Goede voetverzorging is vaak een bittere noodzaak Vijftig procent van alle blikjes wordt gerecycled KRACHTIGE MAGNETEN 'TREKKEN' BLIK UIT HUISHOUDELIJK AFVAL Tweede Kamerleden tonen interesse voor blikrecycling Groente uit blik: akkelijk en gezond De meest voorkomende voetklachten Jarig Olympi serie winterv Speciale aandacht voor de voeten van... Meer met minder Snelle menu-tip wcjjjj PETEN MQETFIM ||\1 ONS LEVEN GEMIDDELD MÉÉR DAN 100.000 KM HUN DIENSTEN BEWIJZEN Bezoek aan speelgoed- en blikmuseum de moeite waard Streven: blik samen met huishoudelijk afval inzamelen Casserole Mexicana (4 personen) ATLETIEK Erik Tolboom blijft pieken met record op 10 kilometer Jeugdnieuws 1 i r b t t i ens ^ee' wat a' in zijn leven. Zonder er bij stil te staan gemiddeld meer dan 100.000 kilometer. Dat de voeten gedurende die lange reis een cruciale rol vervullen en ons volle lichaamsgewicht moeten torsen, vinden we meestal vanzelfsprekend. Zo vanzelfspre kend dat de voeten in de meeste gevallen maar bitter weinig aandacht krijgen. Maar ze verdienen beter. Zeker als we van plan zijn om de eindstreep van onze lange voettocht te halen. Een normale voet is erop gebouwd om een fors gewicht te dragen zon der beschadigingen op te lopen. Dat komt omdat hij van nature uiterst flexibel is en in allerlei richtingen beweeglijk. Staan, lopen, rennen, Wedden? springen en draaien: de voet past de bewegingen die hij hierbij moet maken moeiteloos aan de verande ringen aan. Het is een uiterst ingeni eus orgaan. Maar dat is niet zo ver wonderlijk als we bedenken dat. het ook bedoeld is om ons mee voort te kunnen bewegen. "De voet is het meest krachtige, dynamische en boeiende onderdeel van ons lichaam", luidt de definitie Voetverzorgers kunnen heel wat ongemakken verhelpen èn voorkomen. In de praktijk verzorgen ze vaak de volgende klachten: EELT Door druk van buitenaf ontstaat er een harde laag om de huid te bescher men. Bij overmatig eelt kunnen er kloofjes en blaren ontstaan, die pijnlijk zijn. LIKDOORNS Dat is een dikke eeltplek met een harde kern, die pijnlijke druk kan uitoe fenen op het onderliggende weefsel. SCHIMMELS EN KALKNAGELS Vooral sporters hebben een verhoogde kans om een schimmel op te lopen in de kleedruimtes of douche. Wanneer- de voethuid door een schimmel wordt geïnfecteerd, zijn kloofjes, vervellen en vooral jeuk de belangrijkste symptomen. Als de schimmel zich' in de teennagel nestelt, wordt de nagel dik en gelig van kleur. Zo'n lelijk uitziende kalknagel wordt in 80% van de gevallen door o een schimmel veroorzaakt. Schimmels gaan nooit vanzelf over, maar moeten consciëntieus worden behandeld. INGROEIENDE NAGELS Een teennagel moet recht en niet te kort worden geknipt. Onjuist knippen kan er de oorzaak van zijn dat de nagel in het omliggende weefsel groeit en ontstekingen veroorzaakt. Een ingroeiende nagel kan behoorlijk pijnlijk zijn en moet vakkundig worden begeleid om weer recht te groeien. ZWEETVOETEN Maar liefst een kwart van onze bevolking heeft er last van: overmatig vochtverlies aan de voeten met een onaangename geur als gevolg. Zweet voeten hebben altijd een oorzaak en dat kan van alles zijn. Lang niet alle middelen hiertegen helpen afdoende. De voetverzorger kan advies geven en middelen verstrekken. van Lida de Kok. Zij spreekt uit ervaring, want zij is al 20 jaar prakti serend voetverzorger. Haar praktijk weerspiegelt haar toewijding en vak manschap. De ruimte is groot, schoon, goed geoutilleerd en huise lijk tegelijk. Een zeer eigentijdse behandelstoel staat naast een antieke secretaire. De geur van ontsmet tingsmiddelen vermengt zich met die van koffie en bloemen. En er hangen veel foto's. Van de voeten van cliën ten vóór en né de behandeling. Van Lida aan het werk of zelf in de behandelstoel. En van de t.v.-opna mes van "Wedden Dat". In dat pro gramma herkende zij de voeten van 40 willekeurige cliënten uit haar bestand dat toen al meer dan 100 telde. Door aan "Wedden Dat" mee te doen en talloze kijkers een avond mee te laten genieten van zoveel (overigens uiterst verzorgde) voeten, betekende voor de acceptatie voor haar vak een grote stap vooruit. Dat was duidelijk te merken aan de vele telefoontjes die collega's ih het hele land en niet in de laatste plaats haar eigen praktijk, na de uitzending ont vingen. In de ban van de voet Haar fascinatie voor de voet ontdek te ze eigenlijk bij toeval. Ze vertelt hierover: "In een krant las ik dat er nog enkele plaatsen waren voor een opleiding tot voetverzorger. Tijdens de oplei ding raakte ik steeds meer in de ban. Ik leerde niet alleen een vak, maar ook veel over mezelf en mijn eigen lichaam. Toen ik eenmaal aan het werk was en zag dat mensen bij wijze van spreken de deur uithuppel den, waar ze vaak heel moeizaam lopend door waren binnengekomen, werd me nog duidelijker hoe belang rijk het is om aandacht te besteden aan de conditie en verzorging van de voeten". Voorkomen is beter dan genezen Als het de voeten betreft, blijken we heel wat meer pijn te verdragen en te aanvaarden, dan wanneer we bij voorbeeld hoofdpijn of kiespijn heb ben. Het komt niet zelden voor dat mensen bij thuiskomst als eerste hun schoenen uitschoppen. Maar pas als zowat elke stap pijnlijk of moeilijk wordt, komen we op het idee om eens een vakman of -vrouw te con sulteren. Nek-, rug- en schouderklachten "Wat veel mensen bijvoorbeeld niet weten", zegt Lida de Kok, "is dat nek-, rug- en schouderklachten, vaak worden veroorzaakt door een ver keerde stand van de voet. Een ver keerde voetstand kan min of meer natuurlijk bepaald zijn. Dat is bij voorbeeld het geval bij een holle voet, platvoet of knokvoet. Maar ook als de voet pijn doet door overmatig eelt, een ingroeiende nagel of een likdoorn, zetten mensen hun voet onwillekeurig anders (en vaak in een verkeerde stand) neer. Zeker bij mensen die veel sporten kan dat nogal wat vervelende consequenties hebben. De keten van gewrichten die erboven ligt, kan verkeerd worden belast, waardoor er een disbalans in de wervelkolom ontstaat". De voetverzorger adviseert Een voetverzorger kan de stand van de voeten controleren door er bij voorbeeld een blauwdruk van te maken. Hij of zij kan ook adviseren om ander of aangepast schoeisel aan te schaffen. Maar schoenen met een goede pasvorm zijn in alle gevallen WOENSDAG 25 OKT( Eerste tocht op zatet De eerste in een serie van i winterwandelingen in Soest en geving vindt plaats op zaterda] ■H oktober. De organisatie is in I den van wandelsportvereni; Olympia die veertig jaar bestaa Ter gelegenheid daarvan houdt Olyi op zaterdag 2 december 's middags receptie in gebouw De Zwaluw aa Koningsweg. De deelnemers aan de serie wii wandelingen kunnen kiezen uit afj den van 5,10,15 en 20 kilometer. en finish vinden plaats vanaf de atle accommodatie aan de Wiekslotei O.Z., op de hoek met de Bosstraat, startbureau gaat om 10.00 uur ope Voor de twee langste afstanden mc de wandelaars voor 12.00 uur zijr betèr. Ze horen niet te knellen omdat ze te klein of te smal zijn. Maar ook te ruime schoenen zijn niet ideaal, omdat we dan te veel moeite moeten doen om de schoen 'vast te houden'. Een soepele zool en hak zorgen voor de nodige schokdemping en een slui ting over de wreef geeft de meeste steun en voorkomt 'slippen'. Hoge (dames)hakken kunnen de voorvoet overbelasten. Wie ze af en toe draagt zal geen grote problemen krijgen. Als er daarnaast maar wel speciale werkschoenen, vrijetijdsschoenen en specifieke sportschoenen zijn en er vaak genoeg van schoeisel wordt gewisseld. Een glimlach komt van de voeten Goede schoenen zijn helaas geen garantie voor gezonde voeten. Zo dragen mannen in de regel betere schoenen dan vrouwen. En toch heeft Lida de Kok al meer dan eens een man letterlijk 'van de straat geplukt' die zichtbaar gebukt ging onder voetklachten. Ze laat zo'n gelegenheid nooit onbe nut. "Als ik vermoed dat iemand pijn aan zijn voeten heeft, stap ik erop af en geef mijn kaartje", zegt Lida. "Mensen moeten weten dat een goede voetverzorging een gespannen gezicht weer kan laten lachen. Het is niet voor niets dat mijn lijfspreuk luidt dat een glimlach van de voeten komt". Professionele voetverzorging Inderdaad. Voeten die pijn doen kunnen het humeur danig verpesten. Iedereen kan hier over meepraten. En als we er wel massaal een gewoonte van hebben gemaakt om naar de kapper te gaan en ons haar regelmatig te verzorgen, waarom zouden we een zo belangrijk orgaan als de voet dan verwaarlozen? Een goede voetverzorger vindt u waar schijnlijk al op loopafstand en de kosten voor een consult bedragen in de regel minder dan een bezoek aan de kapper. Een goede voetverzorging is voor iedereen aan te bevelen, maar in som mige gevallen absoluut noodzakelijk. Sportbeoefenaren letten meestal op hun voe ding en werken hard aan hun conditie. En voor goede schoenen wordt niet zelden een kapitaal neergeteld. Bij vrijwel elke tak van sport begint de aanzet van een beweging .vanuit de voeten. Door de voet neer te zetten zoeken we namelijk onbewust naar de juiste lichaamsbalans. Als dat fout gebeurt kunnen er allerlei blessures ontstaan. En omdat de voeten tijdens sport vele malen zwaarder belast worden, dan wanneer we gewoon lopen, kan de kleinste likdoorn er al de oorzaak van zijn dat we de voeten verkeerd neerzetten. Sommige ziektes maken de voeten extra kwetsbaar. Bij diabetici en reumapatiënten bijvoorbeeld kan zelfs het geringste wondje voor ernstige complicaties zorgen. De voeten van deze patiënten moeten daarom optimaal en vakkundig worden verzorgd. Baby's en jonge kinderen moeten de banden en spieren van hun voeten nog ontwikkelen. Het is belangrijk om de voeten daartoe de gelegenheid te geven door kin deren vaak op blote voeten te laten lopen. In tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, hebben kinderen in de eerste levensjaren geen schoenen met extra steun nodig. In die periode is de enige De Voetverzorger functie van de schoen om de voet te beschermen Recycling van blikverpakkingen is niet het enige dat helpt het milieu te ontzien. Het ontwikkelen van steeds sterkere en vooral dunnere blik- soorten geeft in de loop der jaren een aanzienlijke besparing van materi aal te zien. Dit blijkt wel uit onderstaand staatje: In Nederland gaan we steeds bewuster met milieu en verpakkingen om. Glas gaat in de glasbak, papier en karton bij het oud papier, maar wat gebeurt er eigenlijk met het blik? Het Informatiecentrum blikverpakking heeft goed nieuws. Vorig jaar werd maar liefst meer dan 50 procent van alle blikverpakkingen in Nederland gerecycled. Dit percentage zal de komende jaren nog flink stijgen. Wanneer we een blikje in de afval bak gooien, kan het twee kanten op: naar de vuilstort of naar de afvalver werking. Dit hangt af van de woon plaats. Komt het blik bij de afvalver werking terecht, dan vindt magneti sche scheiding plaats. Nederland telt nu acht Afvalverwer- kings/afvalverbrandingsinstallaties (AVI's) en drie scheidingsinstalla ties. Waar het afval dus niet wordt gestort, wordt nu al 100% blik uit het afval gehaald en gerecycled. De blikbak Met name in gebieden in Nederland waar het afval nu nog niet wordt ver werkt of verbrand, en in recreatiege bieden, worden door de gemeentes speciale blikbakken geplaatst. De blikbakken zijn een aanvullend inza melsysteem voor de regio's waar het afval nog wordt gestort. De Stichting Kringloop Blik - waar in blikproducenten, afvullers en detailhandel samenwerken - helpt de gemeentes, door promotie, het gebruik van de blikbak te bevorde ren.'Ook van dit ingezamelde blik wordt, nadat het is schoongemaakt, weer nieuw staal gemaakt. De ver wachting is dat na het jaar 2000 de blikverpakkingen uit heel Nederland gerecycled zullen worden. Blik van Escher. Een vakantietip voor een leuk dagje uit is een bezoek aan het Speelgoed- en Blikmuseum in het hartje van Deventer. Gerrit van Gelder van het museum vertelt: „We hebben een unieke verzame ling antiek speelgoed, waaronder poppen, poppenhuizen en treinen, een speelgoedzolder voor kinderen en een bijzondere verzameling van meer dan tweehonderd verpak- kingsblikken. Eén van de mooiste stukken is een blik dat rond 1963 is ontworpen door de kunstenaar Escher". Gewichtsafname 1963 1995 drankenblikjes 33 cl.: conservenblik 85 cl.: 70 gr. 140 gr. 30 gr. 96 gr. Van Gelder weet dat veel mensen antieke blikken verzamelen. Hij zegt: 'Het is toch bijzonder als een verpakking een waardevol museum stuk of verzamelaarsobject wordt.' Het museum is gevestigd aari De Brink 47 in Deventer. De openings tijden zijn dinsdag t/m zaterdag vj" 10 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. 's Maandags gesloten. Entreeprijzen: 1,- voor kinderen tot 12 jaar, ƒ3,- voor kinderen van 12 tot 18 jaar en ƒ5,- voor volwasse- Nu al wordt 50 procent van alle blikverpakkingen gerecycled. Haal de folder op het nen. postkantoor of bel gratis: 06 03 10 Op 27 juni jl. presenteerde de Stichting Kringloop Blik (SBK) aan de leden van de Vaste Kamer commissie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer in Den Haag de mobiele blikversnipper- en scheidingsin stallatie. Deze installatie is één van de methodes om gebruikt blik weer in de kringloop te krijgen. De kamerleden Esselink, Versnel- Schmitz, Te Veldhuis, Augusteijn- Esser, Crone en Boers-Wijnberg namen een kijkje bij de indruk wekkende machine. Nederland telt momenteel ruim 1.200 blikbakken in regio's waar het huishoudelijk afval wordt gestort. De metalen verpakkingen die wor den ingezameld via deze blikbakken komen terecht op één van de zes regionale verzameldepots. Daar worden zij eventueel met behulp van de mobiele installatie ontdaan van restafval en vervolgens tot snippers verwerkt. Door middel van zogenaamde wer- velstroomscheiders kan ook alumi nium worden gescheiden. De blik- en aluminiumsnippers worden inge zet bij de produktie van nieuw staal en nieuw aluminium. Drie routes De activiteiten van de Stichting Kringloop Blik sluiten aan op het kringloopactieplan metalen van de Stichting Verpakking en Milieu. Dit plan onderscheidt drie routes om blik, afkomstig van huishoudens, in kringloop te brengen: - scheiding van blik en aluminium vöör verbranding van het huishou delijk afval. Een dergelijke schei ding vóóraf is mogelijk in Geïnte greerde AfvalVerwerkings-Instal- laties (GAVI); - scheiding uit de asresten van het verbrande huishoudelijke afval. Dit proces is bekend van de Afval- Verbrandings- Installaties (AVI); - Inzameling via blikbakken, als aanvulling op de AVI-route en voor gebieden waar het huishoude lijke afval wordt gestort. Er bestaat een voorkeur voor de eer ste route, waarbij de metalen ver pakking samen met het huishoude lijk afval wordt ingezameld, maar vöör verbranding uit het afval wordt gehaald. Op dit moment wordt ruim 50 procent van alle blikverpakkin gen in Nederland gerecycled. Dit percentage loopt dit jaar nog op tot 60. Jaarlijks gebruiken de Neder landse huishoudens honderdduizend ton aan blikverpakkingen. Blikrecycling: magnetische scheiding uit afval Wat is het niet makkelijk om - zeker in de vakantietijd - af en toe de verse maaltijd te vervangen door produkten uit blik. De vraag is echter of we dan wel gezond eten. Het antwoord komt van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding in Den Haag. Dit stelt, dat groente in blik bijna evenveel vita mines en voedingsstoffen bevat als verse groente. Door moderne conserveermethoden blijven voedingsstoffen en vitamines behouden. In het algemeen mogen geen additieven, zoals anti-oxydan- ten, kleurstoffen en conserverings middelen aan groente in blik worden toegevoegd. Wel toegestaan is de toevoeging van ascorbinezuur (Vita mine C) om te voorkomen dat de groente verkleurt. Uit voedingsoogpunt bekeken is groente uit blik een acceptabele variatie op verse groente. Daarbij komt nog dat deze conserven vaak minder duur zijn dan veel verke groentesoorten en makkelijk te bereiden. N Vlees 'in blik Tegenwoordig nemen veel mensen die op vakantie gaan ingeblikt vlees mee. Er zijn slagers die bijvoorbeeld zelfgemaakte kant-en-klare vlees- produkten in blik verkopen. Ook hiervoor geldt volgens het Voorlich tingsbureau van de Voeding dat de voedingswaarde van deze produkten vrijwel gelijk is aan die van vers ylees. Door het conserveren gaan bijna geen voedingsstoffen verloren. Een geruststellende gedachte voor iedereen die deze zomermaanden een maaltijd uit blik op tafel zet. Tot slot een tip van het Voorlich tingsbureau: verwarm blikgroente en -vlees kort tot het kookpunt en proef eerst voordat zout wordt toegevoegd. Ingrediënten: 2 blikjes Red Kidney Beans (Mexicaanse bonen) of eventueel 2 blikjes bruine bonen; 1 blikje tomaten puree, 500 gram gehakt, 1 ui, 1 teentje knoflook, theelepel chili- en paprikapoeder, zout en peper, 2 rode paprika's, 100 gram geraspte oude kaas en een zak chips. Verwarm 2 eetlepels olie. Fruit daarin de gesnipperde ui en knoflookteen. Voeg dan het gehakt toe en later de in reepjes gesneden paprika. Even laten fruiten en doe dan de tomatenpu ree, specerijen en bonen (met sap) erbij. Doe het geheel in een ovenschotel, strooi de kaas er over en zet het gerecht circa 10 minuten in de oven. Serveer er warme chips, stokbrood en even tueel ijsbergsla bij. Hoewel het wegseizoen het e nadert, blijft Erik Tolboom pic De Pijnenburger verbeterde nieuw zijn record op de 10 kilt ter: 33.52. In dit seizoen heeft de Soester al minuten van zijn beste tijd knabbeld. Ook in de Coencooplo Wad-dinxveen was hij succesvol, kilometer (16.37) leek hij af te ste^ op een tijd rond de 33 minuten, m het tweede deel van de wedstrijd i hij op zijn schema toegeven. Niet liep hij zijn oude record aan flardei teraan Harry van Brummelen i veertig seconden prijsgeven oj clubgenoot (34.32). Jan van de Lee bereidde zich Wolfskamerloop voor op de mar van Etten-Leur. In Huizen had 1 minuten nodig om de 10 kilome overbruggen. Henk Wallet was ee nuut langer onderweg. BADMINTON BC Selby In Eemnes heeft het eerste jeug van BC Selby een 1-7-overwinni boekt. Na de enkelspelen was al lijk dat een ruime zege op Eemi de mogelijkheden behoorde, Papenhuyzen had drie games maar de overigen wonnen zonder verlies. Alleen het heren dubt werd verloren. Een simpele winst dames ging vooraf aan twee succe het gemengd dubbelspel. Hees Voor de Hees-jeugd stond er z; een beperkt programma op d strijd-agenda. De C-junioren sj tegen Soest een vooral spannenc strijd waarin, gelet op het aantal verzuimd werd met ruime cijfers nen. Hees kwam in de eerste 1 voorsprong door Eddy de Lij moest daarna toezien hoe So voorsprong (1-2) nam. In de helft duurde het tot een kwarti tijd tot Hees uit een van de vele gelijk wist te maken. Pas vlak scoorde Eddy de Ligt zijn derde 3-2. SEC Na de herindeling voor pupillei gere junioren teams werd er me lende resultaten gevoetbald. De nioren moesten naar APWC konden hun doelsaldo goed of door met maar liefst 3-14 te Ondanks de versterking voor d nioren verloren zij overtuigend1 loper KWA met 1-12. De 've Cl-junioren handhaafden ongeslagen record. Voor rust nc 1 achter, na rust door drienu Mugtar en éénmaal Danny H werd het 4-1 tegen HDS Cl. B pillen werd tweemaal verloren, gelijk gespeeld en tweemaal ge Soest De A-junioren kenden een slee einde. De Al en de reserve beiden in de laatste minuut. B ging het de BI van trainer Sabi De ploeg is duidelijk met de lijn bezig. Zaterdag werd hi genoteerde Hoogland met 3-1 Sven Smink, Gerdo Kuenen i Ozturk maakten fraaie goal.' schoot uit z'n slof en verpletter wijk. De meest opmerkelijke u de 9-8-overwinning van Soe Usselmeervogels E6. De ploeg achter maar met een formidal sprint werd de verdiende ovc behaald. VYZ49 De Al was in goede vorm teg per Eemnes Al. Na een gelijk eerste helft werd duidelijk dai toch de betere ploeg was, v teerde in een 7-2-overwinning staat WZ'49 Al weer aan kc begon matig en stond binnei uur op een achterstand van 3- fantastische inhaalrace werd stand echter 6-3 voor WZ^ verloor met 8-2 van WZA. 1 pletterde CJW met 19-1.

Soester Courant | 1995 | | pagina 16