El Najaarsviolen per doos FL. 7,50 DE BOSRAND Van Oest, dè Elite Bloemist uit Soest! r Topkunst in Soester beeldentuin nieuws Snelportretten 'in' bij Kunstuitleen Vanaf morgen verkooptentoonstelling voor Dom Pomocy bij Levelframe r ~n V ICUL TUUR WËLZjJN)- 60311 19 Academia Vocale zingt werken van Nederlandse componisten fT\ Bosma installeert met 5 jaa Bosmui Sinterklaas bij Provak 1 Beleggings: WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 SOESTER COURANT Hommage aan Jan van Luijn Opening Boek ANWB Gezellig uit in de wintertijd Informatie over endometriose TUINCENTRUM DE BOSRAND WIEKSLOTERWEG TUINCENTRUM DE BOSRAND w HET SOESTER TUINCENTRUM Ook voor aanleg en onderhoud WIEKSLOTERWEG 37W.Z.SOEST TEL. 035 - 601 67 76 QNVHSOII 30 WHHJJV33NITL 33M3101S)I3IM QNVHSOfl 30IVMIN33NK1I VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Open ochtend over geloofsvragen voor vrouwen in Credo Creatieve avond NCVB-Soestdijk Zondagconcert in kasteel Groeneveld tHOOGJE Zondag om drie uur in de Oude Kerk Matige belangstelling tijdens open dag 'Omdat het om kinderen gaat' NNereldPI/inkel WOENSDAG 8 NOV Speelgoed van restmateriaal Vij hebben het u al eens laten weten waar dit keurmerk van Pokon- Chrysal voor staat: een Elite Bloemist garandeert u topkwaliteit bloemen en planten en bovenal een 7-dagen-goed-garantie. U begrijpt dat niet elke bloemist dit keurmerk krijgt. Er is dan ook hard door ons personeel gewerkt om dit niveau te bereiken. Maar door veelvuldige controle van Pokon-Chrysal moeten we er ook voor zorgen op dit niveau te blijven! Daarom kunt u er van op aan dat u bij Van Oest topkwaliteit snijbloemen en planten kunt kopen. n^OEM IS 7' Elite Aanbieding van de week: Gerdo roos, 60 cm, 10 stuks. Per bos normaal 75. NU tot 15 november voor slechts J «ij Inclusief Elite Bloemist Garantie! Nieuw: bij Van Oest koopt u uw bloemen nu ook in grammen nauwkeurig! Het mag duidelijk zijn dat een tak van 50 gram 5 bloemen) goedkoper is dan een tak van 80 gram 7 bloemen). Van Oest weegt uw aan koop en u betaalt waar u récht op heeft! Een Elite Bloemist onderscheidt zich door kwaliteit in alle betekenissen van het woord. Dit wordt regelmatig gecontroleerd, zodat de Elite Bloemist altijd uw garantie is voor top kwaliteit! Eigendomweg 80 3765 EE Soest Telefoon (035) 601 4617/60106 47 Soest Droomsdtii Voor kinderen toi Met de beeldenexpositie "Beelden - Hommage aan Jan van Luijn" heb ben Ali van den Berg en Jan Haze laar een prachtige tentoonstelling neergezet aan de Bosstraat 2, die zijn weerga niet kent in Soest en in het vijfjarig bestaan van de Soester Beeldentuin. Bijna honderd beelden (zowel binnen als buiten!) van veertig beeldhouwers, die allen ooit leerling zijn geweest van de Utrechtse beeldhouwer/docent Jan van Luijn. Waaronder negen beelden van de maestro zelf. Nummer één van Van Luijn staat mid den in de herfsttuin van de Hazelaar: het bronzen "Twee spelende figuren" (1973), tijdelijk in bruikleen afgestaan door de gemeente Utrecht. Het doet me denken aan het gestolen beeld "Twee spelende figuren" van Schalier, dat ooit in de tuin van de LTS stond aan de Molenstraat. Binnen in de Hazelaar bots je tegen de gipsen "Fluitspeler" op van Jan van Luijn, dat ook op de affiche staat afge beeld van deze opmerkelijke winter- tentoonstelling (tot 18 januari 1996). Zaterdagmiddag werd onder grote be langstelling de expositie officieel geo pend met toespraken en muziek. Ali van den Berg, zelf'oud-leerling van Van Luijn, heette onder de bezoekers ook mevrouw Van Luijn welkom met fami lie. Jan van Luijn stierf onlangs op 7 oktober 1995 op 79-jarige leeftijd. Tot op de laatste dag van zijn leven is hij betrokken geweest bij de voorbereiding (acht jaar geleden begonnen) van deze expositie en bij de realisering van het fraaie boekwerk "Jan van Luijn, beeld houwer". Een andere oud-leerling van Van Luijn, Ali Koers, van de Stichting Patina, ver telde dat twee motieven hadden geleid tot deze manifestatie: waardering en dankbaarheid/liefde voor de docent/ beeldhouwer Van Luijn, die zelf ooit werd opgeleid aan de Rijksacademie door de vermaarde professor Bonner. De kunsthistoricus Knibbeler gaf zaterdagmiddag een overzicht van het leven en de betekenis van Jan van Luijn, van wie ook in Soest een beeld staat: de "Titaan Kronos" aan de Dalweg. De binnen- en buitenexpositie van de Hazelaar, die ongetwijfeld nationale aandacht zal trekken, toont een over vloed aan verschillende stijlen en materiaalkeuzes, zowel figuratief als ab stract. Onder de sculptures ook werk van de beeldhouwer Jan Spiering, die in Soest heeft gewoond en gewerkt en he laas een paar jaar geleden veel te vroeg is overleden. Het boek "Jan van Luijn, beeldhouwer" is een monografie, die in woord en beeld een overzicht geeft van zijn loop baan en werk. Ook dit boek is net als de tentoonstelling een initiatief van zijn oud-leerlingen in samenwerking met de Stichting Patina. "Twee spelende figureneen van de beelden van Jan van Luijn in de Haze laar-beeldentuin. Iedere Soester burger die belangstelling heeft voor hoog gekwalificeerde kunst ("Een goéd kunstwerk is meer dan je ziet") móet de opmerkelijke uitstalling bezoeken. Maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag geslo ten en in de kerstperiode tot en met nieuwjaarsdag. Jan Visser Steenhpffstraat 9A, tel. 1 20 75 De winter ligt op de loer en dus komt ook de kerst er weer aan. Op de Soes ter kerstmarkt, medio december, kan men alvast in de kerstsfeer komen: vele kraampjes met kerstspullen, oude am bachten en winterse lekkernijen staan op zaterdag 16 december weer opge steld in de historische Kerkebuurt rond de Oude Kerk van Soest. En noteer al vast: de toren van de Oude Kerk zal dan ook weer beklommen kunnen worden, tussen 12.00 en 14.00 uur. Hoewel de laatste jaren in Nederland de kerst markten als paddestoelen uit de grond schieten, worden die in Duitsland tradi tioneel als het summum beschouwd. Kerstmarkten in Duitsland kan men ook via de VW/ANWB Soest bezoeken, nl. door te boeken voor een kerstdag tocht van Eemland Reizen: op 12 de cember of 16 december naar Aken (de grote Aachener Weihnachtsmarkt), Dortmund (houten huisjes vormen hier de kraampjes), Valkenburg (met een ondergrondse kerstmarkt) of Keulen; inclusief diner slechts f 50,- a f 60,- per persoon. U stapt in Soest op rond 7.30 uur en komt rond 22.00 uur weer aan op de thuisbasis. Kerstshopping kan men ook met de dagtochten van Beuk Toers naar bijv. Essen, Düsseldorf, Münster, Brussel, Antwerpen en Maastricht. Deze kosten nog geen f 40,- per persoon (zonder di ner), op verschillende dagen in decem ber. Tenslotte pog een viertal bijzondere dagtochten in kerstsfeer: Woensdagen 13 en 20 december dag tocht Twente in kersttooi. In Twente, een streek boordevol oude gebruiken, wordt de Kerst intens gevierd. Een gids op de bus vertelt alles over de versierin gen en voorbereidingen op het kerst feest in Twente; verder brengt men een bezoek aan de grootste kerstmarkt in Denekamp, geniet men van een Twentse koffietafel, glühwein en een overheerlijk diner. Óp 20 -december is er als extraatje nog een bezoek aan één der grootste kerststallen van Nederland in Hertme. Op beide dagen kost deze dagtocht f 79,50 p.p. Dinsdag 19 december: bezoek aan Kaarsenstad Gouda. De St. Janskerk met de beroemde Goudse Glazen wordt dan helder verlicht met kaarsen. Tevens zorgen de bewoners van vele panden in de binnenstad met kaarsen achter de ramen voor een sprookjesachtige aan blik van de stad. Hèt moment is echter wanneer de kaarsen in de grote kerst boom voor het historische stadhuis wor den aangestoken en van het bordes het kerstevangelie wordt voorgelezen. Daarna worden kerstliederen ten gehore gebracht. Deze stemmige dagtocht kost slechts f 29,90. Vrijdag 19 december: kastelendag tocht in kerstsfeer, 's Morgens toert men langs de prachtige kasteeltjes aan de Langbroekerwetering, 's middags langs kasteel Cannenburgh in Vaassen, waar men een kijkje kan nemen in verschil lende vertrekken, in de kerstsfeer inge richt. Incl. diner kost dit f 85,- p.p. Donderdag 28 december: met de bus langs de vele prachtige kerststallen (vaak complete minilandschapjes/met echte dieren en mooie beelden) in de Belgische Kempen. Met koffietafel en diner kost deze dagtocht f 79,50 p.p. Op maandag 20 november wordt in Utrecht informatie gegeven over endometriose. Bij vrouwen die hieraan lijden, gaat de menstruatie gepaard met ontzettend veel pijn. De bijeenkomst wordt georganiseerd door Aletta, centrum voor vrouwen ge zondheidszorg, en vindt plaats in het centrum aan de Maliesingel 46 in Utrecht. Alleen vrouwen kunnen de in formatie-bijeenkomst bezoeken. Voor meer informatie, tel. 030- 2312850. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Morgenochtend - donderdag 9 novem ber - wordt in Credo (Julianalaan 19) de tiende en daarom feestelijke "open och tend" over levens- en geloofsvragen ge houden, georganiseerd door een groep christenvrouwen uit Soest. Gast spreekster Noor van Haaften spreekt over "Zit er groei in?" De muzikale bij drage wordt verzorgd door de zang groep Hostess. Aanvang 9.00 uur. Er is kinderoppas evenals een boekentafel. Informatie: Nelie van Arkel, tel. 6018068. De Ned. Christenvrouwenbond afdeling Soestdijk houdt op donderdag 9 novem ber een creatieve avond in de wijkzaal van de Emmakerk, Regentesselaan. Onder deskundige begeleiding worden kerstkaarten gemaakt. Zelf meenemen: schaar met scherpe punt en lijmstift. Aanvang 20.00 uur. Belangstellenden zijn welkom (entree f 3,-). De Baarnse Muziekkring organiseert op zondag 12 november weer een zondag middagconcert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld in Baarn. Als solis ten treden op Marieke Bettman (viool) en Roderigo Robles de Medina (piano). Zij spelen werken van Mozart, Brahms en Wieniawski. Aanvang: 16.00 uur. Entree: f 12,50. Roderigo Robles de Medina. RESTAURANT Deze week als "Hoogje schotel" Jachtschotel met diverse wintergroenten en aardappelpuree Dame Blanche f25,- Informatie en/of reserveringen: Marja en Marcel van Beek Tel. 035 - 601 56 60 Kerkstraat 10, Soest Academia Vocale zingt op zondag 12 november in de Oude Kerk wer ken van Nederlandse componisten. Het concert begint om 15.00 uur en staat onder leiding van dirigent Simon Schreur. De laatste van de zogenoemde vijf Hol landse perioden uit de muziekge schiedenis wordt gekenmerkt door een uitwisseling van stijlelementen tussen de lage landen en Italië. Orlandus Hassus, de belangrijkste vertegenwoordiger uit deze periode werkte hoofdzakelijk in Italië en Duitsland. Van hem worden enkele delen uit 'Prophetiae Sibyllarum' gezongen. Ook enkele motetten uit 'Contiones Sacrae' van de organist Jan Pieterszn Sweelinck worden te gehore gebracht, evenals diens variatie voor or gel op het lied 'Mein Junges Leben hat ein Eind'. Van Cornelis Schuyt zingt Academia Vicale een vijf-stemmig madrigaal, een ode op de stad Leiden. Het lied 'Fratres, ego enim accepi Domino', voor sopraan en orgel, van Lodovico Huygens staat eveneens op het programma. De geleerde dichter en musicus Con- stantijn Huygens schreef naast instru mentale muziek ook psalmen. Van hem worden een lofzang, psalm 3 vers 3 en 4 en een bedevaartslied, psalm 122 vers 1 en 2, gezongen door een altsolist die wordt begeleid door het orgel. De twintigste eeuw wordt hoorbaar ge maakt via werken van Herman Stra- tegier. Academia Vocale koos de reeks 'Cantica pro tempore natali' en drie Franse chansons. De toegang tot het concert is gratis. Vrijwillige bijdragen Voor het koor wor den wel op prijs gesteld. De open dag bij de Soester Kunst uitleen trok afgelopen zaterdag maar matige belangstelling van het publiek. Hoewel er veel nieuw werk te zien was kwamen ongeveer vijftig geïnteresseerden een kijkje nemen. Er werden zes nieuwe leden geno teerd. Volgens Maija Kuipers van de Kunst uitleen was de "niet denderende" score vooral te wijten aan de gemeentelijke bezuinigingen. "Daardoor konden we voor het eerst geen korting aanbieden, en dat scheelt toch wel. Stuntjes kunnen we ons op dit moment absoluut niet ver oorloven." Een ander probleem is dat de Kunstuitleen toch wel erg "uit de loop" staat. "Als we in een winkelcentrum za ten zouden er ongetwijfeld wel mensen zomaar even binnen komen lopen." Sneltekenaar Monkith Saaid uit Nieuwegein, die (gratis) portretten van de bezoekers maakte, hoefde zich ove rigens niet te vervelen. De meesten lie ten hun conterfeitsel graag in karikatuur op papier vastleggen, wat de omstan ders in het algemeen de nodige vrolijk heid bezorgde. Marja Kuipers - "moeder" van de Kunstuitleen Soest - laat zelf haar portret tekenen door Monkith Saaid. \^\^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 6028132 In 1990 startte Fekrima (Federasiona Kristaininny Mpanoa Asa Tanana Malagasy) met de organisatie en de belangenbehartiging van de ambachts lieden in Madagascar. Zoals in de meeste ontwikkelingslanden is de infor mele sector een belangrijke bron van inkomsten voor de gewone bevolking. Deze bevolking heeft immers geen toe gang tot de georganiseerde arbeids markt die ook in Madagascar exclusief gericht is op de export of het toerisme. Fekrima heeft zich tot doel gesteld de economische en sociale positie van ach tergestelde groepen te verbeteren. Zij tracht dit te doen door nieuwe verkoop kanalen te ontwikkelen. De uitbouw van de eerlijke handel moet de arbeiders een continuïteit en werkzekerheid geven. Door het geven van voorschotten kun nen de tussenhandelaren uitgeschakeld worden. Om de economische positie van de vrouw te versterken worden de onder handelingen over de bestellingen en de uitbetalingen steeds in samenspraak met de vrouwen gevoerd. Op regionaal ni veau worden structurele problemen zo als de houtkap, de erosie en de bevol kingsconcentratie in de steden aange pakt. Het "speelgoed" is van afvalblik (e.d.) gemaakt. Een olielampje van een tomatenblikje of van een gloeilamp. Deze artikelen zijn te zien en te koop in de Wereldwinkel, dagelijks (behalve maandag) geopend van 09.30 tot 17.00 uur, Steenhoffstraat 9a, tel. 6028132. De Soester clown Benno zal don derdagmorgen 9 november bij Le velframe, Soèsterbergsestraat 10, om 10.30 uur een verkooptentoon stelling openen van schilderijen en tekeningen, vervaardigd door een Poolse en een Tsjechische kunste naar. De verkoop komt grotendeels ten goede aan de kinderen van Dom Pomocy Spolecznej dia Dzieci in Kedzierzyn/Kozle. In dit kinderhuis in Polen worden ruim 60 lichamelijk en geestelijk gehandi capte kinderen verzorgd door een klein aantal nonnen en enkele vrijwilligsters. Al eerder dit jaar heeft de stichting Dom Pomocy i.o. (op initiatief van Regina Bos uit Soest) een verkooptentoon stelling georganiseerd en met de op brengst daarvan is een grote verbouwing betaald om de keukens in het kinderhuis te vernieuwen. Er wordt nu hard ge werkt aan de inrichting. Er zijn o.a. magnetronovens nodig om de maaltij den uit de centrale keuken op de ver schillende verdiepingen van het kinder huis warm aan de kinderen te kunnen voeren. Een groot deel van de kinderen moet door de vrijwilligsters gevoerd worden en zonder extra voorzieningen krijgen de laatsten dus een koude maal tijd. Op de tentoonstelling zijn werken te zien en te koop van de bekende Poolse kunstschilder en graficus Józef Drong en de Tsjechische schilder Oskar Pawlas. De eerste heeft een groot aantal werken gemaakt, speciaal voor deze tentoon stelling. Zijn collega-kunstschilder Oskar Pawlas heeft deze zomer met Drong gewerkt en een bezoek gebracht aan het kinderhuis. Spontaan heeft hij het idee ondersteund om met verkoop van Poolse (en Tsjechische) kunst het kinderhuis te helpen de verbouwing mogelijk te maken. De directrice van het kinderhuis, zuster Krystina, zal met een medewerkster tij dens de opening van de tentoonstelling aanwezig zijn. Zij wil zelf al die mensen bedanken die hebben meegewerkt aan de hulp die tot nu toe is ontvangen. Clown Benno zal op zijn karakteristieke manier de aandacht voor de kinderen vragen (en dus ook voor de tentoonstel- ling)- Bezoek onze showr< of l Gratis Provak Hooijer besteedt rui dacht aan het verblijf va Nicolaas in Soest. Er wordt ciale kleurwedstrijd georga waaraan alle kinderen tuss en 12 jaar mee kunnen doe Vanaf maandag 6 november lij de Provak-winkel Sinterkla; platen klaar. Men kan deze kli gratis ophalen en inleveren tc zaterdag 25 november. Iedere Het was onlangs een drukt lang in restaurant Darthui was het gevolg van de eerst avond beleggingen, georg door Rabobank Soest-B: belangstelling was zelfs zo er vele geïnteresseerden worden teleurgesteld, Van bereiken van de maxima toehoorders. De Rabobank Soest-Baarn 1 oor goed te luister gelegd bij ten. Het blijkt namelijk dat veel belangstelling is voor n matie over beleggen. Derhah

Soester Courant | 1995 | | pagina 8