Rol Milieu Educatief Centrum Kwekerij steeds belangrijker Streven naar milieu-educatie door de docenten zelf Dit schooljaar komen er 3.500 schoolkinderen op bezoek Actief op gebied natuur en milieu Milieu Educatief Centrum is ook beschikbaar voor particuliere organisaties Op 'De Kwekerij' In november begin met activiteiten voor volwassenen WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Mens zet de natuur naar zijn hand, maar de grenzen zijn overschreden "Waar we naar toe willen -en die stap hebben we al voorzichtig gezet- is dat milieu-educatie door de leer krachten zelf wordt gegeven. Op sommige scholen gebeurt dat ook al, maar nog steeds incidenteel. Het mooiste zou zijn als het een vast on derdeel van het lesprogramma zou worden. Niet langer van: we gaan even naar 'De Kwekerij" en als we daar geweest zijn, hebben we aan milieu-educatie gedaan". Bewondering voor een dapper meisje dat zomaar een slak over haar hand laat kruipen, afkomstig uit de slakken- bak op het Milieu Educatief Centrum 'De Kwekerij'. In de vijf jaar dat het Milieu Educatief Centrum De Kwekerij aan de Molenstraat 157 bestaat, is het inderdaad het centrum van natuur- en mi lieu-activiteiten geworden dat degenen die het destijds hebben opgezet voor ogen stond. De activiteiten van toen zijn nauwelijks nog te vergelijken met die van tegenwoordig. Daaruit blijkt dat het centrum op de juiste ma nier heeft ingespeeld op de groeiende behoefte van het publiek, jong en oud, aan voorlichting over en activiteiten op het gebied van natuur- en mi lieu-educatie en -bescherming. Het centrum speelt daarin nu een belang rijke rol. Het is dus alweer vijf jaar geleden dat de gemeente Soest met natuur- en milieu-educatie begon als onder deel van milieubeheer. Coördinator Dick Neuteboom vertelt: "Toen kre gen we de beschikking over het les lokaal in het gebouw van de ge meentelijke plantsoenendienst, later Groen en Milieu, aan de Molen straat. We hebben de educatieve ruimte 'De Kwekerij' genoemd om dat er vroeger planten e.d. voor het openbaar groen werden gekweekt, en nu milieubewuste mensen. De ruimte waarover we konden be schikken, was op den duur niet meer voldoende. Nu de gewenste uitbreiding er is gekomen, hebben we veel meer mogelijkheden. De uitbreiding was noodzakelijk omdat het programma dat wij voor de scholen in de aanbieding hebben er blijkbaar zo goed uit ziet en telkens zodanig aanslaat dat er sprake is van een continue groei in het aantal leer lingen dat 'De Kwekerij' bezoekt. Dit schooljaar zijn het er ongeveer 3.500". Programmaboekje i>o«t doe» Want tri| jezelf noemen, maar dat is het natuurlijk niet alleen. De straat is ook hun leefomgeving. Ook daar komen ze dingen tegen waarover ze zich zul len verbazen. We gaan niet alles ge lijk verklaren, het gaat er om inte resse te kweken. Dat doen we hier bijvoorbeeld in de vorm van een kabouterpad voor de kleuters. Ka bouters zijn voor hen nog realistisch. Langs dat pad staan houten kabouterpoppen die de kinderen de weg wijzen. Om hun nek hangen de opdrachten die per seizoen verschil len. Dus de kabouter vertelt als het ware wat de kinderen doen moeten. De reacties zijn altijd heel leuk". Voor de groepen 3 en 4 is het thema 'verkenning'. Neuteboom: "Je stuurt ze op verkenning uit en je geeft de kinderen min of meer al een op- drachtje mee. Het is niet meer toe val waar ze tegenaan lopen. Wij vra gen bijvoorbeeld: zoek dat en dat eens op". 'Ontdekking en formulering' is het thema voor groep 5 en 6, en in laat ste stadium gaan groep 7 en 8 on derzoeken en verldaren. Inloopmiddag Het programma is inmiddels begon nen, na een inloopmiddag voor de leerkrachten, die eerst een kijkje in het centrum hebben kunnen nemen. "Daardoor hebben ze zich een goed beeld kunnen vormen van wat hier allemaal kan. Op grond hiervan hebben ze zich kunnen aanmelden en het is verheugend dat alle scho len dat hebben gedaan", zegt Neute boom. De activiteiten 'lopen' tot het eind van het schooljaar. Dat bete kent dat tot en met juli 1996 niet minder dan 3.500 kinderen zich op 'De Kwekerij' zullen vermaken. Dat ze op een speelse manier worden ingewijd in de geheimen van de na tuur en het milieu is de verdienste van met name Evert de Kruijf, mi lieu-medewerker. Hij ontvangt de groepen en verzorgt de uitvoering. Neuteboom is de coördinator van de activiteiten; hij houdt zich verder vooral bezig met beleidsmatige kant van het centrum. Er is een overzichtelijk programma boekje uitgegeven waarin tal van kant en klare activiteiten zijn opge nomen. Dick Neuteboom, coördinator van het Milieu Educatief Centrum 'De Kwekerij', is daarom dit jaar begon nen met workshops voor docenten. "Zij gaan met een bepaald thema aan de slag. Er is bijvoorbeeld een leskist met allerlei materialen die op het weer betrekking hebben, zoals voor het meten van de windrichting en het opwekken van energie. Van daag staat de workshop op het pro gramma met als thema 'de grond onder je voeten', en voor woensdag middag 14 december één over astro nomie". Neuteboom beseft dat de docenten er wel iets voor over moeten hebben om de workshops te volgen, want dat moet natuurlijk in hun vrije tijd. Maar ze zullen er plezier aan bele ven, voorspelt hij, en straks zullen ze met evenveel plezier hun kennis op de leerlingen kunnen overbrengen. Het centrum ondersteunt hen daar bij zoveel mogelijk met kant en klaar lesmateriaal. Dat kunnen de docenten lenen om op school te ge bruiken, maar ze kunnen natuurlijk ook met de kinderen naar 'De Kwe kerij' komen. 1 Behalve kisten met verschillend les materiaal, kunnen de docenten bij het centrum opdrachten vragen die ze de kinderen kunnen laten uitvoe ren, of een nieuwsbrief afhalen die voldoende gegevens bevat om daar mee aan de slag te gaan. "De les kisten zijn echt heel duur. Geen school zal die aanschaffen, maar ze willen er wel graag mee werken. Wat is er 'dan mooier dat er op een plek voor heel Soest zo'n kist staat? Hetzelfde geldt eigenlijk voor de ruimte. We willen die zö inrichten, dat een schoolgroep hier gewoon naar toe kan komen als de docent liever hier les geeft. Alles staat klaar, hij kan er zo mee aan de gang". De tuin bij 'De Kwekerij' leent zich volgens Neuteboom perfect voor ac tiviteiten in de buitenlucht. "Als de schoolomgeving daar niet echt voor geschikt is, kunnen de kinderen be ter hier naar toe komen. We hebben hier bijvoorbeeld een klein meteo- station, maar er zijn natuurlijk veel meer mogelijkheden. Het moet nog groeien dat de scholen hier naar toe komen en zelf aan de slag gaan, maar we hebben er alle vertrouwen in dat dit gaat gebeuren", zegt Neuteboom. De tentoonstelling 'Veranderend landschap, verdwenen landschap pen', die van 14 november tot en met 21 december in het Milieu Educatief Centrum 'De Kwekerij' aan de Molenstraat 157 wordt ge houden, is opgezet in het kader van de educatieve samenwerking in het Gewest Eemland. In het gewest gaan drie landschap pen in elkaar over: de Utrechtse Heuvelrug, de Gelderse Vallei en de Eemvallei. Hoewel zij onderling sterk verschillen, danken zij hun vorm en uiterlijk aan dezelfde in vloeden. Deze waren of zijn: het kli maat, zoals temperatuur en wind; water in de vorm van ijs, stromend water, zee, regen en ondiepe meren; de planten- en dierenwereld, en de mens. In de loop van zo'n 150.000 jaar hebben klimaat, begroeiing, dieren en mens in steeds andere combina ties bepaald hoe het landschap er uitzag. Lange tijd waren het combi naties waarin de natuur overheerste. De laatste duizend jaar, vanaf de middeleeuwen, bepaalde de mens het uiterlijk van het landschap, maar stelde de natuur de grenzen. Vanaf 1950 zet de mens de natuur naar zijn hand, maar het is duidelijk dat de grenzen zijn overschreden. De tentoonstelling geeft hier voorbeel den van. De tentoonstelling is te bezichtigen van 14 oktober tot en met 21 de cember, elke dinsdag-, woensdag en donderdagmiddag van 13 tot 16.30 uur en op zondag 19 en 26 november van 14 tot 16 uur. Op vrijdag 10 november 's middags om half vier verricht wethouder R. van Logtenstein (van o.a. milieu) de opening van het vernieuwde en uit gebreide Milieu Educatief Centrum (MEC) 'De Kwekerij' aan de Molenstraat 157. 'De Kwekerij' is elke dinsdag-, woensdag- en don derdagmiddag van 13 tot 16 uur open voor publiek. Bezoekers kunnen er onder meer terecht in de overzichtelijke biblio theek met tijdschriften, naslagwer ken en documentatie- en lesmate riaal en aan de informatiedesk. Nu het MEC de beschikking heeft gekregen over meer ruimte, is het mogelijk dat voortaan ook particu liere organisaties die zich op het ge bied van natuur en milieu bewegen van het gebouw gebruik maken. Zó hebben de vereniging Groei en Bloei en het Instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN) er re gelmatig hun bijeenkomsten. Ook andere vergelijkbare organisaties die vergaderruimte zoeken, kunnen hier eventueel terecht. Daarvoor kunnen ze contact opnemen met milieu coördinator Dick Neuteboom van hét MEC, tel. (035) 60.22530. Colenso Het gebouw 'De Kwekerij' werd destijds in de vprm van een boerde rij gebouwd, toen de gemeentelijke plantsoenendienst (zoals Groen en Milieu destijds heette) uit Colenso aan de Vredehofstraat moest ver huizen in verband met woningbouw. In Colenso werd onder meer plant- materiaal voor de plantsoenen op gekweekt. Daar is men overigens jaren geleden van afgestapt. Wat op 'De Kwekerij' aan de Molenstraat nog wel gebeurt, is het zogeheten zwellen, maar ook daar stapt men van af. In de loop der jaren is het oorspron kelijke gebouw aanzienlijk uitge breid als gevolg van de toenemende taken van de afdeling Groen en Milieu. Nu zijn hier bijvoorbeeld ook de ploegen wijkbeheer onder gebracht. Het grootste deel van het oorspronkelijke gebouw is nu in ge bruik ten behoeve van de toene mende vraag naar natuur- en mi lieu-educatie. Aanvankelijk was de ruimte een stuk kleiner, maar mi lieu-coördinator Dick Neuteboom en de andere medewerkers konden hier nauwelijks nog uit de voeten door de groeiende belangstelling voor het onderwerp. Daarom is de ruimte die het MEC ter beschikking had, aanzienlijk uitgebreid. Eén van de voordelen hiervan is dat voor taan tentoonstellingen permanent ingericht kunnen blijven en niet tel kens als er een gezelschap komt ge heel of gedeeltelijk moeten worden afgebroken of verplaatst zoals tot voor kort het geval was. De scholen hebbenjiet programma boekje voor het lopende seizoen voor de vakantie ontvangen. Alle scholen hebben ingeschreven voor deelname aan één of meer van de activiteiten die hierin worden aange boden. "Onze bedoeling is dat we voor elke groep iets organiseren, van de kleuterbouw tot de bovenbouw van de basisscholen. Dat hebben we nu bereikt. Vijf jaar geleden kregen we natuurlijk nog niet zoveel kinde ren op bezoek. Dat kwam doordat we toen nog niet voor alle groepen iets hadden. Je kunt natuurlijk niet als je pas begint meteen een com pleet programma in elkaar zetten. Nu kunnen we wèl de hele basis school iets aanbieden, van groep 1 tot 8". Hoe het onderscheid in activiteiten wordt gemaakt? Neuteboom: "Voor groep 1 en 2 die hier komen, beper ken we de activiteiten tot een soort ontmoeting. Een 'ontmoeting' met gewone dingen uit hun leef omgeving. Dat mag je de natuur 3 Evert de Kruijf temidden van groep 1 van een bezoekende schoolvertelt de kleintjes wetenswaardigheden over natuur en milieu. 4. i t Vijf jaar geleden opende het Milieu Educatief Centrum (MEC) De Kwekerij' zijn deuren. Sindsdien hebben duizenden schoHeren ken nis kunnen maken met allerlei facetten van natuur en milieu. Omdat dit ook interessant is voor niet-scholieren, worden met ingang van november ook activiteiten georganiseerd voor alle andere geïnteres seerde inwoners van Soest. Deze mogelijkheid doet zich voor omdat op vrijdag 10 november aan de Molenstraat 157 een geheel nieuw MEC geopend, dat veel meer faciliteiten biedt, dus voortaan ook voor volwassenen. Inde gemeentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt zal maandelijks een actueel overzicht van de activiteiten te vinden zijn. Het programma voor het komende seizoen ziet er als volgt uit: Tentoonstelling 'Veranderend landschap, verdwenen landschappen' van 14 november tot 21 december; dinsdag, woensdag en donderdag van 13 tot 16.30 uur zondag 19 en 26 november van 14 tot 16 uur. Rondom Soest gaan die landschappen in elkaar over: de Utrechtse Heuvelrug, de Gelderse Vallei en de Eemvallei. De tentoonstelling laat zien hoe zij zijn ontstaan. Bovendien wordt duidelijk gemaakt welke invloeden klimaat, planten, dieren en mensen op deze land schappen hebben gehad. De groene leef- en woonomgeving in Soest. Lezing door Arie Koster, auteur van 'De groene omgeving'. donderdag 23 november 20 uur. In zijn boeken schetst Arie Koster het belang van natuur in en om de stad, en van ecologisch groenbeheer. Aan de hand van dia's wor den'inspirerende voorbeelden gegeven voor zowel groenbeheerders als tuinbezitters. In zijn verhaal zal de Soester situatie volop aandacht krijgen. Arie Koster houdt zijn lezingen in het kader van het Euro pees Natuurbeschermingsjaar. De geologische geschiedenis van Soest. Lezing door Henk Gerth. dinsdag 12 december, 20 uur. Amateur-geoloog en medewerker van het Museum Oud-Soest Henk Gerth zal wat dieper ingaan op het ontstaan van Nederland in het algemeen en Soest in het bijzonder. Dit naar aanleiding van de in het Milieu Educatief Centrum opgestelde tentoonstelling over landschap pen. 1996 Inloopavond Afvalpreventie, verzorgd door Netwerk Natuur- en Milieuvoorlichters Utrecht; dinsdag 23 januari 20 uur. Hoeveel afval produceren we in Soest met z'n allen en waar gaat dat allemaal naar toe? Nog belangrijker is: hoe kunnen we deze hoeveel heid verminderen? Dit seizoen worden er drie bijeenkomsten over afval gehouden, met elke avond een ander thema. Bomenfietstocht. Onder begeleiding langs belangrijke Soester bomen; zaterdag 30 maart, 10 uur. In juni 1995 verscheen de brochure 'Bomenroute gemeente Soest'. Deze fietsroute gaat van Soest naar Soesterberg en is 30 kilometer lang. Onderweg krijgt u informatie over bomensoorten, hun eigen schappen en historie. Zij die aan de fietstocht willen deelnemen, kunnen zich vóór 22 maart aanmelden via telefoonnummer (035) 6022530. Inloopavond Afvalpreventie, verzorgd door Netwerk Natuur- en Milieuvoorlichters Utrecht, dinsdag 16 april, 20 uur. Wandelen over de Eng. Onder begeleiding over Eng en Brink, zaterdag 20 april, 10 uur; zondag 28 april, 14.30 uur. Naast een bomenfietsroute verscheen in de zomer van 1995 ook het boekje 'Over Eng en Brink'. Een wandelroute van 7 kilometer over de Zuidereng en de historische langgerekte Brink. Tijdens de wan deling krijgt u informatie over de historie van de agrarische neder zetting Soest en het planten- en dierenleven. Deelnemers moeten zich vóór 13 april aanmelden via telefoonnummer (035) 6022530. Leven als een Indiaan. Kleine tentoonstelling over natuurvolken in Noord-Amerika, van 6 tot en met 23 mei; elke woensdagmiddag van 13 tot 16.30 uur. Aan de hand van voorwerpen, foto's en filmbeelden wordt het één en ander verteld over het leven van de Indianen uit Noord-Amerika. Lezing over de Lakota Indianen. Verzorgd door de Lakota-stichting Nederland; dinsdag 14 mei, 20 uur. Moeder Aarde speelt een belangrijke rol in het leven van de Lakota- indianen. Op welke wijze de natuur in het leven van de Indianen is geïntegreerd, wordt verteld door mensen die bij deze Indianen op bezoek zijn geweest. Inloopavond Afvalpreventie. Verzorgd door Netwerk Natuur- en Milieuvoorlichters Utrecht, dinsdag 20 juni, 20 uur. Gebruik door derden. Het MEC 'De Kwekerij' wordt in de avonduren gebruikt door plaat selijke natuur- en milieuverenigingen zoals het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie Eemland en Groei en Bloei Soest. Zij die interesse hebben voor deze verenigingen of natuur- en milieu verenigingen die op zoek zijn naar ruimte, kunnen hiervoor contact opnemen met het Milieu Educatief Centrum. Milieubibliotheek. In de bibliotheek van het Milieu Educatief Centrum staan diverse boeken over natuur en milieu. Ook zijn er tal van jaargangen van ver schillende milieutijdschriften te vinden. In de bibliotheek is een ruime sortering les- en activiteitenmaterialen te vinden. Vragen. Met vragen over zaken die met natuur en milieu te maken hebben, kunt u op het Milieu Educatief Centrum terecht tijdens de openings tijden. In veel gevallen zullen uw vragen direct beantwoord worden. In de andere gevallen wordt u na nader onderzoek op de hoogte ge steld. Milieu Educatief Centrum 'De Kwekerij', Molenstraat 157, Soest, te lefoon (035) 6022530 is geopend dinsdag, woensdag en donderdag van 13 tot 16.30 uur, en uiteraard bij activiteiten op de in deze agenda genoemde dagen en tijden.

Soester Courant | 1995 | | pagina 36