O*-*' n I 1JIP' is stapje op weg naar meer voorzieningen voor Soester jeugd Kledingbeurs Open Hof: 26 oktober Ê:w.wnh\ Mevrouw Mirck (77) 'veteraan' op zilveren kledingbeurs Open Hof Voor onze kleine klantjes gaan we door de knieën brilcentrum nota ACTUEEL! 0 SOSJ-zaalvoetbaltoernooi op 22 oktober in de Bunt Amerikaanse schoolbus zaterdag aan Van Weedestraat WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 SOESTER COURANT Jongeren Informatie Punt officieel van start PAGINA 5 SOSJ mag van College best collecteren Nieuwe activiteit van jonge vereniging Opbrengst dit jaar bestemd voor Peris-project flee u 06 - 0.22.22.11 Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Boekenmarkt Amnesty groot succes Vrijwilligster sorteert en verkoopt al 25 jaar Kinderbrillen, cht- )ie en it. I nmng ïn- 5r het be- 1 Soest, et milieu. 11 okto- cking ten tegen de Laad van .OPIGE richt aan oekis ge- jordat op Zaterdagmiddag is in de Schoof - het hoofdkwartier van de Stichting Welzijnswerk Soest aan de Molen straat - het nieuwe JIP geopend. JIP staat voor Jongeren Informatie Punt, een soort winkeltje waar jon gelui van pakweg 13 tot 23 jaar te recht kunnen voor informatie op al lerlei terreinen. De opening werd verricht door twee jongeren - Ronald van Ophoven en Leroy de Groot - die op uitnodiging van Fabienne Venecourt een doek losmaak ten waaruit vervolgens een aantal bal lonnen ontsnapte. Samen met Barbara Bunte en Serpil Busak vormt Fabienne het "drievrouwschap" dat niet alleen het initiatief voor het JIP nam, maar voor alsnog ook voor de "bemanning" zorgt. Het JIP is vanaf heden elke dinsdag avond (19.30-21.00 uur) en donderdag middag (15.30-17.30 uur) open. Welzijnswethouder Pieter ten Hove hield een korte toespraak, waarin hij vaststelde dat de jeugd-van-tegenwoor- dig het in menig opzicht heus niet mak kelijker heeft dan in de tijd dat hijzelf jong was. "Ik denk zelfs dat ze het wel eens heel wat moelijker hebben," aldus Ten Hove, "want er zijn meer verande ringen, verleidingen en onzekerheden dan vroeger, bijvoorbeeld over je oplei ding of je baan. In de jaren vijftig was er meer perspectief." Hij herinnerde er verder aan dat het gemeentebestuur doende is met het op zetten van een jeugdbeleid, waarover in de komende weken meer duidelijkheid zal ontstaan. Bij het inventariseren van wat Soest op dat terrein nodig heeft - "gaten" die gevuld moeten worden - wordt vooral gekeken naar concrete voorzieningen en activiteiten op het ge bied van opvang, sport etc., aldus de wethouder. Eén-loket-functie Hij stelde vast dat er naast een beleid dat op "doelgroepen" gericht is, ook behoefte bestaat aan individuele onder steuning van jongeren, en daarin zou het JIP naar zijn overtuiging uitstekend kun nen voorzien. "Daarom is het goed dat het JIP er is, waar ze met hun persoon- lijke vragen terecht kunnen of eventueel doorverwezen kunnen worden." In dat verband sprak Ten Hove van een "één loket-functie" voor jongeren en hij hoopte dat het JIP, met zijn "lage drem pel" aan de verwachtingen zou voldoen. SWS-voorzitter Hans van den Berg, die in januari afscheid neemt, nam de gele genheid te baat om duidelijk te maken dat het JIP wat de SWS betreft nog maar een stapje is in een ontwikkeling die verder moet gaan. "Het is deel van een groter plan, waarin we met z'n allen - samen met de nieuwe jongeren- stichting SOSJ - willen proberen een echt opvangpunt voor jongeren in Soest te creëren, waar ze samen kunnen zijn, een spelletje doen, een biertje drinken en een praatje kunnen maken, kortom: zichzelf kunnen zijn," aldus Van den Berg. Mensen en stoplichten Het leek hem geen slecht idee als de Soester politiek - als bewijs van goede wil - dat van haar kant ook eens zou willen onderstrepen. Als voorbeeld noemde te hij het feit dat het Welzijn in deze raadsperiode is ondergebracht bij de raadscommissie Ruimtelijke Orde ning. "Dat betekent dat het altijd éérst gaat over de inrichting van het dorp met wegen en stoplichten. Het Welzijn komt dan achteraan, terwijl het toch juist in de Onder het toeziend oog van Serpil Busak, Fabienne Venecourt, Barbara Bunte en wethouder Ten Hove 'onthul den' Ronald van Ophoven en Leroy de Groot het JIP. eerste plaats om de ménsen gaat en hoe die zich voelen." "Laten we de jeugd nou 'ns centraal stel len," besloot Van den Berg, "en niet al onze energie en emoties in stoplichten en wegen stoppen, maar in het omgaan met jonge mensen. Als we naast inzet en geld ook meer aandacht hebben voor de jongeren zal het met Soest vast en zeker een stuk beter gaan..." De onlangs opgerichte Stichting Ont spanning Soester Jongeren (SOSJ) mag van het College van B. en W. binnenkort de deuren langs om geld op te halen. Daarmee wil ze de rea lisering van haar wensen - o.a. een eigen 'home" voor jongeren - dichter bij brengen. Het College heeft daartoe besloten ondanks een negatief ambtelijk ad vies, waarin betoogd werd dat de stichting nog maar zo kort bestaat dat het niet mogelijk is een afgewo gen oordeel te geven over de mate waarin de stichting voldoet aan de gebruikelijke voorwaarden. De SOSJ is niet "bovenlokaal", zodat er ook van het Centraal Bureau Fondsen werving geen advies te krijgen is. Omdat uit de papieren van de SOSJ niet voldoende duidelijk is geworden of zij in aanmerking komt voor een "steunwaardigheidsverklaring" en pas de toekomst zal leren of de stichting de gemeentelijke steun verdient, voelden de ambtenaren er weinig voor de toestemming te verlenen. B. en W. hebben het advies echter ge negeerd. De SOSJ krijgt de vergun ning, zij het onder de "gebruikelijke waarborgen en voorwaarden". Wat dat inhoudt is inmiddels duide lijk uit een ander besluit van het Col lege, namelijk dat voor (landelijke) collectes die voorkomen in het Collecteplan van het Centraal Bu reau Fondsenwerving voortaan geen vergunning meer verplicht is. Dat bespaart in elk geval een hoop admi nistratieve rompslomp, aldus het ambtelijk advies. De voorschriften die wel van toepas sing blijven zijn: - de collecte moet gemeld worden; - de collecte moet plaatsvinden in de periode die in het Collecteplan gere serveerd is; - er moet financiële verantwoording afgelegd worden; - de collectanten moeten een legitimatiekaart met een stempel van de politie bij zich hebben; - de collecte moet gehouden worden met gesloten bussen. De SOSJ - voluit: Stichting Ont spanning Soester Jongeren - organi seert op zondag 22 oktober een zaalvoetbaltoernooi in sportzaal de Bunt (Ossendamweg hoek Duin weg). Er is nog plaats voor teams die mee willen doen. De SOSJ is een jonge stichting, in twee; opzichten: de club wil iets doen voor jongeren in Soest (en ijvert met grote inzet voor de realisering van een eigen onderkomen, wat nog niet zo hard wil lukken), maar is pas in het afgelopen voorjaar officieel opgericht. Veel succes had de SOSJ met het voetbaltoernooi dat in juli op de sport velden aan de Smitsweg werd gehouden. Dat werd heel druk bezocht en de reac ties waren zo positief dat het SOSJ-be- stuur heel wat verzoekjes heeft gekregen of er niet vaker een toernooi kon ko men. Dat gebeurt dus nu en op veler verzoek is het een zaal-voetbaltoernooi gewor den, dat op zondag 22 oktober in de Bunt om 14.00 uur begint en vermoe delijk tot een uur of half acht zal gaan duren. Daarna is er in de kantine volop gelegenheid tot verbroedering tussen de teams die elkaar tevoren waarschijnlijk fel hebben bestreden, want om 20.00 uur volgt daar de prijsuitreiking. De toe gang is gratis voor de leden van de SOSJ, maar ook bezoekers zijn ook wel kom; ze betalen een entree van f 2,50. Wie informatie wil kan terecht bij SOSJ- secretaris Leo Kooij, tel. 6014646 (na 18.00 uur). Voor de diakonieën van de her vormde en gereformeerde kerken in Soest is het een mijlpaal dat zij dit jaar voor de 25e keer een kleding beurs organiseren. Op donderdag 26 oktober kan men van 10.00 tot 16 uur terecht in De Open Hof, Veenbesstraat 2 (op de hoek van de Dalweg), om tweedehands kleding en schoeisel aan te schaffen voor een leuk prijsje. Ook deze keer is de opbrengst bestemd voor het diakonale jaarproject van bo vengenoemde kerken. Dit jaar is dat Peris, een Roemeens plaatsje met ca. 2.000 inwoners, voor het overgrote deel etnische Hongaren. Omdat er van de kant van de regering zo goed als geen aandacht wordt geschonken aan het platteland, met name het Hongaars- talige, is men aangewezen op zichzelf. In het kader van structurele hulp aan Peris heeft de werkgroep "Baarn helpt Peris" sinds 1991 een aantal projecten van de grond getild. Voornaamste uit gangspunt hierbij is dat het project van uit de lokale bevolking gedragen moet worden en dat het ten nutte van ieder een moet zijn.'De bevolking kiest een plaatselijke vertegenwoordiging en van uit deze groep worden alle projecten begeleid en/of geïnitieerd. Verbetering Zo is tijdens de voltooiing van de aan leg van het gasleidingnet het idee ont staan voor een medische onderzoeks ruimte. In de planning zijn opgenomen een spreekkamer en behandelkamer, een wachtruimte en een toiletruimte. Voor onze begrippen geen overbodige luxe, maar voor de inwoners van Peris en omgeving betekent het een aanzien lijke verbetering ten opzichte van de huidige situatie, die beroerd is. De dok ter die één keer per week of eens in de veertien dagen komt, heeft slechts één kamertje in een gebouwtje ter beschik king voor de behandeling van zijn pa tiënten. Dat kamertje is onverwarmd, heeft geen stromend water en als er veel mensen naar het spreekuur komen, dan moeten ze buiten op hun beurt wachten, of het nu regent of sneeuwt. Met in Nederland ingezameld geld wil men de financiële begroting voor de bouw rond krijgen. Voor mankracht wordt een beroep gedaan op de lokale bevolking en bouwmaterialen worden in Roemenië aangeschaft. Zo kan met een relatief klein budget veel gerealiseerd worden. Medische apparatuur blijft ech ter een grote kostenpost. Wie wil meehelpen met de realisatie van dit project kan dat op de volgende ma nieren doen: kleding, schoeisel of mis schien zelfs leuke tassen, waar men zelf op uitgekeken is, maar die nog wel de moeite waard zijn (heel en schoon) af staan voor verkoop op de komende kledingbeurs. Tot en met maandag 23 oktober kan men terecht bij de onder staande adressen. Inleveradressen Soest Noord: Schrikslaan 43, Becke- ringstraat 46, Groen van Prin- stererstraat 14, Beetzlaan 14, Van Straelènlaan 13, Noorderweg 45, Prins Bernhardlaan 16, Ruysdaellaan 28, Nassaulaan 4, Prins Hendriklaan 17, Waldeck Pyrmontlaan 22, Hart weg 7. Soest Zuid: Bartolottilaan 29, Van Lenneplaan 4, Birkstraat 60, Middel- wijkstr. 28, Betje Wolflaan 31, Lange Brinkweg 42, Bosstraat 5, Duinweg 26, Buntweg 18, Staringlaan 17. Soest West: Draailier 8, Libel 46, Willaertstraat 32, Hazepad 2, Gerrit van der Veenstraat 38, Johannes Poststraat 49, Speenkruidstraat 33, Kamperfoelie- straat 30, Choristenpad 83, Valeriaan straat 98, Bazuin 1, Eigendomweg 6, Wiardi Beckmanstraat 3. mg ATAG LOODGIETERS plaatst ATAG HR CV-ketels met mogelijkheden tot 15 jaar garantie! Bel Gratis en maak kans op 'n fiets naar keuze! <ww t tooo,- De boekenmarkt die Amnesty Soest zaterdag jl. organiseerde trok veel be langstelling. Zaterdagmorgen om kwart over negen stonden de eerste klanten al voor de deur van het Amnestypand aai^ de Duinweg te wachten en pas om half vier vertrokken de laatste. De duizenden boeken en platen waren overzichtelijk opgesteld, er was koffie met cake voor de liefhebbers en er was volop gelegenheid om lekker te snuffe len. Niemand ging met lege handen weg, sommigen vertrokken zelfs met dozen vol boeken en platen. De prijs van koopwaar was zo laag dat velen - voor het goede doel - zelfs meer betaal den dan werd gevraagd. Ook bij de boekenkraam die Amnesty van de winkeliersvereniging op winkel centrum Soest Zuid mocht opstellen was een levendige handel. Tot grote vreugde van de vrijwilligers bleek de totale opbrengst van de markt aan het eind van de dag ruim f 2300,- te bedra gen. ca» Op donderdag 26 oktober bereikt de jaarlijkse kledingbeurs in de Open Hof een bijzondere mijlpaal: de 25e aflevering. Niet alleen een gedenkwaardig feit voor de her vormde en gereformeerde diako nieën van Soest, die het evenement al jaren gezamenlijk op touw zetten, maar ook voor de talrijke vrijwil- lig(st)ers die er - vaak al weken van tevoren - druk voor in de weer zijn. Eén van hen is mevrouw G.A.J.W. Mirck-Luipen (77), die al 25 jaar volop meedraait. Eigenlijk vindt ze haar "jubileum" hele maal geen reden voor opwinding, maar als het kan bijdragen tot de promotie van de kledingbeurs, dan heeft ze er geen bezwaar tegen. Mevrouw Mirck is ook weer van de partij als op donderdag 26 oktober de 25e editie van de kledingbeurs in de Open Hof plaats vindt. Ze is dan ook een vrijwilligster van het "eerste uur". De kledingbeurs is al een kwart eeuw bekend in heel Soest en (soms heel ver) daarbuiten. Dat kan ook niet anders, want de projecten waarvoor de op brengst - elk jaar wisselend - wordt be stemd liggen soms in verre landen. Het ene jaar kiest het organisatiecomité - in overleg met de commissies voor Zen ding en Werelddiakonaat - voor een project in Nederland, het andere jaar voor een "buitenlands" project. In 1994 ging er bijvoorbeeld 5000 gulden naar de Stichting tegen Vrouwenhandel, vo rig jaar een nagenoeg even groot bedrag naar een ambachtsschool in Kenya. Dit jaar gaat de opbrengst naar het in Soest inmiddels bekende Peris-project. Voor mevrouw Mirck maakt dat niets uit. Ze is overtuigd van het "goede doel" en draagt al 25 jaar met groot enthou siasme haar steentje bij. Niet alleen als verkoopster op de beursdag zelf, maar ook als sorteerster (de dag ervoor) en al jaren ook als inleveradres. In haar huis aan de Nassaulaan 4 raken de gang en de bijkeuken - die ze heeft ingericht als tijdelijke opslagplaats - inmiddels al weer aardig vol met zakken en dozen vol tweedehandskleding, die straks alle maal worden meegenomen naar de Open Hof. Ze vindt het heerlijk om mee te doen. Vijfentwintig jaar geleden las ze een oproepje in de Soester Courant, waarin medewerkers werden gevraagd voor de eerste beurs, die toen nog niet in de Open Hof maar in de Rank werd ge houden. Het sorteren, herinnert ze zich, gebeurde bij de familie Laseur aan de Wieksloot. Hoewel van katholieke huize - haar vader was destijds hoofd van de r.k. Bonifaciusschool - aarzelde me vrouw Mirck niet lang om haar diensten aan te bieden voor het welslagen van het "protestantse" evenement, en ze heeft daar nooit spijt van gehad. Historisch lijntje Ze besloot mee te doen toen de kinde ren de deur uit waren, zoals dat heet, en misschien loopt er ook wel een histo risch lijntje van haar werk bij het distributiekantoor aan de Steenhoff- straat - waar ze in de oorlogsjaren werkte om aan de "Arbeitseinsatz" in Duitsland (waarvoor ze geselecteerd was) te ontsnappen - naar de beurs in de Open Hof, want ook daar gaat het in zekere zin om het distribueren van bruikbare goederen (kleding in dit ge- Komende zaterdag staat er een echte Amerikaanse schoolbus bij het Bril- centrum aan de Van V/eedestraat. Alle schoolkinderen t/m 12 jaar zijn er van harte welkom, om er te tekenen en te kleuren en misschien ook een knuffel beest te winnen! In de bus wacht Pumuckl (van de bekende kinder brillen). val) aan mensen die het goed kunnen gebruiken. Ze herinnert zich met plezier alle voor gaande afleveringen van de kleding beurs. "Hét is altijd gezellig en je ont moet zo veel mensen op zo'n dag. Ik vind dat altijd weer een prachtig gezicht. En dan die berg kleding die er binnen komt. Soms vraag je je af waarom de mensen het weg doen, zo mooi is het nog. Er komen ook wel gekke dingen binnen. Dan weet je eigenlijk niet wat het is. En we hebben ook wel eens avondjurken gekregen, die iemand dan weer goed kon gebruiken voor de Kerst." Onderbroek Een enkele keer zit er bij de ingeleverde spullen ook wel eens wat minder geslaagds, weet ze. Zoals die niet al te frisse pantalon-met-de-onderbroek-er- nog-in, ,die bij de selectie uiteraard werd "uitgesorteerd". In principe wordt alleen kleding geaccepteerd die heel en schoon is, maar soms kijken de mensen blijk baar niet zo nauw. "Dan schaam je je gewoon voor de vodden die je binnen krijgt, maar daarom sorteren we natuur lijk ook. We kijken er altijd goed naar of het wel aan te pakken is." Dat alleen "arme mensen" op de kledingbeurs afkomen is dus beslist niet waar, heet ze geconstateerd. Zelf heeft ze ook wel eens wat aangeschaft, zoals dekbedovertrekken voor de klenkinde- ren die op kamers gingen wonen. En ze heeft in al die jaren een uitstekend oog gekregen voor wat past of niet. "Soms komen er mensen die voor de hele fa milie inkopen doen. Dan vragen ze mij bijvoorbeeld of dit of dat jurkje een kind van 9 past. Dat hangt er natuurlijk van af of zo'n kind dik of dun, groot of klein is, maar meestal kan ik goed schatten,, want ik heb kleinkinderen in alle ma ten." Resultaat Het kontakt met de vrijwilligers onder ling vindt mevrouw Mirck heel plezierig. "Op zo'n dag zie je mensen die je dan weer een jaar niet hebt gesproken, en dat is leuk. En we zijn ook altijd heel geïnteresseerd hoe de beurs loopt en wat het resultaat is. Dan vragen we altijd: hoe ver zitten we al?, want dan weet je waar je voor werkt." Vorig jaar was de beurs iets minder druk bezocht, waarschijnlijk omdat hij toen in Molendael werd gehouden, want de Open Hof was wegens verbouwing ge sloten. Nu de beurs terug is op z'n cen trale lokatie verwacht mevrouw Mirck weer grotere belangstelling. "We hopen nu op een beetje extra omzet." Aan mevrouw Mirck zal het in elk geval niet liggen, maar ze twijfelt er ook niet aan. Ze doet immers al 25 jaar mee, en wat haar betreft is het eind nog lang niet in zicht. "Nee hoor, ik ben nog niet van plan ermee op te houden..." Kinderbrillen? Een verhaal apart. Dat weten we als geen ander. We hebben tenslotte al meer dan 20 jaar ervaring. Daarom zetten we de hele maand oktober in het teken van de kinderbril. En hoe! ledereen tussen de en 12 jaar is van harte welkom. Naast Brilcentrum Nota tref je zaterdag 14 oktober een knalgele Amerikaanse school bus. Daar wacht niemand minder dan Pumuckl op je! Je kunt er naar hartelust kleuren en tekenen. De mooiste kleurplaten worden beloond met een pracht van een knuffelbeest' Zo'n knuffel krijg je trouwens ook als je in oktober een nieuwe kinderbril koopt. Kom maar ens kijken, want voor de gelegenheid hebben we de kinderbrillen- collectie eens stevig uitge breid. Je kunt kiezen uit meer dan 100 verschillende monturen! Niet van de minste merken natuurlijk, Alle gerenomeerde merken hebben tegenwoordig een toffe collectie kinderbrillen. Vlot, vrolijk, stoeisterk, zonder scherpe hoeken en met een extra laklaag zodat je geen huidirritatie oploopt door het metaal. Aan alles is gedacht! Zelfs aan een kind vriendelijke verhouding tussen prijs en kwaliteit. Dus kom naar de knalgele schoolbus naast Brilcentrum Nota. want daar vind je de mooiste, stoerste en vrolijkste brillen van de wereld! Wanneer? Zaterdag 14 oktober. Nog een paar nachtjes slapen dus. van weedestraat 87 - soest - telefoon 02155 - 17120

Soester Courant | 1995 | | pagina 5