsers zich niet onveiliger voelen als ze zonder licht rijden. Vooral veel vrouwen schijnen zich meer op hun gemak te voelen als ze ongezien over straat fiet sen. Omdat de kans dat ze op heterdaad worden betrapt klein is, neemt een aan zienlijk aantal mensen niet de moeite de fietsverlichting te repareren of dat te la ten doen. In de praktijk blijkt dat een dergelijke reparatie slechts korte tijd voldoening geeft, omdat de verlichting het snel laat afweten. Als dat laatste in derdaad het geval is, ligt daar een taak voor de fietsbranche. De ENFB doet er, met steun van velen, inmiddels alles aan om de mentaliteit van de fietsers te veranderen. "Het gaat nu niet om wat burgers voor hun veilig heid vragen, maar of zij zich als fietsers veilig willen gedragen," aldus de fietsers bond. Wie op de een of andere wijze een bij drage wil leveren aan de campagne kan contact opnemen met Marijke Kingma, Kerkpad NZ 1, tel. 6010745. Reparatieteams De reparatieteams zijn op zaterdag 7 oktober van 11.00 tot 15.00 uur aanwe zig op de Zuidpromenade in Soest-Zuid en op de Rademakerstraat in Soester berg. Op 14 oktober staan ze in winkel centrum Overhees en op de Van Weedestraat. Op uitnodiging van D66 afd. Soest/ Soesterberg zal de heer J. Booi, contact ambtenaar arbeidsvoorziening van de gemeente Soest op dinsdag 10 oktober a.s. een uiteenzetting geven over de werkloosheidsbestrijding in Soest. Aan de orde komen de problemen, de me thoden, de teleurstellingen, de successen en vooral de noodzaak. Loet Jansen, die door toenemende doofheid afscheid heeft moeten nemen van de gemeenteraad, onderstreept al jaren het grote maatschappelijke belang van werkloosheidsbestrijding. Hij heeft waardering voor de inzet waarmee de ambtenaren van de afdeling Sociale Dienstverlening opereren. D66 wil met deze bijeenkomst eer bewijzen aan Loet en hem danken voor de grote energie en het hoge niveau waarmee hij zijn raad- lidmaatschap vervuld heeft. Een ieder die dit onderwerp ter harte gaat is welkom op 10 oktober om 20.00 uur in 'De Deel' (het wijkgebouw ach ter de Oude Kerk.. Soest KONINGINNELAAN vrijstaand woonhuis met grote garage (11x4 m.), aparte wasruimte, blokhut, hondekennel en moot aangelegde tuin op 658 m2 grond hal, kelder, meterkast, ruime living (ca. 50 m2} met open haard, moderne open keuken met Miele inbouwapparatuur (ca. 16 m2 meto.a. afwasmachine, keramische kookplaat, oven, afzuigkap, koelkast, magnetron), studeerkamer en toilet 3 ruime slaapkamers, overloop en badkamer met ligbad, aparte douche en 2e toilet deze woning verkeert in zeer goede staat van onderhoud. De garage is geheel uitgevoerd in spouwmuren en heeft een grote zolder. De gehele begane grond van de woningen gedeeltelijk de le verdieping is v.v. laminaatvloeren adres woning indeling verdieping algemeen VRIJSTAAND WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats adres woning indeling zolder algemeen Soest JULIANALAAN vrijstaande vi(lo met gfote garage (12 schitterend aangelegde tuin (731 m2) hal, toilet, betegelde kelder, moderne keuken met inbouwapp. (6.ö. hetelucht oven, koelkast, gasfornuis én afzuigkap) en ruime woonkamer verdieping 3 slaapkamers waarvan 2 met balkon, badkamer met ligbad en 2e toilet bergzolder met vlizotrap deze villa verkeert in uitstekende staat van onderhoud. Garage uitgevoerd met spouwmuren VRIJSTAANDE VILLA MET GROTE GARAGE Gevraagde koopsom NIEUWBOUW (nog 1 woning vrij) 6 riant gelegen, dubbele, moderne villa's met garage Soest Anna Paulownalaan Oranjelaan (nog 1 woning vrij) woonkamer met erker en open keuken 60 m2}, bijkeuken met aansluiting voor wasmachine etc., hal, toilet, meterkast en aangebouwde garage (8 x 3 m) verdieping 3 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad en aparte douche, apart 2e toilet met vaste trop en mogelijkheden voor 4e slaapkamer inspraak in de afwerking is mogelijk stelposten voor keuken en sanitair zijn opgenomén alle wanden en plafonds zijn geheel afgewerkt deze woningen worden gebouwd met gebruik van hoogwaardige bouwmaterialen kavels vanaf 276 m2 t/m 498 rh2 Oranjelaan 46: grondopp. 347 m2 plaats Adres indeling zolder algemeen Gevraagde koopsom f 559.000,-v.o.n. NIEUWBOUW 2 exclusieve geschakelde villa's met garage op één van de mooiste lokaties in Soest-Zuid, Vosseveldlaan op ca, 650 m2 grond. plaats Soest-Zuid adres Vosseveldlaan indeling hal, toilet, moderne keuken met inbouwapparatuüf (ca. 22 m2) riante woonkamer (63 m2) verdieping 4 slaapkamers, ruime badkamer met aparte douche én ligbad, apart toilet zolder met vaste trap en mogelijkheid voor 5e slaapkarftér algemeen inspraak in afwerking is mogelijk trappen worden uitgevoerd in hardhout luxe opdekdeuren met hardhouten kozijnen (binnen en buiten} natuurstenen vensterbanken ruime stelposten keuken, tegelwerk en sanitair gehele beg. gr. wordt uitgevoerd met sierpleisl# (bijv. spachtelputz) complete alarminstallatie met doormelding luxe gevelsteen (zalmkleurig) keramische dakpannen VRIJSTAANDE VILLA MET GROTE GARAGE Gevraagde koopsom I 859.000,- v.o.n. NIEUWBOUW plaats Soest adres ANNA PAULOV woning helft van Gevraagde koopsom k rne villa met garage f 585.000,- v.o.n. plaats adres indeling Leusden-Zuid KWINTLAAN 5 woonkamer, open keul kelderkast ouwapp., hal, toilet, Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035 - 601 79 62 Fax 035 - 602 60 61 Hypotheken Owoereml-goetl Assurantiën

Soester Courant | 1995 | | pagina 5