Volksverhalen vol humor m i WELZIJNr Ouderenbonden, wat doen ze eigenlijk? Discriminatie van 65-plussers Stappenplan persoonsgebonden budget Mantelzorg?... onze zorg! Rechten voor de patiënt Hulpvei WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3f] Reacties van Lezers 6e JAARGANG NR.8 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Kegelen 55+ -\-jcy Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten ANBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soesterberg Reactie van lezers Rolstoel-obstakels Aktiviteiten KBO-Soest(erberg) Het is nog niet zo lang geleden 9, WOENSDAG Voorkomen is beter dan genezen: griep en de griepprik DE RUIf Lezing over Cees Nooteb Poëziekring 1 Bingo voor 5f De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude rente melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: WerkgroepPubliciteitSWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 6013786 of 6023681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 15 november. Kopij graag vóór maandag 30 oktober inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28,tel. 6016795. KBO-Soest[erberg]: H. Henken Valeriaanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346-353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink- Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346- 352041. Senioren 6019190 Maaltijdvoorziening 6016324 Personenalarmering 6014114 S.W.O.S. 60 23681 C.M.D. 6019004 Kruisvereniging 06-8344' Seniorenvoorlichting 6027997 Klusjesdienst Centraalmeldpunt vrijwilligershulp 6023681 6031119 Ouderenbonden hebben zich een vaste plaats in de maatschappij ver worven. Iedereen heeft er wel van gehoord. Ook in ons eigen Soest zijn ze niet meer weg te denken, de ANBO, de Unie KBO en de PCOB. Toch heerst er veel misverstand over de activiteiten van de ouderen bonden. Landelijk Ouderenbonden zijn landelijke or ganisaties met plaatselijke afdelin gen. De landelijke bureaus beharti gen de belangen van ouderen op landelijk niveau als het o.a. gaat om uitkeringen (b.v. AOW) gezond heidszorg, ziektekosten, wonen, openbaar vervoer etc. Zij onderhou den hierover contacten met rege ringsfunctionarissen op diverse ni veaus. De landelijke organisaties geven 10 keer per jaar een blad uit met me dedelingen over zaken de ouderen betreffende. Deze bladen resp. ANBO-Vizier - Nestor (KBO) en Echoklanken (PCOB) worden door de plaatselijke afdelingen onder hun leden gedistribueerd. Plaatselijk De plaatselijke afdelingen houden zich bezig met de voorzieningen voor ouderen in de eigen gemeente, zoals: - beoordeling van en reageren op het plan "Welzijn zal ons een zorg zijn" van de gemeente; w.o. sub sidieregelingen; - deelname in de Cie. Ouderen beleid, een orgaan, dat de gemeente gevraagd en ongevraagd adviseert; - deelname in het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) en in de diverse werkgroe pen t.w. seniorenvervoer, maaltij denvoorziening, personenalarme ring, seniorenvoorlichting, klusjes dienst en cursussen en activiteiten; - de redactie van de seniorenpagina, een maandelijkse bijlage van de Soester Courant, wordt gevormd door (bestuurs)leden van de drie ouderenbonden; - ook de werkgroepen "wonen" en "zorg" zijn initiatieven van de ouderenbonden. Voor al deze zaken werken de plaat selijke ouderenbonden gezamenlijk in het samenwerkingsverband "Cos- bo" onder het motto "gezamenlijk doen wat gezamenlijk kan". Waarom drie ouderenbonden? Deze vraag wordt nogal eens ge steld. Waarom zijn er drie ouderen bonden, die in feite een vergelijk bare doelstelling hebben? Het ant woord hierop is vrij logisch. Iedere bond heeft zijn eigen identiteit en is hieraan herkenbaar. Daarom heeft ook elke bond zijn eigen achterban, die bewust beeft gekozen voor zijn of haar ouderenbond. De reden hiervan is, dat men op bijeenkom sten en busreizen graag in gezel schap is van gelijkdenkenden. Zo houdt b.v. de ene .bond contact middagen op zondag, de anderen doen dit beslist niet. Denk ook aan de advent- en kerstvieringen. Zo zullen ook b.v. de bijeenkomsten met voordrachten en lezingen aan de identiteit aangepast zijn. In dit verband organiseert elke bond de eigen activiteiten voor zijn leden, die u maandelijks kunt lezen op de seniorenpagina. De bonden dragen hiermee een steentje bij om Wij wonen in Nederland in een ide aal oord voor ouderen. Toch zijn 65-plussers niet in alle opzichten volwaardige burgers. O.a. bij verze keringen wordt duidelijk en op schandelijke wijze gediscrimineerd. Aan mensen of situaties met een (vermeend) verhoogd risico hebben ze geen boodschap. Wel kan men soms door een hogere premie te be talen geaccepteerd worden. Over het algemeen worden risico dragers afgewezen. Reagerend op een aanbod voor een autover zekering- een aantrekkelijke en con currerende aanbieding volgens de maatschappij overkwam iemand het volgende. Na invulling van het aanmeldings formulier kwam na enkele dagen bericht terug met de mededeling; "Uw verzoek voor een offerte heb ben wij in goede orde ontvangen. Daar de verzekeraars leeftijdgrenzen hanteren is het voor ons helaas niet mogelijk een passende offerte voor u te verzorgen. Voor de veroor zaakte ongemak bieden wij u onze excuses aan." Schande, want zonder nader onder zoek of informatie wordt besloten dat die "oude man" niet verzekerd kan worden. Indien iemand meer dan 30 jaar in een auto van de "baas" heeft gereden en die ook par ticulier mocht gebruiken, een auto wil aanschaffen, kan hij wel een auto kopfen maar wordt hij in ver band met zijn leeftijd uitgesloten van een WA-verzekering. Deze ver zekering is echter wel wettelijk voor geschreven, dus... maar niet meer autorijden? Zijn vrouw, die zwaar invalide is en vele malen voor onderzoek naar het ziekenhuis moet, is nu aangewezen op een taxi, omdat zij en haar man tot de door de verzekeraars inge stelde risicogroep behoren. Is Nederland inderdaad wel het so ciale walhalla voor bejaarden? Je mag als oudere .wel je stem uit brengen, ook al ben je ziek of inva lide, maar als oudere autorijden is bijna onmogelijk, door de mijns in ziens discriminerende maatregelen van autoverzekeraars. Zou er wederom een politieke par tij opstaan die dit discrimerend ge drag duidelijk naar voren brengt, dan kan er wederom een partij bij komen die alleen maar voor zieke en invalide mensen op de bres gaat staan. Dat zou erg jammers zijn, maar gezien de discrimerende maat regelen zit de kans er wel degelijk in. Piet de Roos U moet voldoen aan de voor waarde, dat u thuis langer dan drie maanden professionele zorg nodig heeft. Vraag of uw zorgverzekeraar (zie kenfonds) geld beschikbaar heeft voor het persoonsgebonden budget. Zo ja, vraag hem dan welke stappen hij van u verwacht en op welke ter mijn. Is er geen geld of is het bud get al op, dan heeft verder gaan geen zin. Maak een vergelijkend lijstje met enerzijds de hulp "in natura" die u nu krijgt (of gaat krijgen) en ander zijds de hulp die u wenst. Maakt hierbij een onderscheid tussen hulp bij persoonlijke verzorging, hulp in en om de woning, hulp bij activitei ten buitenshuis. Geef bij elke cate gorie ook aan op welke tijden u die hulp krijgt of wenst en welke werk zaamheden door de hulp gedaan worden of door u gewenst worden. Betrek bij deze opsomming ook de hulp die u krijgt van bekenden en welke (aanvullende) wensen u op dit gebied hebt. Beoordeel nu hoe belangrijk het voor u is af te stappen van hulp in natura en voortaan zelf de hulp te regelen. Ga na of u in staat bent om de werkgeverstaak op u te nemen of dat u een vertrouwd iemand heeft die dit voor u kan doen. Wanneer u besluit een persoons gebonden budget aan te vragen, ga dan eerst na waar u zelf de hulp die u wenst kunt vinden. U kunt ook (een deel van) deze hulp inkopen bij de thuiszorginstelling, maar ook bij particuliere thuiszorgbureaus of mensen die u kent. Houd hierbij steeds voor ogen: welke hulp wilt u, op welke tijden kan men daaraan voldoen? Stel vervolgens met de mensen die u gaan helpen of hun organisa tie contracten op, zodat de afspra ken vastliggen. N.B.: Ook voor wie geen gebruik maakt van het persoonsgebonden budget kan het handig zijn om dat vergelijkende lijstje te maken. U kunt dat gebruiken voor uw gesprek met de thuiszorginstelling. Wie weet is er meer mogelijk dan u eerst dacht. Bovenstaand stappenplan is overge nomen uit: Nestor juli/augustus 1995 (magazine van de Unie KBO). Bron: kaderblad PCOB nr. 4 - 1995. vereenzaming van ouderen tegen te gaan. Imago Bij velen heerst de gedachte, dat ouderenbonden alleen spelletjes middagen organiseren voor hun le den. Niets is echter minder waar. Uit het bovenstaande moge blijken dat de activiteiten van de bonden veelzijdig zijn. Misschien is ook de naam "Oude renbonden" enigszins misleidend. Men vindt zich dikwijls nog te vitaal en te jong om lid te worden van een ouderenbond. Het lidmaatschap is er echter voor de ouderen vanaf 55 jaar. Bent u er als 55-plusser nog niet aan toe om aan bijeenkomsten en activiteiten deel te nemen, dan kunt u toch lid worden om uw steun aan de uitgebreide activiteiten van de bonden te betuigen, of als vrijwilli ger deel te nemen aan het vele werk, dat door de bonden wordt verzet. De contributie, enkele tientjes per jaar, kan nauwelijks een bezwaar zijn. Adressen voor aanmelding of na dere informatie vindt u rechts boven in de kolom "Secretariaten Oude renbonden". Politiek De laatste tijd worden ouderen bonden nogal eens op één lijn ge steld of verward met de opkomst van politieke ouderenpartijen. De ouderenbonden hebben echter geen enkele binding met welke politieke partij dan ook, dus ook niet met de politieke ouderenpartijen. Informatie Rechts boven op deze pagina treft u de telefoonnummers aan van de ouderenbonden in Soest en Soester- berg, die gaarne bereid zijn u nadere informatie te verschaffen of u als lid te noteren. Bij de dinsdagmiddag kegelclub in restaurant "Darthuizen" is nog plaats voor enkele dames en heren van 2 tot 4 uur. Inl. S. Fraai, tel. 60 11 143. Dinsdag 24 oktober: bowlen in C-drie, 14.00-16.00 uur; Dinsdag 7 november; bowlen in C-drie, 14.00-16.00 uur; Woensdag 8 november: soos in De Deel, 14.30-16.30 uur: Dinsdag 21 november: film Ned. Hartstichting in Groot Engendaal, 14.30 uur; toegang vrij: - bowlen in C-drie, 14.00-16.00 uur. Info bowlen: dhr. C.L. Friele, tel. 60 26 286; soos en film; mw. G. Schepen, tel. 60 14 513. Zondag 12 november: Praat- middag in Honsbergen, 14.00-17.00 uur; Vrijdag 24 november: Najaars vergadering in de Vijverhof, 14.00- 17.00 uur. 19 oktober: De Drie Eiken, 10.00 uur, koffie-ochtend PCOB. 20 oktober: De Drie Eiken, 14.00 uur, gezellige middag met bloeiende wandkleden. 21 oktober: De Drie Eiken: rommelmarkt. 26 oktober: 09.00 uur: excursie naar de Douwe Egberts Fabrieken te Utrecht. 3 november: De Drie Eiken, 14.00 uur: gezellige middag, geor ganiseerd door Israël Productions. 4 november: De Drie Eiken, 09.00 uur, bridgedrive. 11 november: De Drie Eiken, 09.00 uur, klaverjasmarathon. Voorts in De Drie Eiken: iedere maandagmiddag: handwerken; maandagavond: jokeren en klaver jassen; iedere dinsdagavond: bridge en slankclub; iedere woensdag ochtend.' volksdansen en 's middags bridge-instuif, Engelse les en jeu- de-boules en 's avonds sjoelen; donderdagmiddag: koersbal en 's avonds: volksdansen. De artikelen over rolstoel-obstakels hebben de pennen in beweging ge bracht. Gezien de beperkte ruimte kunnen wij de ontvangen brieven helaas niet geheel opnemen en moeten wij ons beperken tot een verkorte weergave. I. Geachte redactie, Ook ik rijd in een scootermobiel op de fietspaden, maar die zijn ver schrikkelijk. Van Soesterbergsestraat t/m de van Weedestraat haast niet te berijden. Al vaker aan de ge meente om verbetering gevraagd, echter' zonder resultaat. Verder de fietsen op de stoep bij Albert Heijn (Van Weedestraat) en de reklame- borden van de winkeliers en niet te vergeten de geleegde containers die schots en scheef op de stoep staan. Maar de hobbels en bobbels van fietspaden zijn wel mijn grootste zorg en zeer pijnlijk. Mevr. A.M. Prent, Albert Cuyplaan 74 Naar aanleiding van het bericht in de Soester, Courant inzake overlast van wegen en overhangen») groen wilde ik u wijzen op de Di Lasso straat. Vanaf de Vijverhof tot de Tamboerijn is de stoep met losse te gels ongelijk en zeer moeilijk be gaanbaar. Ben invalide en heb tot mijn grote vreugde een elektrisch wagentje, maar o mijn rug, met die heuvels en dalen in de stoep. Verder de Sweelinckstraat idem dito met overhangend groen, wat aan je kle ding blijft haken. Verder staat er sinds maanden een trekwagen met een ijzeren ketting vastgebonden aan een lantaarnpaal net bij een boombeplanting. Hin derlijk en het kost een parkeer plaats. Mevr. A.M.L. van Vilteren, Klarinet 129 III. Ik woon een paar jaar in Soest. In Lelystad verwend met prima spe ciale fietspaden, viel het mij op, dat de fietspaden in Soest haast niet te berijden zijn. Véél te ongelijk en te hobbelig. Met name de Beetzlaan en de Verlengde Talmalaan (zeer slecht). Een absolute verbetering zijn de rode fietspaden, o.a. langs de Ko ningsweg. Ik hoop van harte, dat zulke paden in heel Soest komen. Het tweede struikelblok is gelegen in véél te weinig op- en afritten van de stoepen. Soms moet je met de electrocar een hele omweg maken om ergens van de stoep af te komen, b.v. om over te steken. Mevr. G.A. van Schaik-van Dalen, Wiardi Beckmanstraat 57 (Honsbergen) IV. Ook nog een reactie uit Soester- berg: Ik rijd in een elektrische rolstoel. Het fietspad van de Rademaker- straat is al een tijd een grote erger nis, tegels ongelijk en verzakte put deksels die je moet ontwijken. Ver der "het kleine straatje" van de Moerbessenweg naar de Rade- makerstraat. Daar moet je overste ken naar de Plusmarkt (goed rol stoel-toegankelijk). Ik moet goed voorover buigen om te zien of er verkeer aankomt. Ook slecht gepar keerde auto's, plus de borden bij de benzinepomp belemmeren het uit zicht. Ook de ingang van het Postkantoor is veel te smal en de bocht is moei lijk. Tevens staat, het pin-apparaat op een heuveltje, moeilijk te berij den, zeker als het glad wordt. 18 oktober.' kaarten en soos in de Vijverhof, 14.00 uur; toegang vrij. 25 oktober: klaveijaswedstrijd en soos in de Vijverhof, 14.00 uur, toe gang vrij. 3 november: grote bingo in de Vijverhof, 14.00 uur, toegang alleen voor leden KBO. 8 november: kaarten en soos in de Vijverhof, 14.00 uur; toegang vrij. 15 november: kaarten en soos in de Vijverhof, 14.00 uur; toegang vrij. 19 november: met de bus naar 't Spant voor de operette "Der Bettel- student". Info reizen: mevr. R. Korte, tel. 6013960. Info soos: mevr. R. Groen, tel. 6017580. Info evenementen: mevr. A. Jacobs, tel. 6015350. Het succes van columnist wijlen Simon Carmiggelt is voor een belangrijk deel te danken aan het feit dat zijn pennevruchten in het café werden ge boren. Aan de tap worden dikwijls volkse verhalen verteld die vermoede lijk wel op waarheid berusten, maar in de loop van vele jaren zijn aangedikt en verfraaid. Eén zo'n verhaal wil ik u niet onthouden. Wellicht kent u nog andere. Stuur ze ons eens toe. Het adres is: Redactie Seniorenpagina, Albert Cuyplaan 101,3764 TM Soest. De vliegende borrel Eind jaren twintig was er in mijn woonplaats een bruin café in het hartje van het dorp. Enige luxe ont brak. Er was een houten vloer, er stonden verschillende kwispedoors, bakjes met zand, waarin de prui mende bezoekers met virtuoos ge mak van afstand spuwden. Er was een houten zoldering waaraan enige keren per jaar de prijzen van de vlotbrugwedstrijden werden opge hangen. De vlotbrug was een op lopende houten schot met holletjes daarin en in die holletjes stonden cijfers. Deze "brug" werd op het bil jart gelegd en nu was het de kunst om na een carambole de stootbal op die brug te krijgen en punten te sco ren. De prijzen aan de zoldering bestonden uit gevilde konijnen, wor sten en een enkele keer zelfs een fiets... Het moge duidelijk zijn dat de wedstrijden fanatiek werden ge streden. Dan was het iedere avond druk in het café met doeners en kij kers. De spanning was te snijden evenals de rook van sigaren en siga retten. Door de kijkenden werd menig bor reltje geconsumeerd. Trouwens de spelers spuugden er ook niet in. De vrouw van de kastelein stond dik wijls achter de tap en zij dacht niet alleen aan eigen inkomsten, maar was ook attent op de portemonnee van de bezoekers. Zij dacht aan de huisvrouw thuis en het kroost. Als zij meende dat het genoeg was ge weest, weigerde zij de gast verder te schenken en drong ze er op aan dat hij naar huis zou gaan. Dat werd niet altijd in dank afgenomen. Niet temin hield zij dan voet bij stuk en schonk niet meer. Zo gebeurde het een keer dat zij te gen een klant zei: "Nee Willem je hebt zat gehad. Stop er mee en ga naar je vrouw." In het benevelde brein van Willem groeide verzet. Hij bleef zeuren en jennen en de kasteleinse bracht haar laatste troef in stelling: "Goed je krijgt nog één borreltje van 't huis, maar dan is het afgelopen." Voor deze gevallen had ze een speciaal klein glaasje. Ze schonk het tot de rand vol en zette het op het hoekje van de bar. De kiant keek er naar. Zijn tong sloeg een beetje dubbel toen hij mop perde: "Zo'n vingerhoedje hoef ik niet. Hou dat zelf maar" en hij sloeg met een gestrekte vinger tegen de steel van het glaasje. Tijdens de discussie was het stil ge worden. Iedereen was gespannen hoe dit zou aflopen. En toen Willem het glaasje een optater had gegeven, volgde iedereen gefascineerd de vlucht van het glas. Het draaide rond als een priktol, bleef keurig rechtop vliegen, landde tegen de plint van de muur en bleef onbe weeglijk staan. Het glaasje was heel en er was geen druppel gemorst. "Tjonge, jongen", zei Willem, "nou is-tie toch van mij". Hij pakte het borreltje op, genoot er van met kleine teugjes en liet zich vervolgens gedwee naar huis sturen. De blijvers hadden die avond slechts één onder werp: de vliegende borrel... Henk Koster Twee jaar geleden had ik er nog nooit van gehoord. Misschien niet eens zo vreemd, want ik behoor tot de dertien miljoen Nederlanders die nog nooit echt "Mantelzorg" aan een zorgbehoevende naaste heeft moeten geven. Het is trouwens ook een betrekkelijk nieuw woord. In de Van Dale van 1979 komt het nog niet eens voor. Vandaar dat veel mensen niet weten wat "Mantel zorg" precies is. Toch geeft volgens de statistieken ongeveer 1 miljoen mensen in ons land, misschien zon der het woord te kennen, mantel zorg. Dit jaar is door de commissie Vrou wen in de PCOB een begin gemaakt met het project Mantelzorg. Een Griep is een gewone ziekte die meestal alleen maar hinderlijk is. Echter, met name bij ouderen kan een "griepje" danig uit de hand lo pen. In Nederland sterven elk jaar gemiddeld ruim 2000 mensen aan de gevolgen van griep. Bijna alle slachtoffers van griep behoren tot één van de risicogroepen van griep. De grootste risicogroepen worden gevormd door long-, hart- en diabetespatiënten. Vooral de oude ren onder hen zijn extra kwetsbaar. Zij lopen een verhoogde kans op complicaties bij-griep. Niet alleen deze mensen» ook gezonde ouderen die zo lang mogelijk gezond willen blijven, doen er verstandig aan een griepprik te halen. Met een griep prik wordt de kans dat een griepje uit de hand loopt sterk verkleind. De beste tijd om een griepprik te halen, is eind oktober of begin no vember. De Nederlandse Influenza Stichting voert ook dit najaar een voorlich tingscampagne, deze wordt mede mogelijk gemaakt door een subsidie van het Preventiefonds. Bij huisarts, apotheek of bibliotheek kunt u een folder halen over griep en de griep prik. Voor advies over de griepprik is uw huisarts de aangewezen per soon. De Nederlandse Influenza Stichting, D.M. Moerman Op 1 april trad een wet in werking die de rechten van een patiënt re gelt: de Wet op de Geneeskundige Behandelingsovereenkomst, WGBO. Daardoor wordt de positie van pa tiënten versterkt en de relatie tussen patiënt en hulpverlener geregeld. De patiënt krijgt vier belangrijke rechten; het recht op informatie, het recht om toestemming te geven voor een behandeling, het recht om de gegevens in zijn dossier in te zién en het recht op privacy. Hulpverleners moeten in begrijpe lijke taal informatie geven over de ziekte, de behandeling, de alterna tieven en de gevolgen en risico's van een behandeling. Wat zijn dossier betreft kan de patiënt de gegevens verbeteren of aanvullen. De wet is van toepassing op huisart sen, specialisten, tandartsen, alter natieve genezers voorzover die als arts staan geregistreerd, ziekenhui zen, verpleeghuizen en andere in stellingen. Vóór 1 april lagen de rechten van patiënten vast in de Grondwet, het Burgerlijk Wetboek en ook in modelregelingen tussen artsen en patiënten. project gericht op de directe hulp verlening vanuit de kring van vrien den, familie en buren. De PCOB wil óp deze wijze aandacht schenken aan de grote groep mantelzorgers. Wat is mantelzorg? Economen gebruiken liever eikaars tandenborstel dan eikaars begrippen en definities!" (Een grapje dat on der economen de ronde doet). Hoe wel natuurlijk een beetje overdre ven, schuilt er wel een kern van waarheid in. Het steeds maar weer gebruiken van andere definities leidt echter onver mijdelijk tot de nodige verwarring, omdat je dan soms niet over de zelfde dingen praat. Het is daarom goed eerst af te spre ken wat wij met mantelzorg precies bedoelen. De reeds eerder aange haalde Van Dale geeft de volgende omschrijving: "Mantelzorg is de aanvullende, niet-beroepsmatige hulpverlening aan bejaarden, zieken en andere hulpbehoevenden". In navolging van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid wil de PCOB zich echter maar houden aan de volgende definitie: Mantelzorg is die zorg, die niet in het kader van een hulpverlenend beroep wordt gegeven aan een zorgbehoevende door één of meer leden van diens directe omgeving, waarbij de zorg verlening rechtstreeks voortvloeit uit de sociale relatie. Wat in beide definities opvalt, is het niet-beroepsmatige karakter van de zorg. Je hebt er niet voor geleerd en je wordt er ook niet voor betaald. Er gaan wel eens stemmen op die pleiten voor het betalen van deze zorgarbeid". Op basis van de totale zorgomvang van 400 miljoen uur en het minimumloon zou hiervoor een bedrag van 11 miljard gulden nodig zijn! Toch kan ook niet van "vrijwil lige zorg-arbeid" worden gesproken. Je hebt er namelijk meestal niet echt voor gekozen, 't Komt op je weg. Je groeit erin. Je neemt de zorg spon taan op je. Je ziet het ook helemaal niet als een probleem. Je vindt de discussie over het eventueel betalen van deze zorg misschien ook wel onzin en je be grijpt niet waarom er in het land steunpunten voor mantelzorg wor den opgericht! Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Drs. C.A. Meyer Bron: PCOB-Echoklanken Amersfoort Amsterdamsewe tel.: 033-463 55 De eerste lezing van 'Eemland' in het seizc gaat over de dichter Ci en wordt gehouden d< foortse neerlandicus Jc vrijdagavond 29 oktob Juffersgat, Kortegrachi foort. In zijn verzamelbundel (Arbeiderspers) staan zij 1955 - 1983. Zijn laat: gezicht van het oog' dt Vóór de pauze zal Buur lceling in het dichtwerk i belichten en na de pauze om de plaats van de au teuropese literaire tradit De lezing wordt gelardei ten van Nooteboom, ged bestuursleden van dt Eemland. De bijeenko 20.00 uur en de toegang Reserveren van plaatser volen: tel. 033-46329C (17.00-19.00 uur). Het volledige seizoensp de Poëziekring wordt op gestuurd door voorzitter 035-6014283. Aanstaande vrijdagmidd; ter senioren voor het ee weer welkom in de Vij Klarinet, waar de 55+-b houden. Aanvang 14.00 Weekend-opvangdienst Maatschappelijke Dienst' Hulp in dringende moeilijl dag, zondag en algemeen i gen, tel. 6245555. Samenwerking Psychoh lijn Praktijk voor diagnostiek, begeleiding, opvoedingsad' therapie. Volgens afspraak Stichting Hulpdienst St Hulp aanvragen dagelijks 10.00 uur, tel. (0346) 351' Nazorg borstkankerpat Informatie: Borstkanker in Utrecht (BIC), tel. 030 -2 vrij. 10.00 - 13.00 uur. Werkgroep Kind en Zit Behartigt de belangen var vóór, tijdens en nü de ziekei formatie: mevr. M. Vrielin Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20.00-2 ring 31A (Vrouwenhuis), (033) 4616612. Als je ano kan dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjespr dag 19.00-21.00 uur; woen uur; donderdag 19.00-21.1 2322020. Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen h rein van de bijstand kunnei bij de werkgroep Vrouwen lefonisch dagelijks 12.00-. uur. Soest: tel. 6017431 of uur: elke 2e vrijdag van c 11.30uur,inhetlnternatioi trum, Smitsweg 313. Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrijetijdsbes mensen bij elkaar die same op het gebied vanhobby en 3074, 3760 DB Soest, 6014650. VTO-samenwerkingsv Vroegtijdige Onderkennin stoornissen bij kinderen, p AE Amersfoort, tel. (033 Slachtofferhulp Soest misdrijven en verkeers 6027719. Slachtofferhulp Eemla 24 uur per dag telefoniscl Soest, Soestdijk Soester en 23.00 uur: tel. 6027715 7.00 uur: via de meldkami foortse politie, tel. 033-4É Al Auon-groep Soest Steun aan familie van deg« veel drinkt of dronk, tel. 60. Baarn. Ouders van een overlec Landelijke zelfhulp-orgar adres: Eveline Mossel We. 3765 XR Soest, tel. 6014j Thuishulpcentrale Een De THC biedt partners ei menterenden, van chror ouders van verstandelijk c handicapte kinderen hulp c sief oppassen door vrijwill tel. 033-4631334. Thuiszorg/Maatschap Stichting Thuiszorg en Werk N.O. Utrecht. But Grothestraat 74, 3764 6019004, fax 6026588.

Soester Courant | 1995 | | pagina 30