Van 'politie in blik' naar politie te voet of op de fiets LI T I E Burgemeester blij met surveillanten Rondje Raadhuis Politiebureau Soest krijgt nieuw telefoonnummer Samenwerking gemeente Soest en Arbeidsbureau weer verder uitgebreid Spreekuren Telefoonnummers Agenda Mijn vraag.. Onduidelijke brief van gemeente mag retour Soest en Soesterberg bedankt! Torenlaan afgesloten \let het ondertekenen van de overeenkomsten tussen de gemeentebestu ren en de politie over de inzet van politiesurveillanten, zijn begin deze naand de eerste zeven surveillanten in Eemland-noord officieel geïnstal leerd en vervolgens op 9 oktober aan de slag gegaan. Naast een enkele ne- gatieve reactie maar die hadden we verwacht") zegt burgemeester J. de Widt vooral positieve reacties te hebben ontvangen die er vooral op neer- tomen dat men blij is eindelijk weer eens 'blauw' op straat te zien. Ook de burgemeester zelf is daar verheugd over, want door alle ver anderingen en vernieuwingen bin nen de Nederlandse politie was de politieman nauwelijks nog in staat iet contact met de burger in stand Ie houden zoals dat voor die tijd bestond. "Vroeger, in de tijd dat er nog sprake was van de veldwachter en de diender, was het normaal in het nog niet zo dichtbevolkte Neder land dat je regelmatig met politie te maken kreeg als je achterlicht niet deugde of als je je niet aan de ver keersregels hield. Dan was er al gauw iemand die je op de vingers tikte. Maar de maatschappij ontwik kelde zich en de politie kreeg zoveel andere taken op het bordje, dat ze >oor het gewone contact met de burgers nauwelijks meer tijd had. De motorisatie nam toe. 'Politie in blik' werd een kreet. De snelheid van de auto waarin ze zitten is zo danig dat je niet direct meer contact met de burgers hebt. Die situatie is in de loop der jaren zo gegroeid". Toen twee jaar geleden de nieuwe politie-organisatie werd ingevoerd, kwam er door samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie één orga nisatie, bestaande uit regio's. Soest, Baarn, Bunschoten/Spakenburg en Eemnes vormen samen de regio Utrecht, opgebouwd uit een aantal districten. Die werken, anders dan in de oude situatie, met een beleids plan, activiteitenplannen, prioritei ten. Die 'speerpunten' worden door de politiek, de gemeenteraad, de officier van justitie, door de burge meesters en door de politie geza menlijk per jaar vastgesteld. "Veilig heid scoort daarbij heel hoog. Dat is ook de reden dat we bijvoorbeeld nu vooral woninginbraken aanpak ken", aldus de burgemeester. Doordat het aantal politiemensen beperkt is, kan de politie een aan tal taken maar ten dele uitvoeren. Wat bijvoorbeeld wegviel, was het zichtbaar op straat aanwezig zijn van het politieuniform. "Ik denk dat hier in vrijwel alle gemeenteraden van Nederland, meer dan eens over ge sproken is. Met name de burge meesters werd gevraagd: Dring er bij de politie op aan dat de mensen uit die auto komen; dat ze de fiets pakken of gaan lopen door de ge meente; dat ze contact hebben, oog en oor zijn in de plaatselijke samen leving. Toch lukte het maar steeds niet. Door de werkdruk bij de poli tie, doordat we niet meer politie mensen krijgen, door de toene- De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geopend tot 13.30. Het informatie centrum in de hal van het gemeentehuis en het informatiepunt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Publiekszaken kunt u onder andere terecht voor: de Gemeentelijke Basis Administratie personen, de burgerlijke stand, rijbewijzen, identiteitskaarten, uittreksels uit geboortenregister, woonruimteverdeling, huursubsidie, voorzieningen voor gehandicap ten, vergunningen voor markt-en standplaatsen, zaken met betrek king tot de winkelsluitingswet. Op vrijdagavond is het informa tiecentrum en de afdeling Publiekszaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan echter geen zaken regelen die de burgerlijke stand betreffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kunnen op vrijdag avond wel worden ingediend maar er geldt geen "klaar terwijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60.93.411. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek geopend op dinsdag en donder dag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 36.14.12. Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefonische afspraak. Burgemeester J. de Widt en wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S.J. Wolzak, telefoon (035) 60.93 .443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno en R. van Logtenstein kan men regelen via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon (035) 60.93.511. Belangrijke telefoonnummers zijn: - 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambu lance). - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven, of het niet nako men van toezeggingen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aangesloten met gemeentelijke informatie over raadsvergaderingen en der gelijke, maar ook over opgebro ken wegen in de gemeente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vragen over afval zoals klein che misch afval(KCA) groente-, fruit en tuinafval enzovoort. Aanmel den van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.25.346 Meldpunt woon- omgeving(bereikbaar op werkda gen van 8.00 tot 16.00 uur. Kleine klachten over de woon omgeving die in ongeveer een uurkunnen worden opgelost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu en groen. Voor noodgevallen telefoon 54.87.411 (politie). maandag 30 oktober, commissie algemene bestuurszaken dinsdag 31 oktober, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn woensdag 1 november, commis sie milieu en openbare werken donderdag 2 november, commis sie financiën donderdag 16 november, ge meenteraadvergadering Alle vergaderingen worden ge houden in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein, aanvang 19.30 uur. mende criminaliteit, door allerlei omstandigheden. Toen zeiden de gemeenten: als we méér politie op straat nu zelf gaan betalen, als we daarvoor eens extra geld uittrekken. Dat doen we niet zo gauw, want op het moment dat we dat als ge meente doen, zegt de regering: Dat is leuk; de gemeente betaalt haar eigen politie, dus de politiemensen die wij als regering betalen, kunnen we ergens anders naar toe sturen waar ze harder nodig zijn. Dat was aanvankelijk de vrees die bestond bij de gemeenten om geld voor politiemensen uit te trekken. Voor eigen burgers Toch zijn er gemeentebesturen, zo als van alle vier de gemeenten in ons district, die uiteindelijk -na de ontwikkelingen eerst eens een tijdje te hebben aangekeken- gezegd heb ben: wij zitten er voor onze eigen burgers en de onveiligheid en het gevoel van onveiligheid nemen toch zodanige vormen aan dat wij de ver antwoordelijkheid nemen dat wij als gemeentebesturen en dat wij geld uittrekken om zelf 'eigen' mensen in dienst te nemen. Zij moeten met name aan die aspecten aandacht gaan besteden in ons eigen dorp die noodgedwongen blijven liggen om dat de 'echte' politie daar niet aan toekomt. De vier gemeenteraden, van Soest, Baarn, Bunschoten/ Spakenburg en Eemnes, hebben dat besluit genomen en het resultaat is dat er zeven jonge, enthousiaste surveillanten aan de slag zijn ge gaan". Enthousiast Burgemeester De Widt zegt dat tot nu toe de reacties van hen zelf, maar zeker ook van bestuur, bevolking en politie, zeer enthousiast zijn. "De verwachtingen zijn hooggespannen. De surveillanten zullen zich ervan bewust moeten zijn dat er goed op hen gelet wordt. Iedereen verwacht veel hen. Daardoor ligt er een zware druk op hun schouders, vooral in de beginperiode. Maar het zijn jonge mensen die dat aan kunnen. Ik ver trouw er dan ook op dat het goed zal gaan. De eerste reacties heb ik al gekregen. Ze waren precies zoals voorspeld was. In het verleden werd er vaak gezegd vanuit de politiek: er moet meer opgetreden worden te gen bijvoorbeeld verkeerd parkeren of zonder achterlicht rijden. Nu wordt er opgetreden en wat krijg je: nu komen de mensen klagen van: het was toch niet zo erg of ik moest daar even een boodschap doen. Dat is altijd de reactie die je verwacht nu er weer opgetreden wordt. Ik denk dat dat een effect is dat zich de eer ste tijd nog wel zal voordoen. Visitekaartje Gelukkig is de waardering veel gro ter. Ik hoor al geluiden als: de po litie is weer zichtbaar op straat. De surveillanten zijn een visitekaartje van de politie en van de gemeente waar ze werken. Dat betekent dat door hun gedrag de burger zal zeg gen: de politie (want zo werkt dat, Burgemeester J. de Widt als je een uniform draagt dan wordt, ook al is iemand in z'n eentje, toch de hele politie, gemeente en over heid beoordeeld) heeft dit of dat gedaan. Als de surveillanten zich verkeerd gedragen is dus 'de politie' niet goed of de overheid niet goed. Het is daarom belangrijk dat ze cor rect optreden en hun werk goed doen. Wij als burgemeesters, justi tie en politie hebben er alle vertrou wen in. Er zullen heus wel eens din gen verkeerd gaan. Dat hindert niet, want wie werkt maakt fouten. Ik heb hun gezegd: sta er voor open, bespreek het, kom er voor uit dat er iets fout is gegaan dan gaan we dat met elkaar herstellen en dan gaan we vol vertrouwen gewoon weer door". Met de komst van de Regionale Recherche naar het politiebureau aan de Daiweg in Soest krijgt het rayon Soest met ingang van vrijdag 27 oktober een nieuw telefoonnummer. Het landelijke alarmnummer 06-11 voor noodgevallen blijft ongewijzigd. Voor alle andere gevallen is het districtsbureau in Baarn zeven dagen per week, 24 uur per dag, bereikbaar op het nummer 5487411 Dit nummer geldt zowel voor inwoners van Soest als Baarn. Inwoners van SOESTERBERG moeten eerst het kengetal draaien, dus 035-5487411 Het oude telefoonnummer waaronder de politie Soest nu nog te be reiken is, (60)19444, is met ingang van 27 oktober niet meer in ge bruik. Na zorgvuldige voorbereiding heeft de gemeente Soest deze maand een samenwerkingsovereenkomst met het Arbeidsbureau in Amersfoort afgesloten om in november een be gin te maken met een geautomati seerde informatie-uitwisseling over gemeenschappelijke klanten. Deze uitwisseling heeft voornamelijk ten doel een snelle en zo geschikt mo gelijke inpassing van werklozen op de arbeidsmarkt te realiseren, aldus wethouder mevrouw N. Blommers, die onder meer werkgelegenheid in haar portefeuille heeft. Het belang van het doel wordt extra versterkt door de nieuwe Algemene Bijstandswet (nABW) die per 1 ja nuari 1996 ingaat. In het kader van deze gewijzigde wetgeving dient de toeleiding van uitkeringsgerechtig den naar werk te worden geïntensi veerd. De afdeling sociale dienstverlening zal voor bijna iedere uitkerings gerechtigde op basis van individuele gesprekken concrete trajecten (plan nen) naar een werksituatie gaan vastleggen. Het Arbeidsbureau en de gemeente zullen heel goed van eikaars plannen op de hoogte moe ten zijn. Volgens wethouder Blommers moet voorkomen worden dat de twee be trokken instanties langs elkaar heen werken. Daarom moet een zorgvul dig afgestemde inspanning worden geleverd. Voorlopig zal alleen de gemeente Soest het geselecteerde Neks Blommers bestand van het Arbeidsbureau kunnen raadplegen. De informatie-verstrekking door de gemeente Soest aan het Arbeidsbu reau zal nog op de gebruikelijke wijze, schriftelijk of telefonisch, ge beuren. Over een half jaar zal wor den beoordeeld of deze samenwer kingsvorm aan de gestelde verwach tingen voldoet. Daarbij zullen te vens eventuele uitbreidingsmogelijk heden van wederzijdse informatie verstrekking worden besproken. De gemeente Soest is in navolging van Amersfoort de tweede ge meente die aangesloten wordt op het geautomatiseerde netwerk van het Arbeidsbureau. Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór vrijdag 27 oktober aan Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). In navolging van een aantal andere gemeenten heeft het gemeentebe stuur besloten dat inwoners van de gemeente Soest die onbegrijpelijke brieven van de gemeente ontvan gen, deze terug kunnen sturen. De regeling gaat meteen in. Wanneer een inwoner in het vervolg een brief van de gemeente ontvangt die in zijn of haar ogen onduidelijk of onbegrijpelijk is, kan de brief teruggestuurd worden naar de klachtencoördinator van de ge meente (gemeentehuis). Deze zorgt er dan voor dat men binnen enkele dagen een betere brief krijgt. Het is de bedoeling dat de gemeente vanaf heden bij het verzenden van een brief een mededeling bijvoegt, waarin komt te staan dat indien de brief onduidelijkheden bevat, deze teruggestuurd kan worden. Met deze nieuwe maatregel hoopt de gemeentebestuur de burgers meer bij het politieke gebeuren te betrekken. De commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. drs. RA.C. Beelaerts van Blokland, heeft in een brief aan burgemeester J. de Widt zijn dank uitgesproken voor het enthousiasme dat de inwo ners van Soest en Soesterberg be toond hebben bij het werkbezoek van Hare Majesteit de Koningin op 3 oktober. Langs de route door de gemeente werd Koningin Beatrix uitbundig toegezwaaid, waarbij langs de Ossendamweg de kinderen van de basisschool De Werveling de stoet met vlaggen opwachtten. Ook bij het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Geneeskundig Cen trum in Soesterberg betoonde de Soesterbergse inwoners een grote enthousiaste belangstelling. In verband met rioleringswerk zaamheden is de Torenlaan in Baarn, het verlengde van de Stadhouderslaan, sinds maandag voor een periode van drie weken afgesloten voor het autoverkeer. De werkzaamheden duren tot en met 4 november, afhankelijk van de weersomstandigheden. De omlei dingen worden ter plaatse aangege- Verruiming horeca-regels: stap- vergunning. SWS: Soest Weert Sinterklaas. Intocht op de tocht. Gekaapte eenden. Komen er nu ook problemen met Kaapse pauwen? Al zouden ze op de kabel maar be ginnen met SBS-1. Raadhuis potdicht en politiebureau onbereikbaar: Soest gaat aan de Daiweg door een diep dal. ENFB: voorlichten over achterlich ten. Soesterberg: wentelwiek of wentel- ziek? Helikomter of niet natuurlijk. AH. Is dat Architect v/d Hengel? Kan Bob van de Veen dankzij AH de bloemetjes straks buiten zetten? Meldpunt voor jongeren: toch geen afSchoofsysteem? Bonnen schrijvende surveillanten: meer blauwe vingers op straat. Utrecht: Soest kan de (Melkert-)pot op. Bent u ook al omgenummerd. Op 't Hoogt kreeg altijd al een tien. Van de PTT krijgen we allemaal een 10, Meilof komt niet verder dan 0.01. Schrik(draad)barende diefstal. Is het met al die open dagen wel de moeite waard De Paardenkamp tus sentijds te sluiten? Snoep verstandig, eet een rotte to maat.

Soester Courant | 1995 | | pagina 33