1 DE ALLERLAAGSTE PRIJZEN BIJ HOOGVLIET IN SOEST! 1.59 4# 1.98 HOOGVLIET? 4# 1.79 8.75 8.95 Gemeenteraad tikt De Widt op de vingers wegens te strakke leiding Gemeentebelangen wil volgend jaar al half miljoen voor nieuwe SIR-regeling Extra appartementen St. Josephgebouw ~iACTUEEL Professionele hulpverleners blazen '1-loket-functie' af UITNODIGING KERSTPAKKETTEN 'Sint komt op 18 november, maar hoe of wat: geen idee' Soest gaat weer sleutelen aan communicatie met de burgers PvdA: meer geld voor bijstand en warme maaltijden Bewezen de goedkoopste! WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Langdurige sessie tijdens algemene beschouwingen Voor sporttoernooi, buurtwerkplaats en vogeltellingen Raadbrede steun voor startsubsidie Meldpunt Wim Roest (D66) met 'handicap' gemeenteraadslid Wie vergelijkt leest de Soester Courant PvdA beschuldigt BAM-fractie van 'roepie-roepie' BMU schrapt plan voor medisch centrum SWS tast nog in het duister Betrokkenheid met politiek vergroten Pleidooi voor goedkope woningen Het blijft genieten! Mona Magere Vruchten Yoghurt Ambachtelijk gebakken Brood Filet American Verse Kuiken Brilliant Patat Elstar VSM Nisyleen Mooi boeket bloemen in vaas De gemeenteraad van Soest begon maandagavond aan de eerste ronde van de algemene beschouwingen ter gelegenheid van de nieuwe begro ting. Het werd, zoals gebruikelijk, weer een soort slijtageslag die al met al zo'n vier uur in beslag nam, en die vanmiddag (woensdag 14.00 uur) een vervolg krijgt. Over de werkwijze was overigens lang niet iedereen te spreken. Opnieuw kregen alle fractievoorzitters (De GPV-er Meilof was er niet) vijf minuten de gelegenheid om nog eens te zeggen wat ze in de speciale editie van "Op 't Hoogt" - in het weekend huis- aan-huis verspreid - nog niet hadden kwijt gekund. Dat leverde in het alge meen niet al te veel nieuws meer op, al maakten sommige fracties direct gebruik van de mogelijkheid om kanttekeningen te maken bij eikaars uitspraken in de begrotingskrant en de plannen van het College. Op hun beurt namen burgemeester en wethouders ruim de tijd voor een reac tie op de beschouwingen en de 5-minu- ten-speechjes, waarna de raad opnieuw aan het woord kwam. Toen dat achter de rug was, was het inmiddels bijna half twaalf en werd besloten de tweede ronde van het College naar woensdag middag te verschuiven. De meeste on derwerpen komen dan nog uitgebreid aan de orde. De discussie in de raad werd, zoals ge bruikelijk, nogal eens onderbroken door Burgemeester Hans de Widt. interrupties. Burgemeester De Widt stond dat een aantal raadsleden aanvan kelijk lankmoedig toe maar trad daar - naarmate de avond vorderde - nogal streng tegen op. Zo legde hij eerst Jan Visser (GroenLinks-PS) het zwijgen op, waartegen behalve Visser zelf overigens niemand protesteerde, maar toen hij la ter ook Kees Boerkoel (PvdA) geen in terruptie toestond en.zelfs Boerkoels microfoon uitschakelde toen deze ge woon bleef doorpraten ontstond er een sfeer van irritatie. Pas tegen het eind van de vergadering stelde Boerkoel een punt-van-orde en sprak hij zijn misnoegen uit over het optreden van De Widt. Volgens hem legde de burgemeester de discussie zo sterk aan banden dat er alleen vraag- en antwoordspelletjes overbleven tussen het College en de fracties. "De discus sie krijgt op deze manier een zeer laag democratisch gehalte," vond Boerkoel. Boerkoel kreeg vrijwel unaniem bijval van de overige fractievoorzitters. "An ders kunnen we net zo goed koekjes gaan eten," vond Bart Krol (CDA). "Zo is er geen fluit aan," meende Bert Krij- v VD). "Interrupties verlevendigen juist het debat." Harry Witte (GGS) stelde vast dat de avond tóch al zo saai was, "en zo wordt het steeds saaier..." Alleen Mieke Swinkels (D66) meende dat de burgemeester best mocht ingrij pen: "U bent nu eenmaal de voorzitter." "Maar de voorzitter maakt niet uit wat interessant is of niet!" repliceerde Leidje Tomassen (GL-PS). De Widt kon niet op tegen zo veel te genstand en constateerde een zeker "on genoegen" bij de raad. Volgens hem had hij zich mede laten leiden door "oog signalen" van andere raadsleden, die hem het gevoel gaven dat Boerkoel te veel aan te woord was waardoor andere raadsleden niet aan hun trekken kwa men. "En ik moest ook de tijd in de ga ten houden..." Hij bood de raad zijn excuses aan voor het feit dat de discus sie wellicht niet optimaal was verlopen. "Ach," reageerde Leidje Tomassen. "Dit is de eerste keer in al die jaren dat het fout gaat, dus zo erg is het niet..." De Soester Innovatie Regeling (SIR), die de fractie van Gemeente belangen Groen Soest heeft be dacht om initiatieven uit de bevol king te stimuleren (maar die nu door gebrek aan middelen niet van de grond komen), moet volgend jaar met 500.000 gulden van start gaan. Dat is althans het voorstel van GGS-raadslid Hans van Wuijck- huijse, de bedenker van de SIR. Het College van B. en W. staat in begin sel niet zo afwijzend tegenover het plan, maar heeft er niet meer voor over dan een schamele 40.000 gulden. GGS had eerder laten weten dat er een miljoen per jaar voor uitgetrokken zou moeten worden. Dat komt echter pas in de ja ren na 1997, want volgend jaar is een half miljoen vooralsnog genoeg. Na het verwijt van o.a. wethouder Neks Blommers, dat de GGS-fractie eigenlijk nog nooit concreet duidelijk had ge maakt waarvoor het geld precies ge bruikt zou moeten worden, kwam Van Wuijck-huijse met voorbeelden. Hij dacht o.a aan een jaarlijks sporttoernooi op top-niveau, een buurtwerkplaats waar werklozen klusjes en reparaties verrichten, een drukkerijproject waar instellingen goedkoop hun drukwerk kunnen laten maken, een "restauratieve voorziening" bij activiteiten voor de jeugd, en een informatiesysteem bij vogeltellingen. Aanloopkosten Het zijn allemaal projecten waar volgens Van Wuijckhuijse behoefte aan bestaat en die volgens de SIR-formule hooguit drie jaar bij de aanloopkosten gesteund mogen worden om hun bestaansrecht te bewijzen, waarna ze zichzelf moeten kunnen bedruipen. De GGS-fractie heeft een amendement ingediend, waarih het College wordt gevraagd bin nen drie maanden met een uitgewerkt raadsvoorstel te komen. Hans van Wuijckhuijse (GGS). Het Centrale Meldpunt Vrijwilli- gershulp is een van de weinige in stellingen in Soest die met genoegen de uitkomsten van de begrotings behandeling in de gemeenteraad kunnen afwachten. De organisatie mag alsnog rekenen op de ge vraagde startsubsidie van 4500 gul den, waarmee het voortbestaan ver zekerd is. Het Meldpunt heeft sinds de oprichting in mei al tientallen hulpvragers in kontakt gebracht met de (vrijwillige) hulpverleners, maar leek tot dusver naar enige vorm van financiële steun te kun nen fluiten. Dit ondanks het feit dat uit de succesvolle bemiddelingen is geble ken dat het meldpunt in een duidelijke behoefte voorziet. De lobby die het be stuur in de afgelopen weken heeft ge voerd blijkt echter toch succesvol te zijn geweest. De meeste fracties vinden dat de orga nisatie op z'n minst de startsubsidie ver dient en bovendien is er plotseling toch ruimte in de gemeentelijke portemon nee gekomen, omdat er van de - al ja ren geleden met veel poeha aangekon digde - één-loket-functie van de profes sionele instellingen (Thuiszorg, Kruis werk en GGD) niets terecht blijkt te komen, zoals wethouder Piet er ten Hove liet weten. Deze instanties mikken op een gezamenlijk regionaal meldpunt en hebben daardoor geen behoefte aan een specifiek informatiepunt in Soest (en Baarn). Voor het professionele één loket had het College wél alvast 20.000 gulden uitgetrokken. De wethouder beloofde dat geld nu te gaan gebruiken voor het Vrijwilligers- meldpunt en ook dat hij binnenkort met het bestuur om de tafel wil gaan zitten om verder te spreken over de financie ring en de huisvesting. Sinds afgelopen maandag is Wim Roest lid van de gemeenteraad van Soest. De D66-er volgt in die functie Loet Jansen op en werd met de gebruikelijke plech tigheden geïnstalleerd na het afleggen van de belofte. Roest deed dat staande, net als trouwens de overige raadsleden en het publiek, Op zichzelf niets bijzon ders, ware het niet dat de de kersverse democraat een paar dagen geleden zijn enkel brak en dus met een "gipsen" voet aan zijn eerste raadsvergadering deel nam. Burgemeester De Widt wenste hem dan ook extra sterkte. De bombarie waarmee de BAM- fractie dit voorjaar de kerntaken discussie smalend naar de prullenbak verwezen heeft is haar tijdens de begrotingsbehandeling nog eens in gewreven door PvdA-fractievoorzit- ter Kees Boerkoel. De BAM had vol gens hem aangekondigd dat zij bij de begroting nog wel een aantal voor stellen zou doen over de wijze waarop de gemeente haar taken ver vult. Dat de BAM op dat punt niets van zich liet horen, en evenmin op het gebied van de fraudecontrolê, bracht Boerkoel tot het oordeel dat de nieuwe partij zich schuldig maakte aan "roepie-roepie". 1 I Kom nu naar ons loe m verbaas u over ons p.*v' grole assortiment Sta, utu t>TOtwday, (tij de "iKMtèiayen,. Steenhoffstraat 58 Soest 035 - 602 28 71 Dat Sinterklaas op 18 november in Soest zijn intocht houdt, is voorlo pig nog een kwestie van geloof. Vol gens de SWS, de stichting die niet meer verantwoordelijk wil zijn voor het evenement, gaat het heus wel door, maar is de "zwarte piet" nu in handen van de winkeliers. SWS-directeur Jaap van der Kooij be leed vrijdagmiddag in "Soestand", de talkshow van Radio Soest in C-drie, zijn onwankelbare geloof in de goedheilig man én de Federatie MKB, die binnen kort het verlossende woord moeten spreken. "Ik heb van MKB-secretaris Nota de verzekering gekregen dat Sin terklaas hoe dan ook naar Soest k;omt, op 18 november, maar hoe of wat: geen idee," aldus Van der Kooij. Van zijn geloof in de gemeente Soest als mede-financier was Van der Kooij intus sen wel afgevallen. Hij liet in elk geval weten nog steeds "erg boos" te zijn over de manier waarop de SWS door de ge meente aan het lijntje was gehouden, nadat juist van die zijde geopperd was om niet alleen de vaste sponsors (Soes ter Zakenkring, Federatie MKB en de Kermispot) maar ook het College van B. en W. om een bijdrage van 1750 gul den te vragen. Van der Kooij roemde overigens de rol van ambtenaar W. Hulsbergen, die al jaren zijn nek had uitgestoken voor de intocht. Lunchpakketten Hij gaf verder een verhelderend inzicht Niet alleen massa's burgers van Soest zijn ontevreden over de ma nier waarop het gemeentebestuur met hun bezwaren en "zienswijzen" omspringt, ook de politiek zelf is er niet gelukkig mee. In de algemene keerd waardoor onaanvaardbare situa ties ontstaan bij bijvoorbeeld verkeers-, winkel- en woonvoorzieningen. De frac tie heeft ook gevraagd om het hele sys teem van woonruimteverdeling en woningtoewijzing - waarover in Soest een toenemend gemurmureer te verne- in de financiële huishouding van de Soester Sint, die met niet minder dan 7000 gulden "uit de voeten kan". Het strooigoed alleen al kost 1200 gulden, muziekkorpsen vragen 700 gulden, pak ken/schminken kost 1500 gulden, voor attributen zoals fietsen en het treinreisje moet ook nog eens 1500 gulden worden gerekend en dan zijn er nog kleinere posten als lunchpakketten voor de 60 a 70 pieten. Op de vraag van Leen Cramer of dat nu allemaal wel zo nodig was gaf Van der Kooij toe dat het mis schien wel wat minder kon. De middenstand staat zelf ook niet erg te springen om de intocht van Sinter klaas financieel mogelijk te maken, con stateerde Van der Kooij. Op een bedel brief die vorig jaar aan 200 winkeliers was gestuurd ontving de SWS nauwe lijks een reactie. Een probleem is vol gens hem ook dat alle winkelcentra Sin terklaas wel willen ontvangen, maar dat het door de geografische inrichting van Soest niet doenlijk is de intocht langs alle koop-plekken te leiden. "Dan ben je een hele dag onderweg, en de muziek wil ook niet langer dan anderhalf uur lopen..." Telefoontje Van der Kooij zei nog altijd met smart te wachten op de motivatie voor de af wijzing door het College van B. en W. "We hebben alleen een telefoontje ge had dat het niet doorging, maar verder niks vernomen. Het valt ons ook tegen dat we niets meer van de MKB hebben gehoord, terwijl we toch tien jaar lang voor hen de intocht hebben georgani seerd." De SWS is de laatste week overstroomd met telefoontjes van boze en/of onge ruste ouders, die de stichting nu de schuld geven van het feit dat de Sint intocht aan een zijden draadje is komen hangen. Van der Kooij: "Ik kan alleen maar zeggen dat Nota belóófd heeft dat de Sint komt, desnoods door inscha keling van een landelijk organisatie bureau. Maar hoe ze het doen, dat weet ik niet..." beschouwingen klinkt van diverse men is - nog eens goed aan de burgers kanten dan ook ongerustheid door uit te leggen. over de toenemende afstand tussen burgers en bestuur. Daar moet wat aan gedaan, is het parool (op nieuw). Sommige fracties en partijen (bijvoor beeld D66, BAM en Gemeente belangen) verwachten veel heil van een (raadsgevend) referendum, zodat de burgers per keer hun mening over een actuele kwestie kunnen geven. Anderen - zoals CDA en GPV -vervult dat voor uitzicht juist met de nodige huiver, die nog gevoed wordt door de ervaringen met recente referenda in Amsterdam en Rotterdam. Maar de meesten zijn het erover eens dat er iets verbeterd moet worden, anders loopt het allemaal in de soep. De Soester WD-fractie pleit zelfs voor een geheel nieuw, professióneel communicatieplan om te voorkomen dat de besluitvorming wordt geblok- Morgen beter? Voor Mieke Swinkels (D66) was dat al les in elk geval aanleiding genoeg om alle andere partijen uit te nodigen voor een "diepgaande" discussie, waarbij kri tisch gekeken moet worden naar de hui dige vorm van inspraak, die zowel de burgers als de politiek meestal ontevre den achterlaat. De meeste partijen rea geerden niet afwijzend op Swinkels' voorstel. Wellicht wordt het met de in spraak in Soest dus "mórgen beter, al wordt 't toch nooit goed. Burgemeester De Widt was minder en thousiast over het communicatieplan van de WD. "We hebben vorig jaar nog een nieuwe voorlichtingsnota aanvaard, en dat draait nog maar nauwelijks." Wel beloofde hij zijnerzijds het hele in spraak-systeem nog eens tegen het licht te houden en daarin de sterke en zwakke punten nader te bekijken. Het plan voor een medisch centrum in het St. Joseph-gebouw aan de Steenhoffstraat is van tafel. Bouw maatschappij Uyland wil daarvoor in de plaats acht appartementen realiseren. Het totaal aantal ge plande appartementen in het ge bouw komt daarmee op 28. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er op de begane grond een medisch cen trum zou komen. Er was vorig jaar de cember al een bouwvergunning verleend voor het centrum en twintig apparte menten. Uyland heeft het college ver wittigd van het nieuwe plan. Daarmee kan het college akkoord gaan. Het is dan ook bereid een wijzigingsvergun ning te verlenen. Visserstaete, bij Soesters beter bekend als het St. Joseph-gebouw. Het perceel op de hoek van de Steenhoffstraat en de Dalweg heeft een bestemming gemengde doeleinden, waaronder woningbouw. Het nieuwe plan van Uyland levert wat dat betreft geen enkel bezwaar op. Ook de welstandscommissie heeft haar goed keuring uitgesproken. Het voormalige St. Joseph-gebouw, dat de laatste tijd onder de naam Vis serstaete in het nieuws kwam, staat al zeker vijftien jaar leeg. Het nodigde nog wel eens uit tot vandalisme, zodat er onder meer ruiten sneuvelden. Ook is er een keer een brandje gesticht, zonder catastrofale gevolgen overigens. Gezien de bijzonder gunstige finan ciële situatie van de gemeente Soest is er volgens de PvdA genoeg ruimte om iets te doen aan een aan tal knelpunten. De fractie denkt met name aan do bijzondere bij stand en de warme maaltijd-voor ziening. Volgens fractievoorzitter Kees Boerkoel is de tijd rijp om het drempelbedrag dat bijstandstrekkers moeten betalen voor de "bijzondere bijstand" (nu 186 gulden) geheel af te schaffen. Dat kost de ge meentelijke schatkist dit jaar 75.000 gulden, maar dat kan makkelijk van het begrote overschot van volgend jaar (183.000 gulden) af. Daarnaast wil de PvdA de prijs van de warme maaltijden (in de voordeligste categorie) verlagen van vijf naar vier gulden. Dat kost 30.000 gulden en ook daarvoor is ruimte in het overschot. WD-wethouder Neks Blommers (Fi nanciën) reageerde nogal afhoudend op het PvdA-plan, omdat het volgens haar om een structurele maatregel en gaat endie zou je niet uit een incidenteel overschot moeten betalen. Wat nou? reageerde Boerkoel, die erop wees dat ook de komende jaren een flink over schot te verwachten is (in 1999 zelfs een Kees Boerkoel (PvdA). BAR, G RIL L RESTAU R ANT Ome gezellige mosselavonden 1 Onze veelbesproken Luykje specialiteiten Onze zeer aantrekkelijke fondue- en goumetmogelijkheden STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035 - 601 82 52 miljoen), zodat de beschikbare ruimte heus zo incidenteel niet is. De PvdA-plannen kregen een redelijk sympathiek onthaal bij diverse andere fracties, zodat de aangekondigde motie het vermoedelijk wel zal kunnen halen. Huizen voor jongeren De PvdA en het CDA lijken samen re delijk op één lijn te komen over extra in spanningen om het voor jonge(re) Soesters mogelijk te maken dat ze hier een woning krijgen. Boerkoel verbaasde zich over het feit dat in andere gemeen ten kennelijk wel huurwoningen voor 600 a 700 gulden per maand gebouwd kunnen worden. "Waarom dan niet in Soest, waar nauwelijks huizen voor star ters worden gebouwd? Bart Krol (CDA) had ook al benadrukt dat er, na zoveel nadruk op de ouderen huisvesting in de afgelopen jaren, meer aandacht gegeven moest worden aan het onderdak brengen van jongeren. Vol gens Hariy Witte (Gemeentebelangen) stond het echter helemaal niet vast of in deze categorie woningzoekenden de nood wel zo hoog is. "We gaan toch niet zeggen dat jongelui van 18 of 19 jaar récht hebben op woonruimte?" Uit Krols antwoord was op te maken dat deze als leeftijdsgrens voor jongeren de 30 jaar hanteert. "En dan is het logisch dat ook deze mensen wel eens een ei gen dak boven hun hoofd willen krij gen/' uimte Aardbeien of Tropische Vruchten. Pak 1 liter 1.98 Wit of Bruin Rond Vers en huisgemaakt. 150 gram kilo DIEPVRIES Deze aanbiedingen gelden alleen in de Hoogvliet supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat 491 in Soest. Fris-zure Hollandse Appels. 1.5 kilo Te gebruiken bij griep en verkoudheid. 25 ml. (Lees eerst de bijsluiter) Alleen geldig van woensdag 18 t/m dinsdag 24 oktober 1995.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3