APK-» Mantelzorgers ondervinden veel onbegrip van omgeving Rode Ki Reacties van Lezers Nieuwe Wet Mentorschap Als het horen minder wordt: vergrijzing en slechthorendheid anbo y Een dagje ouder? weet wat u eet! w Wanneer houden verkeersdeskundigen nu eens rekening met oudere voetgangers en wielrijders? Afschaffing vermogenstoets komt in zicht Ton de Gr jaar nog d; Tekenless leiding va WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 SOESTER COURANT 6e JAARGANG NR.9 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers PAGINAljwOENSDAG 15N Werk van huli Ook arts kan weigeren NS-reisregels wekken kritiek Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten Activiteiten KBO/Soest/Soesterberg Activiteiten Soesterberg wei- Ombudsman Pensioenen Anti-discriminatie loket Soest Radio Soest 55+ Pensioenrechten scheiden ook Autobedrijf B£ De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 6013786 of 6023681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 13 december. Kopij graag vóór maandag 27 november inleveren bij de redac tie: adres: zie hiernaast. SENIOREN PAOINA •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28,tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken Valeriaanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346-353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink- Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346- 352041. Seniorenbus Maaltijdvoorziening Personenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting Klusjesdienst Centraalmeldpunt vrijwilligershulp 6019196': 6016324 i 6014114 6023681i 6019004 06-8344' 6027997 6023681 6031119 Eén op de tien volwassen Nederlan ders geeft, op basis van een per soonlijke relatie, geregeld infor mele zorg aan iemand uit zijn naaste omgeving die vanwege ge zondheidsproblemen onvoldoen de voor zichzelf kan zorgen. Twee derde van deze mantelzorgers is oververmoeid en veertig tot vijftig procent van de mantelzorgers die aan ouderen zorg verlenen heeft psychische en lichamelijke klach ten. Deze gegevens zijn ontleend aan het rapport Informele Zorg van de Noordhollandse Raad voor Volksgezondheid en Welzijn. De meeste van hun problemen kun nen onder de noemer emotioneel geschaard worden. Mantelzorgers hebben soms behoefte om er over te praten met lotgenoten. Mevrouw S.H. Hoek van de Apeldoornse Vrijwilligershulpdienst (KAP) ver duidelijkt dit als volgt: "Mijn schoonmoeder wordt in een verpleeghuis verpleegd. Als ik haar bezocht heb, ben ik emotioneel ka pot. Ze zit daar best aardig, maar het kost me zoveel energie aan te moeten zien hoe weinig privacy ze heeft en hoe afhankelijk ze van de verpleging is. En die zusters zijn wel lief, maar soms ook zo brutaal. Als ik anderen vertel hoe moeilijk ik dit allemaal vind, zeggen ze: 'Maar je hebt er toch gezellig gezeten?' Ad- leen met iemand die hetzelfde er vaart, kan ik mijn gevoelens werke lijk delen. Dat moet je natuurlijk ook willen. Je moet jezelf durven en willen toestaan je gevoelens te uiten. Niemand kan beter dan een man- telzorger echt begrijpen hoe schul dig je je kunt voelen als je op je fiets van het mooie weer geniet terwijl een ander in plaats van jijzelf bij je zieke vrouw is. Deze gevoelens moeten ruimte krijgen, niet maar steeds opgepot en onderdrukt wor den. Dan stik je erin." Veel mensen begrijpen niet, dat een mantelzorger het alleen kan volhou den als men ook tijd voor zichzelf heeft. Men moet er zo nu en dan eens even uit kunnen. Onbegrip Er is zoveel onbegrip. Zo krijgt de niet al te fitte mantelzorger die haar partner zo lang mogelijk thuis wil verzorgen te horen: "Als je zo moe bent, dan doe je hem toch in een verpleeghuis'. Alsof dat het einde van de taak betekent en het vrije leven kan beginnen. Ik ken een man die thuis twaalf jaar lang zijn aan multiple sclerose lijdende vrouw verzorgd heeft. Opname in een ver pleeghuis werd noodzakelijk door dat hij haar niet meer kon tillen. Nu zit hij daar iedere dag en moet aanzien hoe zijn vrouw vaak veel te lang in haar vieze luier ligt. Ga er maar aan staan. Zo'n opname is niet alleen maar een verlichting; die le vert ook gevoelens van machteloos heid, schuld en boosheid op. Je bent Wat kun je juridisch regelen als je meerderjarige kind of je bejaarde moeder zelf niet in staat is om be langrijke beslissingen te nemen en op het persoonlijke vlak niet voor zichzelf kan zorgen? Zaken van een ander regelen De Wet Mentorschap voor meerder jarigen biedt aan een familielid of vertrouwenspersoon de bevoegd heid om namens een betrokkene be paalde handelingen te verrichten. Dat kan van pas komen als er be langrijke beslissingen moeten wor den genomen op het gebied van ver pleging, begeleiding, behandeling of verzorging. Beslissingen die met fi nanciën te maken hebben, kunnen met de nieuwe wet overigens niet worden overgedragen. Daarvoor is benoeming van een aparte bewind voerder op grond van het zogeheten meerdeijarigenbewind noodzakelijk. Toestemming Alleen met de uitdrukkelijke toe stemming van de mentor kan een betrokkene zelf zulke verplichtingen aangaan. Doet hij of zij dat per on geluk toch zonder toestemming, dan kan de mentor dat onder bepaalde voorwaarden ongedaan laten ma ken. De Wet Mentorschap is een vooruit gang ten opzichte van de oude situa tie. Tot voor kort was in dit soort gevallen alleen een volledige onder curatelestelling mogelijk. Hierbij geldt een wettelijk voorge schreven publikatieplicht in een lan delijk dagblad, omdat ook buiten staanders ervan op de hoogte moe ten zijn dat de onder curatele ge stelde niet langer handelings bevoegd is. Dit kan als bezwaarlijk worden ervaren. De Wet Mentor schap kent geen publikatieplicht. Ruimte behouden Mentorschap kan een goede aanvul ling zijn op een meerderjarigen bewind dat de financiën betreft. Op die manier kunnen alle belangen van een betrokkene worden behar tigd, terwijl hij of zij zelf zoveel mogelijk ruimte houdt. De bedoe ling is overigens wel dat een mentor zich op de achtergrond houdt en de betrokkene de praktische zaken zo veel mogelijk zelf uitvoert. Door de kantonrechter Bij het opstellen van een aanvraag voor de mentorschap kan een nota ris behulpzaam zijn. Alleen een na tuurlijk persoon (niet bijv. een stich ting of een B.V.) kan mentor zijn. De mentor kan de door hem ge maakte noodzakelijke kosten aan de betrokkene in rekening brengen. Ook kan de kantonrechter de men tor een beloning toekennen. De be noeming van de mentor gebeurt, net zoals bij het meerdetjarigenbewind, door de kantonrechter. In een brochure van het Ministerie van Justitie kunt u lezen wat mentorschap betekent en wanneer die maatregel kan worden genomen. U kunt de brochure 'Curatele, be wind en mentorschap' schriftelijk bestellen bij het Ministerie van Jus titie, Directie Voorlichting, Afdeling Service-voorlichting, Postbus 20301, 2500 EH Den Haag. Bij de Notaristelefoon kunt u iedere werkdag van 09.00 tot 14.00 uur, telefoon 070-3469393, terecht met algemene notariële vragen. Overgenomen uit: 'Waarvan akte' (De Notariskrant) nr. I april 1995. Bron: PCOB-Echoklanken Met de regelmaat van een klok le zen we in kranten en tijdschriften dat Nederland aan het vergrijzen is door het steeds groeiende aantal ouderen. Deze vergrijzing is zeker een pro bleem om even bij stil te staan. Als men ouder wordt komen er immers vaak problemen om de hoek kijken. Men gaat moeilijker lopen en slech ter horen. Het slechter horen wordt thans al aangemerkt als de derde grote handicap na reuma en cara. Dan moeten we bedenken dat me dici stellen dat 1 op de 4 ouderen van boven de 60 jaar problemen heeft met het horen. Is het dan een wonder dat men regelmatig in ge sprekken de vraag "wat zeg je" te horen krijgt. De slechthorendheid zou in het maatschappelijk verkeer niet zo'n probleem zijn, als de slechthorende uitkwam voor zijn handicap. Maar hij schaamt zich er echter vaak voor en beseft niet dat er in vele gevallen nog wat aan te doen is. Een hulp middel, het hoortoestel, bij het ho ren zou net zo populair moeten wor den als een bril. Voor een bril schaamt zich niemand meer! De goedhorenden, die veelal de eer sten zijn die een gehoorafwijking constateren, zouden er aan mee moeten werken de slechthorende over de drempel te halen om iets aan zijn handicap te doen. Slechterhorenden geef toe dat uw gehoor minder is geworden! kwaad op jezelf omdat je het niet langer kon volhouden. Als mensen die gevoelens met niemand kunnen delen, wordt het leven wel erg zwaar voor ze." Ondersteuning In Apeldoorn geeft het Steunpunt Thuisverzorgers informatieve, prak tische en emotionele ondersteuning aan mantelzorgers. "Mantelzorgers kloppen vaak te laat bij ons aan. Dan zijn ze al zo moe dat het nauwelijks nog vol te hou den is. Ons ideaal is dat ze bij het steunpunt komen als ze zich gaan realiseren: 'Verhip, ik word mantel zorger.' Op dat moment zouden wij met hen een zorgplan kunnen op stellen waarbij we ons de vraag stel len wat de mantelzorger zelf kan, wat vrijwilligers kunnen en waar voor professionals nodig zijn. In zo'n zorgplan houden we van meet af aan rekening met de ruimte die de mantelzorger voor zichzelf nodig heeft. En dan krijgt de mevrouw die gewend is één keer in de week naar gym te gaan, op die uren een vrijwil liger die haar man voorleest. Mantelzorgers moeten hun eigen activiteiten zoveel mogelijk blijven doen. Daarvoor moeten ze structu rele hulp krijgen. Die buurman die zo af en toe weieens wil bijspringen is mooi meegenomen, maar van zijn bereidwilligheid moet een mantel zorger niet afhankelijk zijn. Hulp vanuit een organisatie is beter, die staat er borg voor dat er ook werkelijk iemand komt. Bron: PCOB-Echoklanken Als patiënt heeft u talloze rechten. Maar wist u dat ook de arts zich kan beroepen op verschillende rechten? Zo is het beslissingsrecht een be langrijk recht van de hulpverlener. De arts hoeft niet zonder meer te doen wat de patiënt vraagt, omdat zijn eigen overtuiging en deskundig heid een grote rol spelen. Als een arts of hulpverlener een bepaalde behandeling niet wil verrichten, omdat die bijvoorbeeld levens beëindigend is, moet hij echter doorverwijzen naar een andere hulpverlener. Bron: KBO-Nestor De Nederlandse Spoorwegen heeft begin dit jaar nieuwe reisregels inge voerd. Iedereen die in de trein stapt, moet een kaartje hebben gekocht. Aan het loket, of als dat gesloten is, via de kaartjesautomaat. Bij de con ducteur zijn alleen nog maar dure kaartjes te koop. Van diverse kan ten is er kritiek op de klant-onvrien delijke aanpak. De bezwaren van de ANBO zijn door de Gehandicap tenraad verwoord in een overleg met de NS. Onder andere veel ouderen hebben moeite met de automaten. 'Lang niet alle ouderen zijn gewend om met zulke apparaten om te gaan', zegt ANBO-Hoofdbestuurder W. Revet. 'Ook is de tekst op de automaat zo klein, dat die moeilijk leesbaar is voor mensen met slechte ogen'. De automaat accepteert geen bankbil jetten, maar alleen muntgeld en de PIN-pas. Ook dat levert voor veel ouderen problemen op. Bovendien zijn lang niet alle kaartjes via de automaat te koop. Wie geen kans had om via loket of automaat een kaartje te kopen, moet in de trein een zeer hoog ta rief betalen. Dat wordt veelal als een onterechte 'boete' ervaren. Kortingskaarten, zoals de 60-Plus Seniorenkaart, zijn dan niet geldig, dus geldt ook nog eens de volle rit prijs. Revet pleit daarom voor een lager 'treintarief' voor ouderen. Ook de Consumentenbond en de reizi gersorganisatie Rover vinden het onjuist dat 'vaste klanten' meer moeten betalen. 'Dat zijn toch geen zwartrijders', zegt Hein Albeda van de Consumentenbond. De NS is deels op de kritiek ingegaan; het bedrijf zegt nog enige tijd ervaring te willen opdoen om te bezien waar verbeteringen mogelijk zijn. Bron: ANBO-Vizier Dinsdag 21 november: bowlen in C-drie van 14.00-16.00 uur; film Ned. Hartstichting in Groot Eng- endaal, aanvang 14.30 uur; toegang vrij: Dinsdag 5 december: bowlen in C-drie van 14.00-16.00 uur; Dinsdag 12 december: Advent- middag in Groot Engendaal, aan vang 14.30 uur; Woensdag 13 december: soos in De Deel van 14.30-16.30 uur; Dinsdag 19 december: bowlen in C-drie van 14.00-16.00 uur. Info bowlen: dhr. C.L. Friele, tel. 602 62 86, bijeenkomsten; mevr. G. Schepen, tel. 601 45 13. 24 november: ledenvergadering in De Vijverhof, aanvang 14.00 uur. Na afloop een rondje bingo met leuke prijsjes. 17 december: praatmiddag in De Vijverhof, aanvang 14.40 uur, zaal open 14.00 uur. Toegang gratis. Soos in Honsbergen. Iedere don derdagmiddag. Aanvang 14.00 uur. Zaal open 13.30 uur. Toegangsprijs f 1,00. Ook voor niet leden. Men ontvangt 2 consumpties. Woensdag 15 november: Soos in De Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toegang voor iedereen. Zondag 19 november: Operette "Der Bettelstudent" in het Spant te Bussum. Woensdag 22 november: Soos in De Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toegang vrij voor iedereen. Donderdag 23 november: Dag tocht. Rondleiding Abdij Egmond en Diamantslijperij te Amsterdam. Vrijdag 24 november: Hetzelfde als op 23 november. Donderdag 30 november: Reis info in de Drie Eiken te Soester- berg. Aanvang 10.00 uur. Toegang vrij. Woensdag 6 december: Soos in De Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toegang vrij voor iedereen. Zondag 10 december: Muziek- middag met het Hildekwintet in De Vijverhof. Aanvang 14.30 uur. Toe gang vrij. Woensdag 13 december: Soos in De Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toegang vrij voor iedereen. Info reizen: Mevr. R. Korte, tel. 601 39 60. Info soos: Mevr. R. Groen, tel. 601 75 80. Info evenement: Mevr. A. Jacobs, tel. 601 53 50. In Dienstencentrum Drie Eiken Maandag: 14.00 uur Handwerken 19.30 uur Klavetjassen en jokeren Dinsdag: 20.00 uur Bridge 20.30 uur: Slankclub Woensdag: 10.15 uur Volksdansen 13.30 uur Bridge-instuif 13.30 uur Engelse les 13.45 uur Jeu de Boules 19.30 uur Sjoelen Donderdag: 14.00 uur Koersbal 19.30 uur Volksdansen In het Dorpshuis Maandag: 19.30 uur Zangkoor Esberg 16.30 uur Yoga Dinsdag: 10.45 uur Meer bewegen voor ouderen In de Banninghal Maandag: 9.30-10.30 uur Sport 55+ In het Carolushuis Dinsdag: 13.00 uur Piep noch stok Extra activiteiten Drie Eiken 16 november: 9.30 uur Koffie ochtend PCOB 17 november: 20.00 uur Bingo 18 november: 10.00 uur Creati- viteitsmarkt 19 november: 14.00 uur Optreden dhr. De Wildt met piano en zang 23 november: 14.00 uur Thema middag ANBO 30 november: 10.00 uur Informatie reizen KBO Soest/Soesterberg 1 december: 14.00 uur Sinterldaas- middag met verrassingen 8 december: 20.00 uur Bingo 9 december: 10.30 uur Verkoop Handwerkclub Nederland vergrijst; er komen steeds meer oudere mensen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek voorspelt zelfs dat in het jaar 2000 meer dan een zesde deel van de be volking 65-plusser zal zijn. Naarmate wij langer leven, hebben we meer kans op allerlei ouder- domskwaaltjes. Ouderen hebben vaker dan jongeren last van over gewicht, broze botten, gebits problemen en moeilijkheden met de stoelgang. Met een gezonde leef- en eetwijze kan een deel van deze pro blemen minder ernstig worden of zelfs worden voorkomen. Bij het ouder worden verandert er veel in het lichaam. Op de eerste plaats neemt vanaf de leeftijd van ongeveer 40 jaar de massa en kracht van onze spieren af. Dit komt vooral omdat we met het ouder worden steeds minder gaan bewegen. Het heeft geen zin om extra vlees en melk en dus meer eiwitten te eten om die spierafbraak tegen te gaan. Als iemand minder actief is, heeft het lichaam ook minder energie en dus minder calorieën nodig. Wie evenveel blijft eten of slechts een beetje minder dan vroeger wordt meestal dikker. Dik zijn brengt ove rigens ook risico's voor de gezond heid met zich mee. U weet natuur lijk dat dik zijn het risico op bijvoor beeld een hartinfarct vergroot. Maar ook worden bijvoorbeeld gewrich ten onnodig belast en kan slijtage van heupen en knieën optreden. De enige oplossing voor overgewicht is: minder eten en meer bewegen. Ook voor mensen met hart- en vaatziek ten is beweging van groot belang. Wandelen is een prima manier van bewegen voor iedereen die niet zo jong meer is. Bovendien wordt in veel gemeenten sport georganiseerd voor 50-plussers, soms zelfs onder medische begeleiding. Bron: "Hartbrug" Op 1 april 1995 is het instituu: Ombudsman Pensioenen van star gegaan. Mensen die de inten* klachten- of bezwaarmogelijkhedet van het pensioenfonds hebbei doorlopen, kunnen hier zowel schriftelijk als mondeling hun klacht of geschil indienen. Het pensioen fonds moet aangesloten zijn bij de Stichting Ondernemingspensioen fondsen of bij de Vereniging voot Bedrijfspensioenfondsen. Het fonds moet verklaard hebben zich aan het reglement van de Om budsman te houden. De procedure is gratis en de Ombudsman zal uit eindelijk een advies geven. De Om budsman Pensioenen is gevestigd aan de Groot Hertoginnelaan 8, 2517 EG Den Haag, tel. 070- 3469763. ANBO-Vizier De afdeling Rode Kru Soesterberg is gevestigd ii aan de Soesterbergsesti Ziekenhuis Molendael. Soesterberg participeren dames Nel Pelzer, tel. 3 Roswita Jolink, tel.3537 Mevrouw Pelzer begon zeve den als vrijwilliger in het W en de laatste drie jaren dot coördinator. Bejaarden en ten staan in dit werk centra* rekenen op een hulpverlen vrijwilligers, van wie vier i berg. Dat geringe aantal zit de b dwars. Dat kan en moet v hoog worden geschroefd t< tien. Want het werk van het in Soesterberg neemt toe en die vier lang niet aan. Zo k onder andere elke donderd: De Heybergh vinden. De 1 het contact met ouderen m eenzaamheid te doorbreken ten of een spelletje te doen Mevrouw Pelzer: "Het Rode meer in huis dan alleen de 1 neeskundige hulpverlening Spreekuur: alle werkdagen vaa 9.00-10.00 uur; Burg. Grothestraat 74, 3761 CN Soest. Telefoon: 035-601 90 04. Elke vrijdagmorgen van 11.00- 12.00 uur. "Soest 55+ Seniorenprogramma" ge presenteerd door Miep Jansen en Rob Joustra. Te ontvangen via de kabel op 107.9 (S) en 90.9 (M), via de ether op 105.9 Mhz. Er is al jaren iets zeer opmerkelijks aan de gang in Nederland en zelfs buiten de landsgrenzen. Het schijnt dat verkeersdeskundigen eensklaps allemaal en tegelijk dezelfde ideeën hebben gekregen. Wij hebben ech ter eerder de idee dat men elkaar na-aapt en het nare gevolg daarvan is dat dezelfde fouten worden ge maakt en dat daarin nimmer veran dering lijkt te komen. Eenvormig wordt gedacht aan de veiligheid van de automobilist en gemakshalve worden daarbij voetgangers en wielrijders vergeten, hetgeen vooral voor de ouderen nog al eens voor problemen zorgt. De ouderen onder ons hebben de tijd meegemaakt dat aanvankelijk in de grote dorpen verkeerslichten wer den geplaatst. Het leek wel een be smettelijke ziekte: elke zich zelf res pecterende gemeente kreeg stoplich ten. Er zijn nog vele kruispunten bij welke men zich afvraagt waarom daar ooit verkeerslichten werden geplaatst. En er komt zelden ie mand op de gedachte om daar waar ze niet nodig blijken de installatie af te breken. Het zou een vorm van valse schaamte zijn als de gemeen telijke overheid geen ongelijk zou willen bekennen en daarom niet zou terugkeren op een dwaling. Vele weggebruikers zullen het beamen dat het rijden door dorpen een crime is geworden. Het lijkt dat men gemotoriseerd met hink-stap-spron- gen van verkeerslicht naar verkeers licht huppelt. Drempels De garagehouders lachen in hun vuistjes en hopen en vertrouwen dat de overheid nog meer torturen voor de automobilist uitdenkt. Hoeveel keren bent u al in de autowerkplaats terecht gekomen nadat een onver wachte drempel schade had berok kend aan uw auto? Het is, vriende lijk gezegd, opvallend dat de drem pels en wegvemauwingen wederom als een plaag in alle gemeenten en dorpen verschijnen. Het heeft veel weg van een besmettelijke ziekte. "Ja, maar", hoor ik u zeggen, "er moeten wel snelheidbeperkende maatregelen worden genomen, want het gaat om ons aller veiligheid". Prachtig, in wezen heeft u gelijk, ware het niet dat die eigenwijze au tomobilist zich er weinig of niets van aantrekt en in elk geval tussen de obstakels het gas extra diep indrukt om de verloren tijd in te halen. Weet u het is een spel van opvoeden mede door strenge controle. Maar dan moet er meer blauw op de weg komen en dienen we de strafmaat wettelijk aan te passen. Maar dat is een ander verhaal. Nieuwe rage Er blijkt een nieuwe rage gaande onder de verkeersdeskundigen. Nu Per 1 mei 1995 is de Wet Ver evening Pensioenrechten bij schei ding in werking getreden. In deze wet is een regeling opgenomen voor alle scheidingen op of na 1 mei 1995 en voor een aantal scheidingen vóór 27 november 1981. Het minis terie van justitie heeft een brochure gemaakt over deze regeling, die ver krijgbaar is bij het postkantoor en bibliotheek. De brochure bevat ook het formulier waarmee het verzoek tot verdeling van het ouderdoms pensioen gemeld moet worden bij de pensioenuitvoerder. Voor vragen naar aanleiding van deze brochure kan men telefonisch terecht bij de informatielijn van het ministerie: 06-8051 (40 cent per minuut), maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 21.00 uur. ANBO-Vizier Najaren strijd van de Unie KBO en de collega-organisaties ANBO en PCOB tegen de onrechtvaardige vermogenstoets voor bewoners van verzorgingshuizen, is het kabinet tenslotte door de bocht gegaan. Als het kabinet deze toezegging gestand doet, komt er op 1 januari 1997 een einde aan een maatregel, waarbij ouderen die in een verzorgingshuis wonen, gedwongen worden om eerst hun spaarcenten en het eigen huis aan te spreken; goed voor 400 miljoen gulden per jaar! Al jaren stond de afschaffing van de ver mogenstoets bij de Unie KBO hoog op de agenda en is in kabinetsfor maties en overleg met ministeries voortdurend op de onrechtvaardig heid gewezen. Onlangs liet het kabinet echter doorschemeren dat het bewoners van het verpleeghuis en verzorgings huis gelijk wil gaan behandelen. De doorbraak is mogelijk omdat de wet op de Bejaardenoorden haar langste tijd heeft gehad. Beide instituten gaan vanaf 1 januari 1997 onder de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) vallen. I worden te pas en te onpas kleine rotondes aangelegd. Het mopperen en vloeken van buschauffeurs en van hun collegae op grote vrachtwa gens is oorverdovend. Als iedereen zich houdt aan de regel dat men op de kleine rotonde voorrang heeft, dan lijken ze de veiligheid te vergro ten. Helaas is de regel niet op alle rotondes hetzelfde en lijkt de onvei ligheid eerder vergroot. En verder? Laat er nu ook maar een rage ont staan ten gunste van de voetganger en de fietser. Wij menen namelijk dat aan voorzieningen ten behoeve van deze categorieën verkeersdeel nemers wordt voorbijgegaan. Zij zijn het haasje in het verkeer. Vei lige oversteekplaatsen voor voetgan gers, waarbij ook rekening wotdt gehouden met het wellicht wat tra gere tempo van de ouderen, vindt men nog nauwelijks. We begrijpen heel goed dat bevor deren van veiligheid in het verkeer een zeer complex probleem is en we achter onze schrijftafel gemakkelijk wat kunnen schrijven. We signaleren slechts hoe wij de vernieuwingen ervaren en de tekortkomingen aan den lijve ondervinden. Dat is op dit moment alleen nog voor de bewoners van verpleeghui zen het geval. Op 1 januari 1997 gaat de maande lijkse eigen bijdrage voor alle tehui- pn wel omhoog naar f 3000,-. Het is een maximum dat op termijn voor alle huizen, die onder de AWBZ vallen, moet gaan gelden. De tarie ven worden in de toekomst vastge steld door het Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg. Voor de verpleeghuizen betekent de eigen bijdrage van f 3000,- een verhoging van ongeveer f 800,-; in ruil daar voor hoeven de bewoners van het verzorgingshuis niet meer uit het eigen vermogen te putten. De maandelijkse eigen bijdrage wordt voor beide groepen bewoners naar draagkracht gekoppeld aan het in komen (AOW, pensioen en rente) en niet meer aan het vermogen. Hogere inkomens betalen de volle prijs, anderen krijgen een aanvulling van de overheid. Méér nieuws hier over vindt u in de Nestor van no vember. Bron: KBO-Nestor A 'Toen ik vorig jaar sepl start ging met mijn eig voorspelden sommigen goeds. Een eigen zaak i mijn droomwens en die in vervulling. Het was e< ik in geloofde en ik ben teleurgesteld. Per weel toename van klanten'. De sympathieke en goei keurde de ruim uitgestalde fruit in zijn kleine maar kni winkel aan de Rademaker je, het was voor mij een i wist dat ik het kon maar da ook maar eens bewijzen, kan ik stellen dat het mij hoe. Elke dag streven na winkel met eerste klas kv succes. Daar moet je wa' zoals veel thuiswerk. Mijn daar goed in en heel wat salades enz komen uit haa 'Het afgelopen jaar zag ik 'Voordat wij ons in li Soesterberg vestigden, ;cente tekenen texie! men en kleurenadviseui tillen en daarna vlak bi ■Ik was verbonden aan I 1 baar Onderwijs dus elke programma." "Na onze verhuizing is he lukt om dit mooie werk zetten. Uit de omgeving 1 er een behoefte is aan teke je jarenlang docente bent dit een nieuwe uitdaging'. Mieke Euphrosina-Hoijus kat uit de boom, maar koi teld ze honderd uit over Y vroeger. Haar handen ond zij zegt en tekenen als he geven siiuatie. Tekenen is ontspanning en kan door den gedaan. Juist nu wa name is van vrije tijd kan werken aan een stuk on Mieke Euphrosina wordt heid geboden om dit v docente tekenen te ontv ook nog zo vlak bij. Ha gaan in eerste instantie ui senen, maar ook ouderer zij dit graag bijbrengen, vormen is het werken in r men en sluit mooi aan bij daaraan toe de kennis adviseuse en elk creatief v deskundigheid voorzien. 1 nen wordt ook het aquar en bestaat de mogelijkhc teken- en schildermaterif ken. Gedacht wordt aan uur per week die met inj nuari 1996 in een nad ruimte in Soesterberg wc

Soester Courant | 1995 | | pagina 16