11 'Buren' nemen alvast een kijkje in nieuw onderkomen van Molenschot Feest in De Vijverhof De Open Hof is nu een echte kerk, of toch niet helemaal. Jumelage Soest-Kozle loopt al op z'n laatste benen Gemeente wil geen koffiehuis in Turkse supermarkt Dalweg Informatieavond van Derde Wereldgroep Soest UITNODIGING KERSTPAKKETTEN Forse kritiek gemeente* op 'afwezige' Radio Soest Soest wil eind aan illegale koffieshop aan Nieuwstraat Worsteling met tasjesrover E^INA 4 f WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 SOESTER COURANT iaLachterde Gebouw kan in januari klaar zijn College denkt aan 'noden' elders Omwonenden klagen over overlast Op 10 november in Griftland College Kunstuitleen voor één jaar gered KLAREN 0TROMP KLAREN ^TROMP KLAREN HtrOMP KLAREN ra TROMP Soest standvastig: géén permanent wonen Royal Pare H. Wind wordt nieuwe rector Griftland College 'Geen belangstelling voor gemee. Kastanje Parklaan mag niet wijken Binnen zes weken stoppen Hilversumse ontsnapt aan ongeluk 'Beroerde akoestiek niet onze schuld' 9 £1 ■kW to1 k' g te komen kCmet dezelfdè het lal artikel I artikel Dalweg >m van m van t ge kt. raat illegale iet assen. bou- wem- 4A on- ter jeen zen- Het duurt allemaal nog wel even voordat de bewoners van Molen schot, het verzorgingstehuis aan de Albert Cuyplaan, hun intrek kun nen nemen in het nieuwé gebouw, dat aan de Dalweg verrijst. Maar de bouw vordert gestaag en als er in de komende maanden niets tegenzit wordt het gebouw in januari opgele verd. In april moet dan zoiets als "De Grote Volksverhuizing" gaan plaatsvinden, als alle Molenschot-bewoners de moderne, ruime en comfortabele kamers in het nieuwe onderkomen gaan betrekken. Aan de buitenkant is goed te zien dat de bouw voorspoedig verloopt. "We zitten op schema," aldus opzichter T. Verhaar, die vorige week samen met architect Gertjan Eekel (van het bekende Soes- ter architectenbureau Duermeijer Ver- weij Messnig) een rondleiding gaf aan burgemeester Hans de Widt en loco burgemeester Neks Blommers. Omdat het nieuwe Molenschot op een steenworp afstand van het gemeentehuis staat kwamen ze als toekomstige "naaste buren" alvast een kijkje nemen bij de werkzaamheden. Ook Molenschot-di rectrice mevrouw. E. Vischer en bouw- coördinator Van Loon namen aan de "excursie" deel. Die voerde het gezel schap door het inwendige van het ge bouw - waar de medewerkers van het bouwbedrijf nog druk in de weer zijn - naar de pas ingerichte "modelkamer", ingericht met medewerking van o.a. de fa. Middelman. Binnenplein Aan de voorzijde van het gebouw is al duidelijk de nieuwe koffiekamer te zien, die men oneerbiedig zou kunnen om schrijven als een grote serre met uitzicht op het Raadhuisplein. De koffiekamer is een van de centrale voorzieningen die rondom een soort "binnenplein" worden gegroepeerd, zoals ook het winkeltje, de kapsalon, de medische dienst en de cen trale receptie. In alle bouwkundige opzichten is in het nieuwe Molenschot rekening gehouden met "uitzicht", niet alleen naar buiten, maar ook in het inwendige van het ge bouw. Hoewel de muren en vloeren nog kaal zijn is al duidelijk te zien dat "licht" en "openheid" in het nieuwe Molen schot centrale begrippen zijn. Zowel buiten als binnen is daarom veel met glas gewerkt, bijvoorbeeld een raam naast de deur van elk van de woon-een- heden. Daardoor straalt het licht uit de kamers vanzelf de vrij lange gangen in, die daardoor nauwelijks donkere passa ges zullen zijn. Aan het einde van de gangen zorgt ook een raam in de overi gens blinde muren voor de toestroom van daglicht. Bij elke deur is ook een soort tafeltje gemetseld, waar bewoners of bezoekers hun bagage even kunnen neerzetten om de deur te openen. Lichtinval De kamers zijn allemaal voorzien van een soort uitbouw naar de balkons on der een hoek van vijftien graden, die eveneens ruimte biedt voor lichtinval. Het nieuwe Molenschot gaat straks plaats bieden aan ca. 120 vaste bewo ners. Op de "koppen" worden enkele appartementen voor twee personen in gericht; daarnaast komen er enkele ka mers voor de tijdelijke huisvesting. In het nieuwe Molenschot zijn uiteraard de nieuwste inzichten op het gebied van de ouderenhuisvesting toegepast. De V.l.n.r. mevrouw Vischer, architect Eekelwethouder Blommersopzichter Verhaar, burgemeester De Widt en bouwcoördinator Van Loon in de modelkamer. kamers zijn niet alleen aanzienlijk mo derner dan de "hokjes" in het oude ge bouw aan de Albert Cuyplaan, maar ook een stuk ruimer. In plaats van 18 vierkante meter kunnen de bewoners straks beschikken over 30 vierkante meter leefruimte, een toename van maar liefst 70 procent! Kruidentuin Een van de opmerkelijkste onderdelen van het nieuwe gebouw is de kruiden tuin, die aan de achterzijde op het uit stekende dak boven de keuken zal wor den aangelegd. Molenschot-kok Gijs Sakkers kan zijn kruiden straks naar believen plukken uit "eigen tuin", die ook een aardiger uitzicht vanuit de ka mers aan de achterkant biedt dan een saai plat dak. De keuken zelf wordt in gericht in het souterrain, en dat zal voor de distributie van de maaltijden - ook buiten Molenschot - een groot voordeel uitmaken. Deze week vertrekt er weer een "zware" Soester delegatie naar de Poolse zusterstad Kedzierzyn- Kozle, waarmee Soest op officieel gemeentelijk niveau al jaren een vriendschapsband onderhoudt. Maar vermoedelijk hebben deze reisjes hun langste tijd wel gehad en is dit het laatste... Bij de begrotingsbehandeling heeft het College van B. en W. met zoveel woor den laten weten dat het jumelage-"ver- drag" niet automatisch verlengd hoeft te worden. Het bestaande convenant - dat tot volgend jaar loopt - wordt overigens Het gemeentebestuur is niet van plan om medewerking te verlenen aan de vestiging van een koffiehuis in de Turkse supermarkt aan de Dalweg. Aan het illegale gebruik als zodanig, dat feitelijk al plaatsvindt, moet een eind komen. ■Een deel van de supermarkt is in ge il bruik als sport- en spelruimte, wat vol- f, gens de gemeente een ander woord is Ivoor koffiehuis. De eigenaar heeft in 1994 al een bouwplan ingediend waarin - om de exploitatie sluitend te maken - If zo'n ruimte was opgenomen. Op ver- zoek van de gemeente is de bouw- aanvraag destijds aangepast, waarbij het. a koffiehuis werd geschrapt. Eind vorig jaar diende de eigenaar opnieuw een aanvraag in, waarover het gemeentebe stuur overigens nog altijd een besluit moet nemen. Inmiddels bestaan er nogal wat klachten i van omwonenden, met name van de Van Goyenlaan, over lawaai. Dat was al zo tijdens de vorige supermarkt, toen een deel van de opslagruimte als kantine werd gebruikt, maar nu er een nieuwe eigenaar is, is de overlast groter gewor den: rondhangende jeugd, klein vanda lisme, kleinschalige autohandel, etc., al dus het ambtelijk advies. Curieuze rekensom Volgens de ambtenaren moet de ge meente geen medewerking verlenen aan legalisering van het koffiehuis, maar dient juist daartegen op te treden met een dwangsom-oplegging. Voor de vast stelling daarvan hanteert de gemeente een curieuze rekensom. Voor elke be zoeker wordt gerekend met een beste ding van een tientje per avond. Uit gaande van 20 bezoekers is dat 200 gul den, welk bedrag wordt vermenigvul digd met 1,5 ("om een en ander onaan trekkelijk te maken"), zodat er uiteinde lijk 300 gulden per overtreding (vast te stellen met een dagelijkse controle) wordt gerekend, met een maximum van zes weken (ofwel 12.600 gulden). Mocht dat geen soelaas bieden, dan wordt bestuursdwang overwogen. De jaarlijkse openbare informatie avond van de Derde Wereldgroep Soest zal op vrijdag 10 november worden gehouden. Traditiegetrouw in de aula van het Griftland College aan de Noorderweg. De avond be gint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Deze keer zal het 'andere' Afrika, de positieve kanten en ontwikkelingen, centraal staan. De negatieve berichten in de media overheersen steeds zodanig dat het (óók aanwezige) positieve bui ten beeld raakt of blijft. De heer F. Evers, één van de mensen uit de orga nisaties die de aktie 'Vijf voor Afrika' organiseren, t.w. SNV, Hivos Fair Trade, Inzet en Wereldwinkels, geeft informa tie. Angèle Joma zal oude Afrikaanse verhalen vertellen en uitbeelden, heel boeiende verhalen die vaak al vele ge neraties van ouder op kind werden doorverteld. Zij zal muzikaal worden begeleid met authentieke muziek. In de pauze kan men kennis nemen van de projekten die het afgelopen jaar door de DWG gesteund zijn. volledig uitgevoerd. "Je kunt je afvragen of je na zoveel jaar automatisch moet doorgaan, en of er geen andere, urgen tere mogelijkheden zijn in Oost-Eu ropa," aldus burgemeester De Widt. Hij hoopte dat, nu in Soest de verdeeld heid tussen de vereniging Soest-Kozle en de stichting Soest-Kozle tot het ver leden behoort, dat voorbeeld ook in' Kozle - waar beide organisaties hun (ook al gescheiden) kontakten onder hielden - gevolgd zou worden. Sint Maarten? Jan Visser (GroenLinks-PS) reageerde vorige week teleurgesteld op de houding van het College. Hij verweet met name de CDA-fractie dat zij - terwijl nota bene haar eigen wethouder Jan Menne aan de wieg ervan had gestaan - de jumelage niet meer zag zitten. Van de burgemeester wilde hij weten of deze soms al óndere plaatsen in de wereld op het oog had voor een vriendschapsband met Soest. "In Joegoslavië bijvoorbeeld, of Op Sint Maarten? Of gaan we dan na een paar jaar wéér wat anders zoeken?" Volgens De Widt hoefde er nog geen besluit genomen te worden. En ook als de officiële jumelage beëindigd zou wor den hoefde dat volgens hem geen con sequenties te hebben voor de particu liere kontakten tussen Soest en Kozle. "Maar daar heb je geen jumelage voor nodig." De Kunstuitleen krijgt voorlopig weer uitstel van executie, althans voor de duur van één jaar. Wethouder Neks Blommers liet vorige week tijdens de begrotingsbehandeling weten dat de provinciale bibliotheekcentrale - de "be voegde instantie" - had toegezegd dat zij de nieuwe werkwijze van de Kunst uitleen Soest in principe zal toestaan. Eerder, had ze laten weten dat de be oogde samenwerking met de kunst uitleen van Maartensdijk op niets was uitgelopen, omdat het gemeentebestuur daar besloten had zich alsnog terug te trekken. Het nieuwe regiem voor de Kunstuitleen houdt o.m. in dat de abonnementsprijs voor de leners van een kunstwerk wordt verhoogd naar 125 gulden. Volgens Blommers moet het komende experi mentele jaar aantonen dat een en ander niet tot ledenverlies zal leiden. "Die honderdvijfentwintig gulden is wel zo'n beetje de marktwaarde," aldus de wét- houder, die zelfs nog een groei van het aantal abonnees verwacht. "Als de bibli otheek en de PBC het aandurven, dur ven wij het ook." Voor de dekking van de resterende ge meentelijke, bijdrage (67.000 gulden volgend jaar) zullen de onbestede gel den van het (op te heffen) cultuur stimuleringsfonds gebruikt kunnen wor den. önröerènd^göëd- TE KOOP BAARN PINKSTERBLOEMHOF 5 Half vrijstaande geschakelde semi- bungalow (1975) met fraaie tuin. Vraagprijs: f 445.000,- k.k. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp TE KOOP SOEST WIJNAND TOPLAAN 10 Een ruim hoekhuis met garage, voor- en achtertuin in een energieke wijk met speelruimte voor de kinderen. Perfekt onderhouden en goed geïso leerd. Winkels en openbaar vervoer in direkte omgeving. Indeling: Begane grond: uitgebouwde hal, toi let, woonkamer met bijzondere open haard, open keuken. Verdieping: 3 slaapkamers, geheel betegelde nieuwe badkamer met lig bad, aparte douche, toilet, aansluiting wasmachine. Zolder: grote kamer en bergruimte. Algemeen: CV-combiketel 1989, alu minium schuiframen, uitstekend schil derwerk. Een voortreffelijk huis met ruimte om te wonen en te leven. Aanvaarding: direkt. Vraagprijs: f 297.500,- k.k. Verkoop bemiddeling Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest 035 - 602 74 93 onroerend goed TE KOOP HILVERSUM (Kantoor)villa met grote tuin en dub bele garage. Vraagprijs: f 750.000,- k.k. onroerend goed TE KOOP SOEST Uitgebouwd hoekhuis met grote tuin en schuur. Vraagprijs: f 350.000,- k.k. Aankoop advies en begeleiding ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest 035 - 602 74 93 Het gemeentebestuur laat zich niet van de wijs brengen door allerlei suggesties van oude of nieuwe belanghebbenden bij het Royal Parc-hotel- en apparte mentencomplex, dat - als de plannen doorgaan - op het terrein van het voor malige Soester Natuurbad zal verrijzen. Voor "permanente" bewoning van de appartementen biedt het bestemmings plan geen enkele mogelijkheid, en het College zal daaraan met overtuiging vast blijven houden. Het opgeven van deze harde voor waarde zou voor de project-ontwikke laar een uitkomst zijn, omdat de appar tementen dan voor een aanzienlijk lu cratiever bedrag verkocht kunnen wor den. Soest wil daar abslouut niet aan. "Wij handhaven het standpunt van de ge meenteraad," aldus wethouder Neks Blommers vorige week tijdens de begrotingsbehandeling. "We hebben de grond van het Natuurbad verkocht met een recreatieve bestemming. Perma nente bewoning is daardoor uitgesloten, en dat blijft zo. Met eventuele voorkeu ren heeft dat niets te maken." PA*1 "S Kom hm toe f en serbaas u overons grote assortiment Sta, urn öuMt&toy 6i? ete Steenhoffstraat 58 Soest 035 - 602 28 71 Met ingang van 1 februari 1996 is H. Wind benoemd tot rector van het Griftland College. Op die datum treedt J.J.W. Mulder af. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Wind was al eerder verbonden aan het Griftland College. Nadat hij zijn loopbaan begon in het basisonder wijs, werd hij leraar Engels aan de christelijke mavo in Soest. Later stapte hij over naar het Griftland College, waar hij in 1980 werd be noemd tot conrector. Vier jaar later verruilde hij die func tie voor het rectoraat van het Goois Dag- Avondcollege in Hilversum. Wind woont nog steeds in Soest. Hij wordt de tweede rector van het Grift land College na Mulder die zijn func tie al sinds de oprichting van de school in 1975 bekleedt. Radio Soest, de lokale omroep die - als de plannen doorgaan - vanaf vol gend jaar in de kelder van het raad huis onderdak vindt, heeft het bij sommige gemeenteraadsleden gron dig verkorven. De omroep schit terde vorige week door afwezigheid bij de begrotingsbehande-ling, het politieke hoogtepunt van het jaar. "Te weinig belangstelling voor de ge meente," was het verwijt van o.a. VVD- ffactievoorzitter Bert Krijger, die woensdagmiddag - tijdens de tweede sessie over de begroting - de kat de bel aanbond. Als de omroep zich wil pre senteren als een volwaardig "medium" had ze volgens hem toch minstens enige aandacht aan de discussie moeten Over twee dagen bestaat De Vijver hof tien jaar. Daarom viert de Stich ting Bevordering Bejaardenhuis vesting Soest (SBBS), die eigenaar van het dienstencentrum aan de Klarinet is, op vrijdag 27 oktober een groot feest. Natuurlijk vinden de activiteiten plaats in De Vijverhof. Ze worden om half tien 's morgens ingeluid met het hijsen van de vlag op het plein. Na het openings woord, om tien uur, van SBBS-directeur mevrouw S.J. van Waveren-Esko is er tijd voor koffie. Daarna houdt mevrouw M.F. Bakker-Feij, voorzitter van de bewonerscommissie, een korte toe spraak. Het ochtendprogramma wordt afgesloten met twee optredens van het Vijverhofkoor. Tussendoor is er gele genheid om een drankje en een hapje te nuttigen. In de grote zaal van het diensten centrum begint om 14.00 uur een instuif, waarbij kan worden meegedaan aan tal van spelletjes. Dansliefhebbers komen eveneens aan hun trekken. De draad wordt 's avonds om kwart over negen opgepakt. Na de koffie is het woord aan voorzitter N.H. Breedeveld van de werkgroep Dienstencentrum De Vijverhof. Daarna, om acht uur, betreedt Conny Vink het podium. De Soester zangeres wordt tijdens haar optreden begeleid door de pianist Coen van Orsouw en drummer Hans Verhoeven. Het feest programma eindigt om 23.00 uur. schenken. Jan Visser (GroenLinks-PS) I Krijger niet op de stoel van Rat moest gaan zitten, maar pleitte nol voor integrale uitzending van de dé ten in de gemeenteraad. Kennelijk yl wacht hij dat er meer dan een handvc Soesters zijn, die ademloos aan d gekluisterd de discussies van begm tot, eind zullen willen volgen. "Zelfs in [,et achterlijkste dorp van Drente gebeurt dat, dus waarom niet in Soest?" aldus 1 Visser. Dat de uitzending vermoedelijk I niet erg beoeiend zou zijn deerde hÉm I niet. "Er zit een knop aan, de luisteraars kunnen zelf wel bepalen hoe lai willen luisteren..." Opmerkelijk was de bijdrage van BAfo. fractievoorzitter Rob Joustra, die zijn ei gen programma heeft (net als Visser trouwens) en een van de min of meer vaste medewerkers van de lokale (vrijwilligers)omroep is. Volgens hem i had Radio Soest beloofd meer aandacht aan de politiek te schenken, met name aan de highlights, zoals de begrotings- behandeling. "Er is zo geen sprake van enige nieuwsgaring," aldus Joustra, die met spijt constateerde dat de omroep erin slaagde consequent afwezig te zijn, "Voordat ze hier intrekken moet er nog maar eens stevig met Radio Soest ge praat worden." Burgemeester De Widt kon ach de ge voelens van de raadsleden wel voorstel len. Hij beloofde binnenkort nog eens met het bestuur van de omroep om de tafel te gaan zitten en daarbij ook te spreken over eventuele rechtstreekse uitzendingen van de gemeenteraads vergaderingen. De gemeente is niet van plan een kas tanjeboom achter de Parklaan, die vol gens omwonenden te veel schaduw geeft, te vervangen. De boom is destijds geplant bij een zandbak op een binnen- pleintje. Omwonenden willen 'm kwijt en de kwestie "sleept" al sinds 1988. Volgens de afdeling Groen en Milieu van de gemeente moet schaduw-overlast in alle redelijkheid bekeken worden en gaat het daarbij vooral om de afstand van de boom tot de gevel, in relatie met de grootte van de boom. "In feite gaat het om het zoeken van objectieve ma ten voor een subjectief probleem," aldus het ambtelijk rapport. Het vervangen van de kastanjeboom door een meer "open" boom kost minimaal 1500 gul den. De boom staat op redelijke afstand van de erfgrens (4 meter) bij een tuindiepte van 12 meter. De schaduw is in de zo mer gering en zal ook als de boom ver der groeit niet overdadig zijn, aldus de ambtenaren, die menen dat aan de eisen van de bewoners ruim wordt voldaan nu ze in de periode van 15 mei tot 15 au gustus enkele uren per dag in de zon kunnen zitten. De boom groeit bovendien toch niet hard, omdat hij ("zij", schrijven de amb tenaren) in een verharding staat. De (andere) omwonenden kunnen nog ja ren plezier beleven aan de kastanje, "ge let op de sierwaarde in het vooijaar en de beschutting bij zomerse temperatu ren". De boom wordt niet vervangen. De gemeente is van plan hard op te treden tegen een illegale koffie shop, die sinds enige tijd gevestigd is in de voormalige woonruimte achter een bakkerij aan de Nieuw straat 13A. Omwonenden hebben van de zomer al geklaagd over parkeerproblemen en lawaai. In eerste instantie is de eigenaars wel het aanbod gedaan om elders een on derkomen te vinden, maar daarop werd niet ingegaan. Aanvankelijk leek de koffieshop ook te kleinschalig om direct actie te ondernemen tegen deze "ont moetingsruimte", maar omwonenden en de politie hebben een aantal weken lang de situatie in de gaten gehouden. Daar bij is o.a. geconstateerd dat er in het pand nu ook "kappersactiviteiten" plaatsvinden. Ook de afdeling bijzon dere wetten van de 'politie heeft zich met de zaak bezig gehouden. Voor de gemeente is dat reden genoeg om op te treden tegen het illegale horeca-gebruik. De eigenaars/gebrui kers hebben een brief gekregen met de mededeling dat ze daaraan binnen zes weken een eind moeten maken, anders zal er bestuursdwang worden toegepast. Bijna was ze het slachtoffer van een tasjesroof geweest en ook nog eens onder een auto gekomen. Voor een dertig-jarige vrouw uit Hilversum liep een bezoek aan Soest in het weekeinde niet prettig af. Toen ze op de Vredehofstraat ter hoogte van de Noorderweg fietste, kwam er plotseling een man naast haar rijden. Hij probeerde de tas van de vrouw te pak ken, maar op dat moment bleef zijn ei gen tas achter het stuur van de fiets van de vrouw steken. Beiden kwamen ten val, waarbij de vrouw ternauwernood ongedeerd bleef. Een passerende auto reed vlak langs haar heen. De bestuur der zou zich kort daarna over de vrouw ontfermen, niet nadat zij een worsteling met de tasjesrover had doorgemaakt. Haar belager ontsnapte, zonder tas. De ingeseinde ambulance arriveerde later, maar het was niet nodig dat de vrouw naar het ziekenhuis werd gebracht. De vrouw heeft de politie een signale ment van de dader gegeven. Het betreft een jonge, buitenlandse man, die een spijkerbroek en een lichtblauw trai ningsjack droeg. Hij had een grote tas bij zich en reed op een race-fiets. Dat het geluid tijdens de "Raad van Kerken-dag" in de Open Hof (op zaterdag 7 oktober) zo beroerd was, »s niet de schuld van de beheerders van het kerkcentrum aan de Veen besstraat. De kerkzaal beschikt sinds de verbouwing over een uitste kende geluidsinstallatie, die door experts is geïnstalleerd en afge regeld. De problemen ontstonden juist omdat die installatie niet ge bruikt werd. De berichtgeving over de "abominabele" akoestiek tijdens de gebeurtenissen in het gebouw, waarmee de plaatselijke Raad van Kerken het 25-jarig jubileum luister bijzette, heeft sommigen in en rond de Open Hof onaangenaam ge troffen. "Stom van de Raad van Kerken dat ze persé hier wilden gaan zitten," is het oordeel van de Soester musicus Jean Telder, die bij de verbouwing (en met name de verbetering van de akoestiek) een adviserende rol speelde. Volgens hem is er sprake geweest van enige miscommunicatie tussen de beheerscommissie, die het gebouw be schikbaar stelt voor al dan niet kerke lijke evenementen, en de Raad van Ker ken. Hij wijst er met nadruk op dat de kerkzaal sinds de verbouwing uitsluitend bedoeld én ingericht is voor de zon dagse eredienst. De akoestiek luistert naar een aantal zorgvuldig uitgewogen regels en de geluidsinstallatie is dóérop toegesneden. "En die regels zijn op die zaterdag met voeten getreden," aldus Telder. Als oorzaak ziet hij de "eigenwijsheid" van het cabaretgezelschap Het Collecte- zakken Collectief, dat besloot gebruik te maken van zijn eigen (meegebrachte) geluidsapparatuur. "Dat regelen we zelf wel, zeiden ze. Maar kennelijk hebben ze niet de moeite genomen om te testen of en hoe het werkte." Daardoor ging ook de forumdiscussie (met landelijke oecumenische kopstukken) voor een groot deel de mist in, want gemakshalve maakte ook dat gezelschap gebruik van de installatie van het cabaret. De cabaretgroep deelde tijdens het optre- den overigens een paar fikse sneren uit aan het adres van de beheerscommissie, die het gebruik van het liturgisch cen trum in de kerkzaal had verboden, of op z'n minst afgeraden. Het cabaret was niettemin - midden op het liturgisch centrum - (daardoor?) ook slechts met moeite verstaanbaar. Volgens Telder zijn er binnen de Open Hof twee "stromingen", waarvan de ene het gebruik van de kerkzaal exclusief wil voorbehouden aan de eredienst, maar de andere niet veel bezwaar heeft tegen anderssoortige bijeenkomsten, "zoals een kledingbeurs en een fietsen- verkoop", zoals hij met nauw verholen afschuw constateert. Multifunctioneel Het verschil in opvatting tussen "rekkelijken" en "preciezen" in de Open Hof - althans wat het gebruik van de kerkzaal betreft - wordt niet bestreden door John van der Drift, voorzitter van de federatieraad (zeg maar: het kerkbe stuur) van het hervormd/gereformeerde kerkcentrum, die Telders reactie overi gens wel nuanceert. "Het is beslist niet zo dat er niets meer kan. De Open Hof is een multifunctioneel gebouw; de an dere zalen kunnen voor elk redelijk doel gebruikt worden. De kerkzaal leent zich daar niet voor." Volgens Van der Drift moet er met de kerkzaal juist "met respect" worden omgegaan. De vesperdiensten - een nieuw initiatief - zijn er volgens hem bijvoorbeeld uitstekend op hun plaats. Het optreden van een gospelgroep zou ook kunnen. "Nee, ik zeg niet dat het een gewijde ruimte is, maar theaterzalen zijn er zat in Soest." Naar zijn mening .beschikt de Open Hof over een "fantas tische akoestiek" en zijn de ervaringen tijdens de recente Raad van Kerkendag terug te voeren op een "waarnemings probleem". "Als de eigen geluidsinstal latie van de Open Hof gebruikt was hadden we geen enkel probleem gehad," bevestigt hij. Hoe het bestuur het gebruik van de kerkzaal definitief denkt te regelen staat volgens Van der Drift nog niet vast. "Het hangt er een beetje van af. We wil len daar zorgvuldig mee omspringen, maar we zijn er nog niet helemaal uit en we willen ook geen jojo zijn, dat iets de ene keer wél en de andere keer niet kan..." Stiltecentrum Van der Drift ziet overigens nog diverse mogelijkheden voor de kerkzaal, die niet conflicteren met de "bestemming". Zo zijn er al redelijk ver gevorderde plannen om een deel van de zaal in te richten als "stiltecentrum", waar mensen die daar behoefte aan hebben overdag in alle rust even kunnen gaan zitten en tot zichzelf komen, als tenminste de koster aanwezig was, want anders kan het ge bouw niet open. "Zo'n stiltecentrum vergt weinig organisatie, maar wel een bepaalde inrichting," aldus Van der Drift. In zijn visie kan de Open Hof een soort "creatief cultureel centrum" zijn, "maar dan wel met een speciale in houd". Het kerkcentrum aan de Veenbesstraat heeft overigens nog te kampen met een geheel ander "geluidsprobleem". Voor alsnog wordt bij de ondersteuning van de gemeentezang tijdelijk gebruikt ge maakt van het koororgeltje uit de Wil- helminakerk. Het oude orgel is voor de Verbouwing al gesloopt en inmiddels is voor ruim 200.000 gulden een nieuw orgel besteld, dat naar verwachting over twee jaar in gebruik genomen kan wor den. Met diverse acties wordt gepro beerd het orgelfonds te spekken en naar verluidt is ongeveer de helft van het be nodigde bedrag al binnen. Op televisie Volgens kenners is het geleende koor- orgeltje dat nu zijn diensten verricht tij dens de erediensten volstrekt ontoerei kend voor de begeleiding, vooral als de kerk vol zit. De dubieuze kwaliteit van het orgeltje heeft overigens de IKON- televisie er niet van weerhouden om in december een aantal adventsvieringen en de kerstnachtdienst vanuit de Open Hof uit te zenden, met als voorganger ds. Jan Peter Schouten.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5