CSÜJS') Romantische Russische liederenavond zaterdag in theaterzaal Molendael /Tl i aruó, 7CUL TUUR WELZIJNI Teater Taptoe: 'Tim of Tiene. en negen maanden' Indiaanse reinigingsceremonie met medicijnman Raconimo 'Beelden, hommage aan Jan van Luijn' bij De Hazelaar ~D OT Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 SOESTER COURANT koffieconcert met [Kunst1 expositie Kleutervoorstelling in C-drie Met Dobrinka Yankova en Rixt van der Kooij Woensdag 22 november in C-drie Sieraden en Accessoires Expositie van 5 november tot 18 januari NNereldH/inkel Politie: tel. 5487411 stichting openbare bibliotheek Nieuwe boeken voor de jeugd Ledenvergadering patiëntenvereniging Soest/Soesterberg Kasteelconcert in Groeneveld Baarn Bluesnight met Jan Rijbroek en Band Meditatie en zelfrealisatie De kracht van de reclame ligt in de herhaling De Schoof, fel. 6012527 De Engh, tel. 6021987 De Praatpaal, tel. 6019546 S.W.S. heeft het plan een koffieconcert te organiseren met een soort 'kunst'- irkt op zondag 28 januari. Daarover 1 al informatie in de krant. Wat |pvalt uit de reakties is, dat mensen [nogal bescheiden zijn en denken niet in nmerking te komen voor een derge- riijke activiteit. Wie als hobby actief is pet b.v. pottenbakken, zilversmeden, van wandkleden of weef- ichnieken of foto's maakt, is van harte welkom deel te nemen aan deze 'happe ning'. Laat anderen mee genieten van f uw hobby. Misschien brengt u anderen op een idee of brengen anderen u op en idee. Tevens bestaat er een moge lijkheid om produkten te verkopen. Bel Vóór 3 november naar Gonnie van Vijhe, tel. 6022396, of naar Jet van Baaren, tel. 6017489. Wie meedoen worden uitgenodigd voor een nadere kennismaking op woensdag 8 novem- ter, 19.30 - 21.00 uur, of op donderdag- 'ddag 9 november, 13.30 - 15.30 uur. irzel niet, maar pak de telefoon! Vat voor creatieve mensen geldt, geldt F ook voor de musici. Bespeelt u een in- Istrument en vindt u het leuk om voor [publiek op te treden, meldt u dan bij Jet van Baaren, tel. 6017489. S.W.S.-intercultureel I In de Schoof vindt op 26 oktober een interculturele avond plaats. Deze avond I is bedoeld voor alle nationaliteiten en I zowel mannen als vrouwen vanaf 18 jaar. De bedoeling is om in een gezel- I lige sfeer eikaars cultuur te leren kennen I d.m.v. een gesprek, een spelletje, luiste ren naar eikaars muziek e.d. Heeft u muziek op cassettebandje of CD neem I dit dan mee. Ook de Nederlanders wor den natuurlijk op deze avond uitgeno digd. De avond begint om 20.00 uur en er wordt geen toegangsprijs gevraagd. Verdere informatie: de Schoof, tel. 6017615. Activiteiten voor jongeren Dance party part one: Vrijdag 27 ok tober (in de herfstvakantie) barst er een swingend feest los in de Schoof, voor alle jongeren tussen de 16 en 23 jaar. Het feest vangt aan om 20.00 uur en zal tot 01.00 uur duren. De entree is f 5,-. Videonight: Elke dinsdagavond wordt er om 20.00 uur een videofilm gedraaid in de Schoof op het grote doek. Deze activiteit is bestemd voor jongeren tussen de 16 en 23 jaar. De zaal is om 19.30 uur open en de toegangsprijs is f 1,-. Elke maand wordt er een filmagenda samengesteld die je kunt ophalen bij de Schoof. Heb je ver zoekjes laat dat dan weten dan kunnen wij daar rekening mee houden. Active and Music: Op woensdag avond kun je in de Schoof terecht voor allerlei doe-dingen zoals biljarten, tafel tennissen, kaarten, backgammon, een spelletje darts, tv kijken of lekker luis teren naar te gekke muziek. De activi teit begint om 19.30 uur en duurt tot 22.30 uur. De entreeprijs is f 1,-. Voor alle jongeren tussen de 16 en 23 jaar. Indoorklimmen: Woensdagavond 29 november gaan we indoorklimmen. Durf jij die uitdaging aan, geef je dan zo spoedig mogelijk op bij Fabienne. De kosten zullen zo rond de f 15,- gulden liggen. Nadere informatie volgt als je je telefonisch opgeeft of kom gewoon even langs. Het aantal deelnemers is helaas beperkt dus geef je tijdig op. Cursusaanbod tieners Voor tieners in de leeftijd van 10-13 jaar starten na de herfstvakantie allerlei cur sussen. Wil je hier meer over weten of wil je meedoen: geef je dan op in De Schoof bij Jolanda tel. 6017615. Dit kun je verwachten: 30 oktober: zwakstroom, 1 november: Japanse vouwkunst (origami) en textielschiideren, 6 decem ber: koken voor kerst. Op 6 november i start jeugdpergamano voor 9-12 jarigen. Winkelwerkplaats/sinterkerstmarkt: In de herfstvakantie kunt u voor het kopen van artikelen uit winkelwerkplaats 't Schoofje terecht op donderdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Tevens kunt u zich dan aanmelden voor de sinter kerstmarkt van 25 november, de kosten per tafel zijn f 5,-. Inlichtingen bij Jolanda tel. 6017615. Eemlandkwartet Woensdag 1 november speelt het Eemlandkwartet uit Hoevelaken een programma van klassieke muziek bij De Soester Kring. Uitgevoerd worden twee strijkkwartetten. Voor de pauze een kwartet van Schubert in Es-klein en na de pauze een kwartet van Beethoven in G-Groot. Het Eemland kwartet dat al geruime tijd bestaat, heeft het afgelopen jaar met veel succes in diverse plaatsen opgetreden. Het concert begint om 10.00 uur. Zo als gewoonlijk komt de Soester Kring bijeen in 'De Deel', Kerkstraat 11B, ach ter de Oude Kerk. Zaal open 9.30 uur, koffie vooraf. Bijdrage in de kosten f 3,50, incl. koffie of thee. De Soester Kring is een vrije ontmoetingsplaats voor inwoners van Soest en ook vaD daarbuiten. De Kring kent geen lid maatschap, iedereen is welkom. Meer informatie kan verkregen worden via tel. 6017001. In C-drie is op woensdag 1 novem ber de kleutervoorstelling 'Tim of Tiene... en negen maanden' te zien, gespeeld door Teater Taptoe. Tijdens een kleutervoorstelling van een circusprogramma wordt een toneelspeel ster zich plotseling bewust dat er binnen in haar iets begint te leven... een baby. Ze raakt er zo door van de kaart dat ze de oorspronkelijke voorstelling vergeet en voor haar publiek het verhaal begint te spelen van haar zwangerschap, maand na maand. Het verhaal dus van een kindje in de moederschoot, met de vreugde, de pijn en de grote vraag: wordt het een jongen of een meisje? Wordt het Tim of Tiene? Vanaf het moment dat de toneelspeel ster twee harten in zich voelt kloppen, ontstaat er een gesprek tussen de actrice en een groeiende pop, die ze meeneemt in haar baarmoederhoedendoos. Even lijkt het dat de baby niet geboren wil worden, maar hij is zo in de ban van het publiek, dat hij toch maar besluit een stapje in de wereld te zetten. 'Tim of Tiene', van Katarine Aulitisova en Freek Neirynck wordt gespeeld door Tania Kloek. Het is boeiend vertel theater met veel kleur, beweging, mu ziek en grappige vondsten met figuren en objecten. De voorstelling is geschikt voor de aller kleinsten, vanaf 4 jaar. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: f 7,50/10,- (volw). Schitterende romantische muziek is aanstaande zaterdagavond (28 ok tober) te horen op de Russische liederenavond die Theaterbureau Soest in de grote zaal van m.c. Molendael (Soesterbergsestraat) organiseert. De sopraan Dobrinka Yankova zingt, begeleid door Rixt van der Kooij aan de piano, liederen van o.a. Tsjaikovsky, Glinka, Tsjerepnin en Rachmaninov. Beiden traden al eerder op in Soest, o.a. tijdens het succesvolle concert in het openluchttheater Cabrio, in juni. Dit maal brengen ze een geheel Russisch programma ten gehore, geïnspireerd door de liefde die beide kunstenaressen voor de Russische muziek koesteren, geholpen door de ervaringen die ze op deden bij resp. Boris Christoff (bas) en Mila Baslavskaja (piano). De in ver schillende stijlen geschreven liederen variëren van klassiek tot impressionis tisch. In de liederen van Glinka is bijvoor beeld de elegante, Italiaanse klassieke stijl herkenbaar. Tsjaikovsky klinkt wel licht romantischer en meeslepender. Nikolai Tsjerepnin, die als balling in Parijs woonde, ontwikkelde een geheel eigen stijl, die verwantschap vertoont met de Franse impressionistische mu ziek. Daarentegen wisselen in de liede ren van Rachmaninov verstilling en dra matiek elkaar veelvuldig af. Dobrinka Yankova De sopraan Dobrinka Yankova stu deerde klassieke solozang en toneel'aan het Bulgaars staatsconservatorium in Sofia. Ze vertolkte bij de Nationale Opera o.a. hoofdrollen als Tosca (in "Tosca" van Puccini), Tatjana (in "Eugen Onegin" van Tsjaikovsky), Leonora (in "II Trovatore" van Verdi) en Elisabetta (in "Don Carlos" van Verdi). Yankova volgde verder masterclasses bij de wereldberoemde Bulgaarse bas Boris Christoff (Russische opera en liederen) en de sopraan Magda Olivero (Itali aanse opera). Ze is laureate (Grand Prix) van het 7e Internationale Opera en Belcanto Concours van de BRT in Gent en deed al talrijke radio- en tv- optredens, o.a. in de hoofrol van de film-opera "La Gioconda" van Ponchielli. Dobrinka Yankova. Rixt van der Kooij Rixt van der Kooij studeerde bij Maria Stroo in Groningen, later bij Else Krijgs man aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. In 1991 behaalde ze het docentendiploma, later ook de aanteke ningen begeleiden en kamermuziek. Ze volgde tevens lessen bij Tan Crone en bij Mila Baskavskaja aan het Rotterdams Conservatorium en cursussen bij Yara Bernette, Jurgen Uhde, Detleff Kraus en Konrad Richter. Ze trad o.m. op als begeleidster bij de masterclasses van Diane Forlano en Anthony Rolfe Johnson in Wales. Als liedbegeleidster is ze zeer actief, naast haar docentschap aan het Koninklijk Conservatorium. Met haar pianotrio "Trio Tricolore" nam ze deel aan diverse cursussen, festivals en concerten. De stem van Dobrinka Yankova is - met zijn warme, emotionele klank - bij uit stek geschikt voor de vertolking van Russische liederen. Met haar grote stem-omvang en temperament is ze in staat grote, dramatische culminaties op te bouwen, waarbij de inspirerende be geleiding van Rixt van der Kooij er ze ker toe zal bijdragen dat het concert een volmaakt karakter krijgt. Het concert begint om 20.15 uur. Kaar ten a f 10,- zijn verkrijgbaar aan de zaal. Koorconcert Op zondagmiddag 26 november vindt in Molendael-Soest het tweede najaars concert plaats, georganiseerd door Theaterbureau Soest. Het koor Colle gium Utrecht o.l.v. van Kees v.d. Burg zal dan werken zingen van Palestrina, Brahms, Poulenc en Mateo Flacha Negrina. Dit concert begint om 15.00 uur. en de entree is f 15,-. Als vervolg op de lezing die hij on langs in Soest gaf leidt de Indiaanse medicijnman Raconimo op woens dag 22 november een Indiaanse reinigingsceremonie in C-drie. De belangstelling voor de lezing was zo groot, dat hiervoor de ruimte ont brak. In C-drie kunnen maximaal 50 personen de ceremonie bijwo nen. Raconimo was op 11 oktober in Soest, op uitnodiging van Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis. Hij stelt zich ten doel de levenswijsheid en de cultuur van ds native Americans (Indianen) in kontakt te brengen met de westerse sa menleving, als een spiegel waarin de westerse mens aspecten van zijn eigen afkomst kan ontdekken. De westerse mens is zowel in zijn "binnenwereld" als in de natuur de weg kwijt geraakt, door machtshonger, heb zucht en gevoelens van superioriteit, waardoor de harmonie in zichzelf en het biologisch evenwicht in zijn omgeving drastisch zijn verstoord. Er zijn echter ongeschreven wetten die men niet kan schenden zonder schade aan zichzelf: de aarde behoort niet aan de mens, maar de mens aan de aarde. Oude natuurvolken, zoals de Indianen, leven in diepe verbondenheid met de aarde en voelen zich verantwoordelijk voor de natuur. Aan dit "ecologisch be sef' wil Raconimo uitdrukking geven met verhalen, gedichten, muziek en ce remoniën, zoals ook op 22 november het geval zal zijn. Tijdens deze reinigingsceremonie leidt Raconimo de sisters en brothers zowel de introspectieve weg naar binnen als de extatische weg naar buiten te bewande len, in liefdevolle overgave aan de Great Spirit, de universele kracht in mensen, dieren, planten, steenwezens en hemel- wezens. In deze sfeer wordt kontakt ge maakt van mens tot mens, ongeacht rang, stand of huidskleur. Raconimo, stamhoofd van de Medicine Circle leidt de toehoorder binnen in deze fascinerende, onbekende wereld. Hij begint met een reinigingsceremonie met o.a. een healing circle en het tradi tionele Indiaanse smudgen. Na de cere monie wordt ingegaan op de plaats van de mens in het Aardse Levenswiel en zijn relatie met de Totemwezens uit de fijnstoffelijke wereld van Spirits en Dreamtime. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Entree: f 15,-. Opgave bij Anita Ansinger, Kerkstraat 15, tel. 6020335. Mensen die moeite hebben met op de grond zitten wordt aangeraden een kus sentje mee te nemen. Vanaf 5 november vindt bij De Ha zelaar Sculptures in Soest de ten toonstelling 'Beelden, hommage aan Jan van Luijn' plaats. Deze ten toonstelling is georganiseerd ter ere van het verschijnen van het boek 'Jan van Luijn, beeldhouwer'. Op de tentoonstelling zijn acht beeld houwwerken van Jan van Luijn zelf te zien. Daarnaast nemen bijna veertig oud-leerlingen deel aan de beelden expositie. Er is werk te zien van onder andere Theo van de Vathorst, Jan Spiering, Elly Hahn, Gerard Brouwer, Angela Bottenberg, Johan Wagenaar, Linda Verkaaik, Peter Hoogerwerf en Nelson Carilho. Onverwacht, op 7 oktober j.1. is Jan van Luijn op 79-jarige leeftijd overleden. Hij is tot op het laatste moment betrokken geweest bij de voorbereidingen van het boek, dat daags na zijn overlijden druk klaar was. Na overleg met zijn vrouw Letty is besloten dat de geplande ten toonstelling doorgaat. Het eerste exem plaar van het boek zal aan haar, in be sloten kring, overhandigd worden. Tij dens de opening van de expositie wordt het boek in bredere kring gepresenteerd. Jan van Luijn, geboren in 1916, heeft zijn hele leven gewoond en gewerkt in en rond Utrecht. Hij heeft zich, na zijn opleiding aan de Rijksacademie bij pro fessor Bronner, ontwikkeld tot een beeldhouwer die een prominente plaats inneemt binnen de figuratieve beeld houwkunst in Nederland. Beelden van hem, veelal in opdracht gemaakt, zijn in het hele land te zien. Een paar bekende voorbeelden zijn: de 'Boogschutter' en de 'Liggende Vrouw' aan de rondweg, beide te Amersfoort; de 'Fluitspeler' in het Julianapark in Utrecht, de 'Oprijzende Vrouwenfiguur' aan het Herderplein in Utrecht, de 'Zonnebadende Vrouw' in Zandvoort, de 'Titaan Kronos' aan de Dalweg in Soest, het Oorlogsmonument in Schie dam. Vanaf de jaren vijftig heeft hij, naast zijn eigen praktijk als beeldhou wer, lesgegeven, eerst aan de Avond school van Kunstnijverheid te Utrecht, later aan de Academie Artibus. 'De fluitspeler' van Jan van Luijn staat in het Utrechtse Julianapark. Het boek 'Jan van Luijn, beeldhouwer' is tot stand gekomen op initiatief van een aantal oud-leerlingen. Het is een monografie onder redactie van Peter van Aarnhem. Hierin wordt, in woord en beeld, een overzicht gegeven van zijn loopbaan en werk. Naast een uitgebreid overzicht in foto's, zijn er tekstbijdragen van Piet Esser, oud-directeur van de Rijksacademie Amsterdam en de beeld houwster Elly Hahn. De uitgave is mogelijk gemaakt door bijdragen van een aantal sponsors en fondsen, onder andere van de provincie Utrecht. Het boek 'Jan van Luijn, beeld houwer' is onder andere bij 'De Haze laar' te koop. De tentoonstelling vindt plaats bij 'De Hazelaar Sculptures', Bosstraat 2. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Ook op zondag 5 november kan men terecht tussen 12.00 en 17.00 uur. De tentoonstelling duurt tot en met 18 januari. Tussen kerst en oud- en nieuw is 'De Hazelaar' gesloten. X^^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 6028132 De politie in Soest is vanaf 27 okto ber a.s. in noodsituaties te bereiken via het alarmnummer 06-11. In alle andere (niet dringende) geval len kan men zeven dagen per week, 24 uur per dag, bellen naar het districtsbureau, tel. (035) 5487411. Het oude telefoonnummer van de politie Soest (19444) is vanaf 27 ok tober niet meer in gebruik. Europese mode wordt voor een groot deel in de Derde Wereld gemaakt. Soms gebeurt dat onder goede omstandighe den, maar vaak ook niet. Bij de aktie 'Mode met Motief, die dit jaar in de Wereldwinkels volop in de belangstel ling staat, is het hoofdmotief: 'Er is een alternatief waarbij aangetoond wordt dat import-mode ook eerlijker kan'. De resultaten zijn in Wereldwinkels waar kleding verkocht wordt te zien. Maar bij deze aktie gaat het om meer dan kleding; de collectie bevat ook ac cessoires en sieraden. Het gaat hier om tasjes, riemen, kettingen, hangers en vele andere sieraden. Alles in authen tieke kleuren en met symbolen die een belangrijke inspiratiebron vormden voor de makers van de Mode met Motief collectie. Opvallend zijn drie(kleur)trends: een veelheid van blauwe dessins; naturel tin ten, de oorspronkelijke kleuren van ruwe zijde en van ongebleekte katoen; en een keuze uit de kleurrijkdom van Latijns-Amerika. Volgend jaar denkt men door te gaan met Mode met Motief, maar dan zal een en ander gericht zijn op Afrika. Om tot deze collectie te komen zijn uitgebreide voorbereidingen getroffen. Waar nodig kregen de vaklieden 'bijles' over de Wes terse markt. De produkten die daarvan het resultaat zijn kunt u bewonderen en kopen in de Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9a Soest. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 9.30 - 17.00 uur. ea Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Peter-Jan Rens: 'Carlo met zijn grote kop' Carlo - een veertienjarige jongen uit Rome - gaat tijdens zijn vakantie werken op een camping op Sicilië. Het wordt een bijzondere vakantie, vooral door zijn vriend Enno, de vreemde. Carlo sluipt rond in het duister en heeft geheime ontmoetin gen. En dat alles omdat hij tot over zijn oren verliefd is op een Neder lands meisje... Een openhartig en spannend boek van de bekende tv- presentator voor kinderen vanaf ca. 12 jaar. Roald Dahl: 'Griezelkookboek' Geen nieuw boek van de in 1990 overleden auteur, maar recepten van de walgelijke, fantastische en verruk kelijke dingen die in zijn boeken voorkomen. Wat dacht je v&n Me neer Griezels baardhapjes (uit het verhaal de Griezels), stinkhommel- eieren, luizederrie, verse biefsteek- mugburgers, snoskommers en fropskottel. De recepten zijn bedoeld om met de hele familie te maken. Sommige zijn zelfs gevaarlijk als er niet een volwas sene bij helpt! Ook in dit boek staan grappige tekeningen van Quéntin Blake. Een uniek boek voor de Dahl- fans van alle leeftijden. Wouter Kootwijk: 'Op reis met de oom van Adri' Met tekeningen van Philip Hopman. (Zelfstandig vervolg op 'De brug van Adri', 'Het erf van de oom van Adri' en 'De H van Adri'.) De oom van Adri heeft een oude bus gekocht. En nu gaan Adri, Wim en Martje met hem op reis naar zee, naar België. Maar voordat ze de zee bereiken speelt Adri's oom voor bus chauffeur, helpen ze appels plukken en zijn er grote problemen met een agent. Want niet alles wat de oom van Adri dóet is toegestaan. Aah het eind van de reis krijgt de bus een onverwachte bestemming. Humoristisch en vlot geschreven ver haal over een vrolijke reis van drie kinderen en een onconventionele oom. Prima geschikt om voor te le zen aan kinderen vanaf een jaar of zes. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. "Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Willaèrtstraat 49, 3766 CP Soest, tel. Ö2155-12468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Op donderdag 2 november houdt de afdeling Soest/Soesterberg van de Ne derlandse Patiëntenvereniging (NPV) een algemene ledenvergadering. Het thema van de bijeenkomst is 'Orgaan donatie'. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in een zaal van de Ichthuskerk aan de Albert Cuyplaan. Na enkele huishoudelijke zaken staat de lezing van drs. ir. H. Jochemsen over orgaandonatie op hét programma. De heer Jochemsen is verbonden aan het Prof. dr. G.A. Lindeboom Instituut. Dit instituut heeft zich ten doel gesteld de christelijke ethiek in de gezondheidszorg te bevorderen. Na de pauze is er gelegenheid om vra gen te stellen over het referaat en om met elkaar door te spreken over het on derwerp. Leden én belangstellenden rijn van harte welkom. Vanaf 19.45 uur staat de koffie klaar. Het is voor het eerst sinds de oprichting in november 1994 dat de NPV-afdeling Soest/Soesterberg een ledenvergadering houdt. De afdeling telt momenteel zo'n 200 leden. Dit is twee keer zoveel als bij de oprichting vorig jaar. H. Jochemsen. De Baarnse Muriekkring organiseert op zondag 29 oktober weer een kasteel concert in de Hasselaerzaal van Kasteel Groeneveld. Als solisten treden op Claudio Bohörquez (cello) en Ana Maria Bohörquez (piano). Moeder en zoon Bohörquez zijn oorspronkelijk af komstig uit Uruguay maar wonen al ja ren in Duitsland. Claudio heeft al vele internationale prijzen gewonnen. In Kasteel Groeneveld spelen zij werken van Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms en Serge Prokofieff. Het concert begint zaterdagavond om 20.15 uur. Entree: f 20,-; pas65 f 18,50. Claudio Bohörquez. Steenhoffstraat 46, u Donderdag 26 oktob Trés Irmaos' De Portugese filmmaakster^ Villaverde (1966) debuteerde i| verrassend met 'A idade maii een Portugees gezinnetje dat u als gevolg van de koloniale c waar Portugal eind jaren '60,1 ren '70 in verwikkeld was. C tweede film. 'Trés Irmaos' (wat bier be tekent: Twee broers en een zus)gaaj over een gezin, al rijn er dit keer geen krachten van buiten nodig om drama te I creëren. Lissabon, jaren '90. Maria is twintig,1 maar gedraagt zich niet als de meeste f, mensen van haar leeftijd. Ze woont nog 1 thuis. Haar vader is een blinde alcoho- list die haar broers het huis uit jaagt en 1 die rijn vrouw mishandelt. Maria zegt 1 bijna nooit wat ze denkt, en vraagt nooit om iets. Ze lijdt, maar laat het niet merken. Ze wil niet alleen zijn, maar zoekt ook geen gezelschap. Het liefst zou ze altijd bij haar broers rijn, maar dat gaat helaas niet. De vrien din van haar broer Joao, Teresa, ringt in een nachtclub. Samen met haar en haar broers maakt Maria voor het eerst ken nis met het nachtleven van Lissabon. Ze is nieuwsgierig en laat zich meeslepen door Teresa's vitaliteit. Wanneer een jongen haar aanspreekt, gaat ze met hem mee naar buiten. De korte vrijpartij rit tussen een droom en een nachtmer rie in. Maria isoleert zich steeds meer. Ze sluit zich op in een eigen universum en riet al haar verwachtingen in rook opgaan. Uiteindelijk is ze niet meer te redden. Kinderlijk Teresa Villaverde geeft met 'Trés Irmaos' een indringend beeld van lijden en een zaamheid. De rol van Maria is op het lijf geschreven van Maria de Medeiros, een goede vriendin van de regisseuse die ook internationaal al steeds meer ge vraagd wordt. Zo speelde ze in Pulp Fiction de Franse vriendin van Bruce Willis. Haar kinderlijke gericht en grote ogen wekken medelijden op en tegelij kertijd onmacht: dit meisje hoort niet in deze wereld. De bekroning op het Fes tival van Venetië, vorig jaar, voor Beste Actrice was zeker terecht. Teresa Villaverde schreef in een toelichting op de film, dat deze gaat over de zeven 'rechten' die iedereen zou moeten krij gen: 1. Te krijgen wat men nodig heeft. 2. Te kiezen wat men wil. 3. Geliefd te rijn. 4. Dichtbij degenen te zijn die men liefheeft. 5. Het recht op de nabijheid en zorg van dierbaren. 6. Om van een muur te springen en te weten dat ie mand je opvangt. 7. Om altijd broers en zussen te hebben. Haar film kun je zien als een 'hommage aan mensen die die rechten niet hebben en van wie je nooit iets hoort, behalve achteraf. Aanvang: 20.30 uur; entree: f 7,50; qp/65+ f 6,-. Zaterdag 28 oktober: Afgelopen zomer werd Jan Rijbroek in het KRO programma Leidse Kade live aangekondigd als 'het best bewaarde geheim van Nederland', meldde Count down cafe, dat Rijbroek, zoals dat heet, op doorbreken staat en dat het in de lijn der verwachting ligt dat Rijbroek in de periode tussen het verschijnen van deze 'festival Highlights' en de aanvang van het festival zal uitgroeien tot 'bekende Nederlander'. Met zijn huidige vier-mans formatie brengt Rijbroek een baggervette Roek- show. Zijn aanwezigheid op het podium is een belangrijk deel van het optreden. Met rijn typerende stem schiet hij van links naar rechts, gooit het hoofd ach terover om de hoogste tonen uit rijn gi taar te halen. Het viertal reist deze winter af naar o.a. Moskou en naar Amerika, waar naast een 'roadhouse' tour een tweetal voor programma's van ZZ-top in het ver schiet liggen. De Jan Rijbroek Band bestaat uit: Jan Rijbroek - zanggitaar; Willem Visser - zang/bas; David v.d. Boogaard - drums; Frank Weber - hammond orgel. Aanvang: 22.00 uur. Entree: f 10,-. Jan Rijbroek. Iedere maandagavond - behalve in de schoolvakanties - wordt er op de zolder van de kinderboerderij (Vedelaarpad 53) gemediteerd. Ook worden er ge sprekken gehouden over zelfrealisatie en de natuurlijke staat. Tijd: 19.30-21.00 uur. Informatie: Josje Joosten-Koning tel. 6021625.

Soester Courant | 1995 | | pagina 11