2)axtli uitfen Van Oest, dè Elite Bloemist uit Soest! LEOLUX 2495.- Rietpluim: 'De geslepen scharensliep' Grand Maïtre Geurt Heijkamp, al 35 jaar gefascineerd door wijn H. van Oest b.v. forcose-op-maat in Molendael PVO behaalt tweede plaats Sinterklaas koopavonden Mooi bij Middelman BLOEMISTERIJ JOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 13 kamerlid neemt kijkje in ziekenhuis party restaurant Ons Restaurant is op afspraak geopend voor (familie) Diners, Recepties, Buffetten, Huwelijken, Vergaderingen, Lunches e.d. ZONDAGS is ons Restaurant tevens vanaf 17.00 uur voor "a la Carte" gasten geopend!!! Op concours in Eibergen retten, cd's i snoep gestolen Twee uitvoeringen in de Rank Wij hebben het u al eens laten weten waar dit keurmerk van Pokon- x Chrysal voor staat: een Elite Bloemist garandeert u topkwaliteit i bloemen en planten en bovenal een 7-dagen-goed-garantie. U begrijpt dat niet elke bloemist dit keurmerk krijgt. Er is dan ook hard door ons personeel gewerkt om dit niveau te bereiken. Maar 'door veelvuldige controle van Pokon-Chrysal moeten we er ook voor zorgen op dit niveau te blijven! Daarom kunt u er van op aan, dat u bij Van Oest topkwaliteit snijbloemen en planten koopt. óvOEM/S> Elite Aanbieding van de week: Lambada roos, 60 cm lang 10 stuks per bos, normaal f7,75. NU tot 22 november voor slechts J J) Inclusief Elite Bloemist Garantie! Gratis poffertjes eten bij Van Oestl Op zaterdag 18 november a.s. krijgt iedere bezoeker bij Bloemisterij Van Oest GRATIS een overheerlijk portie poffertjes. Maar let op: alleen zaterdag 18 november van 10.00 tot 17.00 uur! Bij Van Oest is altijd wat te beleven. Een Elite Bloemist onderscheidt zich door kwaliteit in alle betekenissen van het woord. Dit wordt regelmatig gecontroleerd, zodat de Elite Bloemist altijd uw garantie is voor top kwaliteit! Eigendomweg 80 3765 EE Soest Telefoon (035) 601 4617/601 06 47 Proef avond op 17 november 'Lekker' Toeval Hartstocht Inbraak aan Lange Brinkweg opgelost Apparatuur fikt aan Turfstreek donderdag 30 november vrijdag 1 december maandag 4 december /^CêÜRg; Pr. Hendriklaan 13761 DS Soest Telefoon (035) 601 38 07 Diverse mooie luxe party- en dinerruimtes van 10 tot 200 personen, recepties tot ca. 350 personen. Prachtige terrassen met rotstuinen en vijvers. Ook voor een gezellig avondje kegelen. jrige week heeft mevrouw W.C.G. lüte-Droste, Tweede-Kamerlid pr de WD, een bezoek gebracht i medisch centrum Molendael 1 kennis te nemen van het aller- uwste anaesthesie-apparaat, de sioflex. Dit bezoek vond plaats let kader van een uitwisselings- ramma tussen jonge onderne- s en kamerleden. fcolendael wordt al sinds twee jaar de nieuwe anaesthesie-apparatuur jrkt. Twee maanden geleden is het physioflex-apparaat aangeschaft jgebruik genomen. pt kader van dit uitwisselings- amma liep mevrouw Voüte deze ■mee met de heer M.J. Wolles- ll, directeur van het bedrijf dat de pflex ontwikkeld heeft. Wolles- il: "Het apparaat is uniek omdat por een continue meting de hoe lid narcosegassen aan het werke- ferbruik van de patiënt aanpast, pee brengen we de kwaliteit van sthesie op een nog hoger niveau, s ontwikkeling van de physioflex we de innovatieprijs voor [ïesie-apparatuur gewonnen. Me entrum Molendael is één van de kiekenhuizen die onze apparatuur uik genomen heeft." jet apparaat in werking te zien was nerlid te gast bij J. Borgman, onderzoek en behandeling van i centrum Molendael. de rondleiding in medisch cen- nolendael werd ook een bezoek ht aan de operatiekamer om de l van de physioflex te zien tijdens gratie. Mevrouw Voüte was zicht- der de indruk. •elangrijk dat er nieuwe geavan- Ij apparatuur ontwikkeld wordt duidelijke behoefte aan is. Wij 5 ziekenhuis voortdurend open |euwe technologische ontwikke- ons voortdurend streven naar [ring van de kwaliteit van onze nzorg past de aanschaf van dit t^jnarcose-apparaat," aldus Borg- Öisch centrum Molendael is me- Kranenberg-van Leeuwen, ;sist, één van de initiatiefnemers I om dit nieuwe anaesthesie-ap- lat in gebruik te nemen. "Door deze Mevrouw Voüte met anaesthesiste M. Nijssen (r.bij een van de physioflex-ap- paraten. nieuwe narcosetechniek krijgt de patiënt precies de juiste hoeveelheid narcose toegediend. Ik merk duidelijk dat de pa tiënten zich prettiger voelen als ze uit de narcose komen. De nauwkeurige af stemming op de behoefte van de indivi duele patiënt komt ook ten goede aan het milieu. Door narcose op maat wordt er zuinig omgesprongen met het ver bruik van gassen en dampen," aldus mevrouw Kranenberg. Op 11 november nam PVO deel aan het KNF-concours, georgani seerd door de muziekvereniging 'Euphonia' uit Eibergen. Door PVO werden twee geheel nieuwe stukken ten gehore gebracht. Dit betreft altijd een verplicht en een vrij werk. Het verplichte werk dat uitgevoerd werd was 'Ukrainische Bauerntanze' van Mary Ann Gilby. Hierin is een selectie te ho ren van eeuwenoude volksmelodieën uit de Oekraine. Het vrije werk dat ten gehore werd gebracht is 'Deep River Rapsody' van Harold L. Walters. 'Deep River' is een bekende gospelsong waarop deze rapsodie (muzikaal ge dicht) is gebaseerd. Voor beide werken werd een totaal van 276.5 punten behaald (gemiddeld cijfer 7.5). Goed voor de tweede prijs. PVO kwam een paar punten tekort voor de eerste prijs, waarmee promotie naar de tweede afdeling afgedwongen had kun nen worden. Maar met drie opbou wende juryrapporten is dit een uitste kende uitgangspositie voor een volgend concours, waaraan waarschijnlijk vol gend jaar deelgenomen zal worden. Overigens kan PVO nog altijd nieuwe leden gebruiken voor al haar groepen (orkest, drumband en showgroepen). Als u interesse heeft neem dan contact op met PVO, telefoon 6022268, of kom even langs in het PVO-gebouw aan de Rembrandtlaan. inbraak in de kantine van de Iclub Hees aan de Verlengde fjtrechtseweg hebben de daders Veek het nodige vernield. De jond uit een hoeveelheid sigaret- eëtl aantal cd's en snoepgoed. Aan- 1 een 55-jarige Soester Volgende week, op woensdag 22 en vrijdag 24 november, kunnen lief hebbers van vrolijk toneel in Soest hun hart ophalen aan de klucht "De geslepen scharensliep". De Soester toneelvereniging de Rietpluim brengt twee uitvoeringen van het stuk in de Rank. "De geslepen scharensliep" is een ouder wetse klucht over een doodkisten fabrikant - Guldemond geheten - die met zijn vrouw te horen krijgt dat zij een vorstelijk bedrag krijgen als ze de part ner van hun overleden oom in huis ne men. Geen zee gaat het echtpaar te hoog om de buit binnen te slepen. Er is alleen een klein probleem: de familie moet eerst op haar geschiktheid voor deze taak beoordeeld worden. Zodra het onderzoeksteam arriveert gaat er van alles mis... De Rietpluim is met deze klucht, uitge voerd onder regie van Helma Starink, weer op haar best. Gezien de verwachte belangstelling wordt het stuk tweemaal De acteurs en actrices van de Riet pluim tijdens een van de repetities voor "De geslepen scharensliep". opgevoerd: woensdagavond en vrijdag avond, telkens om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Henk Ha gen (tel. 6011416), Ton Ruizendaal (tel. 6010490), Marion Posthuma (tel. 6020073), Helma Starink (t^l. 6022070) en indien voorradig ook 's avonds voor de voorstelling bij de Rank. "Wijnkenners bestaan niet, wel wijnsnobs", is een van de gevleu gelde uitspraken van Geurt Heijkamp, de Soester "Grand Maïtre" van "La Confrérie du Vin des Vignobles". In de stijlvol inge richte wijnkelder van zijn huis aan de Dillenburglaan hebben al heel wat Soesters in de loop der jaren ge probeerd wat hij noemt "het geheim van de wijn" te doorgronden, maar of ze daarin volledig geslaagd zijn moet op grond van deze uitspraak van de grootmeester zelf worden betwijfeld. Een mens zou honderden jaren oud moeten worden en zelfs dan blijft de wijn een mysterie. Geurt Heijkamp is overigens de nuchterheid zelve en wars van het snobisme dat hij - alweer vol gens zijn uitspraak - in kringen van wijnliefhebbers nog te vaak tegenkomt. Volgens hem is wijn ook "gewoon" een smakelijke drank waarvan de liefheb bers zonder poespas kunnen genieten, ongeacht de vraag of ze er alles van af weten. Zelf is hij al minstens 35 jaar gefascineerd door wijn. Dat kennis en achtergrondinformatie wel hé lpf bij dat genieten is ook volgens Geurt Heijkamp een ding dat zeker is. Hij is dan ook de enthousiaste docent van de cursussen Franse wijnkennis (I en II), die bij de Volksuniversiteiten in Soest, Hilversum en Apeldoorn worden gegeven. In de loop van januari gaan weer nieuwe cursussen van start, omdat er voor de eerste serie (die in oktober begon) nog een flinke wachtlijst met belangstellenden was. In vijf les-avonden steken de cursisten heel wat op over hun favoriete drank. Er zijn twee cursussen Franse Wijn kennis - Frankrijk is en blijft hét wijn- land van de wereld, vooral door zijn unieke ligging en bodemgesteldheid - verdeeld in I en II. De eerste cursus is uiteraard voor de "beginners", die tij dens de eerste schreden op de weg naar het fijnproeverschap vooral leren hoe ze wijn moeten proeven en vooral hoe ze er met anderen over moeten spreken. Achtereenvolgens komen de verschil lende druivensoorten en wijnstreken - Bordeaux, Bourgogne, Cötes du Rhöne of Beaujolais - aan de orde. De tweede cursus gaat dieper in op de verschillende kwaliteitswijnen, hun herkomst en spe cifieke eigenschappen en wordt tenslotte afgesloten met een "blindproef'. "Je moet eigenlijk eerst léren wat je lek ker vindt," aldus Heijkamp, "en pas daarna gaat het erom onderscheid te kunnen maken tussen soorten en sma ken." Daar komt nog heel wat studie aan te pas en tijdens de cursus-avonden komt het zuivere genieten dan ook wat op de achtergrond te staan. "Echt genie ten van een goed glas wijn doe je na tuurlijk pas als je thuis bent of in een restaurant. In de cursus gaat het niet al leen om 'lekker', want afhankelijk van de wijnen die geproefd worden zie je zowel zure als blije gezichten..." Een van de eerste opdrachten die hij zijn cursisten meegeeft is dan ook dat zij, om het "proeven" onder de knie te krijgen, elke ochtend een wijnglas met... water-uit-de-kraan "proeven", zoals ze dat op de cursus hebben geleerd! "Ach ja," zegt Heijkamp, "wijn bestaat per slot van rekening toch voor meer dan 95 procent uit water." Wie de cursus Franse Wijnkennis I en II met goed gevolg heeft doorlopen kan nog een stapje hoger komen en deelne men aan de cursus Europese Wijn kennis, die overigens niet in Volks universiteit-verband plaatsvindt, en wie dan nog van zichzelf vindt dat hij in wijnkennis tekortschiet kan zich opge ven voor de cursus Grand Maitre van de Confrérie du Vin des Vignobles, die ook toegang geeft tot de jaarlijkse deelname aan de zes wijnproefavonden van de Confrérie. Maar dan spreken we intus sen over de "top of the bill" van de wijn kenners. Geurt Heijkamp noemt zichzelf geen "vinoloog", die titel de meer commer cieel gerichte wijnkopers graag gebrui ken, maar "oenoloog". Deze aan het Grieks ontleende titel maakt duidelijk dat zijn belangstelling voor de wijn eer der wetenschappelijk van aard is. Heijkamp is ook zeker geen wijnkoop man, al beschikt hij sinds enkele jaren zelf over een kleine wijngaard in Bor deaux, nadat hij jarenlang eigenaar was van een wijngaard in de Elzas. Dat hij zelf in de loop van een leven is uitgegroeid tot een "connaisseur" in de ware betekenis van het woord en zelfs enkele boeken heeft geschreven, is ove rigens naar zijn eigen woorden te dan ken aan het toeval. "Van huis uit" is Heijkamp - die het o.a. bracht tot direc teur van de Politieverbindingsdienst in Bilthoven - elektronicus; later studeerde hij bedrijfskunde. Zijn belangstelling voor de wijn werd in zijn jonge jaren vooral gewekt tijdens etentjes die hij als adviseur vaak met mensen uit het be drijfsleven had. "Als ik dan een wijntje Grand Maitre Geurt Heijkamp aan het woord tijdens een van de wijn- cursussen. Foto: Herman van Dam. moest uitzoeken wist ik echt niet wat ik kiezen moest." De doorslag om zich grondig te verdiepen in de wijn werd gegeven toen hij tijdens een loterij van een toneelclub een fles wijn won. Toen hij eenmaal naar Frankrijk was gegaan om de wijncultuur van dichtbij te bestu deren, ontdekte hij dat het mooie flesje dat hij gewonnen had een "doodge wone" Graves Superieure van een paar gulden was. "Daar heb je er miljoenen van..." Tijdens zijn verblijf in Frankrijk leerde hij - ook bij toeval - de manager van het wereldberoemde wijnhuis Mouton Rothschild kennen, die hem in enkele dagen langs de vermaarde wijnkelders van Bordeaux voerde en hem de juiste introducties gaf. Later studeerde hij ook aan de fameuze Duitse Weinhoch- schule. "Wijn is een levend produkt," aldus Geurt Heijkamp. "Het verandert ook steeds. Je doet ook heel veel kennis op over de cultuur in de wijnlanden. Men sen die van wijn houden zijn vaak gelijk gericht en hebben een brede belangstel ling." In de ruim dertig jaar dat hij zich naast zijn professionele werk met het verbreiden van de wijnkennis bezig heeft gehouden - na zijn pensionering heeft hij de cursussen opnieuw opgezet - heeft hij ontdekt dat de liefde voor de wijn een hartstocht is, die mensen van zeer uiteenlopende achtergrond op een heel bijzondere manier kan samenbren gen. "Ze verschillen enorm in leeftijd, opleiding en achtergrond, maar als het om wijn gaat kunnen ze uitstekend met elkaar praten. Of ze nu 20 of 70 jaar zijn, en of ze arts zijn of bouwvakker, dat maakt niets uit..." Op vrijdag 17 november organiseert de Confrérie du Vin des Vignobles een spe ciale wijnproefavond in restaurant De Soester Duinen, waar in de eerste plaats de cursisten en oud-cursisten welkom zijn. Ook voor introducés (f 10,- per persoon) is er plaats. Van 19.00 tot 23.00 uur kunnen de deelnemers onder leiding van drie deskundigen - uiteraard ook Geurt Heijkamp zelf - een keuze maken uit dertig verschillende wijnen, die eventueel ook via de Confrérie aan gekocht kunnen worden. Wie belangstelling heeft voor de cursus sen en de wijnproefavond kan kontakt opnemen met de heer Heijkamp en de Confrérie du Vin des Vignobles, Dillen burglaan 50, tel. 6013226 in Soest. De politie heeft onlangs klaarheid kun nen brengen in een inbraak die in okto ber plaatsvond in een pand aan de Lange Brinkweg. Daarbij werden o.a. een draadloze telefoon, bankpasjes, benzinebonnen, cheques en een draag bare radio buitgemaakt. De zaak kwam aan het rollen toen de politie een week later twee verdachten aanhield, die in Soest tankten met de gestolen benzine bonnen. Het ging daarbij om een 36-ja- rige Amersfoorter en een 32-jarige man uit Lemmer. Later werden nog twee ver dachten gearresteerd: een 31-jarige man uit Amersfoort (de heler) en een 22-ja- rige Soester. De laatste bekende dat hij de inbraak had gepleegd en de gestolen goederen doorverkocht. De brandweer rukte in de nacht van maandag op dinsdag uit naar een woning aan de Turfstreek, waar mel ding was gemaakt van brand in de geluidsapparatuur en/of de televisie. De 44-jarige bewoner was al bezig geweest om het vuur te blussen met behulp van de tuinslang, waarbij hij verzuimde de stroomtoevoer af te snijden. Volgens ingewijden een ris kante en af te raden blusmethode, maar de operatie liep gelukkig goed af. Zijn echtgenote moest zich wel onder dokstersbehandeling stellen, omdat ze onwel was geworden van de ingeademde rook. Volgens de brandweer was het vuur ontstaan in de geluidsinstallatie of de video. Bora-Bora, het beroemde design van Leolux. In Ploegstof, voor een bijzondere Middelman aktieprijs. AKTIEPRIJS 2-zitsbank normaal 307CT.- 5000m: Woonplezier aan de Birkstraat 99 te Soest. Telefoon. 035-6011004. Vrijdag koopavond.

Soester Courant | 1995 | | pagina 13