I r\ DE ALLERLAAGSTE PRIJZEN BIJ HOOGVLIET IN SOEST! 10 4.98 10 1.99 10 3.95 10 12.98 HOOGVLIET? 1.98 10 4.95 10 1.99 Soest en provincie bakkeleien over omstreden kunstwerk Soesterberg 109° I De Haverweerd heeft z'n zaag terug m j/0 1 ACTUEEL! Werkloosheid Soest stijgt derde kwartaal 2 procent UITNODIGING KERSTPAKKETTEN Bewezen de goedkoopste! 'Aardigheidje met sociaal-cultureel tintje' KERSEN-, ABRIKOZEN- of APPELVLAAI nu Nu 1.678 werkzoekenden in gemeente Kunstenaars voor Koningsweg en Boerenstreek Late trein naar Utrecht vertrekt later KLAREN 0TROMP KLAREN 0TROMP KLAREN g TROMP KLAREN y TROMP KLAREN HTROMP Kunstwerk rondt renovatie HAD-flats af Tweerichtings verkeer op fietspad langs Nieuweweg Maltre Paul Hollandse Roomboter Goudwikkel Roomboter Amandelstaaf Hagelwitte Champignons de nieuwe vol tips en trends met natuurlijk, Tsjakka! voor de kleintjes. Keuze uit de lekkerste hammen! Leuk plantenbakje voor slechts Roter Paracetamol WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Het College van B. en W. van Soest is woedend op de provinciale com missie Beeldende Kunst, die het provinciebestuur (Gedeputeerde Staten) moet adviseren over kunst subsidies. Aanleiding voor het (schriftelijk) bakkeleien is het meer-dan-vernietigende oordeel van de commissie over een subsi- die-aanvraag van 60.000 gulden voor een kunstwerk van Raoul Teulings, dat Soesterberg artistiek moet opstoten in de vaart der volke- Het Soesterbergse kunstwerk maakt deel uit van het Werkplan Beeldende Kunst Soest (dat geen "masterplan" meer mag heten), waarvoor de ge meente vier van de maar liefst 92 op de oproep reagerende kunstenaars se lecteerde en vervolgens Teulings uitkoos om gestalte te geven aan de opdracht met het thema "Vrijheid", of preciezer: "vrijheid in relatie tot lucht en vogels, vrij in de zin van pioniersgeest, bescher ming van de vrijheid etc." Of de provincie maar even 60.000 gul den wilde schuiven, was het verzoek aan Gedeputeerde Staten afgelopen septem ber. Teulings had inmiddels zijn plan uitgewerkt. Het kunstwerk moet "Reminiscence" gaan heten ("Herinne ring" in gewoon Nederlands), waarbij de kunstenaar het geheugen van de Soesterbergse bevolking als uitgangs punt wil nemen. Hij wil daarvoor beeld materiaal en voorwerpen verzamelen die voor de eigenaars belangrijke herin neringen vormen. Hij zal die "bewer ken" en aanbrengen op vormen van ge goten aluminium die verwijzen naar "vleugels". Een stuk of twaalf van die vleugels moeten op de kopse kant van woningen en huizenblokken en in plant soenen worden geplaatst, "waardoor een spoor van herinneringen door Soester berg wordt getrokken". De kachel in Wat een flauwekul, moet de provinciale adviescommissie gedacht hebben. Ze was in elk geval niet onder de indruk en leverde zelfs vernietigende kritiek. De subsidie-aanvraag kon (vrij vertaald) zó de kachel in, met het kunstwerk zélf er vermoedelijk direct achteraan. Het idee om "plaatjes" van herinneringen van bewoners tot kunstwerk te verheffen vond de commissie "wat al te gemakke lijk", want een kunstenaar moet toch putten uit éigen ervaringen en ideeën. En met de omgeving hadden de vleu gels volgens de commissie ook "niets van doen", want de keuze van de loka- ties leek alleen maar te berusten op de wens om saaie, vergeten en "doodse" plekken op te sieren. Het kunstwerk leek ook alleen maar een tijdelijke functie te hebben: het kon mis schien wel een "shock-effect" hebben, maar daarvan zou na enige tijd weinig of niets over blijven. Kortom, aldus de commissie, dit wordt geen kunstwerk maar "een vormgegeven aardigheidje" met een sociaal-cultureel tintje". De commissie gaf overigens ook de op drachtgever - de gemeente Soest dus - een flinke veeg uit de pan. De opdracht was veel te vaag en te algemeen gesteld en ook weinig inspirerend geformuleerd. De commissie ontried G.S. dan ook de gevraagde subsidie toe te kennen. Des duivels Des duivels waren ze aan het Raadhuis plein in Soest toen ze het advies onder ogen kregen. In de gebruikelijke stad huistaal werd die woede uiteraard omgesmolten tot "bevreemding", maar ook tussen de ambtelijke regels door is nog te proeven hoe kwaad Soest op het advies reageerde. Wat décht die com missie wel? Had Soest soms niet al ja ren een ervaren, onafhankelijke en des kundige commissie Beeldende Kunst, die de kunstenaar had uitgekozen? En had de Hermen Molendijkstichting, nota bene een provinciale instelling die gemeenten adviseert bij kunstopdrach ten en wat dies meer zij, soms geen po sitief advies gegeven? Het subsidieverzoek was op onaan vaardbare argumenten afgewezen, bitste Soest dan ook terug. "Het heeft er alle schijn van dat de provinciale adviescom missie zich niets gelegen laat liggen aan het advies van de (Soester) commissie Beeldende Kunst en de rol van de Her men Molendijkstichting, en zonder enige vorm van overleg," zo klonk het gekwetst. Soest protesteerde dan ook nadrukkelijk tegen de afwijzing. De keuze voor de kunstopdracht "Soesterberg" was im mers met grote zorgvuldigheid gemaakt. En mocht de provincie alsnog een schriftelijke of mondelinge toelichting willen hebben, dan waren zowel de ge- VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI •ï/fé/ S&c/e/sfesi Inderdaad, als u deze week een kersen-, abrikozen- of appelvlaai S lej voor f 10,00 koopt, snijdt u er thuis met gemak 10 punten uit. c# Dus 1,00 per punt. Dat wordt dus voordelig trakteren. Ook voor de smakelijkste aanbiedingen gaat u naar Vlaai Vlaai, C Van Weedestraat 46 II, Soest. Tel. 60210 59. jgj VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI In het derde kwartaal is het aantal werkzoekenden in Soest met 33 toegenomen tot 1.678. Dat bete kent een stijging van twee procent. De cijfers staan in het kwartaaloverzicht van het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening in Oost-Utrecht. In zijn bestand stonden per 30 september 894 vrouwen en 784 mannen uit Soest die op zoek zijn naar een baan. Soest blijft daarmee binnen het district op de vierde plaats staan achter Amersfoort (5.819), Zeist (2.772) en Veenendaal (2.140). Grote verschuivingen deden zich in de betreffende drie maanden niet voor. De totale werkloosheid in Oost- Utrecht nam toe met 41 personen, net tweetiende procent. De BUt en Leusden steken daar negatief tegenaf met stijgin gen van zes en 5,7 procent. In Oost-Utrecht werden 19.502 werk zoekenden geteld. De leeftijdsgroep'27- 40 jaar is met 7.097 mensen het sterkst vertegenwoordigd. Bijna zestig procent van de mensen zonder baan heeft maxi maal een lbo- of mavo-opleiding geno ten. Van de bij het RBA geregistreerde werkzoekenden heeft 28,6 procent een buitenlandse nationaliteit. ii Kom nu naar ons toe en verbaas n over ons .»*,A grote assortiment SCet uev tttowUay (tij de Steenhoffstraat 58 Soest 035 - 602 28 71 meente als de Kunstcommissie als de kunstenaar zelf daartoe graag bereid. Olie op de golven Inmiddels heeft het provinciebestuur olie op de golven van de Soester veront waardiging gegoten, zodat de storm een beetje is geluwd. Gedeputeerde Staten hebben nog heleméél geen beslissing genomen en het gewraakte advies is juist meegedeeld om Soest de gelegen heid te geven zich te beraden op "vol gende stappen in het proces", zo schrijft mevrouw drs. J. Stam, hoofd van het bureau Cultuur, Educatie en Welzijn van de provincie geruststellend. Zij ziet ook nog wel mogelijkheden voor een "bevredigende oplossing". Dé redenen voor de afwijzing kunnen nu ook mooi gebruikt worden om de aanvraag te ver duidelijken (of om af te zien van verdere samenwerking met de kunstenaar, zoals er fijntjes bij staat, maar die suggestie wil mevrouw Stam uiteraard niet voor haar rekening nemen: "De keuze van de kunstenaar is geheel aan u." Verder wijst mevrouw Stam er wel op dat de beoordeling door de provinciale commissie toch iets meer inhoudt dan alleen een "formaliteit", en dat de com missie zich dus inderdaad niets gelegen hoeft te laten liggen aan het oordeel van de Soester kunstcommissie of de Molendijkstichting. "Wij zouden dat ook niet op prijs stellen." Maar even zo goed mócht Soest - als het dat persé wenste - nog eens met een toelichting komen. Het provinciebestuur zou die informatie dan opnieuw aan de adviescommissie voorleggen. Die zou begin november weer vergaderen en volgens mevrouw Stam was de provin cie best bereid om een beslissing nog even vooruit te schuiven. 'Inspirerende sfeer' Intussen is Soest inderdaad opnieuw in de pen geklommen met een verzoek om een hernieuwde beoordeling van de aanvraag en Teulings heeft inmiddels zelfs een maquette van het kunstwerk opgestuurd naar Utrecht. In de ant woordbrief wordt erop gewezen dat de gemeente juist voor Teulings gekozen heeft vanwege zijn ideeën om de Soesterbergse bevolking bij de totstand koming van het kunstwerk te betrekken. De opdracht was ook bewust vaag en algemeen gesteld, om "een inspirerende sfeer te creëren" en de kunstenaar "te stimuleren om met een eigen invulling te komen", en ook de lokatiekeuze is bewust aan Teulings overgelaten. "Wij zijn van mening dat wij in onze opzet geslaagd zijn," aldus de brief die B. en W. een beelje parmantig hebben teruggeschreven. De opmerking over het "aardigheidje" is volgens het College misplaatst en doet geen recht aan de feitelijke situatie, "namelijk dat er een weloverwogen procedure is gevolgd om in Soesterberg een uniek kunstwerk tot stand te brengen". Afgezien van het gesteggel met de provincie over de omstreden kunst opdracht in Soesterberg loopt de uit voering van het Soester "kunstplan" vooralsnog voorspoedig. Voor het kunstwerk dat aan of langs de Koningsweg moet verrijzen zijn in middels drie kunste-naars(duo's) ge selecteerd: Jeroen Doorenweerd, Ton Algra/Jan Samson en Deborah en Eric Staller. De laatsten schijnen we reldberoemd te zijn en hebben zowel in de V.S. (waar ze vandaan komen) als in Japan al grote kunstwerken op hun naam staan. Volgens kunst-amb tenaar Arie van den Heuvel voelen ze zich niet "te groot" voor een rela tief kleine opdracht in Soest. De drie kandidaten(koppels) hebben inmiddels de opdracht voor een schetsontwerp gekregen en eind no vember zullen za hun ideeën presen teren aan de gemeentelijke Kunst commissie. Daarna wordt een defini tieve keuze gemaakt en wordt een subsidie-aanvraag ingediend bij de provincie. Voor de Koningsweg is een budget beschikbaar van 283.000 gulden (de provinciale subsidie van 60.000 gulden niet meegerekend). Verder is er ook een kunstwerk in aantocht voor de Boerenstreek. De Kunstcommissie heeft in elk geval al drie kunstenaars geselecteerd, die binnenkort voor een eerste gesprek worden uitgenodigd: Nout Visser, Joost van Hezewijk en Frank Be- Met ingang van maandag 13 novem ber vertrekt de een-na-laatste trein naar Utrecht op doordeweekse dagen (maandag tot en met vrijdag) iets la ter. In verband met een nieuwe indeling van de posttreinen worden de rij tijden van trein 5582 uit Baarn ver schoven. In Baarn vertrekt 'ie twee minuten later (22.24 uur), in Soest- Zuid vertrekt 'ie zelfs zes minuten later (22.36 uur) om vervolgens ze ven minuten later (22.59 uur) in Utrecht te arriveren. Voor het overstappen in Utrecht kan dat gevolgen hebben. Voor de aan sluitingen op de bussen op station Soest-Zuid hebben de nieuwe tijden geen consequenties. Op zaterdag en zondag verandert er niets. PHOTEL HEIDEPAR^f IN BlLTHOVEN voor een I swingend promotiefeest Voor vrijblijvende documentatie: Bel 030 228 24 77 i Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance budgettair verantwoord onroerend goed TE KOOP SOEST WIJNAND TOPLAAN 10 Een ruim hoekhuis met garage, voor- en achtertuin. In een energieke wijk met speelruimte voor de kinderen. Aanvaarding: direkt. Vraagprijs: f 287.500,- k.k. onroerend goed TE KOOP SOEST-ZUID DUINWEG 18 In een prachtige omgeving, aan de rand van bos- en duingebied gelegen half vrijstaand uitgebouwd woonhuis met apart gastenverblijf. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: f 492.500,- k.k. onroerend goed TE KOOP SOESTDIJK W. DE ZWIJGERLAAN 13 In een sfeervolle laan gelegen mid denwoning met voor- en achtertuin en schuur. Aanvaarding: direkt. Vraagprijs: f 278.000,- k.k. onroerend goed H TE KOOP BAARN PINKSTERBLOEMHOF 5 Half vrijstaande geschakelde semi- bungalow (1975) met fraaie tuin. Vraagprijs: f 445.000,- k.k. onroerend goed mÊt TE KOOP BAARN HET FREGAT 7 Middenwoning met grote tuin en schuur. Perfekt onderhouden en goed geïsoleerd. Ruim en praktisch. Aan vaarding: direkt. Vraagprijs: f 249.000,- k.k. Aankoopbemiddeling ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest 035 - 602 74 93 Afgelopen vrijdag heeft wethouder Neks Blommers (o.a. van Kunst en Cultuur) "De verdwenen zaag" offi cieel in ontvangst genomen. Het kunstwerk - ontworpen door Egbert de Rooij - is de gemeente aangebo den door de woningbouwvereniging Sint Joseph. De zaag is dus terug aan de Haverweerd. Voor de opknapbeurt sierde het gereedschap de blinde muur van de Haverweerd-flat, als onderdeel van de in totaal zeven muurschilderin gen die Egbert de Rooij - destijds in sa menwerking met Ton Paauw - op de flats aan Haverweerd, de Akkeren en Dalweg (de HAD-flats) had aange bracht. Toen de "oksel" van de flat werd volgebouwd (met 16 halfronde wonin gen) verdween de oorspronkelijke muurschildering. Een gevoelig verlies, oordeelde Sint Joseph, die de kunstenaar dan ook gaarne bereid vond de zaag, zij het nu als "plastiek", nóg een keer te maken. De Rooij ontwierp daarvoor een bijna zeven meter hoge reuze-zaag van zgn. Corten-staal (dat door z'n samenstelling "vanzelf' gaat roesten en daardoor het metaal zelf voor aantasting afschermt. Volgens de kunstenaar zou een glim mende roestvrijstalen zaag te veel de aandacht van het langskomende verkeer afleiden. De "verdwenen" (maar nu dus opnieuw verschenen) zaag werd geconstrueerd door Rein Tupker ("de smid van Soest"), met technische medewerking van de firma Stork in Utrecht. Het vier centimeter dikke kunstwerk (zo'n 3000 kilo zwaar) is verankerd in een zwaar blok beton (van om en nabij de 5000 kilo) en de top kan bij harde wind een beetje "meezwiepen". De plechtige overdracht van Sint Joseph aan de gemeente had nog wat voeten in de aarde, of liever (bijna) in het water. De wethouder nam samen met Sint Joseph-voorzitter Fons de Backer plaats in een ietwat wiebelend bootje en be voer daarmee de vijver op de hoek van de Dalweg, waaruit het kunstwerk al sinds een paar weken oprijst. Met de nodige stuurmanskunst wist De Backer te voorkomen dat de wethouder aan "la ger wal" raakte. Strijkstok Bij het kunstwerk, midden in de vijver, hanteerden beiden een groot formaat strijkstok. Daarmee werd niet (althans niet in de eerste plaats) gesymboliseerd dat de ca. 40.000 gulden die de zaag heeft gekost - de sokkel alleen kost al minstens 10.000 gulden - ergens "aan de strijkstok zijn blijven hangen". Wel on dernam zowel De Backer als Blommers vanuit het bootje een poging om de zaag te laten "zingen", wat de voorzitter niet en de wethouder wel lukte, zij het met behulp van een bandrecorder. Na afloop van de plechtigheden vond in het naburige C-drie nog een bijeen komst plaats met het gebruikelijke hapje-sapje. De Backer sprak daarbij in muzikale termen zijn dank uit aan Blommers en de andere "muzikanten" (bouwer, aannemer, bewoners e.a.) die hun bijdrage hadden geleverd aan dit "slotakkoord" van de renovatie. In het bijzonder roemde hij "dirigent" Hans van Zwieten, de architect. Doorspelen... Volgens De Backer hadden er tijdens het project ook wel eens valse noten geklonken, maar zoals bij echte orkes ten had de woningbouwvereniging dan bewust gekozen voor dóórspelen. "Want als je stopt hoort het publiek het ook en dan trek je pas de aandacht..." De wethouder kreeg een mini-exem plaar van de zaag en verklaarde zich bereid het onderhoud voor haar reke ning te nemen. "Maar als het roest ligt het dus niet aan ons," aldus Blommers. Nu de fietsenstalling bij de spoorweg overgang Soest-zuid verplaatst naar de Bosstraat-zijde van de Nieuweweg, moet ook ddér het fietspad - zoals in het verleden ook aan de arklaan-kant het geval was - in twee richtingen bereden kunnen worden. Anders is de stalling moeilijk te bereiken, vindt het gemeen tebestuur. Tweerichtings-fietsverkeer wordt daarom toegestaan op het fiets pad tussen de kruising met de Konings weg en de ingang van de stalling. Daar zal trouwens ook weer een verbod gaan gelden om (brom)fietsen buiten de stal ling te parkeren. Ze wilde het kunstwerk overigens pas aanvaarden na symbolische betaling van een stuiver, omdat ze - in navolging van het oude volksgeloof - meende dat een gegéven zaag (net als ëen mes) de vriendschappelijke banden tussen gever en ontvanger zou doorsnijden. "Ik koop het dus liever," aldus Blommers. Vol gens haar had de gemeente zich al neer gelegd bij de verdwijning van de oor spronkelijke zaag, maar was Soest nu opnieuw artistiek "verrijkt". De nieuwe zaag was volgens de, wethouder ook een puzzel en veel kunstzinniger dan men Wethouder Neks Blommers en St. Joseph, voorzitter Fons de Backer be speelden de zaag vanuit het bootje met een strijkstok. Fot(J: Herman van oam_ op het eerste gezicht zou vermoeden. De architect had voor St. Joseph ten slotte nog een mooie foto van zowel het oude als het nieuwe kunstwerk, als aan denken aan het totale project dat vol gens hem een voorbeeld was voor an dere renovaties in het land, waarbij men heel veel van de Soester aanpak kan le- H E R E N M O D 1 SOESTERBERGSESTRAAT 51. SOEST. TEL. 02155- 12400 Uw Herenmode specialist. gsuegaeggw 4 Gebakspunten Assorti Pak 250 gram 2^39" uit eigen oven A&5 Doos Kilo Slechts Deze aanbiedingen gelden alleen in de Hoogvliet supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat 491 in Soest Geldig van woensdag 8 november t/m dinsdag 14 november 1995, alleen bij Hoogvliet in Soest. Beenham, Slagersham, Gegrilde Ham, Coburger, Schwarzwalder of Boeren Rauwe Ham. 100 gram Doos 20 stuks -2r7!f (Lees eerst de bijsluiter)

Soester Courant | 1995 | | pagina 3