n Van Oest biedt u bloemen met7'dagen'goed'garantie! fan Kleijn is terug van 'expeditie' Huis zekerheid llll Opbrengst boekenveiling Spullenhulp voor kinderboek in braille 5 5 1 CULTUUR WÊLZÏMj: f W. van Oest b.v, Vier Soester kunstena* expositie in Utrecht SOESTER ONDERLINGE 71 WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 SOESTER COURANT Voetreis naar Rome: 2000 kilometer in 80 dagen Wim van lloorn V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Kijk dat maakt Van Oest nu onderscheidend. Als Elite Bloemist kunnen wij u namelijk garanderen dat de bloemen en planten die u bij ons koopt van absolute topkwa- liteit zijn. Immers, Pokon-Chrysal heeft bepaald dat Van Oest ^een Elite Bloemist mag zijn. Dat betekent voor u een garantie dat onze bloemen bij u minimaal 7 dagen lekker fris in de vaas staan. Wel zo prettig te weten als u eens een bosje bloemen cadeau geeft! Elite Aanbieding van de week: Tros-anjer, diverse kleuren met minimaal 4 knoppen. Normaal f6,50. NU tot 31 oktober voor slechts J ntyüv t BLOEMISTERIJ OoiooorbfowSi üdruttStfidjuisfe(SIjJ^Eigendomweg 80 3765 EE Soest 0 Telefoon (035) 6014617/60106 47 Cheque van 1600 voor NLBB Wie vergelijkt leest de Soester Courant WIJKVERENIGINGl OVERHEES J De LAAGSTE PREMIE en toch extra uitgebreid verzekerd! natuurlijk bij: f 0,80 per o/oo f 2,00 per o/oo f 1,40 per o/oo f 2,25 per o/oo loe? Nee, niet moe. Ik heb altijd oed kunnen slapen en me - na een noeilijk begin - heel ontspannen gevoeld. Ik heb gelukkig ook een goeie conditie. Wat ik vooral ont dekt heb zijn m'n sterke en m'n zwakke momenten: soms was ik eel te overmoedig, vooral als ik 's norgens op pad ging. Maar aan het ^ind van de middag dacht ik wel 'jeens: als er nu een bus langskomt stap ik zó in..." Jan Kleijn is weer thuis. Met zo'n twee duizend kilometer "in de benen" heeft pe Soester, die onderweg zijn 60e ver- ardag vierde, zich zaterdagavond voor het eerst na lange tijd weer eens in zijn eigen bed kunnen uitstrekken. "Heer lijk! En ons huis is ook zo groot, na al *die nachten in een tentje..." Op 31 juli vertrok hij om - in het voet spoor van o.a. Bertus Aafjes (in de ja ren dertig) en zijn plaatsgenoot Herman Post (in de jaren tachtig) - zijn voetreis naar Rome te maken. Niet uit boetedoe ning of zondebesef, maar omdat hij dat met zichzelf had afgesproken en omdat hij, zoals hij toegeeft, eigenlijk te trots is om het er dan bij te laten zitten. Nadat hij dit voorjaar een streep zette f onder zijn drukke bestaan als directeur 1 van Patria, het "Indonesische" bejaar- Identehuis in Baarn, besloot hij waar te j maken wat hij al een aantal malen had l aangekondigd: een voetreis naar Rome. Niet omdat Rome hem zo bijzonder I aantrok, maar vanwege het historische B voorbeeld en omdat nu eenmaal alle wegen daar naartoe leiden. Op vrijdag Il3 oktober, 's middags om een uur of I drie, zette hij voet op het Sint Pieters- plein. Wat hem tegenviel was dat hij in I z'n korte broek niet eens de Sint Pieter I in mocht. "Toen moest ik terug naar de camping om een lange broek te halen!" I Rooms is-ie er in elk geval niet van ge- worden... Gaandeweg ontdekte hij ook dat Rome niet zozeer het hoogtepunt was van zijn onderneming - "een expeditie", zoals hij het omschrijft - maar vooral de tocht zelf. "Rome deed me niks. Dat was ei genlijk meer een anticlimax." Zijn wer- kelijke doel - maar daar kwam hij on derweg pas achter - was "afstand ne men" in de meest letterlijke zin, van zijn werk. Dat is gelukt: "Patria is nu héél ver weg..." Stoppelveld Na enige oefening (vijf dagen lopen van Soest naar Venlo) trok hij op 31 juli de stoute schoenen aan, die hij onderweg één keer heeft laten verzolen. "Ik trof 't niet, want het was geloof ik de warm- I ste dag van het jaar. Ik arriveerde 's avonds op een camping in de Peel. On derweg had ik minstens vijf liter water gedronken en toen ik daar op een kei hard stoppelveld moest slapen dacht ik wel: waar ben ik aan begonnen...? Die eerste dagen durfde ik tegen niemand te zeggen dat ik naar Rome ging. Dan zei ik maar dat ik op weg was naar de Eifel, want dan kon ik eventueel nog terug." Via Venlo en Aken liep hij door de Eifel en de Paltz naar het Zwarte Woud. Van daar ging de route naar Zwitserland, dat hij "op z'n smalst" doorkruiste om zo snel mogelijk in Italië te zijn ("Zwitser land was schreeuwend duur; daar heb ik, m'n budget van 40 gulden per dag fors overschreden") en via de Gotthardpas en het Lago Maggiore bereikte hij Genua en daar volgde hij de resterende route naar Rome langs de Italiaanse kust. "Ik heb zeven dagen op blote voe ten langs het strand gelopen." Onderweg, in Baden-Baden, vierde hij zijn 60e veijaardag, samen met Heieen, zijn vrouw, die hem voor de gelegenheid met de trein was nagereisd. Door zijn beperkte budget kon er niet eens een gebakje af. "Onderweg pinde ik gewoon als m'n geld opraakte, maar soms ging het wel erg hard. Als het bijvoorbeeld regende zocht ik een hotel, maar dan schoot ik zo over m'n budget heen. Ik ben daardoor toch duurder uit geweest dan ik dacht, al heb ik heel sober ge leefd." Levensgenieter Die soberheid was eigenlijk een nieuwe ervaring voor Jan Kleijn, die "van huis uit" een gezelligheidsmens en een le vensgenieter is, en vooral dol op lekker eten en drinken. Maar ijsjes en frisdrank waren er niet bij - "daar krijg je alleen maar dorst van en ik was altijd bang dat ik last van m'n maag of diarree zou krij gen" - en hij lette ook goed op zichzelf. "Ik nam elke dag een douche en zorgde altijd dat ik er netjes uitzag, niet als een bedelaar. Daarom heb ik mezelf ook een sober leefpatroon opgelegd." Voor een "makkelijk mens" als Jan Kleijn was die discipline een totaal nieuwe erva ring. "Dat is echt een van m'n ontdek kingen over mezelf geweest." Aanvankelijk was hij nog van plan elke week één dag rust te nemen, maar dat gaf hij later op. "Daar was ik toch te onrustig voor. Dan zat je op zo'n cam ping of in een jeugdherberg, en wat deed je dan? Een wandelingetje maken in de omgeving! Dan kon ik net zo goed doorlopen, vond ik." Het lopen ging hem goed af, al ver stuikte hij op een ongelukkig moment Jan Kleijn, ergens in Duitsland, met volle bepakking onderweg naar Rome. zijn voet, waardoor hij een paar meer hinkelde dan wandelde. In die tijd deed hij het rustig aan. "Als het ergens mooi was bleef ik een poosje. Ik had honderd dagen voor de reis uitgetrok ken, dus het is toch nog sneller gegaan dan ik dacht." Waar hij wel aan moest wennen was de eenzaamheid-van-de- wandelaar, die onderweg wel graag een praatje maakt maar vervolgens toch weer verder moet. Voor een echt kontakt was nauwelijks tijd. "In Duits land heb ik wel een paar dagen opgelo pen met een groepje, maar voor de rest was het een eenzame onderneming. Urenlang sprak je geen mens; dan stapte ik in een dorp wel eens op ie mand af om zomaar even een praatje te maken." Neus in de boter Soms werd hij vierkant uitgelachen en vonden mensen hem maar een rare zwerver. Anderen herkenden hem uit de lokale krant, die soms aandacht aan de Hollandse wandelaar besteedde. Dan reden auto's hem luid toeterend voorbij of de mensen riepen hem toe: Bravo! De publiciteit had voordelen. Een van zijn plezierigste ervaringen was bijvoor beeld het allerhartelijkst welkom in Berg, een dorpje in de Paltz, waar de parochie die zondag een soort dorps feest vierde. Jan viel daar met zijn neus bijna letterlijk in de boteT. "Eigenlijk was ik verkeerd gelopen en toen ik in het dorpje aankwam leek het uitgestor ven. Ik vroeg een oude vrouw waar ik wat kon eten, maar alles was dicht. Ik vertelde dat ik onderweg was naar Rome en toen herkende ze me als de wandelaar die in de krant had gestaan. Kom maar mee, zei ze, naar het feest van de kerk. Vijf minuten later werd ik door de pastoor begroet als unser Freund aus Holland, en als vermoeide pelgrim mocht ik me tegoed 'doen aan tafels vol gebak, met een overvloed aan wijn en bier. Ik heb de pastoor nog een kaartje uit Rome gestuurd." Illegaal Zijn slechtste ervaring deed hij,op in Noord-Italië, waar hij na een hele dag lopen in de stromende regen geen plek kon vinden om te overnachten. "Er was niks, behalve een paar schandalig dure hotels, en daarom bleef ik maar doorlo pen, steeds weer verder naar een vol gend dorp. Uiteindelijk was ik doodop en toen besloot ik toch maar op zo'n hotel af te stappen. We zitten helemaal vol, zei het meisje achter de balie. Ik was ten einde raad en het volgende hotel was 15 kilometer verderop, maar hoe ik ook soebatte, ze had geen plaats. Ik mocht ook niet op de bank in de lounge slapen. Tenslotte ben ik maar wegge gaan en heb m'n tentje opgezet in een parkje, waar dat absoluut verboden was. Opgeschoten jongens gooiden stenen tegen m'n tentje, maar ik dacht: kom maar op. Toen heb ik me echt gevoeld zoals een illegaal zich in Nederland moet voelen... De volgende morgen re gende het nog harder en ik kwam met een lege maag, op zoek naar koffie, weer in dat hotel terecht. Zegt datzelfde meisje tegen me: sorry, het was een ver gissing, er was tóch een plaatsje. Ik ben ontzettend boos geworden..." Zaterdagavond kwam hij, na een trein reis van 22 uur, uit Rome (waar hij door Heieen was opgewacht) in Soest aan. Bij het versierde huis aan de Sophialaan werd hij begroet door een schare fami lie, vrienden en bekenden, die hem een klinkende hulde bracht - compleet met Wilhelmus en "We are the champions". Het welkom liep uit op een feest waar over de buurt vermoedelijk voorlopig nog niet zal zijn uitgepraat. Jan Kleijn is weer thuis, na een expedi tie die hem acht kilo gewichtsverlies opleverde. Voorlopig rust hij uit in een huis vol bloemen, of maakt hij al stille tjes plannen voor nóg eens zo'n onder neming? "O nee," klinkt het resoluut. "Nooit meer! Dit doe je echt maar één keer in je hele leven..." ONROEREND GOED HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN SOESTERBERG Prof. Lorentzlaan 104 Vraagprijs f 279.000,- k.k. Een rustig gelegen en in perfekte staat van onderhoud verkerende moderne middenwoning met een recentelijk nieuw aangelegde terras-tuin (Z-W). Indeling: entree, royale hal met plav. vl. en verl. plaf., garderobekast, toilet, woon/eetkam. met open haard en half open keuken in L-opstelling met luxe inb.app. Woonkam. en keuken zijn voorzien van een woongrind-vloer en een schuifpui. 1e etage: overloop, gangkast met aansl. voor de wasmach., 2 ruime sl.kam. (waarvan 1 met een v.w. en balkon), studeerkamer, zeer exclusieve badkam. met whirlpool, aparte douche, v.w. en 2e toil. Bergzolder is bereik baar d.m.v. een vliezotrap. Opp. v.h. perceel is ca. 1 are 52 ca. Deze woning is bijna geh. voorz. van dubb. glas en beslist een bezichtiging waard! Aanvaar ding in overleg. Soesterbergsestraat 61 Soest Tel. 035 - 602 90 61 Vier leden van de kunstenaars vereniging Artishock uit Soest ex poseren in november en december in Galerie Uithof in Utrecht. De tentoonstelling als groep vloeit voort uit hun gemeenschappelijke interesse. Elke week treffen zij elkaar rond het naakt op de maandagse tekenavonden van de vereniging. De weerslag hiervan is een van de pijlers van deze tentoon stelling. Daarnaast heeft ieder zijn eigen voorkeuren en ontwikkelde zijn geheel eigen stijl. De tentoonstelling geeft een beeld van de verschillende opvattingen die binnen één groep kunnen bestaan. Anne Alkema, de winnares van de Prix de peinture de Pont Croix, heeft zich ge specialiseerd in het Franse landschap, dat zij weergeeft in losse toetsen. Rob Bertrams is steeds op zoek naar nieuwe technieken en uitdrukkingsvor men. Hij schildert naar aanleiding van modeltekeningen en laat zich leiden door de verrassing van het creatieve moment. Meindert Rakser, de winnaar van de Grand Prix de ville de Pont Croix, is naast het naakt gefascineerd door het vrouwelijke element in schepen en het water. Ineke Talen is een categorie op zich. Het werk is zeer herkenbaar door de eigen sterke uitdrukkingskracht. De tentoonstelling wordt geopend op donderdag 2 november, om vier uur 's middags, en is te bezoeken tot en met 29 december op werkdagen van 8.30 tot 17.00 uur. Galerie Uithof is gevestigd in het Bestuursgebouw van de Universiteit Utrecht, Heidelberglaan 8, Utrecht. Schilderij van Anne Alkema, te zitnin galerie Uithof. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW if. I RENOVATIE ONDERHOUD Di Lassostraat 65A, tel. 6022195 Kerst-Quiltcursus Voor de kerstdagen zelf iets maken wat de kerstsfeer in de huiskamer verhoogt. In deze korte cursus kan men een keuze maken uit de volgende onderwerpen: een kerstkleed voor de tafel, een kerst loper op een kist of een kussende voor de bank. Graag bij inschrijving de voor keur opgeven. Eerste les meebrengen: naaimachine, rood machinegaren, rijg- garen. Aanvang cursus: dinsdag 14 november van 9.30-11.30 uur; de tweede les vindt plaats op dinsdag 28 november van 9.30-11.30 uur. Docent: mevrouw A.M. Huitema. Cursusadres: Regentesselaan 14. Aantal lessen: 2. Cursusprijs per les: f 25,- stoffenpakket f 30,- via do cent). Vegetarische keuken Deze cursus is bedoeld voor diegenen die willen leren hoe ze op een verant woorde manier kunnen eten zonder vlees. Juist in de vegetarische keuken kan er in de voeding veel gevarieerd worden door allerlei (nieuwe) produk- ten toe te passen. Tijdens elke les zal een complete maaltijd besproken, klaar gemaakt en geproefd worden. De recep ten krijgt men mee naar huis. Eerst les meebrengen: theedoek, schort, mes, snijplank, bestek, beslagkom en afsluit bare bakjes. Aanvang cursus: dinsdag 14 november van 19.30-21.30 uur. Docent: mevrouw A. Genuit. Cursusadres: Bakkerij Van Buuren, Nieuweweg 19. Aantal lessen: 4 van 2 uur. Cursusprijs: f 100,- in grediënten f 25,-). Stencilkosten f 2,50 via docent. Inlichtingen en inschrijving bij de Volks universiteit Soest/Soesterberg, Di Lassostraat 65, tel. 6022195. Kantoor geopend: maandag van 13.00-16.00 uur: dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00-13.00 uur. Tijdens de herfst vakantie, van 23 t/m 28 oktober, is het kantoor gesloten. o^OEM/St- Inclusief Elite Bloemist Garantie! Een Elite Bloemist onderscheidt zich door kwaliteit in alle betekenissen van het woord. Dit wordt regelmatig gecontroleerd, zodat de Elite Bloemist altijd uw garantie is voor topkwaliteit! y Zestienhonderd gulden was de op brengst van de boeken- en kunst veiling die Spullenhulp, het Soester kringloopcentrum, zondagmiddag in het Artishockgebouw organi seerde. Van dat geld laat de Neder landse Luister- en Braille Biblio theek NLBB een kinderboek in braille omzetten. Volgens drs. L. Knierum, hoofd fondsenwerving van de NLBB, wordt het waarschijnlijk één van de tijdens de Kinderboekenweek met een Gouden of Zilveren Griffel bekroonde kinderboe ken. Op die manier kunnen de boeken- en schilderijenkopers van de Spullen- hulpcollectie straks nauwkeurig weten aan welk "goed doel" de door hen be taalde bijdragen besteed zijn. Isaacstraat 5, 3766 BK Soest I Klaverjasmarathon Op zaterdag 28 oktober houdt de wijk- vereniging Overhees een klaverjas marathon. In dienstencentrum De Vijverhof aan de Klarinet zal dan tussen elf uur 's morgens en elf uur 's avonds een kaartje worden gelegd. Uiteraard zijn er prijzen te winnen en tussendoor krijgen de deelnemers de gelegenheid hun benen te strekken en een hapje en een drankje te nuttigen. De zaal gaat open om 10.30 en men kan zich tot 10.45 uur inschrijven. Vooraf kan men zich telefonisch opgeven bij Koos Frans, tel. 6019517. De kosten bedragen 7,50 gulden per deelnemer. Mini-creatiefmarkt Wie aan de mini-creatiefmarkt op zater dag 25 november wil meedoen, dient zich voor 1 november op te geven bij mevrouw A. van I-eeuwen, TYirfstreek 54, 3766 HX Soest. Op de markt, die wordt gehouden van 11.00 tot 16.00 uur, mogen alleen zelfgemaakte spullen worden verkocht. Voor kinderen is er een speciale rommelmarkt in een aparte ruimte, mits er voldoende deelname is. De mini-creatiefmarkt vindt plaats in De Vijverhof aan de Klarinet. Knierum nam aan het eind van de vei ling een symbolische cheque ("goed voor duizend maal geluk") in ontvangst van de nieuwe voorzitter van Spullen hulp, Raymond van Gelder. Dat het uit eindelijk 1600 gulden was geworden vertelde cleze er alvast maar bij. Dat bedrag overtrof volgens Knierum zijn "stoutste verwachtingen". De eindopbrengst werd uiteindelijk met veel vijljes, nogal tientjes en enkele vijfentwintigjes bij elkaar gebracht, want de 52 soms bijzonder fraaie boeken en 22 schilderijen die veilingmeester Peter Brinkers met veel verve onder de hamer bracht gingen voor kleine prijsjes weg. Onder de ca. vijftig bezoekers van de veiling bevond zich een beperkt aantal serieuze bieders. De "klapstukken" wa ren ook niet bepaald prijzig: het uitzon derlijke fraaie boek "De oude antiqui- titeitenwinkel" van Charles Dickens - met fraaie kleurenillustraties en een prachtband - bracht 80 gulden op. Bij de schilderijen was een havengezicht van Hans Lenteman het duurste stuk; het bracht 125 gulden op. Loven en bieden Veilingmeester Peter Brinkers bleek een pikeur in het "hameren". Zijn "loven" in welgekozen bewoordingen misten hun doel meestal niet, en als het "bieden" op 'kloeke boekwerken als de Verkade-al- bums, "Helden der mensheid", "School atlas der geheele Aarde" en "De lage landen bij de zee van Jan en Annie Ro- Spullenhulp-voorzitter Raymond van Gelder (r.overhandigde de cheque aan dhr. Knierum van de NLBB. mein", of "De vlegeljaren van Pietje Bell" en "Kees de Jongen", "Lijmen/Het been" en "Eenzaam maar niet alleen" wat te laag naar zijn zin uitviel deed hij er graag nog een schepje bovenop. Met de veiling - de tweede van dit jaar - bracht Spullenhulp weer een deel van de boeken- en schilderijenverzameling onder de hamer voor een goed doel. De collectie was geselecteerd uit de grote hoeveelheid boeken en kunstwerken die - samen met kleding, huisraad en meu bels - de afgelopen maanden door het kringloopcentrum waren ingezameld. Analyse In zijn slotwoord ging Van Gelder nog even in op de discussie in de gemeen teraad, waarbij Spullenhulp van som mige politieke zijden een grotere rol in de afvalinzameling in Soest werd toege dacht. De voorzitter sloot een verbre ding van de activiteiten niet uit, maar benadrukte dat het kringloopcentrum op dit moment zo ver nog niet is. Wel zal Spullenhulp zich in de komende tijd bezighouden met een nadere analyse van de functie die het kringloopcentrum in het gemeentelijk afvalstoffenbeleid, bijvoorbeeld op het terrein van de grof vuil-inzameling en het scheiden van af val, kan vervullen. <d H *r Bijvoorbeeld: <1 Opstalverzekering steen/hard Opstalverzekering steen/riet xi Inboedelverzekering steen/hard J} Inboedelverzekering steen/riet VOOR AL UW VERZEKERINGEN. Soesterbergsestraat 26 - Soest - tel. 035 - 602 90 60

Soester Courant | 1995 | | pagina 9